FINANCIEELE KRONIEK. ^Abdijsiroop De wraak der Verdrevenen Bestrijdt toch die Bronchitis! N.V. DE KENNEMER BANKVEREENIGING HOUTPLEIN 8, TELEFOON 13829 UE„) ALLE BANKZAKEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAC 17 JANUARI 1931 Retirade van den beurathermometer. Het staalverbruik in de Vereen. Staten. Daling van den koperprijg. Alge- meene prijsstijging vooreerst woinig waarschijnlijk. Streven naar kartel vorming in de kunstzijde-industrie. Een fluuwe Berlijnsche beurs. Hoo- gerc suikerprijzen op Java. Dalende olieprijzen. Het uitziekingsproces in dc rubbercultuur. Duitschc fondsen opnieuw lager. Ook op de effectenbeurzen staat de eve naar slechts zelden in het huisje. Doordien de koersen resultante zijn van aan- en verkoopen, Is dat ook niet wel mo gelijk, omdat men niet kan verwachten dat de aan- en verkoopen van effecten eiken dag precies in overeenstemming zijn met de positie en de vooruitzichten der betrok ken fondsen. Op cue aan- en verkoopen werken allerlei nevenfactoren in en niet in de laatste plaats speelt het sentiment daar bij een groote rol. Dit is ook in de afgeloopen week weer ge bleken. Nu de optimistische nieuwjaarsstemming weer voor een nuchtere beoordeeling van de werkelijkheid heeft plaats gemaakt en de per Januari vrijkomende gelden grooten- deels weer zijn belegd, heeft men zelfs op de New Yorksche beurs de koei-sen niet op het belangrijk verhoogde niveau kunnen handhaven, hoewel daartoe krachtige po gingen zijn in het werk gesteld en ook enkele economische verschijnselen het opti misme schijnen te schragen. Men kan wijzen op de toeneming van het aantal onuitgevoerde orders der U.S. Steel Corporation op 1 Januari jl. en op de grootere bedrijvigheid in enkele automobie- lenfabrieken, gepaard gaande met een uit breiding van het personeel. Tusschen de beide hier genoemde industrieën bestaat er een nauw verband. Achttien pCt. der nor male staalproductie wordt door de automo bielenindustrie geabsorbeerd. Ook uit an deren hoofde mag de staalindustrie dei- Ver. Staten als een barometer van den eco- nomischen toestand worden aangemerkt. Het verbruik van staal in de Unie is de laatste jaren aanmerkelijk toegenomen. De stijgende grondprijzen in de groote Amerikaansche steden dwingen tot de meest gerationaliseerde bouwmethoden en voor den bouw der z.g. „sky-scrapers" vindt het gebruik van staal- en betonconstructies steeds meer toepassing. Maar niet alleen voor den woningbouw, ook voor wandbe- kleeding en dakbedekking wordt in de Unie liet staal gebruikt, terwijl kantoormeubelen ginds voor 90 pCt. uit staal worden vervaar digd- Een verlevendiging der ijzer- en staal industrie mag dus inderdaad van beteekenis worden geacht voor het bedrijfleven en Wallstreet is daarom voor het cijfer der on uitgevoerde orders bij de Steeltrust doorgaans uiterst gevoelig. Wij hebben ér de vorige week achter op gewezen, dat men vermoedelijk op de en kele symptomen van bedrijfsherstel wel wat hard is voorultgeloopen en er is deze week te New-York dan ook een soort „adempauze" ingetreden, gelijk de Duitschers dat noemen. Men wordt er trouwens telkens weer aan herinnerd, dat ook maatschappelijke ziekten te paard komen en te voet heengaan. Zoo heeft b.v. de hernieuwde daling van den koperprijs teleurstelling gewekt, temeer om dat de voorraden per einde December 1930 