Xk/dwuddi dfêwge De ongeregeldhedën in Spanje. Russische intriges? STRIJDENDE ZIELEN. ONTBIJTSERVIES AriDRÉA HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 17 DECEMBER 1930 (Bijzondere correspondentie). MADRID, December. De buitenlands che dagbladschrijvers te Madrid kunnen niet klagen over gebrek aan stof. Sommigen zijn echter zelfs thans nog niet tevreden en zoeken door sensationeele voorstellingen en overdrijvingen, die begrij pelijkerwijze in Spanje als opzettelijke onwel willendheid worden beschouwd, den indruk te wekken, alsof ieder oogenblik het uitbre ken van een revolutie kan worden verwacht. Het had daar misschien toe kunnen komen, toen op 15 November, een Zaterdag, de alge- xncene staking ln Madrid werd afgekondigd en den volgenden Maandag te Barcelona als mede bijna tegelijkertijd te Alicante, Grana da, Sevllla en andere groote steden, voorna melijk ln het Zuiden. Dat echter dezp in dezen vorm zelden voorgekomen manifes tatie van het proletariaat van de hoofdstad met bewonderenswaardige kalmte en zonder noemenswaardige incidenten kon verloopen, is wel het beste bewijs voor de omstandig heid, dat althans bij de bevolking van Madrid dc omstandigheden voor een revolu- tionnaire beweging nog niet aanwezig zijn. Dat het daarentegen in andere steden, gelijk te Barcelona, tot ongeregeldheden is geko men, berust niet alleen op de andere menta liteit der bevolking aldaar, maar voorname lijk op den daar sterkeren invloed van com munistische elementen. Dc jongste ervarin gen hebben geleerd, dat het verlangen naar omwenteling (afgezien van de nauwelijks ernstig te nemen utopieën van republikein- sche ideftlogen uit de romantische school) voornamelijk door de propaganda van de communistische „Confcderacion Nacional del Trabajo" te Barcelona wordt gevoed en het Is niet onmogelijk, dat daar Russische intri ges een rol spelen. In ieder geval dc botsin gen met dc politie, die leidden tot de alge- meene staking te Madrid, tijdens de ter aardebestelling van cenige bij een bouwwerk verongelukte arbeiders, zijn door kleine com munistische groepen geprovoceerd. Het be stuur van het socialistische volkshuis te Ma drid heeft weliswaar de algemeene staking als manifestatie tegen don dood van drie ar beiders goedgekeurd, maar ten opzichte van c'.e communistische opvatting een tamelijk stellig afwijzend standpunt ingenomen en zelfs nadrukkelijk verklaard, dat de manier, waarop de arbeiders te Barcelona hun soli dariteit bewezen in het algemeen onwelkom was. Het is dus duidelijker dan ooit te voren gebleken, dat de socialisten niet voor onbe suisde omwenteilngspogingen te vinden zijn. Niettemin heeft het proletariaat van de resi dentie op gedisciplineerde en indrukwekken de wijze bewezen, dat het, indien het wil, de economische machine volledig tot stilstand kan brengen. Het antwoord van de regeering was een versterking van de gendarmerie, de politie en hot garnizoen te Madrid; blijk baar met demonstralievo bedoelingen wer den de in strategisch opzicht belangrijkste punten des nachts ipct groot vertoon van be- soherniingsmanschappcn te paard en te voet bezet. Het was dus van belde zijden om zoo te zeggen oen gcncrnlo repetitie, een op- rnarsch, bi.1 wijze van proef der ln geval van ernst beschikbare krachten. Ondanks deze gebeurtenissen Is thans de Indruk vrijwel overheerschend dat men de regeering van generaal Berenguer weer groo- tere stabiliteit mag toeschrijven dan nog kort geleden te verwachten was. Aan de on zekerheid over de mogelijkheid van wisseling van het ministerpresidentschap en den ter mijn van de verkiezingen is door den minis terraad van 13 November onder voorzitter schap van den koning, een eindo gemaakt, daar bij deze gelegenheid het vertrouwen van de kroon in het kabinet tamelijk duide lijk is gebleken en de datum voor de parle mentsverkiezingen