De nieuwste uitvinding tlAVEBCHtlüls'ê 0K PRIJS COMPLEET F 30, H. JVAN DER MEER ENGELSCH ENGELSCH DAMESHOEDEN Mej. van Dijk Bekwame meisjes NET PERSOON BILJARTLES Gem. kamers Woning gezocht Zaak in Chocolade Rusthuis „Rusthof" DE KRACHTIGE BBL MOTOR SCHAGCHELSTRAAT 7, HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 13 JANUARI 1931 LETTEREN EN KUNST De Onafhankelijker! in hef Sted Museum te Amsterdam. Het wil ons voorkomen maar misschien zijn we te optimistisch dat op schilde rij ententoonstellingen als die der Onafhan- kelijken. zoo zoetjes aan een zeker soort kunst gaat ontbreken, althans numeriek verminderen, waarvoor we maar zelden be langstelling hebben kunnen gevoelen. Wij hebben, als criticus, geen voorkeur te too- nen voor richting of opvatting, voor roman tiek of zakelijkheid, voor symboliek of rea liteitsverbeelding, zoolang maarhet ge toonde kunstproduct kiaa:bujkelijk uit ae handen komt van iemand die met zijn ma teriaal weet om te gaan, die niet verft als een huisschilaer of te en ent ais iemand die nooit schrijven geleerd heeft. Dat de bruta len de halve wereld hebben, werd ook ln het expositie-wezen wel eens te consequent doorgevoerd. Om het korter te zeggen: het slechte-soort-dilettantisme, het knoeierige, prutserige werkstuk schijnt ook in de „vrije" kringen aan het verminderen. Gelukkig maar. Het is een kunstsoort waar men niet vreemd, maar vijandig tegenover staat, cmdat niets zoo waarlijk beleedieend voor het echte kunstproduct is als een bru tale op niets dan onkunde berustende mani festatie eener zonderlinge eerzucht. De onbe nulligheden der Zondag -schilders zijn groo- ter obstakels tot kunstwaardeering dan de misschien niet direct begrijpelijke, niet dade lijk te aanvaarden uitingen van éen, die on danks dat alles, werkelijk schilder blijkt. Ik denk hier bijvoorbeeld aan het werk van Bendien, wiens abstracte composities voor velen nietszeggend kunnen zijn. Maar wie zijn oogen met kennis van zaken gebruikt, zal zelfs in die abstracties een schilder her kennen en hem het recht toekennen zijn af getrokken dankbeelden in de materie van verf en doek vorm te geven. Of ikzelf nu erg gecharmeerd ben van die zonderlinge vor- menbeelding en u eens even vertellen wil wat ze moeten voorstellen? Het laatste kan ik niet; ik weet het niet. En op het eerste moet ik, desondanks, ja antwoorden. Behal ve dat die composities niet onaangenaam zijn om naar te kijken dat is, ik geef het toe, al de geringste lof die valt uit te deelen zit er ónder, er in, er doorheen een geest van den maker, die mij interesseert en boeit. Zoo eene compositie heeft, behalve haar visueel-niet-onaaiigenamen kani een eigen leven, een eigen bestaansrecht. Dat heeft een slecht geschilderd landj&hap van een Zondagsschilder nimmer ea dat is bo vendien onaangenaam om ïïfiar te kijken. Bendien lijkt mij een dzi interessantste schilders, hier en thans. Kort geleden op de ükpositie van socialis tische kunst in ditz^üde museum, liet hij het werk zien dat- in onderwerp meer met de realiteit verba/id hield. (Socialistisch was het even weinig als het overgroote deel dier expositie). M^ar het behoorde ook daar tot het boeiendste en gaafste werk. Men moet Bendien's Werk eens zonder vóóroordeel be kijken. i^ien zal er allicht meer dan voorbij gaande belangstelling voor gaan voelen. Een ander artist, waaraan ik u raden kan uw aandacht te geven. Is Kimpe. Zijn werk hangt vlak in de buurt van" Bendien, doch gansch