1931 NIEUWJAARS-VERKLARINGEN Stofzuigerhuis MAERTENS Alle merken Stofzuigers ERNSTIGE MOEILIJKHEDEN VOOR DE ENGELSCHE MIJNINDUSTRIE HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 31 DECEMBER 1930 TWEEDE BLAD Door Ru HonRAMSAY MACDONALD (Premier van Groot-Brittannië). Nieuwjaar is de tijd van hernieuwde hoop en hernieuwde goede voornemens. De winter in ons binnenste gaat voorbij en een nieuwe lente en zomer liggen nu voor ons. Het strekt den mensch tot eer, dat hij ondanks vele geleden teleurstellingen toch nog kon hopen; en het is< volstrekt geen dwaze hoop, want 's menschen geschiedenis is een getuigenis van zware, maar succesvolle overwinningen op moeilijkheden en van een streven welis waar dikwijls tegengehouden en ten prooi aan veel tegenslag naar een beter leven. Het afgeloopen jaar is over de geheele wereld één van intense moeilijkheden ge weest, een tijd van emstigen economischen druk en ontbering. Maar wij moeten toch hoopvol blijven en meer dan ooit besluiten de oorzaken van onze moeilijkheden op te zoeken en weg te nemen. M. PAUL PAINLEVéE (De gewezen Fransche Premier). Pessimisten en zij, die ieder probleem in een oogwenk willen oplossen, kunnen met eenig recht beweren, dat het Nieuwe jaar niet zeer voorspoedig begint. Zij wijzen op de economische verwarring, de onrust, werkloos heid en rassenhaat, alle symptomen van een algemeene verwarring waarvoor wij een op lossing moeten vinden. Niettemin hebben zij ongelijk, waneer zij al deze onophoudelijke pogingen, door men schen van goeden wille gedaan om den wereldvrede te verzekeren, als dwaas qualifi- ceeren. Deze staatslieden, die ons dus trachten te behoeden voor verdere oorlogen, wisten, dat zij begonnen op een weg bezaaid met hin dernissen. Maar zij geven zich er ook reken schap van, dat ieder ander pad leidt maar een afgrond Beschouw voor een oogenblik den toestand van Europa onmiddellijk na den oorlog en vergelijk dien met het Europa, dat wij wen- schen te consolideeren. Kan zulk een ont zaglijke verandering ooit in een bepaalden tijd worden tot stand gebracht? En daar overal vele moeilijkheden zijn, wil ik eindi gen met te herhalen den raad met een kleine verandering in een historisch ge zegde dien ik gaf aan den Volkenbond in 1925: „Hopen, ondernemen en volharden". (Espérer, entreprendre, persévérer). GENERAAL BERENGUER (Premier van Spanje). 1930 is een jaar van ernstige economische en politieke crises over de geheele wereld ge weest- Indien we Spanje met andere staten vergelijken, hebben we reden tot betrekkelijke tevredenheid. Wij zijn, inderdaad, een periode van politieke moeilijkheden doorgekomen en onze economische positie is zeer bevredigend niettegenstaande de voorbijgaande daling van de peseta. Het jaar 1931 zal Spanje met een geordend en vrij gekozen parlement vinden, dat, on danks de non-interventie van regeerings- zijde, een overweldigende monarchistische meerderheid zal tellen. Het is waarschijnlijk dat de verkiezingscampagne opwindend zai zijn èn dat de eerste zittingen van het par lement gekenschetst zullen worden door eeni- ge heftige redevoeringen van de republikein- sohe oppositie. (Het is typeerend, dat dit zal gebeuren na een dictatuur van 6 jaar en 4 maanden). Hoe dan ook, ik ben overtuigd, dat de rust spoedig zal zijn hersteld en dat het nieuwe Parlement nuttig werk zal ver richten. Ik ben overtuigd, dat er geen ernstige be dreiging van het monarchistische regiem is. Op het oogenblik zijn er republikeinen in