Mr. M. Slingenberg over financiën van Haarlem. KINADRUPPEL5 HAARLEM'S DAGBLAD Rede voor den Vrijzii Wethouder Slingenberg. Maandagavond hield de afdeeling Haarlem van den Vrijzinnig Democratischen Bond een vergadering met introductie in Lion d'Or. De voorzitter de heer A. G. Boes uitte zijn voldoening over de groote belangstelling. Mr. Slingenberg begon met de opmerking, dat de wensch geuit was, dat de Vrijz. Dem. raadsfractie haar beleid, speciaal het finan cieel beleid, dat in den raad sterk aangeval len 'is door de S.D.A.P., zou verdedigen. Spre ker zou gaarne daaraan voldoen. Het beleid der fractie is identiek aan hst financieel beleid. De fractie heeft mij zoo zei Mr. Slingenberg gesteund. B. en W. hebben mijn voorstellen aanvaard, en de raad meestal ook. Hij herinnerde aan het program van den Vrijz. Dem. Bond ten aan zien van het financieel gemeentelijk beheer. Bij de toetsing moet op den voorgrond ge steld worden, dat wil men in samenwerking vruchtbaar werk leveren, men niet voor 100 zijn zin kon krijgen. Haarlem kan niet op zichzelf worden beschouwd men moet reke ning houden met de omliggende gemeeriten, ook met andere steden. Doet men dat niet, dan zal men Haarlem als woonstad mijden, of de stad verlaten. In 1923 werd aan spreker de portefeuille van financiën toevertrouwd. Hij stelde zich als taak de gemeente-financiën zoodanig te besturen, dat zij niet boven onze kracht uit gingen. Door de noodiee soberheid, geen on- noodige weelde: de uitgaven niet hooger te stehen dan de redelijk eeraamde inkomsten gedoogden, zonder den socialen opbouw, de uit gaven voor goed onderwijs uit het oog te verliezen. Maar alles in tempo van seleiëM'jk- heid. Van den aanvang af geldelijk stijgen. Doet men dat niet. stelt men de uitgaven hooser dan de inkomsten, dan moet de wa<*en ontsporen. Spreker herinnerde er aan hoe hij bij de a'gemeene beschouwingen over de fceerootlng dit standpunt in den raad nader had toege licht. In 1924 stelde Mevrouw Maarschall de eisch tn alle 4 hoeken der stad scholen op te richten voor voorbereidend onderwijs. Spreker weuschte dat te doen In tempo van geleide lijkheid. Mevr. Maarschall zei: ..Utrecht is ons 25 jaar vooruit". Welnu, in Utrecht zijn dg uitgaven thans ongevoerd boven de in komsten. de bouw der sc^o'en werd stop ge zet en pas na eenieen tijd weer langzaam hervat. .De pohtiek van Haarlem bleek dus beter te zijn! De algemeene strekking moet zijn „evenwicht in de financiën, stabiliteit in de belastingen". Bij ontwrichting van de fi nanciën loont dat ihfc on een debacle. In bet particulier leven leidt een leven boven zijn kracht tot een faillbsement, in het gemeente bestek op verhuizing en geen vestiging van draagkrachtige ingezetenen en ontwrichten der financiën. De heer Joosten pleitte in den raad voor een krachtig tenvno. ook al zou "net met de gemeente-financiën een beetje mis gaan. Spreker herinnerde evenwel aan het stand punt van den heer Wibaut, die zei: „Het mag met de financiën van een gemeente niet mis gaan." De gevolgen zijn dan niet te overzien en het loopt dan uit on maatregelen zooals die genomen zijn door de heeren Co'.ijn en De Geer wat de rijksfinanciën betreft. Er ging destijds een bezuinigingsgolf door het land, de heer Colijn nam drastische maatregelen: verlaging van de salarissen van Rijksambtenaren, heffing