HAARLEM'S DAGBLAD WENSCHT U EN UW GEZIN EEN VOORSPOEDIG EN GELUKKIG 1931 TOE. Wensch van den dag. FLATBOUW HAARLEM Het woord is aan... Het Belangrijkste. 48e Jaargang No. 14577 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 31 December 1930 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HoofdraUctear: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN :per weck 0.27J4, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom dei gemeente) 337Yi. Franco per post door Nederland f 3.87J4. Losse nummers ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden f 0-57)4. franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerü: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 1482S Drukkerij 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN1—5 regels ƒ175. elke regel meer ƒ0.35- Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.6(X elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbel® prijs. Onre Groentjes (iederen dag) 14 regels 0.25, elke regel meer 0.10. uitsluitend i contant Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringenlevenslange ongeschiktheid en Overlijden 1600.-, Verlies van Hand, Voet of Oogt400.-. Duim 1250.-, Wijsvinger 1150.-, Elke andere vinger 150.-, Arm- ol Beenbreuk 1100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. EERSTE BLAD HAARLEM, 31 December. Evolutie. Aan den vooravona van een nieuw jaar mag ik herhalen wat onlangs al in deze rubriek geschreven werd: het wordt een critiek jaar. Als de geest van verzet tegen •den oorlog bij de volken van Europa in 1931 niet In voldoende mate toeneemt, als dus de •toekomstige Ontwapeningsconferentie een mislukking mocht worden, dan gaan wij in snel tempo op het wereld-onheil af. Ik her inner nog eens aan de woorden van Jhr. Loudon, voorzitter van de voorloopage com missie voor de ontwapening, in de sluitings bijeenkomst van die commissie: ,.Een mis lukking zou een catastrophe beduiden". Dat zijn veelzeggende woorden, en ieder die den polsslag van dezen tijd aanvoelt zal er de waarheid van beseffen. Voor den journa list is het aanvoelen van dien polsslag de eerste en voornaamste taak, en als hij zijn lezers de waarheid wil geven mag hij zijn waarnemingen niet verzwijgen, of ze in een vriendelijke vermomming van mooie woorden verhullen. De tijden van het officieeie kome diespel»., in de wereld over deze dingen zijn voorbij. Een groote evolutie is bezig zich te voltrekken. Het is op dit moment nog de vraag of zij snel genoeg zal werken om „den volgenden oorlog" te voorkomen. Maar zij werkt door. Er is een dieper besef van de waarheid omtrent den ergsten geesel van het xnenschdom ontstaan. Het doet zich telkens gevoelen in een opleving van dat verzet, dat- uit de menigte opwelt en zich dan onweer staanbaar uit in de daden van haar leiders. Zoo hebben de laatste twee weken een ver betering in den algemeenen toestand in Europa gebracht, die zich in uitingen van organen der openbare meening heeft gema nifesteerd. Ik bedoel de verklaringen, aai Enge land en België aigelegd omtrent de verhou ding tot Frankrijk. Zij hebben niet de waar de van een geratificeerd of zelfs een voor- loopig verdrag. Maar zij hebben de waarde van een getuigenis. Die is soms meer waard dan een verdrag. Zooals in dit geval, waarin tientallen millioenen in Europa gelezen en gevoeld hebben dat men waakzaam moet blijven, en de beteeken is hebben beseft van de mededeeiing: „Een sterke stroomirag in België verzet zich tegen alle internationale avonturen Deze rem, aangezet op de critieke momen ten, voorkomt veel. Maar zij moet veel krach tiger en feller-werkend nog worden in het tot de tanden^ gewapend Europa, om het te kunnen ontwapenen. Men moet vertrouwen in de onverbiddelijk doorwerkende kracht van deze nieuwe evo lutie. Ik heb er vertrouwen in. Zij is veel belangrijker dan de Volkenbond, dan de ont wapening, dan andere groote onderdeden van het vraagstuk. De Volkenbond en de ont wapening zijn