Van de sneeuw naar de zon. andwondjes SPORT EN SPEL SCHAAKRUBRIEK DAMRUBRIEK AUTOMOBILISME De tiende Rallye naar Monte-Carlo. Hoorsch landschap. Op het oogenblik, dat ik dit schrijf, is de 10e Railye-Monte-Cario begonnen,en zijn de bekendste automobilisten uit diverse landen van Europa op weg naar het groote attractie oord dat „Monte Carlo" heet. Monte-Carlo is het too verwoord, dat de harten van velen sneller doet kloppen. En dat is geen wonder! Is er iets mooiers denk baar dan in dit jaargetijde naar een oord te trekken waar voorjaarsweelde heerscht» waar de mandarijnen in hun verlokkend gele kleur zoo maar voor het grijpen hangen, waar een bloemenweelde is, de boomen vol met knoppen, de vogels fluiten en de geheele natuur een nieuw leven begint. Want „Monte Carlo" heeft niet alleen door haar speelbank die magische tooverklank. O neen, want naar dit wonderland, naar dit mooiste plekje van Europa gaat ieders wensch, en dan bij voorkeur in dit jaarge tijde. Zoo is de „International Sporting Club" te Monte Carlo, in samenwerking met de groote Franscne sportbladen er toe gekomen de Rallye Automobile naar deze toover-veste uit te schrijven, en inderdaad met telken Jare grooter succes. Hadden de prijswinnaars in 1911 toen het automobilisme nog In de kinderschoenen stond, voor onze begrip pen zeer bescheiden prestaties geleverd, thans in 1931 zijn de eischen aan wagen en bemanning gesteld zoodanig, dat men gerust van top-prestaties kan spreken. Vooral voor hen, die de verste punten van vertrek gekozen hobben, n.l. Athene 3756 K.M., Stavanger 3638 K.M. en Jassy 3518 K.M. „The Motor", het bekende Engelsche or gaan, schrijft in haar laatste nummer over „the great adventure" en bedoelt daarmee speciaal de in Athene en Stavanger starten den. Het geeft aan de uit Athene vertrekken de rijders weinig kans, daar volgens de be richten uit den Balkan, ca. 50 K.M. over on begaanbare wegen gebruik gemaakt moet worden van ossenspannen. Meer kans hebben volgens het blad de uit Stavanger vertrek kende 38 groote en 7 kleine wagens waar onder een enkele Hollander. Er zijn twee klassen n.l. wagens beneden 1100 c.M.3 In houd en daarboven. De wagens in de eerste categorie moeten rijden met een gemiddelde van 3238 K.M. per uur, die van de groote klasse mogen geen grooter gemiddelde van 3843 K.M. per uur lijden. In al deze tijden is leder oponthoud inbegrepen. Op niet-ingewijden maken deze cijfers waarschijnlijk geen grooten indruk. Zij we ten niet wat het wil zeggen, onafgebroken ca. 100 uren aan 't stuurwiel te zitten, elkaar afwisselend, door alle moeilijkheden heen te sturen, tijdig alle contróles te bereiken, dag en nacht klaar te staan om eventueele repa raties self uit te voeren, en dat alles met den wil om te overwinnen door de taqden op el kaar te klemmen! Dit jaar is het getal der totaal-inschrijvin gen al bijzonder groot. Er zijn 147 deelne mers, waaronder ook enkele dames, en In het geheel een tiental Nederlanders. Hiervan hadden de H.H. Sprenger, van Eyck, Kapi tein Ch. Polis en Pieter Bon Czn. Stavanger als startplaats gekozen. Als een der mede rijders van Pieter Bon hoop ik U trouw op de hoogte te houden van de verrichtingen van onze landgenooten in dit sportieve gebeuren. Ons vertrek naar het hooge Noorden was bepaald op 9 Januari 's morgens 5 uur, en prompt op tijd vertrok de 8 cylinder Graham met zijn last naar de eerste etappe: Ham burg. Want het ligt voor de hand, dat de reis naar de Startplaats geen race mocht worden. Er zou dus per dag niet meer dan 500 K.M. worden afgelegd, ook al om de bemanning niet te vermoeien, zoodat ieder bij aankomst op de plaats van vertrek „fit" is, om de lange tocht van 3638 K.M. zonder