Uit Haarlem's Gemeenteraad. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 19 DECEMBER 1930 Behandeling der Gemeente-begrooting. (Vervolg der vergadering van Donderdag). ONDERWIJS. Schoolkleding en -voeding. Mej. Berdenis van Berlekom (Vrij heidsbond) gevoelde veel voor het voorstel van mej. Van Vliet c-s., om de commissie voor schoolkleeding uit te noodigen in plaats van klompen, schoenen te verstrekken. Klompen in de binnenstad zijn geheel uit den tijd. Maar zoo eenvoudig als mej .van Vliet zich de zaak denkt is het niet. Er is bij een proef ln 1925 gebleken, dat er ouders zijn, die niet voldoende toezien op de gegeven schoenen, zoodat de kinderen na eenigen tijd met lom pen loopen. Andere ouders bewaarden de ge geven schoenen voor Zondags en stuurden de kinderen op „gympjes" naar school. Bo vendien zullen er meer schoenen gevraagd worden dan thans klompen. Het is te ver wachten dat daardoor de post van I 2900 tot 1 6900 zal stijgen. Het beste is om de commissie uit te noodi gen te onderzoeken hoe do bezwaren tegen verstrekking van schoenen het beste kunnen worden ondervangen. De heer Oversteeg en (communist) pleitte voor de verstrekking van schoenen- Bovendien moet er leer bij gegeven worden, opdat de ouders de schoenen intijdig kun nen maken. De heer Reinalda (S.D.AP.) vond het noodig om het werk der commissie voor schoolkleeding en schoolvoeding te hei-zien. Dc gemeente geeft meer dan 90 pet. der gel den. De raad heeft evenwel niets te zeggen over het besteden der gelden. Spreker hoopte, dat B. en W. voor de volgende begrooting maatregelen zullen nemen om aan deze ver ouderde toestanden een einde te maken. De heer Roodenburg (Chr.-HIst.), wet houder van onderwijs, wees er op, dat de in 2925 genomen proef met de verstrekking van schoenen niet gunstig verloopen is. B. en W. wijzen daarom het voorstel van mej. Van Vliet af. wel wil'en B. en W. in zoover met de motie van mej. Berdenis van Berlekom meegaan, dat zij een onderzoek willen instel len hoe de verstrekking in andere groote ste den Is. Er is geen reden om het werk der commissie aan te vallen, als B en W. inlich tingen vragen, dan worden die altijd uitvoe- rig gegeven. Als de verleende credieten voor het werk onvoldoende blijken te zijn, zullen B. en W.. en zeer zeker ook de raad, medewerken om <iie te verhoogen. Mej. Berdenis van Berlekom (Vrij heidsbond) betoogde, dat de commissie reeds bestond toen de gemeente schoo'kleeding en schoolvoeding ging steunen. B. en W. heb ben toen aan de commissie gevraagd of zij haar bemoeiingen wilde uitbreiden. Wethouder Mr. Ge r r i tsz verklaarde, dat hij het ln deze niet eens is met de meerder heid van B. en W. Hoewel de commissiele den ijverig zijn, is de bestuursvorm van de commissie verouderd. De heer Peper verdedigde zijn motie, die reeds bij de algemeene beschouwingen be sproken was, om de schoolkleeding en school voeding aan dc gemeente te trekken. Het moet een deel van het onderwijs zijn, net als griffels en boeken. Er wordt nu nog niet vee! gebruik gemaakt van de schoolvoeding, niettegenstaande de nood door de werkloos heid groeiend is. Daaruit blijkt, dat de ouders niet, sympathiek tegenover het werk der par ticuliere commissie staan De heer Visser (Christ.-Hist.) vond seboolkeeding en schoolvoeding niet noodig De ondersteuningen der gemeente aan de ge-^nncn moet zoo zijn, dat de ouders daar voor zelf kurnen zorgen. Wethouder Roodenburg (Christ.