slechts uitingen van de groote drijvende kracht die ontwaakt is. Zwakke uitingen nog. in velerlei opzicht, maar uitin gen die wij met alle macht op den voor grond moeten brengen en versterken. De pers is daartoe een geweldig machtsmiddel. Het is, naar mijn vaste overtuiging, boven dien haar taak om voortdurend op de geva ren te wijzen, die Europa bedreigen. Wij doen dit in dit blad steeds. Sommigen schrik ken er heelemaal van op. Dat is juist de be doeling. Zij vinden het wel eens pijnlijk en hinderlijk. Maar de oorlog is veel erger dan pijnlijk en hinderlijk. Om hem te kunnen voorkomen, moeten wij allen klaar wakker blijven en de realiteit van de gevaren zien. Dan wenden wij ze af. Niet individueel ik persoonlijk kan den oorlog niet afwenden, u evenmin, en de grootste staatslieden van Europa kunnen het op zichzelf niet maar gezamenlijk. Het is een kwestie van massa evolutie, die zich voltrekt en die voortdurend steun en propaganda behoeft om tot welsla gen te kunnen komen. Deze dingen heb ik al meermalen en in velerlei toonaarden te hooren gegeven. Het zal nog vele malen na dezen moeten gebeuren. Oudejaarsdag heeft het voordeel, dat men dan geneigd is er bijzonder zijn gedachten over te "laten gaan. De waarheid omtrent dien oorlog, die een ziekte is van het geheele menschdom, heeft veld gewonnen. Dat staat vast. De evolutie groeit. Is er tenslotte één onzer, die niet voelt hoe zielig en machteloos tegenover deze machtige strooming zulke pogingen staan als die van b.v. de Itallaansche en Duitsche re geeringen, met hun optreden tegen Remar que's boek en Remarque's film. Zij houden den stroom even tegen en hij bruist weer voort, sterker dan tevoren 1930 is, met al zijn teleurstellingen, een Jaar van groote beteekenis geweest Het heeft ons veel dichter tot beslissingen gebracht. Het toont nu in zijn laatste dagen, dat niet alleen de beweging in oorlogsrichting maar ook de strooming, die er tegen in jaagt de strooming der groote evolutie versterkt is. Het moeilijke van het groote oorlogs- Xaadsel, dat ia dezen tijd van zoo aües-over- heerschende beteekenis is geworden, is dat men de kwaal zoowel als de remedie in het groot moet zien, zonder zich te laten afleiden door uitingen en verschijnselenen dat beide zoo eenvoudig zijn. Alle werkelijk- groote dingen zijn altijd eenvoudig geweest, zooals de mannen van de groote daden ook altijd diegenen geweest zijn, die dezen een voud begrepen en hardnekkig aanstuurden op de eenvoudige en eenige oplossing. Terwijl hun kleiner medemenschen zich eindeloos verloren in complicaties, die zij zelf gemaakt hadden en die de hoofdzaak niet raakten. Er is geen man zoo groot, dat hij de vraag van oorlog en vrede tot een beslissing kan brengen. Maar er is een rijzend getij, in dezen tijd, dat het oorlogsmonster met den ondergang bedreigt. Als wij dat getij willen zien en be grijpen, als wij het versterken met onze waakzaamheid, ons besef van de waarheid en onzen wil, dan kunnen wij het geza menlijk tot overwinning voeren. „There comes a tide in the affairs of men, which taken at the flood, leads on to fortune." Shakespeare's profetisch woord schijnt meer dan ooit „van dezen tijd". Uw dagelijksche artikelenschrijver uit slechts hetgeen hij sinds jaren voelt groeien en machtiger worden in de wereldea waarin hij niet anders dan gelooven kan. R. P. twee belangrijke wets ontwerpen. De Eerste Kamer heeft Dinsdag met 19—15 stemmen aangenomen het wetsontwerp tot opschorting van den vaccinatiedwang. Eveneens werd aangenomen het voorstel tot het verleenen van kasvoorschotten aan den Koninklijken Hollandschen Lloyd. Men zie het Kamerverslag. een qüaestie over zake lijke bedrijfsbelasting. PRINCIPJëELE BESLISSING VAN DEN KANTONRECHTER. Bij de N. V. Hin's Kousen- en Handschoe nenfabriek alhier zijn de arbeiders in dienst tegen een vast loon verminderd met 2 pet. van de zakelijke belasting op het bedrijf. Onlangs, ter gelegenheid van een ontslag is hiervan