UIT DE OMSTREKEN EEN RAAD! Spoor's gestampte Muisjes SpOOr'S 2 w „V.'riohÏKM s HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 31 DECEMBER 1930 VIJFDE BLAD VELSEN. ïusschen Jan van Sluis en Kees van Pont op Oudejaarsavond van 1930, gevolgd door hun Nieuwjaars-wensch. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Cu. per u-icl Koop Kare! 1 inplaats var> sigaren zonder meer. Als U Karei I zegt, weet iedereen wat U bedoelt, want er is immers maar één Karei I? En waarom zoudt U risico loopen met een onbekend merk, als U voor hetzelfde geld kunt genieten van de onovertroffen melange Yan 2500 arbeiders - 2'/2 millioen sigaren per week Kees van Pont: Zoo, vriend Jan, kom jij eens praten, Op den laatsten dag van 't jaar? Jan van Sluis: Ja, zeg Kees, 'k had in de gaten, Dat 'k dit uurtje vrij had, maar. Kees van Pont: Jongen, wat is veel gebeurd toch In den jongst verstreken tijd, Jan van Sluis: Moest ik alles hier vertellen, *k Was den heelen nacht wel kwijt. Kees van Pont: Laten wij eens op gaan diepen, Wat dit jaar wel is geschied. Jan van Sluis: Maar niet van die droeve dingen, Die vertel ik liever niet Kees van Pont: Een gemak voor Velsen-Noord is 't, •fc Nachts te kunnen telefoneeren Jan van Sluis: En bij den gezondheidsdienst hoeft Nu geen zuster te mankeeren. Kees van Pont: 'k Zag het speelterrein vergrooten In IJmuiden bij de haven. Jan van Sluis: Ja, de jeugd kan zonder zorgen Daar nu spelen, tunnels graven. Kees van Pont: Op de pont, met druk verkeer, Hoor je over wegen praten, Die bij Driehuis was het weer, Jan van Sluis: Ja, die was zoo vol met gaten. Dat is nu in orde toch? Kees van Pont: Ja en ook veel nieuwe straten Afgewisseld door plantsoen. Die 't geheel nu vriend'lijk laten. Jan van Sluis: 'k Denk nog aan den grooten dag, Van de opening der sluis Toen 'k de Koningin daar zag. Kees van Pont: Zelfs geen besje bleef er thuis. Jan van Sluis: Onvergeeflijk is dat uur, Toen de Koningin de sluis, Opende en in het bijzijn Van heel 't Koninklijke huis. Kees van Pont: Voor IJmuiden is 't geweest, Een groot en historisch feest. Jan van Sluis: Ja, trotsch zijn wij op dat werk, Dat alom van zich deed spreken. En waar van 't nut en groot gemak, Dit jaar sterk reeds is gebleken. Kees van Pont: Wat is Velserbeek toch mooi. Met al zijn paden en zijn lanen, Jan van Sluis: Met zijn pauwen, duif, fazant, Met zijn herten, ree en zwanen. Kees v. P.: Ook de schoolbouw werd dit jaar Ook eens flink ter hand genomen. Jan v. S.:' Menig practisch, mooi gebouw, - Is in dit jaar klaar gekomen. Kees v. P.: Niet slechts zorg werd er besteed. Aan 't normaal gezond kind Jan v. S.: Maar ook aandacht werd gegeven Wat men onvolwaardig vindt. Kees v. P.: Een school verrees, zoo mooi, zoo goed. Als je je maar denken kunt Jan v. S.: Dat wordt hier aan het zwakzinnig en Achterlijke kind gegund. Kees v. P.: Maar wat was dat in Augustus Toch een vreeselijke slag! Jan v. S.: Toen d' Amazone op de brug stiet En die uit haar voegen lag. Kees v. P.: Toen de trein niet meer kon rijden U Was een strop voor 't Grieksche schip. Jan v. S.: En de scheepverkeer stagnatie Was 't gesprek van 't oogenblik. KMhar dank d' ijver die betoond werd. Bij het werken aan de brug, Jan v. S.: Was het euvel snel verholpen En vergat men 't leed weer vlug. Kees v. P.: Nu je toch spreekt van het water. Zijn de havens nu al klaar? INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. J a n v. S.: Wel neen man, wat denk je dan, Dat men hier soms ook toov'ren kan? Is hier de eene haven klaar. Dan begint men d' and're maar. Al dat werk geeft blijk van bloei En toont Velsen's vlugge groei. Kees v. P.: