ASPIRI1 H.D. VERTELLINGEN JUBILEUMSRECEPTIE VAN HET N.V.V. end <joor d€n h<?er e- HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 5 JANUARI 1931 Wederzijdsche geschenken. J£. Kupers Bijzonder groot was de belangstelling voor de receptie welke ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen Zaterdag heeft plaats gehad in de Koningszaal van Natura Artis Magistra te Amsterdam. Het podium was met een haag van fraaie bloemstukken omgeven. Het waren geschenken van de aangesloten organisaties, de bestuurdersbon den. de Arbeiderspers en verschillende an dere inste'lingen van de arbeidersbeweging. Onder de aanwezigen merkten wij op ver tegenwoordigers van de Kamerfracties, van het bestuur der S.D.A.P., van de hoofdbestu ren der V.A.R.A., het Instituut voor Arbei dersontwikkeling. de A. J. C., de Soc.-Dem. Vrouwenclubs en voorts tal van andere be kende figuren, onder wie verschillende vete ranen uit Partij en Vakbeweging, Vertegen woordigd was ook het bestuur der Rijksver zekeringsbank en later op den middag het college van B. en W. Mede waren tegenwoor dig afgevaardigden van de Duitsche. Zweed- schc, Deansche, Tsjechische en Belgische vakbeweging. De receptie werd ge- -tel Supers, voorzitter van et N.V.V. In een ultvoe- 'ge rede schetste spr., enals dit door den heer -mri Polak was gedaan, tstaan. ookomst en cei van het N.V.V. Hij elde mede, dat het be- uur besloten heeft f 5000 er jaar beschikbaar te stellen, waaruit een aan tal leden der aangesloten organisaties, die dit niet ze'f kunnen be talen, in de gelegenheid gesteld zal worden gratis een week met vacantie door te bren gen op het „Troelstra-Oord". Van dit bedrag kunnen elk jaar 250 leden profiteeren. Moge dit geschenk voor de leden van het N.V.V. een aansnoring zijn. om met nog meer ener gie dan voorheen te strijden voor de invoe ring van vacant'e. aldus de heer Kupers, Daarenboven zoo vervolgde de heer Ku- pe>-5 noer een verrass'ng voor het troe'elkind van onze. moderne a-bei-'ersbeweging, de A J C. Ons bestuur heeft een bedrag van f 3000 beschikbaar gesteld voor den bouw van een nog een rood Valkennest- in een der mooiste streken van ons land. Als blijk van waardeering voor het perso neel van 't N.V.V. besloot ons bestuur tot een extra storting in het Pensioenfonds, terwijl tevens een gratificatie zal worden verstrekt. Tens'otte richtte spr. een broederlijken groet tot de werkende en werkl'ooze kameraden. De secretaris van het N.V.V., de heer S. de la Bella deelde vervo'gens mede dat de he e ren Jan Oude geest, dr. J. van de Tem pel en A. B. Kleerekoper wezens ziekte ver hinderd waren de recentie bij te wonen. On der applaus werd besloten, hun telegrafisch een eroet en de beste wenschen voor een sroed'.g herstel over te brengen. Voorts deel de snr. mede. dat er honderden telegram men van gelukwensc'nen waren ingekomen, o.w. van minister Verschuur, van A'bert Thomas, directeur van het Int. Arbeidsbu reau te Genèvo en van den A'gertmenen Raad van de Bossche Arbeiderspartij. De heer L. v. d. W a 1 srirekende als voorzit ter van de commiss'e, die gevormd is uit de hoofdbesturen van de bij het N. V. V. aan gesloten organisaties schetste de goede sa menwerking van N.V.V. met S.D.A.Pwelv^ vooral ook in de oorlogsjaren voor de arbe:'< dersklasse van groote beteekenis is geweest. Op dit oogenblik staan de Nederlandsche ar beiders en de Nederlandsche Vakbeweging er zoo goed voor als nooit te voren. Een geschenk van de aangesloten bonden dat spr. aanbood, betaat uit een bedrag van ruim f 23000, als eerste bijdrage om te ko men tot de stichting van een vacantieoord voor arbeiders aan zee. (Applaus). De heer J. Sassenbach, secretaris van het I. V.V., bracht de gelukwenschen over