op 1 Maart 1931 bepaald. Daarmede is althans het gevoel van onzeker heid in dit opzicht verdwenen. Deze verbeter de stemming kwam in ieder geval de ener gieke en toch tot concessies bereide houding van de regeering gedurende de algemeene staking te pas, niet minder echter ook de aanwezigheid van den directeur der bank voor hi ter nationale betalingen, Quesnay, te Madrid, die den indruk moest versterken, dat het bij de aangekondigde regeling van het valutavraagstuk dezen keer om meer dan woorden alleen gaat. Toen de opwinding, die het begrijpelijk ge volg was van de algemeene staking, was ge ëindigd, kon men er aan denken, eenige reeds lang voorgenomen veranderingen in de samenstelling van het kabinet ten uitvoer te brengen. Het belangrijkst was in dit op zicht de nieuwe bezetting van het ministerie van binnenlandsche zaken; in de plaats van den aftredenden generaal Marzo, kwam Mato, tot dusver minister van openbare wer ken. Zijn departement is niet alleen in poli- tievraagstukken competent, maar ook de voorbereiding van de verkjezingen ressor teert er onder. Algemeen werd het betreurd, dat bij deze gelegenheid niet ook de minis ter van onderwijs, Tormo, een geschikter op volger heeft gekregen; want deze als kunst historicus gewaardeerde geleerde heeft meer dan voldoende zijn onbekwaamheid bewezen, aan de universiteiten orde en discipline tot stand te brengen. In leder geval is de regeering in een gun stiger positie dan een maand geleden. Het Madrlleensclic Ateneo, dat zich sedert de in storting van de dictatuur als intellectueel centrum van de toekomstige revolutie be schouwde, heeft zich dermale belachelijk ge maakt, dat zij tot nader order als politieke factor is uitgeschakeld. Het in een algemee ne vergadering van deze club van intellec- tueelen genomen besluit, aan de groote de mocratische instituten in het buitenland een protest over den toestand in Spanje te richten, veroorzaakte een vrij krachtige ver ontwaardiging in geheel hot land. Toen echter een vergadering dor ..Spaansche le- gionnairen", een organisatie, die overeen stemming vertoont met de „camelots du roi" daarop een eenigszins dreigende houding had aangenomen, zag het bestuur van de Ateneo kans, van dezelfde regeering, waar mede zij in voortdurende oneenigheid leeft, politiebescherming in geval van een overval door de legionnairen te elschen. De indruk van dit geval was ln een land, waar men. gelijk in Spanje, een zoo buitengewone waarde aan persoonlijken moed hecht, een voudig vernietigend. Verder heeft het besluit volgens hetweik de bevordering der officie ren in de toekomst weer uitsluitend naar anciënniteit zal geschieden, het voornaam ste twistpunt, dat jarenlang tusschen de artillerie en de dictatuur heeft bestaan, uit den weg geruimd. Indien daardoor een offi cierscorps, waarvan de onverbeterlijke onge disciplineerdheid natuurlijk aanstekelijk moest werken, eindelijk tot zijn verstand zou komen, dan zou door de vermindering van het gevaar van voortdurende veront rusting van den polltieken toestand door mi litaire samenzweringen reeds veel zijn ge wonnen. In de stemming, die op het oogenblik heerscht, komt zelfs een op zichzelf niet be langrijk Incident, de daad van een zenuw zieke, door welke generaal Berenguer bijna het slachtoffer van een aanslag was geworden, deze zwenking van de openbare meening ten goede. In ieder geval is het voor den indruk op het publiek niet geheel on verschillig, dat de aanvaller redactielid van een dagblad („El Sol") was, die pas veertien dagen geleden een tamelijk heftigen en op de meeste punten ongemotlveerden aanval te gen Berenguer had gericht. Het conservatieve blad ,,A.BC." neemt de gelegenheid waar om er op te wijzen, dat dezelfde José Ortega y Gasset, die dezen aanval heeft gedaan, op 5 Februari nog van andere meening was; toen zeide hij: „De tegenwoordige regeering biedt voldoende waarborg voor orde. Althans voor mij is deze waarborg absoluut zeker." „A. B. C is er van overtuigd dat Ortega y Gasset op 5 Februari gelijk had. D.