Wintersport in Beieren, Zilveren jubilé d.er Christ. Cymnastiekvereenlging .Turnlust' 3* De H.F.C. „Kennemerland HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 9 JANUARI 1931 TWEEDE BLAD Reisherinneringen. ij gaan wintersporten. Wij sporten winter. Wij wintersporten. Waarom weet ik niet. maar het heeft van het begin af aan eigen lijk een vrij hachelijke, om niet te zeggen wilde onderneming geleken. In Hol land was het giijs en grauw. De regen kletste in milde plensen tegen de ruiten en het land, waar we den volgenden morgen en middag doorheen reden, zag eruit alsof de weergoden bij ongeluk een paai maanden te vroeg aan hun groote voorjaars schoonmaak begonnen waren. Plassen, onder- geloopen weiden modderige wegen, kale boomen. die groenzwart ig glommen in het vele licht, geen spoor van sneeuw, geen vliesje ijs. We voelen ons eigenlijk een beetje pes simistisch. om niet te zeggen belachelijk, hoe wel we het elkaar niet zeggen. Er zijn oogen- blikken, waarop het kwade gevolgen kan heb ben om de waarheid zoo maar zonder schro men onder woorden te brengen. We praten al met nadruk over de wandelingen, die we zul len kunnen maken, sneeuw of geen sneeuw, en over ae meer wereldsche geneugten, die het Beiersche Oberstdorf ons zal kunnen bie den als onze andere plannen mochten falen en net als we eikaar en ons zelf zoo'n beetje verzoend hebben met het noodlot van een sneeuwloos Oberstdorf, dat ons blijkbaar met vrij groote zekerheid te wachten staat, ont dekken we op het perron in Augsburg men- schen met sportieve bloote hoofden en nog sportievere broeken en schoenen aan en we Sportieve menschen. knijpen elkaar bont en blauw als aan het andere eind van de trein een Lading echte, levensgroote skies ingeladen wordt. Het be kende Hollandsche pessimisme is een hard nekkige kwaal, naar het schijnt, die den mensch vele en kwade parten speelt. Maar de rest van de reis brengen we in een soort van kinderlijke kraaitoestand door, jubelend voor de ramen bij elk plakkaatje sneeuw, ons opwindend over een groepje dennen met sneeuw aan hun voeten en op hun toppen en over fijne witgestamde berkjes, die hun ijl gewirwar van fijne donkerbruine takjes om hoog heffen tegen een besneeuwde helling, over een bevroren beekje, en eindelijk over de dik besneeuwde velden, die aan weers zijden van het bergtreïntje van Immen- stadt naar Oberstdorf liggen. In Oberstdorf zitten we er meteen midden in. Alle vervoer middelen hebben sledeijaers, zelfs de wijdsche caleche voor den man van één jaar, en onze bagage wordt per slede vervoerd. Menschen met verbrande gezichten, vierkante bespijkerde schoenen, bijna de gansche vrou welijke (niet inlandsche) bevolking in broeken, mannen in plus fours met min of meer wijd sche en min of meer kleurige bovenomhul- lingen, winkels met truien en sokken, inboor lingen met bruine of karmijnroode gezichten en Tyrolerhoedjes ergens op hun hoofd ge mikt of aan hun linker of rechter oor ge hangen. We zijn in Oberstdorf en boven ae straat hangt een met dennegroen versierd stuk zeildoek, waarop voor den komenden man in vuurroode letters „Sei Willkommen" st^at, en voor den gaanden aan den anderen kant, ,Auf Wiedersehen". De dorpen. Wij sporten winter. Wij wintersporten. Ik laat den lezer gaarne de keus. Mijn hersens werken niet heeiemaal Hollandsch meer, ik verkies eigenlijk het eerste. Het klinkt aan trekkelijker. Overigens moet ik bekennen, dat voor mij Holland op het oogenbllk zijn reputatie van het schoonste