Dreigende Wereldoorlog. BUITENLAND ,IM WESTEN NICHTS NEUES" VOOR DUITSCHLAND VERBODEN. HAARLEM'S DAGBLAD VRMDAG 12 DECEMBER 1930 TWEEDE BLAD (Weltkrieg droht!) Een belangrijke brochure van Generaal Ludendorff. Italië zoo schrijft Ludendorff In zijn brochure „Weltkrieg droht auf Deutsehem Boden" zou het nooit wagen bij een oor- tegen Frankrijk door Oostenrijk en Zuid- DÜitschland tegen zijn vijand op te mar- cheeren wanneer het niet zeker was, dat Dultschland daarbij aan zijn zijde zou staan. En een andere weg om Frankrijk aan te vallen is er niet, omdat de Alpen Frankrijk volkomen afsluiten en een landing aan de Fransche kust met ondergang van de Ita- liaansche troepen gelijk zou staan. Daarom heeft Mussolini alle hoop geves tigd op de nationaal-socialisten en de zoo genaamde „nationale bonden" als Stahl- helm, Luisenbund, enz. die niet alleen van een vrijheidsoorlog met hulp van Italië en Rusland droomen, maar dezen reeds en niemand zal dit beter weten dan Luden dorff openlijk in hun kringen propagee- ren. De tegenwoordigheid van een officieelen afgevaardigde van het fascistische Italië op den grooten Stahlhelmdag te Coblentz en de daarop volgende tocht van Stahlhelmers naar Italië, de ontvangst met „Nach Paris!" „Nach Paris!" te Rome en de aanbieding van het insigne van dezen Bond aan Mussolini op den dag nog wel van de vie ring der Italiaansche overwinning op de Oostenrijkers en de Duitschers spreken boekdeelen. Het gevaar van een bondge nootschap tusschen Dultschland en Italië neemt bij den tegen woord igen vloedgolf van het fascisme die over Duitschland gaat, met den dag toe en Ludendorff ziet den tweeden wereldoorlog dan ook met reuzenschreden naderen. Hij voorspelt hem zelfs reeds in het jaar 1932. In dezen oorlog, waarin Duitschland, Oos tenrijk. Hongarije. Rusland. Italië en Tur kije (1) zullen strijden tegen Frankrijk. Bel gië, Polen, Tsjecho-Slowakije, Joego-Slavië en Roemenië zijn Duitschland, Hongarije, Oos tenrijk en Polen hoe de oorlog ten slotte ook moge eindigen gedoemd vernietigd te worden en ten onder te gaan. Fel gaat Ludendorff te keer tegen de Duitsch-nationalen en zijn vroegere partij- genooten. de nationaal-socialisten de par tij van Hitler die hii voor ..snorkende oor- logsdi'ettanten" scheldt. Hij noemt het on verantwoordelijk, ja misdadig, dat de ont wapende landen als Duitschland. Oostenrijk en Hongarije ter wille van Italië in een oor'og gesleept zouden worden tegen tot de tanden toe gewapende volkeren. Het Duitsche Rijk ligt aan alle kanten open en het moet als uitgesloten worden be schouwd dat de Duitschers het binnenrukken van de vijandelijke legers zouden kunnen voorkomen. Laat men zoo schrijft Luden dorff toch niet met het leugenachtige „kletspraatje" aankomen, dat de Duitsche rijksweer op versterking van oude frontsol daten, Stahlhelmers of nationaal-socialis tische „stoottroepen" kan rekenen. Dat is misdadig volksbedrog. Een leger met zijn staven, zijn technische hulpmiddelen, trei nen enz. stamnt men in den tegenwoordigen tijd maar niet zoo één, twee drie uit den grond! En de vijand zal wel zorgen er ons den tijd niet voor te laten! Waarvoor heeft Duitschland zijn uitgebreide en nauw-luiste- rende organisatie voor 1914 noodie gehad, als t mogelijk ware z°o maar ln eens 'n geoefend leger'met al zijn ingewikkelde verbanden te vormen? De met stokken gewapende, fraai paradeerende en brallende Stahlhelmers zegt Ludendorff spottend zullen geen vijand, gewapend met zware kanonnen en tanks en een overwicht van vliegtuigen kunnen keeren. Ik meen