-Hist.) de wijze waarop de kinderen die om voedinsr komen ontvangen worden. Is heel behoorlijk Het is onbillijk tegenover het goede werk dat deze commissie doet. zoo iets te zeggen. Geen ouder behoeft er bezwaar tegen te hebben om zijn kinderen naar dc schoolvoeding te stu ren. Dc motie-Peper om schoolvoeding en school kleeding aan de gemeente te trekken werd verworpen met 22 tegen 14 stemmen. Voor de SD.A.P. (uitgezonderd Mr. Gerritsz), de com munisten en de heer Boos. De motie van mej. van Vliet om de com missie voor schoolkleeding uit te noodigen in plaats van klompen, schcer.en te verstrekken, werd eveneens verworpen met 22 tegen 14 stemmen. Vóór stemden de S.DA.P. en de Communisten. De motie van mej. Berdenis van Berlekom werd door B. en W. genomen voor praeadvies. De heer Reinalda (SP.A.P.i stelde voor om toch den post voor schoo'kleeding en schoolvoeding te verhoogen met f 4000. Spre ker verwacht, dat er dit. Jaar veel meer geld noodig zijn zijn, ook al zijn de moties verwor pen. De heer Van LIemt (R.-K.) was over- tuied. dat als er meer geld noodig is. B. en W. dit bij suppletoire begrooting zullen aanvra gen. De Wethouder van Financiën Mr. S11 n- genberg (Vrijz.-Dem.) was het hiermee volkomen eens. Het voorstel Reinalda werd verworpen, nu met 21 tegen 14 stemmen. De heer Oversteegen (communist) vroeg esperantocursusseli voor de rijpere jeugd te organ! se eren. De heer Roodenburg, wethouder van onderwijs (Chrlst.-Hlst.) zei. dat deze zaak bij een commissie in onderzoek is. De heer O ver stee gen zei, dat dit on derzoek nu al Jaren duurt. Er had meer spoed betracht moeten worden! Spreker stelde voor, om gratis cursussen in esperanto voor de burgerij te organiseeren. Wethouder Roodenburg ontraadde dit. Het voorstel werd verworpen met 30 tegen 4 stemmen. De heer Gr oenen daal (S.D.A.P.) vond het, openen van het filiaal der Stadsbiblio theek en lees/aal ln het Huis ter Zaar.cn een sucres. Het gebeurt evenwel veel. dat aance- vraagde boeken daar niet aanwezig zijn Daarom stelde spreker voor om den oost voor he' n-niso'aif'm van boeven te verhoogen. Wethouder Roodenburg vond het niet noodig om daarvoor den post te verhoogen. Er wordt voor gezorgd, dat de gevraagde boe ken zoowel mogelijk aanwezig zijn. Steun aan het tooneel. Dc heer Reinalda iS-D.A.P.) wees op de onderhandelingen die tusschen gemeentebe sturen gevoerd zijn voor steun aan tooneel- f gezelschappen. Haarlem heeft wel aan de be- sprekingen deelgenomen, maar zich nog niet I uitgesproken. Er is ook voor Haarlem reden om de tooneelkunst te steunen. De vorm van den steun kan verschillend zijn, men kan een gezelschap dat hier veel speelt een subsidie geven (bijvoorbeeld ca. f 1000), of B. en W. kunnen bijzondere voorstellingen door steun mogelijk maken. Wethouder Mr. Heerkens Thljssen (R.-K.) wees er op, dat de steun voor too- neelgezeischappen gaat over zeer groote be dragen. Haarlem doet reeds zeer veel op het gebied van volksvoorstellingen, veel meer dan eenlge andere stad in ons land. Boven dien worden ook schoolvoorstellingen gege ven. Blijkbaar wil de heer Reinalda nog meer. Als dit binnen de financieele mogelijkheden der gemeente blijft, zou spreker er voor zijn. Het moet evenwel niet onze krachten te bo ven gaan. De heer Reinalda (S.DAP.) betoogde, dat Amsterdam voor het tooneel zeer veel doet door financieele bijdragen. Het is juist, dat Haarlem veel doet voor de volksvoorstel lingen. De overheden moeten nog meer deen voor de tooneelspelkunst, omdat het particu lier initiatief tekort schiet, het bezoek is niet zoo groot, dat daardoor dc kosten gedekt kunnen worden. SprekeT stelde voor om aan de N.V. Het Schouwtooneel, dat hier te Haar lem vasten voet heeft, een subsidie van f 1000 te verleencn. Wethouder Mr. Heerkens Thljssen (R.