STADSNIEUWS De wraak der Verdrevenen HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 13 JANUARI 1931 DE V. A. R. A. De heer A. de Vries over het zendervraagstuk. EEN CONFERENTIE DER 4 OMROEP- VEREENIGINGEN GEVRAAGD. De afd. Haarlem van de V.A.R.A. hield Maandagavond in de groote Gemeentelijke Concertzaal een druk bezochte vergadering (al was de zaal niet geheel bezet), waar als spreker optrad de algemeene voorzitter van de V.A.R.A., de heer A. de Vries, die het standpunt van de moderne arbeidersbewe ging ten opzichte van den zenderabouw uit eenzette. De heer De Vries werd bij zijn ver schijning op het podium met luid applaus welkom geheeten. Spr. begon met te zeggen dat er in Neder land twee zenders zijn een van de N.R.V. en een van de N.S.F. De zender in Huizen is be hoorlijk, maar ook niet meer dan behoorlijk en wanneer die te Hilversum in goeden staat wordt gebracht zijn K.R.O. en N.R.C.V. (dat is dus de ND.O.) bereid de noodige verbete ringen aan den Huizer zender aan te bren gen. De Hilversumsche zender moet voor de 298 M. golf geheel vernieuwd worden, eigen lijk: afgebroken. Er moet dus een zender worden gebouwd voor de 298 M. De V.AJt.A. heeft een bouw vergunning voor dien zender gevraagd. Hier op heeft de VA.RA. van de Regeering nog geen 'beslissing gekregen. De A.V.R.O. heeft gevraagd om een zender te mogen bouwen voor de 298, een voor de 1875 en ook nog eenige zenders voor 't Gleichwellensysteem! (■gelach). De V.A.R.A. heeft toen óók zenders gevraagd voor de 298 en de 1875 M. Dit wa3 slechts een veiligheidsmaatregel. Het verzoek is dan ook gewijzigd, later. De V.A.R.A. heeft toen gevraagd om ee.n zender voor de vier omroepvereemgingen te zamen. Dit geschied de in overleg met de K.R.O. en de N.C.R.V. Die hebben een zender voor de 1875 M. en vinden het goed, dat de V.A.R.A. en de A.V.R.O, samen een zender hebben voor de 298 M. Maar de A.V.R.O. wil dit niet. Van samenwerking bestaat nog niet het eerste begin. Tot 15 Mei heeft de V.A.R.A, wat betreft de zendtijdrverdeeling ln een zeer ongunstige positie gestaan. Zij heeft met de zendtijd- verdeeltng van toen geen genoegen genomen. De V.A.R.A. vertegenwoordigt 1/4 deel van het Nederlandsche volk, dat doen ook de Prot. Christelijke en de R.-K. omroep. Wel nu: de A.V.R.O. is de omroep voor de rest en voor niets meer. Maar de A.V.R.O. wil dit niet erkennen; zij zegt dat zij ook de anderen lean bevredigen, maar dit is niet zoo. De A.V.R.O. bevredigt dus 1/4 van het Neder landsche volk. „De A.V.R.O. moge wat meer geld hebben dan wij", aldus spr., ..maar de rijksdaalder mag niet beslissen over het gees telijk voedsel van het volk" (luid applaus). ,De A.VR.O. is de omroep van het liberalis me, dat aan 't. ondergaan is in ons land. Daarom behandelen wij hen nog royaal, als wij hun 1/4 willen geven!" De A.V.R.O, blijft bij haar zooeven genoem den elsch. Zij wil baas zijn in eigen huis. „Maar als wij dan ook zoo gek zijn", aldus spr., .moeten wij óók twee zenders bobben en ook de Huizer-omroep! Dan zijn er dus zes zenders. Maar één zender zal een millioen kosten". Eén millioen heeft de A.V.R.O. al. Maar dl© zijn voor de uitzendingen. Voor den zender zijn zij nu bezig een. zender- fonds te stichten. Maar ook de moderne ar beidersbeweging is minstens even goed. in staat als de A.V.R.O. om een goeden zender te bouwen. Krijgt de A.V.R.O. haar zin, dan zal dat 2 1/2 millioen. kosten. Terwijl 6 ton voldoen de zou zijn. Tegen die mUliosnenvenspilling heeft de V.A.R.A. bezwaar. Gesteld nu dat de A.V.R.O. twee eigen zenders heeft, dan kan him 298 M. zender gedurende 3 maan den telkens een halve week stilstaan en hun 1875 M. zender staat 3 maanden st.il. Zoo zou het ook met de VA.RA. gaan, Dat noemen ze ..kaufmannisoh!" Volgens de wet moet een bouwvergunning gegeven worden voor een zender aan ieder FEUILLETON. Uit het Engelsch van J. S. FLETCHER. (Nadruk Verboden). 