land ter wereld, kwijt is. Ik heb het slechts van den trein uit. aanschouwd en misschien zou het van dichtbij niet zijn meegevallen, maar Duitschland. vooral hei Zuiden, ziet er oneindig veel schooner uit. En oneindig veel schilderachtiger. De dorpen zien eruit als constructies uit een bouwdoos, die door een speelsche reus ergens boven op een helllnkje gelegd zijn en toen een zetje hebben gekregen, zooaat er een paar heeie maal naar beneden zfjn getu.meld en daar zoo'n beetje lukraak om de kerk zijn gaan liggen, een paar zijn halverwege de helling terecht gekomen en venden het ook opper best; één is per ongeluk in een dennenbosch te land gekomen er. het stel dat bovenop is blijven liggen weet niet precies hoe het zich nu houden moet, of het er bij hoort of niet. Niemand ziet hier op tegen een licht blauw of een lila woonstee, saumon is een veel ge vraagde kleur, en heat groen en rose gaan op het oogenbllk ook veel. En de daken daar bij zijn meestal feirood, of als ze ouder zijn. roestbruin, de luiken zijn geschilderd in veel meer tinten en kleurèn dan de veel geclteerdé regenboog bieat. de kerkjes hebben een koddig belletje halverwege hun eigenwijze toren of een denneappelvormlge kegel heeie maal boven aan en doen zonder blikken en blozen mee aan de mode voor kleurigheid. In een stadje voor Augsburg was er één. met een Russisch kruis er boven op. dat zilver grijs was met een fm karmijnrood dak en torenspits. Het dorp er om heen leek een kleurig Rus sisch prentje en de hemel er boven was blauw met bolle, witte wolken, het land er om heer. groen en glad. De dennenbosschen zien eruit of ze keurig uitgeknipt zijn uit groote vellen steeds voorradig dennenbosch en met niet al te veel zorg dwars of kris kras tegen de heuvels opgelegd zijn. Snippers en afval wor den niet in de prullemand gestopt maar in de dalen rondgestrooid en het zilverpapier, waar de heele voorraad in verpakt was, worcit in slingerende reepen geknipt en voor beekjes gebruikt. Het klinkt wonderlijk, maar heel Zuid-Duitschland ziet er uit of het op deze manier tot stand is gekomen. Huisjes uit een blokkendoos, boomen uit een Arke Noachs en zilverpapieren beekjes en plassen, die te mooi zijn om echt, en te mooi zijn om onecht te zijn. Daaromheen het land, de moeilijke con- cocties van Jura's uit aardrijkskundeboeken van weleer, die hee'.emaal niet het bergland zijn, dat ik me altijd van ze voorgesteld had. Hoogvlakten van bruinige aarde, zoo glad en keurig of ze pas aangeharkt zijn met een reuzenhark, een enkele helling, wat heuvels, maar meerendeels zacht golvende vlakte, 's Zomers bouwland, nu kaal. Vrij eentonig, met wegen, die er zoowat een meter diep inliggen, kaarsrecht, met volmaakt sym metrische viersprongen met een kruis erbij. De dorpen liggen wonderlijk genoeg alle maal rechte van den spoorweg, links is geen huls te zien- Wat er aan gras Is, is voor jaarsachtig groen, en we twijfelen lang. of het sneeuw ls of water, als we eindelijk ie s wits zien glimmen. Het is sneeuw, een klein» plakkaatje op een wind- en zonvrije plaats. De eerste! In een paar dorpen, waar we langs komen, zijn de straten dik en glim mend bevroren en een vrouw in een vuur roode blouse met een felblauw schort er over staat in de grasgroene deur van haar kanariegeel huis en wuift naar een paar kinderen, die op schaatsen de straat af komen rijden- In een besneeuwd veldje schuift er één op ski's rond. Hiep hiep hoera! Wij naderen! Het is tot slot niet erg prettig om