BUITENLAND FRAAIE PRAKTIJKEN. VAMPYR Stofzuigers f 98.- BELANGRIJK RAPPORT TER RONDE TAFEL CONFERENTIE. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 13 JANUARI 1931 TWEEDE BLAD door A. HEEROMA, Commissaris van Politie te Amsterdam. De heer met hooge hoed. n den tijd. dat menschen nog geen zucht slaakten, als ze een kwartier moesten loopen, gebeurde het toch ook, dat men zich uit weelde, gemakzucht of tijdnood van een voertuig be diende. De bewoners der grachten wier nazaten thans in Baarn of Bloemendaal zetelen, hadden sierlijke koetsen met. vurige rossen en met twee mummie-achtige gelivrei- de wezens op den bok. Wie zich die per manente weelde niet kon veroorloven, maak te gebruik van een bescheiden koetsje, dat aapje werd genoemd, maar welke naam wel een product van volkshumor zal zijn even als kraaien knip. Het verschil tusschen beide is echter dat de beteekenis van kraaienknip overduidelijk is, aangezien onze eerste auto bus, die zoo werd genoemd, voor een goed deel diende tot vervoer van aansprekers, in den volksmond kraaien, terwijl de oorsprong van het aapje in het duister ligt. Bij de aapjes behoorden een paard, dat zijn beste dagen gekend had en een heer met hoogen hoed. waarvan de kleur door lang durig gebruik en weersinvloeden rossig was. De heer zelf had, behalve den invloed van de buitenlucht, ook die van de tap perij ondergaan en 't gebeurde wel, dat er een met zijn ge span aan 't bureau werd gebracht, als de tapperij lucht overtieerschte; aan gezien het karretje niet op een zand weg, maar op een hobbelige straat lansg een gracht reed. werd 't. raad zaam geoordeeld den koetsier op verhaal te laten komen voor hem werd het raadzaam geoordeeld den koets.er op de menschheid los te laten. Die heeren kenden de stad op hun duimpje, maar waren bijzonder georiënteerd op nachtsociëteiten, cafés-chan:ants en minder soort inrichtingen waar men zich vermaakt. Tusschen hen en de houders dier zaken bestond een stil con tract, dat voor iederen aangebrachten klant een zekere provisie werd gegeven, welke gewoonlijk den volgenden dag verrekend werd: zij gingen, wat men zei, de huur op halen. - Nu waren er gewone en buitengewone klanten en tot de laatsten behoorden zij. die een van 't normale afwijkend begrip had den omtrent eigendomsrecht. Er zijn dieven en dieven. Daar heb je jongens, die als eerlijk in een bedrijf zijn gegaan, maar die eerst bij beetjes, later bij grepen uit de kas van den baas zijn gaan putten, om tenslotte een eindgrecp te doen, waarmee ze dan in den vreemde hun ongeluk gaan voltooien. Dan is er ook een soort beroepsdieven, ge- sjochte, ongeorganiseerde jongens, die van de hand in de tand leven, gewoonlijk wat men noemt, gedallest zijn, maar die door een gril van het lot op een hunner expedities een bedrag van laten we zeggen duizend gulden weten te bemachtigen. Die twee groepen hebben dit gemeen, dat ze een- voorliefde aan den dag leggen voor rt maken van rij toertjes en d£.t zij benooren in de gelegenheden waar 't meer gegoede publiek komt. Zij denken, dat hun heerach- tigheid wordt afgemeten naar hun vrij gevigheid en zijn te dom om te begrijpen, dat juist die vrijgevigheid hun parten speelt. Als de aapjes-koetsier zoo'n stel ter bezor ging kreeg, had hij ze dan ook direct door, wat niet belette, dat hij een flinke fooi in de wacht wist te sleepen en tevens gaf hij ter plaatse; waar hij het vrachtje afleverde, een knipoogje, dat beteekende: „er is!" Dit was voor de houdsters der inrichting een reden om de gans te gaan plukken en voor den koetsier om den volgenden dag een extra fooi te ontvangen. De ganzen lieten die operatie gewillig toe en de pluksters werden niet moe de eigen liefde van de heeren te prikkelen door ze voor vol aan te zien en bij de afrekening werden de flesschen niet geteld, dat wil zeg gen niet door den gast; de waardin vergiste De gans wordt 'geplukt. 