H.D. PUZZLES. WINNAARS EN OPLOSSING VAN No. 6 H.D. PUZZLE No. 7 Radiomuziek der week. EEN VOORBESPREKING BIOSCOOP HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 20 DECEMBER 1930 DERDE BLAD De prijzen voor H.D.-Puezle no. 6 zijn •öeden verzonden aan: Hoofdprijs (f 7.50): de heer P. W. VOSKUYL. Brouwersplein 10 rood, Haarlem. Prémies a t 2,50: 3L de heer C. A. JANSSEN, Kanaalweg 4 E, IJmuiden-Oost. 2. MeJ. M. VERBURG. Rijnegomlaan 54, Aerdenhout. S. de heer J. LUKKEEN, Atjehstraat 97, Haarlem. 4. de heer F. VAN EG-MOND, PijLslaan 119, Haarlem. 5. de heer L. C. VAN MEURS, Joh. de Breukstraat 29, Haarlem. De Juiste oplossing van puzzle no. 6 is: Hieronder volgt de zevende puzzle-opgaaf, waarvan de oplossingen op de navolgende voorwaarden en met gebruikmaking van het afgedrukte inzendersformulier kunnen wor den ingezonden. Oplossingen, verzonden in gesloten couvert, -waarop vermeld „Puzzle-rubriek" moeten uiterlijk Maandagavond a.s. in ons bezit zijn. Bij de oplossing moet onderstaand formu lier worden ingezonden, uitgeknipt en duide lijk leesbaar ingevuld. Bij ieder formulier mag slechts één oplossing worden ingezon den. Voegt men er meer bij, dan moeten wij ze alle van het mededingen naar de uitge loofde prijzen uitsluiten. Hier het formulier: H.D. PUZZLE No. 7 Adres: Naam inzender: 20 December 1930. Voor goede oplossingen loven wij uit: een Eersten Prijs van 7.50 Vijf Premies van 2.50 elk. Zijn er meer goede oplossingen dan het aantal prijzen, dan zullen deze bij loting worden toegekend. De namen van de prijswinners zullen wij in ons nummer van den volgenden Zaterdag (27 December as.) publiceeren. Er bestaat geen beroep op de genomen be slissingen. Correspondentie er over kan niet worden gevoerd. Alle oplossingen moeten bezorgd of per post gezonden worden aan onze bureaux, Groote Houtstraat 93. Van onvoldoende gefrankeerde brieven wordt geen nota génomen. Vorm van de lettergrepen: ti - tief - le -ra- na - li - ga-sa -sol - dri - o - car - ren - see - pe - ca - re - pie - zee - teit - form - ra - ta - so - de - li - re - no - tha - sche - pa - ket - ci - ri - u - go - tie - a - a - ci - ni - ra - tie - es - a - the - teit - e- ti-li-ta-li-ti. de woorden met de volgende beteekenis: I. wettig verklaren. 2. Zee ten Oosten van Italië. 3. dïenstkleeding. 4. werkelijkheid. 5. slippertje. 6. buitenlander als landsburger erkennen. 7. naar betrekking dingen. 8. bekende stad op de Noord-zoom van Afrika. 9. zangspel. 10. welluidende klank. 11. ziekteleer. 12. aanhecht-briefje. 13. declamatorische zang. De beginletters van boven naar beneden ge lezen vormen den naam van een. 'bekend Haarlemmer uit de 14e eeuw. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Ct«. p«r regel. TELEFOON No. 10268 RESTAURANT HILDEBRAND LEVERT DINERS, DEJEUNERS EN SOUPERS BIJ U AAN HUIS. DE GELEGENHEID TOT HET GEVEN VAN PARTIJEN EN FAMILIEDINERS. door KAREL DE JONG. Begrijpelijkerwijze bevatten de program mas der komende week een zeer groot aantal kerstliederen, -cantates en oratoria. Waar we, der gewoonte getrouw, de mooiste van alle kerstcantates, n.l. Bachs Weihnachts- oratorium weer op tweeden Kerstdag hier ter stede zullen kunnen hoor en. zullen we al die andere maar stilzwijgend voorbijgaan. Het Weihnachtsoratorium zal intusschen a-s. Zondagavond ook te Amsterdam worden uit gevoerd; dat de lijst der solisten ook een sopraanzangeres (Jo Vincent) vermeldt, die bij de uitvoeringen van H. G. K. niet ge noemd wordt schijnt er op te duiden dat Mengelberg een andere keuze uit de stuk ken der zes cantates doet dan hier geschiedt; dat de alt- en baspartijen door buitenlanders worden vervuld met voorbijgaan van meer dere uitstekende Nederlandsche