Kunsfzaal Reeker. Nieuwe uitgaven. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAC 17 JANUARI 1931 van tijdsspanne en eigen Inzicht. Slechts een zekere ruimte in den tijd veroorlooft zelfs den ruimst denkenden beschouwer het visioen van den broederlijken groet, dien prins en moordenaar elkaar brengen, wan neer belden in het „verblindend licht, in de liefde, die het al beweegt, worden opge nomen" en „de dageraad van den Goddelij- ken glimlach, die alle dwalingen vergeeft aan wie waren van goeden wil", over hun hoofden heeft gelicht. Het is dus zeker juist gezien als Van Moerkerken, het historische verlatend voor de fantasie, het droomgezicht een zeventig tal jaren later aan den Keulschen vicaris Rovenius doet verschijnen, van wlen bo vendien verondersteld wordt, dat hij de laatste reliquien op Gerards betrekking heb bend, deed verdwijnen. Zelfs lijkt de vraag gewettigd of reeds toen de tijd rijp was om de kerkvaders te citeeren, zóó als Rovenius van Moerkerken het doet. Doch waarom ook niet nu ook Rovenius zelf toch deel uit maakt van 't droomgezicht! Het is in ieder geval het dichterlijks te deel van het boekje geworden. Behalve dit dozijn bladzijden, zijn de res tee rende van de 150 pagina's waaruit he1 werk bestaat, op historische gegevens ge bouwd. En ook hierin is de schrijver in zijn kracht, want hij weet het geordend feiten materiaal te groepeeren, te binden en door subtiele veronderstellingen interessant te maken, zóó dat het lezen van het feitelijke relaas een bijna romantische spanning ver krijgt. Dat is heel knap. als mm nog in aanmerking neemt, dat dit geheele boekje bijna geen regel dialoog bevat en het uit sluitend de vorm der mededeeling van den schrijver ls, die de belang.* elling gaande houdt. Waar een enkel maal een dramatis persona het woord neemt gebeurt dat in monoloogvorm: O, poortje, O schedeltje! Moge de schrijver daarmee al eene der ar tistieke aantrekkelijkheden van b.v. zijn Eros hebben opgeofferd, hij heeft daartegen over bewezen zelfs in den overzichtelijken kroniekvorm nog tfeeds zijn fantasie te kunnen laten flaneeren en binnen dien zelf gekozen band dien eigen stijl, die sierlijk en waardig is, te kunnen cultiveeren. „De stijl vertoont den vorm van 's menschen ganschen geest-: Dien vindt men telkens weer, in wat men van hem leest". Daar zijn wij zoowaar weer bij den Haar lemschen Schopenhauer beland. Het werd tijd, want er valt over dezen vertolker va-1 den Koningsberger wijsgeer nog wel een woordje te zeggen. Hoevelen van diens lezeis laboreeren niet aan een ander droomge zicht, waarin de ruize rijmelaar hun slechts als grapjas, als gemeente-gijn-ponem, als tinnegieter of taalvitter verschijnt. Hij be klaagde zich daarover nog dezer dagen (in de Groene) op de hem eigene, voornaam ingetogen wijze. ,,Men trekt mij den zotrkap over de ooren, en ik moet daar nog blij mee zijn ook: de recensie is goed" schrijft hij daar. Het doet aan het noodlot van Mark Twain denken, die toen hij ergens iets ernstigs wilde gaan zeggen, niet aan he woord kon komen. De zaal bulderde al van het lachen, nog vóór hij den mond kon open doen. Zoo erg is het nu gelukkig met Chari- varlus niet: hij kon in Klusjes en Kliekjes aan het woord komen en er de quintessens van zijn levensbeschouwing in openbaren. Maar juist om den ernst van zoo'n geva! blijft mij de titel van dit boekje, ondanks de spitsvondige verdediging met de gewaar deerde pannevlsch en hazepeper teleur stellen. De wijsheid van honderd Jaar gele don, Is nog die van