2flch !n de telling ln haar voordeel. Het ge- meene was echter, dat de dames 't air aan namen of ze diefstal verfoeiden, want ze kenden lui van de recherche en die kregen een seintje als er zulke klanten waren, maar dit seintje kwam eerst, als ze naar be lmoren geprofiteerd hadden, soms geduren de verscheiden dagen. En dan kwam er zeer toevallig een rechercheur binnen en pikte de rijkaards van één dag in; de verkliksters (in ..de dierenwereld noemen ze dat loenenaar- sters) bleven vanzelf buiten schot met haar leeuwenaandeel van de gestolen buit. De meest notabele en geniale wijze van dleven- vangen kan men dit niet noemen, maar 't was gemakkelijk; de dieven werden je. om zoo te zeggen, thuis gebracht en de recher cheur kreeg een belooning voor zijn scherp zinnigheid, want hij deed t voorkomen, of 't hieraan lag, dat de dieven geknipt waren. Ter eere van sommige ••madams moet gezegd worden, dat zij vóór den pluk waarschuwden; dat waren die, welke prijs stelden op den goe den naam harer inrichting eiv toch geld ge noeg verdienden. Nu de aapjeskoetsiers als slachtoffers van de voortschrijdende techniek zijn verdwenen en hun bedrijf door chauffeurs is overgeno men, wil dat nog niet zeggen, dat daarmee het provisiesysteem verdwenen is, maar er is een groep onder die tegenwoordige vervoer ders, die het geperfectionneerd hebben. De bloem der Jongelingschap, die den Achter burgwal en andere deelen van „Donker Am sterdam" siert, heeft het zich namelijk tot plicht gerekend op een eerlijke wijze het brood te gaan verdienen en die heeren heb ben zich in het bezit weten te stellen van wa gentjes, waarmee zij, alle verordeningen dien aangaande ten spijt, 's nachts op de vlakte verschijnen. Zij zijn alleheerst ingesteld op de nachtgelegenheden, waar zij contractueel een derde deel van de vertering voor aan breng opeischen en als men weet, dat een flesch zoogenaamde champagne achttien Ne- derlandsche guldens kost en er bij voorkeur van dat vocht wordt gedronken, dan begrijpt men, dat het bedrijf van aanbrengen nog niet zoo onvoordeelig is. Nu zou men meenen. dat de houder der zaak kan smoezen, omdat de chauffeur toch niet met den klant binnen komt, maar men moet gelooven, dat het con tract nolens volens behoorlijk wordt nage leefd. omdat den chauffeur zekere controle middelen ten dienste staan b.v. door connec ties met het vrouwelijk personeel, en waar de kwaliteit dier chauffeurs niet Juist achttien karakts is, bestaat er gegronde vrees, dat zij eventueel met de noodige hulptroepen hun rechtmatig deel komen opeischen. Men ziet het: het pad der nachthuishouders gaat ook niet langs rozen. Deze praktijken zijn nuniet bepaald gevaar lijk voor de feestgangers, die meenen, dat zij het voedsel voor hun geest en ziel moeten zoeken aan den zelfkant der samenleving, maar er schuilen onder hen, die 's nachts hun wagen aanbieden, ook gevaarlijke ele- Mecgetroorid in een taxi. menten. Zoo komt 't voor. dat een heer door een der dames, die van den nacht den dag maken, wordt meegetroond ln een rijtuig, waarvan de bestuurder haar compagnon is en eenmaal in den wagen is 't lot. van den heer bezegeld. Onderweg worden nog een paar vrienden van de dame opgepikt, wïen men vanwege die vriendschap het ritje niet kan weigeren; hier en daar wordt uitgestapt om op derj kennismaking te drinken en als alles voor de explosie gereed is, wordt de lont aan gestoken: met of zonder geweld, zooals dat 't best uitkomt, wordt de heer van zijn pa piertjes ontlast en hijzelf als ballast buiten boord gezet; de chauffeur geeft vol gas en de beroofde is nog niet