BUITENLAND 7 stemmen meerderheid voor Steeg. VAMPYR Stofzuigers f98.- FRANKRIJK'S STERKE MAN. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 19 DECEMBER 1930 TWEEDE BLAD De positie van het Fransche kabinet. Lcgerdebatten in België. Incidenten in de Kamer. Bijna een handgemeen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Fraaische Kamer is bijeengekomen voor het aanhooren van de Regeeringsverklaring van het nieuwe Kabinet-Steeg, welke in den Senaat door den Minister van Justitie Ohéron werd voorgelezen. In deze verklaring worden weinig nieuwe gezichtspunten geuit. De regeering zwijgt over de wijze, waarop zij zich de verschillende verbeteringen gedacht heeft welke zij voor stelt tot stand te brengen ten aanzien van den Landbouw en het geld- en spaarwezen. De regeering zal waken voor inmenging van het financieele leven in de politiek, waardoor de onafhankelijkheid van den staat en de waar digheid zijner vertegenworodigers geschaad worden. Voorts is een passage gewijd aan de buiten- landsche politiek. De regeering verklaart, dat alle Franschen den vrede wenschen. Een in ternationaal samenwerken op het gebied van economie en moraliteit, alsmede gemeen schappelijke nastreving van het tot stand- brengen van den trits: arbitrage, veiligheid en ontwapening zijn noodzakelijk om de mee- ningsverschillen uit den weg te ruimen. De toenaderingspolitiek zal de regeering ten krachtigste ondersteunen. Haar -voornaam ste taak acht zij echter de nationale verde diging. Van de economische crisis ondervindt Frankrijk thans reeds den eersten terugslag Deze crisis moet krachtig bestreden worden Men zal de materieele en moreele levens voorwaarden van de arbeiders verbeteren en een gezonde agrarische, financieele en kolo niale politiek nastreven. Slechts een politiek van absolute spaarzaamheid kan in de toe komst nieuwe belastingen voorkomen. Ten- aanzien van de verhouding van school en kerk, stelt de regeering zich op het stand punt van den wereldlijken staat. De inter nationale vrede en de veiligheid van de ach ting voor de verdragen, benevens de vrijheid voor allen, onder behoud van de openbare orde, zullen steeds den vollen steun der re geering hebben. De regeeringsverklaring maakte op de meerderheid der Kamer weinig of geen in druk. De Minister-President Steeg wekte de afge vaardigden op onverwijld met de algemeene beschouwingen te beginnen, waarop de Com munist Chachin het woord nam om een van zijn gebruikelijke redevoeringen tegen kapi talisme en bourgeoisie te houden. In den loop van den middag lieten de mi nister voor de Pensioenen Thoumyre en de Onder-ministers van Binnenlandsche Zaken en van Landbouw, René Coty en Cout-ru mede deelen, dat zij hun ontslag zouden indie nen, daar hun niet langer mogelijk was deel uit te maken van een regeering, die haar meerderheid slechts aan den steun der socialisten te danken heeft. Aldus is ge schied. De drie genoemde Kabinetsleden zijn thans afgetreden en naar verluidt heeft Steeg hun ontslag reeds bij den President der Republiek ingediend. Tegen 17 uur werd de zitting van de Kamer geschorst. Na de heropening kregen wederom verscheidene sprekers het woord. Daarna werd gestemd. Het ministerie behaalde bij de stemming over het eerste deel van de door de links radicalen ingediende motie, waarin het ver trouwen in de regcering werd uitsproken, een meerderheid van slechts 7 stemmen; voor stemden 291 leden, tegen 284. België. Ruzie In de Kamer. De Belgische Kamer heeft het 75 tegen 42 stemmen het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij het legercontingent voor het jaar 1931 wordt vastgesteld op 62.000 man. De