-K.) vond het Jammer, dat dit voorstel niet 'schriftelijk voorbereid is. De raad zou hier een terrein betreden dat gloednieuw voor onze stad is. Wethouder Mr. Gerritsz (S.DA.P.) zou tegen het voorstel stemmen, omdat het be ter zou zijn om voor steun aan het tooneel zonder meer f 1000 beschikbaar te stellen. Dan zou nader overwogen kunnen worden hoe het besteed kan worden. De heer V isser <Christ.-Hist.) was er op tegen om dit voorstel zoo maar rauwelings te behandelen. De heer Bijvoet (R.-K.) meende, dat de exploitatie van onzen Stadsschouwburg voor- deeliger voor de gezelschappen is als in an dere steden. Kunnen B. en W. niet onder zoeken hoe de toestand elders is en praead vies uitbrengen over het voorstel Reinalda. De heer Joosten (SJJ.A.P.) zei, dat de S DAP. niet op praeadvies van B. en W. over deze zaak gesteld is. Als andere partijen daar aan behoefte hebben, kunnen zij voorstellen het voorstel aan B. en W. te geven voor prae advies. Wethouder Mr. Gerritsz: als wij het tooneel willen steunen, moeten wij meer doen, dan één gezelschap een fooi te geven van f 1000. De heer Klein (R.-K.) betoogde, dat het voorstel eerst behandeld had moeten worden in de commissie voor de subsidies. De heer Joosten (SDA.P.) zei, dat hij een dergelijke zaak in de commissie gebracht heeft. Hij had namelijk voorgesteld qm _.de Italiaansche Opera financieel te 'steunen, maar daar voelde de commissie niets voor. Er was dus geen reden om dit nieuwe voorstel in de commissie te brengen. Het voorstel Reinalda werd verworpen met 22 tegen 13 stemmen. Vóór de S.DA.P. zonder Mr. Gerritsz en de communisten. Subsidie h. o. v. De heer Oversteegen (communist) was er voor, om de helft van het tekort van de H.O.V. over het afgeloopen jaar voor re kening der gemeente te nemen. Dit voorstel werd niet voldoende onder steund. Daarop diende de heer Groenendaal (SDAP.) een gelijkluidend voorstel in: De heer Adrian (Vrijheidsbond) betoog de. dat Haarlem, in vergelijking met andere steden, niet veel subsidie aan zijn orkest geeft. Toch legt Haarlem aan de H.O.V. zware eischen op. De orkeslvereeniging moet behouden blijven omdat zij van groote cul- tureeie beteeken is voor de stad is. Wethouder Mr. Slingenberg (Vrijz.- Dem.) wees er op. dat de gemeente elk jaar f 30.000 subsidie aan de H.O.V. geeft. Dat is veel. althans voldoende. Daarom moet dit be drag als een grens beschouwd worden, die niet overschreden moet worden, vooral niet in een tijd van economische inzinking, die zijn zwarte schaduwen al vooruitwerpt op onze gemeentefinaneien. Wethouder Mr. Heerkens Thijssen (R.-K.) betoogde, dat het orkestbestuur er op moet aansturen om toe te kunnen met de f 30.000 subsidie. Maar ook al doet het be stuur dit. dan kan het een enkelen keer voor komen, dat door tegenvallers de rekening te gen valt. Zoo ook over het afgelopen jaar. Daarom zou spreker er voor zijn (als min derheid in het college van B. en W.) om de helft van het tekort voor rekening der ge meente te nemen. Wethouder Mr. Slingenberg (Vrijz.- Dem.) achtte deze wijze van doen gevaarlijk. Als men de bijdrage niet voldoende vindt, moet men de subsidie verhoogen. Het voorstel-Groenendaal werd aangeno men met 18 tegen 15 stemmen. Vóór stemden: mevr. Maarschall, mej. Ber denis van Berlekom. mej. van Vliet, Reinalda, Peper, Bijvoet, Bartels, Heerkens Thijssen, van Santé, Adrian, v.. d. Kamp, Scholl, de Vos, Groenendaal, Visser, Stam, Oversteegeu en Joosten. Lichamelijk gebrekkigen De heer Boes (Vrüz.