JaiMiieËs9 nieuwe film. KUPKOY 2 ets LETTEREN EN KUNST Radiomuziek der week. EEN VOORBESPREKING Gevatte Koude BIOSCOOP SNEEUW. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 27 DECEMBER 1930 DERDE BLAD Liebling der Götter. door KAREL DE JONG. Ditmaal wil ik allereerst de aandacht der radio-luisteraars vestigen op het concert dat a.s. Zondagmiddag door het Amster- damsche A Capellakoor „Bel Canto" voor de K.R.O. gegeven wordt, niet slechts omdat onze stadgenoot Douwe Draaisma er aan meewerkt, maar ook en nog in veel hoogere mate, omdat daar eenige vocale werken van Palestrina en Josquin des Prés zullen worden ten gehoore gebracht, die tot de beroemdste van alle tijden behooren. Gio vanni Pierluigi, wiens familienaam „Santé" geweest schijnt te zijn, doch die naar Eijn geboorteplaats steeds „Da Palestrina" wordt genoemd, is in 1524 of 1526 geboren en in 1594 te Rome overleden. Evenals Bach heeft hij zijn geheele leven in bescheiden omstandigheden en in financieele en maat schappelijke afhankelijkheid doorgebracht; ©venals Bach beteekent hij het hoogtepunt van een geheel muzikaal tijdperk. Palestrina was van zijn jeugd tot aan zijn dood in ker kelijke dienstbetrekking; niet minder dan 15 Pausen heeft hij gediend. Behalve veel waar deering, (de eeretitel „Princeps Musicae" werd hem reeds tijdens zijn leven toegekend) heeft hij ook veel miskenning ondervonden. Eerst bij zijn dood scheen men te beseffen wat men in hem verloren had: een kardi- naalsbegrafenis viel aan zijn stoffelijk over- echot ten deel. De vruchten van Palestri- na's ernorme werkzaamheid zijn uitgegeven In 33 folio-deelen. Daarin vindt men 93 van vier- tot achtstemmige missen, een zeer groot ieantal van vier- tot twaalfstemmige motet ten, voorts Hymnen, Offertoriën, Litanieën, Magnificats, Lamentatiën en Madrigalen. Deze laatste (zijn eerste werken), behooren tot de wereldlijke muziek; hoe nobel en ge- kuischt die van Palestrina ook zijn, toch had in de latere jaren tot de extatische vroom heid gekomen componist er berouw over ze te hebben geschreven. In de werken van Pa lestrina bewondert men naast het geweldige, onevenaarbare contrapuntische meester schap den rijkdom van het expressieve ver mogen en van het coloriet, die zich in deze uitsluitend vocale muziek openbaart. Van zijn missen is, hoewel vele axxdere van hem er in beteekenis niet voor onderdoen, de Mis- sa Papae Marcelli de meest bekende. Zij is zoo genoemd als hulde aan zijn beschermer, kardinaal Marcelli Cervini, den lateren paus Marcellus EI. Van deze missen zegt Ant. Aver- kamp: „Iets zoo meesterlijk en schoons op het gebied van kooi*muziek is noch vóór hem noch na hem tot op den huidigen dag ge schreven. Het geheim dezer kunst is door den toondichter mede in het graf genomen." Van bovengenoemde mis zullen Zondag Kyrie, Gloria, Sanctus en Benedictus worden ge zongen; bovendien zullen twee beroemde mo tetten van hem worden uitgevoerd. Het is waar dat velen tegenwoordig in den beginne min of meer vreemd staan tegenover deze verheven-kunst en moeite hebben haar uitin gen te begrijpen, maar dat neemt niet weg, dat een waar muziekliefhebber er prijs op moet stellen, dat hem de gelegenheid gegeven wordt er mede kennis te maken. Josquin des Prés (pl.m. 14501521) is de grootste meester der vóór-Palestrinaschen tijd. Hij is in Henegouwen geboren en werkte achtereenvolgens te Milaan, Rome, Terraza. Kamerijk, Modena en Condé. alwaar hij als domproost overleed. Hij genoot in Rome groote beroemdheid en stond later met den Fran- schen koning Lodewijk XII op vertrouwe- lijken voet. Ook