voor het eerst een verlaging aanwijzen. Deze Is echter een gevolg, niet van grooteren export Cwelke in December weer teruggegaan is), maar van een verminderde productie en dé prljsverhooging van December blijkt der halve een vergissing te zijn geweest. Vooral nu het verbruik van allerlei grondstoffen aan merkelijk is verminderd en vooreerst nog wei nig kans heeft om toe te nemen, zal men er mee moeten rekenen dat de prijzen nog ge- ruimen tijd op het scherp verlaagde niveau zullen moeten gehandhaafd blijven. Deze con clusie valt ook te trekken uit een vergelijking van het prijsverloop der laatste jaren met dat van de eerste decennia welke op de Napo leontische oorlogen en den Fransch-Duit- schen oorlog gevolgd zijn. Er bestaat geen zekerheid dat de geschiedenis zich herhaalt, doch dat de prijzen zich fft het alge- FEUILLETON. Uit het Engelsch van J, S. FLETCHER. (Nadruk Verboden). 15) Oliver greep de hand van de jonge, vrouw en hield die langen tijd in de zijne. Toen na men hij en zijn zuster afscheid en reden been. Het duurde een heele poos voor groot- vade.r Oliver zich van zijn kleinzoon had kunnen losmaken. ..Dat zal een heele verandering geven, O'i- ver," klonk Benia's waarschuwende stem op nieuw toen ze in het rijtuig zaten. „Een kind in huis!" „En wat voor een verandering", viel Oliver haar opgewekt bij. „Wacht maar eens af!" Even zweeg hij. „Het zal ons allebei goed doen", zei hij toen. TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK XV. Bijna drie jaar na zijn vorig bezoek aan zijn zakenvriend Oliver Carsdale, stapte Rawllnson uit den sneltrein, die hem van Londen naai- Halfirth gebracht had. Nadat hij zijn bagage in de Griffin" had afgege ven. begaf hij zich naar Oltver's fabriek. Oliver stond Juist op het punt om weg te gaan. toen zijn Londcnsche vriend verscheen. „Wel, wel", riep hij uit, „wie had dat kun nen denken? Lang niets van je gehoord, Rawllnson. Me dunkt, hot moet wel een jaar of twee geleden zijn, dat je hier het laatste. meen in korten tijd zullen herstellen, is, gelet op allerlei factoren, hoogst onwaar schijnlijk. Vandaar dat men in de kringen der groot industrie zich dan ook meer en meer met het nieuwe prijsniveau vertrouwd maakt en door aaneensluiting, rationalisatie en loons verlaging een nieuw evenwicht tusschen kost- en verkoopprijzen tracht te scheppen. Zoo was er deze week sprake van dat de Bethlehem Stoel Corp met de Republic Steel en en kele kleinere onafhankelijke staal fabrieken tot een staaltrust zouden worden vereenigd, die weinig kleiner zal zijn dan de U.S. Steel Corp. die de grootste der wereld Is. Voor de financiële zwakke en technische minder goed geoutilleerde bedrijven wordt de toestand derhalve steeds benarder. Dit inzicht rijpt ook in de wereld der kunstzijde-industrie, waar men den laatsten tijd dusver helaas nog zonder succes -- het ideaal der kartelvorming nastreeft. Het jaarverslag der Dultsche I. P. Bemberg over 1929 30 wijst voor deze maatschappij een verlies aan van M. 15 Millioen, in verband waarmede kunstzijde aandeelen aan de Berlijnsche Beurs wederom een flauw ver loop hebben gehad. Dit geldt trouwens van heel den Berlijnschen fondsenhandel, die door de berichten over de industrie-bedrijven zwaar wordt gedrukt. Zoo is de productie der Vereinigte Stahlwerke in het vierde kwartaal 1930 weer met 10 pCt. teruggegaan