STATEN-GENERAAL. De Nobelprijzen voor den Vrede. BINNENLAND De rede van Kellogg over hef Vredesvraagstuk. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 20 DECEMBER 1930 VIERDE BI AD INGEZONDEN MED EP EEL TNG EN a 60 Cts. per regel. KUNSTHANDEL L F. REEKER Wagenweg 102, Telefoon 14011 Electrlsche Lijstenfabriek m Grootste sorteering portretlijsten in ieder formaat. TWEEDE KAMER 19 December. De Kamer neemt zonder hoof delijke stemming aan het wets ontwerp betr. het Amsterdam- RijnkanaaL De defensie-be grooting. Een wegenrestje. We hebben In ons opschrift het belangrijk ste voorop gezet. Toevallig was de chronolo gische voïgorde van het vandaag behandelde precies andersom. Die chronologische volg orde zal toch onze leiddraad zijn. want ook in ons overzicht willen we de aanvaarding van het Amsterdam-Rijnkanaal, en dat zon der hoofdelijke stemming, de klap op de vuurpijl doen zijn. Een wegenrestje stond er nog. Toen gisteravond of liever hedenmorgen in alle vroegte, d.w.z. te drie uur in den nacht, de president, van het oogenblik, Mr. Beumer, de Vergadering sloot, had de Kamer afge werkt de Zuiderzeebegrootïng maar daar over spraken wij reeds in ons vorig overzicht de begrooting voor de mijnen en die voor het wegenfonds. De mijnbegrooting deed als belangrijkste feit constateeren, dat de groote meerderheid der Kamer instemde met de politiek der Staatsmijndirectie, welke aan de internatio nale besprekingen dee'neemt. Dat moet zij wel doen. meende de minister, willen blnnens lands de Staatsmijnen de concurrentie kun nen volhouden met den Duitschen kolenin- yoer. De Wegenfonds-begrooting! Er zijn over 's ministers lippen enkele be langrijke mededeelingen gekomen. Vooreerst dient vermeld, dat de bewinds man spoedig met een nieuw 5-jarig werkplan voor wegenbouw bij de Kamer zal verschij nen. Grondslag wordt dit voor de begrooting van 1932. De minister is doende met het uitwerken van maatregelen, welke de groote nadee'en, verbonden aan lintbebouwing zullen vermin deren. Groote nadeelen: schennis van na tuurschoon, onmogelijkheid van weguitbrei- ding in de breedte, beknotting op onoverko- menlijke wijze van de mogelijkheid tot snel verkeer. De bewindsman neemt deze maatregelen ln overleg met zijn ambtgenoot van Arbeid, on eer wien de Woningwet ressorteert. De uit breidingsplannen van gemeenten nl. zullen nauwer bij elkaar moeten aansluiten, de ge meenten zullen rooilijnen hebben vast te stel len voor rijkswegen en bepalingen zullen worden vastgelegd, waardoor uitweg op rijks wegen slechts bij hooge uitzondering kan worden toegestaan. Er zijn vele methoden van wegbedekking. Eén Nederlandsche methode is er, met een vaderlandseh materiaal: de klinker. De klin ker is in discrediet het bleek gisteravond nog uit de woorden van de heeren v. d. Bilt en v. d. Waerden. De steenfabrikanten ech ter doen' alles om het vaderlandsche product voor den modernen weg weer geschikt te ma ken: zij hebben een nieuwen klinker gecon strueerd. Deze is beproefd op den weg van Rotterdam naar Nieuwerkerk en de proef is geslaagd. De minister zal met het beproeven doorgaan. Wie weet helpt 't? Een motie van den heer Ebels heeft bij de Kamer heel weinig instemming gevonden. Zij werd verworpen met 5128 stemmen. Deze motie bedoelde spoed te maken niet al len met de verzorging van tertiaire wegen, maar bovendien de kosten daarvoor te doen dekken door het Rijkswegenfonds. Wat