onderbreking te beginnen. Laat ik nu beginnen U eerst de bemanning van de „Graham" voor te stellen. Allereerst de bekende sympathieke sportsman Pieter Bon Czn., winnaar van zoovele Rallyes, en che ook in de rensport zoo n uitnemend figuur sloeg. Ten tweede de heer Willem Nefnens, importeur van den Graham, ook een buiten gewoon rijder, die bovendien alle geheimen der constructie tot in de finesses kent, zoociat Iedere storing die zich op een lange reis zou kunnen voordoen, onmiddellijk verholpen kan worden. Als vakman waardeert hij bovendien de meening van anderen, hij is dus een beste kameraad. Dan komt de jongste van ons viertal n.L Jan Fleur, de 23-jarige neef van captain Bon; een gezellige boy, oprecht en altijd opgewekt. Hij houdt er maar eén hartstocht op na. n.l. fotografeeren. Komen we langs mooie punten dan is zijn eenige wensch „even stoppen", snel een kiek maken, en even vlug weer in stappen. Overigens is hem ook niets te veel wat de werkzaamheden aan den wagen be treft, en als hij niet fotografeert, ls hij in óf onder den wagen te vinden. Ten slotte on- dergeteekende als 4e man. die verschillende functies tracht te vereenigen. De uitrusting van den wagen is in ieder opzicht buitengewoon. Om op alles voorbe reid te zijn werd allereerst aangebracht een extra benzine-tank, zoodat wij ca. 600 K M. kunnen afleggen zonder bij te vullen, twee dynamo's die onafhankelijk opladen, twee accu's met schakelaar, terwijl iedere dynamo zich automatisch uitschakelt, wanneer de accu op spanning is gekomen, zoodat over lading uitgesloten ls. Vervolgens werden er twee ski's geconstru eerd waarin de voorwielen kunnen rusten, in geval er meer dan 3/2 M. sneeuw ligt. De heer Bon wilde n.l. voorkomen, wat hem 2 Jaar geleden overkwam, n.l. dat hij door de meter- hooge sneeuw verhinderd werd zijn reis te vervolgen. Met behulp van deze ski's «al het mogelijk zijn, zh bet met matige snelheid, onder alle omstandigheden de reis te ver volgen. Op gelijke hoogte als de onderkant van den cardan is een sneeuwploeg aangebracht, welke alle sneeuw die zich onder den cardan zou kunnen vastzetten, wegsnijdt. De onder vinding heeft^ ons n.l. geleerd, dat Indien een wagen in de sneeuw vastraakt, de achter wielen met geweld de sneeuw wegdraaien, en de wagen op den cardan zich in de sneeuw vactboort, en zóó muurvast zit, dat hij alleen door uiterste machtsmiddelen daaruit kan loskomen. Dat er diverse onderdeelen meegenomen zijn. is vanzelfsprekend, ook ijs- en sneeuw kettingen in groot aantal, maar bovendien een speciaal geconstrueerde touwkettlng met staaldraad op zijde ook een vinding van do heeren Bon en Nefkens tezamen. Als ik tenslotte nog vermeld dat er aan de verlichting buitengewone zorg werd besteed, en er ca. 50 reservelampen werden meege nomen, ziet u welk een zorg en berekening cr verelscht wordt, om een Rallye met een kans op succes te beginnen! Mals „revenons nos moutons". Op 9 Januari precies om 3 uur 's namiddags kwa men wij Hamburg binnen, verzorgden eerst den wagen en brachten den avond in deze mooie en gezellige stad door. Wonderlijk ls het dat Hamburg zoo betrekkelijk weinig door Nederlanders wordt bezoaht. Ik bedoel daarmee natuurlijk niet zakenmenschen, want daaronder treft men veel landgenooten, maar meer hen die voor hun genoegen Duitschland bezoeken. Ik ken weinig steden die wat moderne architectuur betreft, met Hamburg op één lijn te stellen zijn, en noem als een voorbeeld het „Chill-Haus". In de omgeving van het „Hauptbahnhof" zijn in de laatste Jaren tallooze krotten afgebroken, en inplaats daarvan prachtige kantoorgebouwen verrezen, die aan Hamburg zijn eigen „Ge- pröge" geven. Over straten en wegen bedekt met