y SEIË m Zk/iAad&i djemge föeseAuCfyeó r e p li s fjjjf M STADSNIEUWS ARBEIDERSWONINGBOUW. FOTO-ALBUMS' ANDREA De wraak der Verdrevenen HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 31 DECEMBER 1930 De 258 woningen die de gemeente in Haarlem-Noord gaat bouwen. Dc huizen voor groote gezinnen. Bij de behandeling van de gemeentebe- prooting voor 1931 is van verschillende kan ten aan Mr. J. Gerrltsz, wethouder van open bare werken en volkshuisvesting, hulde ge bracht voor de wijze waarop hij zich inspant om het woningtekort in onze gemeente meester te worden. Nu gaat de gemeente weer 258 woningen aan en nabij het Juno-plantsoen in Haar lem-Noord bouwen. De raad heeft de credie- ten daarvoor reeds toegestaan, de aanbeste ding is gehouden, zoodat aan tc nemen is. dat voor wij een maand verder zijn met het grondwerk al begonnen is. De hutzen zUn voor gezinnen van verschil lende grootte bestemd. Er komen 129 heele huizen. 9 beneden- en 17 bovenwoningen voor normale gezinnen. 25 woningen voor groote gezinnen. 34 woningen voor kleine gezinnen. 39 woningen voor ouden van dagen. 5 winkelhuizen. De huizen voor normale gezinnen, bevatten beneden: een gang. een woonkamer <3.25 M. bij 4.85 M. of 4.50 bij 4.30 M.), een kleine ka mer en een keuken. Op de verdieping: 3 slaapkamers en een bergruimte. De huizen voor groote gezinnen: beneden: een gang, een groote woonkamer <4.48 M. bij 5.25 M.>, een kleine kamer en een keuken, op de verdieping: 3 of 4 slaapkamers en op de zolderverdieping 1 of 2 slaapkamers. In de hulzen voor kleine gezinnen beneden: een gang, een woonkamer en een keuken, op de verdieping 2 slaapkamers. In de benedenwoningen zijn een woonka mer, een keuken en 4 slaapkamers. In de bo venwoningen: op de verdieping 2 kamers en een keuken, op de zolderverdieping 3 of 4 slaapkamers. De woningen voor ouden van dagen hebben beneden een woonkamer, een slaapkamer en een keuken en boven een zolderruimte. Een gedeelte der huizen krijgt een voor tuintje. Natuurlijk hebben alle huizen een achtertuin. Teneinde het silhouette van de bebouwing een levendiger aanzien te geven, zijn de wo ningen voor groote gezinnen, die een grootere hoogte verkrijgen, verspreid in het plan ge plaatst en zijn 8 perceelen, waarin boven- en benedenwoningen, geprojecteerd aan de kop pen van een tweetal bouwblokken, gelegen tegenover het Juno-plantsoen en één perceel met een boven- en benedenwoning in de Pallasstraat tegenover de Schutterstraat. De woningen voor ouden van dagen zijn gegroepeerd om een binnenterrein, dat als gemeenschappelijke tuin zal worden aange legd en van den openbaren weg toegankelijk zal zijn door een poort. 10 maanden r.a de gunning moet de aan nemer reeds 93 huizen bewoonbaar afleveren. 4 maanden later moeten nog 60 huizen klaar zijn. Om het geheele werk op te leveren is een termijn van 1 1/2 jaar gesteld. De plannen voor deze huizen zijn ontwor pen door Bouw- en Woningtoezicht, afdeeling Volkshuisvesting, waarvan de heer A. F. P. Onderwater als hoofdinspecteur de leiding heeft. Deze afdeeling heelt, vooral in den laatsten tijd, zeer belangrijk werk afgeleverd, waardoor de woningvoorziening te Haarlem een zeer goeden naam in het land heeft ver kregen. De huizen voor normale gezinnen. EEN NIEUWJAARSWENSCH. UIT „DE LIEFDESPARADE". Dinsdagavond voerde „Het Nieuwe Tooneel" èrtistïek leider Carl Tobi. in den Stadsschouw burg de vaudeville-operette „De Liefdes parade" op. In