en de omzet ruim 35 pCt. minder dan verleden jaar. Het tekort op de begrooting ad M. 1 milliard, de nieuwe Inzinking van Duitsche fondsen te New-York en Amsterdam en het dusver hardnekkig vasthouden der Ameri kaansche regeering aan de bepalingen van het Youngplan hebben de Berlijnsche beur zeniers ontmoedigd. Onder deze omstandigheden kan het niet verwonderen dat ook de haussiers aan de Amsterdamsche beurs deze week het hoofd weer in den schoot heben gelegd en de fondsenmarkt weer een lusteloos aanzien heeft gekregen. De lagere koersen van New- York vormden de grootste deceptie, omdat een crisis-herstel in de oude wereld weinig waarschijnlijk is, zoolang men aan den over kant van den Oceaan geen duidelijke teeke nen van een conjunctuursomslag kan waar nemen. UW Enkele verschijnselen van meer locaien aard bleven intusschen niet onopgemerkt. Het feit dat de Visp in Indië nieuwe afdoe ningen bericht tegen een prijs van f 8.25 per 100 K.G., d.i. 25 ct. boven den vorigen limiet, wekt de hoop op een mogelijke liquidatie van den suiker oogst-1930 voor 1 Mei a.s. waarbij echter niet mag worden vergeten dat de Visp-voorraad nog bijkans 700 000 ton be- bedraagt. Vrij ongevoelig was men voor de overeenstemming tusschen de Duitsche sui kerproducenten en den heer Chadboume in zake de restrictie der wereldsuikerproductie, wijl men in Javasche suikerkringen daarvan weinig heil verwacht. Van meer invloed was het bericht omtrent belangrijke suikerver- koopen door Rusland beneden de VispprijZen, zoodat ook suikeraandeelen ten slotte hun hoogere koersen niet hebben kunnen hand haven. De tabaksaandeelen vonden een stevi ge stimulans in de gunstige verwachtingen, welke van oogst-1931 worden gekoesterd- Daarentegen hebben aandeelen Koninklijke Petroleum doorgaans een flauw verloop ge had in verband met de dalende tendenz, die nog altijd op de oliemarkt bestaat. In rub- stendigd. zullen meerdere bedrijven tot stop- rubberprijs, uiterst weinig om. Naarmate de huidige marktprijs van dit product wordt be stendigd, zullen meerder bedrijven tot stop zetting, liqudatie, of verkoop der onder neming moeten besluiten. De West Sumatra Rubber en Koffie Cultuur Mpij. komt reeds met dergelijke voorstellen tot haar aandeel houders. Op de beleggingsmavkt blijven Nederland- sche Staaatsfondsen in trek, maar worden Ned. Indische obligatiën ietwat veronacht zaamd. Duitsche obligaties waren doorgaans aangeboden, de Youngleeni'ng, die begili Januari van 68 tot 73 pCt. kon oploopen, ïs deze week weer beneden 70 pCt. teruggegaan. De aanmerkelijke verminderde omzetten op de Amsterdamsche beurs hebben den prolongatiekoers. die tot 2!a pCt. was ge stegen, weer tot 1 1/4 pCt. doen dalen. LETTINGA. was". ,3ijna drie jaar", verbeterde Rawllnson. „Groote reizen gemaakt; Australië, Indië". „En ben ie hier voor zaken?" „Ja," vertelde Rawlinson, „ik heb een paar weken mijn tenten opgeslagen in de „Grif fin". „In de „Griffin", protesteerde Oliver. „Ben je nu heelemaal! Je logeert natuurlijk bij mij. Nee, je hebt niets*te weigeren! Ik weet precies wat je noodig hebt om hier je zaken af te doen. Mijn rijtuig, of als je dat ie con servatief is, een auto, staat den heelen dag tot je beschikking'. Je zult 't bij mij heel wat beter hebben dan in de „Griffin", dat beloof Ik je". ..Nu, vooruit dan maar", gaf Rawlinson la chend