UIT DE OMSTREKEN it FAIVRE NA VIJF WEKEN ONTWAPENINGSARBEID DINSDAG 16 DECEMBER 1930 VRIJDAG 19 DECEMBER 1930 VIERDE BLAD (Zie ook elders VELSEN BOUWTERREIN. B. en W. stellen voor aan A. H. Hulshof te Haarlem 958 M2. aan de Burgemeester En- schedélaan te Santpoort te verkoopen voor I 3600. DEELNEMING KAPITAAL. B. en W. stellen voor om de gemeente nog voor f 9000 te laten deelnemen in het aan deelenkapitaal van de N.V. Bank voor Neder- landsche gemeenten. INSCHRIJVING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De burgemeester deelt mede dat in Januari voor den dienstplicht moeten worden inge schreven jongelieden, die geboren zijn fn 1912. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven ter gemeentesecretarie op 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16 en 17 Januari 1931, van des voormiddags 9.30 uur tot des namiddags 12.30 uur. IJMUIDEN SCHAAKCLUB „KIJK UIT". De volgende partijen werden in den winter- wedstrijd gespeeld: J. ZoontjesG. Sant W. AmenerTh. Klauwers W. v. d. Bey—C. Gordijn Groep B. J. PlugboerL. Lichtenstein G. Gordijn—H. Sant 1-0 1—0 0—1 1—0 1—0 Groep Ca en Cb. Dr. J. BekkerA. de Ruiter 10 H. KoelemeyJ. Stals 10 A. LanserMr. Hellema V-A G. PostA. Weyers 'afgebroken. Zaterdag 20 December a.s. gaat het tweede tiental naar Amsterdam voor een wedstrijd tegen het V.A.S. Juniores. KERKCONCERT. Ter gelegenheid van het zilveren priester feest van pastoor L. Rinkel, had Donderdag avond een kerkconcert plaats in de oud-ka tholieke kerk. Hieraan werkten mede: mej. Netty Vlessing, zang. de heeren Philips en Sam Vlessing, violoncello en orgelbege'eiding, de heer K. Gouda, orgel en de oud-katholieke zangvereeniging „Crescendo", onder leiding van haar directeur, den heer Joh. Tol. De avond werd geopend met een vlot ge speelden feestmarsch op het orgel door den heer K. Gouda, die hierna nog een zeer mooi Cantilene religieuse ten gehoore bracht. Het 'gemengde koor „Crescendo" zong daar na eenige nummers, waarvan vooral „Ver trouwen" en „Zacht zingt" dé zee" zeer ver dienstelijk werden uitgevoerd. Mej. Netty Vlessing gaf eenige sopraan-soil die door haar vol en frisch geluid zeer goed tot hun recht kwamen, inzonderheid willen wij noemen „Gij badt op eenen berg alleen" en „Als de ziele luistert" De orgelbegeleiding bleek bij den heer Sam. Vlessing in goede handen te zijn. De heer Philip Vlessing bracht eenige zeer mooie vloloncello-soli ten gehoore, op de manier, waraop wij dit van hem gewend zijn. Tot slot speelde de heer K. Gouda nog een „Marche triomphale" op het- orgel, waarvan het jammer was. dat het aanslaan der toet sen zoo te hooren was. De aanwezigen zongen tenslotte gezamen lijk „Dank God in alles". in dit nummer). geopend in het „Wapen van Friesland", door het raadslid den heer Vermeer. Deze moest tot zijn spijt mededeelen, dat de wethouder de heer de Vreugde, voorzitter der gascom- missie, alsmede de heeren Fijma en Dr. Van der Schoot, niet aanwezig konden zijn. In de eerste plaats wenschten spreker de exposanten en demonstranten geluk met hun fraai en ui.stekend verzorgde stands. Waar de voorbereiding der tentoonstelling van zeer korten duur is geweest achtte de heer Ver meer een woord van dank aan de exposanten en de directeur der Hillegomsche gasfabriek de heer Paayens wel op zijn plaats. Ofschoon op dit gebied reeds veel gedaan is om het gebruik van gas populair te maken, blijkt telkens weer, dat bet publiek niet van de groote voordeelen doordrongen is. Integendeel men zegt dat gas duur en on economisch is. Niets is echter minder waar Dit bleek Later ook bij de kookdemonstratie, toen een uitgebreid menu voor zeven personen ruim twee cent aan gas kostte, berekend a f 0.10 