BUITENLAND De kwesties aan de Gentsche Hoogeschool SPOOR's MOSTERD Spoor's gestampte Muisjes BREVEN UIT BERLIJN. BH HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 14 JANUARI 1931 I In hij de economische crisis, cliê thans de wereld teistert, uitvoerig besprak. Frankrijk werd tot dusverre door deze crisis niet getrof fen, doch het is noodzakelijk, dat het 'and onverwijld maatregelen neemt om te voorko men, dat de malaise ook hier een vruch-ba ren bodem vindt. Interessant Kamerdebat. Overeenkomst tusschen Liberalen en Katholieken. Geen motie van wantrouwen. Redevoeringen Max, Vauthier, Devèze. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. In de Belgische Kamer is de interpellatie Max en Devèze aan de orde geweest over de kwestie aan de Gentsche Hoogesdhool. De liberale en de katholieke fracties waren over eengekomen geen motie van wantrouwen in te dienen. Burgemeester Max gaf een overzicht van de gebeurtenissen. Hij zelde verder, gemeerd te hebben aldus het verslag in het Hbld., dat Jaspar alleen had bedoe'd, dat het den pro fessoren verboden was aan het Instituut, des Hautes Etudes dezelfde lessen of colleges te geven als zij aan de universiteit ga ven,terwijl hetvolgens den rector verboden was om on verschillig welke colleges te houden als aan de faculteiten der hoogeschool wonden gege ven. Vervolgens sprak Max over het lncident- Hulin de LoO en betoogde, dat deze professor gelijk had. te weigeren een keuze te doen tus schen de Ecole des Hautes Etudes en de uni versiteit. De wet verplicht Hulin niet tus schen belde te kiezen. Verder zei spreker, dat de Indruk niet mag ■worden gewekt, dat het Franoch uit Vlaan deren wordt geweerd. Wallonië komt reeds in opstand, meende Max, waarop echter het Waalsche Kamerlid Bovesse uitriep, dat de Walen het met de Vlamingen eens zijn en niets liever wil'en. dan dat de rechten, der Vlamingen worden hersteld, hetgeen zoowel door Walen als den Vlamingen de gelegenheid zou geven in de beste verstandhouding te arbeiden aan des lands grootheid. Deze verklaring verwekt onder de Vlaam- sche Kamerleden natuurlijk een langdurig app'aus. Tenslotte waarschuwde Max de regeerln? tegen de verleiding aan het Vlaamsche ex tremisme toe te geven. Wel moet men van de Vlamingen niets terugnemen, wat men hun heeft geschonken (gelach,) doch de gansche quaestie moet ten bate van de eenheid des lands worden opgelost. De minister van kunsten en wetenschap- pep Vauthier, diende Max dadelijk van ant woord. Hij zei. dat Max wel de feiten in de goede volgorde had weergegeven, maar sterk ge kleurd, zoodra zijn let meer met de realiteit overeenstemden. Hij toonde verder in bijzonderheden aan, hoe de Ecole des Hautes Etudes feite'ijk con currentie voert met de Gentsche universiteit, met de kennelijke bedoeling de wet tot ver- vlaamsching van die universiteit te ontze nuwen. Aan den anderen kant heeft de regeering den plicht te beletten, dat de wet, die de vervlaamschinig voorschrijft, gesaboteerd wordt. Vauthier verklaarde voorts, dat zijn on derrichtingen aan den rector Vermeylen als ook de circulaires van Vermeylen aan de professoren geheel ln overeenstemming waren met de bewoordingen van Poullet, die rap porteur over het wetsontwerp is geweest. Daaruit vloeit onweerlegbaar voort, dat het houden van om het even welke college, zooals ze aan een der faculteiten worden gegeven, verboden is, en niet alleen dezelfde of slmi- laire colleges, als dooT de betrokken profes soren worden gegeven. Or.:' :nt het optreden der studenten zei hij. dat hij die houding afkeurde, doch dat zeer tot zijn spijt het voorgeschreven onderzoek de daders niet had ontdekt. Wil men, dat de regeering over den aca- demischen Raad handelt, dan moet het par lement, zoo