11) Matthew wilde juist Mr. Hargreaves vra gen om zijn rpoeder van den verkoop van het land te vertellen, boen Oliver binnentrad met het gevo'g dat weinige minuten later de boer a lle stukken geteekend had en weer op straat stond! Op weg naar de boerderij pleisterde hij eenige malen ln een herberg, en thuis geko men ging hij dadelijk naar boven. De oude Mar jam was al naar bed, toen Matthew thuis kwam. Maar slapen deed ze nog niet en toen ze op de kamer van haar zoon geen geluld meer hoorde, stond ze voorzichtig op, sloop op haar teenen zijn kamer binnen en nam zonder dat hij wakker werd, zijn jas mee naar haar eigen slaapvertrek, waar zij alle zakken nauwkeurig doorzocht en ten slotte zes duizend driehonderd pond aan bank papier vond. Mirjam begreep alles. Toen Matthew den volgenden morgen be neden kwam, merkte hij dadelijk, dat het ge zicht van zijn moeder op storm stond. „Hoe kom jij aan die zes duizend pond?" vroeg zij streng, toen hij nauwelijks in de kamer was. „Vooruit er mee, zeg op, geen leugens alsjeblieft". Kalm probeerde Matthew haar te sussen. „Vlieg maar niet zoo op. Ik heb mijn land verkocht en. „Jouw land?" stoof Mirjam op. t .JMJia laud". hcttwMias Mi- «Dcata u sua- die er om vraagt. Maar de minister is zeer onder den indruk .gekomen van het argu ment van geldverspilling. Bij de Prot. Christelijken. de Katholieken en de sociaal-democraten leeft de sterke wensch, dat er niet meer dan twee zenders in ons land komen. De A.VR.O. wil wel samenwerking, maar: als het zendtijdverdeelingsbesluit ten voor- deele van de Algem. Vereen. Radio-Omroep wordt gewijzigd. Dat wil zeggen: een volle week zendtijd op een eigen zender en op de beste golf! Welnu: dit is een krankzinnige eisch. De V.A.R.A. zal nooit toelaten dat. de A.V.R.O. meer zendtijd krijgt dan haar krach tens haar beteekenis in de maatschappij toekomt! (luid applaus). Spr. eindigde met ean enthousiaste opwek king om de rijen der V-AR_A.-leden steeds meer te versterken. Een motie. Met algemeene stemmen werd hierna de volgende motie aangenomen: De openbare vergadering van radio-luiste raars, bijeengeroepen door de plaatselijke afdeeling van de V.A.R.A., gehouden op Maandag 12 Januari 1931 in de Gemeente lijke Concertzaal te Haarlem, en bezocht door c.a. 1000 personen; gehoord de toelichting; is van meening, dat de vervanging van den Hilversumschen zender door een goeden zender voor de 298 M. golflengte zeer urgent is; dat de spoedige bouw van zulk een zender in het belang van de honderdduizenden luisteraars dringend, hoodig is; dringt er met klem bij de Regeering op aan, binnen den kortst mogelijken tijd een beslissing met betrekking tot deze aangele genheid te nemen. Is evenwel van meening. dat het tegen datzelfde volksbelang zou zijn, indien de ra dio-luisteraars, of groepen van 'hen, gedwon gen zouden worden tot het bouwen van meer zenders voor slechts één golflengte, waarvan een ongemotiveerde, dwaze geldverspilling het gevolg zou zijn, terwijl den Nederland- schen Omroep als geheel, ten gevolge daar van voor een reeks