de priester-componist Josquin heeft, behalve vele kerkelijke werken, een aantal wereldlijke (Chansons) geschreven, die getuigen van zijn schalkschen geest en volmaakte beheersching ook van dit terrein. „Nu ze in prachtigen druk voor ons liggen, is het de taak van alle eerste rangs kleine koor- vereenigingen, ze ten uitvoer te brengen, meent Averkamp, die zegt dat ze ook thans nog kunnen gelden als model voor een vocaal compositie. Maar zijn kerkelijke composities bewijzen niet minder zijn geniale gaven; zijn Ave Maria noemt Averkamp „een en al liefe lijkheid". Een volledige uitgave van Josquins werken wordt door de „Vereeniging voor Nederlandsche Muziekgeschiedenis" onder leiding van Prof. Dr. A. Sniyers bewerkt. Tomaso Ludovico da Vittoria (15401613). een Spanjaard, was een tijdgenoot en vriend van Palestrina. Van hem zal een 4-stemmig vrouwenkoor worden uitgevoerd. Du sublime au comique, il n'y a q'un pas In een overzicht als dit. Ik stap dus plotseling met een zeven-mijlslaars over naar de opera „Fra Diavolo", van Daniël Franqoïs Esprit Auber (17821871), wiens ..Muette de Portici" vooral voor ons Nederlanders historische be kendheid heeft gekregen, doordat de uitvoe ring er van op 8 Aug. 1830 te Brussel het sein werd van den opstand van België tegen de regeering van W;llem I. Auber heeft tot zes dagen vóór zijn dood gecomponeerd. Hij was de opvolger van Chérubini als directeur van het beroemde Parijsche Conservatoire en het werpt een eigenaardig licht op zijn muzikale smaak en ontwikkeling, dat hij van Beethovens Symphonieën zeide: „Je n'y comprends mot". Wie „Fra Diavolo", welks frischheid en levendigheid thans nog geprezen worden, wil hooren, moet Zondagavond op Hamburg afstemmen. Een zeer zwaarwichtig, belangrijk en veel zijdig programma zendt Weenen Maandag avond uit. Men vindt daarop de Tweede Symphonie van Brahms, het Tweede Cello concert van den modernen Ehxitsóhen, rhyth- misch levendigen en plkanteD componist Paul Hindemith, de Variaties en Fuga op het thema van Mozarts bekende pianosonate in A van Max Reger, onlangs door Willem en Hendrik Andriessen hier voor 2 pianos ge speeld, maar oorspronkelijk voor orkest ge schreven, en „Till Eulenspiegels lustige Streiche" van Rich. Strauss, een der geestig ste en geniaalste orkestwerken uit de heele litteratuur. Voor Donderdag vinden we een piano voordracht van Mevr. S. Bosmans-Benedicts voor de A.V.R.O. aangekondigd. Het pleit wel voor de onverzwakte energie van deze reeds bejaarde pianiste, die destijds tot de meest begaafde en bekende der Nederland sche klavierkunstenaressen behoorde, dat zij een programma als het op pag. 47 der Radio bode voorkomende nog aandurft. Een slot nummer als „Mazeppa" van Liszt is zelfs voor jongeren geen peulschilletje! Hoewel opvat tingen en speelmanleren zich mitsdien veels zins gewijzigd hebben lijkt het nu, vooral voor vele jongere pianisten interessant zich een wijle onder het onzichtbare gehoor dei- oudere kunstzuster te schakelen. De „Reformatioris-Symphonie" van Men delssohn, die Vrijdagavond door Parijs wordt uitgezonden, wordt hier zelden of nooit uit gevoerd. Zij is pas in 1868 in druk verschenen. Op de Hervorming heeft vooral het laatste hoofddeel betrekking: de kern daarvan is Luthers koraal „Ein feste Burg waaromheen zich middeleeuwsche krijgshaftige melodieën groepeeren. Ook in het eerste hoofddeel wordt op de Reformatie gezinspeeld, het duidelijkst in de melodie van het Luthersche Amen. dat ook Richard Wagner in zijn .Parsifal" opge nomen heeft (a. a. I b. cis. d. e. e Het beginthema heeft overeenkomst