BUITENLAND De vrije zones. Nederland als „Groote Mogendheid". Italië. APEX Klop-veeg-Stofzüigers f 175 Kerstpotfen. AAN ONZE WEEK-ABONNÉS HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 20 DECEMBER 1930 TWEEDE BLAD Merkwaardig artikel in het „Berliner Tageblatt". Een lofrede op ons koloniaal beleid. „De monsterkolonie waaraan de imperialisten der oude school een voorbeeld kunnen nemen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het .Berliner Tageblatt" van Vrijdagooh- tend bevat onder den titel „Grossmacht Holland" een uitvoerig artikel van de ha$d van Dr. Max Jordan, over Nederlandsch- Indië. „Het is niet duidelijk, waarom aan Hol land. in het algemeen woordgebruik der di plomatie, niet de rang van groote mogend heid toegekend wordt. Zeker kan geen mili taire maatstaf aangelegd worden. Doch de benaming kan zeer zeker gelden, wanneer de veel gezondere maatstaf van economisch- cultureele pioniers-prestatie gebruikt wordt. In Oost-Indië is Nederland in ieder geval de groote mogendheid van zeer groot formaat, en omdat dit koloniale rijk het werk van Hol land is, mag het moederland zich terecht met andere koloniale mogendheden op één en dezelfde lijn stellen. Nederlandsch-Indië is een levend „reductio ad absurdum" van de idee van groote mogend heid door een politiek van militaire macht, want in zijn koloniale rijk toont Holland zich in zijn zwakte en zijn sterkte. Een ge bied, grooter dan Duitschland, Frankrijk, Italië en Spanje tezamen, van een uitbrei ding over land en water, welke gelijk is aan die van het vasteland van Europa, geheel in gesloten in de Britsche invloedszöne van het eene einde tot het andere, blootstaande aan den druk van Indo-Aziatische menschen- massa's en toch een autonoom rijk, stevig ge vestigd, een ongedeelde eenheid met eigen krachtige spanningen. Inderdaad: een mon sterkolonie, waaraan de imperialisten van de oude school zich een voorbeeld kunnen nemen". De schrijver geeft dan een overzicht van de bevolking van Nederiandsch-Indië en zegt dal de blanke minderheid t-och geen bijzon der moeilijke positie inneemt. De Nederlanders hebben, sinds de Oost- Indische Compagnie voor een geordende re geering moest wijken, steeds getracht de In landers tot vrienden te maken. Weliswaar zijn er tijden van reactie geweest, doch de groote lijn, welke de schrijver de „ethische richting" noemt, bleef gehandhaafd. De schrijver gteft dan een overzicht van de uitbarstingen van nationalisme, die geduren de de laatste jaren hebben plaats gehad. De beteekenis daarvan, zegt hij, is echter vooral in de Duitsche pers overschat. Hij spreekt van den strijd tusschen de humani- tair-liberale en de imperialistische opvatting, die zich in het beperkte gebied van de kolo nie afspeelt. De ontwikkeling voor zelfbe stuur, vervolgt de schrijver, is reeds 25 jaar geleden begonnen. De inlanders worden doelbewust bij de mede-verantwoordelijkheid betrokken. Na in het kort de bestuurslichamen te heb ben gereleveerd, zegt de schrijver, dat de Communistische en Pan-Islamitische agita tie, die de laatste onlusten vier jaar geleden heeft veroorzaakt, niet tot een opstand is ontwikkeld, omdat de autoriteiten onmiddel lijk energiek wisten in te grijpen. De schrijver eindigt met te zeggen dat Nederland zich om de veiligheid van zijn koloniën niet bezorgd hoeft te maken, te meer daar het bereid is door een verstandige taktiek van halverwege vrijwillig aan de nieuwe eischen tegemoet te komen. Thans, nu alle dingen op losse schroeven staan, is het moeilijk voorspellingen te doen. Door het trekken van historische parallellen, kan ech ter zeer goed geconcludeerd worden, dat Ne derland nog een groote koloniale mogend heid zal zijn, wanneer menig ouder koloniaal rijk reeds lang in zijn grondvesten aangetast is. Mussolini's optimistische rede. In de groote rede, welke Mussolini bij de behandeling van het wetsontwerp