Maar hoe is 't nu met het vissdhen. Brengt dat nogal flink zijn geld? Jan v. S.: Nou, daar is niet op te roemen, Daarmee is 't niet fraai gesteld. Was er maar meer tong en schol. Dan kwam 't laatje wel weer voL Het kantoor-complex is klaar, En het mijn toes tel is daar. Maar een deel der vloot is opgelegd, En de besomming is nu slecht. Prijzen laag, soort niet te roemen, Neen, ik kan 't niet gunstig noemen. J a n v. S.: Werd Spaarnberg niet gekocht dit jaar? En kwam dat nu als park al klaar? Kees v. P.: Neen, klaar is het nog niet, maar Waar je van moogt spreken Is, dat er door den doop De achting is gebleken Voor onzen burgervcêr, En wat hij heeft gedaan Dtt duidt ook op den wensch, Dat hij zoo voort moog' gaan. Jan v. S.: Zeg heb je nog eens tijd, Dan wilde ik je vragen, Kijk naar de huizen eens, Van onze „oud van dagen". Kees v. P.: Ja dat is stellig een Sociaal mooi werk te noemen, Waar Velsen wel vol trots En reden op kan roemen. Jan v. S.: Dat onze goede plaats toch nog wel sparen kan, Dat ziet men het gebouw van de Nutsspaarbank an. Kees v. P.: Het gebouw van t Witte Kruis ls ook nog van gewicht, t Is nu geheel modern en practisch ingericht. J a n v. S.: Heb jij de betonbrug al gezien? Het volgend jaar is die klaar misschien. Vereenigd zijn dan Oost en West, Dan wordt IJmuiden op zijn best. Nu kan elk op de brug der zuchten. Al zijn grieven nog eens luchten. Kees v. P.: De watertoren is thans verlicht. Jongen, dat is een mooi gezicht. J a n v. S.: Weet je dat Dr. Barentsen ons gaat verlaten, Daar hoorde ik in 't Ziekenfonds van praten. Kees v. P.f Als ik zeg, men zal hem noode missen. Zal ik mij zeker niet vergissen. J a n v. S. Tja, maar wat hoor ik, twaalf slagen? Het Oude- gaat in 't Nieuwe jaar. Kees v. Pont. 'k Wil mijn wensch nu voor gaan dragen, 'k Zeg ze allen na mekaar. J an v. S. Ik wensch den burgemeester zegen Op zijn arbeid, op zijn werk, Geve God hem moed en krachten, Make hem voor zijn arbeid sterk. Kees v. P. 'k Wensch den secretaris bijstand. Voor zijn zeer omvangrijk werk. Jan v. S.: Den ontvanger heel veel duiten, Voor Gemeente en voor kerk. Kees v. P. Aan de Wethouders veel zegen, In het aangekomen jaar. Jan v. S.: Aan den Raad mijn beste wenschen Blijf zoo vooruitstrevend maar. Kees v. P. Alle overheidspersonen Veel geluk, geen averij, Jan v. S En nu kom ik tot mijn wenschen Aan de heele burgerij. Kees v. P. 'k Wensch een mooie badinrichting, Ook voor zwemmen daar nog bij. Jan v. S. Maak nu vlug „In Veilige Haven" Met een groot speelterrein blij. Kees v. P. Geef ons betere verlichting Aan den buitenkant der stad. "k Gun wel wat aan de verliefden, Maar ook andren menschen wat. Jan v. S.: 'k Wensch ook nog voor onze jongens Een school voor al het ambachtswerk, Kees v. P.: Dat maakt hun voor ?t later leven. In hun vak bekwaam en sterk. Jan v. S.: 'k Wensch een schouwburgzaal voor allen Liefst zoo groot als het kan, Kee s v. P.: Doch vermakelijkheidsbelasting, Daar zoo weinig mogelijk van. Jan v. S.: 'k Wensch voor alle soort bedrijven, Dat er komt maar heel veel werk. Kees v. P.: Werk voor alle jongens, mannen, Dat maakt toch dc menschen sterk. Jan v. S.: 'k Wensch den winkeliers veel klanten, Allen goede koopèrs dan. Kees v. P.: 'k Wensch voor dokters wel wat zieken Maar niet dat ze sterven dan. Jan v. S.: 'k Wensch voor onze visschersmannen Een zee vol met tong en schol. Kees v. P.: Aan den afslag hooge prijzen, Want dat maakt de laatjes voL Jan v. S.: 'k Wensch U allen heel veel voorspoed, Veel geluk en weinig leed. Kees v. P. En ik wensch U dan daarneven Dat U ons blad niet vergeet. Jan v. S.: Nou dag Kees, hou je maar