op dat deel van Ludendorff's brochure met nadruk te moeten wijzen, om dat ook ik in ons land herhaaldelijk door keken de meening heb hooren verkondigen, dat Duitschland in zijn Schupo's en zijn af gedankte rijksweermanschappen het kader bezit voor een nieuw te vormen leger. Vraagt men zich in Duitschland wel eens af schrijft Ludendorff wat een modern leger aan bewapening, materiaal, technische hulp middelen enz. nco.iie heeft? Aan letterlijk alles zou het Duitsche leger te kort komen, terwijl de vijande'ijkc legers over zware ka nonnen. tanks, pantserwagens, pontonmate- riaal. treinen, keukenwagens om maar iets te noemen in overvloed beschikt. De uit gestrekte West en Oostgrenzen van Duitsch- land zullen de eerste dagen en op die eer ste dagen komt het aan beschermd moeten worden door een leger van nauwelijks 100000 man met 283 kanonnen, zonder dat het op vestingwerken kan steunen. Tegenover deze 100.000 man met 288 kanonnen kan Frankrijk alleen 5.000.000 man stellen met 139C0 zware kanonnen en 40000 stuks veldgeschut. En dan zijn er nog de Oostgrenzen, die beschermd moeten worden tegen de Polen en de Tsje- *lu.n! En men verge te ook niet, dat de Duit- db i ft u schers ver en ver in de minderheid zijn met hun vliegmachines! Ludendorff geeft dus aan, hoe hij zioh de oorlogshandelingen gedurende de eerste mobi- lisatiedagen voorstelt enhet beeld, dat hij van het begin van een oorlog ophangt is zoo tragisch voor de ontwapende landen en daarbij zoo onweerlegbaar klaar en logisch dat men zich nauwelijks kan begrijpen, hoe er in Duitschland nog fantasten rondloopen, zoo misdadig om aan een oorlog onder deze omstandigheden te durven denken. Vier jaren loopgravenoorlog" schrijft Lu dendorff hebben geheel verkeerde op vattingen over het wezen van den oorlog in het tegenwoordig geslacht doen ontstaan en de herinnering aan de eerste oorlogsweken in 1914 geheel verdrongen. Uit die gebeurte nissen echter kan elke Duitscher de ver schrikkelijke noodlotsslagen def eerste weken van een nieuw uitbrekenden wereldoorlog voor het Duitsche volk afleiden. Hij heeft de kaart van Dultschland maar te bestudeeren en te bedenken, hoe heel anders de Duitsche mili taire toestand aan onze grenzen voor de van twee zijden binnendringende vijanden is dan die, waarin de Franschen zich in 1914 bevonden of de Duitschers aan de Oostgrens tegenover de Russen". De Fransche en Belgische legers en ook de Polen en Tsjechen zullen volgens Luden dorff niet de minste moeite hebben de Duitsche onvoldoende bewapende Rijksweertroepep op een of ander punt on middellijk te doorbreken. Achter die troepen staan geen reserves en het Duitsche land ligt dus geheel voor hen open. Omdat iïi het be ging van den oorlog alles op snelheid aan komt. zullen de voortreffelijk uitgeruste Fransche en Belgische legers onder hun be kwame leiders Ludendorff spreekt nog uit ondervinding met hun pantserauto's en troepen op lastauto's met enorme vaart voor waarts rukken en 4 weken na het uitbreken van den oorlog zal vrijwel geheel Dultsch land zonder dat Rusland of Italië te hulp kunnen komen reeds bezet zijn. Hongarije en een groot deel van Oostenrijk zullen het zelfde lot ondergaan. Waar moeten dan de nieuwe legers van Duitschland en Hongarije gevormd en geoefend worden? En men ver- gete niet zegt Ludendorf met nadruk dat de oefening van een troep tijd. zeer veel tijd kost. „Vaderlandsliefde is prachtig lezen wij verder ,.en patriotische phrasen zijn heel geschikt om in volksvergaderingen geest drift op te wekken! Maar voor den gruwelijken ernst