van jaren een zoodanige last zou worden opgelegd, dat een gezonde ontwikkeling in elk opzicht ten zeerste zou worden belemmerd acht het gewenscht, dat de Regeering, al vorens over te gaan tot het geven van een concessie voor den bouw en exploitatie van eenigen radio-omroep-zender, vooraf zal die nen te bepalen, dat voor elke in ons land voor den Omroep beschikbare golfengte slechts één zender mag worden gebouwd; verzoekt de Regeering, een beslissing te nemen in dezen zin; verzoekt verder den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid, een conferentie bijeen te roepen van de vier algemeene Om- roep'vereenigtngen, teneinde in onderling overleg het vraagstuk van den zenderbouw tot een goede oplossing te brengen; besluit: deze motie ter kennis te brengen van den Minister van Waterstaat en van de Neder landsche Pers. Na de pauze nam de heer De Vries een loopje met de censuur. Te Arnhem mocht spr. niet zeggen dat de V.A.R.A. voor den 15en Mei ten opziohte van de andere om roepen in een ongunstige positie verkeerde. Dat mag je niet zeggen in Nederlandals er een microfoon bij staat. Maar hier, op deze vergadering, mag spr. wèl zeggen dat de positie van de V.A.R.A. vóór 15 Mei ten opzichte van de andere omroepvereeniigingen een openbaar schandaal was. Spr. eischt voor de V.AR.A. de vols'agen vrijheid op. om voor de microfoon te behan delen wat zij wil. Het begint langzamerhand een sprookje te worden, dat Nederland het land van de vrijheid zou zijn. De politieke partijen mogen elkaar voor de microfoon bestrijden. Waarom mag spr. dan voor de microfoon niet andere omroepver- eenigingen bestrijden, als hij dit eens noodig acht, al behoeft dit natuurlijk niet iederen dag te gebeuren. De V.A.R A. zal naast de S.DA.P. steeds op de bres moeten staan om volledige vrijheid van het. woord on te eisohen, voor de micro foon! (luid applaus). De avond werd opgeluisterd door muziek van „Het Amsterdamsche Trio": Anton Krer lage (piano), Bram Bleekrode (viool) en Jo Vogtsöhmidt (cello), die met hun optreden schien, dat ik de wet niet ken? Heb lk soms niet het recht om met mijn land te doen, wat lk wil? Ga maar naar Mr. Hargreaves en .Is de koop gesloten?" viel zij hem ln de rede. „Ja. Definitief". „Dps jij hebt het land verkocht?" vroeg zij weer. „Dat heb ik u toch al verteld. En voordee- lig ook", zei Matthew norsch. „Heb jij je land verkocht aan Oliver Cars- dale?" - „Ja", klonk het. kortaf. ,15 er niets meer aan te doen? Züjn de stuk ken geteekend?" „Alles". Mirjam zweeg. „Jij hebt verkocht. Matthew, wat je voor ouders eeuwenlang bezetten hebben en in eere hebben gehouden", zei ze na een lange stilte, „Een boer zonder land, dat ben je nu". En zonder verder een woord te zeggen, trok ze haar mantel aan en ging heen, regel recht naar Mr. Hargreaves' kantoor in de stad. „Ja, alles is in orde, er kan niet op terug gekomen worden", antwoordde Mr. Hargrea ves op haar vraag, of er niets meer aan te doen was. „Maar u meet het u toch niet zoo aantrekken. Het Is een voordeelige transactie voor uw zoon". „U begrijpt er niets van", zei Mirjam be daard, „zooals u nooit iets begrijpt". En ze ging heen Buiten de stad gekomen kreeg zij Oliver Carsdale in 't oog en met haar stevige oude beenen stapte ze op hem toe. HOOFDSTUK X Oliver was tot diep in den nacht bezag ge- weeft met het bestudeeren van de verschil lende documenten betreffende zijn koop. Hij las, dat het land door een vorst uit het huis INGEZONDEN MEDEDEELTNGEN a 