vandaag de schrijver zegt het zelf in zijn inleiding. Waarom dan de idee gewekt van opgewarmde kost en die gastronomische verrukkingen niet liever aan de croquante croquetJes gelaten? Van waar toch die het zij erkend weinig kostbare smulpaperij onder de overigens zoo matige groene Amsterdammers? Doch aan vaarden wij ten slo'.te dezen titel die, in te groote bescheidenheid, niet, als vaker, de vlag op de modderschuit voor den geest roept, doch Integendeel als modderspet op het admiraalsjacht geduld zal worden. In derdaad, dit boekje moge de Hollandsohe wereld doorzeilen als een jacht geladen met kostbare geestelijke goederen. Wat er aa" Schopenhauer zwaarwichtigs mocht zijn Is door zijn tolk op aangename wijze verlicht en de voorname levenshouding van den wijs geer blijft bewaard, ook al is de vormge ving zijner gedachten tot het eenvoudigste herleid, „Zeg ongewone dingen in gewone taal*. Wie die kunst verstond heeft den men schen meer dienst bewezen dan welke wijs geer ook. Want hij bereikte de meeste hoor ders en bij hen het grootste resultaat: dat van tot overdenken aan te sporen. Zoo is, wat Charivarlus bewerkte, geworden tot een boekje dat men steeds bij de hand zal wil len hebben; het zal u opfrlsschen, zoo ge vermoeid, opvroolijken, zoo ge humeurig, doen berusten, zoo ge opstandig zijt. Wat niet nieuw is. lijkt nieuw, wat een henhaling lijkt, blijkt toch weer anders. In één woord het is een aardig boekje geworden voor aardige menschen. en dat »»Zijn zij die ln de drukte, die de wereld maakt hun denkvermogen niet geheel zijn kwijt geraakt" 11 Januari '31 J. H. DE BOKS 1) Amsterdam. T*-m Kampen en Zoon 2) Haarlem, TJeenk Willink Gerard van Vliet. David Schulman en F. Bijvoet. De heer Gerard van Vliet heeft kortelings in het Amsterdamsoh Gemeente museum een groote tentoonstelling van zijn werk ge houden ter gelegenheid van zijn vijftigsten verjaardag. Ik zag die expositie niet en weet dus ook niet welk gedeelte daarvan thans naar Haarlem verhuisde om dat zelfde feit te herdenken. Het is oprechtelljk te wenschen dat de heer Van Vliet een prettlgen ver jaardag heeft doorgebracht en dat hij zelf met voldoening op zijn levensarbeid heeft teruggeblikt. Dc pijnlijke mogelijkheid echter •bestaat mijns inziens, dat er buiten den in- tiemen familiekring van den schilder, niet de gewenschte aandacht aan dit op zichzelf al merkwardlge feit van vijftig-jaar-worden geschonken Ls. En het is verheugend, dat althans Haarlem in de gelegenheid werd ge steld, zoodanig verzuim alsnog in te halen. Wij zijn hier, naar bekend geacht mag wor den. gewoon dol op zulke lustrumfeesten. In ons blad hebt u kunnen lezen hoe Haarlem binnenkort het vierde lustrum, alleen nog maar van het plan voor een Hlldebrand- monument, gaat vieren met een verhuizing... van dat plan. Het is weinig kostbaar et ca fait toujours plaislr. En nu zou een schilder, die al vijftig jaar van oton was beroemd te worden, niet op onze belangstelling kunnen rekenen! Die bovendien nergens in zijn werk nog het merk draagt van den vijftig jarige, eer den schijn heeft juist gisteren begonnen te zijn Op de bovenzaal exposeert de Larensche schilder Schulman. Die is nóg ouder, mis schien wel al twee en vijftig. Maar daar merkt ge niets van. Die heeft al dien tijd door maar kalmpjes verder gewerkt. En zooals dat meer gaat. nu en dan een heel mooi schil derij gemaakt. Ge zoudt niet altijd meenen dat daarin verdienste steekt, maar het is toch zoo. Hoe meer schilderijen men ziet, hoe meer men gaat inzien, hoe