Het woord is aan... Boutade. Hef Belangrijkste. WILHELMINA ANTHRACIET N.V. HOENDERDOS' Brandstoffenhandel 48e Jaargans No. 14586 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 12 Januari 1931 HAARLEM S DAGBLAD UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER robert peereboom. ~t1 Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN ;per week /0.27M met Geïllustreerd Zondagsblad 0-32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57J-J. Franco per post door Nederland 3.87J4- Losse nummers f 0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden f 0-57^j. franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 130S2 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ175. elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, cike regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (icderen dag) 14 regels f 0.25, elke regel meer 0.10. uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslang e ongeschiktheid en Overlijrien f600.-, Verlies van Hand, Voet ol Oogf400.-, Duim f250.-, Wijsvinger 1150.-, Elke andere vinger 150.-, Arm- ol Beenbreuk f 100.- DIT NUMMER BESTAAT ÜIT TWAALF BLADZIJDEN. DE WERKVERSCHAFFING. EERSTE BLAD HAARLEM, 12 Januari. Wiener Waltz. Het is geen Valse Trlste, die Johann Strauss, de Weéner uit het vermaarde ge slacht van musici, in het Carlton Hotel met zijn orkest geeft. Het ls de echte oude Wiener Waltz, die niet bezweken is onder den bru ten aanval van de jammerende saxcohoon, die in de laatste jaren weer tot steeds ster'.;er herleving komt. Onze muziekcriticus Karei de Jong en onze redacteur L. A. schrijven in d't nummer over Strauss' optreden, over hun ge sprekken met hem, over zijn „tegengif van den Jazz", over zijn „wilde wanhoopsgeba ren, telkens wanneer een kermende saxo- phonestoot of een roffel van den brutalen drummei zijn gevoelige trommelvliezen beuk ten" Want de Carlton-directie kan zich niet tot Strauss bepalen. Een Argentijnsche en een Parijsche band moeten als afwisseling naast zijn orkest optreden. Wonderlijk samentreffenkomisch beeld van £2 huidige muzikale mode in lich e muziek, die tot de adoratie van de oude mee- sleepend' wals is teruggekeerd terwijl zij nog geen afscheid kan nemen van de harmo nische eentonigheid van den jazz- Met volle kracht boemt en jammert de Jazz nog door, door zijn bewonderaars nog steeds aange prezen vanwege dat rhythme. Alsof rhythme niet bestond vóór de Jazz het hameren g ng accentueeren. Alsof syncopen, dcor de htele reeks der eerbiedwaardigste klassieke com ponisten reeds toegepast, een moderne Ame- rikaanche uitvinding waren, inplaats van een oud recept, in eindeloqze herhaling en over drijving door de moppenfabrikamen van de twintigste eeuw doorgevoerd! Strauss is vijfenzestig. Het is wel een beotie aandoenlijk dat hij den verganen luis er van het Habsburgsche hof, en zijn oude rol als „Kaiserlicher-Königlichcr Hofball Mus'kai- rektor" zoo betreurt. Dat alles is wel hee'e- maal en voorgoed voorbij. Onlangs is het mij nog gebeurd dat ik in een oud t-ijdschr ft- nummer uit de vóóroorlogsChe dagen van die oude hof-afbeeldingen vond, met heele rijen malpralende, antieke uniformen waarui ge- wiehti g - uitziende hoofden staken. Het l:ek zoo antiek, dat het mij moeite kostte ts beseffen, dat dat pas zeventien jaar geleden was. dat ik zelf in dien tijd had geleefd en dat wij dat toen als realiteit aanvaardden. Het scheen even veraf, even onwezenlijk ge worden, als de crinolines en de bakkebaar den - en - vadermoorders van het Tweede Keizerrijk.... Ja, zelfs even antiek als de-- pompeuze, bepruikte maarschalken van Na poleon I, met hun staven en hun eeredegens. Laat Johann Siranss er niet te veel om treuren. Laat hij blij zijn, dat de Wiener Waltz levend is gebleven, en teruggek'erd in de waardeering van de moderne menschen Zij is schooner en levender dan de hofpraal ooit is geweest. Al die tressen en biezen en