so cialisten stemden tegen, of onthielden zich. Voor de stemming had een levendig debat plaats, waarbij verschillende socialisten o.a. er tegen protesteerden, dat de militaire luchtvaart gevechtsvliegtuigen bij de Brit- sche industrie heeft besteld, in plaats van zich tot de Belgische fabrieken te wenden. De minister van nationale defensie, graaf de Broqueville, antwoordde, dat de Belgische industrie op het oogenblik niet in staat is dergelijke machines te leveren. De minister verklaarde zich bereid hieromtrent nadere inlichtingen te geven aan de commissie voor de nationale verdediging, aldus de Tel. De fronter Ward Hermans beweerde onder verwijzing naar het Fransch-Belgische mili taire accoord, dat de Belgische regeering de vazal is van Frankrijk waarvoor hij door den voorzitter tot de orde werd geroepen. Toen de minister zeide, dat hij niet wilde antwoorden opj de dwaasheden van menschen. die hun land verraden, wilde Hermans weer het woord nemen, waarop heftige incidenten ontstonden tusschen de rechterzijde en de fronters. Zonder tusschenkomst der bodes zou het zelfs tot een handgemeen zijn geko men. Weer mist, maar geen ziektegevallen. De correspondent der N. R. Ct. te Brussel meldt ons: Gisteren is het dal van de Maas nabij Luik weer in zwaren mist gedompeld. Te Engis, Jemeppe, Sera in g, Tilleur en Ougrée ontstond een lichte paniek ensloten vele inwoners zich in hunne huizen op. iDtmaal is echter geen enkel ziektegeval waargenomen. Incident ter Gentsche Universiteit. BRUSSEL, 18 Dec. (V. D.) Hedenmorgen kwam het aan de Gentsche Universiteit te- een een privaat-docent, die nog steeds in het Fransch college gaf tot demonstraties van Vlaamsche studenten, die van den hoog leeraar eischten. dat hij de Universiteit zou ver'aten. Toen de docent een student uit de college-zaal wilde verwijderen ontstond groot rumoer, andere Vlaamsche studenten dron gen de collegezaal binnen, er werden stink bommen geworpen en een deel van de inven taris werd vernield. De professor moest de zaal verlaten, gevolgd door de thans in or delijke rijen loopende studenten, die ,De Vlaamsche Leeuw" aanhieven. Tenslotte werd aan den rector der Universiteit een verkla ring overhandigd, waarin het aftreden van den betrokken hoog'eeraar werd geëischt. Een zelfde brief werd gezonden aan den mi nister van Onderwijs te Brussel. Noorwegen Internationale samenwerking. De vertegenwoordigers van Noorwegen, De nemarken. Zweden, Nederland en België zijn te Oslo bijeengekomen om het Noorsche voorstel met betrekking tot een conventie in zake een tarievenbestand te bespreken. Ne derland Is vertegenwoordigd door dr. Neder- bragt. De Noorsche minister-president Mowinckel verklaarde, dat de conventie niet van groote beteekenis moge schijnen, aldus het Hbld.. doch dat het zou kunnen zijn, dat zij de kiem bevatte van een belangrijke samenwerking in de toekomst, gebaseerd op het beginsel eener liberale handelspolitiek. Duitschland. Het opzienbarende proces- Pache. Vandaag bemnt te Frankfort een proces tegen den bekenden voetbalsneler Robert Pache, diens vriendin Betty Gerhard en den jongen apothekersassistent Emil Schmidt. De arrestatie indertijd van Pache, die in de voetbalwereld welbekend is, wekte groot opzien. Drie jaar geleden werd een groote veran dering opgemerkt in zijn manier van spelen, aldus het Hbld., terwijl hij voortdurend klaagde over spierpijn en andere symptomen. Maar niemand begreep, dat de veranderde lichamelijke en geestelijke toestand van Pa che het gevolg was van cocaïnegebruik. In het jaar '8 had Pache in een bar kennis gemaakt met een jong meisje Betty Gerhard, die hij weldra