BINNENLAND „Triomf", Jubileumsfilm van het N. V. V. ZANDVOORTSCHE CAUSERIE HAART FM'S DAGRI.AD ZATERDAG 3 JANUARI 1931 Werk van Jan Jansen. Uit de N'V.V.'Jüm: Vrucht van arbeid en organisatie: Spel, Een verblijdend goede film ls deze jubi leumsrolprent van hot Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen, vervaardigd door Jan Jansen, van de Haarlemsche „Poly goon". Het is zoo langzamerhand gewoonte geworden, dat iedere vakorganisatie haar film laat maken en de jonge Nederlandsche cineastlek ontvangt uit de vakbeweging op het oogenblik zijn belangrijkste opdrachten. Een nadeel hiervan zou kunnen zijn, dat de nieuwe filmkunst' hierdoor gedwongen werd tot een vrijwel uniforme productie en inder daad zagen wij reeds vrij wat films, die op een nagenoeg gelijkluidend thema zijn op gebouwd. Ivens met de film voor den bouwarbeiders- bond gaf het voorbeeld. De Haas volgde met de film van de metaalbewerkers, v. d. Wal schiep er een voor den typografenvakbond. En nu de film van den federatieven hoofd- bond zelf. Uit den aard harer propagandisti sche en historische functie is zij ook eeniger- mate een herhaling. Maar de ornamenteering van een in beginsel gelijke structuur is toch ln deze film dikwijls met tot nu toe nog niet aangewende middelen geschied en zij onder scheidt zich vooral door een logischen bouw en een hoogst suggestieven climax, waardoor het geheel een gaaf, voldragen kunstwerk is geworden. In deze film treft het grootsche. Het grootsche van den arbeid allereerst, het grootsche van de eenvoudigen, die ar beiden, het machtige van de organisatie, welke zij bouwden, en de middelen, waar mee zij haar verdedigen. Het scenario is een opeenvolging van hoogtepunten en nergens vertoont deze reeks een inzinking nimmer verslapt de spanning ln dit filmverhaal, nimmer Ls de beteekenis van het behandelde nietig. Er is een rijke verscheidenheid van onderwerpen en geen detail is te lang vastgehouden, elk onderdeel werk logisch in het verband van de film mee tot den opbouw van het geheel. Grootsch is zeer zeker de symboliek in den proloog. Op den grondslag van den klassen strijd. „Macht tegen Macht" werd de moderne vakbeweging opgebouwd, en deze bouw is uitgebeeld in den arbeid van de grondwerkers die den dijk opwerpen tegen de schuimende zee. Het eerste deel ls dan gewijd aan arbeids toestanden vroeger en thans en in dit „Lied van den arbeid" heeft de cameraman rijkelijk gelegenheid gekregen om blijk te geven van een technisch hoogstaande fotokunst. Dank baar heeft hij de schoonheid van koppen en van vele bewegingen aanvaard. Bijvoorbeeld in het bier drinken in de kroeg, in den arbeid der mijnwerkers, de glasblazerij, diamantbe werking. Meer dan zijn collega De Haas In zijn Metaalbewerkersfilm heeft hij 't accent gelegd op de menschen zelf, het werk bleef daarbij onderdeel. Het tweede deel van de flm behandelt het N.V.V., zooals het dan gegroeid is. met de instellingen, die mede door zijn steun tot stand kwamen, het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. de A.J.C.. coöperatie, woning- bouwvereenigingen. Troelstra-oord En ook dit weer is met een breeden blik ge zien. en dikwijls met veel humor. Het ge deelte, dat den onderwijzer voor de klas toont noemen wij in het bijzonder, voorts het ont bijt op Troelstra-oord, A.J.C.-dansen, Als por tretkunstenaar heeft de cineast gewerkt ln de V.A.R.A.