van zijn verbazing be komen, als van het heele stel niets meer te zien is, dank zij de uitvinding van motoren. Nu is dit spelletje maar niet zoo dadelijk te spelen, want men begrijpt, dat de politie haar Pappenheimers kent en tenaastebij weet. wie het eerst in aanmerking komen, zoodat her haling er al gauw toe leidt, dat het bureau van binnen wordt bekeken, maar och, het is maar een van de vele pijlen, die zij op de boog hebben zitten, die hun leven aan de misdaad hebben gewijd, een leven dat trou wens nog nooit een hunner tot welstand heeft gebracht, omdat 't geld net zoo snel verdwijnt als ?t binnenkomt. Er is een categorie, die er wel bij vaart: het zijn zij, die aan de dieven asyl verleenen. hun m tijd van nood wat bijstaan en het ge stolen geld -wisselen met het oog op de soort en de nummers der biljetten. Voor dat zoo genaamde verknakken wordt tien procent be rekend. Die lieden gaan in de maatschappij vaak door voor menschen, die op een behoor lijke wijze in hun onderhoud voorzien, door dat zij een café, een groentezaak of wat ook drijven en ze zijn slim en brutaal genoeg om nfet ln handen der politie te vallen. Ze weten, dat ze op hun lui staat kunnen maken, want mocht er al een loslippig zijn, dat stellen zij zooveel brutale durf daartegenover, dat de getuige overbluft wordt. Ik heb er een gekend, die als een vreempje bij hem aanklopte met gestolen goed of geld, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTEUORISSTRAAT 16 TELEFOON 10"56. op een verschrikkelijke wijze tegen dezen te keer ging: „wat die wel van hem dacht hij was een behoorlijk koopman hij zou hem bij hoog en bij laag vlerendeelen!" En hij maakte zooveel gerucht, dat de ander de beenen nam, bang, dat er politie zou komen. Maar kwam er een goede bekende, dan werd er nfet gezegd en werd de zaak aan stonds volgens de geldende regels afgehan deld. Het ls een feit, dat dergelijke helers, schoon de politie ze kent, zelden voldoende bewijsmateriaal tegen zich hebben en dat soort gooit het geld niet over den balk. EEN BELANGRIJKE REDE VAN DR. H. COLIJN. OVER DE CRISIS EN STEUN AAN DEN LANDBOUW. Dr. H. Colijn. De leider der Anti-Revolutionnaire Staats partij, dr. H. Colijn, heefi op een tournée in het Noorden van ons land, gedurende welke hij enkele spreekbeurten vervult, het woord gevoerd te Balk, in Gaasterland. Volgens het verslag in De Standaard, heeft de heer Colijn daar belangrijke dingen ge zegd. Hij gaf zijn meening over de crisis en ook over de oorzaken van de politieke onrust, die ons werelddeel van dag tot. dag bedreigt: de toenemende communistische in vloeden, den geest, die uit de Duitsche ver kiezingen spreekt en waardoor weinig goeds wordt voorspeld. 1930 stierf weg in onrust en verwarring. En als we voor 1931 vragen ..wachter, hoe ver is de nacht gevorderd moet het antwoord luiden: „de morgen komt. maar nog is het nacht; er is zelfs nog geen begin van schemering te ontdekken De huidige crisis is geen nieuwe, maar is de voortzetting van die van 1922, die slechts onderbroken is. Wat in 1922 begonnen is, is nu zijn eind periode ingetreden n.l. de ineenstorting van het wrakke getimmerte, opgezet in de eerste na-oorlogsjaren. Als oorzaken der crisis noemde spreker overproductie en onderconsumptie: de daling van den zllverprijs: de gebrekkige circulatie van het goud; de verminderde emigratie uit Europa naar de overzeesche landen. Tenslotte: het tribuut dat door Europa aan Amerika moet worden opgebracht als gevolg van de internationale schuldenrege- ling. Spr. pleitte voor handhaving van het parle mentarisme en van het gezag. De economische crisis zal niet. alleen heVig. maar ook van langen duur zijn, omdat er nu eenmaal een volkomen verbroken even wicht tusschen voortbrenging