-l. (Nadruk verboden.) INGEZONDEN* MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. BIJ EEN DOOS KLOKZEEP TWEEMAAL EEN CADEAUI tan pak Kloltxoop bowot nl«t «liaan aan pro<hlig cadaau, maar bovandian habben da twaa rood* klok|a> op da (lulling woorda voor alia rial prom In:- U bokoml du» i 1*. aan prachtig* vamming (n do doot, la. prachtig N.V. ZEEPFABRIEK//DE KLOK" HEERDE VEREENIGING VAN HUIS VROUWEN. THEEMIDDAG. De tuinzaal van het Gemeentelijk Concert gebouw bleek Dinsdag te klein om alle da mes, die den theemiddag van de Vereeniging van Huisvrouwen wilden bijwonen te herber gen en zoo gebeurde het, dat een gedeelte van de aangrenzen-ie foyer tijdelijk a!s „loge" werd ingericht. Mevr. A. J. Beunders, die het welkomstwoord uitsprak, verheugde zich bijzonder over de groote opkomst en hoopte, dat ook de tentoonstelling van het Brokkenhuis. die in den foyer gehouden werd er wel bij mocht varen. Wat de eigenlijke bijeenkomst betreft, deze droeg een bijzonder gezellig en afwisse- lennd karakter, want buiten het geurige kopje thee. vielen er nog verscheidene an dere dingen te genieten. Daar was allereerst het koortje onder leiding van mevr. Sybran<'i Dit bracht op verdienstelijke wijze een aan tal liedereu ten gchoore, waarvan speciaal het devote Ave Maria van Mendelssohn ge noemd moet v/orden. Mej. Teves toonde zich een volgzaam begeleidster. Ook het strijkje van mevr. Van Eden kan op een succesvol len middag terug zien. Mevr. Klaverweiden gaf enkele voordrach ten ten beste, waarbij zij aan den vleugel be geleid werd door den bekenden pianist Han Beuker. Dit optreden viel al bijzonder in den smaak en dat was begrijpelijk, want mevr. Klaverweiden beschikt over een sympathiek stemgeluid en een geestige dictie. Vooral het ondeugende ..Verliebt, verlobt, verheiratet" sioeg in en bezorgde haar hartelijk en ver diend applaus. Het spel van den heer Beuker sloot zich uitstekend bi) haar voordracht aan Resumeerend een middag, die volkomen geslaagd is, ook naar wij vertrouwen voor de kas van het Brokkenhuis. DE VERBREEDING DER DAMSTRAAT. De openbare vergadering van Gedeputeerde Staten van N.-Holland ter mondelinge behan deling van het bezwaarschrift van H. Rietberg alhier, tegen het besluit van den Raad der gemeente van 25 Juni 1930 strek kende tot vaststelling van een verordening tot het leggen van een bouwverbod op sbroo- ken grond aan de Zuidzijde van dfe Dam straat. is bepaald op Woensdag 24 December 1930, des namiddags ten 2 ure in het gebouw der Provinlale Griffie, Dreef 3 alhier. Ds. K. G. VAN SMEDEN. Ds. K. G. van Smeden te Haarlem-Noord komt voor op een tweetal voor de Chr. Gere formeerde kerk te Vlaardingen. DOOR DEN MIST VAN DEN WEG GEREDEN. Ten gevolge van den dichten mist is Maan dagavond een autobus van den dienst Am sterdamVolendam van den Buikslotermeer- dijk gereden, meldt de Tel. Behoudens eenige ontvellingen, bekwamen de Inzittenden geen letsel. Een personenauto onderging hetzelfde lot. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 6() Ct». per regel. STEUN AAN DE TARWETEELT. FEUILLETON. ROMAN VAN HUGO BETTAUER. 