besloot Vauthier, de bevoegdheid van den minister in dien zin uitbreiden. Vauthier eindigde met te zeggen, dat hij zich heeft kunnen vergissen, doch steeds te goeder trouw heeft gehandeld. De zeer knappe redevoering van Vauthier werd langdurig toegejuicht door de liberale en de katholieke meerderheid. Alleen Devèze en Max en enkelen hunner vrienden zwegen. Later kwam Devèze an het woord. Hij erkende, dat Vauthier de vei-vlaam- sching heeft willen doordrijven volgens den wil van het parlement, doch de voorschrif ten van den minister mochten, naar hij zei, niet lelden tot de uitsluiting der Fransche cultuur uit Vlaanderen, wat tot gevolg zou hebben, dat de Vlamingen, die aan hun Fransche cultuur getrouw wenschten te blij ven, verplicht zouden worden uit te wijken. In den loop der vergadering werd door don liberaal Masson en Renkin, den voorzitter der katholieken kamerfractie, een motie van ve: trouwen in de re gee ring ingediend, waar over zal worden gestemd. Zonder eenlgen twijfel zal een sterke meer derheid de motie goedkeuren, zoodat tenslotte het kamergevec'ht tuschen de liberalen met een sisser is afgeloopen. Genève. De Europeesche commissie. GENèVE. 13 Jan. (V. D.) De bijeenkomst van de Europeesche Commissie zal. naar thans is komen vast te staan. Vrijdagochtend te 11 uur door Briand aanvankelijk fn comité- generaal, geopend worden. De ministers van Bultenlandsche Zaken van vrijwel alle 27 Europeesche .staten, o.w. Briand. Henderson, Grandi, Dr. Curtius, Zaleski en die der Kleine Entente, hebben hun deelneming aan de be sprekingen der Commissie reeds toegezegd. Slechts Zweden. Portugal en Oostenrijk zul len niet door Ministers, doch door hooge staatsambtenaren ln de commissie vertegen woordigd worden. De zakelijke beraadslagingen van de Euro peesche commissie zullen met de behande ling van een rapport van den Voorzitter der Europeesche Douaneconferentie Colljn(Neder land) beginnen, hetwelk den grondslag zal vormen van een algmeene conomisch-politieke gedachtenwissel'ng over d voornaamste ele menten van de Europeesche crisis. De oorzaak van de crisis in den landbouw. De rapporten der landbouwdeskundigen, die te Genève met een delegatie van het. eco nomisch Volkenbondscomüé besprekingen voeren, zijn door het secretariaat-generaal van den Volkenbond tot een gezamenlijk overzicht van de wereldcrisis op landbouw gebied verwerkt aldus „de Tel." De voornaamste oorzaak van dc crisis is de zich steeds verder ontwikkelende mecha nisatie van de landbouwbedrijven en voorts de ontwrichting, welke door den wereldoor log teweeg is gebracht. Ook valt het niet te betwijfelen, of de verbetering van productie- en distributiemetheden heeft het landbouw probleem nog Ingewikkelder gemaakt. De oorlog heeft ten gevolge gehad, dat de overzeesche landen hun productie hebben opgevoerd. Na den oorlog trad het streven naar autonomie op landbouwgebied en pro tectionisme op den voorgrond. Over het al gemeen heeft de landbouw onder dit streven te lijden gehad. Vaak toch deed zich tevens een stijging in de prijzen der afgewerkte producten voor. Ook de schomme'ingen in de koopkracht van het goud. de inflatie en de deflatie, hebben het hare tot de crisis op het gebied van den landbouw bijgedragen. De voornaamste moeilijkeden schuilen in de wanverhouding tusschen-verkoop- en pro ductieprijs. Het. meerendeel der landbouw producten heeft niet eens het prijsniveau van voor den oorlog bereikt. Sinds 1929 zijn de prijzen scherp gedaald. Deze daling was grooter dan de prijsverlaging in den klein handel en in de ncvenbedrijven. De aanmer kelijke schade, welkede reeds op zichzelf beschouwd lage prijzen den landbouwer ver oorzaken, wordt door de voortdurende prijs- schommellngen nog vergroot. Deze