Spanje, juist zoo als er monarchisten in som mige republieken zijn, maar in Spanje is de beweging beperkt tot enkele steden en in- tellectueele centra, terwijl de groote meer derheid van het volk trouw is aan den Troon. Ook het leger is trouw, onvoorwaardelijk trouw, aan den Troon en tegen of zonder het leger is het onmogelijk een revolutionaire actie met eenige kans op succes te begin nen. Ieder land heeft zijn moeilijkheden; zoo ook Spanje. Niettemin zullen zij spoedig voorbij zijn en wanneer, door de werkzaamheid van het Parlement, het grondwettelijk leven in het land geheel hersteld is, (we hebben reeds de vrijheid van drukpers en vergaderen her steld) zal de ongegronde vrees, die In zekere kringen betreffende onze toekomst heerscht, verdwijnen. SHAIKH KIDWAY VAN GADIA (De Indische staatsman). Er is geen profeet voor noodig om te zeggen, dat 's werelds vooruitzichten voor 1931 somber zijn. De mensch wordt niet geboren om zijn medemensch te dooden. Hij is geschapen om te leven en zich te ontwikkelen in een vredige en vooruitstrevende maatschappij. Dus deed hij zijn ware natuur geweld aan. toen hij den wereldoorlog ontketende. Nu wordt hij er voor gestraft. De toekomst ligt in de handen der jeugd. Hun decimeering in den wereldoorlog was op zichzelf een ver lies, niet alleen voor 1931, maar ook voor vele komende jaren. De oorlog 'heeft, ook een ver derf elij ken invloed op den mensohelijken geest gehad. De mensch is cynischer gewor den. De moreele en godsdienstige gevoelens zijn afgestompt. Het wantrouwen is toegeno men. De strijd om het bestaan is feller en bitterder. Rusteloosheid heeft in een groot ge deelte der wereld wortel geschoten, en ver oorzaakt een groote malaise in den handel, Indië en China, krioelend van een mUlioe-, nenbevolking, staan aan den vooravond van een revolutie. Egypte en Rusland verkeeren nog altijd in een onzekeren toestand. De in eenstorting van het Turksche Rijk heeft het politieke evenwicht verstoord. Door de jalou- zie en de concurrentie van twee groote mo gendheden kunnen de Balkanstaten op elk oogenblik weer in lichte laaie staan. Om kort te gaan, de vooruitzichten voor 1931 zijn verre van opwekkend. Maar, zooals ik reeds zeide: „Hoop doet in de. diepste duisternis nog wel een lichtpuntje ontwaren." Wanneer de „moreele bolwerken", inplaats van leger en vloot, versterkt worden, wan neer het vertrouwen van mensch tot mensch en volk tot volk weder hersteld is, wanneer de beveiliging van het eigen belang niet meer ontaardt in plat egoïsme, en wanneer rassenhaat en rassenverachting plaats ma ken voor broederlijke gelijkheid en liefde, dan kan 't jaar 1931 nog vrede en voorspoed brengen over de geheele wereld. Mijn boodschap aan de menschheid is deze: „De liefde houdt de wereld staande, die anders tot zelfvernietiging gedoemd is. Alleen wederzijdsche liefde, zij het tusschen Oost en West of Noord en Zuid, kan de voor uitzichten voor 1931 doen opklaren". Rt. Hon. LORD PARMOOR K.C.V.O. (President van den Ministerraad). Er is 't laatste jaar eenige vooruitgang in het consolideeren van de organisatie, die voor den wereldvrede noodzakelijk is. Wel moet er nog veel gedaan worden, maar dat kunnen we doen door den moed en het ver trouwen levendig te houden en de reaction- naire critiek het hoofd te bieden. Hét is geen geringe taak, met een internationale corlogstraditie te breken, en zonder een wezenlijke ontwapening is er zeker geen waarborg voor de duurzaamheid van een vredespolitiek. Wat