overhaalde het bedwelmende middel ook te gebruiken. Spoedig was zij er zelf aan verslaafd en wist zij allerlei jeugdige personen, vaak zoons van eerzame Frank furter families, er eveneens toe te brengen zich aan de cocaïne over te geven. Men begon gereed bij elkaar te komen, hetgeen al spoedig leidde tot het houden van ware or giën. Steeds grooter hoeveelheden cocaïne waren noodig en telkens vond men nieuwe bronnen daarvoor. De grootste leverancier was een jeugdige assistent in een apotheek Schmidt. Het proces zal met gesloten deuren worden behandeld. LETTEREN EN KUNST DE GEBOORTE ONDER HET KRUIS. EEN MODERN KERSTSPEL. De vrijzinnige jongeren hebben gisteren in het Gebouw van den Protestantenbond een modern Kerstspel „De Geboorte onder het Kruis" van de Duitsche schrijfster Else Moegelin opgevoerd, dat door de vele aan wezigen in een gewijde stemming is gevolgd. Modern heeft men dit Kerstspel genoemd, waaruit reeds onmiddellijk volgt, dat het niet enkel wil geven de geschiedenis van de ge boorte van het Kindeke Jezus in den stal van Bethlehem, zooals wij die uit de Kerstspelen der Middeleeuwen kennen. De geboorte van Christus is door Else Moegelin gebruikt als motief voor een symbolisch spel. Dit spel be staat eigenlijk uit twee afzonderlijke deelen. Het eerste deel, waarin Maria de verper soonlijking van de Liefde die oprijst uit het midden der in nood en duisternis ver- keerende menschen, het hemelsche Licht te gemoet schrijdt, de symboliseering is van den geloovigen mensch die zijn Liefde op zendt naar God. Gods Liefde komt hem dan tegemoet en in hem wordt geboren het Christuskind. Zijn leven is een kribbe ge worden en hij zal den weg van het kruis moeten gaan. Maar hij zal leven van uit den Geest van het Kind, dat door den Vader ge zonden is. Dit eerste deel geeft het innerlijke Geloofsdrama, dat de geloovige mensch door leeft. Het tweede deel geeft de herders en wijzen als vrome, geloovige menschen, in hun wachten op de komst van het Licht, waar van zij het bestaan weten, omdat hun geloof het hun heeft gezegd. Beiden, herders en wijzen, zijn voorbestemd tot het Schouwen, dat is het wonder van de innerlijke her geboorte. ..God ln mij, God in u, God in de menschen!" zegt de oude herder; dat is het wonder van Kerstmis. Wat mij in de opvoering van dit- Kerstspel INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis IVI A E R f E N S BARTEL JOR1SSTRAAT 16 TELEFOON 10756 het meest heeft getroffen, dat is de diepe ernst en de innige toewijding waarmee het dcor deze jonge menschen werd gespeeld. Het tooneel stelde den spelers dadelijk voor een groot probleem, nog moeilijker op te los sen dan in Vondels Lucifer. Want vraagt Lucifer de voorstelling van den hemel, dit Kerstspel verlangt den hemel en de aarde! Men had dit opgelost door de speelruimte in twee deelen te verdeelen; het bovenste deel de gewelfde hemel een wit doek in ha'f- rond met in het midden een nis. het bene den deel de aarde een door donkere planken afgeschoten ruimte, die voortdurend ln duisternis lag. Het begin het naar voren schrijden van uit de nis van de engelen, twee don kere en twee lichte, die. rechts en links ge plaatst. zich afteekenen als silhouetten tegen het verlichte doek en een lofzang zingen op den Heer, maakte reeds dadelijk indruk. Dit was een der beste deelen uit het Kerstspel! De wisselwerking van de stemmen der enge len en het onzichtbare koor, dat te'kens weer in een „Halleluja!" het loflied der engelen ondersteunt, maar vóóral de uit de diepte opkomenden stemmen van de in nood en duisternis verkeerende menschenkinderen op aarde een spreekkoor van mannen in tweezang met de