60 Cts. per regeL f Winter teenen^ U behoeft niet met winterteenen te bli)ven o pen. Maar U moet er wat tegen doen. E U kunt er wat tegen doen. Akker's K oosterbalsem herstelt de cellen der huid, verzacht onmiddellijk de pijn en voorkomt ernstiger ontstekingen. Akker's Kloosterh&Isem „Geen goud zoo goed" een buitengewoon succes hadden. De voorzitter, de heer H. Oets, bracht den spreker en het trio een woord van. hartelijiken dank. CABARETAVOND „VOORUITGANG" In het gebouw „Olympia" aan den Kinder- huissingel gaf Zaterdagavond de Tooneel- vereeniging „Vooruitgang" een cabaretavond die zeer druk bezocht was en door de aan wezigen buitengewoon werd gewaardeerd. De voorzitter, de heer A. van Dokkum. opende den avond met een korte toespraak, waarin hij mededeelde dat „Vooruitgang", welke tooneelvèreeniging meer en meer waardeering ondervindt in de arbeidersbe weging en in den laatsten tijd in verschil lende plaatsen van ons land en ook voor de V.A.R.A. is opgetreden, op 14 October a.s. 25 jaar zal bestaan. Er is een commissie gevormd om de viering van dit jubileum voor te bereiden. Deze cabaretavond zou natuurlijk in hoofdzaak aan de vrcolijkheid gewijd zijn en van die vroolijklieid gaf de humorist, de heer Boeser, bij zijn eerste optreden dadelijk eenige goede staaltjes door zijn liedjes en zijn praatje. Herman van Dokkum speelde, daarna .Dichter und Bauer" en gaf daarbij blijk van muzikaliteit en een voor een zoo jeugdigen pianist merkwaardige vastheid van aanslag. Een der dames-werkende-leden droeg ver volgens met veel gevoel „Kindergedachten" voor. Vermakelijk en toch ook met een ernsti- gen achtergrond was het een-actertje „Schoenen", dat door twee werkende leden, een dame en een heer, vlot gespeeld werd. Zoo ging het voort: liedjes, voordrachten, muziek en tooneelspel wisselden elkander af. Onnoodlg te zeggen, dat tusschen de be drijven door met animo werd gedanst, waar bij een orkestje voor goede muziek zorgde. Bij de ernstige kunst, waarop „Vooruit gang" zich in den regel toelegt, vormde deze welgeslaagde cabaretavond een aangename afwisseling. HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN De Alg. Ned. Bond van Handels- en Kan toorbedienden houdt a.s. Woensdag 14 Ja nuari een ledenvergadering in ,.De Kroon", waar de BondssecretarisW. Brouwer Jr. zal spreken over de Arbeidswet voor de Kan toorbedienden. Deze vergadering is bedoeld als inzet van een agitatie tegen de vele uitzonderingsbe palingen in de Wet, waardoor duizenden be dienden gedupeerd worden. Deze agitatie zal gevoerd worden onder de leuze van de 44-urige arbeidsweek, overeen komstig de resolutie aangenomen op het laatste congres van het Internationaal Ver bond van Vak vereeniging en OPENBAAR SLACHTHUIS. Het blijkt noodzakelijk de transformator- zuil van het Gemeente-Electriciteitsbedrijf, die zich thans nabij het Openbaar Slachthuis bevindt, te vervangen door een hoogspan- nings- en transformatorstation, aangezien het vermogen van de zuil in verband met het toenemend aantal aansluitingen te gering is geworden om in de behoefte te voorzien. Tévens behoeft het Gemeente Gasbedrijf de plaatsing van een transformator voor haar in te richten persgas-ringleiding. Het blijkt mogelijk, hetgeen de kosten zal verminderen, deze beide installaties onder te brengen in een ruimte in het Openbaar Slachthuis, welke thans gebruikt wordt gedeeltelijk als rijwiel bergplaats, gedeeltelijk als garderobe voor de keurmeesters, gedeeltelijk als