van een oorlog storten alle hersenschimmen ;en phrases in één en alleen de vreeselijke toe stand van het volk. dat in die hersenschim men heeft geloofd, blijft nog over!" Ik zou te veel plaatsruimte in ons blad noodig hebben, wanneer ik de door Luden dorff verwachte oorlogshandelingen in de eerste mobilisatiedagen hier uitvoerig be schreef. Ik wil daarom alleen den toestand weergeven, zooals die volgens dezen uiter mate deskundigen schrijver 5 dagen na den eersten mobilisatiedag in Duitschland, Oos tenrijk en Hongarije zou zijn. Mobiel gemaakte Fransch-Belglsche troe pen. bestaande uit alle wapens, hebben de zwakke rijksweer aan ae grens doorbroken en zijn met pantserauto's, infanterie op last auto's en gemotoriseerde artillerie opgerukt en hebben de heele Rijnprovincie tot en met den Rijn en Baden van Heidelberg af tot den kam van het Zwarte Woud bezet. Tsjechische troepen zijn Saksen binnenge rukt en hebben Dresden en Görlitz bezet. De Polen en Tsjechen zijn Silezië binnengevallen en hebben o.a. Breslau genomen. Oost-Prulschen is van het overige Duitsch land afgesneden door den inval van Poolsche troepen, die er vreeselijk huishouden en alle verbinding met het verdere Duitsche Rijk onmogelijk maken. Tsjechische troepen val len het openliggende Oostenrijk binnen, ne men bezit van Weenen en rukken verder op in de richting van Linz. Hongarije, dat aan drie zijden omringd is van vijanden Tsjecho-Slowakije. Roemenië on Joego-Slavië wordt overstroomd door vijandelijke troepen en Is na eenige dagen van hardnekkigen strijd zoo goed als weer loos en bezet. Op den 8sten dag na de oorlogsverklaring zijn Fransch-Belgische troepen ln opmarsch in de richting van Cassel en Eisenach om verbinding te krijgen met de naar liet Wes ten oprukkende Tsjechen. De eigenlijke op marsch van het Fransche millioenenleger is nog niet begonnen. Russische troepen zijn in opmarsch naar de Poolsche grens. Italiaan sche troepen zijn Joego-Slavië binnenge vallen. En in dien zelfden tijd is een Italiaansch leger in opmarsch door Tirol van uit het Zuiden en heeft Zuid Beieren, dat etappen- gebied voor de Italianen wordt, bezet. INGEZONDEN MEDEDEFLÏNGEN a 60 Cts. per regel. Stotzuigerhuis IVi A E tt I t N b BARTEL JORISSTRAAT 16 TELEFOON 10756 VAMPYR Stofzuigers f98.- Overal vlucht de Duitsche bevolking voor de aanrukkende troepen. MJet de meeste strengheid wordt de vorming van Duitsche vrijkorpsen franc-tireurs onderdrukt en de oorlog neemt daardoor dadelijk pre cies als in België ln 1914 een uiterst wreed karakter aan. Groote Duitsche industrie centra worden door Fransche en Belgische vliegers mei bommen en gas be: tookt. de Duitsche steden, waar Franscne en Belgische troepen legeren, ondergaan hetzelfde lot van Italiaansche zijde. Duitschland ls zooals Musrollni het ge- wenscht heeft het terrain voor de nieuwe slachting geworden. Wat dat beteekent, weten wij nog van Frankrijk In de Jaren 1914—1913. Zoo is volgens Ludendorff na acht dagen oorlogvoeren de toestand in Dultschland, Oostenrijk en Hongarije. J. B SCHUIL 1) Engeland, dat Ludendorff onder de oor logvoerende partijen aan de zijde van Italië rekent, heb lk opzettelijk uitgeschakeld Slot volgt. Duitschland. Nieuw tumult in den Rijksdag. Naar het W. B. meldt, is bij het begin van de zitting van den rijksdag door den natio naal-soc. afgevaardigde Stöhr een lange verklaring voorge'ezen van zijn partij, waarin o.m. wordt medegedeeld, dat de leden der oartij voortaan geen redevoeringen van Marxisten meer zullen aanhooren en de zaal bij zulk een rede zullen verlaten. (Gelach en geroep van de linkerzijde). De soc.