anders. Ik weet niet meer of Ray mond Kimpe een Belg of een Hollander is... wel weet ik dat hij geruimen tijd in Veere woonde. Zijn werken hier, zijn met de wer kelijkheid verband houdende voorstellingen een havengezicht, een paar stukken met matrozen en dansende meisjes. Het is kleurig bii het bonte af, maar het is harmonieus en zjjn kleur is levend.... er zit een echte schil der onder. Het is altijd gemakkelijk invloed en verwantschap aan te wijzen: dit nieuwe werk van Kimpe staat zoo ongeveer tusschen Masereel en Charley Toorop in. Maar het heeft een geheel eigen aspect en vooral in dat havengezicht trof mij een sterk gecon centreerd kleurkrachtig leven. Misschien een der aardigste schilderijen der expositie. Vroe ger heb ik wel eens heel ander werk van Kimpe gezien, ook echt schilderwerk, doch in een grijzer, verdroomder gamma. Hij behoort tot de jongeren en zal dus nog wel eens meer het roer omgooien en ons verrassen. Doch onze belangstelling verdient hij. Een jonge artiste, die hier ook heel ver dienstelijk werk laat zien is Anneke van der Feer. Een naaktfiguur, een gezicht op Parljsche daken en een Franseh landschap, alles uit een zilverig grijs palet, hebben groote aan trekkelijkheid. Die fijne grijzen hebben een typisch-Franschen kant, men vindt ze bij de vroege werken van Corot en evenzeer bij de Jongeren als Coubine en soms Vlaminck. En wie in Frankrijk studeeren ging, brengt er altijd wel een veegje van mee terug. Men denke maar eens aan de grijstonlge studies van onzen Jacob Maris uit zijn Parijschen jeugd-tijd. Wij willen onze aanteekeningen nu verder in alphabetische, catalogusvolgorde noteeren Dan vind ik eerst van een mij onbekenden heer C. Bekker eenige on-Hollandsch aan doende, doch niettemin zeer opmerkelijk" schilderijen waarvan ik vooral het g^ezicht op Nijmegen zeer waardeeren kan. Het is warm. temperamentvol werk van iemand met fantasie en kunde. Paul Citroen m Haarlem misschien niet onbekend, waar hij een tijd geleden onder üen pseudonym Phillippi exposeerde, en las gaf, blijft een curieuse geest met veel natuurlijken aanleg, die uit veie glaasjes nipt, zonder van één den Bacchantischen roes te bekomen, waar uit „bet" werk te voorschijn komt. Met Garard Drost maakten wij op De Brug in Bloemendaal kennis: hier is o.a. een „Olie mannetje" dat Van zijn serieus te nemen persoonlijkheid blijk geeft. Eekman is ook hier de verfijnde teekenaar, ook als bij Schil dert en Ger. Gerrits noteerde ik met zijn stillevens. Onze stadgenoot Grootens heeft hier twee zeer goede schilderijen van een knappe sobere factuur: een stilleven dat ik al eens vroeger besprak en een meisjespor tret. Roe if Jongman staat met zijn „Veluwe" wel onder invloed van den Staphorster tijd van Sluyters. Van den Haarlemmer Otto de Kat trok mij vooral een klem doekje „Ban- lieue" om de warm-bloedlge kleur aan. Ook Herman Kruyder en zijn vrouw zullen de Haarlemmers met- genoegen op deze ten toonstelling hervinden: als ik mij niet be drieg echter niet met werk van recenten datum. Harry Kuyten laat men niet onop gemerkt om zijn vlotte, wat vluchtige knap heid en Maks in zijn bekende goede quali- teiten, overziet men nimmer daar zorgen van zelf de -fmetingen zijner inzendingen voor. Is J. van Mastenbroek de moderne zoon van den illustere» Haagschen vader? Ik wee; het niet;-, zoo ja. dan he°fr hij den familie trek eener groote gemakkelijkheid van dc<v- Blvast in zijn credit. Toon van den Muysen- berg heeft in