var. de bij het I.V.V. aangesloten vakbonden, uit landen we ke niet vertegenwoordigd wa ren. De heer W. H. Vliegen, sprekende na mens het Partijbestuur der S D A P., zei. dat er vele redenen zijn voor gevoelens van dankbaarheid en erkentelijkheid voor de Partij Jegens het N.V.V. Het N.V.V. is geworden, wat destijds als ideaal werd gedacht: De Centrale van een sterke, nieuwe vakbeweging, de wegen vol gende. welke reeds door de vakbewegingen in andere landen, als Duitschland en Enge land. waren ingeslagen. Als geschenk van de Partij bood spr. het N.V.V.-bestuur een nieuwe vlag aan. f 24.400 voor een vacantieoord aan zee. Bijdragen voor A. J. C. en Pensioenfonds. De heer W. de V1 u gt. Burgemeester van Amsterdam, sprak vervolgens namens het Dagelijksch bestuur der Gemeente. Meerma len heeft spr. met een der pioniers, den heer Verdorst, aan den conferentietafel gezeten, mocht elkanders streven verschillen, eens was men het over het feit, dat stelling moest worden genomen tegen de anarchistische be weging, die zoowel werkgevers als werkne mers bedreigde. Als voorzitter van het Dagelijksch Bestuur der gemeente zeide spr., dat iedere beweging een trio kent van opkomst, bloei en verval. Spr. weet niet in welke van de eerste beide periodes het N.V.V. zich bevindt, doch wel hoopt hij, dat het N. V. V. de laatste periode nooit bereiken zal, wanneer dit nieuwe op komst van het anarchisme beteekenen zou! In zooverre kan spr. het N.V.V. slechts toene mende» bloei toewenschen (Applaus). Ir. J. W. Albarda feliciteerde namens de beide sociaal-democratische Kamerfrac ties. Eerst nut het N.V.V., aldus spr.. is een va'bond gekomen, die steun gaf aan den w°reevend'-n a-bMd, In de afgeloopen 25 iaar hebben wij een ontzaggelijk groeiproces ge zien. waarin vooral Henri Polak de stuwende kracht is geweest. Wij kunnen aldus spr. de jongeren benijden, omdat zij hoogere verwachtingen v rwczenlijk: zullen zien wor den. maar zij kunnen ons benijden, omdat wij gezien hebben, dat de arbeidersklasse in 25 Jaren van een klasse zonder cenige be- jeckenis is geworden tot een grooten machtsfactor, hetgeen in zulk een spanne tijds terecht een wonder mag heeten. (Ap plaus). Dr. F. M. W i b a u t, sprekende als presi dent-commissaris van de N.V. De Arbeiders pers, sprak woorden van hartelijken dank voor de trouwe toewijding van het N.V.V. je gens deze pers. Mogen wij aldus spr., te zamen slagen om de arbeiderspers op te voe ren tot een hoogte, in overeenstemming met den ontzaggelijken weg, die de beweging nog zal hebben af te leggen (applaus). Na een korte pauze spraken vervolgens woorden van erkentelijkheid, gelukwensch of waardeering mevr. W i b a u t namens de Soc.-Dem. Vrouwenclubs; de heer D. J. Pot huis namens de gezamenlijke Bestuurders bonden, als geschenk waarvan hij het N.V.V.- bestuur een bedrag van 1400 gulden aan bood, om dat te besteden voor een gedeelte der inrichting van het nieuw te stichten vacantieoordde heeren Peter Grass man n, Nijgaard, Bergman n, Stolz en de Viae m y n c k, namensresp. het Duitsche, Deensche, Zweedsche, Tsjechi sche en Belgische Vakverbond; de heer E g e 1 s h e i m namens de beroepssecreta riaten in Nederland, die onder daverende toejuichingen de hoop uitsprak dat in geval van een nieuwen oorlog leden van partij en vakbeweging de woorden van ir. Albarda, in de Tweede Kamer gesproken, zullen weten om te zetten in een daad en dat dan vooral internationaal de moeders hun kinderen zullen aansporen tot de „dappere ongehoor zaamheid", omdat dit de eenige weg kan zijn om den permanenten vrede over de menschheid te brengen; de heer KoosVor- r i n k, namens de georganiseerde soc. jeugdbeweging; de heer Polde.rman na mens het Instituut