BUITENLAND ASPIRI!] DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSACENTJE ARBITRALE UITSPRAAK IN DE DUITSCHE GESCHILLEN AFGEWEZEN. DE CENTRALE HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 12 JANUARI 1931 bankier verzoekt hem te willen volgen. Het gezicht van den gastheer verstrakt! Waarom komt de politie hem halen op dit midder nachtelijk uur? Is het misschien voor de transactie, die hij nog niet lang geleden, af sloot? Of voor die concessie van het vorige jaar? Maar zijn vrienden weten immers, dat alles in orde was, dat er geen sprake van fraude kan zijn geweest! Hij roept hen tot getuigen, doch niemand weet ook maar iets zich te herinneren. Allen verloochenen hem en hij voelt plots, dat hij, van allen verlaten behalve door zijn vrouw voor afgronden staat! In hun angst, gecompromitteerd te worden in het schandaal, traenten allen het zinkende schip heelhuids te verlaten en zij ontzien niemand en niets meer, nu het er om gaat het veege lijf te bergen. De sluier valt, één oogenblik zien gasten en gastheer elkaar in hun ware gedaante. Dan een luide, schrille lach! De politie commissaris ontdoet zich van baard cn pruik; het is niet anders dan een April-mop, die een vriend van buiten zich tegenover het illustre- gezelschap meende te mogen veroorloven! Maar de géne onder de gasten blijft. Men heeft elkander één moment zonder het mas ker van onoprechtheid gezien! Toch zal men trachten te redden wat er nog te redden valt. Weer zet men zich aan tafel en even later vervolgt de bankdirecteur de speech, die door het wreede intermezzo zoo onverwachts on derbroken werd. Maar elk woord wordt nu een zweepslag en de lach besterft ook ons op de lippen bij dit verpletterend requisitoir, dat ver uitgaat over dezen.kleinen kring daar aan tafel. „Le voila!" had Molnar evenals na zijn „Duivel" aan het slot van dit schrijnende, maar prachtige éénbedrijfsstukje kunnen uit roepen. Want hij is hier'n als de toovenaav, die ons met een handomdraai de wereld toont, zooaLs zij helaas maar al te dik wijls is. Misschien zullen sommigen de Aprll-mop van den vriend wat te ver door gevoerd vinden, maar hoe geniaal is daarom heen heel dat vooze milieu geteekend en ont maskerd. En wat werd dat kostbaar kleinood van Molnar ook door het spel in een zuiver licht geplaatst! Dit korte bedrijf, dat aks een bliksemflits werkt, schonk ons meer genot dan vele moeizaam opgetrokken tooneeistuk- ken van ettelijke lange, elkaar traag opvol gende bedrijven te zamen. De opvoering in het voortreffelijke samen spel van Het Rotterdamsch Hofdstad Tooneel was evenals het stukje volmaakt. Voor de regie van Cor van der Lugt Melsert een woord van warmen lof! Ik wil hier van de spelers alleen Roemer en Louise Kooiman noemen. Het spel van deze twee' als de gast heer en de gastvrouw zal ik niet spoedig vergeten. Roemer in zijn gespannen nerveus heid was mij een openbaring. Hij beheerschte de zware, dramatische situatie volkomen, was uiterst fijn in zijn subtiele overgangen, bleef aldoor de bankdirecteur en wist in zijn toe spraak, waarin elk woord beteekenis kreeg, met verwonderlijke zekerheid een zeer ster ken climax aan te brengen. En hoe een actrice, enkel met stil spel, een figuur tot een beeld van ontroerende tra giek kan opbouwen, heeft Louise Kooiman ons in dit korte stukje bewezen. Zij heeft mij in deze kleine rol overtuigd van haar wer kelijk ongewoon dramatisch talent. Het minst enthousiast in Souper was ik over den „gast" den heer Engers, dien ik als den vriend van de Aprilmop wat al te grof en opdringerig vond. Maar in „Een, twee drie!" beeft hij heel de zaal veroverd met zijn mee slepend, het tooneel gansch en al vullend spel. Daarin speelde hij met een brio, een fougue en vooral in een tempo, dat „de stukken er af vlogen". Een uur lang was er één voortdurende schaterlach in de zaal en wij danken dat aan Molnar en Engers te