pensioenprem'e, enz. Dergelijke maatregelen zag men over de geheele linie. Ook in Haarlem werd dit onder de oogen gezien, met drang uit Den Haag. Wij hebben ons toen deze vraag voorgelegd: „Zullen wij evenals de regeering doet, 10% korten op de ambtenaarssalarissen en werk lieden, op andere wijze het evenwicht trach ten te herstellen. Het gemakkelijkst was het te vinden op de loonen van ambtenaren en werklieden, 'dat gaf f 300.000 a 400.000. Haarlem heeft dat niet gedaan, het kwam ons voor. dat het niet billijk was. de versobe ring alleen op ambtenaren en werklieden te doen neerkomen. Met erkenning dat het noo- dig was sociale maatregelen uit te breiden maarin langzaam tempo, werd voort-ge werkt. Dit langzame tempo was te mèer noo- dig in verband met de gelijkstelling van openbaar- en bijzonder onderwijs. Spreker toonde aan dat de uitgaven voor het Bijzonder onderwijs in 1920 bedroegen 20.985 en in 1929 f 544.000 verminderd met 110.000 aan inkomsten. Voorts zijn er belang rijke stijgingen in de uitgaven voor de Volks gezondheid, in 1924 94.000 voor 1931 259.000. Verder zijn de uitgaven voor de ondersteuning aan behoeftigen en voor het St. Elisabeths Gasthuis van f 931.000 in 1924 gestegen tot 1.451.000 voor 1931. Spreker verdedigde ook zijn financieel be leid wat de bedrijven betreft. Toen ik zoo zei Mr. Slingenberg de oppositie van de S.D.A.P. tegenover mij kreeg kon ik aantoo- n?n. dat die winsten niet te hoog waren, ook de tarieven zijn niét te hoog. Wij in Haarlem kunnen de toet; der critiek doorstaan. e Per inwonei berekend bedroeg de winst uit het electriciteitsbedrijf gehaald in 1929: Haarlem 8.43. Amsterdam f 11.02, Leiden 13.91, Den Haag 13.92, Rotterdam 12.34, Dordrecht "f 17.13, Groningen 8.52, Utrecht 8.74. Gasbedrijf: Haarlem 4.73, Utrecht 3.14, Rotterdam 4.12, Groningen f 2.32, Den Haag ?.15. Amsterdam f 2.27. Hieruit blijkt dat onder soc. dem. wethou ders de winst uit de bedrijven hooger is. Thans iets over de belastingen. heft met een inkomen van DINSDAG 13 JANUARI 1931 Ig-Democratischen Bond. f 1200 voor een kinderloos gezin f 12.60. Haar lem f 13,50. Amsterdam gezin met 2 kinderen f 12, Haarlem f 6.50. Amsterdam met 4 kinderen f 8.40, Haar lem f 1. Met een inkomen van f 2000: Amsterdam kinderloos gezin f 60, Haarlem f 49.50. Amsterdam met 2 kinderen f 48, Haarlem f 34.50. Amsterdam met 4 kinderen f 36.50, Haar lem f 22.50. Amsterdam met 6 kinderen f 24, Haarlem f 7.50. 1 Mei treedt in werking de Gemeentelijke fondsbelasting met opcenten. In Amsterdam worden evenredige opcenten geheven, hier voor de laagste inkomens 30 pet. voor de hoogste 60 pet. In Amsterdam is van S. D. zijde geen mond open gedaan, in Haarlem vinden de S.D. de progressie niet hoog genoeg. D'-t is critiek, zoo zeide spreker, die alle redelijkheid uit sluit. Mr. Slingenberg ging breedvoerig na wat door hem bij het begroot-ingsdebat gezegd is om de bewering van den heer Reinalda te ontzenuwen, dat uit financieele overwegin gen sociale maatregelen te Haarlem achter wege gebleven waren. „Van de critiek bleef niets over" zoo constateerde spreker. Voorts verdedigde spreker, evenals hij dit in den raad gedaan heeft, zijn leeningspolhiek. De schuid per inwoner bedraagt: Haarlem f 322.— Rotterdam 522.— Amsterdam 517.— Dordrecht 496.— Den Haag 459.— Utrecht 376.— Arnherp 321.— Groningen 308.