-dem. frac tie was tijdens de voorlezing van de verkla ring buiten de zittingszaal gebleven. Daarop verlangde een communistisch woordvoerder de onmiddellijke opheffing van het demonstratieverbod. Tijdens de toelich ting van dit voorstel verlieten de nat.-soc., de D.-nationalen en de Landvolknartij de zaal. met achterlating van een „luisterpost". Vervolgens werd overgegaan tot de behan deling van de agenda. Toen Löbe hierover iets zeide. riepen de communisten tot de in de zaal teruggekeerde nat.-soc.: „Voorzichtig er uit, een Marxist spreekt!" (Vroolijkheid) Zelfs bij de bespreking van deze volkomen onpolitieke quaestde ontstonden nog hevige botsingen tusschen de partijen. Een nat.-so cialist werd. nadat hij herhaaldelijk tot de orde was geroepen, het woord ontnomen, wat leidde tot een storm van protesten der links - radicalen, waarbij vice-president Esser den nat,-soc. afg. dr. Göbbels uit de zaal liet ver wijderen. Engeland, Sensationeele rede van Churchill over Indië. LONDEN, 11 Dec. (Reuter) In een sen sationeele rede, in de City gehouden, heeft Chu-chill, de oud-kanselier van de schatkist, verklaard, dat het Britsche Rijk geenszins het voornemen heeft zijn krachtig beheer in Indië prijs te geven. Zelfs op het oqgenblik bestaat er een groote meerderheid tegen de uitbreidin gvan alles wat op dominion-status gelijkt, hetgeen in het Lagerhuis is gebleken. Indien Indië aan zich zelf zou zijn overgele verd, zou het snel degenereeren tot den staat, waarin China verkeert. Er zijn op het oogenblik. aldus Churchill, 24.000 Indische politici of hun dupes in de gevangenis. Elke concessie zou voor de revo- lutionnaire Indiërs slechts een uitgangspunt voor nieuwe eischen vormen. Geen enkel ac- coord, dat op de Ronde Tafel-conferentie wordt bereikt, zal voor het parlement bin dend zijn. Hei schijnt wel zeker, dat er een nieuw Huis zal zijn alvorens de hervormings voorstellen kunnen worden ingediend. Overal ln Indië zijn de wanoriel'ikbPd-°n o"d°rdmV-i en de beweging van Gandhi is In ruime mate bedwongen. Het is nutteloos te trachten den „tijger'' (de revolutie) te bevredigen door hem met kattenvleesch te voeden. Brittannië is niet voornemens het kostbare juweel ln de kroon, hetwelk de roemrijke kracht van het Britsche Rijk vormt, weg te werpen. De revo- lutionnaire Indiërs hebben thans te ervaren dat de natie, welke zoo veel wonderen heeft verricht, niet het slachtoffer zal worden van hun eigen gemis aan zelfvertrouwen en zede lijke kracht. ZWITSERLAND. Dreigend conflict bij de Spoorwegen. AMSTERDAM, 11 Dec. Bij het secreta- riaat van de Internationale Transportarbei ders Federatie Is bericht ontvangen, dat er een ernstig conflict is uitgebroken tusschen den Zwitserschen Bond van Spoorwegperso neel en de Zwitsersche Speisewagen Gesed- schaft, zoodat een staking dreigt van het gezamenlijk personeel van de Zwitsersche Slaap- en Restauratiebeambten. Op verzoek van den Zwitserschen Bond heeft de I. T. F de aangesloten spoorwegbonden in de om ringende landen van de dreigende staking op de hoogte gebracht en maatregelen getroffen om te verhinderen dat werkwilligen uit het buitenland het stakende Zwitsersche perso neel op de slaap- en restauratiewagens in Zwitserland zouden vervangen. AGENDA Heden: Prinsenhof (Statenzaal): Raadsvergadering 1.30 en 8 uur. Stadsschouwburg: N.V. Italiaansche Opera ,11 Barbiere di Siviglla". 8 uur. Remonstrantenkerk Wilhelmlnastraat) Openbare vergadering „Kerk en vrede". 