en verbruik is. Dat is de ooi-zaak van prijsval. Hij betoogde, dat door middel van invoer rechten de binnenlandsche landbouw niet te helpen is. Daarom Ls noodig, dat men met de cen tralisatie-gedachte breekt en een systeem gaat toepassen, waarbij de verschillende pro vinciale besturen worden ingeschakeld, ten einde in localen zin te beoordeelen, wat ge daan moet worden voor de hulpverleenlng. die dan moet toegepast worden, daar waar ze noodig is, om den ondergang van een onzer voornaamste bronnen van bestaan te voorkomen. De hulp zelf mag niet worden een bron van welvaart, mar moet alleen dienen om nood te voorkomen. Voor de hulp is geld noodig. Hier ls een tweede punt, waarop spr. zich niet vereeni gen kan met het tot dusver door de Regeering gevolgde beleid. Wat spr. wenschelijk wil voorkomen, is. dat evenais in den oorlog, een crisisfonds met eigen middelen wordt gesticht, waaruit de steun, die in overleg met de provinciale organen wordt verleend, wordt bekostigd. Alleen op die wijze is een bevredigende op lossing mogelijk. AGENDA Heden; DINSDAG 13 JANUARI Schouwburg Jansweg: .Alleen op de we reld". Stadsschouwburg, WilsonsplelnHerden kingsavond „Op Hoop van Zegen", 8 uur- Gemeentelijke Concertzaal: Gemeentelijk Orgelconcert i George Robert en Theodora Versteegh), 8 uur- Gebouw Haarl. Kegelbond: Lezing met filmvertooning The Quaker Oats Company, 8 uur. Palace: „Hallo Mexico!" en .Wel te rus ten. Op het tooneel: Tholen en Van Lier 8.15 uur- Luxor Theater: De Boemelkapitein" en ,3etty Balfour". Op het tooneel: Duo Calvé, opera-duetiisten- 8 15 uur. Rembrandt Theater: ,De diamanten van Broadway". Op het tooneel: Ir. Cook met het groote raadsel: mensch of pop? 7 en 9.15 u. WOENSDAG 14 JANUARI Schouwburg Jansweg: „Alleen op de we reld". Gem. Concertzaal Ledenconcert H. O. V. 8.15 uur Statenzaal Prinsenhof Gemeenteraad 1.30 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. toegang vrij. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Van de Sub-commissie Sankey. Een duidelijk beeld van de Engelsche bedoelingen. Van reserves en strenge voorwaarden. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Maandag werd ter Ronde Tafelconferentie een nieuw stadium bereikt, toen Lord Sankey de voorzitter van de sub-commissie voor federale structuur, een ontwerp-rapport. dat 26-pagina's beslaat, voorlas. In oit rapport worden punten van vitaal belang uiteenge zet. Ten aanzien van de Uitvoerende Macht gaat het rapport uit van het principe, dat de grondwet, zal erkennen, dat de bijzondere voorwaarden der verantwoordelijkheid voor de federale regeering, bij de Indiërs zelf zul len blijven. Volgens de meening van de commissie is het het beste het precedent te volgen van alle dominionale constituties, ten einde te bewerken dat de uitvoerende macht zal be rusten bij de kroon of bij den gouverneur- generaal, als vertegenwoordiger van de kroon, De gouverneur zal aanwijzingen geven ten aanzien van de benoeming der ministers De ministerraad zal naar goeddunken bijeen komen. Een minister zal worden uitgenoodigd eer. regeering te vormen, waarbij hem verzocht zal worden de lijst van zijn collega's voor te leggen. Naar de meening van de commissie zal het ministerie collectief verantwoordelijk zijn, zoodat het in zijn geheel zal vallen of staan. Voorts was men algemeen van gevoelen, dat alle bevoegdheden en verantwoordelijk heid, welke tot nu toe bij het Parlement be rustten niet in één stoot aan Indië kunnen worden toegekend, en dat in de overgangs periode allereerst de gouverneur-generaal ver antwoordelijk zal moeten zijn voor de ver dediging en de buitenlandsche betrekkingen, met inbegrip van de Indische Staten, die buiten de federale sfeer staan en voorts, dat ln