engelen in den hemel, was een zeer mooi begin. En wanneer dan de fi guur van Maria oprijst uit de diepte en lang zaam voortschrijdt, het Licht tegemoet, dan is daar werkelijk met eenvoudige middelen Iets schoons bereikt! Dit begin Ls echter niet meer overtroffen: het was het hoogtepunt van dit Kerrispel. Indrukwekkend en stemmigsvol was ook de groep van Jozef en Maria, neerzittend aan den voet van het Kruis, met aan weerskan ten de brandende kaarsen en twee engelen. Eigenlijk won het eerste deel waarvan wij ook nog als stemmingsvol moment noe men het eenvoudig mcoie gebaar van de engel bij de aankondiging het van het tweede deel. Het tweede deel dat der herders en wijzen verdronk te veel in woorden en bleef aldoor op één niveau. Hier was wat een Kerstspel toch ook moet zijn, geen spel meer! Velen zullen zeker met mij "bewondering hebben gehad voor wat deze jonge menschen in dit Kerstspel hebben bereikt! In de cos- tuums die van „alle tijden" waren en daar mee de symboliek van dit spel nog sterker aanduidden was de grootste eenvoud be tracht. De engelen erkel ln lange gewaden, Maria in het wit met blauwe hoofddoek, de mannen der aarde in grauwe of gekleurde kielen! De lang niet gemakkelijke ver zen werden over het algemeen goed ge zegd. Vooral de heftige trof my door zijn klankrijk geluid en bezielde voordracht! En ook Maria had mooie momenten. De muziek orgel en piano verhoogde de stemming, al zou een strijkkwartet dat oorspronkelijk zou medewerken waarschijn lijk nog meer hebben vo^an. Lief klonken ook de twee vrouwenstemmen, die Josef en Maria zongen. Een Kerstspel tegen Kerstmis in een kerk. de tijd der Middeleeuwen herleeft! Maar onze voorouders uit de Middeleeuwen zouden tegenover dit Kerstfeest zeker wel heel vreemd hebben gestaan. J. B. SCHUIL. MUZIEK. IGOR STRAWINSKY LN HET CONCERT GEBOUW. Ik ben Donderdagavond de eerste uitvoe ring van Strawinsky's Capriccio, voor piano en orkest gaan hooren, benieuwd als ik was hoe de veelbesproken en veelomstreden mu zikale persoonlijkheid van den Rus zich in dit nieuwste werk zou manifesteeren. Met zijn balletten „Le Sacré du Printemps". „L'oisseau de Feu" en „Petrouchka" had Strawinsky zich in de eerste rij der jongeren geplaatst; de gloed zijner verbeelding, zijn meesterschap over het orkest coloriet, werk ten fascineerendde kracht zijner burleske, vaak parodistische muzikale schildering dwong tot bewondering. In zijn later ge schreven pianoconcert scheen het vuur van oorspronkelijkheid en overtuiging gebluscht: de componist had zich voor zijn vormgeving tot de meesters der 17de en 18de eeuw ge wend en gaf als een resultaat een soort van „Zerrbild" van Bach. De stuntelige, mise rabele vierhandige stukjes voor de jeugd zou den in het geheel geen belangstelling gevon den hebben, als ze zijn naam niet hadden gedragen. En nu zijn Capriccio? Een artikel van Ernst Ansermet in het programma poogt ons vorm en bouw te verklaren. We hebben in de drie deelen een „Ouverture" ge ïnspireerd door Weber's barok", een Blues in liedvorm" en een „Rondo-moto perpetuo" te hooren. De uitkomst is: een reeks zielloos, dor gehamer van den componist-solist, ver gezeld of afgewisseld door allesbehalve beha- gelijk klinkende orkestgeluiden. Capriccieus zijn de eerste twee gedeelten wel, in hun plotselinge en ruwe tegenstellingen, het der de deel klopt en raast met maniakale hard nekkigheid. Atonaal is deze muziek niet, en modern-kort ook niet; trots haar voor onzen tijd vrij groote lengte laat ze echter ons ijskoud. In de orkestbezetting ontbreken de tweede violen; Alexander Schmuller, die naast mij zat, merkte snedig en ironisch op: „In zoo'n eerste-rangs-stuk kan men alleen eerste violen gebruiken". Hij meende ook in het tweede deel reminiscenties aan „Wir setzen uns mit Tranen nieder" te hooren; de verdraaiing was echter te groot dan dat het mij gelukt zou zijn ze te ontdekken. Of aan deze muziek een lang leven bescho ren zal zijn, valt- te betwijfelen: ze schijnt al dood bij de geboorte: een macabere dans van rammelende gebeenten, Met een schitterende vertolking van de Suite uit .L'Oiseau de Feu" had Mengelberg den avond geopend; de terugval van den nu 48-jarigen comoonist bleek te sterker door de gekozen opvolging. Tusschen deze Suite en het Capriccio werden vier der ..Pièces enfan- tines", voor klein orkest bewerkt en tot een suite vereenigd. gespeeld. Verge'eken met de oorspronkelijke zetting voor piano-vierhandig beteekent de orkes treering ongetwijfeld een winst: het grotesk- parodistisch karakter is cr onvergelijkelijk veel sterker door geaccentueerd. Met dat al klinken ze hoogst ordinair, zij het dan ook zoo bedoeld; het schijnen illustraties van kennisgeluiden, De „Valse" doet ons denken De ziekte van Poincaré. Onze Parljsche correspondent schrijft; Poincaré. Het Ls een dag van geweldige emotie. In de ochtenduren werd algemeen verteld dat de toestand van Poincaré hopeloos was en sommigen meenden dat de treurige waar heid ons verborgen werd gehouden, dat men zoo lang mogelijk het trieste nieuws wilde verbergen. Gelukkig is het veel minder ernstig en op het oogenblik dat we deze regels verzen den is er zelfs alle hoop dat de ge-wezen presi dent van de Republiek na een rusttijd weer zijn werkzaamheden zal kunnen hervatten. En laten we het hopen, want nu eerst is ge bleken wat het voor een land zon beteekenen om een man als Poincaré te moeten verliezen Toen het gelukkig valsche bericht van een meer dan ernsiigen toestand overal werd rondgebazuind nam men overal een paniek stemming waar. Op ae Parljsche Beurs vlogen de Fransche renten achteruit. En dat terwijl Poincaré toch al gerulmen tijd geleden ver klaard hoeft dat zijn gezondheid hem niet meer toestond om ooit nog eens de zware lasten van een regeering op zich te nemen Zoo sterk is het vertrouwen dat de Fran schen in hun Poincaré stellen. Men weet wel. dat hij zich zelf zou opofferen wanneer het andermaal noodig zou blijken dat hij de leiding van de staatszaken op zich nam. Als de nood groot was. in welke omstandigheden ook. dan was het altijd weer dezelfde Poin caré die terugkwam, en met hem keerde on middellijk het vertrouwen, zoowel bij de eigen bevolking als in het buitenland terug Hij was altijd de wonderdokter, die dadelijk de genezing bracht. In de ernstige dagen toen de franc op onrustbarende wijze kelderde, teen was het noemen van den naam Poincaré alleen al voldoende om de waarde van het geld te doen herstellen. En nu, in deze dagen vooral, nu velen ten rechte of ten onrechte dat zullen we thans daarlaten met bezorgd heid de toekomst tegemoet zien. nu een nieuw ministerie is opgetreden, nu heeft iedereen dadelijk weer aan den redder van het vader land, Poincaré gedacht, vast rekenend op hem. wanneer zijn hulp noodig mooht blijken. En daar is ineens het treurig bericht gekomen, dat vooreerst de kansen daarop zijn ver keken. Instinc'matig heeft de groote menigte begrepen, wat dat wil zeggen, en vandaar dan ook dat die paniekstemming ontstond, toen de meest pessimistische berichten de wereld werden ingestuurd. In de anders zoo stille Rue Marbeau, waar we reeds 's ochtends in de vroegte waren, is het nu den heelen dag een geweldige drukte. De politie heeft uitgebreide maatregelen moe ten nemen om de groote menigte, die