krachten, is een betreurenswaardig verschijnsel, waar- yan we de oorzaken niet kunnen bevroeden. Bij het doorbladeren der Radiobode valt mijn oog op een concert, dat Zondagochtend te Berlijn door het Politie-symphonie-orkest zal worden gegeven. Het programma der or kestwerken vermeldt louter zeer bekende nummers en is dus in dat opzicht niet merk waardig, maar wel merkwaardig is. dat al die nummers door hun moeilijkheid in den regel alleen binnen het bereik van goed ge schoolde beroepsorkesten vallen. Het zal dus voor werkende leden van Haarlemsche dile'.- tanten-muziekvereenigingen interessant zijn eens te luisteren of de Berlijnsche politie mannen zich daartegen opgewassen toonen. Zoo ja, dan liggen de conclusies voor de hand. Goed voorgaan doet goed volgen. Zondagavond zal voor de K R. O. te Hil versum onze voormalige stadgenoot Jan Bresser, thans sinds eenlge jaren concert meester van het stedelijk orkest te Düssel- dorf (dirigent Hans WeisbachU. als solist optreden. Bresser is een violist van groot en bijzonder talent. Hot- Bach-recital dat hij voer eenige jaren hier gaf, was een buitengewoon specimen van artistieke overtuiging en durf en een merkwaardigheid in de concertan- nalen. Het zou me niet verwonderen, indien Zondag bleek dat hij op het vioolconcert van Mendelssohn een zeer persoonlijke visie Jieeft. Zijn voordracht van het Adagio uit het geroemd. Weber en Wagner brachten zijn werk tot uitvoering; de eerste zei er van: .Die Schónheit solcher Werke lasst sich nicht beweisen; mann muss sie empfinden". Ook Berlioz en Cherublnl schatten Méhul hoog. In „Joseph" heeft de componist os. van oude kerktoonsoorten gebruik gemaakt. Men ziet. de Zondag is rijk. Maar de vol gende dagen bieden ook een en ander! Uit een klavierhistorisch oogpunt ls het A.V.R.O.- concert van Maandagavond interessant. Welk concert van Hummel (17781837) gespeeld wordt, vind ik niet aangegeven; vermoedelijk dat in b-min. of dat in a-min. De Weener stijl van Hummcl's klaviermuziek is ver want met die van Weber; in zijn klaviercon certen vindt men echter teekenen die op een toekomstigen Chopin wezen. De figuren en passages in zijn werken zijn vaak zeer moei lijk; poëzie schuilt er echter in deze al heel weinig. Met zijn sonate in fis-maj. dacht Hummel Beethovens Hammerkiaviersonate de loef te kunnen afsteken. Moeilijk is die sonate zeker, maar droog ook, en dit kan men van Beethovens sonates nu juist niet zeggen. In latere jaren werden H.'s werken hoofd zakelijk voor instructieve doeleinden ge bruikt. Eveneens historisch belangwekkend zijn de pianovoordrachten van Dinsdagavond (A.V.R.O.). Ik voeg de volgende jaartallen bij: Troberger gest. 1667; Buxtehude 1637 1707; Neusiedler gest In 1563 'Hans) of 1590 (Melchior); Jarmequin helft der 16de eeuw; Senfl 1492—1555; Guammi 15401611Far- naby geb. einde 16de eeuw; Gottlieb Muf fat (zoon van den beroemden Georg M.) 1690 1770; Dom. Scarlatti 1685—1757. De laatste is dus in het zelfde jaar geboren als Bach (gest. 1750) en Handel (gest. 1759). De uitzending van een deel van ,La Som- nambula" kan een idee van Bellini's (18011835) zoetvloeiende melodiek geven. Nog beroemder dan La Somnabula was zijn „Norma" (1831). Tot slot wil ik wijzen op het A.VE.O.- concert van Donderdag om 6 u. 45 waar de veelbesproken Fransche componist Darius Milhaud meewerkte en opmerken dat de Ga votte die Rosa Spier 's avonds zal spelen wel niet van-J. B. Sach zal zijn, zooals op pag. 54 van de Radiobode staat, maar van J. S. Bach. KAREL DE JONG. vioolconcert van Brahms, op een der gemeen telijke orgelconcerten is mij in herinnering gebleven als een der mooiste en meest ge- inspireerde vertolkingen die ik hoorde. De muziek van Beethoven bij Goethe's treurspel Egmont is hier indertijd door Nico Gerharz met de H. O. V. ten gehoore ge bracht. Frankfort zal Zondagavond het drama met de muziek uitzenden. De luiste raar zal dan nog een beteren indruk van de waarde der muzikale behandeling kunnen krijgen. München brengt dien avond een curios!