met dat van de inleiding van Haydn's Londoner Sympho nie in D. De Reformations-S. schijnt uit Men delssohn's jeugdjaren te dateeren; de themas zijn stroever .dan de vaak wat weekelijke uit zijn latere werken. Zijn „Schotsche" en „Ita- liaansche" S. zijn intusschen veel meer alge meen bekend geworden. Omtrent het door de V.A.R.A. voor Vrijdag middag geanone.eerde „Paedagogisch Con cert." wil ik opmerken dat men de gelegenheid zal hebben een strijkkwartet van onzen tot de zeer moderne polytonalisten behoorenden landgenoot Willem Pijper te hooren tusschen het vrïendelijk-geestige „Complimenteerkwar- tet" op. 18 no. 2 van Beethoven en het „Jeugdkwartet" van Mozart in. Ik ben be nieuwd naar den indruk die het in deze klas sieke omlijsting zal maken. Liefhebbers van kamermuziek kunnen Za terdagavond uit Londen (Reg.) het hier bij mijn weten nimmer in 't openbaar gespeelde strijkkwintet in G. op. Ill van Brahms hooren 'n werk. welks schoonheden er wel niet boven op liggen, en dat vooral in zijn eerste hoofd deel vrij gecompliceerd is. maar dat in zijn eenvoudig menuet en uitgelaten finale, waar in ook Hongaarsche motieven een rol spelen, ook reeds bij een eerste hooren genot kan verschaffen. MUZIEK. HAARLEM'S GEMENGD KOOR WEIHNACHTSORATORIUM De traditioneele Kerstuitvoering van vier der zes cantates van Bach, die onder den ti tel „Weihnachtsoratorium" bijeengevoegd zijn, geeft weinig aanleiding tot bijzondere opmerkingen, daar zij weinig van de vorige afwijkende eigenschappen had of indruk ken schonk. De uitvoerders: dirigent, solisten, koor en orkest waren dezelfde als voorheen, en meer dan onbeteekenende wijzigingen, als het kiezen of weglaten van een of andere aria waren niet te verwachten, of 't zou een steeds hoogere volmaking van den koorzang, wat toonvorming, nuanceering, uitdrukkings kracht en uitspraak betreft, geweest moeten zijn. Maar voor zoover te bespeuren viel, ble ven ook al deze factoren in den status quo ante. Bij een vaker hooren, zooals bij deze gere gelde jaarlijksche uitvoeringen, blijkt wel duidelijk dat het Weihnachtsoratorium lang niet de muzikale beteekenis bezit van de beide Passionen of de H moll-Messe. Zooals ver scheidene nummers van het Weihnachts Oratorium oorspronkelijk voor andere wer ken bestemd waren, zoo kan de hoorder zon der bezwaar er een of andere willekeurige tekst bij denken. De meeste koornummers venoonen een zekere uniformiteit; het fees telijk karakter moet vooral door de hooge d-trompet bij gebracht worden. Vele arias, die volgens den tekst een blijde stemming zouden doen verwachten, zijn in mineurtoon aarden geschreven en konden in een Passion thuis behooren. Resten als schoone stukken de Symphonie en het Wiegelied der tweede Cantate en verschillende der Koralen. In deze laatste was de koorzang ook het mooist en de medewerking van het jongenskoor gaf aan de sopraanmelodie een eigenaardige frissche kleur, maar tevens een versterking, die. gezien het overwegende geluidsvolume aer sopranen tegenover de andere koorpar tijen, niet bepaald noodig kon genoemd wor den. Een tiental uitgelezen sopraanstemmen vermelden in twee duetten de partij, die door Bach voor een soliste aangegeven was; een wijziging, die geen nadeel met zich bracht, want het ensemble klonk heel goed- Daar geen met de overige solisten gelijkwaardige sopraan aanwezig w«s bleef de bekende Echo aria ditmaal achterwege, evenmin een na deel, want de aardigheid van dit stuk doet 397 Bij gevatte Koude in hoofd en ledematen, Rheu- matische pijnen, Griep en In'luenza. Hooidpijn, Kiespijn, Aangezichtspijn en