STADSNIEUWS STRIJDENDE ZIELEN. Bestrijdt toch die Bronchitis! HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 27 DECEMBER 1930 DE KERSTTENTOONSTELLING VAN BLOEMBOLLENCULTUUR. De volgende bekroningen werden toege kend: N.V. P. Bijvoet en Co.. Overveen. 2 manden, E. R, Jan Bos, kistjes E. R. Jan Bos, 1 mand E. R. Electra. verguld zilveren medaille. D. Baardsc Dzn., Aalsmeer, groep bloeiende en nlet-blcelende planten, eereprijs. N V. A. C. van der Schoot, Hillegom, hya- emthcn en tulpen ln manden, verguld zilve ren medaille. N.V. Gebrs. Egglnk. Voorschoten, groepje Mendeltulpen met Lelietjes, verguld zilveren medaille. N.V. C. G. van Tubergen. Haarlem, groep bloeiende bol- knol- cn wortelgewasgen, eere prijs. N.V. H. de Graaff en Zonen, Lisse, groep hyacinthen in manden, eereprijs. Lab. voor Bloembollenonderzoek, Lisse, proefnemingen met hyacinthen, tulpen en narcissen, eereprijs N.V. Hollandsche Cultuur Mij., Vogelen zang, Groep hyacinthen in kisten en manden, Gouden Medaille. Fa. R. Tromp en Zoon. Lisse, Groepje Men del- en Vroege Tulpen, Zilveren Medaille. W. Warmenhoven en Zonen. Hillegom, groep Amaryllis. Gouden Medaille. N.V. Gebrs. Tegelaar, Lisse, Groep Hyacin then in manden. Gouden Medaille. G. Sluiter en Co., Beverwijk, mand en kist D.V.T. Beryl, Zilveren Medaille. N.V. Gebrs. van Zonneveld en Phillppo, Sassenhcim, Groepje nieuwe tulpen en gepr. hyacinthen, Verguld Zilveren Medaille. N.V. Braam en Zoon, Heemstede, Nieuwe hyacinthen in manden, Verguld Zilveren Medaille. A. Koper, Bennebroek. groep Poinsettia's, verguld zilveren medaille. N.V. P. Bakker Mzn.. Enkhuizen, groep Darwintulpen in kisten, verguld zilveren medaille. N.V. Gebr. A. en P. Nijssen, Santpoort, tul pen in manden en pannen, gouden medaille. N.V. Vereenigde Bloembollenculturen, Noord wijk, kist E.V.T. Diadeem en twee potten nieuwe vroege tulpen, zilveren medaille. J. C van Woerden. Lisse, groepje Mendel tulpen, zilveren medaille. Fa. P. en J. Mantel, Avenhorn, nieuwe vroege tulpen ln kistjes, zilveren medaille. J. Pijnacker Zoon, Lisse. Tulpen en hya cinthen ln manden, verguld zilveren me daille. N.V. Eldering Zoon. Overveen. mand met Nare. Christmas Glory, vergulde zilveren medaille. N.V. W. J. Eldering en Zoon. Overveen. mand met E.V.T. Fascination en een mand met Narcissus Innovation, verguld zilveren medaille. G. van der Mey's Zonen, Lisse, groep hya cinthen in manden, gouden medaille. VRIJZ. HERVORMDEN HAARLEM-NOORD. Dezer dagen hield de afd. Haarlem-Noord 'der Vrijz. Hervormden een goed bezochte jaar vergadering in het gebouw van den Ned. Pro testanten in de Berkenstraat onder presidium van den heer H. van Leeuwen. De heer E. van Eerde, secretaris, bracht een uitvoerig jaarverslag uit, waarvoor hij den dank der vergadering oogstte. De penningmeester, de heer A. Paartman, deed rekening en verant woording van zijn gehouden beheer. De com missie van verificatie, dc heeren Nonhebei en Wardenburg vonden de boeken en beschei den in de beste orde. Volgens opmaakt roos ter moest de heer J. de Vries aftreden, die met op 1 na algemeene stemmen weer werd herkozen. Uitvoerig werden de verschillende actie's van dit en ook voor 't volgend jaar besproken. De voorzitter wees er nog eens met klem op, dat alle Vrijz. Hervormden ln Haarlem-Noord hun aüestatie's bij den Kerkeraad der Herv. Gemeente moesten Indienen, wilden zij ge plaatst worden op de kiezerslijst. Het aantal leden is voortdurend stijgend en is in 't afgeloopen laar verdubbeld. Op Initiatief van den heer Wardenburg werd ter vergadering een collecte gehouden voor het Propaganda-fonds der Vrijz. Her vormden in Nederland. TELEFOON No. 10268 FEUILLETON. ROMAN VAN HUGO BETTAUER. 