voor 't huis van den president zou willen wachten, op een afstand te houden, want men wil dat de zieke rust heeft. Slechts de journalisten, de vertegenwoordigers van de grote Parljsche bladen, die om do twee uren door een collega worden afgelost, de correspondenten van de groote buiten'.andsche bladen, worden toege laten tot het huis. Daar. op de eerste verdieping, achter de gesloten gordijnen, rust Poincaré. De laatste berichten, welke dokter Boidin ons heeft ge geven. na heel den nacht aan het ziekbed van Poincaré te hebben gewaakt, zijn vrij gunstig. En even later kan de secretaris dor president bevestigen dat de zieke zich beter voelt en dat de zorgen minder groot zijn. Bij de laatste besprekingen in don Senaat, toen geheel onverwacht de mlnlstercrlsls was gekomen, heeft de heer Poincaré zich te veel vermoeid, zoo zeide de secretaris ons, maar de ongesteldheid van thans heeft werkelijk niets te maken met de operaties welke hit verleden jaar heeft moeten ondergaan. Ondertusschen houdt telkenmale een auto voor het huls stil. Alle ministers, alle autori teiten. de ieden van het corps diplomatique (onze gezant Jhr. mr. J. Loudon, was een van de eersten) komen belangstellend Informeeren naar de gezondheid van Poincaré. Op voor schrift van den doktoren moet de zieke echter volkomen rust hebben en niemand wordt dan ook tot hem toegelaten. Mevrouw Poincaré ontvangt alle bezoekers en gelukkig, wanneer we hier en daar eens vragen, kan men ons mededeelen dat de toestand minder ernstig is dan algemeen wordt beweerd. Als we aan den heer Doumer. president van den Senaat, vragen, dan krijgen we zelfs een vrij opti mistisch antwoord. Ik heb Mevrouw Poincaré gesproken, zoo deelt de heer Doumer ons mede, en 't verheugt me u te kunnen zeggen dat er een merkbare verbetering is ingetre den. Ik ben wel geen dokter, maar ik heb vertrouwen in hun verklaringen, dat er wer kelijk geen gevaar is te vreezen. Steeds rijden weer andere auto's aan. Mi nisters, senatoren, prefecten, generaals, am bassadeurs, kerkelijke autoriteiten, komen be langstellend vragen en telkenen op de regis ters met een woord van beste wenschen voor beterschap. Even over tweeën verlaat dc heer Barthou, die reeds 's ochtends in de vroegte was gekomen, het huLs van den president en de minister doet ons eeniee mededeelingen. die meer dan geruststellend zijn. Het gaat vee! beter, is het eerste wat Barthou zegt. De president heeft als een ge zond mensch, zooals u en ik. Roed ge dejeuneerd en 't Ls hem best bekomen. Hii heeft al dien tijd opgeruimd en heel helder van geest met zijn familieleden en met de doktoren gesproken. Men heeft, uit bezorgd heid. erg overdreven met al die verhalen welke de ronde deden. Met groote kalmte kunnen we de verdere berichten afwachten en zijn spoe dig herstel tegemoet te zien. Maar 't is een heel alarm geweestEn opgeruimd stapt de minister van oorlog in zijn auto. Des te beter. Werkelijk, hU die dezen da* Ln Frankrijk heeft meegemaakt, begint te ■gelooven dat Poincaré onontbeerlijk is. Pres tige van een vlekkeloozen naam. Pres tige van een politicus, die voor alles vader lander is gebleven in de beste beteekenis van het woord. HENRY A. TH. LESTURGEON. aan zoo'n ouderwet-sch een-mans-kofflemo- len-draaiorgeltje met één poot en een leeren draagband; maar dan een dat door en door kapot en ontstemd is en dat bij elke orgel- keuring onherroepelijk afgewezen zou zijn. De .Polka" en de ..Galop" hooren meer vóór acrobatenter.ten thuis. Amusant was deze parodieerende muziek wel. en er werd dan ook om gelachen; maar zijn dit bewerkingen van ..kinderstukken". In de orlglneelen ls de