per M3. Wat het aanschaffen van baden, geysers, gashaarden en fornuizen betreft, wees spre ker op het huurkoopsysteem. Een der firma's had ter opluistering een groote Philips radio-pathéfoon geplaatst, terwijl planten en palmen een intiem cachet aan een en ander gaven. en De tentoonstelling is ook heden en Zater dag geopend. INKWARTIERING. Donderdagmiddag werden we hier verrast door een niet alledaagsch gebeuren. De tweede batterij van het zesde regiment veldartillerie uit Leiden, dat op een twee- daagsche oefening is. werd alhier ingekwar tierd. Officieren, onder-officferen en man schappen werden bij de burgerij ingekwar tierd, terwijl de paarden in de stallen der boeren een onderkomen kregen. Bij het Gemeentelijk Slachthuis is een zgn. wagenpark ingericht. Het behoeft geen be toog, dat zoowel de vier vuurmonden als de bijbehoorende patrooncaissons en haver- wagens vele kijklustigen naar het Slachthuis lokten. Vrijdagmorgen te acht uur had aldaar het appèl plaats. De oefening werd in de richting Leiden voortgezet. SANTPOORT S. D. A. P. De afdeeling der S.D.A.P. te Santpoort hield Donderdae een vergadering. we'ke voor de laatste maal onder leiding stond van den heer M. v. Veen. Door zijn benoeming tot directeur der H.B.S. te Hoorn, gaat hij over enkele dagen SantDOort verlaten. Mede door dit feit was de vergadering druk bezocht. Na het afdoen van eenige huishoudelijke zaken, kwamen een groot aantal leden van de Soc. Dem. Vrouwen club. alsmede vele leden van de afdeeling Bloemendaal. der S.D.AP. bin nen, om op waardiee wijze afscheid te ne men van den voorzitter en zijn echtgenoote. Allereerst sprak mevrouw v. Raalte, na mens de Vrouwen Hub. die het echtpaar in dichtvorm deed blijken van de groote vriend schap welke het zich hebben verworven en waarbij waardeering werd uitgesproken voor het vele werk door beiden voor de afdeeling is verricht. Achtereenvolgens snraken voor de afd B'oemendaal de heer Scbnlz. voor de Federatie Velsen de heer van Nifterik, voor de Raadsfractie de heer Roelse en tenslotte de heer v. Rommelen voor de afdeehng Sant poort. die namens de leden een litho aan bood. De heer en mevrouw v. Veen dankten voor het hartelijk afscheid. Vermeld kan nog worden, dat door deze huldiging de verkiezing van een voorzitter tot een volgende vergadering werd uitge steld. HILLEGOM BRAND. Donderdagavond kwart over 10 brak brand nit ïn de rijwielwerkplaats van den heer v. D. in de Hoogewerfstraat. De oorzaak moet waarschijnlijk gezocht worden in een open slaande bus carbid w aarbij door lekkaee water eekomen is. He' vuur vond gretig voed sel in de brandbare riiwielonderdeelen. zoo als banden, enz. In een korten tijd was de werkrdaats een vuurzee D^ brandweer was snoedig t°r plaatse en blusehte het vuur met stralen on de waterle'ding. Een motor rijwiel en eenfge ter reparatie aanwezige fietsen wedden door het vuur vernield. Met uitzondering van een aangrenzende schoenmakerswerkplaats kregen de aangren zende perceelen geen schade. Een en ander was laag verzekerd. GAS-TENTOONSTELLING. Vanwege het Gemeentelijk gasbedrijf alhieT Donderdagmiddag een gas-tentoonstelling INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. ner regel. HAARLEMMERMEER GRAANBEURS. Op de Donderdag te Hoofddorp gehouden graanbeurs, was de aanvoer als volgt: Tarwe (witte) f 6.50. a f 9.50. Tarwe (roode) f 6 a f 8. Rogge f 5 a f 5.50. Wintergerst f 4.75 a f 5.50. Gerst (chevalier) f 5.50 a f 6. Haver f 4.50 a f 6. Duiveboonen f 12 a f 13, Paardeboonen f 7 a f 8, Groene erwten f 7.50 a f 9.50, Karwij f 24 a f 25; Geel mosterd f 15 a f 20, Blauw- maanzaad f 28 a f 30. Kanariezaad f 10.50 a f 11. Alles per 100 K.G. ONDERWIJS. De heer