12) (Nadruk verboden). Meneer Krause, die zooals velen van u wel bekend zal zijn, eigenlijk Joachim Freihevr von Dengern heet en meester in de rechten is. is van inspecteur bevorderd tot commis saris der recherche. Reeds de middag- en avondbladen pu bliceerden kolom menlange artikelen de sensatie en opwinding waren ongelooflijk, de krantenvrouwen werden de bladen uit de handen getrokken, op straat vormden zich groepjes menschen die het alles overtreffende geval bespraken en 's avonds droeg in het Metropool!heat her de gevierde Berlljnsche humorist Adoifo Butterblum de geschiedenis voor van den Blauwbaard van Berlijn in Bal laden vorm, half Ijzingwekkend, half pikant, met. eigen politieke opmerkingen gekruid en erotisch doordacht. Maar: co eigenlijke sensatie begon eerst. Dat was de roman „Strijdende Zielen". Had men dan ooit gehoord, dat een rasechte vijf voudige moordenaar een roman geschreven had en die roman zelfs als boek was ver schenen? Neen, dat was nog nooit vertoond en nu kon je toch waarachtig eens zien hoe ver Berlijn op 'C gebied der onbegrensde mogelijkheden boven andere groote steden uitstak. Natuurlijk moesten in het ochtendblad fragmenten uit den roman worden opgenomen en de enkele exemplaren, welke in Berlijn te krijgen waren, worden door do diverse repor ters dan ook direct opgekocht. Maar dc hoofdredacteuren wisten hun reporters het werk weer afhanaig te maken en den vol genden morgen werd een serie feuilletons ge publiceerd over „Strijdende Zielen", van de hand van verstandige, scherpzinnige critici, die zich geschokt en getroffen toonden en ronduit verklaarden voor een psychologisch raadsel te staan. De toonaangevende letter kundige criticus schreef: Een boek. waarin een diepgaande studie is gemaakt van de mcnschelijke ziel, een boek vol menschel! jke goedheid, een roman, waarvan men bijna zou mogen zeggen, dat in do laatste tien jaar geen beter het licht heeft gezien. En de auteur van dit zoo knappe werk zou een bruut, een misdadiger, een massamoordenaar zijn? Welke duistere raadsels schuilen achter dit alles, welke verschrikkelijke gebeurtenissen moeten er ln heb hart en ln het hoofd van alen Thomas Hartwig zijn omgegaan, vóór hij uit zijn mooie, hoogere wereld van den geest in den afgrond van de mLsdaad daalde! Voor den Duitschen boekhandel begonnen wereld-historische dagen. Geheel Dultschland Oostenrijk. Nederland, Frankrijk, Zwitserland en 't Scandinaafsche schiereiland schreeuwden om den roman „Strijdende Zielen" en toen de brave gebroeders Merker, die al lang overeen waren gekomen, de geheele oplaag als mis druk te verkoopen, van den eersten schrik bekomen waren, raapten zij al hun niet bij ster ontwikkelde zakenkennis bijeen, verhoog den den prijs van het boek tot het drie voudige, gaven drukorders aan de grootste drukkerijen te Leipzig, sloten contracten af met vertalers en deelden na een week in het vakblad van den boekhandel mede. dat de eerste honderdduizend exemplaren waren uit verkocht en men «enigen '.Ud geduld zou moe ten hebben tot de volgende honderdduizend gereed zouden zijn. Het werd in don loop de: hierop volgende weken 'n ongekend succes en toon de Fransche. Engelsche, Russische, It&lla&nsche, Turksche, Nederlandsche,Spaan- icae en Japanscne uitgave kon verschijnen, figureerde de Dultsche uitgave met een op lage van één millloen exemplaren aan het hoofd der litteratuurgeschiedenis. Van Leip- ziger standpunt bezien! Hartwig was indertijd met de uitgevers over eengekomen. dat hij vijftien procent van den winkelprijs zou ontvangen en de helft van de auteursrechten. Terwijl hij op het hoofd bureau van politie en spoedig daarop in het huis van bewaring ln Moabit in zwijgen vol hardde, steeg eon voor hem door de gebroeders Merker geopende bankrekening van dag tot dag. Hartwig zou zich nu door Borcharthebben kunnen laten verzorgen, Ln champagne hebben kunnen baden hij zou zich den besten ver dediger hebben kunnen nemen en zou des ondanks een ontzettend rijk man zijn geble ven. Maar hij deed niets van dat alles, at een voudig en bescheiden, las oude boeken en wei gerde niet alleen voor den rechter-commls- saris ook maar iets mede te deelen, maar tevens om een verdediger te nemen. Er moest hem ten slotte een raadsman door de recht bank worden toegewezen in den peroon van mr. NageLstock. Maar ook tegenover hem handhaafde Hartwig zijn standpunt: Ik heb niets