schom melingen zijn veel sterker dan voor den oor log. De prijzen, welke de landbouwer voor zijn producten maakt, staan niet in verhou ding tot de productiekosten, welke voortdu rend gestegen zijn. De loonen vormen een steeds zwaarder drukkende belasting. De meeste deskundigen zijn de meening toegedaan, dat verlichting in de crisis te weeg kan worden gebracht, wanneer voor den landbouw organ Isa tie vonnen in het le ven worden geroepen, zooals b.v. betere ver koopsorganisaties. Het frappants!0 gevolg van den oorlog op dit gebied is. dat de klein verkoopprijs soms tweemaal zoo hoog Is als de prijs, dien de landbouwer ontvangt. Frankrijk. INGEZONDEN MEDEDEKLINGEN a 60 Cts. per regel. De socialist Boncour voor Nationale verdediging. Hoe de Fransche sociaal-democraten te genover het vraagstuk der nationale verde diging staan, blijkt uit een artükel, dat het socialistische Kamerlid Paul-Boncour, voor zitter der commissie voor buitenlandsche za ken en voormalig Fransch gedelegeerde bij den Volkenbond, in de „Montagne" heeft ge schreven. Hij betoogt, aldus het Hbld., dat men het ten onrechte doet voorkomen alsof de Fransche socia'istlsche partij zich aan de nationale verdediging zou willen onttrekken. Paul-Boncour meent dat Frankrijk, en mèt Frankrijk de vrede en de democratie over de geheele wereld, op het oogenblik worden bedreigd door buitenlandsche dicta turen, welke fascisme in Italië, liitlerisme ln Duitschland en bolsjewisme in Rusland hee- ten, alle drie gereed voor een monster"ijk verbond, indien dit niet reeds tot stand is gekomen. Wat ook de kleur der vanen moge zijn, zwart, bruin of rood, de Internationale zal een dergelijke aanaanslulting niet met vage mondelinge beloften kunnen verbreken. Het schijnt mij toe aldus Paul-Boncour dat indien Jaurès er thans ware, hij de woorden zou weten te vinden, welke noodig zijn om het socialisme die onherstelbare fout te besparen, nl. dat het zich zou keeren te gen de credleten voor de nationale verdedi ging, omdat de nationa'e verdediging juist geheel samenvalt met de verdediging van de democratie en het socialisme zelf. Bouisson Kamerpresident. PARIJS, 13 Jan. (V. D.) De vroegere Ka merpresident Bouisson is hedenavond met 261 tegen 220 stemmen opnieuw tot voorzit ter van de Kamer gekozen. Vice-presldenten werden Moncel.e, Castellan, Paté en Bouys- son. Kamer en Senaat bijeen. PARIJS, 13 Jan. (V.D.) De Kamer is van middag voor den eersten keer ln de nieuwe zittingsperiode bijeengekomen. De voo-,zi'ter Sibille wijdde in het begin van de z'tting woorden van hulde en erken eiijkheld aan de nagedachtenis van den overleden Maar schalk Joffre. waarbij de Minister-President zich in naam van de regeering aansloot- De zitting werd daarop ten teeken van rouw voor een kwartier onderbroken. Na dc hervatting der vergadering hield de voorzitter zijn eigenlijke openingsrede, waar- Duitschland. De Duitsche zaak-Dreyfus. De correspondent van de „Voss. Zt." te Parijs deelt mede, dat ve-schillende leden van het parlement stappen hebben gedaan bij het Fransohe ministerie van Oorlog, om machtiging te verkrijgen voor den, inmid- deLs op non-activiteit gestelden luitenant Jost, om voor het Duitsche gerecht te komen getuigen inzake het geval-Bullerjahn den man, die Indertijd wegens landverraad vijf tien jaar tuchthuisstraf kreeg en die on- sohuldig zou ziijn veroordeeld. Polen's antwoord aan Duitschland. WARSCHAU, 13 Jan. (V.D.) De Pool- sohe pers publiceert den inhoud der Pool- sche antwoordnota op deDuitsche protestnota aan den Volkenbond Inzake de behandeling der Duitsche minderheid in Opper-Silezië. In het eerste deel wordt betoogd, dat de actie der Duitsche regeering de g~enzen van de bevoegdheden, die de minderheden- quaestie haar