dc Britsche Premier en de Britsche Minister van Buitenlandsche Zaken begonnen zijn wordt in Genève op zeer bekwame wijze door Lord Cecil In de „Voorbereidende ontwapeningscommissie" voortgezet. Er zijn gunstige voorteekens. Allereerst het vlootverdrag tusschen Amerika, Japan en Engeland. Er is kans op succes bij het reor- ganiseeren van de basis van de betrekkingen tusschen Oost. en West door een verzoenen- der en begrijpender houding. Met Nieuwjaar is iedereen vol goede be doelingen. Bij een zorgvuldige bestudeering van de wereldgeschiedenis zijn er teekenen tc vinden, die wijzen op een weliswaar lang zame, maar toch vooruitgaande ontwikkeling van de menschheid. Dr. NICHOLAS MURRAY BUTLER (Rector van de Columbia Universiteit te New-York). Eigenschappen als vastberadenheid, prac- tische bekwaamheid, moed en vrijheidsliefde zullen in 1931 meer dan ooit noodig zijn. De geheele wereld is in politieke en economische gisting door de werking van verreikende en diepgaande oorzaken, die nog slechts ge deeltelijk begrepen worden. Het is nu geen tijd om ons van ons anker te laten slaan door snel aanrollende golven van onbezonnen meeningen en van onbeproefde sociale experi menten. Bruut, zelfzuchtig nationalisme is nu de vijand van de ware nationale verstand houding, samenwerking en vrede. Vastberadenheid Is het parool en de moedige samenwerking van alle men schep voor deze idealen is het doel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cis. per regel Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 M. HENRI JASPAR (Premier van België). De 13de Nieuwsjaarsviering sinds den Wa penstilstand moet een dag van bezinning zijn voor alle volken. Het is een tijd om na te den ken, een tijd, waarin alle landen zich moe ten afvragen of zij hun uiterste best hebben gedaan om te handelen in den geest van „Vrede op Aarde". Indien eenige natie dan is zeker de Belgische verknocht aan dezen geest en onvermoeid zal zij werken om zijn heerschappij in de wereld te verzekeren. Kort geleden nog heeft het geheele Belgische volk met zijn Koning en zijn Aartsbisschop zijn geloof beleden in den Volkenbond, waarop zijn hoop en vertrouwen gevestigd zijn. (Nadruk verboden.) LETTEREN EN KUNST MUZIEK. „HET NIEUWE TOONEEL" VAUDEVILLE-OPERETTE ..DE LIEFDES PARADE" STADSSCHOUWBURG. Het lijkt wel of de aankondiging van ..Het Nieuwe Tooneel",' goede en beschaafde too- neelwerken en operettes te zullen geven, op ons publiek een negatieve werking heeft. Een zestigtal belangstellenden Is toch. gezien de goedklinkende namen der tooneelisten van dit gezelschap wel heel weinig. Toch hebben de afwezigen een prettigen avond gemist. Sinds we de laatste maal een uitvoering van Het Nieuwe Tooneel bijwoonden, hebben Carl Tobi en zijn groep serieus denkende en werkende artisten niet. stil gezeten, maar in het stuk van Howard Lang, waarin David Tomkins vlottende zangteksten schreef, de voor de hand liggende verbeteringen aange bracht. Niet slechts zijn enkele medespelen den, waaronder allereerst zij die de rol van Rex Brandis' zuster Mary had te vervullen, vervangen door wie ditmaal alleszins vol deden. maar ook hebben er omwisselingen plaats gehad. Carl Tobi b.v.. die voorheen de rol had van Rex' vriend Edward Holt, in wien hij de lage karaktertrekken in het licht stelde, had nu de rol van den onmogelijk droogkomieken Jimmy Miller voor zijn reke ning genomen. En met succes! Jan Weber, wien een vorig maal een nevenrol was toe bedacht, zag zich nu de