voor Arbeidersontwik keling (spr. bood het bestuur een tableau aan)de heer De Vries namens de V. A. R. A.; de heer De Boer, die namens den Centralen Bond van Verbruikscoöperaties het bestuur een geschenk in geld aankon digde, en tenslotte de heer A 1 b e r s, die na mens het personeel van het N.V.V. een vlag aanbood aan het bestuur. H. Polak. Na een slotwoord van den heer Kupers, die daarin dank bracht voor woord en daad van dezen middag, werd de bijeenkomst geslo ten. Feest vergadering. Des avonds vond ln het Concertgebouw een feestvergadering plaats, waaraan mede werking verleenden het versterkt V.A.R.A.- orkest onder leiding van Hugo de Groot, ..De Slem des Volks" te Amsterdam onder lei ding van Anton Kre'.age, de afdeeling Am sterdam der A.J.C. en van den Nederland- schen Arbeiders Sportbond. De heer Kupers hield een herdenkingsrede. BIJSTAND IN RECHTSZAKEN. VOOR STRAF- EN CIVIELE ZAKEN. Uit Eet verslag van den Raad van rechts bijstand in strafzaken bij de arrondisse mentsrechtbank te Haarlem blijkt, dat ge durende 1930 eiken Vrijdagmiddag zitting gehouden is. In deze zittingen vervoegden zich 46 (vorig iaar 68"» bezoekers en bezoeksters, terwijl buiten de zittingen nog ongeveer 20 (vorig iaar 20>verdachten zich tot den Raad wend den, hetzij schriftelijk wegens verwijderde woonplaats, hetzij persoonlijk bij voorzitter of secretaris in spoedeischende gevallen. In 47 gevallen (vorig jaar 69) werd voldaan aan het verzoek tot toevoeging van een raadsman. Deze 47 gevallen betroffen de navolgende categorieën van zaken: Diefstal 13. Verduistering 5. Heling 1, Op lichting 1, Strooperlj 1, Valschheid in ge schrifte 1. Oneerlijke concurrentie 1, Meineed 1, Kindermoord 2. Dood door schuld 2. Mis handeling 5, Verkeersdelicten 1. Zedendelic ten 10. Overtreding Tabakswet 1. Geheime distilleerderij 1, Uitleveringszaak 1. De Raad was in 1930 samengeteld uit Mrs. P. Tideman, Dr. W. P. Vis. J. H. J. Simons. L. V. Hoog, R. C. Bakhuizen van den Brink en J. Deenik. Het Bureau van consultatie (voor civiele -ai-en) hield ook eiken Vrijdagmiddag zit Mng. In d°Tp 7»ft'neen vervoerden zich 870 (v.w- 'aar 902 b^o^kers en bezoeksters terwijl '--uiten de zitt'npen nog ongeveer 80 (vorig 'aar 70) rechtzoekenden zich tot het Bureau wendden. In 643 gevallen (vorig jaar 628 gevallen) werd voldaan aan het verzoek tot toevoeging van een advocaat. Van deze 643 (vorig jaar 628) gevallen be troffen 236 gevallen van echtscheiding of schei ding van tafel en bed, 75 gevallen van ver weer daartegen, 73 vorderingen tot alimen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. TA B L ETTEN Zorgt er voor, als het weêr niet pluis is. Dot er Aspirin in huis is! RBAYER E IET OP ORANJE BAND Weiger namaak en lef er op daf op elke tablet het woord „BAYER" staat. Prijs 75 cts tatie en 49 verweer tegen of vermindering van alimentatie, 77 geldvorderingen, 19 huur- zaken en 18 boedelscheidingen. Het gemiddeld aantal toevoegingen per persoon, berekend over de advocaten die ge durende het geheele jaar voor toevoegingen beschikbaar waren, bedroeg 15 (vorig jaar 15 1/2). Het Bureau was in 1930 samengesteld uit Mrs. P. Tideman (voorzitter). Dr. W. P. Vis, J. H. J. Simons, L. V. Hoog, R. C. Bakhuizen van den Brink .