vastzittende Hoest, gebruike men Mijnhardt'» Poeders. Deze werken genezend en nemen de pi;nen weg. Prijs per poeder 8 cent en in doozen van 6 stuks 45 cent. Alleen echt wanneer doos en poeders voorzien zijn van den naam Mijnhardt. Let hierop! Vraag ze Uw Drogist tegenwoordig wel eenigszins als verouderd en naief nan. De drie vocale solistenTheodora Versteegh Jac- van Kempen en Jac. Caro handhaafden over 't algemeeix hun oude reputatie. Wel scheen in het eerste tenor-recit-atief de zan ger eenige moeite te hebben om ziOh tot de hooge a op te werken, maar spoedig acclima tiseerde Van Kempen en zong hij met zijn gewone gemakkelijkheid. Zijn twee bravour- arlas gelukten ais steeds voortreffelijk. Caro imponeerde weer 't meest met zijn ..Groszer Herr und starker König", Theodora Ver steegh bekoorde vooral met de lieflijke Ber ceuse. In haar laatste aria vervulde Vonk uitnemend de obligaat-vioolpartij. De reci tatieven werden als gewoonlijk door Bets Ne- derkoorn aan het clavecin begeleid, en de bassen speelden mede, of er ,.con"- of „senza str." bij aangegeven was. En het clavecin deed verder voortdurend, behalve in de ko ralen, dienst als continuo, evenals in den tijd toen de dirigent als maestro al cembalo het geheel moest leiden en steunen. Voor onze moderne ooren klinkt dat wel eenigszins als een imitatie-antiquiteit en het zou mij niet verwonderen als velen met my er de voor keur aan zouden geven, Indien het aan houdende getjingel van het clavecin weg gelaten werd uit de orkestbegeleiding en be perkt tot de begeleiding der recitatieven. 't Orkest kweet zich grootendeels voldoen de van zijn taak; eiikele ongelukjes kwamen voor, maar behoeven niet in 't bijzonder ge memoreerd te worden. Een opmerking van uiterlijken aard: Is het noodig of wenschlijk, dat bij dit Orato rium, dat toch een feeststemming vertolkt, het vrouwenkoor nagenoeg geheel in het zwart verschijnt? Voor de Passionen heeft dit zin, met Kerstmis willen we kleurigheid zien en is rood overheerschend- Wat kleur en fleur is in .deze donkere dagen welkom. Als gewoonlijk was deze uitvoering zeer druk bezocht. K. DE JONG. LUXOR-THEATER Jij, Zij- en de Camera". „24 uur getrouwd". Duo Bonda. Voor deze week is het de Directie gelukt een programma samen te ste'.len dat den be zoekers alleszins voldoening zal geven. Niet alleen dat er van goed spel valt te genieten; er is ook alle reden om hartelijk te lachen. Reeds het eerste nummer is zeer interes sant. in het Allerlei zien we het Europa van 33 Jaar geleden waar we de toenmalige mode nuallermalst vinden. De Torradge vallei is een fraai gekleurde film. Voorts nog eenige interessante dingen voor de huisvrouw. Als eerst© hoofdnummer draait dan: „Hij. Zij en de Camera", in de hoofdrollen Sue Carol en Nick Stuart. Deze laatste vervult de betrekking van film-operateur en we zien hier de vele en groote moeilijkheden die aan dat vak verbonden zijn. Heel dikwijls zijn de werkzaamheden levensgevaarlijk. Met een vliegmachine gaat de operateur naar den Ve suvius. waar juist een uitbarsting plaats heeft. Het is dikwijls angstwekkend, maar alles komt gelukkig terecht. Door alle avon turen is een romannetje gevlochten dat ook veel verwikkelingen veroorzaakt. Sue Carol is de juiste medespeelster voor Nick Stuart. Op het tooneel oude bekenden, n-1- het Duo Bonda. dat alvorens naar het buitenland te vertrekken deze week nog in het Luxor- Theater optreedt- Het bevestigde volkomen den gunstigen indruk dien we er reeds van hadden. Als tweede hoofdnummer draait dan: „24 uur getrouwd", in de hoofdrollen Marie Pre- vost als