toe. Als je dan maar niet te veel last van me hebt". „Last! hoe kom je er bij kerel", riep Oliver joviaal uit, en hij liep naar het telefoontoe stel, dat op zijn schrijftafel stond. Hij be de het hotel op en gaf order Rawlinson's ba gage naar zijn huis te sturen. .Dat is al weer in orde", wendde Oliver zich opgewekt tot zijn gast, toen hij den hoorn had neergelegd. „Jij houdt er tooh een heel bijzondere ma nier op na om het geld dat je te veel hebt, uit te geven", zei Rawlinson, toen ze een poosje later in een vertrouwelijk gesprek ge wikkeld 'waren. „Je hebt tenminste weer heel wat voor Halfirth gedaan, hè, sinds ik het 'aatste hier was. Ik las een paar weken ge leden van die Slavische leerstoelen aan de universiteit hier. Een schitterend idee!" „Nietwaar?" antwoordde Oliver met zicht bare voldoening. Dat is een van de beste din gen. die ik voor Halfirth gedaan heb. Zooals je weet", ging hij voort, ..doe ik veel zaken met den Balkan en ik vond het altijd heel bezwaarlijk dat je haast geen nrenschen in Engeland hebt, die den Balkantaal kennen. Maar, komaan, we gaan er vandoor 1" INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. AU elk Jaar opnieuw een bronchitis U komt waarschuwen dat het koude jaar getij is ingetreden, waarom dan geen Abdijsiroop genomen Menschen met sedert i jaren telkens terugkeerende bronc! itis vonden daarbij baat. Abdijsiroop is weten- i schappelijk samengesteld, verwijdert de taaie met ziektekiemen bezoedelde slijm en helpt Uw ademhalingsorganen. Sedert menschen-heugenis geprezen bij pijnlijk en veelvuldig hoesten, Bronchitis, vastzitten de kou, Kinkhoest, Influenza, Asthma. „Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, FI.4.S0 i Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestelde Abdijsiroe») STADSNIEUWS DE GEZONDHEIDSTOESTAND TE HAARLEM. OVER 1930 EEN LAAG STERFTECIJFER. De burgemeester, de heer C. Maarschalk, heeft in zijn Nieuwjaarsrede in den gemeen teraad, reeds medegedeeld, dat de gezond heidstoestand in het afgeloopen jaar te Haarlem gunstig is geweest. Dit blijkt ook wel als wij het sterftecijfer voor onze stad over het nu pas verstreken jaar nagaan. Dit is nog wel niet officieel vastgesteld, maar kan toch reeds voorloopig berekend worden naar de jaarcijfers van het Bevolkingsbureau en den Burgerlijken Stand. Het sterftecijfer wordt vastgesteld naar het gemiddeld aantal Inwoners in een gemeente. De bevolking van Haarlem steeg van 117169 tot 119.846 in den loop van dat jaar. Gemid deld was het zielenaantal dus 118.500. Er stierven dat jaar 1102 personen behoorende tot onze bevolking. Het sterftecijfer was dus 9.3 per 1000. De sterftecijfers over vroegere jaren zijn voor Neder'and: 1840—1849 26.56 1849—1859 25.49 1860—1869 24.80 1870—1879 24.49 1880—1889 21.27 1890—1899 18.67 1900—1909 15.69 1910—1919 13.40 1920—1923 11.11 1924—1928 9.85 Voor 1928 was het sterftecijfer voor Haar lem 9.1, voor 1929: 10.1. Voor 1930 is het cijfer voor Haarlem dus weer zeer gunstig. DE VOLKSTELLING. ALLE KAARTEN ZIJN BINNEN. Naar wij vernemen zijn thans te Haarlem alfe kaarten van de volkstelling binnen. Alles is regelmatig en goed verloopen. Nu begint evenwel het groote werk, de controle op de bureaux van de bevolking en den Burgerlijken Stand. Vermoedelijk zal dit ongeveer drie maan den in beslag nemen, zoodat eerst na het verstrijken