het te moeten constateeren en het is bovendien ook al vaak en met nadruk geconstateerd, maar de Hollanders schieten wel te kort wat vrien delijkheid tegenover vreemdelingen betreft. Ik herinner me de groenige bosenjesman aan de grens, die onder aan een klein, aller vriendelijkst bebrild gezichtje een onmete- lijken baard had hangen en die ons met een glimlach achter zijn kiezen en een noncha lante handwuif beduidde ons maar niet al te dik te makèn over onze koffers en pas sen. toen we hem volmaakt onthutst om zijn eenigszins zonderlinge verschijning in het groene druk met koperen knoopen bewerkte pak aanstaarden en die van top tot teen van bereidwilligheid straalde, de martiale verschijningen op het Augsbursche perron. Conducteurs op het Augsburgsche perron. die plechtig hun dikke buiken voor zich uit droegen, aan hun geweldige snorren draaiden en zwaarwichtige wijdbeensche houdingen aannamen in hun wijde bolsjewiekenjassen. tot ze op een miniem scheidsrechtersfluitje bliezen, welks zielig piepend geluidje onze gansche internationale trein zich gehoorzaam in beweging zette en verdween. En het goedige handgewuif van de con ducteur met drie rose onderkinnen die zich inwendig ziek lachte om de kapsies, die die opgewonden standje van vreemdelingen maakten, toen één van de koffers door bleek te zijn gegaan naar Lindau en om de ge weldige drukte, die ze wilden maken om hem terug te krijgen. Na, schon gut kommt alles recht. Hetgeen het dan ook kwam, zonder eenige moeite. Naschon gut. Op het oogenbllk begint het hier donker te worden, en op den Nebelhorn tegenover Dns raam, die dik onder de sneeuw ligt en bezaaid is met dichte donkere sparren, zal binnenkort het lichtje gaan gloeien van de Hütte die er bovenop ligt. „Grürz Golf. zeg- ger. ie menschen hier. „Auf Wiedersehen". 'VILLY VAN DER TAK. Obersjan. 1331, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Stotzuigerhuis MAER I ENb BARTELJORISSTRAAT 16 TELEFOON 10760 - VAMPYR Stotzu gers f98.- VOETBAL ZATERDAGMIDDAG COMPETITIE HET PROGRAMMA VAN ZATERDAG. Nadat de competitie twee weken heeft stil gestaan. wordt morgen wederom begonnen en wel met de volgende weistrijden in al- deellng B: Kennemerland 2Telefonia. Kennemerland 3Z. S. V. 2 Z. S. V. I—Ulysses 3 De leiders, Kennemerland 3, hebben de ge makkelijkste opgave. Het jeugdige Z-S.V. 2. dat thuis al met 111 werd verslagen, zal wel met een flinke nederlaag naar Halfweg worden teruggezonden. Ook Telefonia. no. 2 der ranglijst, geven wij een goede kans om te winnen; Kennemer land 2 lijkt ons tenminste veel zwakker dan de telefoonmenschen. In Halfweg vindt een interessante ont moeting plaats tusschen ZB.V. I en Uiysses 3. Beide elftallen behooren tot de sterkste der afdeeling en ze zijn nog lang niet kansloos voor de bovenste plaats. Op 20 December moesten Ulysses-veteranen op eigen terrein het onderspit delven tegen ZB.V. en ook thans geven wij Halfweg de beste kans. DE TRAMVOGELS. Zaterdagmiddag half drie spelen de Tram vogels op hun terrein aan de Lanckhorst- laan te Heemstede, de vriendschappelijke ontmoeting, welke wegens sneeu-wval op 27 December geen doorgang kon vinden, tegen „Electra". HOCKEY Overzicht. De as. Zondag is bestemd voor het verspe len van de tweede ronde van den Bloemen- daalbeker. Van de Haarlemsche vereeni- gingen zijn alleen Bloemendaal I en M-H.C.