zijn Limburgsche dorpsstraat iets Vlaamsch's van factuur en iets lltterair's in zijn visie, is met dat al niet on-interes- sant. Pakkoo (hoevele nieuwe namen krijgen we telkens te registreeren) geeft leuke roode daken ln een Jordaan-gezicht. Mevrouw ReuchlinLucardi beschikt over een aca demische onderlegdheid, die in deze sfeer bijna taboe is. Van Matthieu Wiegman ls er het portret van een jongen man, dat eerst bij nader beschouwen wint en aanvankelijk in zijn paars contra roestbruin gamma ge heel ondergedompeld lijkt. Wiegman's fijn heid ontbreekt er niet, doch dringt zich geens zins op. Een curieus artist blijft Adrianus van Zeegen. In een groot symbolisch schil derij treffen stukken van een buitengewoon mooie peinture, terwijl ook zijn blzarrlteiten weer volop aanwezig zijn. Tenslotte van den voorzitter Harmen Meurs een groot figuur schilderij, een Spoorwegcoupé dat als werk stuk, als typeering en als compositie, in teressant en geslaagd is. De slapende Juf frouw, de noteerende handelsreizeger, de derde figuur in den hoek, dit alles vormt een ouderwetsch genre-schilderij met weer Jonge oogen bekeken. Ge zoudt aan de trekschuit tafereeltjes van den ouden Henkes herinnerd worden, als de voordraent in die zestig jaar niet zooveel vrijer, ro'ouster en „onafhanke lijker" was geworden. Daar zijn drie honderd vijftig kunstwerken te zien. Het aantal exposanten heb ik niet geteld en slechts een greep gedaan uit wat me nieuw of opmerkelijk leek. Ditmaal ook niet geschreven over wie vaker in deze ru briek voorkomen, bij exposities aan het Spaarne. Daarom voor de lokaal-patriotten ender ons slechts nog de vermelding van exposeer en de Haarlemmers als Boot. Verwey. Vreedenburgh Visser, en we vragen permissie het hierbij te mogen laten voor ditmaal 9 Januari 1931. J. H. DE BOIS. HEI TOONEEL. DE JUBILEUM-AVOND VAN ALBERDINGK THIJM. DE VERDUN-GANGERS. Op den slotavond, die de serie feestvoor- stelllngen van Alberding'k Thijm ter viering van haar veertigjarig bestaan besloot, trad de jubileerende vereeniging evenals op den eersten avond weder zelf voor haar leden op. Men had voor deze feesüvoorstelling uitgekozen De Verdun-gangers, een t soort modern mysterie spel, dat op de vele aan wezigen een diepen indruk vermocht te ma ken. De indruk van dit op de Emausgangers ge ïnspireerde stuk, zoo vol van verheven be doelingen zou zeker nog grooter zijn geweest, als het minder dilettanterig was geschreven. In een herberg op het doodenveld van Verdun komen een oude boer en een geleer de, wier zonen in den grooten oorlog gesneu veld zijn, te zamen. De boer weet alleen, dat zijn jongen zijn eenig kind bij Verdun gevallen is; waar men hem te ruste gelegd heeft, is hem zelfs onbekend. Die onzeker heid is hem een nooit eindigende pijniging. De geleerde heeft althans nog de troost van het graf, waar zijn zoon begraven ligt! Beide mannen klagen elkander hun ver driet en hun nood! Als zij maar wisten, dat hun jongens het n/u beter hadden, dan in het leven! Maar het geloof in het eeuwige leven hebben zij beiden verloren en het ver driet om het verlies van hun zoons is er te grooter om. Dan treedt Chrisbus zelf, ver momd als monnik, de herberg binnen, maar de twee mannen herkennen Hem niet. Op him klachten troost de Heer hun met de za- ligsspreuken; zij verstaan slechts de woorden, doch de beteekenis niet. Dan plots klinkt van het slagveld in den donkeren avond gezang tot hen door; het is de Dooden-Mis, die ruisoht