BUITENLAND H.D. PUZZLES. De Prins van Monaco ontbindt de Nationale vergadering en den Gemeenteraad. No. 8. H.D. PUZZLE No. 8. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 29 DECEMBER 1930 TWEEDE BLAD Belangrijke berichten uit Sovjet-Rusland. Stalin's macht weer uitgebreid. Toch een belangrijke functie voor Rykow? Weer een groote samenzwering ontdekt. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS De vorige week hebben wij geschreven over den toestand ln den dwergstaat Monaco; Prins Louis die zijn landje van Parijs uit pleegt te besturen en wiens regiem een abso luut karakter draagt, zag zich onlangs ver plicht zoo snel mogelijk met zijn auto van bet station naar zijn Paleis te rijden, omdat bet publiek in grooten getale opgekomen, een demonstratieve houding aannam. Kort daarop deden de berichten de ronde, volgens welke eenige autoriteiten bezig zijn met een poging om den vorst van den troon te wer ken. Men is van plan Prins Louis te verzoe ken af te treden ten behoeve van zijn tien jarigen zoon Rainier, die dan natuurlijk on der voogdij van een regentenraad zou komen te staan, welke raad het bestuur van Monaco op geheel modernen leest zou schoeien. Het antwoord van den vorst is even kort als dui delijk. Hij heeft Zaterdag de Nationale ver gadering en den gemeenteraad van de stad ontbonden en eenige constitutioneele rech ten voor nietig verklaard. De Raad van State kreeg de tijdelijke bevoegdheid om in de plaats van de Nationale Vergadering op te treden. Een speciale gemeentelijke delegatie kreeg opdracht de taak van den gemeenteraad over te nemen. Ziedaar een Mussolinlstisch vertoon in vestzakformaat. Wij zijn nieuwsgierig naar het antwoord van de oppositie! Vandaag weer drie min of meer schok kende berichten uit den Sovjetstaat. Stalln werd benoemd tot lid van den Raad voor arbeid en verdediging. Vroeger was hij alechts buitengewoon politiek commissaris van het Roode Leger in het gebied van den Don, waar hij persoonlijk den strijd tegen de Wit-Russische troepen van Generaal Wrangel leidde. Het tweede bericht luidt als volgt: De GePeOe heeft te Nowossibirsk 45 finan- cieele staatsambtenaren gevangen genomen, die tot de rechtsche oppositie behooren en die ervan beschuldigd worden rijke boeren te hebben ondersteund, waardoor de staat voor millioenen moet zijn benadeeld. Alle gearres teerden hebben bekend. Het onderzoek Is in vollen gang. Twee arrestanten hebben een eind aan hun leven gemaakt. En volgens het derde bericht heeft het Polit Bureau van de Communistische Partij besloten den voormaligen voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen der Sovjet Unie, Rykow, voor de stellen een belangrijke functie in het buitenland te bezetten. Londen of Rome zouden als zoo danig in aanmerking komen. Tot de aan vaarding van zijn nieuwe functie zal Rykow te Moskou blijven. Uit het eerste bericht zou men de gevolg trekking kunnen maken, dat de uitbreiding van den sfeer van invloed van Stalin over het Roode leger en de Vloot een bewijs is, voor het uit militairistisch oogpunt be vestigen van den dictatorialen vorm van bestuur, over Sovjet-Rusland. Het tweede bericht houdt de belofte in van een reprise van het proces tegen de In- dustrieele Partij, met alle gevolgen daarvan: propaganda tegen het buitenland. Het laatste bericht eindelijk, wettigt de veronder stelling dat men het toch niet goed aandurft Rqkow, als andere voorgangers, aan den dijk te zetten. Volgens vorige telegrammen zou het uitgesloten zijn, dat er voor dezen ge wezen functionaris nog een positie in het buitenland vacant zou zijn. Thans komt men maar liefst met een vacature in Rome of Londen voor den dag! Rykow geniot