een rechtsquaestie gemaakt. De zaak kwam voor den Haarlemschen Kantonrech ter, die tegenover de meening van de firma, dat nl. een zeker loon, verminderd met 2 pet. óók een vaste som is, de betaling waarvan trouwens met de belanghebbenden was over eengekomen, zijn meening stelde dat loon een in geld vastgesteld bedrag is. Korting op dit loon is onrechtmatig, ook al is die korting overeengekomen. De Kantonrechter bepaalde dus. dat de voorwaarde, dat de 2 pet- zakelijke belasting van het loon worden afgehouden, ongeldig is. Betreffende terugbetaling der reeds gekorte bedragen werd bij dit vonnis niets bepaald. Naar wij vernemen geldt het hier nog een „proefgeval". Het is niet onmogelijk dat nu meer dergelijke gevallen, genoemde firma be treffende, in behandeling zullen komen. de toestand van maar- schalk joffre. PARIJS, 30 Dec. (B.TA.) Het bulletin omtrent den toestand van maarschalk Joffre van half zes hedenmiddag deelt mede dat de ademhaling regelmatig werd. De polsslag blijft goed. De gedurende den afgeloopen nacht ingetreden lichte verbetering houdt aan. De generale staf van maarschalk Joffre deelt mede dat de Paus het volgend telegram aan den apostolischen nuntius te Parijs heeft gericht: „Verzoeke maarschalk Joffre den specialen zegen van den Heiligen Vader over te brengen, die voor hem de hemelsche gunsten afsmeekt", get. Kardinaal Pacelli PARIJS. 30 Dec. (V.D.) Hoewel het krachtig gestel van Joffre een hardnekkigen strijd voert tegen het naderend einde, moet iedere hoop om hem in leven te houden worden opgegeven. De medici schrijven den langdurigen doodsstrijd van den maarschalk toe aan diens buitengewoon groot weer standsvermogen. Secert den vorigen nacht, waarin hij ontwaakte, heeft hij het bewust zijn niet meer verloren. Zijn ademhaling wordt echter ieder uur zwakker. Maarschalk Joffre, die van tijd tot tijd nog iets kan zeggen, zeide vanochtend tot een zijner strijdmakkers uit den wereldoorlog, dat hij thans eindelijk zou sterven. PARIJS, 30 Dec. (B.TA.) Het bulletin van 7 uur 50 's avonds zegt dat de waarge nomen verbetering neiging toont zich te accentueer ea. Beste lezers, lezeressen, 't Is met dertig weer gebeurd, 't Laatste blad van den kalender Wordt er strakjes afgescheurd. Wat zal éénendertig brengen? Ja, dat is de groote vraag, Naar het antwoord kunt gij gissen, Maar gij krijgt het niet vandaag. Doch wanneer het u naast zorgen, Moeilijkheden en verdriet, In een zelfde mate vreugde En tevreden blijheid biedt. Als het u naast tegenslagen. Ook weer zijn gelukjes brengt. Uw bestaan langs kleine kwaaltjes, Weder met een jaar verlengt. Dan kunt u tevreden wezen, Want een menstfh Is maar een merisch En bereikt in 't aaxdsche leven Immers nooit zijn hoogsten wensch. Wij beleven zware tijden Met meer zorgen dan vermaak, Soms angstwekkend lijkt de toekomst. En wij zuchten diep en vaak. Maar wij willen 't hoofd niet buigen. Wij aanvaarden onzen strijd, Moed verloren, al verloren, Straks komt weer een beter tijd. En zoo'n tijd wordt slechts geboren Uit de sterkte en den moed En 't hardnekkig optimisme Trouw bewaard in tegenspoed. Is de toekomst vol van dreiging Bij dit nieuwe jaarsbegin, Wel. dan tanden op elkander. Flink den kop er tegen in! Sta mij toe dat in gedachten Maar oprecht, uw handen druk, Houd u taai in eenendertig Zet u schrap en veel geluk I INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Voor een te bouwen modern flatgebouw in een der mooiste gedeelten van Haarlem met directe trein- en tramverbinding bestaatge- legenheid tot deelname. Zij, die daarvoor interesse hebben en uitvoerige inlichtingen wenschen zenden hun brieven onder No. 5952 bureau van dit blad. „algorab" stuurloos op den oceaan. HET SCHIP DOOR DE „WITTE ZEE" OP SLEEPTOUW GENOMEN. Maandagmiddag heeft het Nederlandsche stoomschip „Algorab" van de Rotterdam- Zuid-Amerika-lijn. op weg van Buenos-Aires naar Rotterdam een defect aan de stuurin richting gekregen. Het schip dreef