1 (Nadruk verboden). 19) Jammer genoeg ontwikkelde ik m'n ver moedens niet logisch verder; toen verzette ik me tegen m'n twijfel door mezelf wijs te maken, dat die Grcte Mo Her een arm kind moest zijn, dat blij was, wanneer het in deze dure tijden van Iemand een paar schoenen cadeau kreeg. Nu zie Ik wel in dat deze conclusie uiterst lichtvaardig en geheel in strijd was met de vrouwelijke mentaliteit. Ik had het er met mezelf over eens moeten worden, dat een meisje met kleine voeten liever zou verhongeren dan plompe groote schoenen dragen. Eenige hilariteit onder de toehoorders ver brak de doodschc stilte en de rijkskanselier zei met een diepe basstem tegen den presi dent van den Rijksdag: Je reinste Sherlock Holmes. Von Dengern sprak kalm verder: En dan nog Iets. De troostelooze toestand der achtergelaten k leed in gs tukken der ver dwenen meisjes vormde een tastbaar bewijs van haar armoede. En toch had elk van haar de huur een maand vooruit betaald. Ook dat was merkwaardig en deed een onbehaaglijk, onzeker gevoel in mij opkomen. Daar ik ech ter tot eiken prijs aan een vrouwenmoorde naar wilde gelooven. onderdrukte ik dit zoo goed als elk ander bezwaar en begon naar een aanknoopingspunt te zoeken. Wat er ver eer gebeurde, meneer de president, heb ik gisteren reeds uitvoerig uiteengezet. Met een ongelooflijke onhandigheid vlei de man die de DE GLADIOLENCULTUUR. HET TEGENGAAN VAN DEN HANDEL IN ZIEKE GLADIOLEN. Wij lezen in het Weekblad voor Bloembol lencultuur: Door het Hoofd van den Plantenziekten- kundieen Dienst te Wagenincren Ls aan alle blcembollenveiiingen waar gladiolen worden verhandeld, het o.s. schrijven gezonden. ZooaLs algemeen bekend mag worden ver ondersteld is de gezondheidstoestand der in ons land geteelde Gladiolusknollen nog verre van voldoende. Dit Is een groot bezwaar, zoo wel voor de cultuur als voor den handel, daar er eenerzijds vele partijen voor opolan- ting worden verkocht, die in geen enkel op zicht voor dat doel geschikt zijn terwijl ander zijds de handel en vooral de uitvoerhandel naar het buitenland niet gediend is met zieke partijen, die uit ongeschikt plantgoed zijn geteeld. Daar een zeer groot deel der hier te lande getee'de Gladiolusknollen voor uitvoer be stemd is en de eischen, die het buitenland stelt ten aanzien van den gezondheidstoe stand der uit te voeren gewassen, steeds hoo- ger worden, is het voor het behoud van den uitvoerhandel een onafwendbare eisch, dat veel meer dan tot nu toe gedaan is, zorg wordt besteed aan het gezondmaken der Gladiolusculturen en Is het evenzeer noodig, dat het verhandelen van duidelijk zieke par tijen wordt tegengegaan, teneinde uitvoer van deze te voorkomen. Zonder eenigen twijfel kunnen de bloem bollen veilingen ten opzichte van deze twee punten zeer krachtlgen steun verleenen, in dien zij geen partijen Gladiolusknollen ten verkoop aannemen, die in zoodanige mate door vlekkenziekten zijn aangetast, dat zij voor plantdoeleinden of voor den handel on geschikt geacht moeten worden. Ik doe een ernstig beroep op uwe medewer