waar schijnlijk den steun van een te machtige oppositie. L. A. Duitschland. Oud-minister David overleden. De gewezen rijksminister Eduard David, die overleden is, is 67 jaar oud geworden. In 1903 werd hij tot lid van den Rijksdag gekozen, wat hij tot zijn dood bleef. Toen na de omwenteling als gevolg van den grooten oorlog, de Nationale Vergade ring te Weimar bijeenkwam is David haar eerste voorzitter geweest. Daarna werd hij rijksminister. Zijn laatste ambt is dat van rijksgezant te Darmstadt geweest. Dezen post heeft hij ln 1927, als gevolg van een ernstige ziekte neer gelegd. Amerika. Slachtoffers van het Kerstfeest en zegeningender drooglegging. Het N.TA meldt uit New-York dat gedu- rende de Kerstdagen in de Ver. Staten meer dan 200 menschen tengevo'ge van auto-on gelukken, branden, verdrinken, jacht-onge- vallen en alcohol vergiftiging om het leven zijn gekomen Het grootste aantal slachtoffers is aan auto-ongelukken toe te schrijven ten gevolge van de gladde straten Reuter meldt uit New-York, dat de Kerst mis-statistiek" met betrekking tot de slacht offers der alcoholvergiftiging bedraagt: aan cooden tien mannen en een vrouw, terwijl 51 personen, met Inbegrip van een knaap van zestien jaar, in het hospitaal liggen. Uit Washington wordt gemeld, dat volgens een mededeeling van het „genootschap van deskundigen ter bestudeering van de uitwer king van het drankverbodsamendement" op zijn minst 50.000 personen zich wegens in breuken op de drankverbodswet in de fede rale en staatsgevangenissen bevinden. Deze gevallen vormen in totaal twee derden van alle crimlneele zaken, welke voor de fede rale hoven zijn behande'd. Het gevolg hier van is. dat de Amerikaansche gevangenissen overvol zijn. Engeland. Lord Melchett overleden. Lord Melchett. Keuter meldt uit Londen dat de Britsche groot-Industrieel lord Melchett, 62 jaar oud, overleden is. Lord Melchett of Landford (voor zijn ver heffing tot „peer" sir Alfred Mond) werd op 23 October 1868 te Farnworth in Lancashire geboren. Alfred Mond studeerde te Cambridge, en te Ediriburg en werd advocaat te Londen. In politiek opzicht behoorde hij aanvankelijk tot de liberalen. Van 1906 tot 1910 zat hij in het Lagerhuis voor Chester; in laatstgenoemd jaar werd hij „knight". Tijdens den oorlog, werd hij minister van Openbare Werken, welke functie hij bekleed de tot 1921; in dat jaar werd hij minister van gezondheid, tot 1922, toen het ministerie- Lloyd George door een conservatief ministerie werd vervangen. In het begin van 1926 ging hij over naar de conservatieven. In Juni 1928 werd hij tot ..peer" verheven en nam den naam aan van baron Melchett of Landford. Lord Melchett had in vele financleele en industrieele ondernemingen zitting. Ook op het gebied van het Zionisme ver richtte hij nuttigen arbeid. Hij was voorzit ter van den raad van het Jewish Agency en van de politieke commissie daarvan, en trad af na het bekend worden van het Witboek over het mandaat Palestina. Lloyd George tegen de Labour- regeering. Lloyd George heeft het aan den stok met den Lord Privy Seal, Ver non Hartshorn, die tevens „minister der werkloosheid" is. Lloyd George heeft namelijk op den sluitingsdag van het parlement een rede gehouden, waar in hij opnieuw uiting gaf aan zijn scepticis me inzake het welslagen van de pogingen der regeering tot het bestrijden der werkloosheid. Hij zeide geen geloof te hechten aan de door de regeering verstrekte cijfers omtrent den omvang der werkloosheid en verklaarde dat het Huis zoowel als de eerste-minister mis leid waren wat betreft de hoeveelheid arbeid, die op het oogenblik wordt verricht. Vernon Hartshorn, aldus het Hbld., noemt ln een brief aan Lloyd George