-" teit: Composities en gedichten van Hoff mann. Hiermee is E. T A. Hoffmann bedoe'Q, een zeldzaam veelzijdig begaafde persoonlijk heid, die in 1776 te Korugsberg het levenslicht zag en in 1822 te Berlijn overleed. Hoffmann ls het meest bekend als dichter (de in zijn „Kater Murr" voorkomende fantastische fi guur van Kapelmeester Johannes Kreisler heeft autobiografische beteekenis; Schumann werd er door tot zijn „Kreisleriana geïnspi reerd). Maar hij was ook geruimen tijd als beroepsmusicus werkzaam. H. studeerde aan vankelijk rechten en verwierf daarna ook ju ridische betrekkingen, doch werd wegens het teekenen van aanstootgevende publicaties naar Polen verplaatst. In 1806 werd hij door den oorlog broodeloos en ging muziekles geven, in 1808 werd hij kapelmeester aan den schouwburg te Bamberg; na de sluiting daar van gaf hij weer lessen en schreef artikelen in muziektijdschriften, nam weer een diri- gentenpost aan en kreeg in 1816 weer bij een rechtbank een betrekking, ditmaal te Berlijn. H. was een degelijk jurist, een verdienstelijk teekenaar, een geniaal dichter en een be gaafd componist. Als toondichter schreef hij meerdere operas, waarvan „Undine" door Weber zeer gewaardeerd werd, een Mis. een Miserere, een symphonie, een ouverture, zang stukken, pianosonates en een kwintet voor harp en strijkinstrumenten. Ik vermoed dat dit laatste zal uitgevoerd worden, al vermeldt de Radiobode alleen de strijkinstrumenten. De aankondiging van een radiobewerking van de geschiedenis van Jozef, met muziek van Méhul geeft aanleiding de aandacht even op dezen componist te vestigen. Etienne Ni colas Méhul werd In 1763 te Givet in de Bel gische Ardennen geboren en overleed te Parijs in 1817 als lid der „Académie". Hij componeerde tal van operas, waarvan ,.Eu- phrosine" hem het eerste groote succes bracht. Algemeen beroemd werd hij door de opera „Joseph" (1807). Zijn zin voor klank- effecten en instrumenteer kunst werden koog PALACE. „Tusschen 14- en 17". Na een voortreffelijk voorprogramma ge wijd aan zang en dans wordt de film „Tus- schen 14- en 17" vertoond. Dit ls een tendentieus werk gewijd aan het onderwerp dat ook in „Frühlings erwachen" behandeld wejd. Twee Jonge menschen kinderen nog een Jongen en een meisje tusschen 14- en 17 jaar. ondergaan de vree- selijke tragedie die ten deele veroorzaakt werd door de liefdeloosheid en kortzichtig heid der ouders. De Duitsche regisseur Emo heeft dit delicate gegeven zeer sober behan deld: de tendenz is niet hinderlijk en de film ls werkelijk vrij van iedere zucht tot sensa tie. De dramatische spanning stimuleert de opvoedende strekking van dit werk, dat me nigeen tot leering kan strekken. Uit artistiek oogpunt valt er in deze film tenslotte nog veel prijzenswaardigs te notee- ren. Het spel van de jeugdige hoofdpersonen Ls voortreffelijk. Op het tooneel het gezelschap dat zich noemt „The Jenny Jaeger Comp." Slechts éen lid van dit trio. de jongedame, is in deze vertooning actief. Haar beide partners zijn haar assistenten. Zij presteert iets zeer bij zonders op het gebied der jongleurkunst. Een aparte bespreking verdient het voor treffelijke geluids-teekenfilmpje uit de serie „Terry Toons" „Hongaarsche Goulash". Dit zeer speciale soort Amerikaansche humor (de Duitschers hebben vergeefs geprobeerd het na te bootsen) kan waarlijk niet genoeg bewonderd worden! De wereldberoemde Italiaansche tenor Tita