deze opvoering was ingelascht het uitspreken van een Nieuwjaarswensch van David Tomkins door Berry Kievits en Carl Tobf als Maaikemeu en Pletcrbreur. Wij ontleenen het volgende aan dezen wensch Na een opmerking over de radio-censuur en een hulde aan Prinses Juliana, die den doctorsbul kreeg, volgt een „hiep, hiep. hoe- rah!" voor de Prinses. Daarna zegt „Pleter- breur": „Dat hoor je in elke microfoon. Het mag wel eens. want onze toon Kan tegen 't buitenland niet op. Ze zetten ons eenvoudig stop! Had Holland maar een krachtstation Dat doorklonk tot in „Babyion!" vult Maaikemeu aan. Als Piet dan verwonderd kijkt zegt Maaike: „Natuurlijk, Babyion, want daar Sprak ook steeds alles door elkaar: Rood, paars en zwart en links en rechts". Waarna Pieterbreur opmerkt: „Naar zoo'n verwarde boel hoeft slechts Minister Reymer heen te gaan En elk is met z'n deel voldaan". „Dat zegt de A.V.R.O. je pas na Als ze haar zender heeft" antwoordt Maai kemeu. „Nou ja", zegt Pieterbreur dan: „Verschil van meening heb je vaak. 't Was bij de Vlootwet ook weer raak!" Waarop Maaike: „En hier in Haarlem! maar. zeg Plet, Die honden wisten blijkbaar niet, Al waren ze goed afgericht. Dat hauwauwauw geen vrede sticht!" Lion van Lier, Boedels. Nap de la Mar wor den dan herdacht en vervolgens komen de INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. r-rrTi7tï7?TTTra mijnrampen in het Roergebied, de ramp van de R. 101, de goed geslaagde tocht van de DO. X en de luchtverbinding Nederland— Indië aan de beurt. Speenhoff's Indische reis wordt niet vergeten: „Nou en Oom Koos dan? Zijn tournée Viel toch in elk geval wel mee!" Tot slot de gebruikelijke hcilwenschen; „Heil ook zij den Burgemeester En het Haarlemsch Stadsbewind. Dat het in zich kracht en wijsheid En bij 't volk waardeering vindt". De heer Van Hees krijgt een pluim: „Een aparte wensch ten slotte Voor den Schouwburgdirecteur. Waar Van Hees de zaken regelt Stelt de toekomst niet te leur 11" DE TRAMDIENST OP OUDEJAARSAVOND. Hedenavond zal. teneinde het personeel in de gelegenheid te stellen om den Oudejaars avond zooveel mogelijk in eigen kring te vie ren, de tramdiensten op de lijnen 1 tot en met 5 na 8 uur beperkt worden tot een kwar- tierdienst. Te Amsterdam is een bijzondere regeling getroffen voor de café's. Te Haarlem gelden, naar wij vernemen, geen bijzondere be palingen. ONTSLAG BIJ PHILIPS. Naar wij in de Maasbode lezen zal aan 250 man bij Philips te Eindhoven ontslag worden aangezegd. VOLKSTELLERS. DIE LASTIG GEVALLEN WORDEN. Werkloozen te Amersfoort, die gevraagd hadden, als volksteller te mogen dienst doen. maken zich nu druk met het hinderlijk vol gen van de volkstellers, meldt de N.R.C. In sommige wijken waar sociaal-democraten als volkstellers werkzaam zijn, moest de politie de tellers begeleiden. PARACHUTE SPORT. BANDOENG. 29 Dec. (Aneta). Het A. I. D. de Preangerbode meldt dat hedenmorgen te Kali Djati de eerste parachute-sprongen plaats vonden. De sprong werd gemaakt door den adjudant-vlieger J. A. J. Conincx uit een Fokker, bestuurd door luitenant Zomer. Voor den afstap was een stalen ladder, ter zijde van het vliegtuig aangebracht. De sprong, welke geschiedde van een hoogte van 1000 meter, slaagde zeer goed. DE P-N.I.-LEIDERS IN HOOGER BEROEP. Aneta seint uit Batavia, dat alle veroordeelde P.N.I.