Ü nog overgebleven. Bloemendaal ontmoet achter het stadion Amsterdam. Bij Bloemendaal Is de voorhoede nog al tijd volkomen onmachtig om te scoren; en al is Amsterdam niet meer de kampioensclub van voorheen, we rekenen toch Amsterdam nog tot de sterkste clubs; dus zal Bloemen daal deze tweede ronde niet overleven. M.H.C. heeft het veel gemakkelijker. In eigen huis spelen de Musschen tegen den Rotterdamschen tweede-klasser Victoria 2 en zullen dus wel weten te winnen. Voor de derde klasse competitie ontvangt H B S. 2— Oh Kay en heeft wel een kans op een gelijk spel. POSTDUIVEN „DE SNEL VLIEGER" Bovengenoemde vereeniging hield haar jaarlijksche onderlinge tentoonstelling, die zich in groote belangstelling van leden en aangesloten vereenigingen mocht verheugen. Na serieuze keuring door den heer GLm- brère werden de volgende prijzen toegekend: P. Lindeman. 20 eerste. 10 tweede, 4 derde pr.; P. van Daalen, 19 eerste, 6 tweede. 2 derde pr.; v. d. Broeke en Dik, 2 eerste, 1 tweede 3 derde pr.; J. J. Petri, 1 eerste. 5 tweede 2 derde pr.: W. Petri, 1 eerste, 1 tweede. 4 derde pr.; J J. Doeglas. 1 eerste. 1 tweede. 1 derde pr.: H. van Roosdorp. 2 tweede, 1 derde; P. Bosse 2 tweede. 1 derde. Bovendien aan eereprijzen P. van Daalen 16. P. Lindeman 10, J. J Doeglas 2 en J. J Petri 2. Schoonste vogel der tentoonstelling P. van Daalen. Schoonste doffer der tentoon stelling P. Lindeman. Als bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat door P van Daalen alle eereprijzen van de vliegtype-klassen. zoowel oud als jong werden gewonnen, waardoor tevens de goede vliegprestaties zijner vogels in den laatsten zomer nog eens werden geconstateerd. AGENDA VRIJDAG 9 JANUARI Gebouw Blauwe Kruis; Alg. Ned- Vrou wen Vredebond. Openbare bijeenkomst. 8 u. Schouwburg Jansweg; Ensemble Jacq. Sluyters. „De big van het 168e". 8.15 uur. Palace: „Hallo Mexico!" en ,-Wel te rus tenOp het tooneel: Tholen en Van Lier 8.15 uur- Luxor Theater: ..De Boemelkapitein" en Betty Balfour". Op het tooneel: Duo Calvé, opera-duett-isten. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De diamanten van Broadway". Op het tooneel: Ir. Cook met het groote raadsel; mensch of pop? 7 en 9.15 u. ZATERDAG 10 JANUARI Stadsschouwburg. Wilsonsplein: Oovoering van .1 2 3!" door de Vereeniging Rot- terd.-Hofstad Tooneel. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16 Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. toegang vrij. MARKTNIEUWS Appelen f 0.260 50 per KG. Peren f 0.300.60 per K G. Brusselsch lof f 0.200.30 per K.G. Knakpeen f 0-10—0 14 per K.G, Sla f 4-008.50 per 100 krop. Andijvie f 3.006.00 per 100 struik Spruiten f 1.393.80 per zak Boerenkool f 0.601-00 per ktst- B'.oemkool f 0.11—0.16 per stuk. Roode koo'. f 0.030.12 per stuk. Gele kool 1 0.040.19 per stuk- Groene kool f 0 03—0.10 per s'uk Knolselderij f 0.04—0.08 per stuk. Pieterselie f 0.060.20 per bos. Selderij f 0.10—0.15 pct bos Prei f 0-06—0.20 per bos. YcUla I 0-30—0.60 per K-G, Groep van leden die meer dan 10 jaar lid der vereeniging zijn en daarvoor een eereteeken ontvingen. Eerste r(j van links naar rechts: J. Timmerman, P. Stringer, H. Kok; Tweede ry: J. Polderman. A. Gertse en P. dc Bruin. De heeren Stringer en Polderman werden tevens tot lid van verdienste benoemd. Donderdagmorgen is in de tuinzaal van de Gemeentelijke Concertzaal de viering van het 25 jarig bestaan der Christ. Gymnastiek- verreniging „Turnlust" begonnen met een herdenkingsavond, die door een groot aantal leden en genoodigden werd bijgewoond. Van het eere-comité waren aanwezig Dr. J. Weener. predikant bij de Ned Herv. Gemeente en de