za- men. Een groot-industrieel heeft al zijn toe komstplannen gebouwd op het crediet.. dat een rijke Amerikaan hem moet verleenen. Maar als hij denkt vlak bij het doel te zijn, dreigt de puriteinsche dochter van den Amerikaan roet in het eten 'te zullen gooien. Deze dame, over wie hij als een vader moest waken, komt hem vertellen, dat zij al sinds vier maanden in het geheim getrouwd is meteen taxi-Chauffeur. En over een uur wordt papa uit Amerika verwacht! Er is maar één middel om de situatie te redden- van den i ongelikten beer binnen een uur een tiptop j schoonzoon, te maken! En dan davert het over het tooneel! Tempo, tempo, tempo! Alle telefoontoestellen werden in werking gestekl. 't is een voortdurend gevlieg en gedraaf van graven, directeuren, typistes, commissaris sen, bedienden, dokters, coupeurs en voor wij een uur verder zijn, is met kunst en vliegwerk de taxi-chauffeur tot graaf, consul-generaal en directeur-generaal van een motoren-fa briek gobombardeerd. En ook hier is het slot, het „le voila!" van den duizend-kunstenaar, die Molnar zich weer in dezen kostelijken een-acter toont. Het is zooals ik reecis schreef meer klucht dan blijspel, maar dan een khicht, zooals wij maar zelden te zien krijgen. In een razend tempo holt zij ons voorbij en wij schieten zonder ophouden van den eenen lach in den airderen. Wij waren er op het laatst moe van in'onze kaken. „Oefff!" hoor de ik achter mij zuchten, toen het uit was! „Oefff!" zuchtte ik mijn achterbuurman na. Daverend als het st.uk was het spel. Engers was als de groot-industrieel thet middelpunt van de handeling. Hij trok aan alle touwtjes, dreef allen op met zijn entrain en bliksem- trein-vaart. En hij behaalde met zijn uit bundig spel de overwinning zoowel op het tooneel als op de zaal. Mary DresseMiuys toonde als de puritein sche Amerikaansohe weer welk een aanwinst zij voor ons tooneel is. Een werkelijk geestige creatie van deze jonge, veel belovende ac trice! En heel goed ook was Pierre Balledux als de taxi-chauffeur, om wien al die dave rende herrie op het tooneel werd gemaakt. De vele andere medespelenden hadden niet veel anders te doen dan het razend-vliugige tempo bij te houden en op bevel van Engere van rechts naar links en van links naar rechts te vliegen. Nogmaals, het was een allergenoegelijleste avond, waarop het, talrijk opgekomen publiek zich uitstekend heeft vermaakt. Een groot succes dus voor Het. Rotterdamsch-Hofstad Tooneel cn zijn gast, den heer Adolf Engere. J. B. SCHUIL. STEUNT! bj gelijken prijs en kwaliteit de Nederlandsche Industrie Hiermede dient gij uw land en BESTRIJDT gij de werkloosheid. TOONEELWEDSTRIJD ALBERDINGK THIJM. In den tooneelwedstrijd. uitgeschreven door de R.K, Rederijkerskamer Alberdingk T/iijm ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan, zijn de volgende prijzen uitgereikt: lste prijs St. Bernardus. Den Haag; 2e prijs St. Bonifacius, Krommenie, 3e prijs Kunnen en Vriendschap, Amsterdam en 4e prijs Door Oefening Volïrrrukt, Bussum. Regie: lste prijs St. Bernardus, 2 pr. St. Bonifacius. Samenspel: le prijs St. Bernardus;2e prijs St. Bonifacius. Personeele prijzen lste prijs de heer J. Odenkircher van St. Bernardus; 2e prijs de heer A. Kool van St. Bonifacius, 3e prijs de heer Meewesse van St. Bernardus. Beste uitspraakde heer H. Kool van Kunst en Vriendschap. Bijrollen le prijs de heer J. Vlaswinkel van Kunst en Vriendschap. Aanmoedigingsprijs jonge spelers de heer Zwitser uit Haarlem. Het verslag van den feestavond door onzen tooneelrecensent moeten wij wegens over vloed van kopy uitstellen ot morgen. DIEFSTAL VAN GEREEDSCHAPPEN. Zaterdagmorgen zijn als verdacht van diefstal van gereedschappen, uit perceelen In de omgeving van de DuinoorcLstmat gedu rende de laatste maanden gepleegd, door de recherche aangehouden de 51-jarige W. en de 31-jarige D,, die in bewaring zijn gesteld. Zij