dienten- gevolg hulpeloos op den Oceaan rond. Draad loos werd om hulp verzocht, waarna de sleepboot ..Witte Zee" van den Internationa len Sleepdienst L. Smit Co., die te La Co- runa gestationneerd lag, naar het schip is gevaren. Dinsaagmiddag te twee uur heeft de „Witte Zee" de .Algorab" vastgemaakt. Het schip bevond zich toen op 48 gr. 9 min. N B en 46 Gr. 30 min. WX. Er woel een sterke Westenwind met hoogen zeegang. De „Witte Zee" heeft met de .Algorab" koers gezet naar Rotterdam. Wij vernemen verder, dat, indien met het oog op de weers omstandigheden en de bestuurbaarheid van de .Algorab" zulks noodlg mocht zijn, nog een tweede sleepboot naar het schip zal wor den gezonden. Vermoedelijk zal het ongeveer een week duren voor de JUgorab" te Rotter dam kan aankomen. Horace Mann Verloren: tussch.cn zonsopgang en zons ondergang twee gouden uren, ieder met. zestig diamanten minuten bezet. Er roordt geen belooning uitgeloofd, want ze zijn voor altijd weg. nieuwe relletjes met werkloozen. AGËfoT MET ZIJN EIGEN SABEL AANGEVALLEN. HIJ WERD LICHT AAN DEN POLS GEWOND Dinsdagmiddag is het toch weer tot relle tjes gekomen ten gevolge van de demonstra tie der werkloozen. welke ongeveer den ge- heelen dag duurde- Ook 's middags bleef de stoet, aan het hoofd waarvan het raadslid Oversteegen ging. door de stad loopen, steeds vergezeld door de politie, welke op hoogst bedaarde wijze bleef optieden. Desondanks kwam het tot een botsing. Het polltie-rapport meldt daarover het volgende: Dinsdagmiddag drie uur bevonden zich op de Groote Markt eenige werkloozen juist op het oogenblik, dat namens den burgemees ter de proclamatie aan het Stadhuis werd aangeplakt, waarvan de Inhoud ln ons vorig nummer gepubliceerd is. Het publiek stroom de toe om die proclamatie te lezen, waar door het verkeer voor het Stadhuis ge stremd werd. Een agent van politie pro beerde daarna den weg vrij te houden, doch werd daarbij gehinderd door een burger, die zich niet spoedig genoeg verwijderde en zich tenslotte tegen de politie verzette. Op een gegeven oogenblik viel één der politie agenten tegen den grond, doordat hem van achteren een flets tusschen de boenen werd gereden. Hij raakte daarbij zijn sabel kwijt. Een burger wist dit wapen te grijpen: hij gaf er den agent een slag mee. De agent weerde den slag met den arm af, waardoor hij aan dit lichaamsdeel licht gewond werd. De po litieman werd door een collega en een hoofd agent ontzet. De aanvaller kreeg een slag in den rug en den hals, waarop hij weg vluchtte. Even later werd naar het politiebureau gebracht de burger, die de oorzaak van deze botsing was, namelijk de 30-jarige A. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. De gewone agent liet zich door een lid van den Ongevallen dienst verbinden, waar na hij ter verdere behandeling naar net Sint Elisabeth's Gasthuis ging. Later is als verdacht van de mishandeling de 27-jarlge A., een broeder van den verzet- pleger, aangehouden. Tot zoover het politie-rapport. Tegen half vier bevonden dc demonstran ten zich in de Barrcvoeiestraat en in deze nauwe straat ontstond een opstopping, wes halve de inspecteur aanmaande tot door- loopen. Een dei- werkloozen vatte dit op als een provocatie en keerde zich tegen den inspecteur. Dat de demon stranten in een eenigszins opgewonden stemming verkeerden, bleek wel hieruit, dat een man zich voor den inspecteur opstel de en de borst ontblootte, uitroepende „Hier. ransel mij hier maar". Op dergelijke provo caties is de politie wijselijk niet Ingegaan, waardoor het incident te eerder bijgelegd was Toen de demonstranten op den hoek van Botermarkt en Gierstraat waren aangekomen dreigde er, omdat zij dc Gierstraat wilden in gaan een opstopping van het verkeer te ont staan. De politie wilde dit voorkomen en ex is met den leider over gesproken. Hoewel hier een klein incident onts ond heb ben de werkloozen zich spoedig in andere richting verwijderd. De politie trok de