passementen waren maar dood materiaal en verborgen veel dat wrak was en vermolmd- Het bezweek dan ook toen de crisis kwam. Maar de Straussen en bun Wiener Waltz schijnen onsterfelijk, omdat de gratie en be koring van tintelende, kleurige, meesleepenöe walsmelodieën niet kunnen sterven. De oude praaluniformen herinneren aan wat wrak en vermolmd was en zijn tijd had overleefd. de Wiener Waltz doet herleven wat ook in die dagen gracieus en bekoorlijk was, en het ge bleven is. Door Strauss' walsen heen zien wij dien ouden tijd nog eens couleur de rose. charmeerend zooals in een Menuet van Mo zart, gedanst in de sierlijke costuums en de pruiken-en-steken van zijn tijd. Intusschen geeft de Carlton-zaal nu dat- wonderlijke conflict te zien van de stervende Jazz en de herlevende Wals. Het is een lang en een luidruchtig sterven, dat van de Jazz. De dood van den tenor-held in een an tieke opera, die per pagina's-lange galmende aria maar blijft, verzekeren dat. zijn einde daar is,-is er kinderspel bij. Het kan nog lang duren eer de laatste snik uit de laatste verstopte trompet deze generatie bevrijdt van de volhardendste parod:e-op-muziek, die de wereld ooit gekend heeft. Maar wij mogen hopen dat uit het conflict iets nieuws geboden zal worden, dat blijvend zal zijn en de dansmuziek van de twintigste eeuw worden. Want conflict kan n;et blijven, en het nieuwe dat wèl blijft komt er altijd uit voort. R. P. VLIEGTUIGONGELUK IN BELGIë BRUSSEL, 10 Jan. (V.D.) Hedennacht omstreeks 2 uur is een Belgisch vliegtuig van den nacht-luchtpostdienst op Londen bij Gent. neergestort. Het toestel is geheel ver nield. De bestuurder en de mecanicien zijn gedood. 50 Haarlemsche werkloozen naar Castricum. WEEKLOONEN VAN ƒ2200. B. en W. schrijven aan den raad: Eenigen tijd geleden is aan den Raad medegedeeld, dat in afwachting van de formeele totstand koming van de N.V. „Ontginningsmaatschap pij Noord-Holland", waaraan de gemeente Haarlem deelneemt krachtens het daarop gevolgd raadsbesluit van 15 October 1930 naar plannen zou worden uitgezien tot het ter'nandnemen van werken, waarbij Haar lemsche werkloozen kunnen worden tewerk gesteld een en ander op den voet van de re geling als voor de vennootschap is ontworpen. De Nederlandsche Heide Maatschappij heeft inmiddels een plan bij de provincie ingediend tot werkverschaffing op het aan de provin cie in eigendom toebehoorende landgoed te Castricum. Dit plan omschreven in de voor dracht van Gedeputeerden aan de Provin ciale Staten van 19"November 1930 intus schen door de Staten der provincie aanvaard opent het uitzicht tot plaatsing van een bepaald getal (voor Haarlem vermoedelijk 50) werkloozen. onder de in dat stuk gestelde voorwaarden. Uitgaande van een uurloon van f 0.45 wor den de ko ten voor arbeidsloon ten laste van de gemeente Haarlem geraamd op pl.m. 112.500 bij een arbeidsweek van 50 uur en een werkduur van 100 weken, benevens een bedrag van 2.500 voor onvoorziene uitgaven. Daarbij draagt de gemeente Haarlem de kos ten van vervoer (heen en terug) van de werklieden naar het landgoed onder Castri cum, hetgeen met gebruikmaking van 2 autobussen voor den af'tand van 25 K M. per keer een uitgaaf zal vorderen van 45 per dag of 270 per week d.i. over gemelden werkduur 100 x f 270 of 27.000. B. en W. hebben zich voor het verkrijgen van subsidie, t.w. 20% in de loonen .verbon den aan de werken onder Castricum. zich ge wend tot Gedeputeerde Staten dezer provin cie en tot den Minister van Staat. Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Zooals uit het antwoord van Gedeputeerde Staten blijkt zijn Gedeputeerde Staten in be ginsel bereid de subsidie te verleenen onder het gebruikelijke voorbehoud, dat van wege het Rijk tenminste even hooge bijdrage wordt verleend. De definitieve beslissing zal afhankelijk zijn van de aanvaarding door de gemeente Haarlem van het risico, hetwelk in de aange haalde Staten-voordracht aldus is omschre ven, dat de gemeeme zich bereid verklaart, de kosten van het geheele werk voor hare reke ning te nemen, voorzoover deze niet gedekt worden door de provinciale bijdrage voor de waardevermeerdering en eventueele subsidies als steun in de werkloosheidsbestrijding. B. en W. stellen den raad voor deze risico te aanvaarden. Wat het Rijkssubsidie betreft, vestigen B. en W. er de aandacht op. dat zij aanvankelijk uitgegaan zijn van een weekloon van f 25 (be rekend op de basis van een uurloon van 42 cent, vermeerderd met 20% overgeld), waar mede de minister in eerste instantie geen ge- noeeen kon nemen; deze wenschte het loon te zien bepaald op 19 per week. Na overleg met den Minister, heeft deze bericht, bereid te zijn in het voorstel van B. en W. om het uurloon op 45 cent te bepalen, te treden. Hierdoor zal het weekloon 22.50 bedragen. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN ECUADOR. Honderdzeventig personen gedood. NEW YORK. 10 Januari (N.T.A.1 Uit Guayaquil (Ecuador) wordt gemeld dat op het station Huigra. óp ongeveer 115 K.M. van Guayaquil gelegen, een terrein door een aardstorting werd bedolven. Honderdzeventig personen vonden daarbij den dood. Men heeft alle hoop opgegeven, de 170 spoorwegarbeiders nog te bergen. Het baanvak is over meer dan 2 K.M. lengte door steen- en aardmassa's bedekt. VIERMOTORIGE FOKKER VOOR KINGSFORD SMITH. SAN FRANCISCO. 10 Jan. De broeder van Kingsford Smith heeft medegedeeld, dat de vlieger in April met zijn bruid naar San Francisco zal komen. Er zal waarschijn lijk een tocht over de Stille Zuidzee wor den gemaakt met een nieuwe vier-motorige Fokker, die bijna 10.000 K.M. in een traject zal kunnen vliegen. De nieuwe machine is thans bij de Fok kerfabriek in New Jersey in aanbouw. ONBEKEND SCHIP GESTRAND. tusschen wijk aan zee en castricum. Onze correspondent te IJmuiden telefo neerde ons hedenmorgen kwart voor elf: Naar men ons mededeelt is een zeeschip van onbekende nationaliteit gestrand tus- schen Wijk aan Zee en Castricum. De sleepbooten „Drente". .Hector" en „Nestor" van Bureau Wijsmuller zijn ter assistentie vertrokken. Nader vernemen wij, dat het schip ge strand is, ongeveer 7 K.M. ten Noorden van Wijk aan Zee op Castricumsch gebied. De autoriteiten van Wijk aan Zee en Castricum hebben zich naar de plaats van de stranding begeven. Ook de schipper van de reddings boot van Wijk aan Zee heeft zich derwaartts begeven om zich van den toestand op de hoogte te stellen. Het schip was van Wijk aan Zee uit niet zichtbaar wegens den mist. Later wordt gemeld, dat het schip een vrachtboot is. genaamd „Cyriel Danneeis". Het blijkt vrij hoog op het strand te zitten. De sleepboot Hector" van Bureau Wijs muller heeft getracht verbinding met het schip te krijgen, maar slaagde hierin niet, vermoedelijk ten gevolge van het afloopen- de water. Tegen half twaalf waren in totaal 5vier sleepbooten in de buurt, aangezien het schip de vlag voor siespboot-assisientie in top heeft. De sleepbooten zullen waarschijn lijk echter blijven wachten, tot na 2 uur vanmiddag, als de vloed komt opzetten. De „Cyriel Danneeis" is een Engelsch schip, metende 1500 ton. De boot was cjp weg naar Amsterdam met een lading kolen. Het roer is beschadigd. Het schip heeft geen radio aan boord. De zee is kalm. BEVERWIJK GOEDE VANGST VAN DE BEVERWIJKSCHE POLITIE. Daders van serie inbraken gearresteerd. drie joncelui als bandieten. Het is de Beverwijksche politie Zaterdag avond mogen gelukken de hand te leggen op een drietal jongelieden, dat zooals later bleek schuldig was aan niet minder dan negen in braken gepleegd in Beverwijk en omgeving. Tijdens afwezigheid van de bewoners werd Zaterdagavond ingebroken in de woning van den heer M. aan den Boeweg te Beverwijk. De vrouw des huizes kwam kort voor haar thuiskomst drie jongens tegen, van wie zij vermoedde, dat zij zich op verdachte wijze daar ter plaatse