ontkennen. Groote hoeveelheden ontvreem de voorwei-pen zijn bij hen in beslag geno men. In verband hiermede brengt de Commis saris van Politie te Haarlem ter kennis, dat bij een huiszoeking verschillende gereed schappen inbeslaggenoman zijn, die meer dan vermoedelijk van diefstal afkormstig zijn, zoo als hamers, mokers, koevoet, breekijzers, za gen, schaven, beitels, tangen, boren, troffels, schroevendraaiers, bijlen enz. en afkomstig uit in aanbouw zijnde perceelen in de omge ving van de Duinbordstraat, Sparenburg straat en stuijvesantsbraat; benevens 10 houten balken lang 6.4 M., breed 0.17 M., en 0.065 M. dik en twee houten balken lang 6 M. breed 0.25 M., en dik 0.095 M. en 1 houten balk, lang ?.97 M., breed 0.22 M., en dik 0.08 M. en 1 houten balk lang 6.97 M., breed 0.22M. en dik 0.08 M„ alle vurenhout. De eventueele eigenaars worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk ter herkenning van hun eigendommen, aan zijn bureau, Smede- straat, justitieele afdeeling, te melden. PORTEMONNAIE ONTVREEMD. Ten nadeele van een bezoekster der- winkel van de firma Vroom en Dreesmann in de Gr. Houtstraat is een portemonnaie met f 28.65 ontvreemd. VOOR Vereenig ings-Drukwerk Handels-Drukwerk Familie-Drukwerk Massa-oplagen Peri od ieken DRUKKERIJ LOURENS COSTER HAARLEM Uitsluitend goed verzorgd drukwerk Op den tijd dién wij beloven Tegen billijkeprijzen UIT DE OMSTREKEN SANTPOORT SCHOOL EN WERKTUINEN. Behalve aan den Zeeweg te IJmuiden-Oost had de vereeniging voor School en Werktui- nen ook een tuin in bruikleen aan den weg, die naar de Ruine van Brederode leidt. Men deelt ons echter mee, dat de eigenaar deze voor het komende seizoen niet meer ter be schikking der vereeniging stelt. HAARLEMMERMEER NACHTVEILIGHEIDSDIENST. Naar wij vernemen, heeft het comité van den nachtveiligheidsdienst te Hoofddorp ondanks de van de zijde der burgerij onder vonden medewerking- besloten niet tot aan stelling van een nachtwaker over te gaan, omdat de te verwachten ontvangsten aan gelden geen behoorlijke bezoldiging kunnen garandeeren. BLOEMENDAAL VERBREEDING VAN DEN BLOEMEND AALSCHEMVEG. B. en W. stellen den Raad voor, hen te machtigen voor verbreeding en verbetering van den Bloemendaaischenweg van mevr. de Wed. GehreLs aan te koopen grond met den zich daarop bevindenden koepel voor den prijs van f 3000. TERREIN VOOR DE HOCKEYCLUB „BLOEMENDAAL". B. en W. stellen den Raad voor, hen te machtigen met intrekking van het Raads besluit. van 12 September 1929, het sportter rein achter hotel „Zomerzorg" vanaf 'l Ja nuari 1931 aan de Bloemendaalsche Hockey club „Bloemendaal" voor f 250 per jaar te verhuren. LEENING VAN f 300.000. B. en W. stellen den Raad voor, hen te machtigen, ter voorziening in het in den loop van het jaar 1931 te verwachten gebrek aan kasgeld, een tijdelijke geldleening aan te gaan van f 300.000, tegen een rente van niet meer dan 1 pet. boven het promesse- disconto van de Ncd. Bank. Het standpunt der werknemers. De reactie der communisten. Strijd tegen vakverbond en fascisme aangekondigd. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Elders in deze rubriek vindt men een be richt over de beslissing van den. Rijksarbiter in de Duitsche mijngeschillen. Deze beslissing (houdt precies het midden tusschen de voor stellen der werkgevers en der werknemers en komt neer op een loonsverlaging van 6C<>. Naar verluidt zullen de werkgevers zich niet met deze uitspraak vereenigen. Doch ook de bestuurders der bij de loonsverlaging betrok ken mijnwerkersbonden hebben er Zondag stelling tegen genomen. Algemeen werd besloten de uitspraak niet te aanvaarden. De buitengewone algemeene vergadering van de Vakvereenigingen heeft de arbitrale uitspraak onrechtvaardig en onbegrijpelijk genoemd. Terwijl de verlaging der pensioenen, en salarissen in het Rijk, de landen en de ge meenten per 1 Februari a.s. met 6% wordt uitgevoerd, worden