veeleischende partij van den buttler James toevertrouwd. Al viel 't ons somwijlen moeilijk, te vergeten hoe de laatste maal Cor Tepe de aandacht on verflauwd hield geboeid, we mogen Jan Weber erkentelijk zijn dat hij weer vanuit een an deren gezichtshoek de rol voor ons deed. leven. Gaarne herinneren we o.m. aan het moment waar Berry Kievits, het te vroeg ouderloos geworden kind, het al te licht in bandieten handen gevallen jonge meisje, haar „moeder lied" zingt. Daar zorgde naast Jac. Reule ook Jan Weber door zijn zeer sober stil spel voor een prachtige entourage dezer scène. Misten we voorts nog ongaarne Marie MeunierNagtegaal, 'als Nora), zoo stelde toch Betty v. d. Heuvel, die over een mooi klinkende mezzo beschikt, ons veelszins schadeloos, en gaf Annie v. d. Naasten als Mary een alleszins bevredigende weergave van de rol van Mary. Blijven dqn nog over voor extra vermelding Jac. Reule en Berry Kievits. Hen te ver vangen zou niet slechts eiken grond missen, maar zou ook geheel onmogelijk zijn. Reule's tooneelroutine niet aileen, het feit allereerst dat hij door leeftijd zijn houding tegenover Molly rechtvaardigde en toch vitaliteit ge noeg toonde, daarvan de poëzie te doen be grijpen. wijzen hem als vanzelf de plaats in dit stuk aan. En Berry Kievits is hier niet minder op haar plaats dan de vertolkster der hoofdrol in Brusse's „Boefje". Haar spel en haar zang blijven van een frissche bekoring, die stellig op geen der aanwezigen haar uit werking miste. Het gemis aan spanning in 't laatste deel vermochten echter zij nooh Reule op te hef fen. Tenslotte zij nog vermeld, dat de rol van Edward IIolz werd vervuld door Gustav Czopp. Hij voldeed alleszins, al gaf hij niet die felheid, waarin Carl Tobi de laagheid van dit karakter teekende. En volledigheidshalve zeggen we nog. dat de partituur geen proble men stelde aan het instrumentaal ensemble dat zijn taak vervulde naar ieders genoe gen. zij 't ook dat we ditmaal ongaarne de klarinet en de twee saxophones mLsten. Het slot van den avond werd gevuld door een alleraardigst tooneel. waarin Berry Kievits en Carl Tobi als Maaikemeu Pieterbreur den Nieuwjaarswensch uitspraken. David Tomkins heeft het goed gemaakt met allen, die in Haarlem recht hebben, hun arbeid nog eens te zien in herinnering gebracht. De groote feiten werden raak getypeerd en waar 't pas gaf werd er gezongen, waarbij de aan wezigen. zij 't aanvankelijk een beetje op z'n benoor den-Moerd ij ksch, maar van lieverlee toch wat meer onbevangen, hebben willen mee deen. Voor Berry Kievits waren er bloemen, die in 't hulske van Maaikemeu vast en zeker een plaatsje zullen krijgen in 't venster, uitziend op onze nog altijd golvende Zuiderzee. G. J. KALT. Conflict onvermijdelijk De gevechten in Britsch-Indië. Spanje. De voorzitter der republikein- sche partij gearresteerd. BARCELONA, 30 Dec. fN.TAl De voor- zitter van de republikeinsche partij is heden morgen gearresteerd. Men verwacht dat nog meer arrestaties zullen volgen. Verloving van den kroonprins? De „Daily Mail" meldt uit Madrid, dat de Koning en Koningin van Spanje hun goed keuring hebben gehecht aan de verloving van den kroonprins met zijn nicht prinses Maria de la Esperanza. De verloving zal binnen kort worden bekend gemaakt. De prinses is 16 jaar en een dochter van Don Carlos van Bourbon-Sicilië en prinses Louise de France. In verband hiermede wordt nog gemeld, dat de Spaansche kroonprins nagenoeg geheel genezen is van de ziekte, waaraan hij bijna sinds zijn geboorte lijdende is geweest. Duitschland. De arbeidsconflicten in Duitschland ESSEN. 