-leiders revisie aangeteekend hebben. TIJDSCHRIFTEN. „Tentoonstellen gsbericliten". In de December-aflevering van bovenge noemd maandblad, het officieel orgaan der Nederlandsche Vereeniging voor Tentoonstel- lingsbelangen, treffen wij als naar gewoonte allereerst aan een zeer uitvoerige en prac- tische opgave van tentoonstellingen en jaar beurzen in de eerstkomende maanden in en buiten Nederland te houden. Vervolgens trekt de aandacht een bericht omtrent de Mij. tot exploitatie van Jaar beursgebouwen te Utrecht en een mede- deeling betrekking hebbende op de Int. ten toonstelling op het gebied van kookkunst en hoteibenoodigdheden te Londen. De heer W. Graadt van Roggen geeft een uitvoerige beschouwing omtrent de regeling van het internationale jaarbeurswezen, zoo als deze is besproken in de vergadering van een Vereeniging van Internationale Jaar beurzen, onlangs te Poznan gehouden. Verder ls in deze aflevering opgenomen een lijst van bekroningen toegekend aan Ne- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. derlandsehe inzenders op de International© tentoonstelling Luik 1930 en ten slotte de be grooting van inkomsten en uitgaven van de Vereeniging over het jaar 1931. Dc Vrijdagavond. Wij ontvingen de laatste aflevering van „De Vrijdagavond". Hierin begint E. F. Monossohn uit Antwerpen aan zijn tweede serie artikelen over het ontstaan en de ont wikkeling van het Chassidlsme. B. Gobits vervolgt zijn beschouwingen over .Berlijn als Jcodsch Centrum", terwijl J. H. Sohlberg bijzonderheden mededeelt over het Nederlandsch-Israëlitlsch Seminarium. In de rubriek .Boekbespreking" vraagt Joseph Gompers de aandacht voor A. van Collem's nieuw gedicht „God". Nederlandsch Fabrikaat. In hei December-nummer van het maand blad .Nederlandsch Fabrikaat" orgaan van de vereeniging van dien naam, schrijft de heer Meyer de Vries in een artikel, „Cijfers die te denken geven", over werkloosheid en de -bevordering van Nederlandsch Fabrikaat. Wij hebben een en ander weergegeven toen het als vlugsohriftje was verschenen. De heer J. J. Hoogewerff vraagt in een bijdrage „Machines voor Electrische Centrales", waar om de zoo belangrijke order voor de nieuwe Provinciale Electrlciteits-centrale te Velsen uit Engeland moet komen, en hij betreurt, dat zelfs het vervoer niet aan een Neder- landschen ondernemer ten goede kwam. Van den heer Meyer de Vries is er ook een artikel „Met het Nederlandsch Fabrikaat op Marsch", en daarin komt hij tot de con clusie, dat de actie voor het vaderlandsch product niet zonder invloed is gebleken. Opgenomen is een brief van het Bestuur der Coöp. Vereeniging van Nederlandsche Ijzergieterijen aan Burgemeesters en Wet houders van de voornaamste gemeenten hier te lande, waarin een dringend beroep wordt gedaan op de medewerking dezer autoriteiten om zoovee: zulks slechts mogeiijk is de leve ring van gietwerk aan Nederlandsche fa brieken op te dragen. In de bijdrage „Bevordering van de belang stelling in en kennis omtrent Nederlandsch Fabrikaat bij het Technisch Onderwijs in Nederlandsch Oost-Indië, deelt het bestuur der vereeniging mede, dat op verzoek van en in overleg met den Inspecteur van het Technisch Onderwijs in Nederlandsch Oost- Indië. het bestuur der Vereeniging .Neder landsch Fabrikaat" zijn medewerking ver leent om ten behoeve van het technisch onderwijs materiaal, afkomstig van Neder landsche fabrieken, ter beschikking te stel len. Het woord is thans aan de directies der daarvoor in aanmerking komende Neder landsche fabrieken om te bewijzen of zij vol