vreeseiijk moei lijk het is een mooi schilderij te maken. Schulman heeft er gemaakt en ge kunt er hier eenige van hem zien. Hij behoort tot die generatie en groepeering die een dertig jaar geleden, veelal van de Amsterdamsche academie komend, naar Laren togen waar Neuhuys en Offermans en Wally Moes toen nog woonden en de voor afgaande generatie vertegenwoordigden. De jongelui, waartoe schilders als Langeveld, Garf, Van Beever, Dooyewaard, Schulman. Van der Ven behoorden, met een enkelen oudere ais Laguna en Legras, leefden er ge zellig en collegiaal. Brood en spelen vonden zij bij Jan Hamdorff en toen de ondernemen de heer Nico van Harpen van journalist kunstkooper werd (tegenwoordig zou men het geschikter in omgekeerde richting kunnen beproeven) en de Larensche Kunsthandel stichtte, vonden al de genoemden daar een tempel, waar zij hun producten tegen goud (of bestanddeelen daarvan) konden inwisse len. Die schoone dagen van Aranjuez sind langst vorüber. Dat ik er op zoo prettige wijze aan herinnerd word, dank ik SChulman's exposeeren hier. Want, hoewel 'hij zich rus tig verder ontwikkelde, andere oorden bezocht andere plaatsen geschilderd heeft, ook hier vindt ge onder zijn Larensche hoekjes van de alleraantrekkelijkste onder -het werk Maar van zijn groei geeft het latere werk niet minder blijk. En als we „mooie" schilde rijen willen noteeren, dan wijzen wij u op de „Geldersche vallei" op het „Wintergezicht aan het hek" en het kleinere, maar Schul man m. i. zeer goed typeerdende „Ach terberg. Er is uit die Laarder groep geen baanbreker voor de nieuwe eeuw gekomen geen groote alleenstaande figuur ook (Van Beever stierf te jong, was wel een afzonder lijke) doch zij allen waren goed onderlegde schilders, met onvertroebelde liefde voor hun vak en hun arbeid en in het resultaat vol maakt au serieux te nemen. In die sfeer moet men ook Schulman's werk beschouwen ook al staat het toevallig niet onder het zoeklicht eener grillig wisselende mode. Over de houtsneden enz. van Bijvoet een ander maaL 15 Januari 1931. J. H. DE BOOS. Leiddraad bij het Contract-Bridge. Uit gave J. Storm, Amersfoort. De gemiddelde bridgespeler hinkt op twee gedachten, de positieve, dat hij zoo goed mogelijk wil spelen en de negatieve, dat hij er geen lust en tijd voor heeft dit spel, dat nobel mag zijn, maar toch niet meer voor hem is dan een tijdverdrijf in schaarsche vrije uren, tot in de puntjes uit een boek te leeren. Deze gemiddelde bridgespeler zal bij het lezen van de aankondiging hierboven misschien verzuchten: alweer zoo'n boek over bridge. Wij kunnen hem geruststellen. Dit is een boekje van zeven pagina's tekst in klein for maat. Maar eze zeven pagina's bevatten 25 algemeene wenken omtrent dingen die hij wel en andere, die hij vooral niet moet doen. als hij goed bridge wil spelen. Een half uurtje om het door te lezen, een normaa: geheugen om het te onthouden en een ge middelde bridgespeler komt met zijn spelpeil boven het gemiddelde. Hij moet het zich wer kelijk aanschaffen, ook omdat de geheel nieuwe puntenberekening, vastgesteld door de Portland Club te Londen, erin is opge nomen. Verschenen zijn de voVenrte werken: ..Beethoven" door Aug. Göllerich; ..Mo-'S- sorgsky" door Hugo van Dalen; „De Poëzie van het Klavierspel" door Jos. Pembaur; „De Sonates van Beethoven", deel II, geana lyseerd en toegelicht door Wouter Hutschen- ruyter; ,,Het moderne orkest en zijn ont wikkeling" door Fritz Volbach; .Moderne Nederlandsche Componisten" door Paul F Sanders; „Grieg" door