— Uit deze cijfers blijkt, dat Haarlem niet zoo zwaar belast is. Hiermede zoo vervolgde spreker ben ik aan het einde van mijn betoog. Critiek wordt ten onrechte gevoerd, dat stemt tot bitterheid. Ik vraag mij af. heb ik dat nu verdiend. Ik lees een artikel in „het Volk", als brief uit de Spaamestad, dat alles goed is wat Gerritsz gedaan heeft. Het is droevig te hcoren, dat ik een arbeiders vijandige poli tiek heb gevoerd. Het zal zoo vervolgde mr. Slingenberg mij genoegen doen. van U te hooren. dat ik ons program naar behóoren heb uitgevoerd en als ik gekozen mag worden, ondanks de economische crisis, toch op mijn weg hoop voort te gaan. Een luid applaus volgde op deze rede, waar na geleeenheid tot debat werd gegeven. Een vlertal sprekers stelde, na eerst hulde te hebben gebracht aan den spreker, eenige vragen, die beantwoord werden. De Voorzitter sloot zich aan bij de hulde reeds aan spreker gebracht, voor de krach tige en duideliike rede en weuschte de Afd. van den Vrijz. Bond geluk, dat zy zoo'n krach tige figuur in Haarlem bezit. EEN BROODJE MET RATTE- KRUID. GEVAARLIJKE TRACTATIE. Wij lezen in de Maasbode: Twee lood- en zink werkers van circa 20- jarigen leeftijd hadden eenige werkzaam heden te verrichten onder een woning aan de Voltastraat te Wormerveer. De bewoonster van het huis gaf aan een der loodgieters een broodje met Rodent, om dit onder het huis te werpen, wijl men last van ratten had. In plaats van dit te doen, riep hij zijn makker, die onder den vloer werkte toe, dat de juffrouw een broodje voor hem had. En deze, op den leeftijd waarop men altijd hon ger heeft, at 't brood, met Rodent bestrooid op- Eenigen tijd later vroeg de eerste lood gieter of zijn kameraad het brood voor de ratten had gestrooid. Op het antwoord, dat hij het opgegeten had, verklaarde de eerste bleek van schrik, dat het brood met arseni- cum-houdend Rodent voor de ratten -bestemd was. Het slachtoffer spoedde zich onmiddellijk achtereenvolgens naar de woningen der drie Wormerveersche dokters, die echter allen op patiëntenbezoek waren. Ten slotte ging hij naar het gemeente-ziekenhuis, waar de ope rateur dr. Bakker uit Amsterdam aan wezig was, die direct- de maag van den patiënt leegpompte. Gelukkig had de patiënt na de verorbering van het broodje met Rodent niet gedronken. Nu wordt gehoopt, dat hij geen naöeeilge gevolgen van die on voorzichtige grap zal ondervinden. DE VERBETERING VAN DEN SPAARNDAMSCHEWEG. Zooals bekend, is het aanleggen van een bazalt-kademuur langs het stuk van den Spaarndamschenweg van de Paul Kruger- va.art af tot den bestaanden loswal, bij de TransvaaLstraat, opgedragen aan den heer J. P. Nelissen, aannemer alhier. Met de uit voering zal spoedig worden begonnen. Tege lijk met deze werkzaamheden zal de Spaarn- damscheweg over dat gedeelte in zijn ge heel worden verbeterd, n.l. op de geprojec teerde breedte aangelegd en bestraat. Open bare Werken is reeds bezig met het leggen van de rioleering langs de Westzijde. Het gedeelte van de Floresstraat af tot bij de jachthaven, zal, zoodra de wonirgenblok- ken-in-aanbouw, gereed zijn, eveneens be- lanrijk worden verbreed en van een kei-be- stratlng worden voorzien. EDUARD JACOBS t Zondagmiddag is te Laren in den ouder dom van 70 jaar overleden Eduard Jacobs. bekend beeldhouwer. Eduard Jacobs studeerde in 1883 aan de Academie Royal des Beaux Arts