Ruffo zingt de fameuze aria uit Figaro, met een inderdaad wonderlijk gemak. LUXOR-THEATER. „Het meisje van den Donau". „Het Vlieg-eskader". Tooneel. Als openingsnummer draait een sportfilm, waarin rugby den boventoon voert. Met het iangzaamwerkend apparaat wordt het een en ander duidelijk gedemonstreerd. „Het meisje van den Donau" is een Interes sante geschiedenis, waarin naast de fotogra fie, het spel van Leatrice Joy genoemd moet worden. Wij verplaatsen ons even naar den tijd vóór den grooten oorlog naar het kasteel Statzen in Oostenrijk. De baron die daar woont doet alle mogelijke moeite zijn neef Erich een rijk huwelijk tmet de dochter van een bierbrouwer) te laten doen, want de fa milie verkeert in groote armoede. De neef wil niets van hot meisje weten en zweert Gret- chen, de dochter van een herbergierster, trouw. Dit meisje wordt door Erich, volgens oud gebruik, tot het meisje van den Donau gekozen. Dan breekt de oorlog uit en Erlcn, die luitenant is, wordt opgeroepen. Eerit zal hij nog met Gretchen huwen. Hij moet zich echter vroeger bij zijn regiment voegen en het bericht dat hij aan het meisje zendt wordt door een huisgenoot, een ongelukkige, niet overgebracht. Later zien we Erich als krijgsgevangene in Rusland en de brief die hij aan Gretchen schrijft, wordt achterge houden door den huhgenoot van het meisje. De oom doet dan weer pogingen de Jongelui te scheiden ten voordeele van de dochter van den bierbrouwer. Dit gelukt en Gretchen huwt met een mismaakte. Dan komt Erich thuis en na nog eenige verwikkelingen vin den die beiden elkaar toch weer. Een uitstekende film. Als hoofdnummer na de pauze draalt: „Het Vlleg-eskader", waarin Sir Allan Cobham K.B.E. een groote rol speelt. In het begin vervoert hij John Ma;sey naar zijn standplaats in Oost-Azië. Boven Fu-Chiang- Hu doet Massey een parachute-sprong en hij komt vlak voor de voeten van Mary, de doch ter van een Engelschen zendeling terecht. Deze Mary ls verloofd met den zakenman James Mortimer. John en Mary voelen zich tot elkaar aangetrokken, maar de laatste meent Mortimer niet ongelukkig te mogen maken. De Chïneesche bevolking wordt tegen de Engelschen opgehitst en er ontstaan ver woede gevechten tusschen blanken en gelen. John besluit hulp te gaan halen, hij wordt echter gevangen genomen. Het gelukt hem vrij te komen en Mortimer redt John, waarna Mortimer naar 't radio-station gaat om hulp te vragen. En nu zien we weer Sir Allan Cobham aan het hoofd van de Engelsche troepen de belegerden per vliegtuig te hulp snellen. Mortimer heeft bij zijn poging tot reding het leven verloren en nu begint voor voor John en Mary een nieuw leven. De vroo- lijke kant in dit nummer wordt verzorgd door de drie matrozen en Babetta. De drie mannen (later maar twee) komen echter van een koude kermis thuis. Het is vermakelijk om dat te zien. Het is een aantrekkelijk en spannend num mer, dat zeer voldoet. Op het tooneel: The Barzenls. In dit num mer wordt de noodige kracht en durf ge demonstreerd. Het sloeg zeer in, hetgeen het telkens opklinkende applaus bewees. Het geheel vormt een uitstekend program ma, dat veel belangstelling zal trekken. REIS IB RANDT THEATER. Billie Dove in „Achter het Masker". De hoofdfilm „Achter het Masker", een film vol sprankelend leven. Billie Dove is de ver persoonlijkte vitaliteit. Zij ls zangeres in een danshuis in San Francisco en de verklaarde lieveling van het publiek. Als een rijke oude heer verliefd op haar wordt, tracht hij, als ze niets van hem weten wil, haar te dooden. De violist Brood Booth vangt, door zich voor haar te werpen, den voor haar bestemden kogel op. Hij wordt in den arm geschoten, waardoor deze machteloos wordt. Booth is nu niet