de loonen der mijnwer kers in het Roergebied reeds per 1 Januari met 6% verlaagd. Deze scheidsrechterlijke uitspraak is het gevolg van de afspraak namens het Rijks- ministerie van Economische Zaken met de mijneigenaren gemaakt. Het is onbegrijpelijk, dat dit ministerie den mijneigenaren met voorbijgaan van het be voegde ministerie van arbeid een loonsverla ging van 8% heeft beloofd, zonder tevoren overleg te hebben gepleegd met de mijnwer- kereorganisaties. De economische toestand in het Roerbekken is beter dan door de mijn- eigenarenorganisatie wordt voorgesteld. Ten einde klaarheid te brengen in den toekom- stigen toestand van den mijnbouw, moet een onpartijdige instantie in het leven geroepen, zooals deze thans reeds in Engeland bestaat." Verder wordt in een resolutie verklaard, dat de actie om de prijzen te verlagen niet het resultaat heeft gebracht, dat door de re- geering in het vooruitzicht was gestold. Een verlaging der loonen, zonder een overeen komstige prijsverlaging is niet te dragen. De Rijksregeering wordt verzocht met nog groo toren nadruk op te komen voor de kosten van levensonderhoud. Men moet van haar verlan gen, dat zij met dezelfde energie en snelheid waarmede de loonen zijn verlaagd, de prijzen zal doen verminderen. De revolutionnaire vak vereeniging te Duis burg, heeft namen? de centrale stakings-, oppositie een bijeenkomst georganiseerd van vertegenwoordigers der mijnwerkers. De leider der communistische stakingsactie Saefkow verklaarde, dat de taak van den bond zal bestaan uit het vernietigen van de vakbonden. Spreker kondigde reeds tegen Maandag een INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Vanzelf sprekend Er kèn brand komen, varw zelfsprekend zijl ge tegen brandgevaar verzekerd. De dag van morgen kan ook Uw laatste zijn, hebt Gij óók een'levensverzekering! vanzelfsprekend geacht?, Zoo niet. dan sluit Ge z& nu toch? En als modern ge organiseerde vanzelfspre kend bij RIJNSTRAAT - DEN HAAG nieuwe periode in den klassenstrijd aan: den strijd van het volk tegen het fascisme. Ten slotte werd voorlezing gedaan van het besluit tot stichting van een nieuwen comrau- nistischen mijnwerkersbond, welke zijn zetel te Essen zal hebben. Uit een en ander blijkt wel dat de toestand weer aanzienlijk verscherpt is, ondanks de gunstige verwachtingen die men de vorige week koesterde. Natuurlijk is deze gang van zaken koren op den communistischen molen en het groot ste gevaar dreigt dan ook van dien kant. Het aantal der communistische aanhangers zal door de jongste gebeurtenissen natuurlijk toenemen. De wilde stakingen der vorige week mislukten door de beginselvastheid van de leden der niet-communistische vakverbon den. Het afwijzen van de arbitrale uitspraak zal thans den communisten zonder twijfel ten goede komen. L. A. De slavernij in Liberia. President King, van Liberia, die tengevolge van de conflicten met de Vereenigde Staten over de slavernij, zou zijn afgetreden. Het rapport van de internationale enquête commissie over de slavernij in de negerre publiek Liberia is gelijktijdig te Genève en Washington gepubliceerd. Het rapport constateert o.a„ dat in Libe ria wel is waar de slavernij in haar „klassie ken" vorm der slavenmarkt niet meer be staat, maar dat de huisslavernij en het ver- koopen van menschenlevehs als arbeidskrach ten nog veelvuldig voorkomt. Ook hebben er gedwongen recruteeringen van arbeiders voor het Spaansche eiland Fernando Po plaats, hetgeen plaats vindt op een manier, die zich in wreedheid weinig onderscheidt van de slavenjachten. Het rapport doet de regeering van Liberia de volgende vooretellen: instelling van een onomkoopbaar ambtenarencorps, absoluut verbod der huisslavernij en het verkoopen. van menschenlevens, stopzetting der ge dwongen recruteeringen voor Fernando Po, versterking der Amerikaansche immigratie. België. De tunnels onder de Schelde. Het