diens uitlating een ernstige verdachtmaking van zijn per soon. Hij kan zich geen ernstiger beschuldi ging denken dan dat een minister het par lement en den premier zou misleiden. Wan neer Lloyd George dus na het Kerst-reces zijn uitlating in het Huis wil herhalen, zal hij de juistheid van de door hem genoemde cijfers aantoonen. Hij zal dan bewijzen dat zij de zoo juist mogelijke cijfers zijn, welke het iemand mogelijk is het Lagerhuis te ver strekken. Framkrijlk. Maarschalk J off re ernstig ziek Volgens een eerste bulletin, uitgegeven om trent den gezondheidstoestand van maar schalk Joffre, die sedert eenigen tijd aan slagaderverkalking in de beenen leed, heeft de maarschalk een operatie ondergaan, na welke een verbetering intrad, welke aanlei ding gaf tot hoop op beterschap. Echter is de toestand van den maarschalk thans onrust barend geworden. Volgens den wensch van den patiënt was totdusver over zijn toestand het stilzwijgen bewaard Het bulletin is door vijf geneeskundigen onderteekend. Blijkens een later bericht is maarschalk Joffre reeds den 19den December den rech tervoet afvezet omdat hij leed aan een ern stige infectie. Na een aanvankelijke beter schap werd gisteren een nieuwe ontsteking geconstateerd, zoodat men vreesde, dat een nieuwe operatie noodig zou zijn. als de al- gemeene toestand van den patiënt zulks toe zou laten. Bloedige gevechten PARIJS, 28 December (VD.) Ten Wes ten van Colombo Beschar aan de Marok- IÏS*GEZONDEN MEDEDEELES'GEN a 60 Cts. per regel. ST1FZUIGERHUIS MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 10 TEL. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers I Ut- kaansche grens is het tijdens de Kerstdagen tot ernstige gevechten gekomen tusschen Fransche inboorlingen-troepen, die door vliegtuigen werden beschermd, en een groep opstandelingen. Hierbij zijn vele dooden gevallen, terwijl verscheidene inboorlingen zijn gewond. Een nog niet onderworpen Marokaansche stam had de grens overschreden en een vredelie vende stam overvallen, waarbij drie personen werden gedood. Mat ongeveer 100 kameelen zijn zij toen ontkomen. Uit Colomb Beschar werden onmiddellijk eenige vliegtuigen uitgezonden om de vluch telingen op te sporen. Deze zijn op ongeveer 35 K.M. afstand achterhaald Door machine- geweervuur werden zij door de vliegtuigen genoodzaakt hun vlucht od te geven. In middels arriveerden uitgezonden troepen, die direct tot den aanval overgingen. Het is de opstandelingen niettemin gelukt ln het donker een goed heenkomen te zoeken. Doch den volgenden dag werden zij weer o-gespoord waarbij het opnieuw tot een gevecht kwam. dat eenige uren duurde. Volgens een bericht uit Colomb Beschar zouden aan de zijde der insurgenten 15 man zijn gedood, terwijl de geregelde troepen 4 man hebben verloren. Het is de opstandelingen evenwel gelukt in den nacht met het grootste deel der bult te ontkomen Hongarije. Eén der stichters van het Bohemer Strijkkwartet overleden. Men meldt uit Agram aan „de Tel." dat al daar de bekende Cechische componist Oskar Nedbal plotseling overleden ls. Hij was een der medestichters van het Bohemer strijkkwartet, waarvan hij tot 1906 deel uitmaakte. Genève. De aanstaande Ontwapeningsconferentie. LONDEN, 27 December (VX>.) De „Daily Herald" zegt dat zij, die goede relaties on derhouden met de internationale kringen, den Tschechischen minister van Buitenland- sche Zaken dr. Benesj noemen als den waar- schijnlijken president van de Ontwapenings Conferentie, die in het jaar 1932 zal worden gehouden. De benoeming van den president zal een der belangrijkste en moeilijkste pro blemen zijn. welke de Raad van den Volken bond in Januari as. heeft op te lossen, want deze functie eischt niet alleen formeele plich ten, doch ook voortdurenden arbeid en poli tieke werkzaamheid van den eersten rang Britsch-ïndië. Straatgevechten te Bombay: 260 gewonden. BERLIJN23 December (V.D.) Naar uit Bombay aan de „Montag" wordt gemeld, hebben de Indische Nationalisten aldaar Zondag massabetoogingen gehouden, waarbij het tot ernstige straatgevechten met de Engelsche politie is gekomen. 