langer is staat als violist zijn brood ;e verdienen. Uit dankbaarheid Jegens hem. neemt het jonge meisje hem mee als haar administrateur, wanneer ze naar New York gaat om daar in haar eigen dancing op te treden. Ze verandert nu haar naam in dien van Rod es West. Brood Booth heeft geen ge makkelijke taak, daar hij Rodeo's geld moet beschermen tegen haar hebzuchtige familie die van Rodeo's geld een heerenleventje lijdt. De familie is hem dan ook niet erg genegen. Op een avond verschijnt de oude mil- lion air in Rodeo's dancing en zijn hart ont vlamt weer voor haar. Hij vraagt haar met hem mee te gaan naar Texas. Verontwaar digd wijst ze het van de hand, maar als hij zegt „je begrijpt mij verkeerd, ik wil met je trouwen", verandert de zaak voor haar. Zijn twintig millioentjes zijn wel een verlokkelijke aanbieding voor haar, maar tegelijk wordt ze zich gelukkig ook bewust, met wien ze wèl wil trouwen, ook al heeft hij nog geen hon derdste millioen. Het slottafereel geeft ons Rodeo West met haar administrateur Brood Booth, uitstekend gespeeld door Edmund Lowe, als gelukkige bruid en bruidegom. Zoo als gezegd, een amusante revue-film met praehtige gracieuse balletten en uit stekend spel. Billie Dove is onvermoeid en van een aan stekelijke vroolijkheid. Max Fleischer geeft weer een geluldsteeken film ..Good Old Summertime". Verder genieten we van Louis Davids in ,,De Boksmatch", van Polvgoon's Hollands Nieuws, Paramount Sound News en Fox Movietone Europa-Journaal. Op het tooneel het muzikale paar „The Mirors". Het publiek was zoo Ingenomen met het gebodene, dat the Mirors een toegiftje moesten geven, hetgeen het, met op de maat in de handen klappen, moest begeleiden. En werkelijk, men deed het. ALS KERSTMIS NADERT.., Als Kerstmis in aantocht rs en de huis vrouw denkt over een speciale Kerstpudding of andere kerstverrassing, dan komt haar onwillekeurig de Plumpudding in de gedachte waarover zooveel verteld wordt in gezellige verhalen, over de brandende rhum mot zijn blauwe vlammetjes enz. En wanneer ge ver standig zijt. trekt ge ook nooit tegenover een Engelschman de waarde en de voortreffe lijkheid van een Engelsche plumpudding in twijfel. Het ls nu eenmaal een Engelsche nationale merkwaardigheid en men moet die respecteeren. Maar voor onzen Hollandschen smaak ls die plumpudding dikwijls te mach tig en al te gekruld. En bovendien moet er zoo'n massa Ingrediënten In. terwijl de pud ding liefst 8 uren gekookt moet worden „au bain marie"! Of vele hulsvrouwen er zóóveel tijd voor over zouden hebben? Daarom is het verstandig, voor een speciaal Kerst ge recht als toespijs wel te verstaan een pudding te bereiden, die er op lijkt, echter volgens velen veel lekkerder ls. en veel min der tijd kost. Men noemt dit wel „Surinaam- sche pudding", die gemaakt, wordt van 5 groote beschuiten, 5 platte eetlepels bloem, 3 flinke eetlepels rozijnen en evenveel krenten, 3 eieren. 5 platte eetlepels witte suiker. 1 ons boter, 1 2 ons zoete amandelen, 1 2 theelepel tje zout, 1 lepeltje bakpoeder. 1 2 kan molk en de geraspte schil van een 1 2 citroen. Men moet vooral de krenten en rozijnen goed wasschen en van steeltjes ontdoen, verder de beschuiten fijn wrijven en de geweekte en gepelde amandelen fijn hakken. Bij de tot room geroerde boter voegt men do eierdooiers en de suiker, die men er lieelemaal fijn In wrijft. Daarna gaan zout. gezeefde bloem, krenten, rozijnen, bakpoeder, geraspte ci troenschil en amandelen erbij, alsmede de fijngewreven beschuiten en eindelijk de melk. Deze goed dooreen gemengde massa vermengt men luchtig met het stijfgeklutste eiwit. Met dit mengsel wordt een met boter besmeerde en fijn paneermcclbestrooide kook-puddlng- vorm voor