aanleggen van de beide tunnels onder de .Schelde is aan een Luiksche firma opge dragen. De eerste tunnel dient voor 't groo te verkeer en zal een lengte hebben van 2 kilometer; de tweede, die bestemd is voor voetgangers, zal 500 meter lang zijn. De groote tunnel moet in duizend werkdagen gereed zijn, de tweede in 650. De totale kos ten van het werk bedragen ongeveer 280 millioen francs. INGEZONDEN MEDEDEELINGE1? a 60 Cts. per regel. OP ORANJE BAND Weiger namaak en lef er op dal op elke tablet het woord „BAYER" tfaaL Prijs 75 cts. slag opgesteld over de a.s. begrooting, waar in wordt vastgesteld, dat de ontvangsten 50 milliard en 457 millioen francs bedragen en de uitgaven 50 milliard en 351millioen francs, hetgeen een overschot van 106 mil lioen francs oplevert. Engeland. Weer 24000 arbeiders uitgesloten. Het geschil in de katoenindustrie heeft thans het stadium van een ernstige crisis bereikt. Verwacht wordt, dat de minister van Arbeid in het begin van de volgende week zal intervenieeren. Zaterdagmorgen sloten de katoenfabrikanten te Burnley hun fabrieken, waar 20.000 arbeiders werkzaam waren. Hierdoor is het totaal der katoen spinners, dat thans bij het'conflict is be trokken, tot 24.000 gestegen, daar reeds 4000 arbeiders in staking waren gegaan uit pro test tegen de invoering var het nieuwe systeem van acht weefgetouwen per wever, Genève. De Europeesche federatie. Het Volkenbondssecretariaat publiceerde het Deensche memorandum over het ar- beidsprogram van de studiecommissie inzake de Europeesche Federatie. De Deensche re geering stelt hierin voor, dat de commissie in Januari drie sub-commissies zal benoe men, die zich onmiddellijk aan den arbeid zullen zetten en hetzij aan de Raadszitting in Mei. hetzij aan de Europeesche commis sie in September rapport moeten uitbrengen, aldus het Hbld. Frankrijk. Het Begroolingsoverschot. De rapporteur van de financieele commis sie der Fransche Kamer heeft het eindver- Duitschland. Uitspraak van den bemiddelaar, Professor Brahm, voorzitter van het scheidsgerecht, heeft uitspraak in het loon- geschil gedaan en de loonsvermindering voor del vers op zes procent bepaald. De eigenaars hadden 8 procent gevraagd, de delvers wilden 4 procent toestaan. De loonen zullen tot 30 Juni a.s. gelden. De partijen hebben het recht de overeen komst zes weken voordien op te zeggen; zoo niet dan wordt deze niet een half jaar ver lengd. De vertegenwoordigers der werkgevers hebben de uitspraak reeds onaannemelijk verklaard, die der arbbiders hebben zich hun oordeel voorbehouden. Poolsche vliegers op Duitsch gebied. Verleden week hebben drie Poolsche mili taire vliegtuigen boveai Duitsoli gebied in Si- lezië gevlogen. Twee moesten bij Oppeln, het derde bij het dorp Chravsina bij Rosenberg een nood landing doen. De bij Oppeln gelande vliegers werden ge arresteerd en naar Oppeln overgebracht, het vliegtuig- werd in beslag genomen. De bij Chrovsina gelande vlieger, venier •mende, dat hij zich op Duitsch gebied be vond, steeg in allerijl weer op en ontkwam, over de Poolsche grens. De Duitsohe bladen wijzen opjfiet samen vallen van dezen vliegtocht met het bezoek van den rijkskanselier aan Opper-Siiezië. De vliegers hebben over het geheele in dustriegebied gevlogen (Oppeln ligt 60 K.M. van de grens). EEN DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Om den koning te laten zien hoe de dieren vooruit kwamen, bestegen Keesje en de professor de paarden. Keesje zat er dadelijk parmantig op, maar bij den professor duurde bet een hcelcn. tijd, voor hij zich-er bovenop had gcheschen. En nu ging het snel vooruit. Voor den geleerden man wat al te vlug. want hij kon zich nauwelijks houden en hij verloor daarbij zijn hoogen hoed. die altijd op zijn hoofd stond, zooals hij den koning de kroon. Een der kabouters raapte den hoed op.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6