te Brussel. In 1888 verwierf hij den prL~: de Rome, welke hem in de gelegenheid stelde in Itaiië te gaan studeeren. Na te Londen en te Leipzig te INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Dr H.NANNING's gnusi-opwEKKEND i3o p a hebben gewerkt vestigde hij zich ongeveer 40 jaar geleden le Laren. Hem werden opdrachten tot het vervaar digen van verschillende groote bouwwerken verstrekt, terwijl hij tevens de beeltenis van verschillende bekende personen heeft ge maakt o.a. van Van Aalst, Van Eeghen van wijlen den heer Muysken in leven directeur van Werkspoor. Tot zijn fraaiste figuren behooren de types van Laren, waardoor hij grooten naam verkreeg. Voorts heeft hij neg vervaardigd het monument dat In Maart as. te Zwolle zal worden onthuld ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan van die stad. Ook heel: hij belangrijke opdrachten verricht voor hei Diaconessenhuls te Utrecht, Woensdag zal de teraardebestelling op d- Algemeene Begraafplaats te Laren plaats hebben. MINISTER DE GEER EN DE DRANKACCIJNS. HOUDING GRONDWETTELIJK TE VERDEDIGEN. In zijn Memorie van Antwoord op het Vcor- loopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op gedistilleerd schrijft de minister van Fi nanciën o.a De vrees dat de voorgestelde accijnsver- hooging een verhooging van den prijs van het gedistilleerd in volkszaken zal kunnen ten gevolge hebben, acht de minister, gezien de aard van dit consumptiemiddel, met vele andere leden een zwak argument tegen het ontwerp. Dat de houding, in de Tweede Kamer door den minister aangenomen, constitutioneel onjuist zou zijn, moet hij met den meest mo- ge'.ijken nadruk ontkennen. Volgens de con stitutie is hij verantwoordelijk tegenover de Staten-Generaal o.m. voor den toestand van 's Rijks financiën. Indien hij niet voldoende medewerking kan vinden voor een maatre gel, die zijns inziens door dien toestand vol strekt geboden worden, dan is hij verplicht, de consequenties daaruit te trokken. Het- parlementair gebruik brengt mede, dat hij dan de Kamer hiervan tevoren in kennis stelt. BOUWTERREIN B. en W. stellen den raad voor te verkoo- pen: Aan H. W. Robin, 290 M2. grond aan de Perseusstraat (tegen f 15 per M2.) om daar op twee woonhuizen te bouwen: Aan de N.V. „Persevero" 2480 M2. grond aan de van Zeggelenstraat (tegen f 14.50 per M2.) om daarop 20 woonhuizen en 1 winkel huis te bouwen: Aan J. van Baaren. 319 M2. grond aan de Zaanenst-raat (tegen 16 per M2.) om daar op te bouwen een beneden- en bovenwoning, een winkelwoning, een magazijn en een garage. 50-JARIG HUWELIJK. 19 Januari viert het echtpaar J. Dweelaard zijn 50-jarig huwelijksfeest. De as. bruid is 74 en de bruidegom 73 jaar oud. Beiden zijn nog flink gezond. Zij hebben 8 kinderen, 16 kleinkinderen en 1 achterkleinkind. De heer Dweelaard is sinds 8 jaar gepensionneerd van de Centrale Werkplaats der Spoorwegen, waar hij 41 jaar werkzaam is geweest. Hun woon plaats is Zuidpolderstraat 104, waar zij al 36 jaar wonen. UIT DE STAATSCOURANT. ONDERSCHEIDINGEN. Bij K. B. is aan Ch. E. M. Bolssevain, voor zitter van de Intern. Vereen, voor Handels onderwijs te Blaricum, vergunning verleend tot het aannemen van de versierselen van commandeur 2e kl. der Danebrogorde van Denemarken. DEPART. VAN ARBEID HANDEL EN NIJVERHEID. Benoemd is totreferendaris bij het De partement van Arbeid, Handel en Nijverheid de heer W. An tennissen. AUDIëNTIES. As. Vrijdag geen audiëntie door den mi nister van Koloniën. VAN DE POSTVLUCHTEN. Het zevende retourvllegt-uig is te Calcutta net negende postvliegtuig, de P. H.