-studio, waar hij den dirigent Hugo de Groot en sprekers voor den microfoon scherp trof. Tenslotte wendde hij de effecten van be toogingen. staking en massa-demonstratie aan tot het scheppen van een apotheose, waarin van de figuur van den voorzitter, den heer E. Kupers en andere hoofdbestuurders een voortreffelijk gebruik gemaakt ls om te komen tot het slotaccoord, dat tevens het element was, waarop de film gefundeerd werd Macht tegen Macht. Zoo fs een cinegrafisch product ontstaan, dat zoowel voor het Jubileerende N.V.V. als voor de decumentaire filmkunst van groote waarde is en dus den operateur, onzen stad genoot Jansen tot alle eer strekt. „Triomf" ls waarlijk een trlumphaal filmwerk geworden. De voorzitter van het N.V.V. de heer E- Kupers zegde den heer Jansen en den direc teur van de N.V. Polygoon, den heer B. D. Ochse, aan het slot hartelijk dank en huldig de den cameraman met een grooten krans. Als medewerkers noemde hij tevens de heeren C. van der Lende. Hessel Jongsma en P. Bak ker, welke de commisle van advies gevormd hebben. De tekstteekenlng van de film ls goed verzorgd door Alb. Hahn Jr. De begeleiding werd samengesteld door den leider van het V,A.R.A.-orkest, den heer Hugo de Groot en door hem met zijn orkest in goede harmo nie met de film uitgevoerd. „Aan „Triomf" ging een „voorprogramma" vooraf, waarin vertoond werd een film met feitenmateriaal betreffende het N.V.V. en het journaal van het veertiende congres v^n het Verbond, in 1929 te Rotterdam gehouden, opgenomen door Joris Ivens en A. von Barsey een voortreffelijk stuk filmreportage, met verbluffende lichtwerking. Pk. OUD EN NIEUW IN ZUID- LIMBURG. MET MESSEN EN HAMER. Op Oude- en Nieuwjaarsdag hebben in de gemeente Heerlen vier vechtpartijen plaats gehad Oudejaarsnacht werd te Heerlerheide in een woning een vrouw met een hamer op het hoofd geslagen, waarna de dader naar buiten werd geworpen en eenigen tijd later door voorbijgangers bewusteloos en met zware hoofdwonden werd gevonden. De poli tie arresteerde, naar het Hbld. meldt, zes Slovenen en Dultschers. Op Nieuwjaarsmiddag werd te Heerlerheide een Pool met een mes in den rug gestoken. De politie arresteerde vier personen, van vie er een bekende den steek te hebben toege bracht. Voorts ls op den Nieuwjaarsdag nog hevig gevochten op den Schaesbergerweg en de Schrieversheide. MEER „WEGPUN/PISES* GEVRAAGD. OM HET VERKEER IN GOEDE BANEN TE LEIDEN. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben zich met een adres tot den minister van water staat en tot de colleges van Gedeputeerde Staten in de provincies gewend, waarin zij zeggen, dat in den laatrten tijd enkele nieuwe of gereconstrueerde wegen gedeelte lijk zijn voorzien van in de wegas. dan wel evenwijdig daaraan gelegen witte strepen, dan wel riien wegpunaises. welke den weg in afzonderlijke voertuigbanen verdeelen Naar de meening van adressanten zou de veiligheid van het verkeer op de hoofd verbindings wegen, waar de motorrijtuigen met groote snelheid kunnen en moeen rijden, in hooge mate kunnen worden bevorderd door een meer algemeene toepassing van een dusdanige indeeling van den weg in twee of meer voer tuigbanen, omdat daardoor het verkeer met tertijd in goede banen zou worden geleid en bovendien het niet onvolgen van de verkeers regelen veel eenvoudiver dan thans zou kun nen worden vastgesteld. BERGERBOSCH NIET GESCHONDEN. ER KOMT GEEN WEG DOOR. Van Gedep. Staten van Noord-Holland Ls bij het- gemeentebestuur van Bergen, bericht ingekomen, dat dit college voornemens is. in de in het as. voorjaar te houden zitting der Staten voor te stellen, de in de gemeente Bergen gelegen Eeuwigelaan en Komlaan voor den tijd van 5 jaar te brengen op Ihet wegen plan overeenkomstig de wegenbelastingwet. De ontworpen weg door het Bergerbosch, die thans nog op het wegenplan voorkomt, zal dan worden afgevoerd. Gevraagd wordt, of men zich hiermee kan vereenigen, en of Bergen bereid is. zich te verbinden om na verloop van den termijn van 5 jaren geen bezwaar te maken tegen het van het wegenplan afvoeren van de genoem de wegen en het op het wegenplan plaatsen van een verbinding langs het Wierdijkje en het Nesdijkje. Aangezien deze regeling ln overeenstemming is met een door den gemeenteraad genomen besluit en de door het comité van actie voor het ongeschonden behoud van het Berger bosch gevoerde actie, kan thans met zeker heid worden