zou daarvan het gevolg geweest zijn? De Minister en andere afgevaardigden (de heeren Bongaerts, Krijger en v. d. Bilt) heb ben als gevolg duidelijk doen zien, dat dan de wegenbelasting zou moeten worden ver hoogd of dat de verzorging van het directe, het snelverkeer, het doorgaand verkeer met minder intensiteit zou plaats hebben dan nu geschiedt. Beide gevolgen zijn op het oogen blik werkelijk beter te vermijden. Bovendien, hoe meer wegen voor doorgaande verkeer ge reed komen, hoe meer de tertiaire wegen ook zullen ontlast worden. Tenslotte is de minister voornemens de ambtelijke advies-commissie en de niet amb telijke commissie van overleg in wegenzaken samen te smelten. Een stap in de goede rich ting, want de huidige organisatie van het advies schijnt de corporaties van weggebrui kers niet te bevredigen. Toen we vanmiddag om 1 uur de Kamerzaal weer binnen kwamen, scheen 't of we niet weggeweest waren! Alweer kunstlicht, alweer een minister, alweer een begroot'mg. De defensie-begrooting werd afgedaan. Vijf uren heeft de Kamer er nog voor noodig ge had om tallooze details te bespreken, welke gewoonlijk niet van breede algemeene be- teekenis waren of werden, indien de minister geen toezegging deed. De hoofdzaken dier artikelsgewijze be spreking memoreeren wij in het kort. De minister voelt er heel veel voor om te Willemsoord, zooals dat in Breda het geval is, een leerkracht in de opvoedkunde aan te stellen. Voorts kreeg de heer Brautigam de toezegging, dat wegens de duurte op Curasao de daar vevkeerende militairen een duurte- toeslag zullen ontvangen. Algemeen wij noemen de namen van de heeren van Rappard, K. ter Laan. Duymaer van Twist, Schaepman, Tilanus en Wijnkoop algemeen werd geklaagd over den geringen voortgang, die er zit in de promotie van korporaals, sergeanten, sergeanten-ma joor enz, En de minister bekende 't volkomen, dat de bevordering niet snel gaat. Dit te constateeren is niet moeilijk veel moeilijker is 't uitwegen te wijzen. De minister zeide zijn best te doen hij heeft reeds partléele wij zigingen aangebracht— maar moeilijk is 't een maatregel te construeeren, die doeltref fend is. niet voor een enkeling, maar voor het geheel. En op den duur doeltreffend blijft, Er werd in verband met de slechte pro motiekansen ook geklaagd over de salaris sen van het personeel. Maar de minister zal tot verhooging om die reden niet over gaan. Men kan zoo luidde 's ministers beweeg reden toch ook een commies, die lang wachten moet op bevorderine. niet een hoofd commies salaris gaan geven? Het vooroefenlngsmsiituut het bleek wel uit 's ministers geestdriftige woorden heeft des bewindsmans hart. Bij de betrekkelijke artikelen werden de begrootingen voor het kustverdedigingsfonds voor de artillerie-Inrichtingen en voor het vestingstelsel behandeld. Alle werden deze aangenomen: de v.d., de s.d. en de commu nisten stemden tegen of wilden geaent wezen te hebben tegengestemd. Alleen over de artillerie-Inrichtingen ont stond eenige discussie. En wel. op grond van het feit. dat de Artil lerie-inrichtingen hulpwerk hebben aange nomen voor een Nederlandsche munitiefa briek. De heer van Zadelhoff geloofde, dat 't hulpwerk was voor een filiaal van een Duit- sche firma (Krupp). Maar hoe ook, dat de Artillerie-inrichtingen überhaupt hielpen, keurde hij ten eenenmale én scherp af. Hij wenschte niet, dat de Staatsfabrieken hand en