geeft, heeft oversch-eden en dat de Duitsche nota het karakter van een direct politieke actie draagt. Het optreden der Rijksregeering heeft de anti-Poolsche tendenz versterkt, evenals het geloof aan overdreven en verdichte feiten. In het tweede deel tracht de Poolscihe regeering aan de hand van door haar verza meld materiaal de verschillende feiten in zake de verkiezlngsterreur tegen de Duitsche minderheid te weerleggen. De diepere oorzaken van een zekere opge wondenheid in Dpper-Silezië tijdens de ver kiezingscampagne, moeten gezocht worden in de reaotie, die was ontstaan in de Pool- sche publieke opinie door de politieke actie tegen Polen van de zijde van Duitschland, waa'-d*- rr de Duitsche minderheid ertoe kwam, tegenover den Poolschen Staat een minder loyale houding aan te nemen. In het derde deel poogt de Poo'sche regee ring aa.n te tconen, dat de gebeurtenissen tijdens de verkiezingscampagne in Opoer-Sl- lezlë geen ander karakter hadden dan die van verklezingsineidenten als gevolg van den strijd tusschen de deelnemende partijen. De opmerking wordt erin gemaakt, dat deze in cidenten niet vergeleken kunnen worden met de botsingen die in verkiezingstijd in andere landen ontstaan, bijvoorbeeld in Duitschland, waar de politieke hartstochten zulk een om vang hebben aangenomen, dat de incidenten slachtoffers elschen en een aantal dooden en gewonden tengevolge hebben. De nota zelf berust op.uitvoerig bewijs materiaal, dat ln tien aanhangsels en bij voegsels is vervat. Arbitrale uitspraak in mijn- conflict GLEIWITZ, 13 Januari (V. D.) Na beraad slagingen die bijna 12 uren duurden, werd hedenavond tegen 9 uur een arbitrale uit spraak geveld in het loonconflict in de Op- persilezische kolen- en ertsgebied met te rugwerkende kracht tot 1 Januari 1931 de loonen met 6- pet. worden verlaagd; De duur van de nieuwe loonovereenkomst is tot 31 Juli a.s. Het oudste Rijksdaglid overleden. BERLIJN, 13 Jan. (V. D.) Te Münster ls heden in den ouder dom van 82 jaar over leden Karl Herold, die sedert 1398 lid is ge weest van den Rijks dag. Hij was voorzitter van de Duitsche Cen trumpartij, en sedert 1906 lid van het be stuur der Westfaalsche Centrum -p artijTe - vens was hij lid van den Pruisischen Land- Als oudste Parle mentslid heeft Karl Herold de laatste sen- sationeele Rijks- en Landdagzittingen ge opend. Het opgeheven verbod der Reichsbanner in Thiiringen. WEIMAR, 13 Jan. (V. D.) In antwoord op het besluit, van de Rijksregeering om het door de Thüringsohe regeering uitgevaardigde verbod van de afdeeling Gera van de repu- blikelnsche organisatie Reichsbanner Schwarz-Rot-Gcld niet goed te keuren, heeft de Thiiringsche minister-president een brief gericht aan den Rijksminister van Binnen- landsche Zaken dr. Wirth. In dit schrijven herinnert dr. Frick aan het verbod van de Stahlhelm in het Rijnland in 1930, waartoe de Pruisische minister van Binnenlandsche Zaken, althans voor zoover dr. Frick uit de berichten in de bladen kon beoordeelen, was overgegaan onder dezelfde omstandigheden en uit dezelfde overwegingen, die Dr. Frick tothet verbod van de Reichbannerafdeeling Gera hadden gebracht. Toemnaa's had de Rijksminister geen er.kei bezwaar tegen het verbod, waarom de Thiiringsche minister verzoekt om nadere inlichtingen omtrent den norm, die door de Rijksregeering bij der gelijke verboden wordt genomen. Bulgarije. Twee politieke moorden te Sofia. BELGRADO. 