aangenomen, dat het als natuur reservaat aangekochte Bergerbosch ter groot te van 83 HA. niet door een weg voor door gaand verkeer geschonden zal worden. GROOTE BELANGSTELLING VOOR HET 25-JARIGE N. V. V. TELEGRAM VAN MINISTER VERSCHUUR. Naar het Volk verneemt, zullen tijdens de feestelijkheden ter viering van het 25-jarlg bestaan van het N.V.V, in Den Haag het ge bouw van den C.N.A.B. aan de Laan Copes van Cattenburgh en het Volksgebouw aan de Prinsegracht geïllumineerd worden. Bij het feest zal o.a. vertegenwoordigd zijn het Tsjecho-Slowaaksche Vakverbond door den heer J. Stolz, de nieuwe tweede secreta ris van het I.V.V. Van den minister van Arbeid, <mr. Ver schuur, is de volgende telegrafische felicitatie binnengekomen Aanvaardt bij uw 25-jarig feest mijn geluk- wensch. Moge uw arbeid strekken tot heil van de Nederlandsche arbeiders en geheel onze samenleving. Het N.V.V. heeft besloten, om gezien de groote belangstelling voor de feestvergade- rlng van hedenavond in het Concertgebouw, waarvoor vele belangstellenden teleur gesteld zijn moeten worden, binnenkort opnieuw een feestvergadering te beleggen, geheel ge lijk aan die van heden HET MERAPI-GEBIED TREKT PLUNDERAARS. GOEDE TEGENMAATREGELEN. Aneta seint uit Magelang: Het door de uitbarsting van den Merapi getroffen gebied, trekt het geboefte uit de geheele omgeving. Op één dag zijn veertien personen gearresteerd. De militairen leggen allerwegen hinderlagen, om het gespuis in handen te krijgen. Het aantal mi. taiien, 5 compagnieën, zal in den loop van de volgende week vermoe delijk worden verminderd tot 2 compagnieën. De politiesterkte wordt eveneens gedeeltelijk ingekrompen. Het Hoofd, van den Fandhuisdlenst, heeft toegezegd een hoeveelheid sarongs en baad jes gratis ter beschikking van de vluchtelin gen te stellen. De Intendance voedt nog 8000 vluchtelingen» welk getal echter geleidelijk vermindert. DRIE PLANTERS VERDRONKEN. .Aneta seint uit Medan. d.d. 2 Januari, dat een auto, waarin gezeten waren de planters S. Sieber. Roland, Schiess en Robert Allan Douglas, allen werkzaam op de onderneming Si-Boelan, van de rubbermaatschappij Sl- Boelan te Medan, in de rivier geraakt is. Alle drie inzittenden verdronken. DUIZEND WERKLOOZEN TE HELMOND. Wegens gebrek aan werk zal de conrtruc- tiewerkplaats van de Koninklijke Nederland sche Machinefabriek te Helmond gedurende eenige weken worden gesloten. Een 80-tal arbeiders komt hierdoor tijdelijk zonder werk. Het aantal werkloozen te Helmond, een stadje van ca. 25.000 inwoners, bedraagt thans circa duizend. it de N.V.V.-film: Arbeid MEER TRAMPASSAGIERS TE AMSTERDAM. Het. aantal vervoerde trampassagiers te Amsterdam, heeft in '30 bedragen: 115.804.000 In 1929 was dit 142.872.000, dus een vooruit gang met pl.m. 3.000.000. De Amsterdamsche tram vervoerde op Nieuwjaarsdag 1931: 421.595 passagiers tegen 479.913 op Nieuwjaarsdag 1930. Wat samenwerking vermag. De propaganda voor de badplaats in nieuwe banen- De belastin gen belangrijk verlaagd. De begrooting voor het Jaar 1931 ls door den raad afgehandeld en met op één na al- gemeene stemmen aangenomen. Dit is ech ter niet geschied, dan nadat de gemeente raad zeer ingrijpende wijzigingen heeft ge bracht in de door B- en W. aangeboden ont- werp-begrooting. Om de beteekenis van de-e wijzigingen meteen duidelijk te doen uitko men, deelen wij slechts het volgende mede: B. en W. hadden berekend, dat op de ge meentefondsbelasting 65 opcenten geheven zouden moeten worden, terwijl Zandvoort zich dan nog in de tweede klasse zou moe'en plaatsen. De begrooting is door den raad vastgesteld met 15 opcenten en plaatsing in de eerste klasse. Dat is natuurlijk niet van zelf gegaan. Om dit resultaat te bereiken, hebben de ver schillende raadsleden eendrachtig moeten samenwerken. Dat dit heeft kunnen plaats vinden is een buitengewoon verheugend verschijnsel. Wie had dat van onzen