Cynthia Stockton. Deze Cynthia is zoozeer door allerlei onnoodige bezigheden in beslag genomen, dat ze zelfs vergeten heeft dat haar verlovingsfeest gevierd moet wor den. Op weg naar huis komt haar auto in botsing met een wagen van een vrouwen hater. Ten einde raad verlaat zij de auto en gaat naar huis met een melk-vrachtwagen Dat wordt een kostelijke en kostbare rit. Na heel veel verwikkelingen komt het heele ge val in orde en is Cynthia gelukkig getrouwd met Ja dat ga men zelf maar eens zien Het zal den bezoekers nog wel verrassen. Het geheel is over het algemeen een zeer amusant en mooi programma dat we kun nen aanbevelen. REMBRANDT THEATER. AI Jolson in The Jazz-singer Is het nog noodig een aanbeveling te schrijven voor een film, waar Al Jolson in optreedt? Bovendien is The Jazz-singer al een oude bekende, die den vorigerr keer met groot succes werd vertoond. De stem van Al Jolson heeft een zeer bijzondere charme een genot om naar te luisteren. Het Kol Nidre, door hem in de Synagoge gezongen, is ontroerend door de fijne, reine toon. Jolson heeft een geheel eigen wijze, waarop hij zijn liedjes zingt. Voor velen heeft deze wijze een aparte bekoring, maar er zijn er ook onder zijn publiek, die hem liever hooren dan zien zin gen. Behalve het prachtige „Kol Nidre", zingt hij nog ..Mammy" en ..Dirty Hanis-Dirty Face", „Blue Skies" en ..Mother O, Mine". Een prachtige figuur in deze film is de Moeder, hoe juist en ontroerend weet ze haar gemoedstoestand steeds uit te drukken. Dat is echt de moeder voor wie de zoon „millioenen mijlen wil afleggen om bij haar te komen", zooals Al in zijn Mammy" zingt. Mou^je Yudelson. de Sjammes van de Gemeente, is schitterend.... zoo naar het leven! Voor wien deze film nog niet gezien heeft een prachtige gelegenheid om het verzuim goed te maken, degenen, die hem al zagen, zullen bij een herhaling minstens evenveel Hans Moser. In vorige recensies hebben wij meermalen onze teleurstelling er over uitgesproken, dat Emil Jannings klaarblijkelijk te zeer ver knocht was aan het eenmaal door hem ge creëerde type: de fatsoenlijke burgerman die van den maatschappelijken ladder rolt en aan lager wal geraakt. ,Der Blaue Engel" was het laatste 'ongenietbare) specimen van de reeks herhalingen waaraan de groote man zich schuldig maakte. Toch was deze film, zoowel om de wijze waarop zij vervaar digd was. als om het buitengewoon knappe spel van Mariene Dietrich een merkwaardig product van moderne geluidsclnemathografle. Men had alles in het werk gesteld om van het scenario (dat een geheel verkeerd idee gaf van den roman waaraan het was ont leend) een artistieke verbeelding te geven en onze bezwaren waren dan ook uitslui tend gericht tegen het feit dat de kunstenaar Jannings zich voor de zooveelste maal ver momde als de gederailleerde intellectueel, die langs romantisch besneeuwde wegen strompelt en een rustig plekje zoekt om te sterven. In „Der Liebling der Götter" heeft de acteur gelukkig met deze sentimenteele verlakkerij gebroken. De tenor Winkelman raakt weliswaar weer iets kwijt (niet zijn fatsoen maar zijn stem) doch dit heele ge val is toch in den blijden, optimistlschen toon gehouden. Jannings vertoont niet het uiterlijk van iemand die zich in drie maan den niet geschoren heeft, hij trekt geen wellustig-wreed omgekrulden onderlip, hij dwaalt ixiet meer langs besneeuwde wegen en sterft niet in eenzaamheid op de plaats waar hij in zijn goeden tijd achting, waardeering en liefde genoot. Nee, Jannings is hier clean shaven, opgewekt-, goedhartig, luidruchtig, een door het geluk verwende, de