spandiensten zouden verlc-enen aan het internationaal oorlogskapitalisme, dat de Staat zou verdienen aan de oorlogsvoorberei ding van anderen. De heer Van Zadelhoff diende een motie in, waarin van de Kamer de uitspraak ge vraagd, dat zij 't afkeurde, wanneer er recht streeks of middellijk levering van oorlogstuig aan vreemde mogendheden zou plaats heb ben. De regeering en de heer Tilanus voerden daartegen aan, dat ook zij, dat ook de re geering, niets moest hebben van levering van oorlogstuig, middellijk of onmiddellijk aan vreemde mogendheden. Wat nu geschiedt, gold alleen een uitzonderingsgeval. Steeds aldus de minister heo ik naar andere particuliere fabrieken verwezen, wanneer men de hulp der artillerie-inrichtingen vragen kwam voor de fabricage aan onderdeelen. Thans echter betrof het een onderdeel, dat geen fabriek hier te lande zou kunnen maken. De uit den brand geholpen fabriek zou een heel belangrijke order hebben moe ten weigeren, wat de werkloosheid hier te lande zeer zou hebben verscherpt. Alleen uit een oogpunt van werkverschaffing en om dat geen andere fabriek het onderdeel kon fabrlceeren, gal Dr. Deckers toestemming. De motie-Van Zadelhoff viel met 50—28 stemmen. De heele Defensiebegrooting is aangenomen met 4827 stemmen. Nauwelijks was de defensiebegrooting er door of de Kamer liep lc».g. Leeg is een absoluut begrip, dus iaat ons het duidelijker zeggen: er zullen nog een dozijn Kamer-leden aanwezig geweest zijn. Omhet wetsontwerp te behandelen, dat Amsterdam voor haar Rijnvaart een deugdelijke kanaalverbinding met den Rijn wilde geven. Men moet die geringe belangstelling niet verkeerd uitleggen. Wij gevoelen veel voor de verklaring van den heer Ketelaar, die zeide, dat wanneer de Kamer groote oppo sitie zou wenschen te voeren tegen het plan, zij wel gezorgd zou hebben aanwezig te zijn. De Kamer heeft dan ook zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp aanvaard. Dat is een zeer belangrijke beslissing. Een belangrijke beslissing allereerst voor Amsterdam. En wij kunnen dan ook begrij pen, dat" de Amsterdammers Ketelaar, v. d. Tempel en Dr. Vos met meer dan gewone woorden aan den minister hulde brachten, waar hij een oplossing had doorgezet, die zoo lang op zich had laten wachten. Het moet gisteren voor den burgemeester van Amster dam een zeer heugelijke dag geweest zijn: de heer de Vlugt was jarig, zijn zoon promo veerde en nu nog het Amsterdam-Rijn kanaal aanvaard! Alle goede dingen bestaan in drieën. Een mooie gebeurtenis voor Amsterdam. Maar niet voor de hoofdstad alleen. Een ge beurtenis voor den lande! De Rijnvaart van Amsterdam is een zaak van het land. Een mooie gebeurtenis ook uit een oogpunt van werkverschaffing. Hierop werd door alle afgevaardigden, de jubelenoen en de gere- serveerden. gewezen. Door de Amsterdam mers. maar ook door de heeren Bongaerts, v. d. Waerden en Krijger. Breede discussies, die tot in onderdeelen afdaalden heeft de Kamer niet aan het ont werp gewijd. Het was na de deugdelijke voor bereiding ook niet noodig. Want waarvoor heeft ander de Kamer dc vaste commissie voor de waterstaatsaangelegenheden Inge steld, de commissie, waarin de waterstaats deskundigen uit de Kamer gezeten zijn, de commissie, die voor de waterstaatsondeskun- digen is als een baken in zee. Deze commissie heelt de zaak bekeken en met den minister en zijn adviseurs dóór gesp roken. De Amsterdammers en de