ophielden Bij een voorbijganger informeerde zij naar hun namen, doch zij kon slechts den naam van één hunner te weten komen. Deze we tenschap bleek echter eenlge oogenblikken later van groote waarde te zijn. want bij haar thuiskomst ohtdekte zij onmiddellijk de inbraak. De inbrekers hadden zich door verbreking van een ruit aan de achterzijde toegang tot de woning verschaft. Zij hadden het huis doorzocht en al spoedig kwam vast te staan, dat zij met medeneming van een bedrag van ruim f 25 benevens een aan den heer M. toebehoorenden zegelring waren ver dwenen. Onmiddellijk werd de politie van het gebeur de m kennis gesteld, die op aanwijzing van mej. M. overging tot arrestatie van den 14- jarigen P. S.. wonende aan den Comelis Ma- tersweg. een van het drietal, dat dienzelfden avond door haar op den Boeweg gesigna leerd was. Bij het verhoor bekende de jon gen zich aan den diefstal te hebben schuldig gemaakt, terwijl hij tevens als medeplichti gen aan de politie opgaf den 17-jarigen A. de R. en den 19-jarigen J. S., beiden te Be verwijk wonend. Ook zij werden spoedig aan gehouden. A. de R. bleek daarbij nog in het bezit te zijn van den bij den heer M. gestolen zegelring. Het drietal werd aan een streng verhoor onderworpen, waarbij meer en meer aan het licht kwam, dat de politie hier een goede vangst had gedaan. Het had zich schuldig gemaakt aan niet minder dan negen inbra ken, waarvan 4 in Beverwijk en 5 in Wijk aan Duin gepleegd werden. Er kwam echter nog meer aan het licht. De 14-jarige S. bleek ook de dader te zijn van een geruimen tijd geleden gepleegde inbraak bij L. in de Groe- nelaan, waarbij een groot bedrag aan geld werd gestolen. De jeugdige dader verklaar de dit geld aan zijn pleegvader, zekeren Van K. ter hand te hebben gesteld Ook deze werd onder verdenking van heling gearresteerd. Bij diens fouilleering werd een portemon- naie benevens een hoeveelheid sigaretten van diefstal afkomstig op hem bevonden. Hij bekende het geld van zijn pleegzoon te heb ben aangenomen en di; op de spaarbank te hebben gezet. Een terstond ingestelde huis zoeking bevestigde deze verklaring, want het bewuste spaarbankboekje kwam daarbij voor den dag. Dit geeft de politie hoop. dat nog een groot deel van het gestolen geld terecht zal komen. Bij een der inbraken werd een revolver ontvreemd, cie aan Iemand in IJmui den verkocht was. Deze verklaarde, net wa ven in het Noordzeekanaal te hebben ge worpen. De aangehoudenen waren voorts nog debet aan een te Velsen gepleegde inbraak. Het onderzoek wordt- nog met kracht voort gezet, waaraan ook de marechaussee mede werkt, want, van eenige inbraken berustte het onderzoek in haar handen. In afwachting van hun ter beschikking- La Rochefoucauld: Wij trachten een eer te steUen in de fouten die wij niet willen verbeteren. stelling van de Haarlemsche Justitie zijn de vic-r gearresteerde personen in de eellenaf- deeling van het politiebureau achter slot en grendel gezet. De politie heeft de burgerij die in den laat- sten tijd herhaaldelijk werd opgeschrikt door de vele inbraken, zeer aan zich verplicht- door het onderzoek met zooveel voortvarendheid ter hand te nemen. GRUWELDADEN IN DE PROVINCIE KANSOE. 40.000 dooden in twee weken. 50 dorpen verwoest. TOKIO. II Januari (V.D.1 Zondas zijn hier de eerste berichten ontvangen uit de provincie Kansoe, waar, zooals bekend, een opstand is uitgebroken tegen de Chineesche centrale autoriteiten. Volgens een meaedeeiing van een Ameri- kaanschen missionaris aan de Chineesche pers, schat- deze het aantal dooden op 40.000 De zending is met zijn auto te Peking aangekomen. Naar verder wordt gemeld zijn door de opstandelingen in der. loop van twee weken 50 dorpen verwoest. De geheele bevolking werd afgeslacht, hun bezittingen geroofd en hun hu:zen in brand gestoken. Twee Christelijke missionarissen, die in de provincie Kansoe arbeiden, zijn tot nu toe nog niet opgespoord. Verder hebben de opstandelingen een Chineeschen bisschop opgehangen. Thans heeft de Cineesche regeering te Nanking officieel verklaard, dat zij alle maat regelen zal nemen, tot herstel van de orde. Ach. wat komt een mensch in 't leven Toch een heele boel te kort. 