king om tot het nemen van dezen maat regel over te gaan en ik heb, om tot een al gemeene doorvoering ervan te geraken, bo venstaand verzoek gericht tot alle bloembol- lenveilingen in ons land. Voor zoover dit noodig mocht blijken, zal ik er gaarne toe medewerken de uitvoering op alle plaatsen gelijk te doen zijn. Voor uwe medewerking houd ik mij zeer aanbevolen en gaarne ontvang ik van u be richt. welke maatregelen door u genomen zullen worden. Het weekblad teekent hiefby aan: „Deze stap van den heer Van Poeteren kan niet anders dan zeer gunstige gevolgen heb ben voor de gezondmaking van de gladiolus cultuur en den handel in dit artikel, indien zooals mag worden aangenomen de lei ders der veilingen het gegeven advies op volgen. Deze medewerking van den Plant. Dienst zal in vakkringen ten zeerste worden op prijs gesteld". PERSONALIA De heer J. L. Roelofs, letterzetter bij de firma Joh. Enschedé en Zonen, viert op 6 Januari zijn 25-jarlg jubilé GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bijDe Best, Goetzee- straat 32. actetasch met inhoud. Senbring. Lange Boogaardstraat 16, erwten. Hoogerwerf Pijnboomstraat 89, handschoen, v. Leuven, Leidschestraat 44 rd.. idem. Fork, Raamvest 9B, idem. Springvcld, Paul Krugerstraat 40 r. idem. Mens'ing, v. Oosten de Bruijnstraat 14, kinderhandschoen. v. Boekei, Oranjeboom straat 14, jongensjas. Pelzer. Zuïder School steeg 11, kousen. Kwant, Sterreboschstraat 38 liniaal. De Kumpe, Cederstraat 5. motorbroek Scholte, Schotersingel 131a, mes. Stegink. Ja- vastraat 66, portefeuille. Hamer. v. Keulen straat 29, medaillon. De Jong. Celebesstraat 23, rijwlelbelastingplaat.je. Kroder. Ged. Schalkburgergracht 11, ring. Bakker. Vrouwe- hekstraat 76. idem. v. Veen, Leliestraat 6. sleutel v. melkbus. Groot, Schapenpleintje 4, touw. Toemers. Gasthuisstraat 5 rood, tasch met inhoud, v. Rugge, Eikenstraat 30 a, idem. huwelijksannonce onder het motto „Idylle aan de Havel" had opgegeven mij in de handen. Met een onvoorzichtigheid die me alweer ver dacht voorkwam. Maar het eene bewijs stapel de zich op 't andere, alles klopte, het mate riaal was zóó overstelpend dat het weer allen twijfel in mij deed verstikken. Langs een om weg n.l. door bemiddeling van een dame, redactrice-secretaresse van de Herold maakte ik kennis met Thomas Hartwlg. Deze jonge dame mejuffrouw Lotte Fröhlich, werd door mij niet in de zaak Hartwlg betrokken. Eener zijds omdat ik dit Hartwlg bij zijn arrestatie had beloofd, anderzijds omdat ik haar abso luut onschuldig waande en zeker zou dan ook niets veranderd zijn, wanneer ik haar als ge tuige had voorgeleid. Nadat ik met Thomas Hartwlg aanvanke lijk onder valsche vlag had gesproken en hem daarna had gearresteerd, waren mij de mo tleven van zijn ontzettende misdaad vrij dui delijk. Een sentimenteel mensch, dweper, romantisch aangelegdZulke lieden zijn licht geneigd het onwaarschijnlijkste te doen, heldendaden zoo goed als misdaden. Zij laten zich kruisigen, maar zij zijn ook in staat om bommen te werpen. Het bijzondere aan Hartwlg was echter: hij weet, dat hij wat presteert, hij weet, dat hij een geniale schrijver is en ziet daarbij geen kans over den muur van hindernissen, welke hem ln den weg staat, heen te komen. Zijn boek wordit niet geezen. zijn tooneelstuk niet opgevoerd, hij heeft vaak geen geld genoeg om behoorlijk te eten, is een gemakkeling. voelt