heeren v. d. Bilt en Krijger waren de geestdriftigen voor het plan. Voor het plan over Wij k-bij-Duurstede. Men weet, dat er twee plannen waren: een over Wijk-bij -Duurstede, be invloed door ae uitmuntende gedaente van Ir. Mussert en een plan door de Geidersche vallei. Welnu de civiele ingenieurs Bongaert en v. d. Waerden hadden meer gevoeld, uit een oogpunt van economische exploitatie, voor het Vallei-plan. Maar in de eerste plaats zeiden zij, net ontwerp niet te zullen afwij zen, omdat 't noodig is, dat er s p oe d i g met de werken worde aangevangen. Het betere zou hier werkelijk de vijand van het goede kunnen zijn. En in de tweede plaats dit was wel een heel belangrijke factor was (zooals men weet) het ValJeiplan nauw ge bonden aan de Zuiderzeedrooglegging. Een belangrijk gedeelte van den breeden boezem van den Zuid-Westpolder, benoorden het Gooi, zou benut worden voor het Vallei-plan. Maar er is vertraging en wijziging geko men in de voornemens t.a.v. de Zuiderzee drooglegging. Koppeling van Vallei-plan en drooglegging, zou Amsterdam nog veel langer laten wachten op het kanaal, dat zoo brood- noodlg is. Het was deze overweging, die den 1 Minister tot zijn keuze bracht en de Kamer tot het aanvaarden daarvan. Veel hulde had de bewindsman ln ont vangst te nemen. Mr. Reymer gaf deze hulde door aan allen, die Dr. Ringers voorop hem hauden ter zijde gestaan. Toch was de hulde aan den minister zeer verdiend. Hij deed een daad. die Mr. v. d. Vegte al jaren geleden had kunnen en ook moeten doen. De Senaat nam hedenmorgen het nieuwe contract met de K.P-M. aan. INTIMUS. FILM VAN HET N.V.V. Naar Het Volk meldt, zal over eenige da gen de film van het N.V.V. vervaardigd door Polygoon, gereed zijn en voor het Verbonds- bestuur worden gedraaid. De film zal daarna in 104 plaatsen draaien. TE LAAG VLIEGEN STRAFBAAR. K. L. M.-PILOOT STAAT TERECHT. De kantonrechter te Tilburg heeft volgens de Nieuwe Tilb. Crt.. een zaak behandeld tegen den KiM.-vlieger Van Onlangs ter zake dat hij op Vrijdag 10 October van dit jaar met de P.-H.A.C.E. boven de bebouwde kom der gemeente Tilburg had gevlogen by een hoogte van ongeveer zestig meter, het welk groot gevaar opleverde. Naar aanleiding daarvan had de brigade-commandant der marechaussee, die een en ander geconstateerd had in vergelijking met de hoogte van kerk torens der parochiekerk Heuvel, waar om heen het toestel had gecirkeld, proces-ver baal op gemaakt. De voorgeschreven hoogte van vliegen boven de bebouwde kom eener gemeente is ten minste 400 meter. De heer Van O. deed uit het uit Waalhaven afkom st gie vliegtuig fotografische opnamen en mo tiveerde daamede het lage vliegen. De ambtenaar van het O.M. elschte 75 gul den boete. Uitspraak 23 December. PROEVE VAN RADIO-TELEFONIE. Vrijdagmiddag heeft de K.R.O. via den zender van Huizen uitgezonden een gesprek tusschen den heer Van Houten uit Weesp, te Amsterdam en den heer Van Tijen te Batavia. Het kwam zeer duidelijk over en gaf een goeden indruk van ae mogelijkheid om te telefoneeren van Nederland uit met Indië vice versa. Daarna is ook nog een gesprek uitgezon den tusschen een moeder te Den Haag en haar zoon te Cheribon. In het begin was er eenige fading, maar later was het zeer goed. VEILING VAN BIBLIOTHEKEN. OJV. DIE VAN MR. J. D. PASTEUR. In Februari worden bij de firma Burgers- dijk en Niermans (Templum Salomonis) te Leiden de volgende bibliotheken