260 Indiërs en 20 politieambtenaren werden daarbij, deels zwaar, gewond. 15 leiders. o.w. leden van het Al-Indische Congres en van den Indischen Oorlogsraad werden gearresteerd. Eenige leden van het Al-Indische congres ont plooiden de door de regeering verboden vlag van de Indische vrijheidsbeweging. Hierbij werden verwenschlngen aan het adres van Engeland geuit. De bereden Engelsche politie werd door de Nationalisten met steenen bekogeld. De politie maakte toen van de vuurwapenen gebruik. Na een strijd die vier uren duurde, is het gelukt de demonstranten te verspreiden. Roetri»r'"- De nieuwe leider der liberalen gekozen. BOEKAREST, 28 December (V.D.) De liberale partij van Roemenië heeft heden af gevaardigde Duva benoemd tot opvolger van den onlangs overleden liberalen leider Vin- tila Bratianoe. Deze benoeming heeft algemeen een goe den indruk gemaakt. België. De actie tegen het Fransch- Belgisch militair verdrag. De correspondent der NR.C. te Brussel meldt: In officieele kringen alhier blijft men veel belang hechten aan het offensief tegen het Fransch-Belgisch militair verdrag, dat se dert eenige dagen van verschillende zijden blijkt te zijn ingezet en naar de voorstan ders van behoud van dit eenzijdig verdrag vreezen, mogetijk tot opheffing er van zou kunnen leiden. Van officieuze zijde wordt nog altijd ver zekerd, dat het standpunt der regeering ten aanzien van het Fransch-Belgfsch militair verdrag ongewijzigd is. Van goedingelichte zijde mocht ik evenwel vernemen, dat niet alle leden van het kabinet-Jaspar deze mee ning deelen. De socialistische leider en oud-minister van buitenlandsche zaken, Vandervelde, die zoowel het verdrag van Versailles als het Fransch-Belgisch militair verdrag ondertee- kende en door zijn geruchtmakend artikel in Le Peuple van Zondag de in sommige Vlaam- sche kringen nooit stopgezette actie tegen dit verdrag vrij onverwachts nieuwe kracht bij zette, heeft zijn houding thans nader toege licht. Het feit alleen reeds, zelde hij. dat mannen als de socialistische Kamerleden Math ieu en Hubin, die om de vurigheid van hun Fransche sympathieën bekend staan, mijn opvatting deelen inzake de verdragen waarbij België is betrokken, bewijst duidelijk, dat niemand onder ons met een gevoe' van verminderde genegenheid ten opzichte van Frankrijk is bezield. Zij wenschen echter evenals alle andere Belgen, slechts door ban den van nimmer verzwakkende vriendschap aan Frankrijk gebonden te zijn en niet door eenzijdige verdragen, waarvan de punt ge richt zou zijn tegen een andere mogendheid. Hieronder volgt de achtste puzr.le-opgaaf. waai van de oplossingen op de navolgende voorwaarden en met gebruikmaking van het afgedrukte inzendersformulier kunnen wor den ingezonden. Oplossingen, verzonden in gesloten couvert, waarop vermeld „Puzzle-rubrlek" moeten uiterlijk Donderdagavond 1 Januari in ons bezit zijn. Bij de oplossing moet onderstaand formu lier worden Ingezonden, uitgeknipt en duide lijk leesbaar in gevuld. Bij leder formulier mag slechts één oplossing worden ingezon den. Voegt men er meer bij, dan moeten wij ze alle van het mededingen naar de uitge loofde prijzen uitsluiten. Hier het formulier: H.D. PUZZLE No. 8. Adres: Naam Inzender: 1 Januari 1931. Voor goede oplossingen