dat hij dit ellendige leven niet langer kan dragen, schrikt bij de gedachte, dat het erfdeel van zijn moeder, longtuberculose, zich ook van hem meester kan maken, wanneer hem de gelegenheid ontbreekt zich krachtig te voeden, en goed te leven. Daarbij komt dan nog zijn verhouding tot Lotte Fröhlich, pen knap, verstandig schep- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cis. per regel. Als elk )aar opnieuw een bronchitis U komt waarschuwen dat het koude jaar getij is ingetreden, waarom dan geen Abdijsiroop genomen Menschen met sedert i jaren telkens terugkecrende bronchitis vonden daarbij baat. Abdijsiroop is weten schappelijk samengesteld, verwijdert de taaie met ziektekiemen bezoedelde slijm en helpt Uw ademhalingsorganen, Sedert menschen-heugenis geprezen bij pijnlijk en veelvuldig hoesten, Bronchitis, vastzitten, de kou. Kinkhoest, Influenza, Asthma. akker, Abdijsiroop /tlVoor de Borst" i Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50.F1. Z75, PI. 4.30 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons 1 (60 cl). Dan bespoedigt Gc Uw genezing. ABDIJSIROOP BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) HET KERSTFEEST DER ARMEN. VAN HET LEGER DES HEILS. Ir. ons nummer van Woensdag hebben de Heilsoldaten hun welgemeenden dank ge bracht aan hen, die op zulk een milde wijze hun giften in de Kerstpotten hebben gestort, dat een bedrag van niet minder dan 1290.72 bijeengebracht werd, waardoor in ongeveer 400 behoeftige gezinnen een groote blijd schap kon worden gebracht. Maar ook de Heilsoldaten verdienen grooten dank voor hun vrijwillig liefdewerk. Uren lang hebben zij in afwisselend mist. regen en vorst bij de potten gestaan om de giften in ontvangst te nemen, waardoor een der ensignes zelfs een keelaandoening gekregen heeft. En wie zooals wij Woensdagmiddag in het gebouw aan de Schagchelstraat de van vreugde stra lende gezichten der Heilsoldaten gezien heeft, zal zich stellig voorgenomen hebben om het volgend jaar nog dieper in de beurs te tasten. Ensigne J. H. C. Franken, die de leiding van het feest had, deelde ons mede. dat ook dit liefdewerk zóózeer Ln omvang is toegenomen, dat het Leger verplicht was. voor den eersten, keer twee bijeenkomsten te houden. En bei de malen was de zaal stampvol met men schen, die zich koesterden bij de lekkere warme kachel en die zich verlustingden in den aanblik van de twee groote, smaakvol versierde en verlichte Kerstboomen. Ensigne Franken sprak een vriendelijk welkomst woord, waarna zij den aanwezigen verzocht, het bekende Kerstlied „Daar ruischt langs de wolken" te zingen. Na het gebed sprak zij de armen op eenvoudige en hartelijke wijze toe. Verklaarde te begapen, dat de mee sten wel zouden verlangen zoo spoedig mogelijk weer te kunnen vertrekken omdat thuis, waar misschien vele zieken waren, met smart ge wacht werd op de stoffelijke dingen, die een zegen voor het lichaam zouden zijn; zij hoopte echter, dat de menschen ook een zegen voor hun ziel mee naar huis zouden nemen. Spreekster las vervolgens de Kerstgeschie denis uit den Bijbel voor, waarna een cadet- tenkoor de bijeenkomst met zang opluistarde. Tenslotte boeide ensigne Franken de aanwe zigen met een aandoenlijk Kerstverhaal en toen werd tot de uitdeeling overgegaan. Met een zak, zóó zwaar geladen, dat hij bijna niet te dragen was, gingen de menschen dank baar naar