heer H. L. Warnier, inspecteur van den dienst der Lichamelijke Opvoeding. De voorzitter der vereeniging, de heer P J. Stringer, opende de bijeenkomst met gebed, waarna hij een hartelijk welkomstwoord sprak. Hij merkte op. dat de leden reden hebben tot dankbaarheid jegens de oud-be stuursleden en oud-directeuren., aan wie het te danken is. dat deze vereeniging zich 25 jaar staande heeft kunnen houden. In 1906 werd de vereeniging opgericht onder den naam „Prins Hendrik" als onder-afdeeling van de Haarl. Jongemannen-Vereenlglng Pred. 12 vers la onder leiding van den heer KI. la Court.. Drie Jaar later werd de naam veranderd in „Turnlust". En zijn thans on geveer 350 leden, onder wie ook vrouwelijke. Het doel is: lichamelijke en geestelijke op voeding. In de oorlogsjaren had de vereeni ging met financleelen nood te kampen. Dit is men nu t# boven, al is er nog een tekort van f 80. Negen jaar geleden werd de heer W. H. Verkes tot directeur benoemd en daar mee begon tevens de geweldige groei van het aantal leden. Wegens de vele kosten, ver bonden aan zaalhuur enz., is men nu ver plicht alle personen als lid aan te nemen, die zich daarvoor aanmelden. ..Turnlust" is dan ook nu geen onderaf deeling van de Haar lemsche Jongemannen-Vereeniging meer. Spreker deelde mede. dat de vereeniging op het oogenblik aan de gemeente aan zaalhuur ongeveer f 550 per jaar moet betalen. Hij hoopte, dat de gemeente de vereeniging nu zooveel mogelijk zal steunen. Wegens den slechten financleelen toestand kan het be stuur nog steeds geen leider voor de afdee ling athletiek aanstellen en dit wordt toch zoo gaarne gcwenscht Spreker hoopte, dat men zou trachten veel leden en donateurs te werven, opdat het bestuur kan geven wat het zoo gaarne wenscht De viering van dl# jubileum gaat dan ook buiten bezwaar der gemeentekas. De heer Stringer bracht warme huid# aan den heer W. H. s. Verkes. den wakkeren en energieken directeur, dia zoo ontzettend veel tot den bloei der vereeniging heeft bijgedragen Het volgend jaar hoopt men zijn tienjarig jubileum te vieren. Spreker we: de leden op om hem *-■- zooveel mogelijk te blij- w w ven steunen, opdat ir. n W. H. Verkes. goramwll,k vcr. eenlging zoo groot mogelijk kan maken, (Applaus). De heer S. Kemp. eerelid en oud-voorzitter betrad hierop het podium. Hij deelde mede, dat de leden hem verzocht hadden, om aan hen, die tien Jaar en langer lid der vereeni ging zijn. een eere-lnsigne te overhandigen. Onder applaus deelde hij verder mede. dat besloten was om de bestuursleden P. J. Strin ger en J. Polderman tot lid van verdienste ts benoemen. Aan de volgende leden werd hierop he* eere-lnsigne uitgereikt: P J. Stringer. J. Pol derman. H. Kok, A. Geerts, J. Timmerman en P de Bruin. Spreker wenscht hen die n'.efc alleen veel liefs maar ook veel leed hadden meegemaakt, van harte met deze onderschei ding geluk en sprak de hoop uit. dat zij over 10 jaar nog als flinke veteranen mede zouden werken. De Voorzitter dankte een onbekenden schenker van speciale Insignes voor directeur en bestuursleden. Hiermee was het offlcleelc gedeelte van den avond afgeloopen Daarne werd een Turnlust-revue opgevoerd, door de leden zelf gemaakt, waarin aan vele Intieme vereeulgingsaangelegenheden herin nerd werd. Deze opvoering had veel succes. Zaterdag wordt het feest- voortgezet mot 'n receptie des middags van half vier tot half vijf en met een groote nationale gymnast lek - uitvoering ln de Gemeentelijke Concertzaal. VOF.TRAL. Het