doende overtuigd zijn van het groote belang, dat er in is gelegen, wanneer belangstelling voor de Nederlandsche industrie wordt op gewekt bij leeraren en leerlingen van in richtingen van technisch onderwijs in Indië. „Nieuwtjes uit de Nederlandsche Industrie" geeft een belangwekkend met eenige af beeldingen verlucht overzicht van hetgeen op dit gebied in den laatsten tijd in Neder land is voorgevallen. Uit de begrooting van inkomsten en uit gaven over het jaar 1931, blijkt, dat deze Vereeniging wel met zeer geringe middeien moet werken, aangezien het totaal bedrag slechts f 21.050 bedraagt. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt dc kopij den inzender niet terug gegeven. MALAISE EN MIDDENSTAND. Mijnheer de Redacteur. Gaarne zou ik u plaatsruimte willen ver zoeken voor het volgende: In uw blad is reeds meermalen over de malaise geschreven, doch zou ik gaarne een poging wagen, om deze zaak vanuit een an der oogpunt te bezien, dan algemeen gebrui kelijk is. De malaise ontstaat toch. hetzij door over productie, hetzij door onderconsumptie. Wan neer vraag en aanbod niet met elkaar in overeenstemming zijn, ontstaat er een wan verhouding, welke „Crisis" genoemd wordt, en eindigt met een toestand, welke men „Malaise" noemt. In dit overgangstijdperk bracht een ieder zoo weinig mogelijk in te koopen, omdat men steeds hoopt, morgen goedkooper te kunnen koopen. Hierdoor ontstaat een dusdanige toe stand, dat zelfs, wanneer de productie af neemt, de wereldvoorraden steeds toenemen, doordat niemand koopt, en daardoor de con sumptie (verkoop) belangrijk wordt inge krompen. Mannen van beteekenis, zooals Sir Henry Deterding, President-Directeur van de Ko ninklijke Petroleum schreef dan ook onlangs dat de tegenwoordige malaise meer nadeelen ondervond van de z.g. onderconsumptie, dan van overproductie. Wat is echter het resultaat van -de onder consumptie? In de allereerste plaats, dat verschillende fabrieken, zelfs die, welke met de crisis aan vankelijk niets te maken hadden, minder werk hebben en genoodzaakt zijn personeel te ontslaan, met gevolg: toenemende werk loosheid. I De werkloosheid heeft ten gevolge, dat de koopkracht van de massa vermindert, waar van het resultaat ls, dat de omzetten van de middenstandszaken steeds inkrimpen. Nu wordt wel als remedie genoemd, dat de win keliers hunne prijzen moeten verlagen, maar als de koopkracht ontbreekt dan is het resul taat hiervan toch niet voldoende. Bovendien wordt deze malaise door zekere politieke personen gaarne aangegrepen, om de maatschappelijke orde zoo mogelijk nog meer te kunnen verstoren. De vraag is nu, is er wel aanleiding, en heeft het zijn voordeel, dat de Middenstand zijne inkoopen en aanvulling van zijne voor raden nog langer uitstelt. 'i Naar mijne meening niet, want de wereld- prijzen zijn gedurende en tweetal maanden reeds stabiel. Wanneer dus geen lagere prij zen meer zijn te verwachten, wat trouwens de meening is van de vooraanstaande Ban kiers en Economen, zoowel in Amerika als in Europa, beteekent het uitstellen van aankoo- pen indirect dan ook niet anders, dan bevor dering der werkloosheid. De gevolgen hiervan zijn bekend; mindeTe koopkracht, hoogere bedragen aan werkloo- zensteun door Rijk en Gemeenten, met uit eindelijk gevolg, verhoogde belastingen, om van politieke onrust niet te spreken. Zooals "hierboven uiteengezet, behoeft op lagere prijzen dan thans niet gerekend ie worden, want