13 Jan. IVO.) Naar uit So- fia gemeld wordt werden hedenochtend vroeg de belde aanhangers van de Pro oge- roff-groep van de Macedonische revolutlon- naire organisatie Rajoo Spascff en Nikola Da- neff vermoord. Gelijk bekend werd de aan hanger van den Macedonlschen le'd^r Mi- chailoff, Witkaroff op den huwelijksdag van INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. De werkloosheid. De tegenstellingen tusschen zeer arm en zeer rijk. (Van onzen correspondent). BERLIJN, 10 Januari. Zooeven hebben we gelezen, dat op Oude jaarsavond het aantal werkloozen in Duitsch land tot 4,3 mlllioen en zelfs nog iets meer gestegen was. Er is geen profetische blik voor noodig om te voorspellen, dat in den loop van dezen barren winter de vijf millioen nog bereikt en wellicht overschreden zullen werden. Heeft men er ln het buitenland eenig be grip van, wat dat beteekent? Overal in Ber lijnen ik neem aan ook in tal van andere Duitsche stedenzijn zalen ingericht, waar de bevolking zich warmen kan zonder iets daarvoor te betalen. De groote kranten houden inzamelingen, uit welke fondsen dan v/arm eten verdeeld wordt. Drie milliard per jaar betaalt tegenwoordig al de staat om de werkloozen te steunen Maar het wordt met den dag erger. Vele nieuwgebouwde huizen staan leeg, omdat de menschen hier de hooge huren niet meer betalen kunnen. En toch heet het, dat nog ongeveer tweehonderd duizend gezinnen geen onderdak hebben. Overal in Berlijn zijn open plekken, onbe bouwde landerijen, waarop zoogenaamde „kolonistenschuurtjes" staan, ln vele geval len niet meer dan schuren inderdaad, die nu echter met karton wat dichter gesloten zijn en waarin heele families met kinderen hok ken bij een armzalig vuurtje. Terwijl daar buiten nog altijd de weelderige auto's men schen vervoeren, die tienduizenden per maand te verteren hebben en voor één maaltijd meer uitgeven dan zulke schuurge- zlnnen in twee maanden voor alle levens behoeften. De tegenstellingen tusschenzeer arm en zeer rijk zijn hier bar geworden. En men be grijpt niet, dat daartegen niet het een of ander gedaan wordt, al ware het alleen maar een campagne in de bladen om de rijken aan het verstand te brengen, dat in clcze tijden alle uiterlijk weeldevertoon uit den booze is. De radicale politieke leiders hebben ge makkelijk spel. de massa's thans tegen de be voordeelde kringen op te zetten.. En is het te verwonderen, dat rustige burgers zich in Duitschland niet al te veilig meer voelen en blij zullen Zijn als men een paar jaar verder ls en de ontwikkeling der dingen, die nu nog in dikke duisternis gehuld is, wat meer reden tot optimisme geeft? De winter is over Duitschland losgebroken, de natte dagen, die ons tienduizenden geval len van griep bezorgd hadden, zoodat wel de gelijk, ondanks de officieele tegenspraken, van een kleine epidemie als in vorige jaren kan gesproken worden, liggen achter ons. We,ken lang hebben we nauwelijks zon ge zien. Maar nu is een vorst van je welste ge komen, en overal, waar plekjes vrij zijn en in de zomermaanden lustig tennis gespeeld wordt» ziet men nu oud en jong schaatsen rijden. kunstrijden gelijk dat hier in Duitschland gewoonte is, tot diep in den vroeg-donkeren avond. Den menschen zij deze kleine afwisseling gegund. Waarbij al dadelijk toegegeven moet worden, dat het pessimisme zich wel van grootere scharen heeft meester gemaakt maar clat onze Duitsche buren zich toch maar kranig houden onder de tegenwoordige, men mag gerust zeggen „allerbelabberdste" om standigheden. Men kan niet altijd hetzelfde vertellen. De kranten staan er m.i. toch al veel te vol van. Men leest te veel over wederkeerig leed en verliest er dan vaak den moed bij. Wie nu naar Berlijn komt zal nog meer dan anders de ervaring opdoen, dat de stem ming gedrukt is, dat de menschen nerveus en prikkelbaar zijn, erg snel ruzie hebben en om de luttelste ooizaken opstuiven. Natuur lijk is een wereldstad op het gebied van het vermaak niet dood te krijgen. De theaters geven nog prachtige stukken, die uitnemend gespeeld worden, de concerten zijn zoo nu en dan