inzake de verlaging van de salarissen der rijksambte naren in den Senaat heeft gehouden, zeide hij nog, dat gedurende de afgeloopen zomer maanden de saneering op het gebied van het bankwezen voortgezet en nagenoeg voltooid is. De regeering heeft ettelijke noodlijdende financieele instellingen gered door middel van de gebruikelijke operaties en met behulp van een liquidatie-instituut, dat een „bank- hospitaal" kan worden genoemd en dat, in plaats van zijn werkzaamheid op 31 Dec. 1930 te beëindigen, gedurende een zeker aan tal jaren geopend zal moeten blijven. Op dit oogenblik is dit saneeringsproces bijna afgeloopen. Vervolgens deelde Mussolini mede, dat hij op 13 Augustus 1.1. aan de prefecten van tal rijke provinciën in Zuid- en Midden-Italië telegrammen had gezonden, met de opdracht zooveel mogelijk paspoorten voor het buiten land te verstrekken, met uitzondering van de Ver. Staten en Rusland, aldus het Hb'd. Dit beteekende volstrekt niet. dat de mi- gTatiepoütiek der Italiaansche regeering ge wijzigd is; vele personen in Italië geloofden evenwel te goeder trouw, dat- er alleen in Italië nood heerschte. maar thans zijn vele tientallen personen volkomen van dat denk beeld genezen. Het aantal personen, die Ita lië weer binnenkomen overtreft dan ook dat der vertrekkenden. Anderzijds heeft de fas cistische regeering. die geen electorale be slommeringen heeft, een program van wer ken ontworpen waarbij aan 424.000 arbeiders werk wordt verschaft. Wat betreft het tekort van 900 millioen verklaarde Mussolini, dat het niet mogelijk is nieuwe belastingen te heffen of de bestaande te verzwaren. Men moet derhalve overwgen of de begrooting aan een herziening kan worden onderworpen wat betreft de salarisr sen der ambtenaren. Kon men een verlaging der militaire uit gaven onder het oog zien? vraagt de duce. Ofschoon moet worden toegegeven, dat de militaire uitgaven van 650 millioen vóór den oorlog zijn gestegen tot ca. vijf milliard, en dat zij van 1922 tot heden zijn gestegen met twee milliard en men moet daarbij in het oog houden, dat dit geld betreft, hetwelk in het land is gebleven vraag ik u, aldus Mussolini, is er iemand onder u, die op het huidig oogenblik, nu allen zich krachtig wa- Denen, terwijl zij over den vrede blaten, meent, dat wij niet behoeven te zorgen voor onze elementaire en onvermijdelijke verdedi ging? Dat zou beteekenen, dat de geschiedenis, dezelfde geschiedenis, die wij hebben door leefd, den menschen niets heeft geleerd! Duitschland. De goudmaker veroordeeld. DUSSELDORF, 19 Dec. (V.D.) De z.gr. „goudmaker" .Kurschilden is door de Recht bank alhier nadat deze een uur in Raad kamer was geweest, wegens het voortgezet Isdrijf van bedrog en wegens poging tot bedrog tot één jaar en zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Beklaagde werd veroordeeld in de kosten van het geding, ter wijl de instrumenten in beslag werden geno men. Pruisische Landdag verwerpt motie van wantrouwen. BERLIJN, 19 Dec. (V. D.) De Pruisische Landdag kwam voor de laatste maal in 1930 bijeen. De Dultsch Nationale motie van wan trouwen tegen minister president Braun en tegen den Pruïsischen minister van Binnen- landsche Zaken Severing, ingediend naar aan leiding van de houding der ministers tegen over de film „lm Westen nichts Neues" wordt verworpen met 224 tegen 182 stemmen en 2 onthoudingen. Frankrijk. De Fransche Kamer met Kerstvacantie. PARIJS, 19 Dec. (V. D.) De Fransche Kamer is heden bijeengekomen ten einde eenige minder belangrijke aangelegenheden te be handelen. Naar reeds na het resultaat der stemming te verwachten was, heeft minister president Steeg geprefereerd de zitting te besluiten en de Kamer op Kerstreces te zenden. Toen de premier de tribune besteeg om het regeeringsbesluit voor te lezen, brak er een ontzettend kabaal los op de banken der op positiepartijen. Er werd luide geroepen: Dat is dictatuur, Fascisme. Steeg had zeer groote moeite zich verstaanbaar te maken. Bij de stemming over het protocol van slui ting hadden soortgelijke incidenten plaats De regeering behaalde een meerderheid van 11 stemmen. Japan. Een Russisch-Japansch geschil. TOKIO, 19 Dec. (V. D.) De Japansche Bank van Korea te Wladiwostok is door de Sovjets gesloten. De Japansche regeering heeft haar Ambassadeur te Moskou telegrafisch opge dragen de Sovjet-regeering mede te deelen, dat de Japansche regeering deze sluiting be schouwt als een onwettige en onvriendelijke daad en de Sovjet-regeering te verzoeken de order in te trekken. De Japansche regeering heeft den ambassadeur opgedragen onder handelingen te openen om een vriendschap pelijke oplossing te vinden. Engeland. Politieke stakingen onwettig. LONDEN, 19 Dec. (Reuter) De tekst van het wetsontwerp inzake de vakvereeni- gingen is gepubliceerd.'Het ontwerp herstelt de rechten der vakvereenigingen, welke deze na de algemeene staking van 1926 verloren, verklaart sympamiestakingen wettig, evenals het posten en staat aan overheidspersoneel toe zich bij het vakverbond aan te sluiten. Het wetsontwerp op de vakvereenigingen bepaalt o.a. dat de vakvereenigingen de vrij heid krijgen van haar leden een vrijwillige politieke geldelijke bijdragen te vragen. Het voornaamste art'.xel verklaart elke staking of uitsluiting onwettig d>e een ander doel heb ben dan verband houdende met de arbeids voorwaarden. Geen straffen zullen worden opgelegd voor opruh'ng tot staking of uit sluiting, tenzij deze door het hooggerechtshof onwettig worden verklaard. De pers is verbijsterd door de duistere be woordingen van het wetsontwerp tot amen deering van de wet op de vakvereenigen. al dus het Hbld. In te wandelgangen van het Lagerhuis bleken de conservatieve en libe rale leden van meening, dat het wetsontwerp radicaler was dan zij hadden verwacht. Zij beschouwden het als een uitdaging van de vakvereenigingen aan de andere partijen. Sommige liberalen zijn er sterk tegen ge kant, het wetsontwerp in tweede lezing te aanvaarden. INGEZONDEN MFDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGER HUIS MAERTENS BARTEL JORISSTRAAT 16 TEL. 10756 Vriendelijke straaibcrders, Medekuchers in den mist. 'k Wou u even op iets wijzen. Dat gij zelf natuurlijk wist; Als ge 's ochtends naar uw arbeid Of des middags huiswaarts gaat, Ziet ge in deez' grauwe dagen. Kerstmisboden op de straat. Aan een simple houten driepoot, Wat versierd met takjes groen. Hangt een zwart metalen potje Als symbool van 't Kerstseizoen. Met die kleine leger potten Doet opnieuw de Heilsarmee, Zooals elk jaar weer, een aanval, Op uw hart en portmonnai. Nog een week. dan ls het Kerstfeest Voor ons allen weer voorbij. Zal 't ook feest zijn voor de armsten In de harde maatschappij? 't Antwoord ligt in onze handen Valt het in die pot daarna? Goed verstaander half woord noodig. Lame! Ja! Amerika. Raadselachtige aardbevingen. NEW-YORK, 18 Dec. Het seismografisch instituut te Cambridge in den Amerikaan- schen staat Massachusetts registreert reeds eenige dagen vrij sterke aardbevingen. Blij kens de instrumenten moeten de aardbevin gen vrij hevig zijn, doch zij wisselen steeds van richting. De deskundigen van het seis mografisch instituut staan voor een raad sel, temeer waar in de laatste dagen geen berichten van ernstige aardbevingen bekend zijn geworden. De mogelijkheid bestaat na tuurlijk, dat de schokken slechts den bodem van een der zeeën in beroering brengen. (V. D.) Sensationeele uitspraak, inzake het drankverbod. NEW-YORK. 16 Dec. (Reuter). De rechter van de bondsdistrictsrechtbank te Newark, in New Jersey, heeft de opzienbarende uit spraak gedaan dat het amendement op de grondwet, dat op het drankverbod betrekking heeft, ongeldig is op grond van de overwe ging, dat het slechts door een constitutlo- neele conventie kon worden