-A. E. Z te Dj ask aangekomen. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIK KELING. As. Donderdagavond wordt aan de Cen trale voor het Instituut voor arbeiders-ont wikkeling een zangavond gehouden onder leiding van Plet Tiggers. De va kveree ni gings-adm i nistratlee ursus begint Vrijdag 16 Januari eveneens in de Centrale. TWEE KINDEREN VERGIFTIGD Twee kindertjes van J. Tieben te Barger- compascuum dronken een fieschje met z.g. wormdruppels leeg. Een hunner is aan de gevolgen overleden; het ander ligt gevaarlijk ziek. NED. BOND VAN TECHNIC!. De afdeeling Haarlem van den Nrt Bond van Technici hield een dezer dagen haar jaarvergadering, onder voorzitterschap van den heer Meerbeek. De periodiek af+redende bestuursleden E'- les, Voerman en Schuurman werden bij ac clamatie herkozen. Uit de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester bleek, dat de afdeeling floreert, zoowel wat ledenaantal als financieel be treft. In het verslagjaar werden eenige inte ressante lezingen er. excursies gehouden, welke goed geslaagd zijn. Voor het komende jaar staan o.a. excursies naar "t Hoogoven- bedrijf en het nieuwe P.E.N.-gebouw te Vei- sen op het programma. VEREENIGING VOOR HUISVROUWEN. THEO VAN REIJN OVER DE BEELDHOUW KUNST. De bekende Haurk-msche beeldhouwer Theo van Reijn hield Maandagmiddag in de aula van Teijler's Museum een lezing over het onderwerp: „Beeldhouwkunst". De presidente, Mevrouw Beundens. sprak een kort woord, waarna zij den leden een gelukkig jaar 1931 toewenschte. Zij wekte de leden op, om de tentoonstelling te bezich tigen. die georganiseerd is ten bate van de zieke leden van „Kunst zU ons Doel". De heer Van Reljn, die hierop het woord verkreeg, deelde mede, dat hij beeldhouw werken zou laten zien van 2000 jaar vóór Chr. tot op heden, opdat de aanwezigen de groote verscheidenheid zouden kunnen zien. Dc natuurwet, van opkomst, bloei en verval zou men duidelijk kunnen con sta teer en. Men zou tenslotte terecht komen by de Holland - sche sculptuur, waar het eigenlijk om te doen Is. om te laten 2ien wat er in ons land tot stand gebracht kan worden. Toen werd de zaal in het donker gehuld, waarna, de lichtbeelden op het witte doek geprojecteerd werden. Het eerste, heel oude beeld zou volgens de hedendaagsche opvat tingen cubistisch genoemd kunnen worden. Ijet stelde voor een negerkopje: hot had den vorm van een ei, steunende op een cylinder. Dit stukje negerkunst was van een allereen voudigste constructie. Maar ook in de neger- kunst is een evolutie waar te nemen: dit bleek uit 'n gecompliceerden kop van den ri viergod met zijn verslindend monsterachtig masker. De kop van een ram. symbolise rend de bescherming van den Hindoe-tempel, was rijk aan ornamenten en een mooi voor beeld van cud-Chineesche kunst. Een uiting van Boeddhistische kunst zagen we in de af beelding van een Indischen tempel in Ma- doera. Achtereenvolgens zagen we afbeeldingen van beeldhouwwerken In Mexico. Perzie, As- syrlë, Egypte en Griekenland. De heer Van Reljn, die op een zeer onderhoudende en aan gename wijze vertelde, liet ons vooral de op komst, bloei en verval van