opslagplaats voor afgekeurd vleesch. Ter vervanging van deze ruimte, die het Openbaar Slachthuis dan zal moeten missen, maar die reeds voor de vermelde doeleinden niet meer voldeed, zullen twee nieuwe bergplaatsen behooren te worden gebouwd. De kosten zullen in totaal 13.220 bedragen. VERBETERING VOETPADEN. De vóetpaden van de Hospeslaan en van de Lambrecht van Dalelaan verkeeren ln on voldoenden toestand. Het komt B. en W. wen- schelijk voor, dat tot verbetering dezer pa den wordt overgegaan. Daarbij verdient het aanbeveling, in verband met het landelijk karakter van dit gedeelte der gemeente, een termacbedekklng te doen aanbrengen. De kosten daarvan zullen f 3600 bedragen. Tudor aan een van Scarp's voorouders ten geschenke Was gegegeven als belooning voor diens diensten. Sedert dien tijd was de grond het eigendom van de Scarp's geb'even. Ry- vedale-Abbey was daarentegen tal van ma len van eigenaar verwisseld. Oorspronkelijk was het het eigendom geweest van een kloos terorde. Ten tijde van de opheffing dei- kloosters ging de oude abdij over in handen van een Londensch koopman, die de bezit ting eenige jaren later verkocht aan een der voorouders van Lord Ryvedale. Het gaf Oliver een bijna kinderlijk plezier, dat, zijn eigen dom in vierhonderd jaar slechts éénmaal van eigenaar was veranderd, terwijl dat van Bickerdike telkens van de eene hand in de andere was overgegaan. Oliver kende Joe Bickerdike. Bickerdike had zich natuurlijk voorgesteld, dat hij als eigenaar van het kasteel voortaan als een der aanzienlijksten van den omtrek zou gel den. Het was vreemd, dacht Oliver, dat in dezen tijd, waarin een titel zoo gemakkelijk te krijgen was, in geheel Halfirth niemand een titel bezat. Uit alles bleek, dat het Joe Bickerdike om een titel te doen was. Dat zou wel aardig klinken: Sir Joseph Bickerdike van Ryvedale-Abbey! „Heb maar een poosje geduld!" praatte Oli ver ln zich zelf, terwijl hij den volgenden morgen zijn schreden richtte naar het huisje van Abe Hoyland. Achter het bosch verhief zich een hooge rots en daar zou hij een huis neer laten zet ten HIJ grinnikte, als hij er aan dacht, wat Joe Bickerdike wel zou zeggen, als hij 's morgens, 's middags en 's avonds ieder uur van den dag Oliver's nieuw woonstee vlak voor Ryvedale-Abbey zou zien oprijzen, een behui zing zooals er in i heelen omtrek geen te vinden was! Z ?p hij in gedachten voort, tot hij aan ...^e's huisje kwam.^waar- yan, de muren nog sporen van prachtig, oud INVOER VAN NARCISBOLLEN IN AMERIKA. Nieuwe vooruitzichten. GEEST VAN GENcVE WERKT DOOR. De N-ederlanidsch Amerikaansche Kamer van Koophandel meldt: Besprekingen door onzen raadsman, en ge delegeerd bestuurslid ln het najaar o.m. ge voerd te Washington met leden van het Ame- rikaansch Gouvernement en de organisaties van belanghebbenden bij dein Amerikaan- schen agrarischen export en speciaal met de invloedrijke Millers National Federation, brachten den wensch tot uitdrukking, voort aan te gaan streven naar terugkeer tot we- derzij'dsche teg moe tkom mgen ten bate van beider natuurlijken export in den geest van Genève en de actie-Oolijn. Toen van hieruit bevestigd kon worden, dat die wensch hier te lande voldoende weer klank vond, heeft men van Amerikaansche zijde ten deze een actie Ingezet, door voor aanstaande politici gesteund. In overleg met de organisatie van den bollenexport hier te lande, keerde men zloh ln Amerika tegen de bij de UB. Tariff Commission ingekomen aanvrage tot verdere