geratificeerd, en niet door de wetgevende lichamen der afzon derlijke staten. Gemeld wordt dat hooggeplaatste drank verbodsambtenaren te Washington bevreesd zijn. omdat verscheidene staten geen plaat selijke wetten tot uitvoering van het drank verbod hebben, krachtens welke arrestaties zouden kunnen geschieden hangende een be roep op het hooggerechtshof. COLLECTE VOOR HET BROKKENHUIS. Een damescomité ls gevormd om een col lecte te houden ten bate van Het Brokken- huis, dat in de huidige tijdsomstandigheden meer dan ooit gerechtigd ls een beroep te doen op het medegevoel van de Haarlemmers met de misdeelden en zwaarbeproefden on der hun medeburgers. Toestemming voor een collecte langs de huizen is bereids verkregen, en zij zal wor den gehouden op 31 Januari a.s. Veel wordt aan Het Brokkenhuis ge stuurd de van tijd tot tijd gepubliceerde lijsten getuigen er welsprekend van maar genoeg is het nog lang niet. Er is zoo groot gebrek in zoovele gezinnen aan voldoende warm ondergoed en bovenkleeren, aan jon gens-ondergoed vooral, ook aan dekens, dat Het Brokkenhuis door een geldinzameling als deze zijn voortduren den arbeid tracht aan te vullen en uit te breiden. Het resultaat van deze collecte moet getuigen van het alge meen besef, dat hulp in dezen tijd noodiger is dan ooit te voren. Wij bevelen de collecte van harte en met warmte aan. Het comité bestaat uit de dames: Mevrouw A. van Marcelis Hartsinck-Schuyt van Cas- tricum, presidente; Mevrouw A. Rhodius- Bunge, vice-presidente; Mevrouw L. M. A. van Dijk-van Lieshout, secretaressse; Me vrouw C. Lu Levenkamp-Planten, penning- Een sensationeele vondst. Achttien honderd quadrillioen francsvergeten. (Van onzen Parljschen correspondent.) Frankrijk onderhoudt met Zwitserland de beste relaties maar er is toch één punt, waar over men het niet eens kan worden: de quaestie van de vrije zones, de pretentie van Genève en de moeilijkheden in het land van Gex. Na hei verdrag van Versailles, waarbij alle oude verdragen van 1814 en laier onder ste boven werden gegooid, heeft de Zwitser- sche Bondsraad aangedrongen op een herzie ning van de bestaande overeenkomsten be treffende deze landstrook en de zaak is ten slotte voor het Permanente Hof van Arbi trage in Den Haag gebracht. De besprekin gen hebben echter niet tot een goed resul taat geleid, de stand was werkelijk te inge wikkeld om zoo onmiddellijk te worden afge handeld en de heeren, die zich in het Vredes paleis vereenigden om recht te spreken, schortten dan ook hun uitspraak tot later op. De zaak is buitengewoon ingewikkeld en men moet eigenlijk ter plaatse zijn geweest om zich een goed denkbeeld te vormen van de moeilijkheden. Toen we verleden paar via Dijon, Genève naar Grenoble reden, hebben we ons persoonlijk kunnen overtuigen van de vele complicaties, welke zich hier moeten voordoen, tengevolge van de plaatselijke ge steldheid. Wanneer men bij La Faucille komt geniet men een onvergetelijk mooi schouw spel. De steile bergwanden wijken en ineens ziet men ver beneden zich het meer van Ge nève. de prachtige witte stad, de Mont Blanc op den achtergrond. Het schilderachtige stadie Gex ligt midden In de vruchtbare vlakte welke Genève omringt. Verder op be ginnen de geografische moeilijkheden. Om naar Aix les Bains te gaan moet men eer. omweg van uren rijden maken, eerst pal naar het Westen, dan. na een haarspeldbocht., pal naar het Oosten, en dat alleen om niet de Zwitsersche grenzen te overschrijden, om niet de douane-misère te beleven. Zoodat we daar we toch èèn dag in Genève wilden blijven, verplicht waren om den wagen in de garage te laten en gebruik te maken van een autocar. Een klein, vrij onbelangrijk voor valletje Illustreert misschien beter den toe stand dan een ingewikkeld betoog. Op den heenweg was de car even aangehouden door een keurigen en uiterst beleefden Zwitser- schen douaneagent, die na