huis. De inhoud van dien zak be stond uit aardappelen, twee soorten groente, erwten, boonen, een half pond koffie, rijst, thee, suiker, een grooten ontbijtkoek, vleesch, vet, boter, Kerstbrood en lectuur. De gegadigden, die uit Bloemendaal en Heemstede kwamen, werden in de gelegen heid gesteld om per tram naar huis te gaan en eenige padvinders hulde! stelden zich beschikbaar om den zwaren zak voor de oude en gebrekkige menschen weg te bren gen. Zoo hebben velen samengewerkt om aan hen, die een kommervol bestaan hebben, eenige dagen vreugde te schenken. PERSONALIA. 29 Dec. hoopt de heer J. E. v. d. Meulen onderbaas aan de Centrale Werkplaats der Ned. Spoorwegen zijn 40-jarlg Jubilé te vieren. seltje, dat hem even liefheeft als hij haar. Hij wordt steeds moedeloozer, maar ook zijn plan om zijn positie door een daad van geweld te verbeteren, daardoor te kunnen volhouden zijn roman en het drama te kunnen vol tooien en Lotte tot vrouw te kunnen nemen, wordt sterker. En daar hij, zooals hij mii trouwens bij ons onderhoud zeide, zijn eigen belangen hoog boven die van andere men schen stelt, is hij tenslotte tot elke misdaad in staat. Tot elk, maar tot welk misdrijf? Een roof moord begaan dat. Is gemakkelijker gezegd dan gedaan! Voor elke misdaad zijn, wil zij kans van slagen hebben, bondgenoot-en, een voorbereidende school, bepaalde misdadige eigenschappen noodig. Hartwig Ihad niets van dat alles. En hij zal er zeker lang genoeg over hebben getobd, vóór hij op de ontzet tende gedachte kwam zich de gemakkelijkste slachtoffers, trouwlustige, alleenstaande meisjes, uit te zoeken. Een kleine pauze, waarvan ook de toe hoorders gebruik maakten om eens diep adem te halen. Waar wilde die geheimzinnige Von Dengern heen? Was Hartwig nu de moor denaar of niet? De rijkskanselier wierp een vragenden blik op den president, maar deze haalde de schouders op. Hartwig echter was bleek geworden en hield het hoofd zoo ge bogen, dat men zijn gelaat niet zag. Von Dengern vervolgde: Trots dezen sluitenden ketting werd ik steeds weer door nieuwen twijfel aangegrepen, hoorde ik telkens weer een inwendige stem. die mij waarschuwde: Thomas Hartwig is geen moordenaar! Moeilijke dagen en slaoe- looze nachten braken nu voor mij aan, ik begon op goed geluk in een andere rich: mg te zoeken, vorschte andermaal op m'n eigen houtje naar sporen van de verdwenen meisjes alles te vergeefs, alles wees op Hartwig, die niet wilde spreken, niets loochende, maar DE AMSTERDAMSCHE POORT. BETERE VERKEERSMAATREGELEN. De Bond van Bedrljfsautohouders in Ne derland, heeft zich eenizen tiid geleden ge wend tot B. en W. van Haarlem, om veilig heidsmaatregelen te bepleiten bij de Am- sterdamsche Poort. B. en W. antwoorden thans, dat verbetering van den verkesrstoe- stand nabij de Amsterdamscne Poort in deze gemeente hun voortdurende aandacht heeft. Zij zullen trachten door het aanbrengen van een „puntjes-lijn" en twee waarschuwings borden de veiligheid van het verkeer aldaar te ver grooten. Voor alsnog achten zij geen termen aan wezig. om bij de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij aan te dringen op de plaatsing van een signaal. Hierop heeft de B.B.N. geantwoord, dat deze waarschuwingsborden voorzien moeten worden van cataphotes. opdat zij ook des avonds zeer duidelijk zichtbaar zullen zijn. De B.B.N. veroorlooft zich daaraan toe te voegen, dat