Dr. Julius Röntgen; .Handel" door Mr. G. Keiler. (Al deze werken zijn uitgaven van J. Phi lip Kruseman te 's Gravenhage). DE UITVINDINGEN VAN EMPIE PIT. Onder dezen titel heeft de N.V. Koffie- en Theehandel v.h. O. de Wiljes een premie voor haar afnemers het licht doen zien waarvan de tekst is verzorgd door Rein Valkhoff, ter wijl Jan Lutz er plaatjes bij heeft geteekend. De premie bestaat uit vijf deeltjes die met hun inhoud a la Jules Verne wel de aandacht zullen trekken van de jeugd. De technische wonderen van heden zijn natuurlijk in het jaar 3001 en daar gaat het verhaal over kinderspel, de luchtvaart h?eft het gan- sche heelal als goede buit verklaard en de radio is ln verhouding daarmee geperfection- neerd. televisie incluis. Empi Pit is in 't laatst zoo voldaan over zijn uitvindingen, dat hij naar een of andere planeet vertrekt om de drukte van het be staan op aarde te ontvlieden. Jammer ge noeg heeft hij de berekeningen van zijn werk vóór dien tijd vernietigd, want ook in 3001 zullen de menschen nog niet van meening zijn dat de ontdekkingen In natuur en tech niek geheel afgewerkt zijn. DE FRANSCHE WEEK. Het comité van de Alliance Franijalse te Amsterdam heeft het programma samenge steld van de Fransche week die op 31 Janu ari begint. Op Vrijdag 30 Januari wordt In den Stads schouwburg te 8.15 uur een vertooning gege ven door de Comédie Frangaise. Zaterdag in het Koloniaal Instituut inauguratie der Fransche week door den heer A. Kammercr. Fransch gezant te Den Haag, te 5 uur. De heer Léon Bérard, senator, gewezen mi- I nister van de Schoone Kunsten zal spreker. I over „de idealistische roeping van Franfcri'Jr', i INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Hoe houdt men de huid altijd mooi en frisch? Door een gezonde leefwijze, gere gelde nachtrust, zooveel mogelijk frissche lucht en een goede verzorging van de huid met een bijzonder zachte crème. Zet daar» om voor een speciale huidverzorging een doosje, een tube of een pot .,"7'Ü"crême op Uw waschtafel, om des morgens en des avonds en zoo vaak ook het ruwe en schrale weer dit noodig maakt. Uw huid met deze di> buitengewoon 'U zachte en ver fraaiende crème te verzorgen. Oit komt Uw huid beslist f ten goede. Te 4 uur zal de heer Gustave Cohen, hoog leeraar aan de Sorbonne en voorheen hoog leeraar aan de Amsterdamsche universiteit spreken over den Franschen geest en de academies, biblotheken en musea in Parijs en in de Provincie. Te half negen 's avonds zullen Mme. Bea trice Dussane en de heer M. Tristan Derème een „conférence dialoguée" houden over de hedendaagsche dichtkunst en daarbij werk vertolken van La Comtesse de Noallles, Fran cis Jammes, Paul Valery, Paul Fort, Paul Claudel, Mistral, Pierre de Nolhac, Charles ie Joffic, Raoul Ponchon en Tristan Derème. Het programma voor Zondag 1 Februari luidt als volgt: Hotel de l'Europe: 3 uur: De heer Ar.dré Bellesort. De littéraire geographie van Frank rijk; 4 uur: De heer G. Cohen: De Fransche geest en de hoogescholen van Parijs en in de Provincie. Maandag 2 Februari zal als volgt besteed worden: 3 uur: de heer An-dré BeUesort: De litteraire geographie van Frankrijk. 