van dien termijn de voorloopige uitslag van de Volkstelling kan worden vast gesteld. SCHOUWBURG JANSWEG. In de voorstelling van „Voorloopige Hech tenis" op Maandag 19 Januari, zal de rol van Frits Bernt, vervuld worden door den heer Cor van der Lugt Melsert, zoodat de voor stelling dus in haar oorspronkelijke volledige bezetting zal plaats vinden. Ze stapten in het gereedstaande rijtuig Oliver was een groot liefhebber van paarden, en conservatief als hij was, had hij nog maar altijd niet kunnen besluiten zijn dagelijksche rit naar de fabriek per auto te doen. Hij liet den koetsier stilhouden voor een groot modern gebouw, dat nog niet heele maal voltooid was. De beide heeren gingen de hall binnen en Oliver toonde zijn gast een groot,en, wit marmeren gedenksteen. Rawlin son las het opschrift: „Op 5 Mei 1924 werd de eerste steen van de Technische School te Halfirth,. gesticht door Oliver Carsdale uit liefde voor zijn geboortestad, gelegd in tegen woordigheid van den Burgemeester, de wethouders en de leden van den ge meenteraad". Rawlinson kon zijn oogen niet gelooven. Door zijn langdurige afwezigheid uit Enge land, wist hij niets hiervan. „Dat zal je een aardige stuiver gekost heb ben, Carsdale," zei hij, toen hij een weinig van zijn bewondering bekomen was. .Honderd duizend pond", deelde Oliver mede op een toon Of het de gewoonste zaak van de wereld was. „Dat wil zeggen bouwsom en installatie. Den grond heb ik apart be schikbaar gesteld. Een aardig ding, hè?" „Dat zou ik denken", betuigde Rawlinson met kennelijken eerbied. „Maar je hebt nog niet alles gezien", her nam Oliver. Ze reden een paar straten verder en hiel den stil voor een sierlijk gebouw In zeven tiende-eeuwschen stijl. „Onze Latijnsche school, een van de oudste van Engeland, een gebouw met traditie en historie", legde Oliver uit en hij wees naar een gevelsteen, die het jaar-tal 1603 droeg. „En hier heb je het nieuwe gedeelte", ging hij voort, wijzend op een tweetal zijvleugels, DE VEILIGHEID VAN HET VERKEER. STRENGER OPTREDEN TEGEN GEVAAR LIJKE RIJDERS GEWENSCHT. De woorden van den Haarlemschen Kan tonrechter tegen den autobestuurder, die terecht stond omdat hij in de Gierstraat een wielrijdster had aangereden, waarbij hij zich verdedigde met de opmerking, dat de aanrijding niet gebeurd zou zijn, als de juf frouw nog meer naar rechts dus op het smalle stukje asphalt tusschen de rails en den trottoirband was uitgeweken, zullen velen uit het hart gegrepen zijn. In dit geval had de autobestuurder even achter de wielrijdster moeten blijven rijden! Het werd hoog tijd, dat deze woorden eens door een man van gezag gesproken werden. Want wat deze autobestuurder wil te, kan men eiken dag in de Groote Houtstraat, Ko ningstraat en Gierstraat waarnemen. En het is slechts aan een gelukkig toeval te danken, dat daardoor nog niet veel meer ongelukken gebeurd zijn. Er zijn vele chauffeurs, die blijkbaar van meening zijn, dat alle wiel- rijdsters en wielrijders behendig en stuur- vast zijn. Als een wielrijder niet gauw genoeg op zij gaat lees: op het bovengenoemde smal stukje weggedeelte uitwijkt dan claxonneert de chauffeur zóó luid, dringend en onophoudelijk, dat de wielrijder, die de kunst nog niet goed meester is, met een be- denkelijken zwaai over de rails stuurt me' de kans dat hij met den trottoirband in aan raking