drfe vierde gevuld, die men dan gedurende 2 uur au bain marle kookt, er voor zorg dragend het water af en toe bij te vallen tot onder den rand van den vorm. Voor de openovendeur laat men den pudding opdrogen om hem op te dienen met schulm- saus. MOTORDEENST Bij de Schoolcompagnle van den Motor- dienst zal van 5 Januari 1931 tot 14 Februari een cursus motortechniek en chauffeeren worden gehouden voor beroeps-officieren en beroeps-onderofficieren. Aan den cursus zullen deelnemen: Majoor K. A. Rosendaal, Ritmeester M. R. A. Bischoff van Heemskerk, Kapitein J. J. de Wolf, le Luitenant-s H. Wilbrennlnck, J. K. H. de Roo van Alderwerelt, A. S. R. Schuilins, W. G. F. A. van alt Meijer, L. de Zeeuw, J. H. Jager en de 2eW Luitenants A. Stuivenberg en W. P. J. A. van Roy en. Voorts adj. ond.-off. J. Faber. sergeant majoor instructeur J. G. Bals te rs. wacht meesters Post, J. Draaisma. J. Stam, A. Kor poraal, J. Wisse, G. Doddema en de sergean ten J. H. Noben, L. A. van Santpoort en A. C. Versluis. OUDERAVOND. Dezer dagen werd in School 13 een ouder avond gehouden die als gewoonlijk goed be zet was. Om even acht uur opende de voorzitter, de heer L. van der Have, hoofd van School 13, de bijeenkomst. De voorzitter besprak de opening van de Openluchtschool in Januari as. Waarschijn lijk zijn er ook kinderen aan School 13, die volgens medisch advies naar deze openlucht- school zullen worden gezonden. Het vervoer der kinderen van en naar de openluchtschool levert voor het betrokken kwartier bezwaar op daar de gemeente wel gelegenheid geeft om de kinderen met de tram te vervoeren tot het Soendaplein, en verder per autobus. Aan de Oudercommissie werd opgedragen aan B. en W. alsnog te verzoeken, de kinderen uit het Oosten der stad per bus naar en van de openluchtschool te doen brengen. De heer Van der Have hield een rede over „De wenschelijkheid van Esperanto". Deze leerrijke lezing, waarbij werd aange toond het nut van Esperanto In het inter nationale leven, alsmede het gemak waarmede haast iedereen in betrekkelijk koorten tij<l deze taal kan leeren, werd met groote belangstel ling gevojgd. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen bij: v. Dantzig, Oranje kade 58, broche, v. Dam. Oranjestraat 62, dop v. autowlel. Biemans, TuchthuLsstraat 16, fa- milieregister en stratenboekje. Kuik, Jan v. Zurenstraat 22, handschoen. Elllngers, Wes tergracht 91. idem. Peper. Kruisweg 37, idem. Woudstra, De Witstraat 30, idem. Malefijt, Oranjestraat 92rd. idem. v. Essen, Slaohthuls- straat 93 rd., hondenhalsband, v. Gelder, Kennemerstraat H 9rd. armbandhorloge. Terhorst, Gen. Bothastraat 76, regenjas. Ken- neu Fauna, zwart-witte-kat, gebracht door Nardten, Kenaupark 12; grijze kat, gebracht door: v. Reijn, Kleine Houtweg: grijs-witte kat. gebracht door: Driessen. Felthstraat 7. Bur. v. Politie, Smedestraat. kapok. Hessels, Leidschevaart 262. zakmes. Bur. v. Politie, Smedestraat, kindermuts. Griffie Kantonge recht, Jansstraat, knipmes. Fennls, Nieuwe Raamstraat 15, kindermutsje, Potma, Mar- nixstraat 4, pakje met inhoud. Bur. v. Politie, Smedestraat, portemonnale met Inhoud. Hoeken, Julianalaan 101, rljwielbelasting- plaatje. Schijf, H. v. Alphenstraat 36, kinder ringetje. Vis, Klaren beekstraat 41, rijwiel- belastingplaatje. De Vries, Frcd. Hendrik laan 50, gymn.