-Dem.) besprak het rapport over de enquête der lichamelijk ge brekkigen. B. en W. willen aan de Verbands- commissie overlaten een rapport uit te bren gen over de vraag wat practisch mogelijk is in verband met het theoretische rapport van de heeren dr. Mol en Schuyt. Het is evenwel beter als B. en W. aan het hoofd van de Na zorg, den heer Schuyt, officieel opgedragen zoo'n rapport uit te brengen. Dan komen bovendien de kosten voor rekening van de gemeente. De heer Reinalda (SDA.P.) steunde dit denkbeeld, mits de heer Schuyt niet aan zijn gewone werk onttrokken wordt. Men moet het zien als een onderdeel van de Na zorg. De heeren Mol en Schuyt hebben reeds zeer belangrijk werk verricht. De arbeid der onvolwaardige arbeiders zal Invloed hebben op de volwaardige arbeidskrachten. Daarom is het gewenscht bij de uitwerking der plan nen voeling te houden met de vakcentrales. Loondruk van den normalen arbeider moet voorkomen worden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Spierpijn- stijve spieren dadelijk wrijven met het eenige middel dat tot diep ln Uw tpleren doordringt en U snel weer lenig maakt: Akkers Kloosterbalsem „Geen goud zoo goed" De wethouder van onderwijs de heer Roo denburg (Christ.-Hist.) vond het beter de opdracht niet te geven aan één persoon. Daarom is het beter eerst de Verbands- commissie te reorganlseeren, zoodat daarin zitting kunnen nemen mannen als dr. Mol, de directeur van het Armwezen enz. Natuurlijk zal de gemeente de financiën voor haar re kening kunnen nemen. De heer Boes (VD.) zou daarmede ac- coord gaan als de heer Schuyt van zijn ge wone werk tijdelijk zooveel mogelijk ontlast werd om mede te werken aan het rapport der Verbandscommissie. Bovendien moet spoed betracht worden. De wethouder zei dit toe. ARMENZORG. Uitgetrokken werk- loozen. De heer Joosten (SD.AP.) wees er op, dat B. en W. in deze begrooting geen post willen opnemen voor steun aan uitgetrokken werkloozen, maar dit bedrag hebben ge voegd bij het subsidie van het Armbestuur. B. en W. doen dit in verband met een aan schrijving van Ged. Staten. Spr. is het daar mede evenwel niet eens. Zoo lang de verze kering tegen werkloosheid nog zoo volmaakt is, dat de gemeente zich verder afzijdig kan houden, is het onjuist om de steun onder te brengen bij het Armbestuur. De meerderheid van den raad heeft steeds het standpunt in genomen. dat de uitgetrokken werkloozen niet naar het Armbestuur verwezen moeten worden. Nu pogen B. en W. opnieuw om dit raadsbesluit te negeeren. Ged. Staten gronden hun besluit op een Koninklijk besluit betreffende Voorburg. Maar dit was geen besluit, dat een algemeene beteekenis had. Ged. Staten hebben den post steun aan uitgetrokken werkloozen niet meer op de mo- delbegrooting gebracht, maar dat houdt niet in, dat de raad niet zelf zoo'n pöst op de begrooting mag brengen. B. en W. moeten niet medewerken aan de stijgende bemoeizucht van het college van Ged. Staten en onmiddellijk op den loop gaan. Spreker stelde voor om den post van het Armbestuur met f 30.000 te verminderen en die f 30.000 als afzonderlijke post uitkeering voor uitgetrokkenen aan werkloozen op de begrooting te brengen. Steun aan werkloozen. De heer Peper (communist)zei dat Bi ciï W. in dé vergadering van 26 November een mildere en soepeler liouding tegenover de werkloozen hebben toegezegd. Daarvan is evenwel niets terecht gekomen. De werk loosheid is het dubbele van verleden jaar. Voor de bouwnijverheid is het percentage 170, van den metaalnijverheid 300 pet. Op eenige verlichting der werkloosheid is geen kans. Openbare Werken heeft de pers dezer dagen wel laten zien op hoeveel werken de gemeente thans extra arbeiders aan het. werk heeft, maar de telling liep toch niet hooger dan 236. Dat Is niet genoeg. De ge meente dost niet voldoende om de werken die er zijn, zooveel mogelijk te bespoedigen. De aannemer van de 109 woningen m de Graafschapstraat zegt geen volk aan te ne men voor Februari, omdat de gemeente hem een ruimen termijn gegeven heeft voor de oplevering van het werk. De nood der werkloozen is groot. De