hoffelijk te heb ben gegroet, zonder ondervragen toestem ming gaf om verder te gaan. Hij stelde zich weer aan den ingang van zijn nette douanekantoortje op en bleef In de houding staan, toen we verder gingen. Hoe anders was het op den terugweg. Ineens stond met een ruk de autocar stil. Twee havelooze kerels, als struikroovers. waren midden op den weg gesprongen toen ze van uit een bouwvallig schuurtje onze autocar hoorden naderen. Het waren de Fransche douaneagenten Het was een Zaterdagavond. Een jonge Zwitser, die naar Gex ging. deed dadelijk aangifte van enkele pakjes cigaretten. De doosjes wer den eenvoudig in beslag genomen en de eige naar kreeg te hooren. dat het nu te laat was voor aangifte en dat hij Maandagochtend maar moest terugkomen. De controleur was blijkbaar reeds ter ruste of zat ergens ach ter een apérif. Eerst nadat we allen als hoogst suspecte Individuen waren verhoord, en nadat de car in alle hoeken was geïn specteerd, mochten we verder. Is zulk een toestand reeds vervelend, hin derlijk en zelfs een beetje beschamend voor touristen (de eerste Indrukken welke men krijgt bij het binnenkomen van een ander land, zijn buitengewoon belangTijk voor het vormen van een oordeel!erger zijp ze voor de bewoners van deze streken. Wanneer men hier in de omgeving van Gex is. krijgt men eerst een juisten indruk hoe dwaas eigenlijk grenzen zijn. De denkbeeldige afscheiding gaat midden door weilanden, dwars over we gen. een eigenaar van een stuk land moet pa tent betalen in Zwitserland, wanneer zijn koe aan de oostzijde van zijn welland wordt gemolken, terwijl hij aan den Franschen Staat geld schuldig is wanneer het in een meesteresse; Mevrouw van Kempe Valk- Robbers, Mevrouw Knottenbelt-van Lith, Me vrouw J. van Nispen-van Wely, Mevrouw G. H. Peereboom-Chambers, Mevrouw A. Steen huis-Polman, Mevrouw J. Stokkink-Havie, Zuster Schouten, Mej. A. Hoog en Mej. L. Mouthaan. koelcnkop opkomt om aan de westzijde van het terrein te gaan grazen. Een belangrijke agglomeratie, zooals Genève, ondervindt na tuurlijk in de eerste plaats last en schado van deze toestanden en vandaar dan ook dat de Zwitsers liefst zouden zien. dat de Fran schen zich terugtrekken achter hun natuur lijke grenzen d.w.z. boven aan den bergketen, waar men het ultzicnt heeft over de Zwit sersche vallei. Maargoed beschouwd, zit er iets héél anders achter. Het is een groote geldquaestle en de Zwitsers, héél leep, gooien het over dlea boeg om zoo Frankrijk te intimi dee ren. Men moet teruggaan in het grijs verleden om dit proces te kunnen begrijpen. En dat nu Juist hadden de rechters in Den Haag niet ge daan. Men moet teruggaan tot het jaar 1589. De heeren van Genève waren toen nog machtige, onafhankelijke potentaten, die het recht hadden over oorlog en vrede te beslissen. De stad had een leger. dat. naar goeddunken van de heeren dan voor dezen dan voor an deren dienst namen te velde trok. Zoo hebben de Fransche koningen Hendrik III en Hen drik IV herhaaldelijk gebruik gemaakt van deze soldaten. Natuurlijk tegen betaling. En nu geschiedde het. dat Hendrik IV zijn ver plichtingen niet kon nakomen en dat Genève daarvoor in ruil als schadevergoeding, do privilegiën van de vrije zónes kreeg. Do schuld bedroeg 357.340 écus. De Zwitsers hebben dit blijkbaar niet ver geten en z»; zi.aan het rekenen gegaan. Een bedrag van 357.340 écus. met interest op interest, zou heden een sommetje van acht tien honderd quadrillioen francs maken, 't Ls zeker de moeite waard om althans een deel ervan terug te krijgen. Een deel. want de Zwitsers zijn wel zoo verstandig, om te bogrij pen. dat men nog niet tot zulk een bedrag zou komen wanneer men héél Frankrijk met al zijn koloniën en alles wat er op staat, huizen, planterljen en alle particuliere bezit tingen. enfin alles tegen den hoogst moge lijken prijs zou verkoopen. Deze zaak is in het Vredespaleis bespro