de Grieksche beeldhouwkunst zien. Vervolgens zagen we beelden uit het begin van het christelijk tijdperk, o.a. de prach tige kathedraal van Reims, die voor een groot deel in den laatsten oorlog vernield werd. Er is nog slechts een schim van de vroegere schoonheid overgebleven. Nu is men bezig hot gebouw te rescaureeren. maar het resultaat daarvan is zoodanig, dat spreker liever de schim van de vroegere schoonheid zou behouden als een herinnering aan het prachtige bouwwerk. Ook de beelden van de Notre Dame te Parijs trokken zeer de aan dacht der aanwezigen. Hoogst interessant was de beschrijving van den heer Van Reljn van een Russischen kop van plaatijzer aan elkaar geklonken; de openingen moesten de schaduwen van oogen. ooren en mond sug- gereeren. Het stelde voor een biddend meisje. Tenslotte liet spreker ons Hollandsch beeld houwwerk zien. o.a. van Berlage's Beursge bouw te Amsterdam en van een biddende vrouw op een gevel aan het Damrak, een schitterende devote figuur met een symboli sche voorstelling van den tijd op den aohter- grond. Dit laatste noemde hij het mooiste beeldhouwwerk van den laatsten tijd. De heer Van Reijn eindigde zijn van groote kennis getuigende rede met de hoop uit te spreken, dat de aanwezigen belangstelling zullen krijgen voor de eigen plastiek en daar toe tentoonstellingen zullen bezoeken. De Nederlandsche sculptuur is van een hooge orde, die de buitenlandsche heel goed kan trotseeren. Hij ontving een dankbaar en Langdurig applaus. De presidente deelde me de wel eens gehoord te hebben, dat men op schampere wijze spreekt over vrouwen, die inplaats van thuis le zitten, lezingen bijwo nen. Zulk een opmerking vindt zij minder waardig. Zij gaf den heer Van Reijn de ver zekering. dat de aanwezigen zich dezen mid dag onder zijn gehoor beter geamuseerd hadden, dan dat zij thuis gebleven waren om kousen te stoppen, Haar blik en haar geest zijn vevruimd en zij hebben belangstel ling voor deze mooie kunst gekregen. Zij dankte den heer Van Reijn hartelijk voor zijn mooie rede. Tenslotte dankte de presi dente het bestuur van Tevler's Museum, dat de aula voor dezen middag welwillend be schikbaar had gesteld, waardoor de dames in een uitstekend passende omgeving de schit terende beelden hebben kunnen zien. DE FONTEINLAAN. KLINKERS. GEEN ASPHALT. Voor de reorganisatie van de Fonteinlaan n.l. het gedeeiie tusschen de Spanjaards laan en „Dreefzicht", is bij raadsbesluit van 15 October 1930 een bedrag van f 82.500 be schikbaar gesteld. Ter bestrijding van de werkloosheid Is reeds een aanvang gemaakt met het aanleggen van de ncoaige rioleering. Zoodra deze aanleg is voltooid, kan worden begonnen met het maken van de pumfuiv deering. Zooals uit het desbetreffend voorstel van B. cn W. aan den Raad blijkt, bestond er nog geen zekerheid omtrent de te maken rij wegverharding (asphalt of klinkerbestrating). Het wil B. en W. thans gewenscht voor komen. dat op de fundeerlng een klinker- bestrating in keperverband wordt aange bracht. Deze bestrating, welke weliswaar iets duurder is, heeft boven een asphaltdek voor, dat zU in de boomrijke omgeving een mooier effect zal geven dan het strakke asphalt- beton, terwijl de stroefheid van de bestra ting van nut is in den tijd van biadafVal. De meerdere kosten zijn geraamd op f 6.750. B. en W. stellen voor dit bedrag alsnog ter