de meeste artikelen hebben thans een noteering beneden kostprijs, en zulk een toestand kan niet voortduren. Het wil mij dan ook voorkomen, dat, wan neer de Middenstand haar eigen belang in ziet. zü hare inkoopen niet langer meer zal uit5telln, waardoor de „Malaise", met al hare nadeelige gevolgen, vermoedelijk eerder ver dwenen zal zijn, dan thans door velen, welke alles door een zwarten bril bekijken, wordt beweerd, al kunnen zij hiervoor geen bewijs aanvoeren. Wanneer de werkloosheid bestreden wordt, is reeds veel, zoo niet alles gewonnen. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, Uw dw. y W. VAN MANEN. STADS-EVANGELISATIE. Het bestuur der Stads Evangelisatie brengt hartelijken dank aan allen die medegewerkt hebben, hetzij door giften of anderzins, om ons Kerstfeest zoo schitterend te doen slagen. Aan ongeveer 100 kinderen werd een Kerst pakje uitgereikt en aan 40 arme gezinnen een Kerstgave in natura. Ook de firma van Haust Koekfabrieken en firma Van Nelle Koffie- en Theefabrieken, onzen hartelijken dank voor de ontvangen koek, koffie en thee voor gratis uitdeedin.g voor de Kerstdagen. Ais er iemand, nog wat te missen heeft voor de arme gezinnen, gaarne zijn wij bereid het in ontvangst te nemen en door te geven. Schrijft u even een brief kaart: Spaarnoogstraat en we komen heti gaarne bij u halen. i Het bestuur der Stads-Evangelisa tie. ZIEKEN VAN GEEST. Ditmaal hebben met St. Nicolaas of Kerst feest een zeshonderd „vergeten" patiënten een pakket met verrassingen ontvangen, 't zij van particulieren direct, 't zij door dc Ned. Vereeniging voor hulp aan zieken van geest zelve. Dit jaar werden dus tweemaal zooveel patenten verrast als verleden jaar. Dezen stumperds op hun verjaardag een pakket toezenden is zeker ook een dankbaar werk. Vraagt daartoe aan den secretaris, den heer R. Alving, Scheldestraat 86, Amsterdam een adres van een patient(e). Giften in geld kunnen nog steeds gestort worden op het postgironummer der vereeni ging, no. 140554 Amsterdam. Gaarne tot inlichting bereid C. G. HONIG Hz. 30 December '30. Heemstede, Jacob van Campenstraat 10, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. LlfinEM,HALF PERKAMENT, LEO ER GR.HOUT5TR.163 TEL FEUILLETON. Uit het Engelse li van J. S. FLETCHER. (Nadruk Verboden). HOOFDSTUK I. Oliver Carsdale. een schatrijk fabrikant uit Halfirth, had bezoek van een zakenvriend uit Londen, die zijn week-end op zijn prach tig landhuis te Ryvedale Moor. op enkele uren afstands van de stad gelegen, was ko men doorbrengen. Gisteren was de vriend aangekomen en nu liet Carsdale hem de prachtige tuinen zien die de villa omringden, om hem tenslotte te brengen naar een op een heuvel gelegen kreupelboschjc. vanwaar men een schitterend vergezicht had over het om ringende landschap. Ze liepen voort onder het frlssche groen van de nog jonge dennen en kwamen na eenigen t-ljd aan oen terras. Carsdale's gast kon geen woorden vinden om uitdrukking te geven aan zijn verwondering hier zoo'n prachtig plekje aan te treffen. .Dat had je niet gedacht, hè. Rawlinson". zei Carsdale lachend, terwijl hij naar het prachtiee landschap wees. dat zich voor hen uitstrekte. „Ja, ja. zoo iets zul je in heel Yorkshire niet aantreffen, in heel Engeland misschien niet". Z'n gast antwoordde niet. Hij keek vol ver rukking naar het landschap, vol afwisseling en kleur dat zich zoo plotseling voor zijn oogen vertoonde en dacht er aan, dat zijn