4 uur. de heer Gustave Cohen: De Fran sche geest en het buitenland. Te half negen zal onder voorzitterschap van Prof. M. P. Zeeman in het Koloniaal In stituut spreken de heer Vallery Radot, hoog leeraar aan de medische faculteit en genees heer. over de geneeskunst in Frankrijk van het begin dezer eeuw af. De heer Paul Baud zal den zelfden avond een rede wijden aan de Fransche wetenschappen. Dinsdag 3 Februari zet de heer Bellerori in Hotel l'Europe zijn lezingenreeks voo~t, te drie uur en te vier uur zal de heer A'bert Thibaudet over de Fransche litteratuur voor en na den oorlog spreken. Te half negen zal er wederom een bijeen komst in het Koloniaal Instituut plaats vin den. De heer Au guste Perret zal spreken over de huidige Fransche architectuur en de heer Leon Deshairs zal van de tegen woord'f-e decoratieve kunst van Frankrijk een over zicht geven. Woensdag den vierden Februari treedt in Hotel de l'Europe de heer Thibaudet op om zijn onderwerp verder te behandelen en te vier uur spreekt de heer Deshairs over Me taal, glas, keramiek en kant. Des avonds te half negen, onder voorzitter schap van den heer M. D. Fock, minister van Staat, gewezen gouverneur-generaal van Ned.-Jndië, een bijeenkomst waarop senator Albert Lebrun, gewezen minister van kolo niën zal spreken over de Fransche koloniën op den vooravond van de Koloniale expositie te Parijs (met vertooning van een film). Donderdag 5 Februari een bljeenkom-fc ln l'Europe met als sprekers, te 3 uur de heer Thibaudet (als voren) en de heer Deshairs die een verhandeling zal ten gehoore bren gen over Meubelkunst. Te half acht in het Paviljoen Vondelpark tenslotte een diner, met een cabaretvoor stelling van „Zigzag" de beroemde Parijsche tioep onder leiding van den heer M. Pizanl. UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE UITVAART A. A. SWOLFS. Zooals wij ln ons vorig nummer reeds kort meldden, had Vrijdag te 's-Gravenhage in de Kerk van O. L. Vrouwe van Goeden Raad aan het Bezuldenhout de plechtige Uitvaartdienst plaats, voor wijlen den heer A. A. Swolfs, oud secretaris der gemeente Heemstede, opgedra gen door pastoorh Jos. Postma, met assis tentie van de kaoelaans der parochie. Dr. Th. M. Vlaming, kanunnik-official van het Haarlemsch kapittel was op het presby terium aanwezig. Na den dienst vond de teraardebestelling plaats op St. Barbara aan de Brinkhors'laan. De stoet werd hier opgewacht door den burgemeester van Heemstede Jhr. J. P. W. van Doorn, den oud-burgemeester Jhr. Mr. D. E. van Lennap, den gemeente-secretaris N. Vos Hen wethouder Dr.E. A. M. Droog, notaris D. W. van Niekerk uit Haarlem. Verder waren aanwezig de afdeelingschefs der secretarie van Heemstede, E. Vedder en A. van Wengerden. het hoofd der afd. Openb. Werken J. Schelling en de heeren Braam en Wijtendaal namens de Boerenleenbank. Voorts afgevaardigden van het Kerkbestuur van St. Bavo te Heemstede, van de woning bouwverenigingen ..Berkenrode" en „Op Eigen Wieken", van de afd. Haarlem van den Alg. R. K. Ambtenaarsbond en vele be langstellenden en vrienden. Een tweetal kransen dekte de baar. In de kapel en aan het graf werden de ceremoniën verricht door pastoor Jos. Postma. DE WELDADIGHEIDSZEGELS. Het comité tot verkoop van weldadigheids zegels te Heemstede deelt ons mede: Hoewel de opbrengst niet zoo groot ls als het vorig jaar, kv; dete toch niet onbevre- i digend worden genoemd. Er zijn verkocht 18.115 zegels en 5000 series prentbriefkaar ten. Bedrag verkoop zegels 1.479.12. Over waarde 554.72. PERSONALLY De heer F. Tij sterman alhier slaagde op het te Amsterdam gehouden examen voor het „Mercurlus" diploma-boekhouden en voor eenzelfde diploma op het examen voor leeraren te Haarlem. IJMUIDEN l o. G. T. De loge „In veilige haven", der I.O.G.T. houdt as. Maandagavond een bijeenkomst in het gebouw in de Oranjestraat. Als spreker zal optreden de heer J. Dijk