wereldbe roemde tenor, de kunstenaar van het for maat Caruso. Zijn eenige fout ls zijn lucht hartigheid. om niet te zeggen zijn lichtzin nigheid. Hij kijkt te veel naar de mooie vrou wen die om hem heen zwermen, en hij drinkt te veel champagne. Zijn vrouw komt. er lief de en waardeering door te kort. Maar de straf voor de zonde blijft niet uit: ergens in Zuid-Amerika, raakt de groote Winkel - mann zijn stem kwijt. Hij keert terug naar zijn geboorteland, kruipt in een boerderij, gaat koeien melken en hout hakken, leert zijn vrouw waardeeren en van harte lief heb ben en breekt met al zijn slechte gewoonten. En nu blijft de belooning voor de deugd evenmin uit: Winkelmann krijgt zijn stem weer terug, is gelouterd naar lichaam en geest en aan de zijde van zijn vrouw mag hij ©en nieuw kunstenaarsleven beginnen. Jannings speelt, deze tamelijk ongecompl!- ceerde rol wonderwel in den juisten toon. Hij is ran top tot teen de groote. de we reldberoemde. de lieveling der Goden. Prach- zoo niet meer genieten, omdat men bij een tweeden keer meer op de finesses nog kan I letten. Op het tooneel vertoont Karl Hermes zijn levende schilderijen. Een bijzonder fijn nummer in het programma. De levende beel den worden zeer fraai uitgevoerd, terwijl de prachtige Russischen hazewind het geheel nog een extra cachet geeft, de „finishing touch" zouden we haast zeggen. De onuitputtelijke Max Fleischer brengt nu zijn Geluidsteekenfilm „My Gal Sal", als altijd een plezier voor het oog en het oor. Polygoon's Hollands Nieuws, Paramount Sound News en Fox Movietone Europa Jour nal mét de Oponingsmarsch, maken het mooie programma tot één geheel. „PALACE", Emil Jannings in „Liebling der Götter". Elders op deze pagina vindt men een ar tikel gewijd aan Jannings mooie film „Liebling der Götter"; ter aanvulling diene dat dit werk tweeden Kerstdag reeds bui tengewoon veel belangstelling trok. Het pu bliek bleek dit nieuwe product van den groo- ten Dultschen acteur zeer te waardeeren. Het bijprogramma is aan voortreffelijke journaals gewijd. „Ufaton" dat sinds eeni- gen tijd met succes in „Palace" vertoond wordt, bevat onder anderen Hollandsche ac tualiteiten. „De Fidele Boer" is één van die Juweelen van films, waarin de geteekende filmheld Micky The Mouse" optreedt. Wat de Ame rikanen op dit punt presteeren is wel hoogst merkwaardig. Op dit gebied zijn zij de Duit- schers wel verre de baas. Op het tooneel „The 4 Romanls", zooals "het op het programma heet: „Musical Act". Het zijn drie dames en één heer, die op ver schillende instrumenten een bewijs geven van haar en zijn groote vaardigheid. Daarna draait de groote film van Jan nings, vervaardigd onder regie van Hans Schwarz. waarin voorts optreden Olga Tsche- ehowa, Renate Müller, Truus van Aalten en Hans Moser. EEN AUTOBIOGRAPmE VAN FOKKER De bekende vliegtuigbouwer, de heer A. H. G. Fokker, die op het oogenblik in ons land vertoeft, heeft zijn ervaringen te boek ge steld. Deze autobiographic zal onder den ti tel „De vliegende Hollander" verschijnen. Verschillende buitenlandsche edities zullen tegelijkertijd het licht zien. tig en zeer fijnzinnig geeft hij de diepe ont roering weer van den man. die tot de ont dekking komt-, dat het levensgeluk hem ont glipt is. Het moge waar zijn dat deze film uit een kunstzinnig oogpunt geringere „fil mische" waarde heeft dan „Der Blaue Engel", het is evenzeer waar dat deze Winkelmann in tegenstelling met „professor Unrath" geen cliché is. De herhaling van het. Kcval maakte ..Der Blaue Engel" ongenietbaar, het frissche. levendige, verjongde spel van Win