verkocht: Van mr. S. van Houten, oud-minister van Binnenlandsche Zaken, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal; van nor. W. F. van Leeuwen, oud-burgemeester van Amster dam; van mr. H. Verkouteren, advocaat en procureur, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal; van mr. J. D. Pasteur, pre sident van de arrondissementsrechtbank te Haarlem en van mr. G. M. W. Jellinghaus, eerste secretaris van de Nederlandsche Ver- eeniging van Internationaal Recht. EEN PUFVERBOD FNUIKEND VOOR DE EENDE NU OtJ DElflJ De heer A. Jansen, eigenaar van een groote eendenhouderij te Tonsel bij Harderwijk, ge meente Ermelo, heeft een open brief gericht aan het Nederlandsche Volk, welke aan de leden der Eerste en Tweede Kamer werd ge zonden, waarin hij opkomt voor de belangen der eendenhouders bij drooglegging van de Zuiderzee en bij invoering van een „puf- verbod". Hij betoogt, dat de puf uit de Noordzee zich niet zoo goed leent voor de eendenhouderij, als ae kleine visch uit de Zuiderzee. Aangezien echter de Noordzee doodgevischt wordt, zal toch een pufverbod moeten komen. Het zal dan niet meer moge lijk zijn tegen de Duitsche eendenhouderij te concurreeren en de bedrijven gaan te niet. De ervaring heeft geleerd dat voeding zonder visch niet aan de verwachtingen voldeed. HET N. V. V., MEDEZEGGEN SCHAP EN DE WERKGEVERS. EEN SCHERPE BRIEF. Het N. V. V. heeft naar Het Volk meldt aan het Verbond van Nederlandsche Werk gevers een antwoord gezonden op de weige ring om een conferentie te beleggen over de mogelijkheid van invoering van medezeg genschap. Het betoogt, dat de brief van het N.V.V. weinig overeenstemming vertoont met de strekking van het artikel verschenen in „De Nederlandsche Werkgever" van 9 October. Ofschoon wij, schrijft het N.V.V., kennende den geest van uw Verbond niet verwacht hebben, dat ons streven bij u sympathie of steun zou hebben ontmoet, heeft ons wel de onwaardige wijze van behandeling dezer zaak getroffen. De brief besluit met mee be deelen, dat de weigering het N. V. V. een aansporing zal zijn om den strijd voort te zetten, tiaar de brief de motieven omtrent de redelijkheid en de noodzakelijkheid, den arbeiders zeggen schap in het bedrijfsleven toe te kennen, niet heeft weerlegd. MONTESSORI NAAR AMSTERDAM. Het bestuur der Stichting voor Middelbaar en Voorbereidend Hooger Montessori-onder- wijs deelt aan het Hbld. mede, dat, naar het verneemt, dr. Maria Montessori na afloop van een tournée in Weenen, Budapest en Berlijn op uitnoodiglng van het bestuur der Stichting voor Middelbaar en Voorbereidend Hooger Montessori-Onderwijs omstreeks half Januari eenige dagen te Amsterdam zal ver toeven. teneinde het aldaar ln September ge opende Montessori-Lyceum te bezoeken. BUSSUM'S 25.600STE. Vrijdagochtend is de 25.000ste inwoner van Bussum geboren. Hendrik Franclscus Maria, zoon van Hendrik Hubertus Maria Jepkes en Jeltje van Vught. De vader is monteur. Bij afwezigheid van den burgemeester heeft de ambtenaar van den Burgerlijken Stand, de heer Vlieünk, de gelukwenschen van het gemeentebestuur overgebracht en een spaar bankboekje op de Katholieke Spaarkas, met een inleg van 100 toegezegd. De ambtenaren van de secretarie hebben een taart gezonden. Kellogg. Stockholm, December. Na Augustus 1914 schijnt het toekennen van den Vredesprijs den leden van het Noorsche Nobel-comité vaak heel wat hoofdbrekens ge kost te