zekere omstandigheden welke zich buiten deze sfeer zullen kunnen voordoen de gouver neur-generaal de vrijheid zal moeten hebben op te treden, zooals hij wenscht. Voorts wordt de vraag geopperd of de gouverneur-generaal zelf de bijeenkomsten van de ministers zal moeten presideeren De subcommissie adviseert de beantwoor ding van die vraag over te laten aan den gouverneur-generaal. Het is evenwel van essentieel belang, dat ae gouverneur-gene raal ten allen tijde volledig op de hoogte blijft van den gang van zaken en dat hij het recht zal hebben alle stukken of Inlich tingen welke ter beschikking van de ministers zijn. op te vragen. Ten aanzien van de financieele situatie is 't noodzakelijk dat voor den gouverneur- generaal essentieele bevoegdheden worden ge reserveerd, die hem in staat stellen, in te grijpen indien de door de regeering gevolgde methoden Inaië op de wereldgeldmarkt scha de zouden berokkenen. Ten aanzien van de wetgevende macht be veelt de sub-commissie twee kamers aan: een Hoogerhuis of Senaat, bestaande uit 150 leden en een Lagerhuis, bestaande uit 200 leden. De leden van het Hoogerhuis. zullen in principe moeten voldoen aan de eischen van den Raad van State, welke thans gesteld worden aan de leden De commissie stelt voor dat de provinciale* wetgevende vergaderingen leden zullen kie zen voor den senaat, bij enkelvoudige stem ming en dat de perloden zullen worden vastgesteld, waarop de leden van den Senaat op gezette tijden moeten aftreden.. De zittingsperiode van het lagerhuis zal vijf Jaren moeten duren, tenzij de wetgevende vergadering eerder door den gouverneur- generaal mocht worden ontbonden. Ten aanzien van de vérdeellne der zetels bestond ln de commissie verschil van mee ning. zoomede over de quaestie of de verkie zing direct of indirect zou moeten geschie den. Ten einde een grootere stabiliteit van de» Uitvoerende» Macht te verzekeren, werd een voorstel Ingediend, dat grooten steun onder vond. Dit voorstel behelst, dat ministers niet gedwongen zullen zijn af te treden, tenzij twee derde van de ln vereenigde vergadering bijeen zijnde Senaat en Lagerhuis uitgebrach te stemmen, tegen hen worden uitgebracht. Uit dit rapport van de commissie Sankey blijkt wel ten duidelijkste welken kant de Engelsche regeering op wil gaan. Frankrijk. Wijlen Anet. Vaz Dias meldt den dood van den Fran schen schrijver Claude Anet. Claude Anet. eigenlijk Jean Schöpfer. be hoorde tot dfe categorie van Fransche novel listen en romanciers, welke door de groote reportage heen tot bloei gekomen zijn. Vóór den oorlog was deze in 1868 te Mor ges in Zwitserland geborene, in dienst van de Temps Hij reisde toen voor dit blad in Perzië, zoo als hij tijdens den oorlog voor de Petit Parisien in Rusland zou doen. Daar was hij in den eersten revolutietijd. Hij raakte er ln de koik zonder daarvoor zich bij het communisme aan te sluiten. De politiek noch de oeconomle was zijn ressort, aldus de N.R.C. Hij 2ag de dingen met het oog van den Journalist en vond er stof voor sobere en levendige artikelen. Tevens vond hij er stof voor een roman, die hem me: één slag roem bracht, Ariane, jeune fille ruase. Daarmee was zijn naam gemaakt. Anet kon toen niet de verleiding of den aandrang van den uitgever weerstaan cm hierop aoor te gaan. Meer boeken verschenen van zijn hand. naar dezelfde motieven, liefde en re volutie. bewerkt. Het succes van he eerste vond hij er niet mee terug. Anet heef: veel geschreven, voor en na. ook voor het tooneel. gelijk onlangs het drama Mayerllng. Verder was hij sportbeoefenaar, die zijn dochter, tennis-kampioene, opleidde en een smakelijk boekje wijdde aan Suzanne Lengien. Péret en Besnard voor het gerecht? PARIJS. 