het aanbrengen van een auto matisch gloeiend signaal „Tram" boven de nieuwe brug toch het krachtigste middel zal zijn, om de verkeersveiligheid ter plaatse te verzekeren. NIEUWJAARSRECEPTIE BURGEMEESTER MAARSCHALK, De burgemeester van Haarlem en mevr. Maarschalk zullen weder gaarne op 1 Januari a.s. in den namiddag het gebruikelijke Nieuw jaarsbezoek afwachten. BINNENLAND DE HEER PLESMAN OVER DE POSTVLUCHTEN. In October 1931 een wekelijksche dienst NIEUWS OVER DE RADIO-PROEVEN. Een vertegenwoordiger van het persbureau Vaz Dias heeft bij de aankomst van het vijfde retourvliegtuig uit Indië een onderhoud ge had met den heer A. Plesman, directeur van de KI.M. De heer Plesman zei o.a. het vol gende: Met deze machine hebben wii de keuze voor onze luchtvloot verrijkt. WIJ hebben thans de beschikking over drie typen vlieg tuigen: de F. VII b. een machine, voor de Indië-route uitstekend geschikt, door de sterkte van de motoren en de groote laad ruimte; de F XII naar bekend is, een ver beterd type F VIII en de F IX het type toestel, waar wij thans op wachten dat 9300 K.G. vracht kan meenemen. Het hangt alleen van de lading af, hoe de toekomst zich zal ontwikkelen. De F VII b zal er op den duur uitgaan, wij hopen dan de beschikking te krijgen over 5 machines van het type F XII en 5 van het type F IX. Ons streven gaat uit naar een wekelijksche sche lucht verbind ing; is deze tot stand ge bracht, dan slaan we de bootverbinding met minstens 14 dagen. Als onze besprekingen met de Nederland- sche en Indische postautoriteiten slagen, hoopt de KJj.M. het volgend jaar October den wekelijkschen vliegdienst op Indië te be ginnen. Alleen de moesonperiode levert nog eenig bezwaar op. Wat de heer Strijkers vertelde. D. V.D.-vertegenwoordiger heeft ook den heer Strijkers, die als marconist meeging, ge ïnterviewd. Deze wilde niet in finesses vooruitloopen op het rapport, dat hij moet opstellen voor den Minister van Waterstaat. Op de heenreis boven de Middellandsche Zee heeft hij een schip per radio opgeroepen, en toen bleek dat we met een Hollandsch stoomschip te doen hadden. De kapitein gaf onze positie op, welke precies bleek te klop pen met den koers, dien. we zelf in kaart hadden gezet. In de buurt van Rangoon hadden we een tweede ontmoeting met een Hollandsch schip, n.l. het s.s. „Kangean". ook niets toegaf. Tot ik op een dag een ontdekking deed. welke mij op den goeden weg bracht, zij het dan. dat ik nog ver van de oplossing van het raadsel verwijderd was. Ik wist me toegang te verschaffen tot de kamer van juffrouw Fröhlich. maar had niet meer dan drie of vier mnuten gelegenheid alleen te blijven. Ik bespeurde niets bijzonders, bijna instink- tief greep ik naar de boeken, die op een kleinen standaard lagen en nam toevallig een ouden Franschen roman in de hand, welken Hartwig. zooals ik uit de exlthris be merkte, waarschijnlijk aan zijn verloofde had geleend. Onwillekeurig sloeg ik het boek open en wel bij een leeswijzer. Op deze bladzijde was een passage met potlood aangestreept, terwijl achter een bepaalden zin een uitroepteeken was geplaatst. Bliksemsnel las ik dezen zin door: Hij luidde: Indertijd was ik zoo ver. dat ik een moord had kunnen begaan, alleen om me uit de duisternis op te hef fen. Terzijde stond echter naast het uitroep teeken met potlood geschreven: Misschien ook voor ons een oplossing! Maar nu