direc teur van het Armbestuur heeft gezegd, dat er geen brandstoffenbons meer worden ge geven voor Januari Men kan het den bewoner van een huis der gemeente aan den Harmen- jansweg niet kwalijk nemen, dat hij hout van zijn huis heeft afgebroken om niet van koude om te komen. De overheid heeft slechts geweld voor de werkloozen. De politie treedt onwettig tegen de werkloozen op. Spreker hield, niettegen staande de ontkenning van B. en W. in de memorie van antwoord, dat de gemeente werkloozen uit de particuliere logementen haalt om ze te verwijzen naar het tehuis van het Leger des Heils. Een werklooze die f 100 schuld in een particulier logement verbleef, kreeg slaapbonnen voor het Leger des Heils. Hij bleef evenwel in dit particuliere loge ment. maar nu weigert het armbestuur die slaapbonnen uit te betalen aan den houder van het particulier logement. Het gaat om f 28. Spreker diende moties ln: le. om de steun bedragen ln de weken van Kerstmisen Nieuwjaar te verdubbelen, 2e. om warm voed sel te verstrekken aan werkloozen, 3e. aan werkloozen f 2.50 toeslag per week te betalen voor brandstof, 4e, uit te spreken dat er geen voorkeur getoond mag worden voor het tehuis van het Leger des Hells. Alleen de 4e motie werd voldoende ge steund. Op de publieke tribune werd geroepen op de vraag van den voorzitter: „wie steunt dit voorstel?": „Wij!". De voorzitter: Als de publieke tribune niet zwijgt, laat lk haar ontruimen! De hoer Oversteegen (commu nist) De tribune steunt ons toch! De heer Miezerus (C.H.). pleitte daarop voor een vrije ziekenhuiskeuze, omdat hij meende, dat de gemeente die niet voldoende erkent. Hij diende een motie in om de ver- pleeggelden voor het Diaconesscnhuis te ver hoogen, zooveel, dat de verpleegkosten ge dekt worden. De heer Castricum (R.K.) meende dat er termen zijn om de steun aan werkleozen nog eens te bespreken. Als de werkloosheid lang duurt is de gewone ondersteuning niet j voldoende. Het Armbestuur ls niet soepel ge noeg. Er was een arbeider die een sommetje had staan als reserve voor don ouden dag. Het was namelijk indertijd gespaard door sa menwerking van werkgever en werknemer. Maar nu wil het armbestuur dien werklooze niet steunen zoolang hU eerst dat spaar-' potjp voor den ouden dag niet opmaakt. Ook is het onjuist, dat menschen die 6 weken In de werkverruiming gewerkt heb ben, weer een wachtweck moeten doormaken voor zij weer voor steun in aanmerking kunnen komen. Er zijn nu werkloozen die hun gas, electrlciteit en waterleiding niet kunnen betalen. Het moet voorkomen wor den. dat zij afgesneden worden. Men moet bedenken, dat te tijden buitengewoon ernstig zijn. Daarom is er reden om zoo soepel mo gelijk te zijn. De heer Stam (SDA.P.) betoogde dat B. en W. hun beloften van 26 November moe ten nakomen. Na dien dag ls de werkloos heid nog toegenomen. De uitgetrokken werkloozen zijn geen arm lastigen. Daarom moet de raad de motie- Joosten aannemen. Ook is het aan te bevelen om wat te doen voor de ontspanning en ontwikkeling der werkloozen. B. en W. zouden in deze samen kunnen werken met de vakcentralesAan den rustigen gang van zaken in de stad zal dit be vorder lijk zijn. De heer Visser (C.