te bewijzen, maar de officier van justitie zal het bewijs van mijn schuld moeten leve ren. Ik heb met mezelf afgedaan en sta geheel onverschillig tegenover den loop der dingen Drie menschen. De directeur van het Kletst-theater meneer Hohlbaum, zat 's avonds, terwijl juist Frauleln Julie van Strlndberg werd gegeven, in zijn luxueus ingericht prlvé-kantoor en voerde een woordenwisseling met zijn eersten drama turg. Dr. Weisl uit Wecnen. M'n waarde Dr. Weisl, zeurt u nu eens niet! Wat beteekent den naam Kle^t? Moet ik failliet gaan, omdat het theater den naam van Kieist draagt? DE REGEERINGSMAATREGELEN ONVOLDOENDE? De regeeringsmaatregelen. Aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp houdend bepalingen in het belang van de Inheemsche tarweteelt is het volgende ontleend. Gelijk door verschelden leden werd opge merkt kan de regeering met den bij dit ont werp beoogden maatregel niet volstaan. Wat betreft den landbouw in de veenkoloniën en de suikerbietenteelt wordt opgemerkt dat maatregelen zijn voorgesteld of in het sta dium van voorbereiding verkeeren, terwijl de regeering het dumplngvraagstug in verband met in overweging gegeven maat regelen onderzoekt. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw geeft toe, dat de gevraagde vrij heid van beweging groot Is, doch het geldt hier een regeling, waarbij het technische ele ment een bijzonder groot plaats inneemt, zoodra het op uitvoering Ln de praktijk aan komt. Nu meende de minister dat het van belang was, in het bijzonder voor hen wier bedrijven door deze regeling worden geraakt, dat de mogelijkheld bestond om de toepas sing te doen geschieden zooveel doenlijk met inachtneming van alle eigenaardigheden deze bedrijven. Om zich volledig op die wijze te kunnen aanpassen moet de regeling, wil zij effectief zijn, zouder meer dan strikt noodig tot ingrijpen in het bedrijfsleven te lei den, zoo soepel zijn, dat zij te allen tijde voor wijziging en aanpassing vatbaar is. Er is bovendien naar de meening van den minis ter ruimte om aan de geopperde bezwaren in belangrijke mate tegemoet te komen. Nog wordt in het Voorloopig Versdag opge merkt, dat uit de Memorie van Toelichting niet blijkt, of men een maal- dan wel een menggebod of wel beide zal krijgen, dan wel een ander voorschrift. Na oveiweging van de vele en zeer verschillende mogelijkheden kan de minister thans zeggen, dat het in stellen van wat men is gaan noemen een maal- en menggebod, naar de meening van de regeering de voorkeur verdient. In die richting zal men dan ook de nadere uitvoe ring hebben te verwachten. Als bezwaar is in het V. V. naar voren ge bracht dat de ontworpen regeling niet aan den eisch van tijdelijkheid voldoet. Dit be zwaar is in zooverre gegrond, dat in de re geling niet met zooveel woorden is opgeno men waarborg, dat zij zal ophouden te wer ken. indien de noodzaak daartoe niet meer aanwezig is. De minister was aanvankelijk van meening dat het karakter van deze regeling op zich zelf reeds voldoende het uitzonderlijke daar van aangaf. Nochtans voldoet de minister gaarne aan den wensch, om den duur der re geling aan een nauwkeurige tijdsbepaling te binden, welke echter niet anders dan eenigszins willekeurig kan zijn. Een periode van drie jaar hoopt de minister dat voors hands voldoende zal zijn. Een desbetreffende bepaling is in het ontwery opgenomtn. VULKANOLOGISCHE VER- SCHIJNSELEN IN DE ATMOSFEER? EEN KORTE HITTEGOLF. De heer J. J. Verstappen, boomkweeker te Someren schrijft aan het Helmondsche blad ,De Zuid-Willemsvaart" atmosferische bij zonderheden, die hij waargenomen heeft Za terdag 22 November, 's morgens tusschen 9 uur en half tien, en die hij in verband brengt met den doodenden mist te Luik. modderre gen in Limburg enz. Hij deelt mee, dat hij op het land overvallen werd door een war men luchtstroom, zoo