door den hemel. Het wonder grijpt beide mannen aan, en als even later de „vreemde gast" zich aan de tafel zet en zijn monnikspij laat vallen, begrijpen zij beiden, wie daar in hun midden is. En zelfs de herbergier, die tot op dat oogenblik niet anders dan woorden van spot over had voor den zonderlingen vreemde ling, knielt met de twee andere mannen nu neer als hij den Zaligmaker heeft erkend. In de opvoering was aan alles te zien, dat een schilder de heer Herman Moerkerk thans de regie had gevoerd. Het in het effen grijs -gehouden, stijlvolle decor van de herberg waarin de kubusvorm domineerde de stemmingsvolle belichting, ae bijzonder* fraaie kopijen van de spelers, de plastiek der hoofdfiguren in de groote momenten alles wees er op, dat een ar tistiek man met oog op het picturale, dit maal leiding aan het geheel had gegeven. Sen zoo sterk wekkend effect met dit zeer moeilijk-speelbare stukje zou zeker niet be reikt zijn, wanneer niet de heer Moerkerk dit alles in beeld had gebracht. Vooral het slot Jezus gezeten aan den disch en voor hem neergeknield de drie mannen maakte op het pubiiek diepen indruk! Er ging waarlijk stemming uit van deze groep, waarin vooral de figuur van den Heiland, zooals deze daar was gezeten ln het volle licht, ons deed den ken aan een altaarstuk in een kerk! Wel mocht Alberdingk ThÜm den heer Moerkerk dankbaar zijn dat hij juist in dit stuk artistieke leiding heeft gegeven. Want als men de figuur van Jezus ten tooneele durft brengen, dan wordt het onmiddellijk profanatie, wanneer deze figuur niet waar lijk de illusie van den Heiland wekt! Zelfs bij de veie passiespelen welke ik heb bijgewoond, zag ik zelden of nooit een pictu raal zoo indrukwekkende Christus-figuur als gisteren aan het slot van De Verdun-gangers. Heel die groep was als „tableau" zeer mooi ge slaagd. Een precair stuk als De Verdun-gangers, waarin een iets te veel of te weinig zeer spoe dig als zeer pijnlijk zou zijn aangevoeld, zóó te hebben gespeeld als Alberdlngk Thijm dat gisteren deed, strekt den spelers de heeren Nielen, Hoogeboom, Van Dijk en Kruiver maar vooral den artistieken leider, den heer Herman Moerkerk tot eer! Het was een waardig besluit van de reess fee tvcorstel- ilngen. door Albertingk Thijm in dit seizoen gegeven. Na de pauze zaten voor het gordijn achter de groene tafel het bestuur van Alberdlngk Thijm en de jury. die over de op den wedstrijd opgetreden vereenigingen had geoordeeld. De voorzitter van het uitvoerend comité, de -eer Fr Duyn bezon mc-t voorlezing van een telegram van de Koningin, waarin HJvI. de Jubileerende vereeniging dank zei voor de telegrafische huldebetuiging Haar door Thijm gebracht. Hulde bracht de heer Duyn daarna aan Monseigneur Aengenent, die tot zijn spijt verhinderd was dezen avond het feest der vereeniging bij te wonen, en aan de leden van het Eere-comité, die aanwezig waren. Daarop was het woord aan den heer Moer kerk, die in een vlotte en dikwijls amusante causerie het verslag van de jury uitbracht. Over het algemeen zoo zei de heer Moer kerk was het spel ln den wedstrijd goed geweest, maar zeker zou er bij een gelukkiger keuze van stukken door de deelnemende ver- eenigingen artistiek meer zijn bereikt! Zijn kritiek was mild en dikwijls niet zonder humor. Van de vele fouten, welke hij memoreerde was zeker wel het grappigst die van het beeld van keizer Wilhelm in de kamer van een Fransch advocaat! De verschillende prijzen der vereenigingei werden