(secretaris) en J. Deenik. MOTTE VAN DE V. A. R. A. OVER DEN ZENDERBOUW Het Hoofdbestuur van de V. A. R. A. zendt ons een motie, waarin bij de regeering met klem aangedrongen wordt op het binnen den kortst mogelij ken tijd nemen van een besl s- sing met betrekking tot don bouw van één goeden zender voor de 298 M. Het acht het gewenschb, dat de regeering vóór het geven van concessie voor den bouw van eenigen zender vooraf bepale, dat voor elke in ons land voor den omroep beschikbare golf engte slechts één zender mag worden gebouwd. Het verzoekt den minister van Waterstaat een conferentie bijeen te roepen van de vier al- gemeene omroepvereenigingen, en roept de af deelingen van de V- A. R. A- op om verga deringen te beleggen teneinde dit standpunt, neergelegd in een besluit van den Vereni gingsraad van de V. A. R- A. in ruimen kring bekend te maken en bij de regeering ts doen ondersteunen. De motie zal ter kennis gebracht worden van den minister van Waterstaat. DE GROOTE PAKHUISBRAND TE AMSTERDAM Blijkens het onderzoek mag met groote waarschijnlijkheid als de vermoedelijke oor zaak van den brand op de N. Keizersgracht te Amsterdam worden aangenomen, dat de afvoerpijp van een gaskachel, welke in het privékantoor heeft gestaan en die door het plafond tot de daarboven gelegen verdiering doorloopt, gloeiend is geworden en dat dien tengevolge het in het plafond verwerkte riet in brand is geraakt. DRIE JUBILEA BIJ DE FIRMA ENSCHEDé Zaterdag werden bij de firma Joh. Ensche dé en Zonen alhier een drietal jubilea ge vierd, namelijk van de heeren C. Cassee, die 25 jaren werkzaam ter binderij was, L. C. G. Wenke. 25 jaren copiïst van de afdeeling chemigrafie en H. Hertog, die zijn 50-jarig Jubileum als drukkerij-binder vierde. De jubilarissen werden des morgens per auto van hun woning gehaald en op hun res pectievelijke af deelingen toegesproken. De heer Cassee ontving van zijn collega's een horloge en bloemen, terwijl de heer Wenke van 'net personeel zijner afdeeling een en veloppe met Inhoud mocht ontvangen. La ter op den morgen overhandigde mr. Joh. Enschedé hun te zijnen kantore de gebrui kelijke enveloppe met inhoud. De heer Hertog is op zijn afdeeling op waardeerende wijze toegesproken door den chef, den heer Wilholt. die hem een envelop pe met inhoud en een mand bloemen aan bood. Van den controleur over de vervaardi ging der postwaarden mocht de heer Her tog een luxe kist sigaren ontvangen, alsmede een portret van den jubilaris waaronder de ambtenaren van de afdeeling hun handte kening hadden geplaatst. Daarna is hij door mr. j-h. Enschedé hartelijk toegesproken De heer Enschedé schonk den jubilaris behalve de gebruikelijke enveloppe, bovendien een tafel en deelde hem mede. dat hem de eere- medaille ln brons van de Orde van Oranje Nassau was toegekend. Het verdere gedeelte van den dag bracht de heer Hertog in huiselijken kring door. SCHOUWBURG JANSWEG Dinsdag 6, Woensdag 7, Donderdag 8 en Vrijdag 9 Januari zullen door het ensemble Jacq. Sluyters, in bovensenoemden Schouw burg 4 populai'-e voorstellingen worden ge geven van de bekende klucht ,.De Big van het 168ste". VAN EEN VALSCHEN RIJKSDAALDER Zaterdagavond omstreeks 7 uur kocht iemand uit Hillegom bloemen bij een bloe- menverkooper op het Vcrwulft en wilde daarbij een valsche rijksdaalder in belalmg geven. De jongen weigerde echter dit geld stuk aan te nemen en waarschuwde een po litieagent, die den Hillegommer aan het bu reau bracht- Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat de man o<>k reeds getracht- had den rijksdaalder bij Vroom en Dieesmann gewis heid te krijgen. Hij beweert het geldstuk zelf bij het wisselen te hebben ontvangen. Pro ces-verbaal is tegen den man opgemaakt. WEER WINKELDIEFSTALLEN. Zaterdagavond hebben een drietal dames bij de politie aangifte gedaan van vermis sing van hun portemonnaies. respectievelijk inhoudende f 4. f 2.50 en f 15. terwijl zij in de He ma winkelden. STEUNT! bij gelijken prijs en kwaliteit de Nederlandsche Industrie Hiermede dient gij uw land en BESTRIJDT gij de werkloosheid. (Nadruk verboden, auteursrecht voorbehouden). Een teleurstelling. Toen ik jong was, was ik een dichter.... nu ben ik nog slechts