beschikking te stellen. Zooals den raad bekend is, sluit boven bedoeld reorganisatieplan van de Fontein laan In. dat voor het Hildebrand-monument een plaats wordt aangewezen ln een aan te leggen gazon ter hoogte van de plaats waar het westelijk voet- en rijwielpad (de bestaande weg) zich van den hoofdweg af buigt. In aansluiting met een in de naaste toe komst uit te voeren ncrmalLseering van de Dreef en de thans in uitvoering zijnde re organisatie zou thans kunnen worden over gegaan tot den aanleg van het eerste ge deelte van de Fonteinlaan, zijnde het ver bindingsstuk tusschen „Dreefzicht" en de Dreef. De rijweg heeft een doorloopende breedte van 13 M.. waarvan 9 M. voor het rij verkeer en 2 x 2 M. voor het rijwielverkeer. Aan beide zijden zijn wandelpaden. Ee '-cstrn van dezen aanleg zijn geraamd op f 35.000. (In dit bedrag is niet begrepen de verplaatsing van de fontein, noch de even- tueeic plaatsing van het Hildebrandmonu- ment). B. en W. stellen den raad voor ook laatst genoemd bedrag ter beschikking te stellen. LANGS DE STRAAT. De eeuwige Hollander. Obers tdorf. We bedoelen het heel vriendelijk. Wc zijn gansch en al niet cn-vnderlandslievend. we plegen er gewoonlijk zelfs vrij fier op te zijn» dat wc bohooren tot het ras. dat daar aan de barre oevers van de Noordzee niet moed. beleid en trouw zijn lar.a ontworstelde aan en verdedigde tegen de kille, zilte.enfin, u begrijpt het wel. We zijn steeds diep en heilig verontwaardigd geweest op lederen Hollander die o. slechte Hollandsche ge woonte met nadrukkelijke bewondering voor de producties en capaciteiten van vrecm den boden zijn eigen land ln een hoekje schoof, en ik twijfel er geen oogenbilk aan, of ik zal den eersten Hollander, dien ik tegenkom alsde trein mij weer van dat deel van de wereld, dat niet Holland heel binnen de bestrallngssfeer van onze nationale kev- mestgeuren heeft gevoerd, met een stille traan ln mijn oogen begroeten; maar ik moet eerlijk bekennen, dat we op het oogen- blik meer Ingesteld zijn op gebruinde Beiers en blozende, blonde Oberstdorfer Madcls. Ki ls veel waars in hot sombere gezegde: „Uit het oog. uit het hart", en we beminnen Hol land nog steeds, maar vanuit de verte, een beetje vanuit de verte. Vanmorgen Hepen we met van pure onpar tijdige verrukking stralende oogen achter drie Oberstdorfer Jongelingen aan. met ge- ncegelijke wijde plus fours aan en noncha lante, afgedragen Jasjes tusschen den bo venkant van hun pus fours en den onder kant van hun hoofd, die op hun skis voor voor ons ultsllften, en we bewonderden hen van de verschoten haren op hun hoofd tot aan de hakken van hun spijkerbeslagen, schoenen en constateerden met vreugde, dat er in de laatste week desnoods een revolutie ln Holland had kunnen plaats vinden, zon der dat- we er iets van merkten. Toen draal de de eerste Oberstdorfer inboorling zich naar een hoopje losse sneeuw, dat aan den kant van den weg lag. en vond in het- Hol landsch. dat je zulke losse sneeuw „bij ons" toch nooit had. Gisteren zaten we aan den zonnigen kant van de Elsplatz in het dorp te zonnebaden. en met afgunstig afgrijzen te kijken naar de kunstige vertooningen van een volmaakt vol leerden jongeling ln een rood truitje met een volmaakt echte nauwsluitende schaat senrijdersbroek aan, en we constateerden met een zucht tegen elkaar, dat je toch ook alleen