komt en valt, óf plotseling vlak vóór den auto uit angst afspringt, met het groote gevaar dat daaraan verbonden is. Ook zijn er autobestuurders, die meenen dat zij eiken na uwen doorgang kunnen pas- seeren, omdat zij hun wagen goed in hun macht hebben, maar die daarbij dan zóó rakelings langs een fletser rijden, dat deze van schrik een ongewenschte zwenking maakt. Dan is er een categorie chauffeurs, die hoogst roekeloos om geen erger woord te gebruiken rijden. Dezer dagen maakten wij het volgende geval mee: in de Groote Houtstraat reed ter hoogte van het Luxor Theater een wielrijder tusschen de tram rails in de richting van de Groote Markt, dus rechts van den weg. Op een korten afstand achter hem naderde een tram, waarvan de bestuurder door signalen te kennen gaf, dat de wielrijder de trambaan moest verlaten Hefgeen deze dian ook deed. Hij vervolgde zijn weg op zóóveel afstand van de rails dat de tram hem passé er en kon. Op het zelfde oogenblik naderde tegelijk met de tram een roekeloos hard rijdende vracht auto. De chauffeur wilde door heftige claxon-signalen den wielrijder bewegen weer op de trambaan te gaan, teneinde gemakke lijker te kunnen passé eren. De wielrijder verloor gelukkig zijn bezinning niet, maar bleef, zooals het behoorde, naast de rails rijden, vooral omdat de tram reeds in zijn onmiddellijke nabijheid was. Tot groote er gernis van de omstanders wierp toen de chauffeur plotseling en op het allerlaatste oogenblik zijn stuur naar rechts en stoof nog juist tusschen den wielrijder en de tram door op de trambaan, waarbij hij dus ln strijd met de regelen van het ve-keer rechts passeerde. Op het moment, dat hij den wiel rijder voorbij reed, bedroeg de ruimte tus schen auto en rijwiel hoogstens één c.M.! Als dus de wielrijder tenslotte toch nog besloten had ,in vredesnaam maar even naar rechts uit te wijken, terecht meenende dat de auto immers links van hem moest blijven, dan zou hij aangereden zijn. Ge lukkig liep ook dit geval zonder een nood lottige botsing af. Er zijn helaas ook nog vele autobestuur ders (alsof er geen examen bestaat), die de bochten niet goed nemen. Dit zien we bij voorbeeld vaak van de chauffeurs der stads autobussen. Als dezen van het Emmaplein de Karei van Manderstraat moeten inrijden, dan doen de meesten dit hoewel daav ruimte in overvloed is om een behoorlijke bocht naar x-echts te maken veel te vee1 naar links en dikwijls zonder het geven van signalen. De wielrijders, die op dat oogen blik uit de Karei van Manderstraat kom^r en natuurlijk rechts rijden, loopen dus groo' gevaar aangereden te worden. Tenslotte zijr er nog vele chauffeurs, die niet de noodige voorzichtigheid in acht nemen als de stra ten glad zijn en de kans om te slippen dus groot is. Het zijn echter niet alleen deze onvoor zichtige autobestuurder-s, die de wegen on veilig maken. Dat doen ook vele wielrijders, vooral de jeugdigen. Als de scholen uit gaan ziet men ze soms met z'n vieren of v;'ver- naast elkaar door de Groote Houtstraat en TELEFOON No. 10268 die alleen van het hoofdgebouw te onder scheiden waren door de nieuwheid van het metselwerk. „Ook een klein cadeautje van mij, die nieuwe bijbouw, lichtte Oliver zijn gast ln. Rawlinson stond nog meer verwonderd. „Dat zal ook niet goedkoop geweest zijn?" veronderstelde hij tenslotte. „Vijftig duizend", klonk het