-H.) meende, dat de steun van de werkloozen niet kan en mag zijn overeenkomstig het loon dat gewoonlijk verdiend wordt. Spreker waardeert den arbeid van het Burgerlijk Armbestuur, dat de rege lingen naderhand soepel toepast. Er wordt behalve geld, ook kleedij, brandstof en ver sterkende middelen gegeven. Als er een ge steunde is, die aan een lid van het Burger lijk Armbestuur zegt, dat hij geen brandstof heeft, dan krijgt hij brandstof. De heer Oversteegen (communist): Er zijn leden van het Burgerlijk Armbestuur die het weigeren. De heer Visser: Het Burgerlijk Armbe stuur staat soms voor moeilijke gevallen. Er wordt gelukkig onderscheid gemaakt tusschen crisiswerkloozen en permanent werkloozen. Soms moet het B. A. steun geven in natura omdat anders het geld naar de kroeg gaat. De heer Koppen (S.DA.P.) drong ook aan, om de vrije ziekenhuiskeuze streng door te voeren. De heer Oversteegen (Communist) verheugde zich over de houding van den heer Castricum. Blijkbaar is het een gevolg van de actie der werkloozen. HU moet nu evenwel zijn mooie woorden in daden omzetten. Van de huurtoeslag is niet veel terecht ge komen. Slechts in zeer enkele gevallen is toe slag voor huur gegeven. Keizer Nero heeft gezegd geeft het volk .spelen en brood", de heer Stam vraagt nu alleen om spelen voor de werkloozen (pro testen). In gevolge den raad van den heeT Visser zullen alle werkloozen thans aan den directeur van het Armbestuur om brandstof vragen, want zij hebben geen kolen meer in huis. Dr. van Slooten van de T.B.C. vereeniging heeft verklaard, dat veie t.b.c.-patiënten niet in de gezinnen der werkloozen kunnen blij ven. Een geval betreft een jong meisje in het woonwagenkamp. Het Burgerlijk Armbe stuur weigert evenwel den raad van Dr. van Slooten op te volgen en het meisje in een inrichting op te nemen. De heer Baas (A.R.) kon veei gevoelen voor de argumenten van den heer Castricum. Voor meerdere ondersteunden zijn de steun bedragen niet voldoende. Een algemeene ver hooging is niet noodig, maar het Armbestuur moet zoo soepel mogelijk zijn, omdat vele werkloozen zwaar getroffen worden door den langen duur der werkloosheid. Kan er niet iets gedaan worden in verband met de as. Kerstdagen? Wethouder Mr. Heerkens Thijssen (RrK.)'het is al gedaan! Dé heer Adria n"(Vrijheidsbond) zou goed vinden om de beslissing over -de opneming van t.b.c.-patiënten in ziekeninrichtingen te leggen niet in handen van het Armbestuur, maar van den Gem. Geneeskundigen Dienst. De heer de Braai (A.R,) wees er op, dat er sina' 26 November in de houding der raadsleden niets veranderd is. Reeds toen heeft de raad immers aangedrongen op een soepele houding van het Armbestuur. Nu herhaalde spreker nog eens: „ArmbestuKr handel soepel, houdt rekening met de don kere tijdsomstandigheden". In de avondzitting was wethouder Mr. HeerkensThij ssen(RK.) aan het woord. B. en W. hebben geen bezwaar om den post van f 30.000 voor steun aan uitgetrokken werkloozen op de begrooting te herstellen, in de hoop. dat hooge autoriteiten dit zullen goedkeuren. Ged. Staten hadden met opzet den bedoelden post van de model-begrooting afgevoerd. Dat is dus anders als door den heer Joosten is voorgesteld. B. en W. hadden er slechts een administratieven maatregel in ge zien, er zou niets veranderen in de behande ling der werkloozen. De pers heeft niet overdreven in haar be schrijving van het extra werk dat Openbare Werken voor de werkloozen heeft opgezocht. Andere gemeenten kunnen aan Haarlem in deze een voorbeeld nemen. In het algemeen laat het B. A. de menschen vrij in de keuze van logement. Men weet. dat het logement van het Leger des Heils wel sober, maar toch goed is. Er zijn evenwel menschen die graag in een bepaald logement willen zijn, waar het juist niet goed voor hen is. Dan kan geen vrije keuze gelaten worden in het belang Yan den ondersteunde zelf. Er is gezegd, dat de ondersteuningen van het B. A. te kort zijn. Nog onlangs ls een vergadering met de vakcentrales gehouden over de zaken van de werkloosheid. Er ls toen niet één klacht gehoord, dat dc grond steun te laag is. In Amsterdam geldt de zelfde regeling. Op aandrang van B. en W. zullen de wachtweken zooveel mogelijk wor den