goed bezet, al komt hier danig de klad er in, de bioscopen hebben geen klagen on danks de ontzettend-drukkende belactingan en de bier- en wijnhuizen zitten vaak nog Koning Boris vermoord. Spasoff en Daneff werden van dien moord verdacht en slaag den erin te vluchten. Toen de daders gear resteerd waren, werden zij kort daarop weer door de justitie vrijgelaten, naar het heette wegens gebrek aan bewijsmateriaal. De aan hangers van Michailoff schijnen hun echter wraak gezworen te hebben. Hedenochtend vroeg werden zij te Sofia met 10 revolverscho ten gedood. Er ontstond een paniek., waar door de daders erin slaagden te ent'-omsn- Zij worden door de oolPie achtervolgd. Een bevestiging van dit bericht is echter nog niet uit Sofia ontvangen Engeland Duitsch agitator gearresteerd. LONDEN, 13 Jan (N.T.A.) De Duitsche communist Sobottka, werd in het mijn gebied van Zuld-Wales gearresteerd. Hij zette de mijnwerkers aan tot voortzetting van de sta king en beloofde een solklariteltsstaking in Duitschland, weshalve hij als ongewenscht vreemdeling over de grens zal worden gezet. Sobottka is lid van den Pruisischen Land dag waar hij het kiesdistrict Zuid-Westfa- len vertegenwoordigt. Vereerende opdracht aan Sir Arthur Salter. LONDEN, 13 Jan. (N.T.A.) De leider van de financleele en economische afdeeling van den Volkenbond, Sir. Arthur Salter, heeft volgens de „News Chronicle" van de Chineesche regeering een ultnoodlging ont vangen om naar Nanking te komen, ten olnde haar bij den economisehen opbouw van China als deskundige raad te kunnen ge ven. Sir Arthur bevindt zich op het oogenblik onderweg naar Indië. waar hij een soortge lijke opdracht zal uitvoeren en het ver luidt, dat hij de uitnoodiglng der Chinee sche regeering heeft aangenomen. zoo vol, vooral ook ln de westelijke landen, waar een stevige slok gedronken pleegt te worden, dat de plotselinge bezoeker van bui ten van nood niet al te veel merken zal. En toch is die nood verschrikkelijk. Het gros der menschen heeft hier inderdaad geen geld meer. Een paar dagen geleden heeft de handeldrijvende middenstand de jaarlijksche uitverkoop aangekondigd, en inderdaad wa ren al dadelijk de winkelstraten, de winkels en de warenhuizen zoo overvol als wellicht nimmer tevoren. Er was werkelijk geen door komen meer aan. En de eerste ochtenduren van den eer: ten dag ls er ook gekocljt, omlat werkelijk vele artikelen plotseling zeer goed koop geworden waren. Maar het bleef bij dien eersten ochtend. Op de Leipziger Messe zou men zeggen „Es gab nur Marine, nam- lich nur Seh-Leute". Van marine kunnen de winkels in Duitsch land echter niet leven, en pessimisten voor spellen de eerstvolgende weken weer een enorme toeneming van faillissementen, om dat de zakenmenschen de kosten ten slotte niet meer vol kunnen houden. Het wordt langzamerhand wel duidelijk, dat de situatie niet meer zoo blijven kan als zij op dit oogen blik is, en dat de eerstvolgende maanden daden van grooten omvang zullen moeten brengen, waarbij ik volkomen in het midden laat, van welke zijde die komen zullen. Zelfs de Nederlandsche gezant te Berlijn, de bekende oudrgouverneur-generaai graaf van Limburg Stlruxn, heeft op de nieuwjaars receptie voor de Hollandsche kolonie in het fraaie gezantschaps gebouw in de Rauch-- strasse noodig gevonden pessimistische klan ken te laten hooren. Het is mij niet bekend of Zijne Excellentie dien dag minder goed ge stemd was door het feit, dat op enkele uit zonderingen na de vertegenwoordigers van de nationale pers weggebleven waren niet alleen, maar dat de vele honderden lapdge- nooten, die voor een ultnoodlging in aanmer king Icwamen, slechts een goede 50 dames en heeren afgevaardiga hadden om. - de kolo nie te vertegenwoordigen. Dat gebrek