loven wij uit: een Eersten Prijs van 7.50 Vijf Premies van 2.50 elk. Zijn er meer goede oplossingen dan het aantal prijzen, dan zullen deze bij loting worden toegekend. De namen van de prijswlnners zullen wij ln ons nummer van den volgenden Zaterdag (3 Januari) publlceeren. Er bestaat geen beroep op de genomen be slissingen. Correspondentie er over kan niet worden gevoerd. Alle oplossingen moeten bezorgd of per post gezonden worden aan onze bureaux, Groote Houtstraat 93. Van onvoldoende gefrankeerde brieven wordt geen nota genomen. a-a-a-a-a-a-a b-d-d-d-e-e e-e-e-e-e-e-g-g g - g - 1 - i - i - 1 - 1 1-j-l-j -1-1-1 m-n-n-n-n n-o-o-o-o-r r-r-r-r-s-s-t-t t-t-u-u-u-u-v-w zoodanig ln de hokjes te plaatsen en wel van cijfer tot cijfer van boven naar beneden, dat er woorden in komen te staan met de vol gende beteekenls: 1 tot 2 lichaamsdeel. 2 3 fraaie kleurstof. 3 4 nadeel - schade. 4 5 omwenteling 5 6 listig. 6 7 bedekte scherts. 7 8 Zuid -a merikaansohe 8 9 hoffelijk. 9 10 edelsteen. 10 kleerkast. De bovenste rij van links naar rechts, vormt een feestdag. LETTEREN EN KUNST MUZIEK. HAARLEMS OPERETTE-ENSEMBLE OPERETTE „ERMINIE". Geen plaats was er onbezet ln den Schouw burg Jansweg, als Zaterdagavond het Jonge gezelschap van H.O.E. de opvoering gaf van Yacabowski's operette „Ermlnie". Wat we er altijd hebben bewonderd: de frlssche geest, en de bekoring der jonge stemmen, was er ook nu weer. In de vorige uitvoering had men het tooneelmatige in de costumeering. waar 't maar even mogelijk was. vermeden en trof ons de bekoring van de geheel met eigen mid delen saamgestelde aankleeding. Men had zich toen met gerustheid overge geven aan de leidster, en zich om Mej. Truus Krijnen gegroept om fn de keuze der costu meering haar goeden smaak te doen beslissen, die vanaf de oprichting immer gold als ver- trouwens waard. De verzorging van het in strumentale gedeVte evenwel hebben wij in de voorafgegane uitvoeringen tot onzen spijt niet kunnen loven. Deze belangrijke factor was tot heden Im mer behandeld als quantlté négllgeable, en het kon wel niet anders, of het gehalte der uitvoering moest noodwendig hieronder lijden. Wij hebben bij herhaling gewezen op deze te kortkoming en waren dus, als nieuwsgierig heid ons naar den orkestbak dreef, niet on aangenaam verrast, daar aan te treffen een orkestbezetting, die. zooals spoedig zou blijken treffend mooie dingen wist te doen. Evenwel vonden wij ditmaal niet zooals tot heden met de leiding van het geheel belast Mej. Truus Krijnen. doch den heer J. Post. bekend leider van kinderkoren e.a. Omtrent deze mutatie heb ik mij niet verder laten Inwijden dan alleen aangaande het feit dat zij heeft plaats gehad. De tijd zal moeten leeren, In- hoeverre deze verandering mag gelden aLa een verbetering. Inmiddels: met het feit dat de heer Post de rol van maestro al cembalo niet heeft willen bestendigen, maar veeleer den dirigeer stok ter hand nam en zoodoende nu koor en instrumentale begeleiding beide In zijn hand heeft, is H O E. een flink eind op den goeden weg gekomen. Stond nu meteen deze uitvoering der ope rette ..Ermfnle", de eerste onder Post's leidinz aanstonds op het peil dat men redelijkerwijze zou mogen verwachten? Ik zou het niet graag beweren, want ik zou het moeten bewijzen. En daarvoor heeft het gehoorde mij geen aan leiding gegeven. De ouverture, ze werd ferm en ln elastisch s tempo ingezet. Maar toen kwam al heel gauw de tegenvaller. De koren, het ensemblewerk bleken er slecht „ln te zitten" en van de slagvaardigheid van den heer Post werd het uiterste gevergd om geheel fn 't gareel te houden. De beste mo menten vielen dan ook te boeken, waar soli of duetten werden gegeven