met een geestig woord uitgereikt door Deken Westerwoudt, waarop Mr. Heerkens Thijssen de personeele prijzen aan de prijs winnaars overhandigde! De Deken, de heer Duyn en de heer Nielen braehten in harte lijke woorden dank aan allen, die hadden meegewerkt om het feest van Alberdingk Thijm zou uitstékend te doen slagen, in 'de eerste plaats aan Monseigneur Aengenent en verder aan den burgemeester van Haarlem, die door zijn tegenwoordigheid blijk gaf mee te leven met zijn gemeente, den heer Everard, die als voorzitter van het Comité van Katho lieke Actie zoo veel vooi de voorbereiding had gedaan, de jury, de pers en allen, die Alber- dïngkThlJm in dit seizoen hadden gesteund!Een speciaal woord van hulde richtte de heer Duyn ook aan de familie Alberdingk Thijm. die door haar aanwezigheid blijk gaf, het werk van de vereeniging te waarderen. Het feest van Alberdingk Thijm eindigde in een zóó opgewekte, geestdriftige stemming, dat wij niet twijfelen aan haar blijvenden bloei ook in de komende 10 jaar. Onder de aanwezigen op deze feestavond merkten wij o.a. ook op den heer Jozef Cuy- pers, den bouwer van de Kathedraal, en Lodewijk van Deyssel. J. B. SCHUIL. VER. ROTTERDAMSCH-HOFSTAD TOONEEL. DE WONDERDOKTOOR. De Wonderdoktoor. het blijspel van den Vlaamschen douanebeambte Jos. Janssen, dat in Antwerpen verleden jaar zulk een sensationeel succes mocht behalen, heeft ook bij de eerste opvoering te Haarlem een stamp volle zaal bijzonder vermaakt! Niemand van de vele bezoekers zal zich waarschijnlijk er over hebben bek'aagd, dat dit vroolijke stuk op een abonnementsvooretelling werd ge geven. Toch meet ik bekennen, dat mij persoon lijk De Wonderdoktoor na den roen. die er door zijn wonder-snelle en voorspoedige car rière van uit ls gegaan, niet is meegevallen. O zeker, het blijspel heeft een voortreffelijk eerste bedrijf, waarin men nu en dan aan nie mand minder dan aan Molière wordt herin nerd, maar met die eerste acte heeft de schrijver feitelijk al zijn kruit reeds verscho ten, moet hij zich gaan .herhalen om de vol gende actes te vullen en het stuk gaat vrij wel als een nachtkaars-uit. De inhoud van De Wonderdoktoor is «ppedig verteld. Steven Martens, een jong geneesheer, komt zijn neef Manten Boone. een koeboer tje ergens op een dorp in Vlaanderen be zoeken, nadat hij tevergeefs heeft gepro beerd in Brussel eenige praktijk te krijgen. Manten Boone heeft een hevig wantrouwen tegen de wetenschap en moet van doktoren niets hebben. Maar zijn neef Steven wil hij daarom toch wel helpen! Hij is er zeker van. dat Steven op zijn dorp rijk kan worden. maarals wonderdoktoor. als kwakzalver! Voor 'n gewoon dokter is er op het platteland geen cent te verdienen. En als Steven Sander Bekoert van zijn maagpijn en Lotte Bekoert van een „worm ln het oor" heeft bevrijd, is de naam van den wonderdokter in het dorp en daar buiten gevestigd. Van alle kanten komen de zieken toestrompelen om zich door den nieuwen wonderdoktoor te laten helpen en Manten Boone slaat, als goed impressario, op de groote trom. Dat begin is levendig en kleurrijk en als blijspel dan ook uitstekend gelukt. Manten Boone. het pientere koeboertje, dat een on begrensd vertrouwen heeft in de carrière van zijn neef Steven als wonderdoktoor, maar als voorwaarde stelt, dat neef „van zijn lijf afblijft" is een prachtig geslaagde blijspel- figuur en werd door Elsensohn met veel verve en met een heerlijke sappigheid ge speeld. Het eerste bedrijf had