J. L. H. v. d. Griek, onderwijzer bij het bijzoinder lager onderwijs te Hoofd dorp, is in gelijke betrekking benoemd te Amsterdam. Mej. W. E. M. Loogman te Abbenes alhier, is benoemd tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere schoot te Haag, gemeente Alkemade. Tot onderwijzeres aan de R.K. St. Anna- school te Vijfhuizen alhier (hoofd de heer J. J. L. Dieben) is benoemd mej. E. J. Lambert te Schalkhaar, gemeente Diepenveen. WERKLOOSHEID. Aan de Arbeidsbeurs te Haarlemmermeer stonden Donderdag 525 personen in hoofd zaak landarbeiders en grondwerkers, als werk loos ingeschreven. ONVOORZICHTIG. Donderdag beging de heer V. de onvoorzich tigheid zijn rijwiel een half uurtje onbe heerd te laten staan tegen een gebouw nabij Hoofddorp alhier. Toen hij weder wilde weg rijden, bleek de fiets verdwenen en een oud karretje er voor in de plaats gezet te zijn. Vermoedelijk is hier diefstai in het spel, doch V. koestert nog de stille hoop diat het ver ruilen bij vergissing heeft plaats gehad. OVER DEN KOP GESLAGEN. Donderdag sprong op den Hoofdweg alhier van een in woeste vaart passeerende auto plotseling een band, waardoor de chauffeur het stuur kwijt raakte en het motorrijtuig in den waterkant over den kop sloeg. De twee inzittende heeren werden door de glas scherven van de gebroken ruiten in het ge laat en aan de handen verwond. Met takels werd de auto, die nog berijdbaar bleek te zijn, weder op den beganen grond gebracht, waarna de automobilisten na verbonden en van den schrik bekomen te zijn, hun reis konden vervolgen. VIJF KALVEREN VERMIST. Een landbouwer aan den Aalsmeerderweg alhier miste 's morgens een stal kalveren van de boerderij. Het wordt niet onmogelijk geacht dat de dieren uit hun schuilplaats zijn ontsnapt en „op stap" zijn gegaan. Van de vermisisng werd bij de politie aangifte ge daan. HEEMSTEDE KUNSTKRING HEEMSTEDE. Maandag 22 December zal de Heemsteed- sche Kunstkring een bijzondere filmavond geven in Boekenrode. Vertoond zullen worden de volgende film van de Film-Liga: Heien van Joris Ivens en Het strooien hoedje van René Clair met Albert Préjean in de hoofdrol. De eerste is een expressieve film, waarin Ivens op merk waardige wijze het technisch bedrijf van het heien in beeld heeft gebracht. Aan het programma van het theater De Uitkijk te Amsterdam, ontleenen wij, wat René Clair zelf over de tweede film zegt: ..Bij de bewerking van het tooneeLtuk Ün cha- Deau de paille dltalie wilde ik getrouw blijven aan den geest van het werk, als zijnde alleen van belang en niet aan den vorm, die voor het tooneel geboden was. Ik heb getracht het scenario van deze film te schrijven, zooals het mij voorkomt, dat La- biche en Michel het geschreven zouden heb ben, wanneer zij de bewegende beelden had den gekend en wanneer zij naar aanleiding ran dit charmante onderwerp een film hatir een oogenblikkelijk geneesmiddel is voor HOOFDPIJN ZENUWPIJNEN RHEUMAT1EK KOORTS OF GRIEP Onschadelijk voor het organisme den willen vervaardigen en geen tooneel- stuk." De filmavond Is toegankelijk voor leden en nlet-leden boven 18 jaar, tegen een laag entrée. BLOEMENDAAL VRIJHEIDSBOND. PROV. STATEN VERKIEZING. In de laatst gehouden ledenvergadering van de Kiesvereeniging .Bloemendaal". af deeling van de Liberale Staatspartij De Vrij heidsbond zijn, naar volgorde van voorkeur de volgende voorioopige candidaten gesteld voor de a.s. verkiezing van leden voor de Pro vinciale Staten. 1. Mr. C. H. Guépin, Santpoort. 2. F. A. Smit Kleine. Overveen. 3. L. Poortenaar, Velsen. 4. Ir. C. Wolterbeel^ Haarlem. 5. Mr. A. S. Miedema. Haarlem. 6. Mevr. Mr. E. A. J. Scheltema-Conradl, Haarlem. 7. E. H. Krelage, Haarlem. 8. K. H .Tusenlus, IJmuiden. 