30 Dec. (W.B.) De tusschen den werkgeversbond en de arbeidersvereenigin- gen onder leiding van prof. Brahn als arbiter gevoerde onderhandelingen over de loonen in den mijnbouw hebben tot geen resultaat ge leid. Daarmede is de arbitragepoging geëin digd. Op 1 Jan. '31 treedt ten opzichte van de loonregeling in den mijnbouw een tarief- looze toestand in. De eigenaars moeten de arbeiders tegen 15 Jan. in verband met de noodig geachte loonsverlaging ontslaan. AUGSBURG, 30 Dec. (WH.) De groep Zuid en Noord Beieren van den Zuid-Duit- schen bond van werkgevers in de textiel industrie heeft tegen 10 Januari 1931 de be staande loonovereenkomst met de arbeiders opgezegd. De eischen der patroons, die een loonsver laging betreffen, zullen aan de arbeidersbon den worden voorgelegd. Door deze opzegging der loonovereenkomst worden 55 a 60.000 mannelijke arbeiders getroffen. Britsch-Indië. Gevecht met de rebellen. RANGOON. 30 December (Reuter) In dische troepen hebben bij Sitkwin slag ge leverd aan 200 ops tan delingen waarbij er van laatstgenoemden ongeveer 50 gedood ol gewond werden. Dc troepen leden geen ver liezen. Uit nadere berichten in de Engelsche bla den blijkt dat de opstand in Birma geleid wordt door een gcheimzinnigen persoon die blijkbaar militair goed onderlegd is. blij kende uit zijn wijze van strijdvoeren. Hij noemt zich Sjwekyilon, wat „de eenige gouden kraai" beteekent. aldus het Hbld, Hij beweert koning van Tharrawaddy te zijn en hoopt koning te worden vin Birma. Dit is een versterking van het gerucht dat he-, doel van den opstand is een pretendent op den troon te plaatsen. Engeland. Dreigend conflict in de kolenindustrie. LONDEN. 30 December (Reuter). Er be staat ernstige vrees dat de arbeid in d« kolenmijnen van Zuld-Wales zal worden stop gezet. daar de mijneigenaren en mijnarbei ders niet, tot overeenstemming zijn gekomen. Later wordt gemold, dat de mijneigenaren en mijnarbeiders van twee kolenbekken er niet in geslaagd zijn tot een vergelijk te komen. In North Staffordshire werd de wijze van werking van de ..spread over" besproken en beide partijen verwezen de aangelegenheid naar den Nationalen Kolenraad, doch in middels zal de arbeid worden voortgezet op de bestaande overeenkomst. De conferentie van mijnwerkers in Zuid- Wales verwierp de voorstellen der mijneige naren die afwijken van de aanbevelingen van den Nationalen Kolenraad. Deze laatste stelde voor een overeenkomst voor den duur van drie maanden op den grondslag der tegenwoordige loonen en vijf dagen van 7 uur 30 min. met 5 uur 40 min. op Zaterdag. De mijneigenaren in Zuid-Wales weigeren den Nationalen Kolenraad te erkennen. De pogingen om tot overeenstemming te komen vóór het afloopen der voorloopigo overeen komst worden nog voortgezet. LONDEN. 30 December (Reuter). Men vertrouwt dat de regeering in het mijncon- flict in Zuid-Wales tusschenbeide zal komen. Het neerleggen van den arbeid in de mijnen zou het aantal werkloozen met 153.000 ver meerderen. België. Franco naar Brussel. ANTWERPEN. 