warm, als in het heetst van den zomer. Daarop volgde een ondrage lijke atmosfeer, bezwangerd met gas, of zoo iets, die twee minuten aanhield. Het trok vooruit, ongeveer als een windhoos van het Zuiden naar het Noorden, vertoonde zich als een rookachtig grijs en flikkerde, gelijk in het warmst van den zomer, als men over de hei kijkt. Toen de heer Verstappen zich naar een boerderij begaf, met een zakdoek voor den mond, kwam hem. hoewel in mindere mate. dezelfde damp tegemoet. De landbouwer had de buitengewone warmte ook gevoeld en was zelfs gaan kijken of er brand was. Ook twee jagers hadden ae hitte gevoeld, maar niet de ondragelijke lucht waargenomen. Verder had niemand iets bijzonders gemerkt. Op de plaats, waar de heer Verstappen zich bevond, was het echter zoo erg. dat indien hij er 5 minuten in had moeten zijn, hij meent zeker gestikt te zullen zijn. AFSCHEID VAN PROF. R. CASIMIR. DE VADER DER LYLCEUM-GEDACHTE. In de zaal van het City-theater te 's-Gra- venhage heeft Dinsdag profes-:or R. Casimir, die wegens gezondheidsredenen attieedt als rector van het Nederlandsch Lyceum te 's-Gravenhage afscheid genomen. De belang stelling was overgroot. Er waren leerlingen, oud-leerlingen, deputaties van de veertig lycea ln den lande, de heer De Boer als ver tegenwoordiger van den minister van Onder wijs, oud-minister De Visser, dr. C. P. Gun ning, rector van het Amsterdamsch Lyceum en vele anderen. Mr. J. Limburg, president-curator van het Nederlandsch Lyceum hield een toespraak, waarin hij prof. Casimir schetste als den vader der Lyceumgedachte, die ruim een kwart eeuw geleden met zijn vriend LIgthart de voorbereidingen trof voor de stichting van het Nederlandsch Lyceum. Spr. zei, dat de stichting der lycea tot behoud der klassie ke opvoeding in Nederland heeft geleld. De heer De Boer, referendaris aan het de partement van Onderwijs, sprak namens den minister en uitte diens erkentelijkheid voor den schepper van een schooltype, dat zijn be staansrecht alleszins voldoende heeft be wezen. Dat er nog antipathie tegen dit type bestaat, weet spreker aan conservatisme. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat prof. Casimir het nog zal beleven, dat de hoogste erkenning van het type lyceum komt. Nadat nog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd werd prof. Casimir namens de leerlingen een auto aangeboden, met vrij gebruik van olie en benzine, waar voor een fonds gesticht is. Prof. Casimir dankte zeer ontroerd en ze!, dat een oud Ford je zijn liefste wensch ge weest is. Nu is hij verrast door een prachtige auto. ZELDZAME BRUTALITEIT VAN DIEVEN. Gestolen effecten aap den eigenaar te koop aangeboden. AFKOMSTIG VAN DE' INBRAAK TE VOORBURG. Naar wij in de Tel. lezen, hebben de dieven van een groot aantal mantels van effecten, gestolen ten nadeeie van aen heer B. Wilton te Voorburg, bij de inbraak te zijnen huize in October j.l. zich tot een zeldzame bruta liteit verstout. Na er zich van verzekerd te hebben, dat deze zijn ambtsgeheim zou bewaren heb ben zij aan mr. E. G. S. Bourlier te 's-Graven hage het aanbod gedaan, dat de heer Wilton door zijn bemiddeling de mantels der effec- ten die voor de dieven geen waarde hebben, kon terugkoopen voor den pi'ijs van f 25.000. Mr. Bourlier wensch te in geen geval zijn bemiddeling te verleenen. Hij liet er zich echter over uit tegen een kennis van een vriend van den heer Wilton en eenige dagen later belde de heer Wilton hem op, en zeI dat hij de mantels dolgraag voor eenige dui zenden terug koopen wilde. Mr. Bourlier zei nogmaals geen bemidde ling te willen verleenen, doch toen de secre taris van den heer Wilton daarop nog eens aandrong, verwees hij den vertegenwoordi ger der dieven, ©en vroegere cliënt van mr. Bourlier, naar een advocaat van den heer Wilton. Deze wilde eerst het oordeel van den deken van de orde van advocaten over de zaak vernemen en sindsdien is niets anders meer van de zaak vernomen, dan dat de Voorburgsche politie er zich thans mee be moeit en mr. Bourlier blijft ontkennen te willen bemiddelen of te hebben bemiddeld. GEEN DE EN DEN MFF.R BIJ ONDERWIJS- EXAMENS. Blijkens de Staatscourant heeft de minis ter van Onderwijs het spelling-besluit toe passelijk verklaard op de examens voor on derwijzer en hoofdonderwijzer. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. -IQ DEELIC3 GR.MOUTSTR.163 HAARLEM.T£LI23£>3 Ik heb lak aan uw literatuur! Trekstukken en een uitverkocht huis, dat is het, wat ik noodig heb, geen literaire nonsens, die ln de kranten wordt opgehemeld, maar geen kip in de zaal brengt! Maar wie is er verplicht de pacht en de gages te.betalen? Kleist of ik? Nou dan, als dat mijn plicht is, dan is het de uwe om voor goede, dat wil zeggen pak kende stukken te zorgen! Een bediende kwam binnen en bracht de ontvangsten van dien avond. Hier, kijkt u eens even naar de en tree's van vanavond! Nog niet genoeg om het halve dagbudget te dekken. Als ik iemand zou kunnen vinden die me binnen drie dagen het geval-Hartwig drama tiseert zou geen slecht Idéé zijn! De ro mancier als moordenaar. De roman van den massamoordenaar of eenvoudig „Strijdende Zielen", zooals de roman heet. Weisl maakte een afwerende beweging. Hohlbaum staarde met wild opengesperde glazige oogen voor zich uit, liet de sigaren- asch op zijn vest rollen en begon zoo diep te zuchten, dat Weisl vreesde, dat de naam Fritz von Unruh bij zijn directeur een be roerte zou veroorzaken. Plotseling sprong Hohlbaum op, deed 'n stap in de richting van den dramaturg er kuchte heesch: Weisl. óf ik ben totaal me- sjogge, óf een paar maan dén geleden is iemand, die Thomas Hertwig. Hartwig of Har tung heet. bij me geweest met een stuk. Ik hel het niet eens Ingekeken, maar het daar er gens in die kast gesmeten. Maar zoowaar als ik Hohlbaum heet, die man was blond en zag er ook overigens precies zoo uit als de kranten hem beschrijven misschien is hij het wel gewee§t! Ook Weisl werd door de opwinding van den directeur aangegrepen en belden be gonnen nu in een groote boekenkast te woe len tot dichte stofwolken in het vertrek hin gen en niesbu.en Veroorzaakten. De droomende godin Elza's huwelijk Het bitter einde. Titels en namen, begraven wenschen kwamen te voorschijn en Weisl schreeuwde woedend: Waarom houdt u dat allemaal bij u, in plaats van het aan mij te geven? Ben ik dramaturg of u? Een luide kreet van Hohlbaum was het eenige antwoord. Weisl. kerel, daar heb ik het daar heb ik het stuk. Drie menschen, van Thomas Hartwig! En daar staat het adres: Novalis- straat tien dat klopt! Weisl, dat is de groote treffer, dat beteekent onze redding, dat is de sensatie, waar we zoo lang naar gezocht hebben! Weisl, ik zal je salaris ver- hoogen dat wil zeggen, als het stuk trekt! Netjes, in machineschrift, lag het manus cript voor hen: Drie menschen, een drama uit het burgerlijke leven, door Thomas Hart wig. En de directeur liet bier en belegde brood jes^ aanrukken. gaf opdracht niemand binnen e laten en Dr. Weisl las langzaam het drama voor van den man die zich binnenkort wegens vijfvoudigen moord voor den rechter zou heb ben te verantwoorden. Toen hij geëindigd lad, veegde hij z:ch het zweet var. het voor hoofd en was zeer bleek. En directeur Hohl- oaum leunde, terwijl er een eigenaardige trek Dm zijn mond lag. met gesioten oogen achter over in zijn stoel en dacht terug aan den tijd, toen hij nog een mensch was en het vuur van die eerlijke geestdrift voor theater en literatuur in zijn borst had gedragen. Weisl zeide zachtjes: Het is een geweldig werk, dat verdiend had te worden opgevoerd, ook wanneer de auteur niet wegens moord was aangeklaagd. (Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6