9. J. L. Uitzinger, IJmuiden. ZANDVOORT BOUW BEWAARSCHOOL. Voor den bouw van de gemeentelijke be waarschool aan de Heerenstraat. geraamd op f 40 000, hebben inschreven: C. Keur. Zandvoort 29 999 S. Slagveld. Zandvoort. 35.215 C. H. ten Broeke. Zandvoort 38.900 Luvendijk en Bisenbergen, Zandvoort 37.777 Schuitmaker 38.600 J. Seysener 31 400 H. W. Keppler 41.800 Roodenburg 32 950 Gebr. Lotke 34.947 J. Veenstra. Bloemendaal 39.800 W. en J. Krom 35.826 G. Zweers en Kant 43.550 Firma H. Coblenz 32.523 Gebr. v. d. Putten 33.200 v. d. Ven en Van Hoven 27.530 De laatste is de laagste inschrijver en be hoort tot de 7 inschrijvers, wier inschrijvings biljetten van waarde zijn, terwijl de overige ongezegeld ingezonden zijn. INBRAAK. In hotel Seinpost heeft men zich door in braak toegang verschaft. De brandkast werd omgekanteld gevonden, maar was niet ge opend. Onderzocht wordt wat uit het huis ontvreemd is 16 POSTDUIVEN GESTOLEN. Een bewoner van plan-Noord heeft bij de oolitie aangifte gedaan, dat een 16-tal post duiven zijn ontvreemd. Een heele slag voor den liefhebber. Mejuffrouw L. C. Dufour te Haarlem is be roepen bij de Evangelisch Luthersche kerk te Groede. STAKERS UIT GFLDFR MALSEN VEROORDEELD. Het Gerechtshof te Arnhem deed uitspraak in de zaak tegen de drie stakende fabrieks arbeiders. die tijdens de relletjes bij de sta king aan de Chamotte-fabriek te Geldermal- sen gearresteerd werden, reso. wegens mis handeling. onruiïng, en belemmering der Openbare Macht, in uitoefening van functie, en door de Rechtbank te Tiei tot resp. 5 maanden, een maand en 14 dagen gevange nisstraf veroordeeld waren Het Hof vern'etiede eeheel of eedeelteMik deze vonn'ssen en veroordee'de de verdach- 'en opn'euw rechtdoende resp. tot drie maan den. 14 dagen en zeven dagen gevangenis straf. Voor het Hof diende de appelzaak tegen den fabrieksarbeider Van Z., die door den politierechter te Tiel wegens opruiing bij de staking aan de Chamotte-fabriek, tot drie weken gevangenisstraf was veroordeeld. De Procureur-Generaal bij het Hof eisch- te bevestiging van dit vonnis. De verdediger pleitte vrijspraak. Het einde van de voorbereidingscommissie voor de ontwapeningscommissie. Het woord is thans aan den Volkenbondsraad. Genève, 1 December 1930. Op 18 Mei 1926 werd de eerste zitting van de voorbereidingscommissie voor de ontwape ningsconferentie geopend; op 9 Dec. 1930 werd de laatste zitting dier commissie ge sloten. Ruim vier en een half jaar lang is de commissie onder voorzitterschap van onzen oud-minister van buitenlandsche zaken Jhr. Dr. J. Loudon dus aan den arbeid ge weest, om een ontwerp-conventie voor be perking en zooveel mogelijk vermindering van bewapening op te stellen als grondslag voor verdere behandeling op de ontwape ningsconferentie zelf. Vijf weken heeft de laatste zitting der commissie geduurd, doch thans is het ontwerp-conventie dan toch in derde lezing aangenomen en heeft de com missie tot den Volkenbondsraad het ver zoek kunnen richten in zijn aanstaande zitting van Januari den datum voor de ont wapeningsconferentie \ast te stellen. Vijf weken lang heeft de commlssie-Lou- don de verschillende artikelen der ontwor pen conventie nog eens in eerste, tweede of derde lezing bekeken en telkens weder er aan geschaafd, totdat eindelijk een ont werp-conventie, bestaande uit 59 artikelen, in derde lezing werd aangenomen met alge- meene stemmen op twee na, die van Dultsch- land en Sovjet-Rusland. Het ontwerp-con ventie is in zes deelen gesplitst. Het eerste gedeelte (de artikelen 18) behandelt het personeel van de landmacht, zeemacht, en luchtmacht en hun diensttijd; het tweede gedeelte (artikelen 9—27) betreft het mate riaal van landmacht, zeemacht