8 u. Palace: ..Een fijne familie". Op hei tooneel Marga Graf, operette-diva. 8 15 uur. Luxor Theater: „De bekentenis". Op het tooneel: Duo Saphler met de schets ..Zigeu nerliefde". 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Zwel We'ten". Op het tooneel: de artisten Pierce and Roslyn. 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 13 DECEMBER Stadsschouwburg: „Professor Storizijn'' tooneelspel in vier bedrijven. 8 uur. Gebouw Protestantenbond: Lezing Volks universiteit, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen, De motiveering van het besluit. Geraffineerde anti-Duitsche strekking? Besluit onafhankelijk oan de Nationaal-socialistische betoogingen. Erich Maria Remarque blijft zwijgen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Tegelijkertijd dat in de keuringscommissie ge confereerd werd over de door vijf landen ingediende verbodsaanvragen, werd in de Mozartzaal voor de leden van de Pruisische regeering en hooge ambtenaren van het ministerie van binnenlandsche zaken, polltie- en Schupo-autoriteiten, een vertooning ge geven van den Amerikaansche tekst van de film. Aanwezig waren o.a. de premier Braun. minister Severing, de hoofdcommissaris van politie Grzosinskï en anderen. Bij het begin van de besprekingen in de keuringscommissie, deelde de vertegenwoor diger van de „Unlversalfilmgesellschaft" echter reeds mede. dat zijn maatschappij de film dadelijk, ongeacht de beslissing van de keuringscommissie, terugneemt. De maat schappij stelt het werk voor Dultschland niet meer ter beschikking. Remarque. Omtrent het onderzoek in de keurings commissie van de film „lm Westen nTchts Neues" meldt het WH. nog, dat de deskun dige van het rijksweermlnisterle betoogde, dat de geest van Locarno zich op het gebied van de film nog niet heeft kunnen doen gelden. Weliswaar zijn de openlijke beleedi- gingen In films ln de laatste jaren verdwenen, maar in plaats daarvan zijn thans andere films gekomen, waarin de Duitscher wordt gesmaad en belachelijk wordt voorgesteld. De tegenwoordige anti-Duitsche films zijn zoo geraffineerd gemaakt, dat zij ten sterkste moeten worden veroordeeld. Bij de film „lm Westen nichts Neues" komt dit ook tot uiting. Zoo heeft de soldaat Katzynskl een misdadigersgelaat Als drager van de tra ditie van het oude leger verzet zich het rijksweermlnisterle tegen de vertooning van deze film. De vertegenwoordiger van het rijksdept. van binnenl. zaken zelde. dat de film een illustratie is van de Duitsche neder laag en op den Duitschen toeschouwer een pijnlijken indruk maakt. Het Duitsche volk verkeert dezen winter in zulk een toestand, dat alles wat de tweedracht nog kan ver scherpen achterwege moet blijven. De rijks minister van binnenl. zaken beantwoordde onder deze omstandigheden de vraag, of d& vertooning van de film de openbare orde ln gevaar brengt, bevestigend. Daarna kregen achtereenvolgens de vertegenwoordigers der landen, die tegen de film hadden geprotes teerd. n.l. Saksen. Thuringen, Bronswijk, Beieren en Wurtemburg. alsmede dr. Frank furter als vertegenwoordiger der firma die de film heeft vervaardigd, de Universal Pictures Corp.. het woord, waarop de commissie zich terugtrok voor het nemen van een beslissing. Na een beraadslaging van een half uur ver klaarde de voorzitter, dat de film wegens haar gevaar voor het aanzien van Duitschland ver boden wordt. HIJ verzekerde, dat deze beslis sing niet genomen was onder den Indruk van de straatbetooeingen Evenmin heeft de com missie zich laten beïnvloeden door de ver klaringen van den vertegenwoordiger van de filmmaa'schappij