een vrijgezel. In elke gebeurtenis die zich in mijn na bijheid afspeelde, zag ik een symboolik was zeer sentimenteel. Ik was het middelpunt der aarde en dan als kon ook- nog van den hemei. Heel lang ben ik dichter gebleven, todat ook in mijn leven de Liefde kwam. Het was een ongelukkige liefde! Ik begreep dat al heel spoedig, wantze bedroog me! Lang duurde het voor ik over deze teleurstel ling heenkwam Op zekeren morgen, in die periode van mijn leven, wandelde ik op m'n gemak naar kantoor. Het was een koele herfstdag. Een lichte nevel hing tusschen de huizen, maar de zon brak door en spreidde een gouden glans over de stad. Over de daken en torens van de Groote Kerk lag een zilveren sluier, die vanonder een slip de uitbundige blijd schap deed vermoeden van zonne- en zomer weelde. Maar nog slechts een slip lichtte ze voor ons op, want de zomer was al gegaan. Alleen de stille, ingetogen vreugde van de herfst gleed over de grijsachtige, rijzige to rentjes van de kerk en de roode daken van de huizen daaromheen. Het was een morgen om t-e dichten. Het was of mijn hart wilder klopte dan an ders, het was, of mijn ziel méé overstraald werd door de goudige zonnevonken. En ik was zoo bedroefd. Nu wist ik het wel zeker: ik moest haar opgeven. Ik zou er ln berusten. In gedachten verdiept stak ik de Markt over, bleef langzaam gaan achter een vuilnis kar. die maar niet opschoot. Eigenlijk merkte ik nauwelijks of ik vlug of langzaam vooruit kwam. Ondanks mijn besluit om niet meer aan haar te denken en haar geheel te verge ten, betrapte ik er mezelf op, dat ik allerlei plannen liep te beramen om haar nog ééns, nog één keer maar, te zien en te spreken. Ik sukkelde zoo'n beetje achter die vuilnis kar aan, probeerde nu eens links te passee- ren, maar dan gleed er een auto met snelle vaart langs, trachtte rechts voorbij te glip pen en moest wachten voor een paar fietsers, die uit een zijstraat kwamen. Plotseling werd mijn aandacht getrokken door nog iemand, die achter de kar aanliep, gelijken tred houdend met de plompe pooten van het zware bruine paard. Z'n aandacht werd echter niet bezig gehouden met het probleem, hoe op de vlugste manier het grijze voertuig voorbij te schieten en onge twijfeld droomde hij ook niet van een ge lukkig weerzienwant hij zal ongeveer zes jaar geweest zijn. Zijn grijze, ver uit elkaar staande oogen tuurden strak naar eenige voorwerpen op den wagen. Zijn armen hingen slap langs het tengere lijfje, maar nu en dan, met een vinnlgen ruk, de handen klemmend om het touw, dat als riem fungeerde, sjorde hij de wijde broek op, zoodat de pijpen wat meer dan twintig cen timeter boven den grond zweefden Steeds bleven zijn oogen gericht op de top van den vuilniswagen. Over het asphalt knerpten zacht de wielen, de hoeven van het paard sloegen een lang- zamen roffel. Het Joggle schurkte den smallen rug ln z'n vuile plunje, en floot nadenkend tusschen de tanden. Plotseling, met een Jollgen hup, sprong hij dan naast de kar en tikte den vuilnisman op den arm. Een onderhandeling volgde. Een hoofdschudden van den man, een heftig geknik van den jongen en de kar stopte. Op den rand van het trottoir bleef ik staan wachten. De Jongen danste van ver wachting. verloor een schoen, griste die met een gewiekste beweging van de straat en stapte er weer in. Gewichtig klom de vuil nisman op de trede van zijn voertuig, zwaai de de hand naar boven en een oogenblik later torste de kleine baas ln eiken arm een onaanzienlijk vogelkooitje, oud en vuil. met gebroken spijltjes. Maar had hij er niet vurig naar verlangd, en er, ik weet niet hoe lang al, voor achter den wagen aan geloopen? In de morgen-stille straat schalde een schelle schreeuw: „Hóéwot, hóéwot Het