eenvoudig. Ze stapten weer in het rijtuig. Rawlinson leunde behagelijk achterover. Toen ze een poosje voortgereden hadden vroeg hij op eens: „Hoe staat het toch met- dat llevellngsidee van Je, dat oude kasteel, Ryvedale Abbey, heet 't niet zoo?" Oliver lachtte grimmig. „Dat is een heele geschiedenis", antwoord de hij en hij vertelde zijn gast wat er alle maal gebeurd was sinds dieixs laatste bezoek aan Halfirth. Dat moet een vreesellj ke teleurstelling voor je geweest zijn", merkte Rawlinson op, toen Oliver klaar was. „Een teleurstelling? Ik heb er eenvoudig geen woorden voor. En ik had me ex- nog be ter overheen kunnen zetten, als alles eerlijk ln zijn werk gegaan was Maar enfin, Bicker- dike weet, hoe ik over hem denk. En mijn wraak zal die schux-k niet ontloopen ,Hoe zoo?" vroeg Rawlinson belangstellend. „Dat zal ik je vei'te'len. Ik heb een terrein gekocht in het dal, vlak bij Ryvedale-Abbey. zoo ongeveer 20 Hectare groot. En recht te genover Ryvedale-Abbey laat Ik een nieuw huis neerzetten, zooals je er nog nooit een "gezien hebt. Ik heb een eerste klas architect. Brownham uit Londen die naam ken je natuux-lijk niet alleen een knap architect maar ook een groot kunstenaar. Het wordt een getrouwe copie van de oude abdij. Onder ons gezegd: tot dusver is er twee honderd duizend pond in vex-werkt en er zal nog wel 'n vijftigduizend bijkomen," andere nauwe straten rijden en het verkeer in de war brengen. Het gebeurt slechts een hoogst enkele maal dat een politie-agent hun dit verbiedt. Dan zijn er nog de melkventers, die eiken morgen, wanneer zij naar de buitenwij kexi rijden, het verkeer in gevaar brengen, 's Mor gens ongeveer half acht rijden er altijd een paar op den Wagenweg in de richting van Bosch en Vaart naast elkaar. Zij hebben maling aan alle autobussen en auto's, die daar juist op dat uur heel druk rijden, maar loopen rustig met elkaar te praten en gaan zelfs niet achter elkaar rijden als van beide kanten auto's willen passeerexi. Zoo zouden wij nog eenigen tijd kunnen doorgaan. Maar dit is genoeg om aan te too- nen, dat er op het gebied van het verkeer nog heel wat te regelen valt. Het, is te hopen dat de politie tegen hen, die het verkeer op deze wijze in gevaar brengen, veel strenger gaat optreden. DE 120.000ste HAARLEMMER. WORDT NOG DEZE MAAND VERWACHT. Eenige maanden geleden vestigden wij er de aandacht op, dat Haarlem binnenkort 120.000 inwoners zal tellen. Uit de thans door het Bevolkingsbureau gepubliceerde cijfres blijkt, dat Haaarlem op 31 December 1930 119.846 inwoners telde. Er ontbraken er dus toen nog slechts 154 aan de 120.000. In 1930 nam het aantal inwoners met 2677 toe. zoodat de vermeerdering per maand ruim 200 bedraagt. Het is dus aan te nemen dat nog voor 1 Februari in het land is Haarlem met het bezit van. 120.000 in woners gelukgewenscht kan worden. Toch kunnen wij, al staan de 120.000 dan ook hx de registers van het' Bevolkingsbureau nog niet voikomen zeker zijn. De ervaring bij vx-oegere volkstellingen is steeds geweest, dat bij de 10 jaarlij ksche controle het aan tal inwoners verminderde, omdat dan bleek dat nog personen te boek stonden die al naar elders vertrokken waren. In 1921 moes- texr om die oorzaak niet minder dan 1000 persoxien afgeschreven woiden. Na dien tijd is de controle evenwel zeer veel verbeterd. Daardoor wordt het