kranig, Heil aan eiken Velsenaar, Kees v. P.: Ja hetzelfde Jan, daar gaan wij: Op een mooi, voorspoedig jaar! SUPPORTERSVEREENIGING „GEEL-ZWART". In verband met den belangrijken weütrijd „Watergraafsmeer"—„Kinheim", welke as. Zondag te Amsterdam gehouden wordt, onder neemt Geel-Zwart wederom een autobustocht naar Amsterdam. UITBREIDING R.K. KERKHOF. Zooals wij reeds eerder mededeelden, be stond het plan om het R.K. kerkhof uit te breiden. Deze uitbreiding is nu tot stand gekomen, het kerkhof is pl.m. 12 Meter verlengd, waar door een grootere oppervlakte van ruim 200 M2. verkregen is. In totaal is ongeveer 360 M3. zand verplaatst. Ook is een nieuwe be planting aangebracht. Het werk is geheel belangeloos door pa rochianen geschied. Tevens zal ook belangeloos door de pa rochianen een muur om het kerkhof geplaatst worden, waarvan de teekening. in overeen stemming met den bouw der kerk. reeds is ingediend. Het plan stuit echter voorloopig af op bezwaren van det schoonheidscom missie. IJMUIDEN VEREENIG1NG VAN VRIJZINNIG- HERVORMDEN. Voor de vereeniging van Vrijzinnig-Her vormden zal de heer R. Remmelts van 's Gra- venh.ige een oudejaarsavondherdenking leiden op Woensdag 31 December des avonds om 7 uur in het Vereenigingsgebouw aan den Groeneweg te IJmuiden (O.) STORING P. E. N. Dinsdagavond ging om half zes plotseling in dc omgeving van dc Kennemerlaan het electrisch licht uit. De winkeliers hadden het druk met den kaarsverkoop en men zag dan ook verschil lende menschen zich behelpen met een kaars of petroleumlamp. Na een kwartier was de lichtstoring opge heven. HEEMSTEDE OPENING R.K. JONGENSSCHOOL. Dinsdagavond had de offlcleele opening plaats van de Nieuwe R.K. Jongensschool aan de Lanckhorstlaan. Vóór de opening had de plechtige Inwijding plaats, welke verricht werd door den Deken, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Plebaan L. A. A. M. Wcstcrwoudt uit Haar lem waarbij assistentie verleenden de beide kapelaans der St. Bavokerk aan den Hceren- weg. Ook waren aanwezig Pastoor H. A. V. IJzermans, de provinciaal van de broeders van Joh. Bapt. de la Salie uit Brussel, ibroeders van deze orde zullen het onderwijs geven), directeur en broeders der broederhuizen van Heemstede en Bennebroek en het School- en Kerkbestuur. Na deze wijdingsplechtigheid had In de gymnastiekzaal de opening plaats. Hier wa ren o.m. aanwezig de inspecteur van het lager onderwijs, de heer G. H. Weustink, de heer N. Vos, gemeentesecretaris, als vertegen woordiger van B. en W., de heer J. Schelling, directeur van O.W., verschillende leden van den raad. kerkbesturen, de architect de heer N. J. Nijman. de aannemers, Gebr. Broertjes, de uitvoerder en de opzichter. Pastoor IJzermans sprak een kort ope ningswoord. waarna de heer Weustink wees op de groote verbetering der toestanden op onderwijsgebied in Heemstede in den laat- sten tijd. Maar spr, is niet voldaan. Nu moet begon nen worden aan een Mulo-school en de ver betering van de school aan den Heerenweg. Namens B. en W. sprak de heer Vos den wensch uit, dat het den broeders zal mogen gelukken, de jongens op te voeden tot siera den van Heemstede. Verder voerde nog het woord de provinciaal der broeders, de heer Denis, en tenslotte Plebaan Westerwoudt die hulde bracht aan Pastoor IJzermans voor zijn zorg voor de jeugd. Vervolgens werd een rondgang door de school gemaakt, die hoewel zeer eenvoudig, naar de allernieuwste elschen is gebouwd en een gymnastiekzaal en een laboratorium be vat. BENNEBROEK RAADSVERGADERING De Raad der gemeente Bennebroek verga derde Dinsdagavond, onder voorzitterschap van den burgemeester mr. K. J. G. Baron