en lucht macht: het derde gedeelte (artikel 28) loopt, over de bugetaire uitgaven; het vierde ge deelte (artt. 29—37) behandelt de uitwisse ling van inlichtingen; het vijfde gedeelte bevat slechts één artikel, art. 38, met het ver bod van de chemische waj>enen, en het zesde en laatste gedeelte heeft een aantal alge- meene bepalingen, waarvan de voornaamste die zijn, die op de te scheppen permanente ontwapeningscommissie betrekking hebben. Wie de artikelen der conventie zorgvuldig doorleest, zal daarbij getroffen worden door het groote aantal „x"-en, dat hij erin aan treft. Niet alleen zijn, overeenkomstig de terstond aan de voorbereidingscommissie gegeven opdracht, alle cijfers weggelaten over de maximum-bewapening, die de ver schillende staten niet zullen mogen over schrijden, doch ook met betrekking tot tal van andere kwesties, zooals de maximum- omvang van de schepen In de verschillende categorieën oorlogsschepen, het aantal leden van de permanente ontwapeningscommissie, ja zelfs den geldigheidsduur der conventie heeft de voorbereidingscommissie de oplos sing niet voorbereid, doch de moeilijkheid eenvoudig naar de ontwapeningsconferentie zelf verwezen. Al hebben wij thans dus een ontwerp-ontwapeningsconventle voor ons en ik zal de laatste zijn, om de beteekenis hiervan te ontkennen! wij mogen ons niet ontveinzen, dat nog heel veel moeilijke kwes ties door de ontwapeningsconferentie zullen moeten worden tot oplossing gebracht. Dit des te meer, omdat bij de lezing van het rapport aan den Volkenbondsraad ons alle voorbehouden omtrent UI van artike len weder voor oogen worden gebracht, die in den loop der beraadslagingen gemaakt zijn en die ons doen zien, hoe vele meenlngs- verschillen nog bestaan ook ten opzichte van die artikelen, waaromtrent geen „x"-en zijn opgenomen en de commissie inderdaad een advies aan de ontwapeningsconferentie ge geven heeft, Niet alleen Duitschland, dat te gen de geheele conventie stemde, doch ook Frankrijk, Italië, Japan en de Vereenlgde Staten van Amerika hebben bij enkele arti kelen een voorbehoud gemaakt, dat een voorbode van moeilijke discussies op de ont- wapeningsconfentie is. Opvallend is het ontbreken van Sovjet-voorbehouden In het rapport aan den Volkenbondsraad. Dit betee- kend natuurlijk niet, dat de Sovjetdelega- tie het met het geheele ontwerp-conventie eens Is. Zij heeft evenals Duitschland er te gen gestemd, doch de Sovjetdelegatie ging bovendien zoo onredelijk ver. dat zij niet wilde medewerken aan het redlgeeren van de Sovjet-voorbehouden, omdat zij niets te doen wilde hebben met een rapport aan den Raad van den door Sovjet-Rusland niet er kenden Volkenbond. „Hoe hebt gij dan een uitnoodiglng van den nlet-erkenden Volken bond kunnen aannemen, om lid van deze door den Vol ken bondsraad benoemde voorbe reidingscommissie te worden?", was het rake antwoord van den Franschen gedelegeerde Masslgli op deze kinderachtige houding der Sovjetdelegatie, wier zakelijk optreden tijdens de verdere discussies zich overigens gunstig van dit belachelijk sloteffect onderscheidde! Een ontwerp-conventie dus met vele „x"-en en vele voorbehouden, doch tóch een eerste ontwerp-conventie, die ongetwijfeld In de wereldgeschiedenis bekend zal blijven als een belangrijke nieuwe stap in de richting van ontwapening! Want dat de conventie zoo ge heel waardeloos zou zijn, als graaf Bernstorff en Litvinow willen doen gelooven, moet stel lig ontkend worden. Doordat de voorberei dingscommissie thans eindelijk, dank zij de bemoeiingen van Lord Cecil, be: loten heeft in de conventie maxlmum-cijfers op te nemen inzake de miliUire uitgaven der ver schillende landen, opent zij werkelijk de mo gelijkheid