dr. Frankfurter, waarbij verklaard werd dat de Amerikaansche in- duistrie zich na een verbod van deze film eventueel uit Dultschland zou kunnen terug trekken. Hiermede is het pleit dus beslecht. „lm Westen nichts Neues" mag in Duitschland niet meer gedraaid worden. Men vraagt zich thans af. in welk opzicht de strekking van de film zich wezenlijk onderscheidde van de strekking van het boek. Iedereen die dit gelezen heeft is er toch van overtuigd dat „lm Westen nichts Neues" niets anders is. dan de hartekreot. van één die den oorlog ln al zijn gruwelijkheden heeft lecren kennen en niet een werk, dat de nederlaag illustreert. Is het met de film anders gesteld? Het is Jammer dat de eënige man die bevoegd was. om over dit ount een uitspraak te geven, zwijgt- Erfeh Maria Remaroue mc-ngt zich niet in de discussies In dit opzicht is rU zich zelf getrouw gebleven. Het komt ons echter voor dat wanneer ooit hij thans verplicht ls, het zwegen te verbreken. L. A. FranliriiE Nu Steeg kabinetsformateur is. I In aansluiting op het bericht van gisteren j dat senator Steeg kabinetsformateur is ge- A worden, nog het volgende: De tegenstelling tusschen Tardieu en Marin eenerzijds, die op een meerderheid ln de Ka mer steunen, en de radicaal-socialisten ander zijds, die oppermachtig b ie ken in den Senaat, was ook voor P.errc Laval, van wien mon veel verwach.ingea koesterde, tenslotte te onover brugbaar. Met hoeveel energie by ook poogde een kabinet te vormen, dat zoowel hei Tardieu blok als de radicalen zou omvatten, hoeveel hij laatstgenoemden ook beloofde niet minder dan vier portefeuilles hy slaagde er niet in een samenwerking tusschen de groepen mogelijk te maken, zyn falen is symptomatisch voor de felheid, waarmee de scryd om de macht ditmaal wordt gevoerd. Natuurlijk s. ellen de linksche bladen Tardieu en Marin aansprakelijk voor dc mis lukking. terwyi die van rechts de radicaal-so cialisten verantwoordelijk achten. Een le vensvatbare regeering zonder Tardieu achten velen ondenkbaar, en de kans op een spoedig einde van de crisis is derhalve gering. Steeg, aldus de Tel., die thans de opdracht van Doumcrgue heeft gekregen, geniet groot aanzien in den Senaat, en daar hy tot do gematigde radicalen behoor:, hoopt men blijk baar. dat hy een :rai:-d'union zal kunnen zyn tusschen het Tard:eu-blok en dc meerder heid der Senatoren. Het valt echter moeilijk in te rien, waarom de radicalen plotseling een andere houding tegenover Tardieu- Marin zouden aannemen, nu een hunner met de regeeringsvorming ls belast. De politieke loopbaan van Théodore Steeg is in 1904 begonnen, nadat dc toen 35-Jarlge reeds geruimen tyd als leeraar. advocaat en journalist werkzaam was geweest. Parijs koos hem voor de Kamer, waar hy zich by de fract. e der radicaai-sociaiis.en aansloot. Tien jaar later maakte het Selne-departement hem senator en hy heeft deze functie tot den huldigen dag bekleed. zyn eersten ministerpost kreeg Steeg in 1911. in het kabinct-Monls. De portefeuille van Onderwys werd hem toebedeeld. Hy ver ruilde haar weldra voor die van Binnen landsche Zaken, en van 1912 tot 1920 w eide hy. onder alle achtereenvolgende premiers in het door de radicaal-socialistische partü steeds zoo vurig begeerde ambt. Ln 1921 werd Steeg, een representatief man, tot gouverneur-generaal van Algerië benoemd, hetgeen hy vier jaar bleef. Na een Intermezzo als minister van Justitie onder Palnlevé werd hy, als opvolger van Lvautey, resident-gene raal van Marokko. In 1929 voor de keus gesteld zyn post in Marokko of zyn senaartszete'. op