aan belangstelling was des te meer te betreuren, omdat voor het eerst na langen tijd gTavin van Limburg Stirum, die zich terecht in groote en algemeene sympathie verheugen mag, weer zoover hersteld was, dat zij een uurtje te midden van haar iandgenooten kon doorbrengen. Mevrouw van Stirum is zeer lijdend. Het Indische klimaat heeft haar blijkbaar geen goed gedaan, en daar zij meestal ln Zwitserland vertoeft, moet de ge zant het zware werk der representatie vrij wel alleen verrichten. Bedenkt men, dat do toestand onder den vorigen gezant gedurép- de de laatste ja.ren van zijn dienst tijd. door de zeer zwakke gezondheid van den bejaagden baron Gevers precies omgekeerd was, zloódat baronesse Gevers toen eigenlijk ops land vertegenwoordigde, dan kan men begrijpen, dat de Nederlanders In Duitschland en in het bijzonder de kolonie te Berlijn "naar hot oogenblik verangen, waarop ter officieele plaatse andere winden zullen waaien. Er is veel te doen voor een gezan te Ber lijn. die de situatie wil beheerschen. De wrijvingen tusschen Nederland en Duitsch- J land zijn de laatste jaren vooral op econo misch gebied talrijk geweest. Hadden we niet een zoo uitnemend consulgeneraal in de persoon van den heer Wolff, dan zou de gezant met den steun der jongere leden van het gezantschap allesbehalve uit den brand zijn! De toestand voor de arme Iandgenooten, die hoofdzakelijk in West-Duitschland wo nen, en die de warme belangstelling van de officieele heeren verdienen, is Intusschép. meer dan zorgelijk geworden. Vier en een kwart millioen, straks vijf millioen werkloo zen in Duitschland! Men kan begrijpen, dat de ontslagen in de eerste plaats dè vreemde elementen onder de arbeiders bedreigen. En het ls werkelijk een wonder, en een bewijs, dat de Duitschers het niet slecht met ons meenen, dat toch nog tienduizenden Neder- landsche arbeiders in Duitschland werkzaam kunnen blijven. Het is wel hard, dat zij, die geen werk meer hebben, door de Nederland-" sche regeering intusschen in den steek ge laten zijn. Jaren lang heeft ons land hon derdduizenden uitgegeven om deze arme mensc'ne te steunen, natuurlijk ook mét de bedoeling te verhinderen, dat zij naar hefc- vaderland terug zouden keeren waar ook bit ter weinig werkgelegenheid vpor hen is. Nu is sinds bijna een jaar de regeerlngssteun aan valiede werkkrachten afgeschaft en wor den nog slechts de gebrekkigen, de zieken en de ouden van dagen gesteund. Met minder dan de Duitmhe werkloozen uitbetaald krij gen. Welke drama's zich daarbij afspelen, kan ik u nauwelijks beschrijven. Het huis bezoek en de steungeldenverdeeling zijn op gedragen aan zoogenaamde steunleiders, menschen (ook Nederlanders in Duitschland natuurlijk) die hpt over het algemeen wel goed meenen, maar wier ontwikkeling en po sitie het hun vaak moeilijk maakt, dat hooge standpunt te blijven innomen. dat tegenover de verbitterde en daardoor al te dikwijls on rechtvaardige elementen onder de noodlij denden meer dan wenschelijlc is. Het schijnt, dat het geduld van deze steun- regelaars uitgeput is en dat men in Haaasóhe regeeiing'skrlngen langzaam maar zeker van deze ondersteuningen van Iandgenooten in. het buitenland wilde gaan afzien. Men schijnt het tegenwoordig nog voordeeliger 'te vinden, dat deze menschen naar Nederland terugkeeren en daar armlastig worden. En dat zou op den duur ook de ondergang be- teekenen van een nationale beweging onder de Nederlanders in het buiten'and. die te recht de alvemeene bewondering en sympa- t-h'e gewekt heeft Ook hier gevolgen van Versailles, van Dawes en Young. Maar dat h een zaak, die we ditmaal niet behandelen willen. H. v. B. INGEZONDEN IMEDEDEFJ.ÏNGEN a 60 Cts. per regel.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10