ingekrompen. Er wordt zooveel mogelijk soepelheid betracht. Er is geklaagd over bevoorrechting inzake de plaatsing bij de werkverruiming. Alle klachten die tot nu toe ingekomen zijn blijken gegrond te zijn ln het feit, dat de georga- nlseeraen voorgaan. Alleen als het ongeor ganiseerden met veel kinderen betreft wordt wel eens van dien stelregel afgeweken. Het Burgerlijk Armbestuur betracht ook soepelheid wat huurtoeslag en -brandstoffen - bons betreft. en B. en W. willen evenals verleden jaar de ontspanning van de werkloozen bevorderen. Er zijn nu evenwel nog geen wensdhen van de vakcentrales ln deze ontvangen. B. en W wachten op zulke verzoeken. De heer Visser heeft misschien een on voorzichtigheid begaan acor zijn verklaring >ver de brands:offenb:ns. De heer Oversteegei. heeft daar althans een geheel verkeerde con Susie ui.geirokk^n. De individuee'.e brandstof- fenben staat bulten de algemeene bon-ver strekking. De run op het Armbestuur, door den heer Oversteegen aangekondigd, kan ge rust achterwege blijven. Komen er aanvragen dan zullen de aanvragen individueel onder zocht worden. De beschuldiging dat het B. A. milder is geworden dank zij de actie van het Werk loozen Agitatie Comité legt spreker en het B. A. naast zich neer. Voor de* feestdagen wordt ook dit Jaa* weer een toeslag gegeven, 1.4 bij Kerstmis en 1/4 bij Nieuwjaar. Wethouder Mr. Gerritsz (S.D.AP.) er kende, dat het juist is, dat enkele aannemers van gemeentewerken op dit moment meer werklieden konden aanstellen. Zij wachten zoo mogelijk op het voorjaar. B. en W. hebben de betrokken aannemers aangeschreven. Boven dien zuilen B. en W. met deze omstandigheid rekening houden bij het maken van nieuwe bestekken. De Voorzitter deelde mede dat B. en W. getrouwelijk de vrije ziekenhuis-keuze zijn nagekomen. Als er gladhten zijn zullen B. en W. die onderzoeken. De motie-Peper (vrije logements-keuze). werd verworpen met 30 tegen 2 stemmen. De motie M i e z r u s over de verpleeg- geiden van het Diaconessenhuis werd door B. en W. voor prae-advies aangenomen. De heer Koppen (SDA.P.) herinnerde er aan, dat hij in een vorige zitting voorge steld had. om het tekort van de TP.C.-ver eeniging over 1929 voor rekening der gemeen te te nemen. Spreker heeft na de mededeeling van den Wethouder van financiën, dat het tekort gedekt was door de gehouden verloting, zijn voorst-el ingetrokken. Daarna heeft Haar lem's Dagblad medegedeeld, dat het van het bestuur vernomen had, dat er een misver stand moest 'bestaan, omdat het bedoelde te kort niet gedekt was, omdat de opbrengst der begrooting gebruikt moest worden om de loopende rekening over 1930 te laten kloppen. Als de mededeeling juist is, dan moet spreker tegen de handeling van den wethouder pro testeeren. 9 Voorts diende spreker een motie in om mogelijk te maken, dat buitenlanders die hier 5 jaar gewoond hebben zich kunn-en aan sluiten bij d-e Ziekenhuisverzekering. Wethouder Mr. Slingenberg (Vrijz. Dem.) handhaafde zijn mededeeling omtrent de dekking van het tekort van de T.B.C.-ver eeniging. Het is niet de bedoeling om buitenlanders die hier eenigen tijd wonen van de zieken huisverzekering uit te sluiten. Er is evenwel bezwaar tegen de motie van den heer Koppen omdat na de uitbreiding der ziekenhuisver- zekering ook de verpleging in oude-lieden- gestichten is gegarandeerd. Het gaat niet aan dit ook aan -buitenlanders te garandeeren die een poosje premie betalen. De heer Peper (communist) wilde de ter mijn van 5 jaar in de motie-Peper verande ren in één jaar. Deze motie werd niet voldoende onder steund. De heer Koppen zou later op de quaestie van de T.B.C.