sneeuw Een ffoorsche familie aan de koffie. HAARLEM'S DACBLAD DINSDAC 20 JANUARI 1931 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts- per regeL Januari as. bij den redacteur dezer rubriek OPLOSSINGEN. De auteursoplossing van probleem No. 1613 (J. Bergier) luidt: Wit: 37—31; 20—14: 25—20; 40—34; 35: 44; 44—40; 38:9 46—41; 43:5 en wint. Zwart; Steeds gedwongen. Dit vraagstuk werd correct opgelost door- M. A. G. Cats. F. A. Berkemeier. Coen Riet man, P. G. van Engelen, W. Jonkhof, De Jong P. G. M. Ottolini Sr., H. G. Teunisse, J v. d Vlugt. J. van Looy. W. C. Groenings. J. P. van Eijk, Mej. A. Schreurs, J. Poppen. J. C. van Waard. R. Hartgerink, J. Wfelenga, J. L. Ver steeg, Jac Fr. van Garderen en J. v. d. Giessen, allen te Haarlem; F. H. Kluen en M. Lleffering. beiden te Heemstede: J. B. Sluiter Jr. te Aerdenhout; Barend Dukel er H. de Boer, beiden te IJmuiden; G. L. Gort mans te Amsterdam; W. J. v. d. Vcort té Nieuw-Vennep; W. Hoekstra en P. Kleute Jr., beiden te 's-Gravenhage. EEN PORTIE DAM-LOGICA. Wit wint hier enkel door overleg en be rekening. Men zoeke dus niet naar een ver nuftig zetje. EINDSPEL No. 1623. Auteur: G. L. GORTMANS, Amsterdam. ZWART Stand in cijfers: Zwart 2 schijven op 26 en 28. Wit 2 schijven op: 25 en 47 en een dam op 19. Wit speelt en wint. OPLOSSING: A. 3048 is remise door Zwart 3137 en 38—43. B. Op 31—36 wint Wit door 30-48. C. Op 35—42 volgt 47:38 37-41; 30—19; 41—47; 19—24; 47—20; 15:24. D. Op 37—42 volgt 30—48. NED. R.K. DAMBOND. 2de Klasse. ALLIANCE I—ST. BAVO II. Deze wedstrijd werd Vrijdagavond te Haarlem gespeeld. De uitslag was: Alliance St. Bavo. Jac. Bosse Jr.—J. Weyers J. BolleL. Bouckaert A. van BuchemH. v. d. Erf F. VermeulenA. Broekman C. Nelis—B. Willemsen J. BoutellierC. Floris Jr. D. KranendonkF. Warmerdam J. In den Bosch—De Haas H. van Oostenv. d. Weiden F. v. Niel—J. Prins Totaal 15—5 SIMULTAANSéANCES TE BENNEBROEK EN AALSMEER. Donderavond 29 Januari zal door den heer J. W. van Dartelen een simultaanséance ge geven worden te Bennebroek en op Vrijdag avond 6 Februari voor de leden en genoodlg^ den der Schaak- en Damclub „Aalsmeer". DAMES-HOCKEY. ROOD WITH. O. C. (1—1). Zondag speelde Rood Wit haar revanche wedstrijd op eigen terrein tegen H.O.C. Ook ditmaal mocht het aan de Haarlemsche dames niet gelukken om de Haagsche te slaan. Rood Wit telde twee invalsters en kwam te elf uur met het volgende elftal in het veld: G. Neede. doel. H. Deenik. I de Josselin de Jong, achter. J. Vreede, E. de Josselin de Jong, I. Brusse. midden. B. Menso. S. J. de Josselin de Jong, T. Leeuwenberg, AL van Beeck Voilenhoven, vóór. Niettegenstaande de weersomstandigheden was het terrein in goede conditie; er werd in vlug tempo gespeeld. De strijd was gelijk opgaand. De meeste aanvallen van Rood Wit werden door mej. Rollin Couquerque, die weer een uistekende partij speelde, onderbroken. Ook de achter-- hoede van Rood Wit was goed op dreef, zoo- dat vóór rust niet gedoelpunt werd. Na rust speelt Rood Wit met drie Inval sters, daar de rechtsbuiten wegens een voet blessure uit moet vallen. De strijd blijft evenwel gelijk opgaan; de schoten van de Haarlemsche voorhoede zijn ongevaarlijk en H. O. C. heeft geen geluk met haar corners op het Rood Wit-doel. Eindelijk heeft mej. Leeuwenberg succes door ea* verkeerd uitloopen van de Haagsche keepster (1—0). H O.C. komt nu feller opzetten; er zijn nog maar weinige minuten te spelen. In de aller laatste minuut weet mej. Rollin Couquerque met een mooi schot den stand gelijk te maken (11). Een geluk voor de Haagsche dames, die hierdoor voor de tiende maal kampioen van de competitie zijn Oplossingen, vragen em. te zenden aan den Schaakredacteur van Haarlem's Dagblad, Qroote Houtstraat 93, Haarlem. PROBLEEM No. 547 (No. 3 van den wedstrijd, 8e ladder). OPLOSSING PROBLEEM No. 544 (No. 17 van den wedstrijd, 7e ladder). Stand der stukken: wit: Kg8. Dh*3. Tc4, Tel, Lh5, Pa4. Pc2, c5, g5. Zwarts Kd5. Db5, Lo3, Pg2, b7, d7, g3. gó, h4. 