dan ook een volkomen verdiend daverend succes. Maar wat dan volgt, is toch eigenlijk voor een blijspel van zoo goeden opzet wel wat erg po over! Steven heeft zoo grooe praktijk, dat Manten Boone, die de ziel van de affaire blijft, als bij een plaatsbespreking ..nummer tjes" aan de patienien moet u treiken. De wachtkamer zit van 's morgens tot 's avonds vol! Het zaakje loopt dus uitstekend: Steven kan, als hij wil, zelfs met de schatrijke doch ter van den burgemeester trouwen, maar d'.e boonestaak is juist zijn groote angst! Manten weet dadelijk raad: 'n paar jaar vrijen en als je rijk genoeg bent. trek je er tusschen- ult!" Maar ook dat lokt Steven niet aan! Het ls trouwens niet noodig, want een ..on derzoeksrechter" komt met 2 gendarmen roet in het eten gooien! Steven heeft er dan meer dan genoeg van; hij maakt zich be kend en aardige vondst de wachtkamer loopt onmiddellijk leeg. zoodra de zieken weten, dat de wonderdoktermaar 'n echte dokter isl Steven kiest Thea, de doch ter van Man ten Boone tot vrouw en 't koe boertje geeft zijn zegen, op voorwaarde da' hij bij zijn cosijn in komt wonen. Er komen ook in die laatste twee bedrijven nog wel eenige aardige vondsten voor bij - zonder goed bijvoorbeeld het tooneel als Manten Boone vergaat van maagpijn en raad vraagt aan Steven's concurrent, den kwak zalver Geeraert maar a'.s geheel blijven wij te veel op één en hetzelfde niveau. He: slot doet zelfs erg dilettanterig aan. Toch kan ik mij het ongewone succes van dit- blijspel te Antwerpen volkomen begrijpen! De outol'.ige teekening van het V.aamsche dorp^mi'tcu. de goedmoedige spot met het heilig gelcol in de wonderen der kwakzalverij op het plat teland ls het wel op het platteland al'.ecn? en het kostelijke, levende ko?boerije een prachtig gelukte b ijspelfiguur als het centrale punt in dit s.uk. moes en De Wo.a- derdoktoor wel 'n ongekend succes ln Vlaan deren bezorgen! En dat ook een publiek bulten Vlaanderen dit preien:ielooze. vroo lijke blijspel waardeert bewees wel de dave rende lach. die telkens gisteren weer opk ouk in de stampvolle zaal en het zeer krachtig applaus na elk bedrijf! Dit applaus gold zeker in de eerste plaats Joh. Elsensohn Om Manten Boone draait heel de handeling en Elsenrohn droeg alh het koeboertje dan ook het, stuk- Hoe en rond ook zijn spel was, toch bleef het zich heel den avond wat gelijk. Ik zou deze echt- Waamsche rol ook wel eens Yan Jules Ver stra eten hebben willen zien. Steven Marlens, de dokter, staat geheel in de schaduw van cosijn Boone en Eduard Pal mers bleef dan ook aldoor op het tweede plan. Wllly Dunselman een mij tot nu toe onbekende jonge actrice, voldeed als Thea. des koebuers cochter. De rest van het gezelschap had niet veel anders te doen dan het Vlaamsche dorps- milieu aan te geven. Aan het plattelandscho geloofden wij meer dan aan het Vlaamsche van dit milieu Er waren eenige zeer ge slaagde types onder voortreffelijk bijvoor beeld de oudé doove man van Joh. Lies- ting en de gezapige burgemeester van deze plattelandsgemeente kreeg van Anton Roe mer de noodige vulling en rondheid moe. Zeer goed getypeerd was ook de echte „won derdoktoor" van Jan Grefe. al leek het mij toe, dat hij de handeling door zijn al te lang zaam tempo onnoodig rekte. De Wonderdoktoor zal na zijn succes van gisteren zijn praktijken ln Haarlem nog wel eenige malen kunnen hervatten. En wij voor spellen hem dan weer dank zij de reclame die cosijn Manten Boone ook