-vereeniging terugkomen. Voorts vroeg spreker aan B. en W. om zijn motie inzake de ziekenhuisverzekering voor buitenlanders voor prae-advies te nemen. Wethouder Mr. Slingenberg (VD.) verklarde, dat- B. en W. in het algemeen de motie-Koppen willen overnemen, mits bij zondere gevallen uitgezonderd worden. De heer Oversteegen (Communist) stelde voor. om de bonnen voor eieren en brood bij alle winkeliers inwisselbaar te stellen. De heer Klein Schiphorst (R.K.) vond het ongewenscht dat steeds dezelfde leveranciers voor het B. A. leveren. Wethouder Mr. Heerkens Thijssen (R.K.) beloofde het verzoek van den heer Oversteegen nog eens in het Armbestuur te zullen brengen. De heer Keer wolf zei, dat de leverin gen door het Burgerlijk Armbestuur aaribe- steed worden. BEDRIJVEN. De heer Klei/t Schiphorst (R.K.)' pleitte er voor om voor het Gem. Grondbe drijf een afzonderlijk hoofd aan te stellen, dus niet langer te laten ressorteeren onder den directeur van Openbare Werken, Het zal in het financieel belang der gemeente zijn. Wethouder Mr. Gerritsz (S.D.A.P.) ver klaarde, dat deze zaak aan de orce zal -komen bij de aanstande reorganisatie van den dienst van Openbare Werken. Verlaging electriciteits- tarief. Het. voorstel van B. en W. tot verlaging van den electrischen stroom werd zonder dis cussie aangenomen. Voor gewoon gebruik worden de prijzen per K.W.U. oan 22 cents over den gewonen meter en 24 cent over den muntmeter. Tarief van het water. De 'neer Joosten had verleden Jaar de volgende motie ingediend: ,.van oordeel, dat de prijs van het duin water te hoog geacht kan worden om te be vorderen, dat de bevolking, meer dan tos heden, ook op eigen lichaam de hoog ge roemde Hollandsche zindelijkheid toepast, nooaigt B. en W. uit, de Commissie voor de Bedrijven een advies te vragen over een zoo danige wijziging van de tarieven, dat boven een gemiddeld verbruik voor andere huis houdelijke doeleinden een prijs wordt vastge steld, die minder dan tot heden een -beletsel zal zijn om water te gebruiken voor badgele- genheden ln de woningen". B, en W. hadden thans schriftelijk prae advies uitgebracht, waarin zij adviseeren het voorstel niet aan te nemen. De heer Joosten (S.D.A.P.) was door dit prae-advies teleurgesteld. B. en W. zijn ge heel in de philosophie verdwaald. CijfeTS, die noodig waren, hebben B. en W. niet gege ven. Spreker betoogde dat het gewenscht is, dat de prijs van het water voor huishoudelijk gebruik boven een zeker aantal meters ver laagd wordt. Er wordt niet genoeg gebruik ge maakt van de badhuizen. In 1929 zijn slechts 467.000 baden genomen, dat is slechts 4 per inwoner, den kleine kinderen uitgezonderd Het baden thuis moet bevorderd worden en dat kan door een laag tarief voor huishoude lijk gebruik. Arbeiders met een goed inkomen en kleine middenstanders zullen van. zoo'n maatregel profiteeren. B. en W. zeggen, dat zij geen winst uit het Waterleidingbedrijf willen maken, maar de gemeente krijgt per jaar 123.000 voor het hebben van buizen in den gemeentegrond, terwijl de laatste jaren nog 60.000 winst is gemaakt die in de gemeentekas is gestort. De winst van de waterleiding wordt opzettelijk zooveel mogelijk in de begrooting wegge werkt. Het is aan te nemen, dat zonder «ver werend bezwaar het tarief verlaagd wordt. De heer Visser tC.H.i was bet niet eens met den heer Joosten, deze ls Inconsequent omdat hij anders altijd tegen wa terver.-pil- Ung thuis ls en pleit voor bad- en wasch- hulzen. De heer Adrian (Vrijheidsbond) meende, dat er op dit moment geen reden is voor het voorstel Joosten, ornaat er in zeer weinig arbeiderswoningen een badkuip is. Wethouder Mr. Heerkens Thijssen IR.K.) verdedigde het praeadvies van B. ejj

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 12