stra, te Heiloo. Ook is nog voor verschillende attracties gezorgd. WINKELIERS VEREENT GIN G „IJMUIDEN-OOST". Bovengenoemde vereeniging Ihield Vrij dagavond een ledenvergadering in de zaal van Talia. In zijn openingswoord bracht de voorzitter den crisistijd ter sprake, hij hoopte dat allen aan de komende tijden het -hoofd zouden kunnen bieden. In verband met de wet op de winkelslui ting ontspon zich een geanimeerde gedach- tenwisseling. Er werd een commissie benoemd welke op dracht kreeg met de commisiseleden der zusterorganisatie in de gemeente samen te werken, vooral wat betreft de winkelsluitings wet. COMITé VAN ACTTE ONDER DE WERK- LOOZEN. In de zaal van Café Wolf hield bovenge noemd comité een openbare vergadering, waar als sprekers waren aangekondigd de de heer G. Oversteegen, lid van den Haar- lemschen gemeenteraad en eenige werk- Ioozen. De vergadering werd geopend door den heer J. Duin, die mededeelde, dat men bijeen gekomen was om tot oprichting van een co mité van actie onder de werkloozen te ge raken. De heer G. Oversteegen besprak uitvoerig bet economische stelsel evenals de heer J. Kamps. Toen eenige aanwezigen het woord kregen om vragen te stellen en aanhangers der SX>. A.P. bleken te zijn, werd de veraadering zeer rumoerig, doch de voorzitter wist de orde te handhaven. Na het debat werd den aanwe zigen. die zich niet tot het comité wilden aansluiten, verzocht zich te verwijderen, waaraan zeer velen gehoor gaven. In de zaal waren eenige rechercheurs aan wezig en buiten stonden eenige politie agenten, doch dezen behoefden niet hande lend op te treden, daar alles een ordelijk ver loop had. BEVERWIJK PROPAG AND AVER G ADERING. Georganiseerd door het N. V. en A.N.G.O.B. werd in het Kennemer Theater een propa- ganda-feestvergadering gehouden. waarin Ds. S. Keuning, Doopsgezind predikant te De Rijp, een propagandarede hield voor het werk der drankbestrijding. De tooneelvereeniging- „Nieuw Leven" gaf daarna een uitstekend verzorgde opvoering van het propagandistische tooneelstuk „Tine" van De Vletter. VERGADERING VAN WERKLOOZEN. Vrijdagavond werd in de bovenzaal van café „Neutraal" een drukbezochte vergade ring gehouden van werkloozen, met de be doeling over te gaan tot stichting van een plaatselijk comité van actie. Het woord werd gevoerd door den heer G. Oversteegen, lid van den Haarlemschen Ge meenteraad, die de werkloozen te Beverwijk en omgeving aanspoorde tot krachtige, geor ganiseerde actie. Verder sprak nog de heer Kamps, secretaris van het centraal comité Haarlem. Nadat de vergadering geschorst was, werd de in de zaal aanwezige politie verzocht zich te verwijderen, waaraan gevolg werd gege ven. Hierna werd tot stichting van een plaatselijk comité van actie overgegaan. POLDER „DE WIJKERBROEK". Bij de stemming van ingelanden van den ooider „De Wijkerbroek" is de heer P. J. de Wildt herkozen. BEVERWIJK SCIÏE BESTUURDERSBOND. Op den 31sten Januari zal de Beverwijk- sche Bestuurdersbond zijn derde lustrum herdenken, waartoe een feestvergadering zal worden gehouden. De heer C. v. d. Linden, lid van het hoofdbestuur van het N.V.V., zal als feestredenaar optreden. HAARLEMMERMEER VERKEERDE ELEMENTEN. Werd nog kort geleden ln Haarlemmermeer een onderzoek ingesteld omtrent een man die zich aan den Genledijk in 't bijzijn van kinderen aan schennis der eerbaarheid had schuldig gemaakt. Vrijdag werd weder door eenige schoolgaande kinderen de aandacht gevestigd op de aanwezigheid van zoo'n man die zich op den Bennebroekerweg liederlijk gedroeg. De