gastheer het volste recht had om op zoo iets trotsch te zijn. Den vorigen dag was hij, zooals gezegd, op Carsdale's buitengoed aangekomen. Van zijn auto uit had hij toen gezien, dat het huis van zijn gastheer gelegen was te midden van uitgestrekte, eentonige heidevelden. Maar nu bevond zich onder hem een lang. diep dal, zóó diep. dat het een ravijn geleek dat zicli uitstrekte van het Zuiden naar het Noorden, waar het bijna opmerkbaar in heuvelachtig terrein scheen over te gaan. De hellingen van het dal waren zacht glooiend, op sommige plaatsen echter steil. Hij stond nu op het uiterste puntje van een groot rots, waaronder op een diepte van on geveer honderd voet, een kronkelend riviertje zich bruisend een weg door het dal brak. Tot op een halven mijl afstand waren tal van dergelijke overhangende rotspunten zicht baar. En zoover het oog reikte, nergens zag men eenig teeken van menschelijke cultuur. Maar in het Noorden, heel in de verte, daar. waar het dal in de vlakte overging, lag een stad Halfirth —terrasvormig gebouwd op de stelle rotsen. Zij scheen een verzame ling van pakhuizen en fabrieken en grauwe huizenmassa's, gelegen rondom een steenen brug en een eeuwenoude kerk. Het was meest al opvallend hoe leeliJk en somber de stad w as maar nu, ln de stilte van den avond, nu slechts een parelgrijs rookwolkje dreef boven de pannendaken der huizen, die men in de schemering nog slechts heel vaag zich kon zien afteekenen tegen de donkere lucht, nu had de stad niets leelijks meer. Aan dc andere zijde van het terras heersch- te de grootste eenzaamheid. Slechts een en kel huis was er te zien. een grauwe, met klimop begroeide massa van grijzen zand steen. Het stond aan den oever van het ri viertje, juist onder de plek, vanwaar Oliver en zijn gast uitkeken. Rawlinson keek zijn gastheer, die naar het oude huis onder hem stond te turen, van ter zijde aan, Er lag iets vreemds in den blik van den fabrikant. Plotseling keerde hij zich om en raakte den arm van zijn gast aan. „Zie je dat huis daar", vroeg hij. ..hoe vindt je het zoo?" „Het ligt daar schitterend", antwoordde de gast, ,,'t schijnt oud te zijn?" „Ryvedale Abbey heet het", vertelde Oliver, „Het hoort van Lord Ryvedale". Hij haalde zijn sigarettenkoker te voor schijn. hield dien zijn gast voor en samen gingen ze naar een bank, die onder een uit springende rotspunt stond. „Laten we hier wat gaan zitten", stelde hij voor. „lederen Zondagavond ga ik hier een poosje zitten om van het heerlijke uitzicht te genieten. Mooi of leelijk weer. zomer of winter, altijd kun je mij dan hier vinden. Er zijn dingen, die je nergens zoo prachtig kunt zien als van hier af. Daar in de verte heb Je bijvoorbeeld mijn fabriek, daar, in de stad. Daar heb ik veel geld verdiend, en je weet men houdt er van om nog eens naar zulke plekjes te kijken. Maar toch liever kijk ik naar Old Abbey". Weer wees hij naar het sombere, oude huis. .Daar zou ik graag de rest van mUn leven willen slijten", zei hij zacht. Zijn gast keek onwillekeurig naar het huls, dat zij nog maar enkele minuten geleden verlaten hadden 'n groote. prachtige villa, met alle denkbare moderne comfort, waarin de geheele atmosfeer van weelde vervuld scheen, een ideale woning voor een rijk za kenman. En beurtelings keek hij naar Oliver en het oude, vervallen kasteel in het dal onder hem. „Zou je werkelijk dit prachtige, comforta bel ingerichte huls willen verruilen voor dat daar, dat