gisteren voor hem heeft gemaakt, een grooten toeloop. J. B. SCHUIL. ADVERTENTIES Ondertrouwd: DICK NOOV Employé J. C. J. L. Batavia MJEI» Bl'XER - 9 Jan. 1931 Heden overleed na een kortstondige. ernstige zlek- .te. onze geliefde Broeder en Oom Sietse Douwe Feenstra lu leven Stations-chef te Ilnnrlem ln den ouderdom van 53 Jaren. De begrafenis za! plaats .hebben Donderdag a.s. te .Haarlem op de Algemoene .begraafplaats Schoterweg. .Ingang Kleverlaan, ten 13 .ure. Eenige en iClgemcono kennisgeving Haarlem, 11 Jan. 1931 .Stationsplein 13 .Arnhem: S. A. TT. FEEXSTRA Z. C. FEEXSTRA Deventer: N. J. FEENSTRA Arnhem: T. G. FEENSTRA G. J. S. II. FEENSTRA Met leedwezen deelen wij inede, dat op 11 Jan. ln de Marinstichting alhier over leed onze hooggeachte Sta tionschef. de Heer S. D. Feenstra Het Personeel van het Personenslatlon te Haarlem. Herplaatsing wegens misstelling ,iEERENCOSTÜÜM STOOMEN nog korten tijd. f3,82)g PASSEND bij Uw TOILET verven wij Uw leeren of zijden SCHOENTJES V' Fn implement Nalatenschap W. N. VAX DER VIS, laatst wonende tc lJmulden-Oost De curator ln bovenstaand fail lissement brengt ter kennis, dat door hem ter Griffie van do Ar- rondissements-Rechtbank tc Haarlem is gedeponeerd de lijst der door hem voorlooplg erken de schuldvorderingen en aldaar gedurende 7 dagon kosteloos ter inzage ligt. Do verificatievergadering za' plaats hebben op Vrijdag 16 Januari u. ,n.m. 2.45 uur, in hei Palcis van Justitie te Haarlem. De Curator voornoemd: Mr. J. VAX DER VEGT Floraplein 25, Haarlem ET*- Verhuur-lnrichting Wie voor een gelegenheid een zwart costuum en (of) een hoogen hoed of overjas noodig heelt huurt dit bij 8 M. MOK, SmEdestraat 27 P. R. intTZlVGA. Leera ir M. O- Opl. Mercurlus. LO., M.O.. Conv Privé ©n Clubs BuitenruMlaan 14 Lezen, spreken en schrijven Fry's Methode f'lublcs 4.per nuinnd Br. no. 6112 bur. van dit blad Gevraagd een 1< week. \V. G. vai tcljorlsstraat 6. rl.ng 2.50 per dor Lnap, Bar- GEVRAAGD nette dienstbode In ca.v, hoofd zaak met huiselijk vorkoor, ge negon als het noodig ls ln buf fet behulpzaam te zijn. Flink loon. Leeftijd ongeveer 28 Jaar Brieven met opgaaf getuigen no. 6192 bur. van dit blad. Flinke DagJienitbode iKd. :..j Mevrouw PEPER. Kruisweg 37, i vr. on 1» m. tegen IS Jan.. Febr. en Maart, bokvv. ketikonm., 2c meisjes. 3o werkm.. dagm., meis jes alleon en werkvr. Adr. of br. Bakenessorgr. 95, telefoon 10312 gevraagd, ook I flinke pinkster. Stoomw. FEMIXA, Kcgentesso laan 40. DAGMEISJE gevraagd, van 9-5 uur. J. Meers mans, Akcndamstrnat 13 (Kle verparkkwartier. zijstraat Duin oordstraat, bij de Marnlxstraat). EEN ONDERWIJZERES in het bezit van lagere acten Teekenen en Engelsch. over veel vrijen tijd besohlkkonde. wenscht dezen productlof te ma ken door hot geven van leasen en bet bijwerken van kinderen Br. no. 6176 bur. van dit blad. NET MEISJE 22 jaar. v. Chr beg., zoekt tegen 1 April betrekk ln kl. gez. zond. kinderen, omgev. Haarlem, zelfs! w. en k., v. g. g. v. Br. no. 6183 bur. van dit blad. 5 Gevr. nette WERKSTER Donderdags en Vrijdags. Haze- paterslaan 6. 