politie, gewaarschuwd zijnde, trof den man wel niet meer in de omgeving aan, maar hoopt hem toch spoedig in han den te krijgen. MOND- EN KLAUWZEER. Nu in de laatste weken geen enkel nieuw geval van mond- en klauwzeer in Haarlem mermeer werd geconstateerd, had men ge hoopt, dat deze alhier zoo langdurig ge- heersCht hebbende veeziekte dezen polder nu wel verlaten zou hebben. Echter niet alzoo. De ziekte heeft ook dit jaar met een nieuw geval verder haar intrede gedaan en doet zich thans voor in het Westelijk deel van deze gemeente. AANRIJDING. Op den Kruisweg te Hoofddorp liep gis teravond een tweetal lijnwerkers van het P.E.N. met een wagen, waarop zich eenige materialen bevonden en ook de rijwielen van belde personen waren gelegd. Plotseling kwam hen een vrachtauto ach tcrop, waarvan de bestuurder vermoedelijk niet voldoende uitweek. Door het nemen van een zijsprong wisten beide lijnwerkers te voorkomen dat ze zelf niet onder de vrachtauto geraakten, doch niet te vermij den was dat de kar werd aangereden. Deze werd door den hevigen schok deerlijk ge havend, terwijl ook aan de materialen, vooral aan beide nog zoo goed als nieuwe J rijwielen groote schade werd toegebracht. I De politie stelde een onderzoek in. 1 HILLEGOM BEPLANTING NIEUWE HAVEN. De kop van de Nieuwe Haven, nu nog een woestenij, zal door de zorgen van het ge meentebestuur worden opgeknapt. Er komt een mooie beplanting. Tevens wordt daar een urinoir geplaatst, waarom in enkele raadsvergaderingen is gevraagd. GUNNING. De levering van het benoodigde zand voor en de werken verbonden aan het ophoogem van het verlengde gedeelte der Pr. Hendrik straat zijn. door het gemeentebestuur opge dragen aan den heer J. van Etten, alhier. SCHIETOEFENINGEN. Maandagavond as. vangen in Hotel „Flora" de schietoefeningen der schietvereeniging „Willem Teil" aan. Hiervoor bestaat veel animo, er hebben zich reeds 26 leden opge geven. De heer G. v. d. Bosch heeft de ver eeniging zeer aan zich verplicht door de be noodigde schietbakken te schenken. PERSONALIA. Tot agent 2e klasse is met ingang van 1 Februari benoemd de heer J. Middelhoek, thans agent van politie te Tiel. Er waren voor deze betrekking 100 sollicitanten. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen aan het bureau van politie: een bruin lederen portemonnaie, een gebroken belastingmerk, een belastingplaat je een doosje van een rozenkrans. Mej. v. d. Laan, Loosterweg 2 no. 3, een rozenkrans, v. d. Berg, Molenbuurt, een stel breinaalden, G. Rusman, Veenenburgerlaan 21, een nikke'en rozenkrans; A. Uitendaal, Hillegommerdijk 296, een damesceintuur. Taling, Vosselaan 18, een belastingplaatje zonder étui; van Berkel, Havenstraat 60, een paar dames handschoenen. ZANDVOORT GEHEELONTHOUDING. In Ons Huis werd een propagandavergade- ring gehouden door den J.C.G.OB. voor de ge heelonthouding. Een flink aantal belangstellénden luisterde naar de uiteenzettingen van Ds. Beker van Haarlem over de gevaren van den alcohol voor het geestelijk leven. Declamatie, muziek en zang maakten het geheel tot een mooien avond. LEZING. Vrijdagavond hield Ds. Tromp in Ons Huis een lezing over Macbeth van Shakespeare. Deze tragedie van Macbeth, aldus spreker, is de tragedie van een menschenzlel, die on dergaat. Door toomelooze eerzucht wordt Macbeth den noodlottigen weg van de misdaad opge dreven. Door 't hooger stijgen in aanzien ont waakt de begeerte 't hoogste punt in 't maat schappelijke te bereiken, hij wil zelf koning worden, waarvoor anderen uit den weg ge ruimd moeten. Is eerst de vrouw de felle aanzetster tot voortgang op den verderfelijken weg. na de daad is zij de gebrokene, de krankzinnige, verteerd door angstgedachten. Macbeth, de raadselachtige, de onheilspellende, heeft bij zijn triomf maar al te goed geprofiteerd. Zoo schoon en boos een dag beleve ik nooit. Schoon en boos, twee woorden slechts ge scheiden door twee letters, zoo gemak'.