'k Zal u slechts één voorbeeld geven En dat is de wintersport. Al die plaatjes uit de bergen, Opgediend door elke krant. Kunnen mij tot woede tergen In mijn mistig vaderland. Ziet ze naar beneden vliegen Op hun bobslee langs de baan, Waarom zou ik erom liegen, Ik heb zooiets nooit gedaan. Ziet ze door de heuvels loopen Op hun lange slanke ski's. Die zijn hier zelfs niet te koopen, 't Bracht den winkelier verlies. Ziet ze skiënd bergaf glijden In een razend snelle vaart. Ziet ze vroolijk schaatsenrijden, In hun eentje of gepaard. Luchtig zwierend met hun allen, In een zwevende cadans, Laat ze af en toe eens vallen. Daartoe krijg ik zelfs geen kans. Al die plaatjes uit de bergen Zijn misschien wel interessant, Maar 't is niet van mij te vergen Dat 'k die toejuich in mijn krant. 't Regent weer, er siepert water Van mijn hoed-and in mijn nek. 't. Is een winter als een kater. Heel de wereld lijkt wel lek. En ze gaan maar onverdroten Met die plaatjes mij te lijf Van de vreugd die wordt genoten In het watersportbedrijf. Neen. daar kan ik niet meer tegen, Zoo ver van net berg-Kurort, Ik, die wintersport moet plegen In een rijm op wintersport. P. GASUS Nieuwe uitbarsting van den M er a pi. Nog geert slachtoffers. (Ie blad, 2e pag.) Zeer ernstig spoorwegongeluk in Ecuador. de blad, le pag.); Vrecselijkc slachtpartij in Kansoe. (le blad, le pag.X Onbekend schip gestrand tusschen Wijk aart Zee en Castricum. (Ie blad, le pag.) Binnenkort worden 50 Haarlemsche werk- loozen tc Castricum te werk geseld. (lc blaa, le pag.) Het vennenigvuldigingscijferroor dc op centen op dc Gemeentefondsbclasting te Haarlem op 1 voorgesteld. (le blad, 2e pag.) Dader van een serie inbraken te Bcvertcijk gearresteerd. (lc blad, le pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Wiener Waltz. (le b»ad, le pag.) Karei de Jong en L. A Johann Strauss in Carlton (met teekeningen van Wladimir Bielkine). (2e blad, le pag). (Laatste berichten 2e pagina le blad.) DE TOCHT VAN MC LAREN. tweede etappe. Mrs. Beryl Hart en capt. M.acLaren. die de eerste etappe van hun Oceaanvlucht. nl. van Norfolk In Vlrginië naar de Bermuda-eilan den met goed succes volbrachten, zijn heden in hun vliegtuig, de „Trade Wind", om 12 uur 15 plaatselijken tijd gestart voor het volbren gen van de tweede etappe, waarvan het eind punt te Horta op de Azoren ligt. Mac Laren en Mrs. Hart verdwenen? NEW-YORK. 11 Jan. (V.D Over het verblijf van kap. William Mac Laren en Mrs. Beryl Hart, die Zaterdag om 17 uur 35 (Greenwich T.) te Hamilton op de Bermuda Eilanden ge.-tart zijn voor hun vlucht naar de Azoren. zijn tot hedenavond 10 uur nog geen berichten ontvangen. De aankomst van het vliegtuig, dat geen radio aan boord heeft, te Horta op de Azoren. werd uiterlijk onge veer 12 uur venvacht. De vrees, dat het vlieg tuig verongelukt is, wordt des te ernstiger daar de weersomstandigheden ongunstig zijn. DE MOORDAANSLAG TE BLOEMENDAAL. gedeeltelijke bekentenis van den verdachte. De verdachte van den moordaanslag te Bleemendaal ls door den commissaris van politie te Bloemendaal verhoord en heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Hij Ls ter beschikking van de justitie gesteld en naar het HuLs van Bewaring te Haarlem overge bracht. De toestand van het slachtoffer blijft goed. INGEZONDEN MEDFPEFI.INGEN Een prima Nederlandsch Product: Een prima Haarlemsche Zaak: Kantoor: Leidsche Plein 15 Tel. 11979 (twee lijnen). Dc tractor begin meer en meer den landbouw tc beheerschcn. California wordt de vruchten-cultuur steeds t iten sicver beoefend Hierboven één der nieuwste ploegen.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1