van Hardenbroek. Alle leden waren aanwe zig. Van de ingekomen stukken noemen wU de volgende: Toezending van Gcd. Staten van het goed gekeurde Uitbreidingsplan der gemeente. Goedkeuring van het besluit tot verhuur van de gemeentewoningen. Koninklijk besluit tot- goedkeuring van het besluit tot vermindering van het aantal vergunningen tot zes. Mededeeling van de benoeming tot ge meenteveldwachter van W. Kranenburg, rijksveldwachter-brigadier-tit. te Benne broek. B. en W. stelden voor de schoolgeldverorde ning te wijzigen. Thans geschiedt de aanslag naar het zuiver inkomen met een reductie voor meerdere kinderen uit één gezin. Voor gesteld werd de aanslag te bepalen naar het belastbaar inkomen, zonder reductie. De groote gezinnen zullen hierdoor worden ver licht, de kleine gezinnen zullen iets meer moeten betalen.Bovendien is de nieuwe veror dening veel eenvoudiger toe te passen, om dat na de opening van de R. K. Jongens school soms uit één gezin kinderen op ver schillende scholen zijn, wat de berekeningen zeer ingewikkeld maakt. De gemeente zal door deze verordening ongeveer f 150 schade lijden. De verordening werd zonder hoofdelijke stmming vastgesteld. Vastgesteld werd de rooilijn voor den Meerweg, noodig geworden door dc aan gevangen bebouwing daar ter plaatse. Besloten werd aan den heer Kult een gratificatie van f 150 te verleenen voor de vele werkzaamheden door hem verricht in zake het Uitbreidingsplan der gemeente. In dit verband vroeg de heer Dubbis een vergoeding voor den gemeentewerkman voor het op Zondagen aansteken van lantaarns bij wegenaanleg. De voorzitter zei, dat dit zeker zal geschieden. Aan mevr. Bosch—Langeraal werd eervol ontslag verleend uit den gemeentedienst, omdat zij door den Pensioenraad ongeschikt is verklaard voor de verdere waarneming daarvan. De vaststelling van een instructie voor den gemoentebode opende de sluizen der wel sprekendheid. De instructie werd ten slotte vastgesteld. De heer Huijsmans vroeg of het Bonds- gebouw als een café wordt beschouwd, ter zake van steunverleeninng aan werkloozen.De voorzitter meende van niet. De heer van Bakel klaagde over het niet behandelen van klachten van bewoners van gemeentewoningen. De voorzitter betoogde, dat klachten steeds onmiddellijk worden onderzocht en zoo mo gelijk verholpen. Het betreft hier reparaties die reeds aan den metselaar werden opgege ven, doch nog niet werden uitgevoerd. Aan den heer Dubbis werden door wethou der van Lierop inlichtingen verstrekt over het te werkstellen van wcrkloazen. De werk- looze'. gehuwde arbeiders ontvangen voor werk f 3.50 per dag, georganiseerden f 1 meer. De feestdagen worden doorbetaald. Voor steenenlossers zijn geen werkloozen ge. brulkt. omdat dit lang niet. ieders werk ls en er nog ander werk te doen is. Na de sluiting van de raadsvergadering werd overgegaan tot het nemen van afscheid van den eervol ontslagen gemeente-veld wachter T Bosch en het verwelkomen van den nieuwbenoemden titularis W. Kranen burg. De burgemeester dankte den heer Basen in een svmpathleke rede voor het vele werk door hem verricht in het belang der gemeen te. Hij wees op de moeilijkheid van het poli tievak, ook in kleinere gemeenten. Bosch een vreugdevolle en genoeglijke rust toe- wenschend, bood hij hem namens de ge meente een lederen clubfauteuil aan. Voor d® vele diensten aan den burgemeester persoon lijk bewezen offreerde hU den scheldenden politieman een prachtig uurwerk. Door den Gemeentesecretaris werd Bosch met een hartelijk woord een vulpenhouder aangeboden namens het secretarie-personeel en den gemeente-architect. Zeer voldaan dankte de heer Bosch den