bestuur van „Kennemerland" van links naar rechtszittend Af. de Jong commissarisH. H. Janssen, (secretaris), AHeimig voorzitterH. H. van Schoonhoven (penningmeester)staand: L. Brunt (commissaris). uit de Zaterdagmiddagcompetitie nemen daaraan deel. In de jaren, welke de vereeniging aan de competitie meedoet, heeft men tweemaal in successie op het kampioenschap van de eerste afdeeling beslag gelegd, nl. In de sei zoenen 1922 '23 en 1923 '24. Tweemaal wist „Kennemerland" het tot den eindstrijd om den „Kennemerland"-beker to brengen, in 1928 en in 1930. Voorts werden bekers, lau werkransen en medailles gewonnen. De vereeniging heeft momenteel 50 leden en oen flink aantal donateurs. Gedurenoe de laatste seizoenen wordt met drie elftallen aan de H.V.B.-competitle deelgenomen; het derde elftal heeft een fraaie kans op het af- deelingskampioenschap. Het tegenwoordige bestuur ziet er als volgt uit: A. Heimig i voor zitter), H. H. Janssen (secretaris), H. H. van Schoonhoven 'penningmeester), L. Brunt en M. de Jong (commissarissen) Men heeft een 'raai jubtleumbiekje uitge geven. waarin c.a. Mr. A. Bruch. oud-wechou- der van Haarlem, en Dr. C. Spoelder. voor zitter van H. F. C waardeerende artikelen over .Kennemerland" hebben geschreven. Voorts zijn er bijdragen in te vinden van C. Schipper (TramvogeLs). L. Schaap (V.V.IJ.), G. v. d. PLas (LIB.C.) en J. Muusse (Politle- sportvereenlglng) Het bestuurslid L. Brunt heeft op uitvoe rige wljz® „10 Jaar Oranja-Zwart" beschre ven. Op 12 Januari as. wordt ln gebouw Jto- sehaghe" een herdenkingsavond gehouden, voor we'ken avond de actieve f^stcc-mm's- sle een aantrekkelijk programma heeft sa mengesteld. Op 21 Maart worden op het terrein aan den Vergierdeweg onde^'nge wedstrijden ln dribbelen met den bal ver- trappen, doelschleten enz. gehouden. Op 11 Januari a.s. is het tien Jaar geleden, dat .Kennemerland" werd opgericht. En kele heeren uit Christelijke kringen beleg den op dien dag een vergadering en aldaar kwam men tot de oprichting van een voet balclub. die niet op Zondag zou spelen. Op deze wijze werden ook Jonge mannen, die om prlncipieele redenen op Zondag niet wil den of mochten voetballen, ln de gelegen heid gesteld om actief voetballer te worden. Daarom is de oprichting van ..Kennemer land" voor de Christelijke Jeugd een feit van groote beteekenis geweest. In latere jaren zijn velen als lid toegetreden, die niet om principieele redenen uitsluitend op Za terdag voetbalden; dit heeft echter aan het standpunt der vereeniging niets afgedaan. Mede door het werk van „Kennemer land" werd voor Haarlem en omgeving een Zaterdagmiddagcompetitie ln het leven ge roepen. die in 'net eerste Jaar door den N.V.B. geleid werd en daarna door den H.V.B. Oprichters var. „Kennemerland", (dat aan vankelijk „Wilhelmina" heette) waren de heeren A. Heimig, M. Hogenbirk en G. J. Pothuis. De twee groote stuwkrachten der Jubilee- rende vereeniging zijn de heeren A. Helmlg (voorzitter) en H. H. Jansen (secretaris). Eerstgenoemde is van de oprichting af al bestuurslid. .Kennemerland" heeft steeds veel propa gandistisch werk verricht voor Zaterdag- mkldagvcetbal. wat wel blijkt uit de artike len. die de secretarissen van verschillende clubs in het Jubileumboekje der oranjehem den hebben geschreven. De wedstrijden om den Kennemerlandbeker. die dit seizoen voor de vijfde maal worden gespeeld, zijn een groot succes gebleken. Alle ee«££ elftallen

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5