hebben. En dat is niet te verwonderen. Zeventien malen had men den prijs moeten :oekennen en acht malen heeft men hier niet toe kunnen besluiten, was er niemand die deze prijs voor vredeswerk waardig geacht kon worden. Zou het Noorsche comité zooveel scru- puleuser te werk gaan dan de Zweedsche commissies die over het toekennen van de Nobelprijzen voor chemie, natuurkunde, physioiogie en geneeskunde, en letterkunde te beslissen hebben en maar zelden een dier pryzen niet laten uitreiken? Of zou er op dat gebied intenser gewerkt, meer gepresteerd worden dan bij het streven naar vrede? Het lijstje van hen die sedert den oorlog de Nobel-Vredesprijzen kregen wordt geopend met Woodrow Wilson, bevat de namen van Gritjof Nansen; van Dawes en Austen Chamberlain, van den Franschman Brland en den Duitscher Stresemann die samen den prijs van 1926 moesten verdeelen en wordt nu afgesloten door Kellogg en aartsbisschop Söderblom, door een politicus en een geeste lijke. Kellogg's arbeid voor een goede verhouding tusschen de volkeren is bekend. Aartsbisschop Söderblom. de primaat der Zweedsche Staats kerk. is een van de leidsmannen in de oecu menische beweging, een der harde werkers voor eenheid onder de Christenen. Zeer goed begrijpen Söderblom en zijn medestanders dat er tusschen de Christenen altijd dog matische verschillen zullen zijn, maar zij ge voelen ook dat de Christenen, of die nu Grieksch-Orthodox, Evangelisch of Roomsch- Katholiek zijn, op ethisch en sociaal gebied kunnen en moeten samenwerken. Die samen werking is reeds gedeeltelijk en voor een zeer belangrijk deel door toedoen van aarts bisschop Söderblom tot stand gekomen, namelijk tusschen de Grieksch-Orthodoxe kerk en de Evangelische kerken waaronder in dit verband de Luthersche, Presbyterlaansche, Hervormde kerken enz. verstaan worden. De gewenschte eenheid der kerken zal eerst absoluut bestaan als de Roomsch-Katholieken die zich thans streng afzijdig houden, zich ook aansluiten en aartsbisschop Söderblom gelooft en hoopt dat dit binnen afzienbaren tijd inderdaad zal geschieden. Dan zal deze eenheid, deze eensgezindheid der Christenen volgens de oecumenen een sterken waarborg voor den vrede bieden, want men zal de broederschapsgedachte verbreiden, men zal het onderling vertrouwen tusschen de volke ren aankweeken. En dat aartsbisschop Söder blom thans den Vredesprijs heeft ontvangen kan men beschouwen ais een erkenning van de beteckenis die de oecumenische beweging voor het streven naar vrede heeft. De Noorsche minls:er-president Mowincke! heeft hier nog eens den nadruk op gelegd toen hij Woensdag, bij de plechtige uitreiking der Vredesprijzen ln het Nobel-Instituut te Oslo. Kellogg en Söderblom toesprak. ..Het is de groote verdienste van aartsbisschop Nathan Söderblom dat hij, een der meest vooraan staande mannen der kerk besefte van welk een geweldige beteekenls en welken invloed Juist de kerk in den strijd voor den vrede kan hebben. De Christelijke kerk heeft veel en vaak gezondigd tegen de leer van Hem, die liefde predikte jeeens allen. „Vrede in de harten en vrede op aarde", dit te verkon digen is de taak der kerk zoolang zij zich noemt naar den Vredevorst. Als een nieuwe oorlog dreigt zal de kerk niet wéér de ka nonnen zegenen. De kerk zegt dit. en de kerk vraagt de menschheid vergiffenis voor het feit dat zij ln 1914 haar Meester moer dan drie malen verloochende". Dit