raad kunnen den ken! Ja, achteraf vraagt men zich onwillekeu rig af, of het niet mogelijk zou zijn geweest om reeds eerder deze samenwerking te berei ken. Het respect voor de raadsleden zou er stellig veel bij gewonnen hebben. Want een feit is het nu eenmaal, dat de ernstig na denkende inwoners nimmer eenig ontzag hadden voor het vaak ruziemakend gezel schap, dat onze raadszaal herbergde Er wa ren er stellig onder onze inwoners. d:e zich min of meer angstig hebben afgevraagd, of bij de naderende verkiezing voor den gemeen teraad wellicht de tegenstellingen sche per dan ooit naar voren zouden komen. Ge ukk'g is dat volmaakt anders geweest. We durven zelfs beweren, dat de debatten nog nimmer in zoo'n rustigen toon zijn gevoerd als tij dens de behandeling van deze begrootlng.Geen enkel incident heeft zich voorgedaan en bur gemeester Van Alphen behoefde als voorzit ter geen enkele maal in te grijpen. Natuurlijk heeft het niet aan critiek ont broken. Maar in tegenstelling met bijv. het vorig jaar klonken daarin waardeering en respect voor anderer werk en opvatting. De vraag komt onwillekeurig naar voren: zou het belang onzer gemeente niet veel meer gediend zijn geworden, Indien dat ook voorheen zoo zou zijn geweest? Niemand kan daarop met zekerheid een positief antwoord geven, maar stellig hebben al onze inwoners dat aangevoeld. Van ganscher harte hopen we, dat de raadsleden ook in den komenden tijd zullen zoeken naar datgene, waarbij men elkan der in het belang onzer gemeente zal kun nen vinden. Er zullen in de eerstvolgende maanden nog verschillende zeer be'angrijke beslissingen zijn te nemen; we denken daar bij aan de strandverpachting. waarbij de verdere ontwikkeling van onze plaats op het spel staat. Er zijn bij de begrooting enkele zaken ter sprake gekomen en beslissingen genomen, waarover we in deze causerie een enkele op merking willen maken. Daarbij denken we allereerst aan de be sprekingen over de propaganda voor onze plaats. Wij hebben de opvatting, dat te dien aanzien al een zeer belangrijke beslissing is gevallen- We behoeven onze lezers niet meer te ver tellen, dat tot dusverre de propaganda voor de badplaats heel gebrekking werd gevoerd. Daarover hebben we indertijd bij de bespre king van de plannen van den Burgemeester uitvoerig het onze gezegd- De propaganda bepaalde zich tot nu toe tot het plaatsen van wat advertenties en het verspreiden, in veel te beperkten kring, van een geschriftje. Thans zal dat anders worden. Er zal nu ge tracht worden om onze plaats voor den vreemdeling meer aantrekkelijk te maken, door hem goede en aangename ontspanning aan te bieden. Natuurlijk komt dat niet in één jaar volledig tot zijn recht. In 1931 wordt daarmede een bescheiden begin ge maakt. Maar het staat wel vast, dat in 1932. meer zal geschieden. De raad heeft immers een voorstel met algemeene stemmen aan genomen, om de belasting op de entrée te verhoogen van 10 pet. tot 15 pet., met de nadrukkelijke bedoeling, de meerdere op brengst aan te wenden voor het geven van goede concerten en goede kunst in het zo merseizoen. De organisatie daarvoor is aan de V. V- V. opgedragen, waarin namens het gemeente bestuur wethouder Padt een belangrijke rol vervult. Voor 1931 is een verhoogde subsidie van f 1000 toegestaan, om een begin met het geven van goede concerten te maken. In het debat is daarbij de aandacht op de H- O. V. gevestigd: het doet ons groot genoegen, da€ thans eindelijk ook Zandvoort haar aan dacht aan de H. O. V. gaat wijden. Wat het Residentieorkest voor Schevenin- gen is, kan wellicht de H. O. V. in de toe komst voor Zandvoort worden. We zijn er zeker van, dat het geven van een aantal goede concerten door onze gasten hooge- lijk gewaardeerd zal worden, terwijl zij een groote aantrekkelijkheid voor onze plaata zullen blijken te zijn. Op dit terrein is tot nu toe zeer weinig ge daan, al moeten we