moet ik me zelf van een straf bare lichtzinnigheid beschuldigen. Het was mijn plicht geweest, het boek in den zak te steken en zoowel den inhoud als het auteur schap der hanateekening te onderzoeken Ik deed dat niet, daar ik meende, geen redei. te hebben om Lotte Fröhlich mede in de zaak te betrekken en de opmerking, welke ik eenvoudig aan Hartwig toeschreef, slechts als een kleinen schakel in m'n bewijskettlng beschouwde. Wellicht, dat hij door dit boek op het denkbeeld was gekomen vrouwen van het leven te berooven. Maar van hoe weinig beteekenls zou dit tenslotte tegenover de nuchtere justitie zijn geweest! Von Dengern vervolgde: Het onderzoek tegen Hartwig iiep. ten ein- Wat overigens mijn radio-proefnemingen betreft: die op de kortegolf waren op de terugreis beter dan op de heenreis. Hoofd zaak was, te weten te komen, hoe ver de radio-organisatie met vliegtuigen op de Indië-route reikt. Ik heb daarom zooveel mogelijk getracht met grondstations, spe ciaal voor de luchtvaart ingericht, in verbin ding te komen, zooals stations in Europa, Egypte, Irak en Britsch-Indië. Waar de orga nisatie stokte, zocht ik verbinding met de kust-stations. Op de lange golf heb ik zoo wel gedurende de heen- als de terugvlucht uitstekend gewerkt, overigens hebben we op beide golven lange afstanden overbrugd. Een defect aan den korten golfzender. tusschen Cairo en Bagdad, is op ae heenreis door de werktuigkundigen Weslrate en Walewijn, hersteld. Het motordefect. V.D. heeft tenslote den heer Walewijn, een der werktuigkundigen aan boord van de" P.H.-A.G.A., bijzonderheden gevraagd om trent het te Boedapest ontstane defect aan den middenmotor De heer Walewijn antwoordde, dat van een defect feitelijk niet kon worden gesproken, aangezien van een breuk Sn één of meer vita le onderdeelen geen sprake is geweest. Do nieuwe onderdeelen. welke naar Boedapest werden gezonden, zijn dan ook niet gebruikt, aangezien de motor Maandagmiddag weer uit zichzelf ging functionneeren. De heer Wa lewijn vermoedt daarom, dat alleen de weers omstandigheden het gebeurde veroorzaakt hebben. WIJNKOOPIANEN IN GENADE AAN GENOMEN BIJ DE C. P. H. Het Politiek Bureau der Communistische Partij Holland heeft, naar ..Dc Tribune" meldt, in zijn zitting van Zaterdag definitief besloten tot de toe lating als lid der C. P. H. van de heeren D. J. Wijnkoop, T. Erommcrt Jr. en G. van Burink. WEER EEN. Uit het psychopathen-asyl te Leiden is dezer da gen wederom een verpleegde ontvlucht, meldt De Msb. DE MINISTER OVER DEN KON. HOLL. LLOYD. In de memorie van antwoord van den mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het gewijzigde wetsontwerp tot toeken ning van kasvoorschotten aan den Kon. Hol- landschen Lloyd deelt de bewindsman mede, dat hij in de toekomst ernstig zal rekening houden met de motie-Brautigam. Hij is van oordeel, dat er thans een nieuwe conjunctuur is, zoodat het geen zin heeft om op vroegere perioden terug te komen. Hij deelt niet de vrees, dat het passagiersvervoer niet winst gevend zal zijn. Voor benadeeling door den. Norddeutschen Lloyd is de minister niet bang. De minister is mede van oordeel, dat eigen vaste scheepvaartlijnen voor ons land een groot economisch belang zijn. GOEDKOOPER VERVOER VAN DUITSCHE KOLEN. De Rotterdamsche correspondent van het Alg. Hbld. meldt, dat met ingang van 1 Januari een direct tarief zal worden inge voerd