ken; de rechters duizelden bij het verne men van deze ontzettende schuldposten en daarom verschoof men de uitspraak maar tot later. Doch, het viel niet te ontkennen, dat de Zwitsers nu met hun eischen sterker stonden dan de Franschen. De rapporteur voor Frankrijk, de senator Victor Bérard. is in zijn vrijen tijd een ver woed historicus. Wanneer men hem niet In den Senaat vindt dan is hij zeker In de ar chieven te vinden. En als historicus trok hem natuurlijk ook buitengewoon de bcstudee- ring van de geschiedenis van het land van Gex aan. En nu blijkt het nut van de histori sche navorschlngen: uit een kast op het Archief van Buitenlandsche zaken (Corrcs- pondance politique: Genève, supplément, t. II, folio 30) kwamen allerlei kwitanties te voorschijn, de bewijzen, dat in 1749 reeds, bil gedeelten de heele schuld was afbetaald. Toen de heer Bérard verder ging zoeken, vond hij ook het tusschen Louis XV en de heeren van Genève gesloten verdrag, waarin artikel 10 luidt: „Na de gedane betalingen zullen noch Zijne Majesteit, noch de Republik van Ge nève iets van elkaar kunnen vorderen." En wanneer men zich nu nog de moeite geeft om het totaal van alle, aan dit stuk toe gevoegde kwitanties te berekenen, dan ziet men, dat de Franschen sedert. 15 Augustus 1749 geen centime meer schuldig zijn en dat zij, interest, op interest, berekend, alle schul den van 1589 hadden afbetaald. De Zwitsers hadden hetvergeten. Achttien honderd quadrillioen francs, in cij fers 1.800.000.000.000.000,000 francs (achttien met zeventien nullen);.... het ls ook maar een kleinigheidje. HENRY A. TH. LESTUROEON. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. MEUBELEN. Het zal niet verwacht worden en zeker niet in de bedoeling liggen hierover verder te dis puteeren. Maar het ls altijd aardig toch nog op een „slip" te worden gevangen. Het zal echter den lezer duidelijk zijn, dat het „zelfs" niet slaat op de Japanners, maar op de pri mitieve toestanden en hulpmiddelen waar over destijds door hen beschikt werd. U, mijnheer de Redacteur, gaarne dank. MRT. Wij vestigen er de aandacht op dat de courantenbexorgera verplicht zijn op Woensdag de abonnementsgelden af te rekenen, ook van die abonnementen waarvoor zij het abonnementsgeld nog niet hebben ontvangen. De bezorgers zijn niet verplicht abonnementsgeld te goed te honden. Wij roepen daarom gaarne de welwillende medewerking in van hen die per week geabonneerd zijn, om door betaling op Maandag of Dins dag vlotte afrekening mogelijk te maken DE ADMINISTRATIE TAB!- verkoudheden en rheumatiek Welfler namaak en lel e» op dol op elke labiel hel woord "Bayer" sloot PriJ» 73 da AGENDA Heden: ZATERDAG 20 DECEMBER Stadsschouwburg: 25-jarig tooneeljubl- leum Louis van Gasteren. „De laatste liefde* 8 uur. Gebouw H. J. M. V. (Lange Margaretha- straat) Rozekrulsersgenootschap. Opvoering van de ..Wortelkindertjes". 2.30 uur nam. Palace: „Tusschen 14 en 17". Tooneel: "Hie Jenny Jaeger Comp. 2 30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Het vliegeskader" en .,Het meisje van den Donau". Tooneel; Tho Barzenis. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Achter het mas ker". Tooneel: The Mïros. 2.30. 7 en 9.15 uur. Heemstede: R.K. Vereenigingsgcbouw Tentoonstelling Pluimvee 10—9 uur. ZONDAG 21 DECEMBER Stadsschouwburg. Kerst-Matinée. Mlscha Weisbord (viool). 2.30 uur. Schouwburg jansweg: Ned. Operette Ge zelschap. „Prof. Witkiel". 3.15 uur. Gebouw .Bint Bavo": Kerste Nederland- sche Marionetten Gezelschap. Voorstelling 3 uur. Gebouw Protestantenbond. Psycho Syn these. Voordracht 10.30 uur v.m. Bioscoopvoorstellingen 's middags en de* avonds. Heemstede: R.K. VereenIglngsgebouw, Tentoonstelling Pluimvee. 9.30—6 uur. MAANDAG 22 DECEMBER Nieuwe Kerk. Kerstfeest. 7 uur nam. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. 1

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5