onmiddellijk toe?e en. dat bijv. de Directie van Hotel „Groot Bad huis" af en toe wel eens een lofwaardige poging heeft ondernomen. Het bleef echter oij mdiv.dueele pogingen. Slaagt de proef, waartoe de raad berloot, dan zal het aantal avonden van kunstgenot in 1932 stellig uitgebreid worden. Typisch voor wie de onderlinge verhoudin gen in onze plaats meenden te kennen, was stellig wel, dat de raad met dit voorstel al gemeen kon instemmen en dat de opmer kingen, dat het uitgeven van geld voor dit doel aan alle inwoners ten goede zou komen, niet werden tegengesproken. Bij de bespreking van deze zaak werd nog de opmerking gemaakt of het niet tijd werd, dat de gezamenlijke badplaatsen in ons land pogingen gingen aanwenden, om van de Nederlandsche Spoorwegen te verkrijgen wat in verschillende andere landen reeds gerui- men tijd bestaat, namelijk dat aan de bad gasten een bepaalde reductie op den spoor- prijs wordt gegeven. Onze badplaatsen hebben heel wat te duchten van de concurrentie van de bu ten- landsche badplaatsen. Niet alleen dat een groot aantal van onze landgenooten blijk baar de voorkeur geven aan bijv. de Belgi sche badplaatsen, waar ze tusschen haakjes heel wat minder vinden aan natuurschoon, dan in ons eigen land, maar ook de speciale tarieven, welke de spoorwegen in andere landen laten betalen, zijn oorzaak dat onze badplaatsen ernstig schade ondervinden. Daar de toeneming van het vreemdelingen verkeer niet alleen van belang is voor de badplaatsen, maar een algemeen landsbelang is het goed dat er eens overleg met de spoor wegen wordt gepleegd over de vraag of dit niet zeer kan worden bevorderd door het in voeren van speciale tarieven. Zooals hierboven reeds werd opgemerkt, is het den raad gelukt de begrooting zoodanig samen te stellen, dat er slechts 15 opcenten op de fondsbelasting geheven zullen moeten worden. Dat is gelukt, door op verschillende andere posten te bezuinigen. Zoo is om. be zuinigd op de retributie voor het bezoeken van middelbaar of voorbereidend hooger on derwijs. Hoe die nieuwe regeling er precies uit zal zien, weten we nog niet. Hebben we het goed begrepen, dan is het de bedoeling om de hooge re inkomens, bijv. die boven de f 7000, minder belangrijk tegemoet te ko men. dan tot dusverre geschiedde. Ook op den post: tegemoetkoming in d« kasten voor verpleging in ziekenhuizen, ls bezuinigd. De tegenwoordige regeling zal ra dicaal worden herzien. De bedoeling is om het mogelijk te maken, dat de inwoners zich tegen de kosten van ziekenhuisverpleging ver zekeren op de wijze zooals reeds langen tijd te Haarlem plaats vindt. De prijzen voor het water zijn met twee cents per M3. verhoogd, die van het gas met één cent; de verhooging voor het gas zal evenwel slechts gedurende de maanden Md tot en met September worden toegepast. Vooral door de verhooging van de gas- en waterprijzen worden van de ingezetenen nieuwe offers gevraagd, die in de meeste ge vallen volledig zullen worden ongedaan ge maakt door het feit, dat slechts een gering aantal opcenten zal worden geheven en vooral ook omdat de gemeente zich in de eerste klasse heeft geplaatst, wat voor de la gere inkomens een niet onbelangrijk voordeel zal blijken te zijn. Tenslotte zij nog opgemerkt dat de raad met algemeene stemmen weigerde aan het verzoek van Gedeputeerde Staten tegemoet te komen, om de voor uitkeering in aanmer king komende werklooze arbeiders naar het Burgerlijk Armbestuur to verwijzen. Daamede zullen vermoedelijk Gedeputeer de Staten geen genoegen nemen. Het is ech ter niet onmogelijk, dat de raad dan zal be sluiten, een eventueel geschil ter beslech ting aan den Raad van State voor te leggen. Hoe het daarmede ook zal gaan, de eerst komende maanden zal den werk'oozen zeer waarschijnlijk een gang naar het Burgerlijk Armbestuur bespaard worden. Er zijn door den raad dus een aantal zeer belangrijke beslissingen