12 Januari (V.D N. a. v. het onderzoek m het schandaal-Oustrlc, door de parlementaire commissie van onderzoek, be staat. naar verluidt, de mogelijkheid, dat- de voormalige minister van Justitie Péret en de voormalige ambassadeur te Rome Besnard voor het gerecht zullen worden gedaagd. Het staat echter nog niet vas: of do kamer haar goedkeuring zal kunnen hechten aan een desbetreffend besluit. Duitschland. Uitspraak in Ruhr-conflict bindend. BERLIJN, 12 Januari iW.B.) In het loonconflict bij den Ruhrmijnbouw heeft de rijksminister van arbeid de arbitrale uit spraak van 10 Januari ln het openbaar be lang bindend verklaard. Poolsche verontschuldigingen. BERLIJN, 12 Januari <W. B.< - De Poolsche regeering heelt door bemiddeling van haar gezantschap alhier de rijksregee- ring haar leedwezen betuigd naar aanleiding van het vliegen over Duitsch gebied door Poolsche militaire aviateurs. BERLIJN. 12 Januari <W. B.» - De tot dusver-verkregen resultaten van het on derzoek omtrent de landing der beide Pool sche militaire vliegers te Oppoln zijn volgens de Lok. Anz. zeer bezwarend voor de Polen Een van hen belden, de piloot Wolff, heeft verklaard, dat zijn compas niet in orde was. doch de commissie van onderzoek heeft ge constateerd. dat het volkomen intact was. Verder staat vast dat Wolff terstond na zijn arrestatie vroeg, of Rijkskanselier Br li ning te Oppeln was. waaruit men opmaakt, dat. hij zeer wol wist. dat hij boven Op peln en niet boven Thorn had gevlogen, zoo als hij later verklaarde. Börner gearresteerd? BERLIJN. 11 Januari Volgens berichten in de West-Duitsche bladen zou de oplichter Arno Börner aan de Riviera zijn gearresteerd. Bevestiging hiervan ls echter niet te ver krijgen, Börner moet met zijn ..Haifisch"-boot een z.g. uitvinding uit zijn latere Jaren, ook in Nederland, in het bijzonder bij scheeps bouwers, slachtoffers hebben gemaakt, aldus de Tel. Daarna wendde hij zich tot West- Duitsche industriëelcn. wien hij schitterende attesten van wetenschappelijke lieden kon overleggen. Te Dortmund zou hij een bekend auteur er voor 100.000 mark hebben laten inloopen. Reeds gcrulmen tijd geleden moeten de professoren van de Technische Hoogeschool ie Delft voor Börner en diens praktijken heb ben gewaarschuwd. Duitschland weigert een doorreis-visum voor Trotzky KONSTANTINOPEL. 12 Januari (V.D.I Het Duitsche consulaat hoeft het door Trotzky gevraagde visum om door Duitsch land ie mogen reizen, bij zijn bezoek aan Noorwegen, voor welk bezoek hij een visum van de Noorsche regeering heeft gekregen, geweigerd. De arbeidsdienstplicht gaat niet door. BERLIJN. 12 Januari 'V.D.) In het mi nisterie van Arbeid is onder voorzitterschap van staatssecretaris Geib een conferentie gehouden met vertegenwoordigers der groote werkgevers- en werknemersorganisaties Na een beraadslaging die vele uren duur de verwierpen de werkgevers- en werkne mers afgevaardigden het voorstel tot invoe ring van den arbeidsplicht, meer ln het bij zonder uit economische en financieele over wegingen F.ntjeland. Toch splitsing in de Labour- partij LONDEN. 12 Jan. De linkervleugel der Labour-partU heef: zich ten gunrte van het voeren van een zelfstandige politiek uitge sproken. In een gisteren gehouden bijeen komst der leden van dezen vleugel werd eeu desbetreffende motie aangenomen. Zooals men weet, ls het. den laatsten tijd telkens weer tot conflicten gekomen tus schen de meerderheid en den linkervleugel der partij. Mac Donald, die oorspronkelijk tot laatstgenoemde groep behoorde, heef* haar om deze reden verlaten. 20.000 arbeiders uitgesloten. LONDEN. 12 Januari 'V.D.) Heden ia de uitsluiting in de katoenindustrie :e Burnley ingegaan, waardoor 20.000 werk* lieden ge trollen worden.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5