tot belangrijke vermindering van bewapening. Ook al zullen ln de conventie maxlmum-cijfers over de geoefende reserve troepen en over de hoeveelheden oorlogs materiaal der landmacht ontbreken, men moet met Lord Cecil erkennen, dat, als de cijfers inzake de miliUire uitgaven nu maar voldoende laag gesteld zullen worden, dan tevens ook de geoefende reservetroepen en de hoeveelheden oorlogsmateriaal zullen moe ten verminderd worden. Bezuinigen op de miliUire uitgaven kan niets anders beteeke- nen dan bezuinigen op het personeel en op het materiaal! Het ziet er intusschen nog niet erg naar uit, dat de ontwapening-conferentie tot belang rijke verminderingen der miliUire uitgaven zal besluiten. De „moreele" ontwapening, die aan de miliUire ontwapening zal moeten voorafgaan, is In het laatrie Jaar eer ver zwakt dan versterkt. Onder deze omsUndlg- heden behoeft men het n!et al te erg betreu ren, dat de voorbereidingscommissie het Duitiche voorstel verworpen heeft, om tot den Volkenbondsraad het uitdrukkelijke ver zoek te richten de ontwapeningsconferentie op 5 November 1931 te doen bijeenkomen. De voorbereidingscommissie heeft ook hier de voorkeur eraan gegeven zich van een advies te onthouden en volsUan met het uitspreken van den wensch, dat de Volkenbondsraad in zijn zitting van Januari een vasten datum voor het bijeenkomen der ontwapeningscon ferentie zal vaststellen Het woord is thans dus aan den Volken- bondsraad. Deze zal waanchijnlljk wel be sluiten, dat deze ontwapeningsconferentie in het begin van het jaar 1932. in Februari of uiterlijk in Maart, zal aanvangen. Misschien zullen dan ln Januari nog twee andere be sluiten met betrekking tot deze belangrijke conferentie worden genomen: over het voor zitterschap der conferentie en over de plaat* van de bijeenkomst. Wat het voorzitterschap betreft, onze .andgenoot de heer Loudon, die nu 4 l 2 Jaar de lasten van het voorzitterschap der voor bereidingscommissie heeft gedragen, meent thans zijn plicht tegenover de ontwapenings gedachte te hebben vervuld, zoodat hU voor de leiding der ontwapening-conferentie zelf niet in aanmerking wil komen, Er is nie mand.. die dit besluit van den heer Loudon niet volkomen begrijpt en billijkt. Zoo moest men zoeken naar een nieuwen candtdaut voor het voorzitterschap en deze is gevonden ln de persoon van den minister van buiten landsche zaken van T;jechoslowaklje. Benes. Intusschen zijn van Duitsche en Italiaansche zijde zulke bezwaren tegen de candldatuur van Benes geuit, omdat deze al te zeer de Fransche veillghelds-en-ontwapeningfopvat- tlngen huldigt, dat het twijfelachtig gewor den is, of de candldatuur van Bene? wel zal gehandhaafd worden. Doch wie dan? Men spreekt van een nieuw beroep op Colljn, die misschien met betrekking tot de ontwape ningszaak wel eens zou willen probeoren een succes te behalen, dat hem ondanks zijn voor treffelijke voorzittersgaven toch niet ls ge lukt op economisch gebied. Men hoort ook den naam van Hambro. den voorzitter van het Ncorsche parlement. Mifschlen ook zal men beproeven een bekend Amerikaan tot het voorzitterschap bereid te vinden. Met betrekking tot de plaats der onwaoe- ningsconferentie hadden alle gedelegeerden uit de groote steden, die het te Genève veel te stil en vervelend vinden, de hoop. dat Genève te weinig kamers zou bevatten, om da verwachte 5000 gedelegeerden en Journalis ten te kunnen herbergenl Doch de „Vereenl- ging voor de belangen van Genève" heeft onmiddellijk aangetoond, dat Genève zelfs voor dit wellicht wat hoog geschatte aantal niet te klein zou zijn. En daar bovendien de andere genoemde plaatsen (Weenen. 