4 Nette Werkster gevraagd, voor winkolsverk op do Maandagochtenden. HOUT- KOOPER, Zijlstraat Sö. Terstond gevr. een MEISJE-ALLEEN in gezin van 4 personen, good kunn. k. en w.. v .d. en n., v. g. g. v. Loon 35 cn waschgeld Aanm. Zijhveg 160 7 Ververij te Haarlem vraagt Bekwame foituumstrijksteri aankomende Costuumstrijksters en eenige LEERLINGEN. Brieven met opgaaf verlangd sa laris te zenden no. 6196 bur. van dit blad. Wordt gevraagd ln een boek handel to IJmulden een WINKELJUFFROUW die zelfstandig kan werken. Br. met opgaaf van leeftijd, refe rentiën en "verlangd salaris on der letter A 1 bijkantoor Kennc- merlaan 42. Wordt gevraagd in klein gezin eon JUFFROUW voor de buishouding, goed kunn koken. Hulp van werkster aan wezig. Br. letter A 2 bijkantoor Kennemerlaan 42. GEVRAAGD flinke Winkeljuffrouw Leeftijd circa 20 jnnr. ZIJ dl- met do branche bekend zijn ge nieten de voorkeur. Aanbie dingen uitsluitend schriftelijk. J SMIT en ZONEN. Electrlsche Luxe Brood- en Banketbakke rijen. Smedestraat 4 345. gevraagd, voor loop- en wlnkel- work, goed kunnende fietsen, in dien noodig bakfiets. Liefst go pensionnecrdc. Zonder goede ge tuigen onnoodig zich nan te mei don. Br. no. 6185 bur. v. d. bind Nette Loopjongen gevraagd, kunn. fietsen, ongev. 15 Jaar. MAISOX HARTJE. Groote Houtstraat 97. 5 BANKETBAKKER Biedt xich aan bekw. banket bakker. voor 3 dagen per weck of voor de morgenuren. Br. no. 6177 bur. van dit blad. 5 Deegew. ook theorotlsch. Groit* dig on zeer bevattelijk, niet al leen aan beglnn., doch ook aan spelers met een moyenne van 10, 20. 30 en hooger. Gratis proefles, vooral ook aan hen. die meencn geen onderricht noodig te heb ben, door en ten huize van A. W. M. VAN HEES, wis- on nn- tuurk. hlljartlecr., Zijl\%eg 3-12, Tel. 15703. Vraagt gratis prosp. en Inlicht. TA BANKETBAKKERIJ 3do bed. zoekt plaatsing, 17 Jaar. ruim S Jaar ln 't vak. in zeer drukke burgerzaak ge werkt hebbende. Br. no. 6191 bu reau van dit blad. t* Pracht Landhuis te Huur bev. 5 kamers, met badkamer, zolder en schuur, voor-, zij- cn achtertuin, pl.m. 240 M. Huur prijs 50 per maand. To bevr.^ Wlllebrordstraat 76. IJm. OosL Een of good nangeb. m. of z. p. Sch, ultz. Kle- verp. Br. no. 6187 bur. v. d. blad door klein gezin, p».r 1 Febr. a.s. Vrij huis, pl.m. 40 per mnd. Omtrek Haarlem, liefst Sant poort. Br. no. 6186 bur. v. d. blad Jongelui z .k. vragen tegen 15 Maart Boven- of benedenhuis Centrum stad. Huur pl.m. 400 Br. no. 6178 bur. van dit blad. TE HUUR tegon 1 Maart, zoo noodig teer der, mooio beneden-voorkamer met ltl boven.-01 aa pica mer*Prima pension, ultst. referentiën. Br. no. 6181 bur. Van dit blad. 7. Direct van eigenaar te huur mooi hoekhuis op besten stand, bijz. geoch. voor WINKELHUIS Ultst. voor Lunchroom, mag naar verkiezing verbouwd wor den. Br. no. 722 Wenslng's boek handel. Zijlstraat 4. S WEGENS ZIEKTE TER OVER NAME modern ingericht" biscuits, koffie en thee enz. Ge legen ln vooruitgaande buurt, nabij St. Bavo Kerk. Mooie ge legenheid voor echtpaar. Br. no. 34 26 Wensing'H Adv. Bur. Tem- pcllersstraat 92. 10 Heerenwcic 20.*, Heemstede Pension aangobodon vanaf 70 per imutnd. Algeheele verpleging U.S. Patent Nr. 1687531, General-Lizens der B.B. Laboratories U.S.A. KRACHTIG EN ZUIVER Deze Electro-Magnetische Luidspreker heelt door zijn regelbaar krachtig en zuiver geluid, zich een grooten naam verworven. Door dc 3 verschillende aansluitklemmen kunt U naar verkiezing, de zwaarte en toonhoogte van het geluid zelf vast stellen. Geen extra magneet bekrachtiging noodig Stofdicht afgesloten Overtreft iedere EIcctro-Dynamische Luidspreker. Laat U deze BBL Luidspreker, welke zelfs bij de geringste energie, KRACH TIG cn ZUIVER blijft, dcinonstreeren. U zult verwonderd zijn. Alleenvertcgenwoordiger voor Haarlem en Omstreken: KOMT HOOREN

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 3