verhooging van het in voerrecht op bollen en ageerde men voor heropening der grenzen voor de thans prac- tlsch vrijwel uitgesloten narcissen. Men vroeg invoer slechts onder zulke beperkingen als voor een doelmatige ziekte bestrijding wor den vereischt. Den Nederlandsehen landbouwattaché te Washington werd verzocht een uiteenzetting te geven van wat hier te lande i-eeds tegen plantenziekten wordt en nog kan worden gedaan. Dit zelfde gold ook voor de bestrij ding der wratziekte bij aardappelen, welker toelating in slechte oogstjaren in Amerika mede wordt nagestreefd. Door het nieuwe hoc-fd van den Ameri- kaanschen plantenziektekundlgen Dienst is thans een bijeenkomst op 29 Januari te Washington bijeengeroepen om na te gaan of de huidige restrictie tegen narcissen wel noodzakelijk gehandhaafd moet blijven ter bescherming van den Amerikaanschen tuinbouw tegen plantenziekten. De tarief expert der Kamer te Washington sednt ons, dat de door den bollenexpert daartoe reeds aangewezen vertegenwoordiger bij deze bijeenkomst welkom zal zijn. Gezien de vele ondervonden moeilijkheden in het verleden, opent deze tegemoetkomende houding ver blijdende aspecten, indien daaraan althans niet weder afbreuk zou worden gedaan door Nederlandsche maatregelen, die den Ameri kaanschen landbouwexport andersom zouden schaden. HET „NEDERLANDSCH FABRIKATENHUIS" Het Bestuur van de Vereeniging „Neder- landsch Fabrikaat" schrijft: De berichten in dé pers verschenen, om trent doel en organisatie van het „Neder landsche Fabrikatenhuis" te Utrecht kunnen, zooals aan het bestuur van de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" gebleken is den schijn wekken, dat deze instelling samen werkt met de vereeniging „Nederlandsch Fa brikaat". Vooral kan deze schijn worden ge wekt, daar o.a. wordt medegedeeld, dat met de bestaande 'organisaties op het gebied van bevordering van Nederlandsch fabrikaat in volkomen harmonie zal worden gestreefd naar het gelijke doel. Er bestaat echter in het minst geen samenwerking- tusschen het Ne derlandsche Fabrikatenhuis en de Vereeni ging „Nederlandsch Fabrikaat". On de reeds tijdig gedane verzoeken van het bestuur van de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat, om inlichtingen omtrent het Nederlandsch fabrikatenhuis te mogen ont vangen", werd wel van de zijde van den direc teur der onderneming toegezegd, dat deze in lichtingen zouden worden verstrekt, maar tot dusver is dit nog nimmer geschied. VERBETERING GYMNASTIEKLOKALEN. De Vereeniging „Groen van Prinsterer" al hier verzoekt den raad haar toe te willen ken nen een bedrag groot hoogstens 3.450 om daardoor de gymnastiekzalen van de scho len voor L. O. aan het Rozenhagenplein en aan de Zomervaart te kunnen voorzien van gymnastiektoestellen als in de nieuwe „Dr. H. Bavmcksohool" in Haarlem-Noord, en in de scholen voor Openbaar L.O, zijn aange bracht. KINDERVOEDING De vereenïging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare af deelingen: Zoetestraat; Maandag 155 porties; Dinsdag 143 p.; Woensdag 154 p.; Donderdag 147 p.; Vrijdag 160 p.; Zaterdag 150 p. Gen. Cronjéstraat: Maandag 92 porties: Dinsdag 102 p.; Woensdag 108 p.: Donderdag 104 p.; Vrijdag 115 p.; Zaterdag 101 p. metselwerk droegen. Een vriend van Oliver een oudheidkundige, had hem eens verteld, dat een deel van het huisje nog uit den t-ljd van den Rozenoorlogen dagteekende. Neen, hij zou het niet laten afbreken, alleen de tegenwoordige bewoners er uit zetten