nog uit de middeleeuwen lijkt te dagteekenen", riep Rawlinson uit. „Dat meen je toch niet, Carsdale!" „Waarachtig wel", antwoordde Oliver be slist. „Ik zal je vertellen waarom. Altijd heb ik er naar verlangd om nog eens in Ryve dale-Abbey te wonen. Waarom? Omdat ik daar als een arme jongen, m'n eerste shilling heb verdiend en mij toen voorgenomen heb, dat ik niet zou rusten, voordat iedere steen er van en iedere meter grond, waarop het staat, mijn eigendom zou zijn. Daar begon ik mijn leven en daar wil ik het eindigen. Arm ben ik er begonnen, rijk wil ik er sterven. Jarenlang ben ik al millionnair, ja meer nog, jarenlangM „Gelukkige kerel, dat je bent", merkte Raw linson op. ,,'t Zal wel een stokpaardje van je zijn; millionnairs zijn gauw geneigd om er stokpaardjes op na te houden! Of is het wer kelijk een gevoelskwestie?" ,,'t Is meer dan dat," antwoordde Oliver, „is iets dat mij mijn heele leven in beslag genomen heeft, 'k Heb meer idealen gehad en ik heb ze bereikt! Al ben ik dan niet de rijkste, ik ben toch zeker een van de rijkste mannen van Engeland. Driemaal was ik Bur gemeester van Halfirth. Ik ben voorzitter van de Kamer van Koophandel. Als ik lust had, zou lk, om zoo te zeggen morgen lid van het Hoogerhuis kunnen zijn. Ik kanlk zou niet weten, wat lk niet kon. Maar on danks dit al'.es, heb ik er altijd naar gesnakt om nog eens Ryvedale-Abbey mijn eigendom te mogen noemen. Geen dag gaat voorhij, of lk denk er aan! Rawlinso-^m man van middelbaren leef tijd. keek gastheer een oogenblik aan, dit alles, dacht hij. was typeerend voor Cars dale's karakter. Hij was een forsch gebouwd, energiek zakenman, met een helder oordeel, welbespraakt, het type van iemand, die zijn heele leven gewerkt had en het waarschijn lijk tot zijn dood zou blijven doen. Nu, op dit oogenblik, begreep hij hem beter dan ooit te voren. „Ja, ja ik weet er alles van", zei hij lang zaam, „jij behoort tot het slag menschen, dat recht op hun doel afgaat en het nooit uit het oog verliest". Oliver stak zijn duimen in zijn vestgaten. klemde z'n sigaar tusschen zijn lippen en leunde behagelijk achterover, terwijl hij droomerig staarde naar Ryvedale-Abbey, dat langzaam in dc schemering scheen te ver vagen. „Mijn vader was tuinman bij den ouden Lord Ryvedale", hernam hij na een lange pauze, „en woónde in dat kleine huisje daar ginds. Hij was een goed vakman, nog zoo een van den ouden stempel, weet je. En hij was een vaa die menschen. die in werken geloo- ven. Hij was het, die mij liefde tot den arbeid wist in te boezemen. De menschen die werken heerschen. placht hij te zeggen. Tot m'n 13e jaar ging ik op school, toen nam hij mij er af, omdat hij meende, dat een jongen op dien leeftijd aan den arbeid moest. Onder zijn lei ding werkte ik daar in den tuin tot mijn achttiende jaar. Daarom houd lk zoo van dien tuin, begrijp je. Maar toen ik achttien jaar was, verlangde ik naar iets beters. Ik wilde geld verdienen, veel geld. Ik bezocht de avondschool en na eenigen tijd kwam ik op een textielfabriek in Halfirth. Binnen drie Jaar werd ik tot bedrijfsleider benoemd en voor lk dertig was. was ik compagnon. Toen de laatste firmant stierf nam ik de zaak over; je weet. wat ik er van gemaakt heb, nietwaar? Een van mijn idealen had ik be reikt en zoo zal 't niet lar.g meer duren, of ik zal ook dit ideaal daar bereikt hebben". (Wordt vervolgd),»

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 12