burgemeester, den raad. de wethouders en al len die hem het afscheid zoo aangenaam hebben gemaakt. Hij ziet hierin een waar deering voor den vaak moeilijken arbeid door hem in al die jaren voor de gemeente Bennebroek verricht. Met een woord van welkom werd daarop do heer Kranenburg, de nieuwe veldwachter aan den raad voorgesteld. De Burgemeester sprak de overtuiging uit. dat Bennebroek In hem een uitmuntend politieman heeft ge vonden. Kort maar krachtig dankte Kranenburg den Burgemeester voor diens woorden; hij zal steeds zijn best doen. in alles aan de ver wachtingen te beantwoorden. AANBESTEDING. Dinsdagmiddag twaalf uur werd aanbe steed het verbouwen van de veldwachterswo ning en de onderwijzerswoning. Ingeschreven werd als volgt: J. H. dc Groot veldw. woning f 3260.47, on- derw. woning f 810: C. R. van der Vossen, veldw. woning f 3285, onderw. woning f 842, K. Zwaag, veldw. woning f 3081,15, onderw. woning f 772,50. M. Koppen voor beide werkca f 3058. Door B. en W. ls het werk gegund aan den laags ten inschrijver, den heer Koppen. HILLEGOM „VONDEL". Dinsdagavond gaf de tooneeh'creenlging „Vondel" een uitvoering voor een tamelijk bezette zaal in Hotel Sistermans. Opgevoerd werd „Door de Courant", een blijspel in 3 be drijven van F. Vermeercn. De aanwezigen hebben veel gelachen om dit werkelijk amu sante stuk. Speciaal noemen wij de dames H. Schrama en M. Harre als Mrs. Edith Wilson en Lizzy Wilson. Van de hceren noemen wij J. van Houten, S. Warmerdam en M. van Putten, respectievelijk als de beide graven Mansky en hun bediende Johan. Als algemeene opmerking willen wij zeggen dat. de leiding bij het spelen van een society - st.uk als dit veel meer aandacht moet schen ken aan een correcte uitspraak der vele vreemde woorden. Deze was bepaald slecht. Na afloop gaf de heer van Houten nog een voordracht „Arie kan 't weten", waarin hij op komische wijze verschillende Hillegomsche gebeurtenissen en toestanden behandelde en waarmede hij veel applaus oogstte. TOONEELVEREENIGING ttLT.O. De tooneelvereeniging H.I.T.O. geeft op 8 Januari as. een opvoering van „Er staat ge schreveneen tooneelspel van den we reldoorlog door Jaap van der Poll. De hoofd rollen hierin zullen worden vervuld door mevr. E. Paling-Groen als Mrs. Henderson en den heer S. van der Wcrff als haar zoon Thomas. EEN TEGENVALLER. P. J. R. was eenige dagen geleden hier bak kersknecht geworden. Daar hij in het poll- ticblad gesignaleerd stond wegens oplichting, werd hij gearresteerd en op transport ge steld naar Utrecht om rijn straf te onder gaan. STEUNT! bij gelijken prjjs en kwaliteit de Nederlandsche Industrie Hiermede dient gij uw land en BESTRIJDT gij de werkloosheid. SCHEEPVAARTBERICHTEN (Zie ook elders ln dit nummer). TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Alcinous 29 Dec. tc Glasgow van Amster dam. Alcyone 29 Dec. te Montevideo. Rotterdam naar Buenos Ayres. Blitar 30 Dec. 14 u. van Gibraltar, Batavia naar Rotterdam. Fauna 30 Dec. van Amsterdam naar Ham burg. Giekerk 29 Dcc. van Kaapstad naar Algoa- baai. Klipfontein 30 Dec. van Rotterdam naar Kaapstad. Lochgoil 28 Dec. te Tacoma, Pacafickust n. Rotterdam. Nagara 27 Dec. van Portland (Ore.) Paci- flckust naar Rotterdam. Navasota 29 Dec. van Seattle, Pacifickust naar Rotterdam. Prins Frederik Hendrik 30 December te Amsterdam van West-Indië. Poelau Tello 30 Dec. van Amsterdam naar Hamburg. Poelau Roebiah 30 Dec. te Port Said, Am sterdam naar Makassar. Sibajak 30 Dec. 13 u. te en 14 u. van Gi braltar. Rotterdam naar Batavia. Tarakan 30 Dec. te Antwerpen, Amsterdam naar Makassar. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 15