zeide de Noor sche minister-president en het is zeker op merkelijk, ook al weten wij dat in Noorwegen de wil naar vrede, naar eeuwigen vrede, buiten gewoon sterk is. Ook Kellogg heeft een rede gehouden, een rede die zeker waard is in zijn geheel weer gegeven te worden, temeer daar Kellogg toch maar niet de eerste de beste is. „Ik ken", aldus Kellogg o.a., „geen groot- schor werk voor de menschheid dan te arbei den voor de zaak van den vrede, een werk dat slechts met de grootste inspanning der vol keren uitgevoerd kan worden. Langzaam moet het bolwerk van den vrede opgebouwd worden, zooals de volkeren ook langzaam in- dividueele vrijheid en zelfbestuur schiepen. Het moet in de harten der menschen inge goten worden dat er hoogere idealen en edeler dingen zijn dan het vereffenen van internationale geschillen door middel van de macht der wapenen." „Verschrikt door de gevolgen van den grooten oorlog hebben de staat: lieden van alle landen maatregelen genomen om een nieuwe dergelijke catastro phe te voorkomen. Deze maatregelen bieden wel geen absolute garantie voor den vrede maar zijn naar mijn meening toch de meest- omvattende, beschermende maatregelen die de naties ooit hebben genomen." „Men kan niet verwachten dat de men- scheüjke natuur zich met een slag zal ver anderen. Misschien is het te veel als wij ver wachten dat de oorlog, die oeroud is en eeuwen lang in het volkerenrecht erkend werd, onmiddellijk afgeschaft zal kunnen worden. Maar alle volkeren moeten zich aan gemoedigd gevoelen door den grooten vooruit gang die eedert den oorlog tc constateeren valt. Wij hebben den Volkenbond, dlc na reeds tien Jaren arbeidt en die daar ben ik van overtuigd van groote beteekenls was voor het regelen van vele, moeilijke In ternationale kwesties. Wij hebben het Ver drag van Parijs (Kellogg-pact), wij hebben arbitrage overeenkomsten, een Hof voor In ternationale Justitie en ik zou er aan toe kunnen voegen dat men ln de richting van beperking der bewapening al een heel olnd op den goeden weg is." „Ik geloof", zei Kellogg verder, „dat de af schaffing van den oorlog, het bewaren van den wereldvrede en het regelen van interna tionale vraagstukken tenslotte met vreed zame middelen en met steun van die alge meene opinie welke land en volk bestuurt, welke de ontwikkeling der menschheid leidt, tot stand zal komen." „Het komt mij betreurenswaardig voor dat zoo vele menschen nog steeds gelooven dat er oorlog komt en dat Europa zich voor bereidt op en bewapent voor een oorlog. Ik deel vrijwel de opvatting van hen die verder zien en gelooven dat er hoop is op vrede onder de menschen. Hebben wij dan zoo spoedig dat vier Jaren durende verschrikke lijke bloedbad vergeten, den grootsten oorlog die er ooit was? Zijn wij de millloenen ver geten die hun leven offerden en nu den eeuwigen slaap slapen in Franschc en Bel gische aarde?" „Hun offers moesten ons laten beloven dat wij nimmer meer een oorlog zullen dulden. Ik heb het eerder gezegd en herhaal het nu zoo nadrukkelijk mogelijk, dat de Westersohe cultuur niet een nieuwe dergelijke ramp zal overleven, maar ten onder zal gaan in een algemeenen chaos. Maar in de teekenen des tijds zie ik niet een voorspelling van een nieuwen oorlog". ,Jn vele landen, Ja misschien in de geheele wereld, strijden de menschen om de gevolgen van deze catastrophe te boven te kommen. Do geheele wereld lijdt thans onder economische