en het dan laten restaureereu: het zou een aller aardigste boschwachters woning worden. Abe Hoy land was in zijn tuin bezig. Hij was ongetrouwd en wijdde zich geheel aan de zorg voor zijn bejaarde ouders, die bij hem inwoonden. Van beroep was hij smid. Hij had in Halfirth een werkplaats, waar hij echter bijna nooit te vindon was. Abe Hoy land behoorde tot die handige menschen, die zonder veel uit te voeren, toch een behoor lijk stuk brood kunnen verdienen. Nu was hij aan 't werk in zijn tuin. terwijl zijn oude va der in de zon zat te dutten. ,Jk wilde je eens even spreken", riep Oliver hem toe. Oliver was ook tegen menschen van min deren stand, steeds vriendelijk en voorko mend. Hij liep op Hoyland toe en drukte hem de hand, alsof hij een oud vriend ontmoette. Maar het scheen op Hoyland niet veel In druk te hebben; hij ging kalm door met zijn werk en keek zijn bezoeker tersluiks met achterdochtige oogen aan, ,Je woont hier zeker al heel wat jaren, nietwaar?" begon Oliver. „Hoezoo, mljnheeT Carsdale?" „Och zoo maar!" „Ja, dat is bij ons traditie geworden", her nam Abe. „De Scarp's de eigenaars, de Hoy- lands de pachters". „Zoo? Maar het land behoort niet langer aan Scarps", deelde Oliver mede. „Wat nu", riep Abe onthutst. .Heeft Mat thew Scarp zijn land verkocht?" „Ja", was 't antwoord. „Aan mij!" Abe zweeg. „En, mijnheer Carsdale, wat nu?" zei hij tenslotte zacht. LUCHTFOTO'S VAN HAARLEM. EEN KAART IN VOGELVLUCHT. Reeds eenigen tijd geleden zijn door da Koninklijke Luchtvaart Maatschappij lucht opnamen gemaakt van enkele steden,, waar bij een kaart in vogelvlucht werd samenge steld. Voor verschillende doeleinden, vooral voor het uitwerken van uitbreidingsplannen en voor het verkrijgen van een duidelijk over zicht over de bestaande bebouwing, maar ook voor het vestigen van de aandacht op de gemeente door het opnemen der foto's in pu blicaties, is het bezit van dergelijke opnamen van groote beteekenis. Plaatsing in het ar chief heeft tevens waarde voor de toekomst. H-et komt B. en W. wenschelijk voor, dat ook van Haarlem dergelijke opnamen worden gemaakt. De kosten, met inbegrip van het bedrag, dat de vervaardiging van een correspondee- rend stereo-archief zal vorderen, zullen in to taal f 1,225 bedragen. PERSONALIA. Maandag 19 Januari herdenkt de heer J. Zijlstra den dag waarop h$ vóór 25 jaar bij de firma Joh. Enschedé en Zonen in betrekking kwam op de afd. binderij (verificatie Gelds waardig papier). GEMEENTERAAD Er wordt een vergadering van den Raad) der gemeente Haarlem gehouden op .Woens dag 14 Januari 1931, des namiddags ten 1.39 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof), Aan de orde zal worden gesteld; 1. Mededeelingen en ingekomen stukken Geldleening. Verzoekschrift mevr. Dr. R. ElteRiwlin om. ontslag als leerares meisjes school M. O. met- ,5-j. c. Verzoekschrift mevr. Mr. Hazewinkel—Springa om ontslag als tijd. leerares Gem. Lyceum. Verzoekschrift m-ej. M. C. Cransberg' om ontslag als onder wijzeres aan school no. 3. Proces-verbaal op neming kas en boeken Gemeente-Ontvanger, 2. 3e suppletoire begrooXing 1929. 3. Wijziging verordening heffing opcenten gemeente-fondsbelasting en vaststelling ver- menigvuldigingscij f er. 4. Staat art. i Werkliedenreglerrvent. 5. Wijziging verordening aanwijzing stem lokalen. 6. Aanvaarding schenking. 7. Overdracht gedeelte weg onder Sassen- heim 8. Balans enz. 1929: a. woningstichting ..Vooruitgang", b. won ingbou w v ere ern iging .Bloemenhof". c. woningbouw vereeniging „St. Bavo". 