30 Dec. (N. T. A.) Dc Spaan- sche vliegers Franco en Rada zijn alhier per schip aangekomen. Zij verklaarden aan de politie dat zij eent- ger. tijd in Brussel dachten te blijven, en van daaruit eenige korte reizen naar Parijs zou den ondernemen. Omtrent de aankomst te Antwerpen van majoor Franco, de Spaansche vlieger, die bij den jongsten militairen opstand in Spanjo betrokken was. melclt onze Antwerpsche cor respondent nog: Bij dc aankomst van de „Thysville" werden Franco en zijn „revolutie-kameraad" Rada op de kade opgewacht door talrijke Span jaarden, die hun landgenoot jubelend be groetten- Kolonel Macia, dc Katalaansche leider, ging aan boord en omhelsde Franco. Majoor Franco Is een flinke man van om streeks 35 jaar. Hij zag er tamelijk haveloos uit met zijn officierenbroek, zijn smoking vestje en soldatenjas, en de pet diep over het hoofd .getrokken. Majoor Franco zette zijn reis naar Brussel dadelijk voort. VOETBAL. AFDEELING I. Eerste klasse: Z. F. C.Hermes-D.VjS. (scheidsrechter Ch. Boerée). V. U. C.Stormvogels (scheidsrechter J. Mutters.) H. B. S.—Excelsior (scheidsrechter J. Dö- ring.) 't Gooi—Ajax (scheidsrechter W. C. Laar mans). H. F. C.D. F. C, (scheidsrechter Ch. L. Aerts). 2e Klasse A: HollandiaH. R. C. W. F. C.—A. F. C. T. O. G.—Z. V. V. ZeeburgiaAlcm. Victrix. D. E. C.—West Frisla.. 2e Klasse B: D. W. S.Zandvoort (scheidsrechter C. J. Rommes) B. F. C.Baarn. V. V. A.De Spartaan. Velox—Bloemendaal (scheidsrechter J. W. Repelius.) Derde klasse A: AmstelD. S. V. WatergraafsmeerKinheim. HortusDe Meteoor. OosterparkK. V. V. HelderOranje Zwart. 3e Klasse B. D. W. V O. D. E. Assendelft—D. J. K. O. S. V.Meervogels. De Kennemers—Q. S. C. S. D. W.—A. P. G. S. 4e Klasse C: T. I. W.—Electra. Sloterdij kBeverwijk. S. C. A—W. M. S. NeerlandiaHalfweg. Res. Ie Klasse.: Hilversum 2E. D. O. 2. Stormvogels 2Blauw Wit 2. R. C. H. 2—Z. F. C. 2 A. F. C. 2—H. F. C. 2 Ajax 2Haarlem 2. Res. 2e Klasse A: Alcm. Victrix 2—D. E. C. 2. K. F. C. 2—V. V. A. 2. Spartaan 2Blauw Wit 3 Ajax 3—V. S. V. 2. H. R. C. 2—W. F. C. 2. AFDEELING II. Eerste klasse: Sparta—H. V. V. (scheidsrechter H. S. Boekman). V. S. V.A. D. O. (scheidsrechter J. J. F. v. Gessel.) Feijenoord—R. C. H. (scheidsrechter H. Vuijk). Blauw WitK. F. C. (scheidsrechter C. H. Vrugt). E. D. O.—Hilversum (scheidsrechter J. H. G. Wober), 2e Klasse A: D. H. C.—B. M. T. V. I O. S Quick. De HollandiaanV. O. C. Steeds Hooger—Xerxes. UnltasNoptunus. 2e Klasse B: V. D. L.Overmaas. D. C. L.—R. F. C. S. V. V.—S. V. W. O. D. S.— C. V. V. GoudaFortuna. Derde klasse A: HiUinen—L. F. C. LugdunumT.H.B. AlphenB. E. C. ZeemeeuwenA. S. C. U. V. S.Schoten. Fles. Ie Klasse.: Excelsior 2Sparta 2. V. O. C. 2—Gouda 2. C. V. V. 2—Feijenoord 2. Gouda 2Sparta 2. AFDEELING m. Eerste klasse: Robur et VelocltasEnschedé. WageningenTubantia. P. E. C.Go ahead. Vitesse—Z. A. C. HeraclesA. G. O. V. V. AFDEELING IV. Eerste klasse: (Geen wedstrijden). AFDEELING V. Eerste klasse: FrieslandVelocltas. M. S. C.Leeuwarden. Be QuickFrisia. (Sportkr.) AGENDA Palace: Emil Jannings ln „De Lieveling der Goden". Tooneel; „The 4 Romania (mu sical act-) 2.30 uur. Luxor Theater: „21 uur getrouwd" en ..Hij zij en de camera", Tooneel: Duo Bonda; 2 30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De Jazz-Zanger". Tooneel Kari Hermee. 2.30 en 7 uur. DONDERDAG 1 JANUARI Schouwburg Jansweg: Gezelschap Scha kels met de revue „Van klein tot groot". 815 uur. Stadsschouwburg: N.V- Het Schouwtooneel „Elias weet het beter." 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en dea avonds. VRIJDAG 2 JANUARI Schouwburg Jansweg: Gezelschap Scha kels met de revue „Van klein tot groot". 8.15 uur. Nassauplein 6: Vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem cn Omstreken. 8.30 uur. Bioscopen. Nieuw progrmma.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5