te geven, verkoos hy het behoud van rijn scnatorschap. In het vierdaagsch kabinet van Chautemps (Maart 1930) was hy wederom minister van Justite. Tardieu moet het ontgelden PARUS, 11 Dec. (N.T.A.) Senator Steeg is met 2yn pogingen om een kabinet te vor men begonnen. HIJ hield mot dat doel be sprekingen met Potncaré, Brland en Barthou. Hicrby aansluitend hadden Brland en Barthou een onderhoud. Ten slotte pleegde Steeg met zUn party genooten overleg. Voorts hebben de meeste fracties heden middag zittingen gehouden om haar stand punt tegenover den door dc opdracht aan Steeg geschapen toestand te bepalen. De fractie der links-republikeinen, d.i. de frac tie, waartoe Tardieu behoort, nam een motie aan. waarin de campagne tegen Tardieu wordt veroordeeld en dc wensch naar een vérstrekkende vereentglng wordt geuit. De fractie betuigt bovendien nog in de motie haar volstrekte onderlinge solidariteit, welke geen enkel lid de mogelijkheid verschaft om zonder machtiging der fractie tot een regee ring toe te treden. De fractie der katholieke democraten heeft harerzyds ln een met algemeene stemmen aangenomen motie geconstateerd dAt de vor ming van een ..ministerie van ontspanning" tot tweemaal toe ls misluk', omdat men Tardieu's buitensluiting eischte. De fractie noemt het ontoelaatbaar dat by de po gingen to- het verkrijgen een er nfer-ia h«id het stelling nemen tegen één bepaalden politicus op den voorgrond wordt ges.e cl. aie, al moge hy in den Senaat ten val zijn ge bracht, in de Kamer nimmer ln de minder heid werd gesteld België. Ter Suikerconferentie. Volgens geruchten, welke in conferentie- kringen de ronde doen. is het niet onwaar- schyniyk. dat op aandringen van Chadbour- ne en eenige andere gedelegeerden de be sprekingen der sulkerconfcrcntlc vanavond te Brussel zouden worden gestaakt om ze Maandag dan te Parijs weer voort te zetten. Zeker Is dit echter nog niet. daar de meer derheid der gedelegeerden er tot dusver rog de voorkeur aan geeft tot het einde toe te Brussel te biyven. De algemeene commissie heeft hare werk zaamheden aangevangen en kennis geno men van de gegevens betreffende productie, export, surplus enz., door de commissie voor de .statistiek ln orde gebracht. De in tabel samengebrachte resultaten der werkzaamheden van de commissie voor de statistiek, welke met de experts vergaderde, maken een overzicht van den toestand der Europeesche biet.suikermarkt ten minste voor wat betreft dc exporteerende landen, moee'yk. Met de byeenkomst van de eerste of alge meene commissie, die ongeveer een uur duur de. is de conferentie thans in een in'ercssant stadium gekomen, aldus de N. R. Ct. Nadat mededeeling was gedaan van de cijfers, door de commissie voor de statistiek bijeengebracht, werd besloten, dat na deze zitting de gedelegeerden van Cuba en Java de Duitsche delegatie zouden ontmoeten, ten einde met deze laatste te spreken over den inhoud van een no'a. door de Duitschers opgemaakt, en waarin naar het oordeel van sommige delegaties die er officieus Inzage van kregen, overdreven cyfers worden ge noemd. He; 7al natuurlijk de bedeling zyn, de Duitschers tot concessie te bewegen. Deze afzor.doriyke bijeenkomst ving om streeks 1 uur aan. omdat Chadbourne eerst nog wat apart met de Duitschers had ge sproken. Sommige leden van de conferentie hebben den wensch geuit, ook gedelegeerden van San Domingo en Peru ter conferentie te zien verschijnen. Het bureau der conferentie heeft in dien zin telegrammen de wereld in gezonden.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5