kelmann maakt „Der Liebling der Götter" genietbaar. Het ls jammer, dat de literaire kwaliteit van het scenario gering ls. Dit kinderlijke intigre'tje mist eenheid en kon geen basis zijn voor een gaaf kunstwerk. Wanneer wordt er voor den grooten Jannings nu eens een goed manuscript geleverd, dat de waarborg zou kunnen zijn voor het tot stand komen van een degelijke kunstfilm? Aan de regie ligt het niet Hans Schwarz is een zeer knap regisseur, maar hoe kan men van niets iets maken? Jannings' tegenspelers zijn o.a. Hans Moser, Renate Müller, Olga Tschechowa en Truus van Aalten. Vooral Moser. de kleine, toege wijde, slaafsche en nerveuze helper van den „lieveling der goden" heeft een opmer kelijke figuur geschapen, die diep doordrenkt is van gezonde, komische kracht. Het be zwaar is. dat deze acteur, die zoo van de planken komt nog te veel als tooneclspe- ler gehanteerd wordt. (Hetgeen ook het ge val is met Bassermann. Kortner. Greatz, George e. a. in andere films). De Duitóchers zijn er over het algemeen nog niet in ge slaagd, de c in ma thograf ische waarde te ontginnen van den tooneelspeler. Wat ook geen wonder is. wanneer men voor de ge luidsfilm de beste krachten requireert van het tooneel. In dit opzicht kunnen de Duit- schers we 1 een voorbeeld aan de Amerikanen nemen. Chaplin. Buster Keaton, Hardy, Laurel e.a.. zijn in den waren zin des woords „filmhelden". Wij kunnen „Der Liebling der Götter" die geen kunstfilm Ls, maar een zeer goede amu sementsfilm, met mooie kunstzinnige frag menten, In ieder geval van harte aanbevelen. Men verwachte geen zwaar-artlstlekc echt Duitsche fllmpathos, doch luchthartige scherts met. een beetje tragiek en een beet.,© onwaarschijnlijkheid. Dan zal men ten zeer ste getroffen worden door het uiterst knappe en frissche spel van Jannings en het komi sche talent van Hans Moser en menig waar lijk geestig detail. Winkelman Jannings"bij den Zuid- Amerikaanschen keelarts. Het eerste vlokje daalt aarzelend neer Dan komen er meer, En nog meer en nog meer, tot het warrelt voor d'oogen; Ze zoeken een plekje Op straat, op een hekje. Op takjes, op blaadjes. In hoekjes en gaatjes, Tot alles is smetteloos wit overtogen. En heel de hemel ls donker en dicht, Waar geen sterre in licht. Dat geen zon of geen maan met haar glans kan doorschijnen. Maar lampen gaan gloeien, Doen lichtbundels sproeien, Waar vlokken in zweven En schittren en leven. Om dan in de schaduwen ras te verdwijnen. De voeten gaan zacht op het mollig tapijt. Dat op straat is gespreid; t Geratel der wielen, dqt gaat er verloren- Zoo zwijgt het gerommel, Geroes en gestommel. Als 't sein wordt gegeven. De maatstok geheven En stilte daar neervalt in de zaal, die gaat hooren. Een enkel vlokje dwarrelt nog na; De wolkt wijkt nu dra, En strak is de hemel, met sterren doorweveni Het licht allerwegen, En schittert u tegen, Nu maanlicht komt prijken; De lampschijnsels wijken Wit Is de wereld en groot en verheven. NIEUWS UIT INDIE OVERSTROOMING OP SUMATRA'S OOSTKUST. Aneta seint uit Medan: 23 Dec. De .Dell Crt", meldt, dat de weg naar Natal op t?l- looze plaatsen ten gevolge van den zwaren regenval in den laatsten tijd is vernield. Drie bruggen zijn weggeslagen. Zeventien hulzen, waaronder de inlandsche school zijn door het water wegespoeld, terwijl zeventig woningen in de kampong Moearaperlampoengan en elders werden vernield- Persoonlijke onge vallen hadden niet plaats. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 6Q Ct*. per regel. CIGARETTES BLIKJES van 20 en 50 stuks

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 9