joggle had een vriend ontdekt, die in de vreugd moest deelen. Lang stonden ze de buit te bezien en te betasten. Zij hielden de kooitjes op een afstand en bepaalden er blijk baar de waarde van. En van den rand van het trottoir sloeg ik ze gadeen zag het vreeselijk gebeuren. Want terwijl de kleine zijn schatten aan den veel grooteren makker overreikte en hem met verrukte oogen bezag, gaf deze hem plotseling een duw, zoodat hij van het trottoir gleed, drukte de moeizaam verworven buit onder de armen en ging er van door. In enkele seconden was hij om den hoek van d? straat verdwenen En de kleine jongen, die zoo wreed was teleurgesteld, én in z'n eerlijk verkregen bezit èn ln z'n vriend schap, klom langzaam overeind, zette zich op den rand van de stoep en begon een lustig deuntje te huilen. Was het met mij niet evenzoo gegaan? Was ook Ik niet ln mijn bezit teleurgesteld? Ik begreep het verdriet van dien Jongen, ik begreep, wat hij moet hebben gevoeld, toen hij het begeerde onder zijn bereik zag liggen, toen hij greepen zich zag bedrogen. Ik werkte het thema verder uit, ik voegde er enkele détails aan toe, verschillende on derdeden liet lk weg, totdat ik het drama compleet had. En ik voelde een geweldig medelijden met mezelf. Ik heb het meisje nog maar zelden ont moet. Het was altijd een pijnlijke geschiede nis voor me, wanneer we bij elkaar waren. Weldra hebben we elkaar uit het oog ver loren. Pas jaren later kwam ik over deze ongeluk kige liefde heen. Nog steeds ben ik vrijgezeL Soms denk ik nog glimlachend aan de ge beurtenis met dat jongetje. Wat was ik toch dichterlijk, toen ik jong was En wat was ik toch dom. Want één belangrijk onderdeel had ik in mijn drama verwaarloosd. Ik had willen trouwenJa zeker! Maar hadden die kooltjes me niet wat meer moeten zeggen? DE S. D. A. P. EN HET VONNIS VAN BANDOENG. Protestvergadering te Amsterdam. EEN SCHOT UIT EEN STARTPISTOOL. De Federatie Amsterdam der S.D.A.P, heeft Zondag in het Theater Tuschinski een pro testvergadering gehouden tegen de vonnissen over de P.N.I.-leiders. De vergadering stond onder voorzitterschap van wethouder S. R. de Miranda. Eerste spreker was het Tweede Kamerlid Ch. G. Cramer te Bloemendaal, die zeide, dat de rechtbank nauwelijks het onderscheid wist tusschen nationalisten en communisten. Het gevelde vonnis is het onrechtvaardigste, dat spr. ooit heeft gezien. Maar de Indo nesiërs zullen hun strijd voortzetten en daar bij ten volle kunnen rekenen op den steun der Nederlandsche arbeidersbeweging. De tweede spreker, het Indonesische lid der S.D.A.P. de heer Palar noemde het vonnis een overheerschersvonnis en wekte de Neder landsche arbeiders op om te protesteeren tegen het onrecht, dat ook in hun naam in Indonesië geschiedt. De derde spreker, de heer P. J. Schmidt, lid van het partijbestuur schetste Indië aLs bron van middelen voor het kapitalisme in den strijd tegen de arbeidersklasse. Tenslotte werd een resolutie aangenomen waarin vastgesteld wordt, dat de vervolging der leiders van de P.N.I. op politieke motieven werd ondernomen, dat daarom het schuldig verklaren reeds tevoren vast stond en tot veroordeeling van de beklaagden was beslo ten, geprotesteerd tegen het klassenvonnis van Bandoeng en sympathie uitgesproken met de veroordeelde leiders der P.N.I. en met den door haar gevoerden strijd voor de bevrijding van het Indonesische volk. Gedurende de protestvergadering werd door een aantal jongelieden, die zooals later bleek behoorden tot den Revolutionairen Jeugdbond eenige malen tijdens de redevoeringen van de heeren Cramer en Schmidt op hinderlijke wijze geïnterumpeerd, waardoor de orde dezer vergadering verstoord dreigde te worden. De voorzitter maande de