parodistische bedoeling niet duidelijk, en al was die het wel, dan nog zou het gevaarlijk en niet op zijn plaats zijn om ze de jeugd ln handen te geven. Het kind vat satire, cari- catuur en parodie anders op dan de volwas sene; het mist het onderscheidingsvermogen, de ondervinding van den oudere. Men heeft gelachen en geklapt, en den componist toegejuicht. Het publiek blijft on doorgrondelijk. Tschaikowsky's Vijfde Symphorüe kwam na de pauze. We kennen Mengelbergs, trots of dank zij haar vrijheden imponeerende en boeiende vertolking. Een bespreking hiervan mag overbodig heeten. KAREL DE JONG. HAARLEM'S TOONEEL. Op Maandag 29 December a-s., organiseert bovengenoemde vereenlging een grooten kien- en dansavond in de groote zaal van net Gemeentelijk Concertgebouw. Willy Ver- steegh's Band zal het dansfestljn opluisteren. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Donderdagmiddag heeft mevr. Brandon Grondel voor de leden der afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniglng van Huis vrouwen een demonstratie gegeven in het vervaardigen van Kerstboomversieringen. Deze actueele demonstratie had vele huis moeders naar de zaal van het gebouw „Zang en Vriendschap" gedreven, waar dan ook spoedig geen plaatsje meer onbezet was. Mevr. Brandon toonde ten duidelijkste aan. hoe men met betrekkelijk eenvoudig mate riaal zooals bijv. crèpe-papier en rood-perka mentpapier de verrassendste resultaten kan bereiken. Haar verklaringen werden met aandacht gevolgd en stelden de dames in de gelegenheid gelijk met haar op te werken. Het was een interessante en leerzame de monstratie, die bij de leden zeer in den smaak is gevallen AANBESTEDING. Ir. G. Friedhoff, architect te Haarlem, heeft namens de Diaconie der Ned. Hervorm de Gemeente te Amsterdam aanbesteed: het bouwen van een weeshuis aldaar. Laagste Inschrijver W. Geel's Aannemers bedrijf, Aerdenhout, voo? f 468.700. WILLEM FENENGA t Donderdagmiddag is op 82-Jarigen leeftijd te Amsterdam overleden de heer W Fenenga een bekende figuur in scheepvaartkringen te Amsterdam. De overledene was een der op richters van de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij van welke hij nog Gedelegeerd Commissaris was. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Bij inzending van uw naamkaartje met adres, zenden wij U, gratis en franco, ons zoo juist uitgekomen geill. prijzen- boek. AanvragenHOOFDKANTOOR Kasper Hiddink's Wijnhandel Ringlaan 20-22 Amsterdam-O. AGENDA VRIJDAG 19 DECEMBER Restaurant Brlnkmann: Ver. ..Oost en West". Voordrachten door P. Gedeking en mevr. M. van Zeggelen. 8 uur. Gem. Concertzaal; Debatavond Radio- vraagstuk. 8 uur. Stadsschouwburg: N.V. Het Schouwtooneel. ,De baas in huls". 8 uur. Schouwburg Jansweg: Ned. Operettege zelschap ,.Prof. Witkiel". 8.15 uur. Kloppersingelkerk: Kerstuitvoering. 8.15 uur. Ned. Protestantenbond: Voordracht prof. dr. G. J. Heerlng. 8 uur. Palace: ..Tusschen 14 en 17". Tooneel: The Jenny Jaeger Comp. 8.15 uur. Luxor Theater: ,.Het vliegeskader*' en •Het meisje van den Donau". Toonoei: The Barzenis. 8.15 uur. Rembrandt Theater: ..Achter het mas ker". Tooneel: The Mlros". 7 en 9.15 uur. Beverwijk: Raadsvergadering 7.15 u. Zandvoort: Raadsvergadering 2 uur namiddag. ZATERDAG 20 DECEMBER Stadsschouwburg: 25-jarig tooneel Jubi leum Louis van Gasteren. .De laatste liefde'' 8 uur. Gebouw H. J. M. V. (Lange Margarebha- straatj Rozekrulsersgenootsehap. Opvoering van de ..Wortelkindertjes". 2.30 uur nam Bioscoopvoorstellingen 's middags cr. dos avonds. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve Maan" dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5