- en overschoen. Hogenbos, Besoekïstraat 35, sjaal, KINDERVOEDING. ONGERECHTVAARDIGDE CRIT1EK. In de raadszitting van Donderdagmiddag heeft het communistische raadslid Peper zich ongunstig uitgelaten over het werk van „Kindervoeding". Hoewel wij overtuigd waren, dat zijn critiek op dit door de gemeente ge subsidieerde filantropische werk ongerecht vaardigd "'as. hebben wij Vrijdagmiddag ona daarvan soonlijk overtuigd. De uitdeellng heeft plaats in twee gebouwen de St. Vincentiusvereeniging in de Zoete- straat en een gemeentegebouw in de Gen. Cronjéstraat. De lokalen zijn zindelijk, even zoo de tafels, de banken, de borden en de lepels. Goede kachels zorgen voor een aan gename temperatuur. In de Zoetestraat komen eiken middag tus schen 12 en 1 uur 180 kinderen, in de Croqjé- straat 120. De vereenlging Schoolkieeding en Schoolvoedlng bestelt het eten van de SU Vincentiusvereeniging tegen 20 cent per portie. Daarvoor wordt altijd uitstekend eten ge leverd. soep, stamppot of rijstebrij. Heden vermeldde het menu rijstebrij. Wij hebben ons er van overtuigd dat deze uitstekend en sma kelijk was bereid. De kinderen smulden. De moesten aten twee diepe borden vol, een en kele verorberden er zelfs 3 of 4. Alle kinderen mogen zoovel eten als zij in liet betamelijke lusten. De dames die zich uit menschllevendheid aan dit werk geven zijn vriendelijk tegen over de kinderen, hoewel er natuurlijk voor orde gezorgd moet worden als 180 kinderen bij elkaar zijn. Vroeger was er op Zaterdag en tijdens de vacantie geen uitdeellng. maar ter wille van de kinderen is die nu alle dagen alleen de Zon- en feestdagen uitgezonderd. Natuurlijk zullen er ouders zijn die hot betreuren dat zij door armoede genoodzaakt zijn hun kinderen naar Kindervoeding te sturen, maar zij kunnen er van verzekerd zijn. dat de behandeling zoo goed is als slechts gewenscht kan worden. Voor de critiek van den heer Peper was dan ook geen enkele aanleiding. Waarom ls hij niet eens zelf komen kijken? HIJ ls er niet geweest en breekt niettemin het opof ferende werk van anderen in het openbaar af. Wij waarschuwen tegen zulke methodes. HAARLEMSCHE BACIIVEREENIGING. Het derde concert heeft plaats op Dinsdag 23 December 1930 ln de Gemeentelijke Con certzaal. Het orkest van het Concertgebouw te Am sterdam treedt op onder leiding van Dr. Willem Mengelberg. LEZING-AVOND VAN ..OOST EN WEST". In het met tapijten eentgszins Oostersch aangekleede zaaltje boven Brlnkmann heeft Vrijdagavond voor de Vereenlging „Oost en West" de heer P- Gedeking (bibliothecaris van het Koninklijk Museum van het Bata- viaasch Genootschap voor Kunsten en Weten schappen) gesproken over ..Misverstand ln de Indische samenleving". De heer Gedeking ging uit van het woord van Kipling „Oost en West staan tegenover elkaar als sterke mannen". De meening. ..de inlander ls een mysterie" wil spr. niet onder schrijven. Is er eigenlijk een Indische samenleving?, vraagt hl), kunnen wij de feodale toestanden in Indië bijvoorbeeld in den tijd, dat Bas Veth zijn meesterlijk boek schreef, een sa menleving noemen? Indië is niet een eenheidsstaat. De heer Gedeking ging de soorten van bevolkingsgroe pen na, de Europeanen, de half-bloeden. de inlanders, de vreemde Oosterlingen. HIJ heeft Indië wel eens genoemd het land der mis verstanden en de misverstanden tusschen al deze groepen komen volgens spreker voort uit gebrek aan kennis en gebrek aan goeden wil. Zoo ls het met de taal. het Malelsch, met gewoonten, hormat-gebruiken. Mohammeda nisme. enz. Veel is er, dat de Hollanders niet begrijpen, en waaraan zij zich ergeren, maar wanneer men zich op de hoogte stelt, en het blijkt den inlander, dat men kennis heeft van de zaken, verwerft men ook het vertrou wen en komt veel tot klaarheid. Daarvan gaf de heer Gedeking tal van aardige voorbeel den. Na de pauze droeg onze stadgenoot© mevr. Marie van Zeggelen voor uit eigen werk en stemde daarmee het publiek dankbaar. De voorzitter, de heer A. G. de Boer heeft een inleidend woord gesproken en spreker en spreekster bedankt.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 9