depressie, er zijn millioenen mensehen dio geen werk hebben, en er zijn velen die lijden. Alle staatslieden houden zich bezig met deze problemen en trachten er oplossingen voor te vinden. Ik geloof niet dat er eenlg toover- middel is, dat kan helpen en waarvan men direct gebruik kan maken. De onrust en ver warring dlc zich overal ter wereld kenbaar maken zijn een gevolg van den oorlog, maar zij kunnen niet als voorteckenen van een volgenden oorlog beschouwd worden. „Dat er zoo veel over oorlog gesproken wordt berust naar mijn meening voor een groot deel op de economische depressie, de nervositeit en de ontevredenheid die een na tuurlijk gevolg van den oorlog zijn. Het kan niet ontkend worden, dat vooral in Europa zich afgunst doet gelden, dat er vrees la voor overvallen en dat men er niet tevreden is met de na-oorlogsche verhoudingen en toestanden. Maar ik heb het grootste ver trouwen in de volkeren en geloof dat zh al die problemen langs vreedzamen weg zullen oplossen. Er zullen telkens weer conflicten tusschen de volkeren voorkomen, maar de hoofdzaak is. dat men dc menschen opvoedt, hen bijbrengt dat er betere middelen zijn om geschillen tc beslechten dan het voeren van oorlog. De kerken, de pacifistische vereenl- glngen, de scholen en universiteiten moeten hun grooten invloed aanwenden om het groote werk voor de zaak van den vrede to stemmen." C. G. B. DE NIEUWE G.-G. EEN MAN VAN CHRISTELIJKEN HUIZE? Omtrent de aanwijzing van een nieuwen Gouverneur-Generaal verneemt het Vader land. dat de revcering overweegt de benoe ming van een figuur. d!e ln Nederland een aanzienlijke positie bekleedt; een man van Christelijke huize, van wien mag worden verwacht, dat hij de tegenwoordige Indische staatkunde ln het algemeen zal voortzetten, met vermijding van onnood'ge prikkeling van het sentiment, zoowel in Nederland ais in inheemsche kringen. KOOPMAN TN PORNOGRAFIE VEROORDEELD. De Vferde Kamer der Amsterdamsche Recht bank veroordeelde een boekhandelaar te Am sterdam wegen het verspreiden, tentoonstellen en ln voorraad hebben van voor de eerbaar heid aanstootelijke lectuur tot 1 Janr ge vangenisstraf. waarvan 8 maanden voorwaar delijk. De proeftijd van drie jaar zal moeten worden doorgebracht onder toezicht van het Ned. Genootschap t^t zedelijke verbetering van gevangenen. Het O.M. had 8 maanden geëlscht. waarvan 80 dagen onvoorwaardelijk. Verdachte deed afstand van hooger beroep. 2 RADIO-GESCHIL OPGELOST. Gemeld wordt: Dezer dagen heeft, de arbitrage-commissie, bestaande uit ir. C. H. de Vos, H. W. Snijders en prof. dr. A. R. Ribblus, uitspraak gedaan ln een geding tusschen Philips Radio cn den heer J. Schiere te Zeist. De heer Schiere beweerde, oen schema te nebben gevonden volgens hetwelk hij radio toestellen kon bouwen, zonder fn conflict te komen met de octrooien van Philips. Genoemde arbitrage-commissie heeft den heer Schiere in het gelijk gesteld en Philips' Radio veroordeeld in de kosten ten b%rage van f 723.67 FINANCIEELE BERICHTEN. 4% LEENING MIDDELBURG. De gemeenteraad van Middelburg heeft be sloten tot h?t aangaan van een gcldleening van 2 millioen. tegen een rente van 4 pet. bij de Amstcrdamsche Bank en Rotterdam- sche Bankvereenlging, af te lossen ln 40 jaar en bestemd voor aflossing van dc Rijksvoor schotten, voor woningbouw en voor het in richt van een Industrieterrein,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13