genomen, die ver trouwen voor de toekomst schenken. Moge de prettige wijze van samenwerking besten digd blijven. HISTORISCHE ZITTING VAN HET N.V.V. HERDENKINGSREDE VAN HENRI POLAK. De officieele herdenking van het 25-jarig bestaan van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen is Vrijdagmiddag in gezet met het houden van een historische zitting van dit Verbond met de Hoofdbesturen der aangesloten organisaties in dezelfde zaal van den Alg. Ned. Diamantbewerkersbond aan de Plantage Franschelaan, waar het N.V.V. werd opgericht. De zaal was met palmen en bloemstukken versierd: verschillende vete ranen en andere bekende figuren uit de mo derne vakbeweging, waren aanwezig, o.w. Jan van Zutfen, Piet Verdorst. Henri Eijgelsheim en Edo Fimmen. Ook de kopstukken uit de S.D.A.P. ontbraken niet. De bijeenkomst werd geopend door den heer E. Kupers, voorzitter van het N.V.V., die er aan herinnerde, dat men zich hier op „historischen grond" bevond en voorts met enkele woorden de oprichters van het N.V.V. memoreerde, waarbij hij de namen van de pioniers de revue liet passeeren. Ook her dacht spr. de werkzaamheden van den A.N. D. B„ jegens welken Bond het bestuur immer dankbaar gezind is geweest; in welk verband spr. den heer Henri Polak als „de" pionier van de moderne vakbeweging huldigde, waar na hij den Bond een bloemstuk aanbood. Hierna gaf spr. het woord aan den heer Henrl Polak, den eersten voorzitter van het N.V.V., die een herdenkingsrede uitsprak. De heer Polak gaf een overzicht, ongeveer neerkomende op wat in een artikel in dit blad reeds uiteengezet is. Na een slotwoord van den heer Kupers ging de bijeenkomst onder het zingen van de Internationale uiteen. 's Morgens was aan de;"^ plechtigheid voor afgegaan de vertooning, in „Cinema Royal" van de N.V.V.-film, voor de leiders van de SD-AP., het N.V.V. en andere instanties van de beweging, waarvan elders in dit nummer een beoordeeling le opgenomen. (Reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) DE ONTPLOFFING OP DE DERIKA V. De Raad voor de Scheepvaart heeft een on derzoek ingeste'-d betreffende de „Derika V** IJ.M. 418, aan boord van welk schip, toen het te IJmuiden lag, op 12 Nov. jl. een geduchte carbid-ontploffing is geweest. Dertig K.G. carbid die over waren, waren in een te voren gedroogde harington gedaan en ontploft toen de bankwerker J. Otten met een brandende kaars in de machinekamer kwam. O. werd daarbij ernstig gewond. De heer D. Bakker adj.-insp. van de scheep vaart te IJmuiden, deelde het volgende mede: Sinds 1928 is er een circulaire van den. hoofa-inspecteur, waarin staat, dat carbid alleen mag worden meegevoerd in herme tisch gesloten bussen. Deze circulaire werd aanvankelijk zeer slecht nageleefd. Hierin is toen door onderling overleg van de reeders voorzien in dier voege, dat de reederijen aan wal de hermetisch te sluiten bussen met car bid lieten vullen en aan boord brengen. Te vens zonden zij een rondschrijven, waarin alle daarbij betrokken personen werden gewaarschuwd, dat in geval van nalatigheid maatregelen zouden worden genomen. Ook de vak-organisaties verleenden hun mede werking. Men heeft echter steeds te kampen met de groote onverschilligheid van de schip pers, die met carbid omgaan alsof het suiker goed is. In de machinekamers van schepen met carbidverllchting hangt altijd een carbid- lucht. Daarom wordt nu met een electrische lamp geïnspecteerd. Dat carbid in een haring ton wordt geborgen, is een abnormaal iets. Ten onrechte klagen soms de schippers, dat zc te weinig carbid meekrijgen: zij kunnen krijgen zooveel als ze noodig hebben. Er zal voorloopig niet aan gedacht kunnen worden, de bestaande carbidverlichting op trawlers door electrisch licht te vervangen- Wèl worden de meeste nieuwe trawlers met electrisch licht uitgerust» De uitspraak volgt later.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 8