# ijk ln elkander overgaande. Het verbijsterende gebeurt: een daad, waartoe noch Macbeth, noch zijn vrouw, afzonderlijk zouden kunnen komen, is mogelijk door de vereeniging van de twee. Met tal van citaten, o.a. de monoloog van den dolk, geeft spreker de atmospheer van verschrikking, van vertwijfeling, waartoe de slechte hartstochten Macbeth gevoerd hebben. Tegenover de slotsom, waartoe Macbeth kwam: 't leven ls een sprookje, verteld door een nar, stelt spreker de tegenstelling vrij heid en gebondenheid, gebed en zinneloos heid. Macbeth kon niet meer slapen na de daad. Dat is noodig, dat we wakende zijn, dat we niet Inslapen, dat we ons rekenschap geven van dezen verscheurden tijd en het wagen met het wakende zijn, het gebea. BLOEMEND A AL VEREENIGING VOOR BUITENLANDSCHB EXCURSIES. De aangekondigde avond ten bate van bovengenoemde vereeniging, onder,afdeeling van de plaatselijke afdeeling van Tuinbouw, zal gegeven worden op Woensdag 21 Januari in het Jeugdhuis. De heer C. Wonderink Vinke, zal een cause rie met lichtbeelden houden over Sicilië. SANTPOORT KUNSTAVOND „SANTPOORT'S BLOEI". Velen waren opgetrokken, om in Zomer- lust" den tweeden kunstavond van „Sant- poort's Bloei" bij te wonen. Onder de aan wezigen merkten wij ook op, bestuurderen van de zustervereenigingen „Parkwijk Zee weg" en „Vereeniging van Bewoners in de Buurtschap Driehuis". Na een kort openingswoord van den voor zitter van „Santpoort's Bloei", den heer Ta- vey, werd met de afwerking van het pro gramma begonnen. Mej. Riek v. d. Velden, de kranige Santpoortsche pianiste, ver tolkte een tweetal nummers nl. Im promptu op. 90-2 van F. Schubert en Fantaisie Impromptu van F. Chopin op schitterende wijze. Het applaus en de aange boden bloemenhulde waren dan ook welver diend. Een kranig vertegenwoordiger van de vo cale kunst toonde zich de heer N. Ausz (ba riton) eveneens van hier. Met zijn krachtig, doch altijd beschaafd klinkend stemorgaan bracht het 4 nummers ten gehoore, nl. „Ge bet" van Alessandro Stradella, „Van een Ko- ningsvrouwe" van Arn. Spoel, „In 't Woud" van Pli. Loots, en „Ter Zege" van J. P. J. Wierts. Speciaal met het tweede en vierde nummer boekte hij een overweldigend suc ces. Prof. Antonini, prestidigitateur-iUuslonlst; bracht slechts klein-kunst, zooals hij zeide, maar, willen wij er aan toevoegen, hierin toonde hij zich werkelijk een groot man. Per plex heeft men gestaan over zijn krasse staal tjes op het gebied der magische kunst en schateren van het lachen deden de aanwezi gen om zijn aardige wijze van vertellen. Zooals hieruit blijkt, is deze tweede avond uitstekend geslaagd. Met genosgen irunnen de organisatoren er op terugzien. HET BADHUIS. Door het bestuurslid van „Santpoort's Bloei" den heer A. A. v. d. Weyden. is op 1/25 der ware grootte een model vervaardigd van het badhuis, zooals de heer Rings zich gedacht heeft, dat het eenmaal hier ter plaatse verrijzen zal. Op deze wijze hebben tientallen leden van „Santpoort's Bloei" reeds duidelijk gezien welk een flink gebouw; mettertijd hun badhuis zal zijn.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10