's-Gra- venhage. San Sebastian, Brussel en Monte Carlo) alle het een of ander nadeel hebben en tevens de kosten van het honden eener ?oo eroote en langdurige conferentie bulten Genève buitensporig zouden zijn. zal het wel Genève worden, hetgeen ln het belang van het rustige werk stellig ook beter ls! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. KERSTFEEST - VREDESFEEST EEN SYMPATHIEK PLAN. Wij ontleenen het voleendc aan de Roek- verkoooer". officieel orgaan van den Neder landsehen Bockverkoonersbond: De Alg. Ned. Vrouwen Vredebond, afdee ling Haarlem, richt tot ons een schrijven, dat wtj hier gaarne laten volgen, omdat het vcr- 7,oek daarin vervat, onze vo'le Instemming heeft. Deze brief nu luidt aldus: „Uit. naam van het bestuur van den Alg. Ned. Vrouwen Vredebond, afdeeling Haar lem kom ik met een dringende vraag tot u. Kerstmis wordt beschouwd als een bij uit stek Vredesfeest. Wij hopen, dat u zult willen medewerken de Vredesldée zooveel mogelijk te heioen ver breiden. Zoudt u de verschillende aangeslo ten leden wl'len opwekken bijv. een week voor Kerstmis een gedeelte van hun étalage voor dat doel te willen afstaan, door sneciaal de aandacht te willen vestigen op deVredes- idée. door het etaleeren van antl-oorlogs- lectuur. De leden, die daarvoor voelen, zullen het hoekje van hun étalage wel bijzonder aan- trekke'ijk weten te maken. Dit ideëele plan heeft dunkt mij ook zijn commercleele waarde. Mocht u eventueel er niet toe over willen gaan, wilt u dan zoo vriendelijk zijn mij de adressen van de secretariaten van de ver schillende afdeelingen. die bij uw bond zijn aangesloten, te willen opgeven. Zou ik u om een spoedige afdoening dezer zaak mogen verzoeken, daar de tijd dringt. (w.g.) J. VELDT, secretaresse. EEN OCTROOI-QUAESTIE. TWEEHONDERD GULDEN BOETE GE3ISCHT. Voor de Arr. Rechtbank stond Donderdag terecht W. A. v. D. te Amsterdam, beschul digd op 18 Augustus van dit Jaar te Zaandam inbreuk te hebben gemaakt op het recht van Octrooi, van L. Theysmeyer, cafc.aouder te Amsterdam. Deze caféhouder, als getuige gehoord, ver klaarde dat hij samen met zijn broer octrooi heeft aangevraagd voor een toestel tot het reinigen van bier- of vloeistofieldlngen. Dit octrooi was hem verleend. Later hoo"de hij dat de verd. met juist zulk een toestel werkte. Verdachte heeft eens met den go'uige onderhandelingen geopend. HIJ wilde n.l. met het toestel in quaestle gaan werken, het als 't waren „pachten". Daarvan ls evenwel niets gekomen, volgens verklaring van ver dachte omdat de getuige te hooge flnan- cieele eischen stelde. Get. wist zich niet meer te herinneren of v. D. bij die gelegenheid het toestel had gezien, maar dat hij het gezien had, daar van was hij zeker. De verdachte verklaarde dat hij het toestel eerst had zien werken nadat zijn eigen toestel klaar was. Hij had zijn toestel zelf gemaakt en was langs prac- tlschen weg tot hetzelfde resultaat gekomen als de belde heeren Th. Als getuige-deskundige werd gehoord Prof. Ir. G. Brouwer. Hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool. Deze getuige ver klaarde dat beide toestellen constructief en octrooirechtelijk hetzelfde waren. Er ls h!er geen quaestie van dat twee menschen zelf standig eenzelfde idéé hebben uitgewerkt, want dan zouden de resultaten tóch nooit zoo volkomen gelijk zijn geweest. Het O.M. achtte het Inbreuk maken op het Octrooirecht wettig en ove-tuigend be wezen en elschte 200 boete of 30 dagen hechtenis. De verdediger, Mr. de Rijke, maakte ver schillende aanmerkingen op de dagvaarding en concludeerde tot nietigverklaring van de dagvaarding, subs, vrijspraak, meer subs, ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak 30 December te half tien.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11