rustverstoorders tot de orde aan en verzocht een politieagent die op het balcon was verschenen, om de rust verstoorders te verwijderen, doch de jongelui ongemoeid te laten, waarop de politieagent verdween. Toen de rustverstoorders echter bleven door gaan de vergadering te hinderen, werden zij door een aantal bezoekers op krachtige wijze buiten het Tuschinski gebouw gezet. Op de Regullersbreestraat loste toen een jonge man een schot, waarop hij na een korte achter volging door de politie werd gegrepen en naar het bureau Singel overgebracht. De in beslag genomen revolver bleek echter slechts eer. onschuldig startpistool, zoodat alleen proces verbaal kon worden opgemaakt wegens 't ver storen van de orde van een vergadering. EXAMENS HEILGYMNASTIEK. Zaterdag zijn te Haarlem geslaagd de dames: E. M. A. Hofstee. Groningen; A. P. Zelisse, Rijswijk iZ H H. Thieren, Den Haag; I. van Son, Den Haag Verder de heeren: M. Huizer Den Haag: W. H. B. Stoof, Soest; J. A. B. van Pagce, jjtrecht; J. C. Snel, Amsterdam, DE VRIJZ.-DEMOCRATEN EN DE STATENVERKIEZINGEN. REFERENDUM OVER DE CANDIDATENLIJST. Ten einde voor de Statenverkiezing 1931 voor den Vrijzinnig-Democratischen Bond zoo gunstig mogelijke resultaten te krijgen, hebben de Staten kieskringen Haarlem, Weesp en Velsen dier partij besloten één gemeen schappelijke candidatenlijst in te dienen, en daarvoor één geconcentreerde propaganda te voeren. Een der voorwaarden, waarop deze samen werking verkregen werd, is het uitbrengen van een advies door het bestuur dezer fede raties, over de wijze van samenstelling van de candidatenlijst. En wel in dezen geest, dat als nr. 1 op de lijst een Haarlemmer wordt gesteld, als nr. 2 een inwoner van het Gooi, als no. 3 een inwoner van den kieskring Vel sen, en zoo vervolgens. Het bestuur van den Kamerkring, federa tie Haarlem heeft mitsdien den leden gead viseerd te stemmen op één der navolgende Candida ten Als no. 1 H. van Leeuwen, Jan Over Az, hoofden van scholen te Haarlem, Mr. M. Slin- genberg, Haarlem; als nr. 2 G. W. Comello, Dir. Handelsschool Hilversum; Mr. J. K. M. Mathuijsen, advocaat te Naarden; Mevr. H. Meijers-Kehrer, Bussum; als nr. 3 A. F. C, Bückmann, koopman te IJmuiden, K. Steijn, Beverwijk, Beverwijk, wethouder. De namen zijn geplaatst in alphabetische volgorde. EEN NIEUW TIJDSEIN. VOOR HAARLEM ONNOODIG, MEENT DE DIRECTEUR VAN HET G. E. B. Blijkens een ingezonden stukje in de TeL heeft men onlangs te Johannesburg en Kaapstad een nieuw soort tijdsein ingevoerd, 's Avonds om 7 uur precies wordt het elec- trisch licht gedurende enkele seconden op de halve spanning gebracht, zoodat iedereen zijn klok gelijk kan zetten. „Verdient dit goede idee geen navolging in Nederland?" zoo vraagt de inzender. Wij hebben aan den Directeur van het: Gem. Eiectriciteitsbedrijf de vraag voorgelegd of dit denkbeeld ook te Haarlem is uit te voeren. „Niet te Haarlem alléén", zoo antwoordde de directeur. „Dat zou om technische redenen niet kunnen. ALs het er toekwam, zou de geheele provincie, Amsterdam en de hoog ovens incluis, mede moeten doen. Maar ik acht nóg een tijdsein absoluut liet noodig. Ieder oogenblik kan men door de Radio den juisten tijd vernemen. Bovendien kan men hier zich telefonisch van den tijd op de hoogte stellen. En in sommige gevallen lijkt mij het bren gen van het electrisch licht op de halve span ning gedurende eenige seconden bepaald ge vaarlijk. Wanneer bijvoorbeeld een chirurg met een operatie bezig is. lijk: mij het plot seling verminderen van de lichtkracht al zeer ongewenscht, al duurt dit slechts eenige se conden. De goede uitslag der operatic kaqf ioch wel few van één .seconde afhangen",

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 8