op het Bevolkingsbixreau uitgesloten geacht, dat ook bij deze Volkstelling het aantal onjuiste boekingen zoo groot zal blijken te zijn. Het zal zich nu zeker beperken tot hoogstens 200 gevallen, wat dan overgeslagen over een. tijdvak van 10 jaar, niet groot zou zijn. JOHANN STRAUSS. De Walskoning ook te Haarlem. Johann Strauss, die dezer dagen met zijn vermaard Weensch Orkest met groot succes te Amsterdam is opgetreden, zal onder aus piciën der N.V. Internationale Concertdirectie Ernst Krauss een groote tournee door ons land maken. 1 Februari komt hij te Haarlem in het Gem. Concertgebouw. H. O. V. PAEDAGOGISCH CONCERT. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de H. O. V. op Vrijdag 30 Januai*i we derom een paedagogisclx concert te geven. Tevens wordt in overweging genomen om, gezien het groote succes op Zondagavond 4 Januari 1.1. in Februari eveneens het concert op Zondagavond te stellen. Het bestuur twijfelt niet of het publiek zal deze verandering zeer op prijs stellen. HA^°' EMSCHE HYPOTHEEK BANK. DE NIEUWE AANDEELEN. Naar ons wordt medegedeeld is de uitgifte van 500 nieuwe aandeelen van de N.V. de Haarlemsche Hypotheekbank ten vo'le ge slaagd. Voor bijna alle aandeelen werd ge bruik gemaakt van het recht van voox-k^ur, zoodat op de vrije inschrijvingen slechts en kele aandeelen kunnen worden toegewezerx. „Een kwart millioen". riep Rawllnson uit. „Als het een half millioen gekost had. had het mij xxog niets kunnen schelen", verklaar de Oliver. „Ze zijn er al bijrxa twee en een ha'f jaar aan bezig, maar 't is nu zoo wat af. Dan komt de tuin nog. We zullen even een kijkje nemen in het voorbijgaan". Oliver liet stilhouden bij de brpg, die toe gang gaf tot het- nieuwe gebouw. „Deze brug", lichtte Oliver in. „is zooals je ziet, net als het huls, in middeleeuwscheu stijl. Hier heb je de boschwachterswoning. ook al in denzelfden stijl. Een gedeelte van de muren stamde nog uit den tijd van de Rozexioorlogen. Ziet er aardig uit, hè? Kijk, daar aan het einde van de oprijlaan ligt het huis. Wat denk je er zoo van op het eex-ste gezicht?" Ze liepen de oprijlaan in en Rawlinson kon haast geen woordexi vinden, toen hij bij het bijna voltooide gebouw zag. „Schitterend!" stamelde hij. „Prachtig in één woord! 't Is een schilderij!" „Ja, zie je", hernam Oliver glimmend van trots, „mijn architect is een genie. En", ging hij lachend voort, „als je gen'e en geld kunt combineeren, is er in de wereld aardig wat te bereiken. Zooals je ziet, schieten ze al aar dig op. Maar kom. laten we er nu even in gaan. anders wordt het te donker". Toen Oliver en zijn gast een kwartier la ter weer in de oprijlaan liepen, kwam plotse ling Mirjam Scarp van tusschen de boomen te voorschijn. „In 's hemelsnaam, wie is dat?" vroeg Rawlinson geschrokken toen hij het verwil derde wezen 2&g. Mirjam Scarp liep tot vlak voor Oliver en toen ze bij hem was, strekte ze haai- arm uit en wees naar het huis. „Nooit zul je daar wohen. Cax-sdale". zei ze met een sombere stem. „Bouw maar, Cars dale, bouw maar. Nooit zul je daar wonen!" (Wordt vervolgd);, (Adv. Ingez. Med.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regeL RESTAURANT HILDEBRAND LEVERT DINERS, DEJEUNERS EN SOUPERS BIJ U AAN HUIS. DE GELEGENHEID TOT HET CEVEN VAN PARTIJEN EN FAMILIEDINERS.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6