9. Vergoeding art. 100 L.O. Wet 1920 (11 bijzondere scholen). 10. Inrichting gymnastieklokalen bijzonde re scholen Rozehhagenstraat 15 en Zomer vaart 170. 11. Bestrating speelplaats scholen nrs. 23 en 24 (Tetterode- en Wouwermanstraat). 12. Verkoop grond: 1. Dntrystraat (Hune- ker en Joosten). b. Perseusstraat (H. W. Ro bin). c. Zaanenstraat (J. van Baaren). d. Van Zeggelenstraat (N.V. „Persevero") 13. Aanvaarding van voor straat bestem den grond: 1. Tuinlaar.tje, b. nabij de Am- sterd amsche vaar t,c. ten zuiden Amstei- damschevaart (Smolenaars i 14. Ruiling grond Vrouwesteeg. 15. Aankoop perceel Ged. Oude Gracht no. 135. 16. Aankoop grond nabij de Van Keulen- straat. 17. Verbetering voetpaden enz. a. Haar lemmerhoutpark b. Hospeslaan enz. 18. Verbetering' gedeelte Fonteinlaan nabij „Dreefzicht". 19. Vervaardiging luchtopnamen van de gemeente. 20 Plan tot onteigening van 2 perceelen aan de Raaks. 21. Verzoekschrift Commissie van beheer goederen en fondsen Ned. Herv. Gemeente „Schoten" tot verlichting wijzerplaat Julia- nakerk. 22. Uitbreiding gyrnn. lokaal enz. School Ul.O. lett. A (Jacobstr.). 23 Bouw transformatorruiirV'e voor het gas- en voor het elektriciteitsbedrijf 24. Verzcekschrikt enkele bewoners Ael- bertsbergstraat inzake hinder van water in ■tuinen. 25. Garantstelling gemeente voor betaling van rente en aflossing te stichten school door de Ver. tot bevordering van R.K. onder wijs voor zwakzinnigen. 26. Beschikbaar-stelling gelden werkver schaffing onder Castricurn. 27. Benoeming: a: 6 leden Plaatselijke Commissie van Toezicht op het L. O. b. yak-ondenvijzeres lichamelijke oefening La ger-ond erwi j s. c. onderwijzeres school no. 11 (Spaarn- wouder straat) d. tijd. leerares Middelbare school voor meisjes met 5-j. c. e. tijd. leeraar gem. avondschool voor han delsonderwijs. f. leeraar H. B. S. A. met 5-jarigen cursffs g. leeraar H. B. S. B met 5-jarigen cursus. Oliver wenkte hem een eindje met hem ter zijde te gaan, terwijl hij naar Abe's vader wees. irDle ls stokdoof", zei Abe. „Maar, mijnheer Carsdale", ging hij voort. „U zult ons er toch niet uitzetten, voordat, Ik wil niet hard zijn, Hoyland", viel Oliver hem in de rede, „maar ik heb dit terrein met een speciale reden gekocht". „Wij moeten er dus uit?" antwoordde Hoy land bijna fluisterend. ..Dat is de dood van mijn ouders. Laat ze toch hier blijven, mijn heer Carsdale". riep hij plotseling, smeekend bijna, tot Jiun tijd gekomen is, zoolang zal dat niet, meer duren". ..Daar kan niets van komen", verklaarde Oliver. „Over een maand of vijf heb ik-den grond noodig, maar ik zal je een voorstel doen. Je kent misschien wel die huisjes van mij even buiten de stad. Ze zijn uitstekend ingericht, alle modern comfort, badkamer en zoo voort en 'n aardig tuintje erbij. Ei staat juist een leeg. Dat is tot je beschikking, zoo lang je ouders leven hoef je geen cent huur te betalen en daarna vijf pond per jaar. Nu, wat zeg je van zoo'n aanbod?" ~\CWoa4fc vervolgd)* INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct.. per rc?el. MEUBELEN Levering direct aan PARTICULIEREN Moderne EIKEIM EETKAMER compleet *7 f 170.- HU1SKAMER AMEUBLEMENT, compleet90 - HUIS-, SALON-, SLAAPKAMEKMEUBELEN, BEDDEN, DEKENS enz., ailes met 3'jaar schrif telijke garantie. Prima afwerking. Ncderl. Meuoel-industrie „NEM1Modelkamers voor HAARLEM KONINGINNEWEG SS TELEFOON 82863

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6