voor het spoorvervoer van kolen, cokes en briketten van het Rijnsch-Westfaalsch kolengebied naar stations in Nederland. Hierdoor zijn aanmerkelijke verlagingen van. de vrachtprijzen mogelijk. k DE VROUW DIE HAAR MAN VAN DE LADDER GEWORPEN ZOU HEBBEN.. Het O. M. bij de Rechtbank 1>e Ubrechfl heeft tegen de vrouw, die er van verdacht wordt haar man, toen hij de ramen lapte, een duw te hebben gegeven, zoodat hij van de ladder stoftte, met het oogmerk om hem te dooden, wegens poging tot doodslag een gevangenisstraf geëischt van 3 jaar en 6 maanden. UIT DE STAATSCOURANT. BURGEMEESTERS. Op zijn verzoek is met ingang van 15 Jan. eervol ontslag verleend aan J. J.. Indemans als burgemeester der gemeente Ohé en Laak. RECHTERLIJKE MACHT. Benoemd is tot subst.-griffier bij de Recht-, bank te Amsterdam mr. F. A. Holleman, advocaat te Rotterdam; te Tiel mr. G. van Itallie, advocaat en procureur en waar nemend griffier bij de Rechtbank te Tiel. de: het openbaar ministerie verleende rechrs- ingang; de datum van het proces werd vast gesteld. Ik zelf voelde me in deze periode allerminst op m'n gemak en hoe vaker ae officier me verzekerde, dat het bewijsmate riaal tegen Hartwig overstelpend was, des te onstandvastiger voelde ik me worden. Steeds weer zag ik de blauwe, goedige jongensoogen van Hartwig op me gericht en het was me, alsof ze vroegen: Jij dwaas, geloof je nu werkelijk dat Iemand als Ik in staat zou zijn armzalige vrouwen die niemand iets misdaan hebben, te worgen, in het water te gooien, te begraven? Waar blijft je menschen ken nis? Zegt die je niet, dat een man als ik, mis schien een impuls volgend, een ernstige mis daad zou kunnen begaan, maar zeker niet vijf weloverwogen moorden achter elkaar? Kort voor den aanvang van het proces was ik zoo ver, dat ik den politie-dienst wilde verlaten, om als mijn eerlijke overtuiging te kunnen uitspreken, dat ik Hartwig vcor on schuldig hield. In deze stemming gaf ik mij naar de griffie en liet me nogmaals de brie ven der vermisten geven, om ze letter voor letter te onderzoeken. Er viel mij niets bijzenders op en slechts met groote moeite en geheel tegen m'n overtuiging kon ik er toe komen, ze naar een bekend grapholoog te brengen, die ook steeds door de rechtbank als deskundige wordt gedagvaard. Ik per soonlijk hecht aan graphologic niet zooveel waarde als velen mijner ambtgenoten: ik ben er van overtuigd, dat ln tallooze gevallen de aard van het handschrift veel meer door den onderwijzer Ls beïnvloed dan door hei karakter van den schrijver en ik weet ook. da: vele justitioneele fouten uit graphologische conclusies zijn voortgekomen. Ook profes sor Hennes, de grapho'.oog. dien :k bezocht, kon me aanvankelijk niet veel wijzer maken. (Wordt vervolgd INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 CU. por regel. RESTAURANT HILDEBRAND LEVERT DINERS, DEJEUNERS EN SOUPERS BIJ U AAN HUIS. DE CELECENHEID TOT HET CEVEN VAN PARTIJEN EN FAMILIEDINERS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Cl». per regel. MEUBELEN Levering direct aan PARTICULIEREN Moderne EIKEN EETKAMER compleet 7 7 7 r 7 i-vn HUISKAMER AMEUBLEMENT, compleet HUIS-, SALON-, SLAAPKAMERMEL'BELEN. BEDDEN; DEKENS e'nr'„ allesm'et Y ia'ar LtZ KONINmNNBw'éo «I- Mcuoe!-in<lusl'i= .NEMEModelkamers voor'lIAAPLFM KONINGINNEWEG 18 TELEFOON 12868

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6