en hier had men meermalen gelegenheid, de lieve, zij 't ietwat luchthartige muziek te waardeeren. Hier ook wedijverde het goed bezette blazersensemble met dat der strijkers, om kleur te geven aan wat de componist ter illustratie van den tekst had neergeschreven. De heer W. A. Hensen en Mej. T. van Waard als George en als Lady Ermlnfe boekten hier successen waarover zij niet ontevreden zullen geweest zijn. Hun zang was zuiver, zij 't ook dat de zangstem van Mej. Van Waard in deze rol een grootere expansie vraagt. Doch al waren stimmlich hun verdiensten zoo groot geweest als we dit slechts zouden wenschen zij konden ons toch nfet brengen de bevrediging, die er van een operette uit gaat als ze wordt gegeven ln het goede spel- tempo. Dit tempo ontbrak vrijwel heel den avond en was dan ook mede ooi zaak dat eerst om elf uur de pauze nog moest beginnen. De noodzakelijke spanning, waar de iéne goede vondst de andere van den plaats driest, om zelf even onverwacht *t veld te ruimen voor een derde, misten we doorgaans, en daarom was de scène in II. tusschen de roovers Ravon en Caddo. gespeeld door de heeren B v. d. Born en S. van Schooten, den hoorder een welkome gelegenheid om zijn drang tot mee leven eens te kunnen uitvieren. Het spreekt van zelf dat ook de andere rollen (Markies, en ridder de Brabczon resp. de heeren F. Lansheer en J. Geben) Violet en Mary (de dames L. de Jong en M. v. 1. Born) en allen die tegenspel hadden te geven of te aanvaarden, den invloed moesten ondergaan van dit gemis aan speltempo. Enkele tekor ten (zoo om. 't feit dat de Markies dezelfde voet- en beenbekleeding droeg zoowel in I waar langs buitenwegen de herberg wordt bezocht, als in II waar op 't kasteel „het luisterrijk feest" wordt gevierd) zijn gemak kelijk té herstellen bij een wederopvoering; meer zorg zal vragen de vlotte en vlottende regie, maar ons vertrouwen in H.O.E.'s too- neel-animo. zal ons ook in dit opzicht in de toekomst niet beschamen. G. J. KALT. INGEZONDEN Voor den inhoud derer rubriek stelt de Redactie •ich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet eeplaa'st, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. DE DOLLECTE VOOR BROKKENHUIS HET EEN OPROEP. Het dames-comité voor de collecte voor het Brokkenhuls, te houden op 31 Januari as., roept alle ouderen en jongeren (mini mum leeftijd 14 Jaar) die bereid zijn, voor dit zoo goede doel op dien datum mee to helpen collecteeren. daartoe op. Aan allen die ertoe bereid zijn wordt vrien delijk verzocht zich in de periode 517 Januari te willen aanmelden aan Het Brok- kenhuis. Het comité herinnert opnieuw aan den bij- zonderen nood van deze tijden en aan de beproevingen van zoo velen, die hulp noodig hebben en verdienen. Het spreekt de hoop uit dat zeer velen het daarom ln zijn taak zullen willen terzijde staan. HET COMITé. AGENDA Heden: MAANDAG 29 DECEMBER. Stadsschouwburg: N V- Itallaansch® Opera „Fausi", 745 uur. Palace: Emil Jannings In „De Lieveling der Goden". Tooneel: ..The 4 Romalns" (mu sical act). 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: ,,24 uur getrouwd" en „Hij zij en de camera". Tooneel: Duo Bonda; 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De Jazz-Zanger". Tooneel Karl Hermes. 7 en 9.15 uur. DINSDAG 30 DECEMBER Schouwburg Jansweg: Vereenigde Schouw spelers. ..Laat Patsy maar loopen". 8 15 uur. Stadsschouwburg: Het Nieuwe Tooneel. ..De Liefdes Parade". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaame 10 Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Bennebroek: Raadsvergadering. 7.30 uur nam. Haarlemmerlied e. Raadsvcrga-* dering. 10 uur v-m.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5