de kans had om tot een dergelijke trap van volmaaktheid te stijgen, als Je Je van eind October tot begin Maart kon toe leggen op sierlijke zweefvluchten en zwierige pirouettes met allebei je armen en één boen In de lucht. Toen viel de jongeling met het roode truitje, die zoo bevoorrecht was om eiken winter van zijn leven te midden van ijs en sneeuw te hebben kunnen doorbrengen en vloekte onvertogen in het Hollandsch, vcor hij zichzelf weer opraapte. Vandaag had het in den vroegen middag gesneeuwd en toen we na de thee door het dorp liepen, waar alles weer zoo donzig en ongerept was alsof de Oberstdorfer sneeuw - leverancicr het hoogstnoodzakelijk had ge vonden cm de zaak weer eens een heelemaal frisch en nieuw pakje aan te trekken, omdat het eigenlijk te bar was. dat er alweer voet stappen van twee dagen geledon lagen, stond er ergens ln de deur van een genoegelijk Belersch huls met groene luiken en een fan tastische beschildering op de lila muren een bo'.var.gig bloze A'gaer Miidel in een don kerblauw skipak cn met kleurige dikke ski sokken boven haar echte Oberstdorfschc vetleeren schoenen. Een stem van binnen riep waj, en in onver va Ischt Hollandsch riep de Allgiiuer maagd terug, dat het „al weer droog" was. Ik ben dol op Hollanders. Wij zijn meer dan dol op Hollanders. Maar we *•«»- <n Oberstdorf en niet in Holland. Zouden er eigenlijk plaatsen ter wereld zijn. waar ce Hollander nog niet is doorgedrongen? W. T. NIEUWS UIT INDIE MODERN ZIEKENVERVOER. MADOERA-SOERABAJA IN EEN UUR. Een voorbeeld van het meest moderne ziekentransport in Indlë vcrrrfeldt het Bat. Nwbld.: De vorige maand kreeg de Plenst der Volksgezondheid te Socrabaja op een Woens dagmiddag bericht, dat op Madoera. Sam- pang, een Inlander zich spelenderwijze niet een revolver zoodanig zou hebben gewond, dat hij, indien er niet onmiddellijk werd Inge grepen. aan de gevolgen zou overlijden. Dade lijk werd het vliegkamp Moro Krembangan gewaarschuwd; nog geen half uur later steeg een T.-toestcl met een off icier-vlieger en een zieken-vlleger bemand, op. om zfch naar Sampang te begeven teneinde te trachten het leven van den getroffene te reden. Tegen drieën kwam men met den ge wonde te Soerabaja aan. Op het vliegkamp wachtte een ziekenauto en de patiënt werd regelrecht doorgereden naar de Centr. Bur gerlijke Ziekeninrichting, waar hij direct be handeld kon worden. De Madoerees had van de overbrenging geen nadeeligc gevolgen ondervonden cn kon onmiddellijk geröntgend worden. Men hoopt hem zonder operatic in het leven te kunnen houden. P.N.I.-PROPAGANDISTE GEWEERD ALS ONDERWIJZERES. Aneta seint uit Bhndoeng: Het Alg. Ind. Dagblad „De Proangcrbode" meldt, dat een van de voornaam- volgelingen van Ir. Soc- karno. Nii DJoev onriewrljzcres ver zoek indiende o" idcrwijs te mozen geven ln Banvvr.g. D ouverneur van West-Java weigerde deze v .ning op grond van het feit. dat N.'l DJ o- uil rcMs op vijftienjarigen leeftlld lid var. P.NJ. was en een fel spreekster op vtdcrlngen der P.N.I. GESCHENK VAN HERBERT CREMER. Aneta seint uit Meöan, 12 Januari: Het nieuwe internaat voor de Karo-Ba- taksche schoolkinderen, een schenking van den heer Herbert Cremer. directeur van do Dell Maatschappij, is heden, in aanwezig heid van den schenker, feestelijk .e Ka- bandjahe geopend.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 11