sabel, maar voor er een klap gegeven kon worden hadden de de monstranten zich verwijderd. Na door een groot aantal straten van de binnenstad te zijn getrokken kwamen zij te gen vijf uur opnieuw op de Groote Markt sa men. waar een korte bijeenkomst werd ge houden. Het raadslid Oversteegen hield een toespraak, aan het slot waarvan hU aan raadde om nu allen kalm naar huis te gaan en den volgenden morgen tien uur weer aan te treden. Ook een ander spreker richtte dezelfde vermaningen tot het publiek. Daarna gingen de demonstranten onder het geroep van ,.Rood Front" kalm uiteen. Er was een groot aantal agenten op d* Markt aanwezig, doch zij behoefden niet op te treden. De aanhang van de troep was in den middag iets grooter geworden dan des morgens. Van de zijde der demonstranten vernemen wij nog. dat het niet de bedoeling geweest is om het verkeer te stremmen, doch dat zij de procramatie aan het Raadhuis wilden lezen. Ontkend wordt de opzet om den agent met een flets lastig te vallen. Volgens den gearresteerde A. heeft hij zich uitsluitend verweerd en wilde hij met aanvallen. Werkloozenrelletjes in Haarlem. (Ie blad, le pag.) Arbeiderswoningbouw. Dc 258 woningen die de gemeente Haarlem in Haarlem-Noord laat bouwen. (4e blad, 2e pas.) De toestand van Joffre. (le blad, le pagj Mr. Van Doorne en de A.VJt.O. (le blad, 2e pag.) Een manifest van de V.AJI.A. (5e blad, 2e pag.) Intimus: Staten Qeneraal. Eerste Kamer; Vaccinatieverplichting. De Kon. Holl. Lloyd. (5e blad, 2e pag.) Uit Velsen: Samenspraak tusschen Jan van Sluis en Kees van Pont, op oudejaarsavond van 1930, gevolgd door hun Nieuwjaars wensen. (5e blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Evolutie. (le blad, le pag.) 1931: Een nieuwjaarsverklaring van een reeks der voornaamste Internationale politici. (2e blad, le pag). H. v. B.: Berlljnsche Brief: Oudejaarsavond in Berlijn. (4e blad, le pag.) Maurice Level: Nleuiojaars geschenken. (4e blad, le pag.) Bep Otten: Oudejaar (4e blad, le pagj E. E. J.P..- Het nieuwe jaar. (Femina). Jean Charles WorthWat dc vrouw in 1931 zal dragen. (Femina). (Laatste berichten 2e pagina le blad.) ONS EERSTVOLGEND NUMMER, ZAL, MET HET OOG OP DEN NIEUWJAARSDAG, VRIJDAGAVOND VERSCHIJNEN. plannen voor een flatgebouw. EEN COMBINATIE GEVORMD. Naar wij vernemen bestaan er hier ter stede definitieve plannen tot stichting van een flatgebouw door een nieuwe combinatie van een aantal ingezetenen van Haarlem en omstreken. Nadere bijzonderheden betreffende het plan zuilen binnenkort gepubliceerd worden. VOLKSTELLING B. en W. van Haarlem deeleri mede. dat op 2 Januari a-s. door de Volkstellcrs zal worden begonnen met het ophalen der Volkstelllngs- kaarten. Zij noodlgen de Ingezetenen uit, door tij dige en volledige Invulling der kaarten m"do te werken tot een vlot verloop der werkzaam heden. de brand in het stoomgemaal. Naar wij vernemen heeft het Hoogheem raadschap van Rijnland bij onderlinge over eenkomst aan den aannemer J. P. A. NelLssen alhier opgedragen het opruimen van de ver brande kappen van de machinekamer en het ketelhuis van het Stoomgemaal te Spaarn- dam en het aanbrengen van tijdelijke be kappingen en voorzieningen, ten einde het stoomgemaal weder ln gebruik te kunnen nemen. orkaan boven belgrado. BELGRADO, 30 Dec. (V.D.) Boven Belgra do heeft de laatste 24 uren een ijskou'e Oos tenwind gewaaid, die allengs tot een orkaan aangroeide. Het scheepvaartverkeer op de Donau moest worden stilgelegd, met u'tzon-Te- ring dan van enkele vaartuigen met bijy/n- der sterke machines. De stormwind rukte aan de kaden van Belgrado 20 schepen los en dreef deze stroomufwaans 'otdat zij tenslotte aan den grend liepen- Het sr. „Smederovo" werd op het z.g. Oorlogseiland geworpen en kon eerst na langdurige sleepbootassistcntic vlotgemaakt worden. De door den storm aangerichte schade ls nog niet bekend, doch zij is zeer groot. De orkaan duurt voort.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1