3e prijs „Bristol Mercury"; R. G. Thom son, Aberdeen). J. Dh3—f5, enz. Mat in twee zetten. Stand der stukken; Wit Kc5, Dhl, Tg2, Th3, Ld2, Pf7. Zwart; Ke4, Ldl, Ph2, eó. PROBLEEM No 548 (No. 4 van den wedstrijd, 8e ladder). Een zeer merkwaardige rtelÜDf. 28 Ld7 - e8 29 Üd8-g5 30 Th7-e7 de zwarte Koning eenigszins Tel dl Tdl d5 Daarmede is in veiligheid. Tbl-dl Td5 d8f TdlXdSf TdS aS Dc3 c8 Le8-gó Ta8Xd8 Kfd-g7 Dg5Xe5 Dreigt mat! Zwart is echter aan zet en kan zijn aanval met schaakzetten voortzet ten. Derhalve kwam Dc3 X e5 is aanmerking. 35 Lf4—h2fl KglXg2 36 LgóXe4f Lg4 13 37 Lc4Xf3f Kg2xf3 38 De5xd5f Opgegeven Want op 39. Kf3e2 volgt spoedig mat door Te7 X e6t (of Damewinstj en op 39. Kf4g4 leidt Dd5e4t tot mat. Een wilde partij („Deutsche Schachzei- tung"). Mat ln drie zetten. Stand der stukken. Wit: Kh3, De2, Peó, g5. Zwart: Kf5, gó. Ook zij, die zich doorgaans alléén bezig houden met oplossen van twee-zetters, kun nen hieraan hun krachten beproeven, Goed opgelost door; C. Dekker en H. Hassebroek, beiden te Am sterdam; H. de Ruijter, te Bloemendaal; M. D. L. Artz, G. Bollebakker, C. van Dort (ook nog Schertsprobleem No 46. 1 punt), H. W. van Dort (ook nog Schertsprobleem no. 46. 1 punt). H. M. Hoed Jr., F. W. Hoogerbeets, J. ten Hove, C. P. Koene. F. v. d. Landen. J. Nieuwenhuis, A- Post, I. Schoon, B. A. Snelle- man en L. Spierenburg, allen te Haarlem; J. Germeraad, P. Mars en K. Slegerist, allen te Santpoort; N. E. Rost, te Spaarndam; A. C. de Groot, te Zandvoort (allen 2 punten). PARTIJ No 649 Gespeeld in het meestertoumooi te Stock holm, gehouden van 2025 October 1930- Wit: Zwart: G. Stahlberg E. D. Bogoljubow (Stockholm). (Triberg). TSJECHISCHE VERDEDIGING d2-d4 1 d7d5 c2 c4 2 c7 có Pbl c3 3 Pg8fó c4Xd5 4 c6Xc5 Pgl - f3 5 Pb8 có Lel - f4 6 Pfóe4 Niet aan te bevelen is Lc8f5, wegens 7. e2e3, e7e6; 8. Ddl—b3. Indien. Zwart na Lc8—f5; 7. e2—e3, Dd8—b6 speelde, zou 8. Lflb5 zeer lastig worden. In den regel speelt men 6.e7e6. Ddl b3 7 Te vroeg. Voorzichtiger is e2e3. 7 e7 - eó e2-e3 8 g7—gó Volkomen gelijk aan de partij Bogoljubow Gotthilf (Moskou 1925). Wanneer men weet dat pionnenaanvallen op den Koningsvleugel in den regel alleen gepareerd kunnen worden door een doorbraak in het centrum, ziet men het groote gevaar voor Wit in. In het centrum kan hij hier namelijk moeilijk doorbreken. Lf4g3 9 Ook Pc3 X e4. g5 X f4; 10 Pe4—d2, f4 X e3; 11. f2 X e3. Lf8h6 is niet bijzonder aan genaam, echter verdiende die speelwijze wel de voorkeur. 9 h7 - ti5! Nu is 10. h2h4. wegens Pe4 X g3; 11. f2 X g3, Dd8c7 niet genoegelijk en 10. Lfl—b5, dreigend Pf3e5, kost een figuur: h5h4. Lfl - d3 10 Ook dit brengt een offer van een officier met zich mede. Wit verbreekt de vijandelijke Koningsstelling echter grondig. 10 Pe4Xc3 Niet h5—h4, wegens 11. Lg3—e5. f7—f6; 12. Ld3Xe4. d5 X e4; 13. Le5 X f6. Dd8 x f6; Pc3 x e4. b2Xc3 11 h5h4 Lg3 - e5 12 t7fó Pf3Xg5! 13 Pc6Xe5 CORRESPONDENTIE Haarlem, C. v. D. en H. W. v. D. Wij verzoeken U vriendelijk den gestelden termijn voor het inzenden der oplossingen in acht te willen nemen. C. D. Sleutelzet is voldoende (zie art. 9 der wedstrijdbepalingen in de rubriek van 6 Jan. j.l.)Uit den stand der stukken kunt u zien, aan welken kant Wit speelt (steeds aan de benedenzijde) R. V. De sleutelzet (is eerste zet) is d i e zet, welke tot het doel leidt in het gestelde aantal zetten, met het beste tegenspel van Zwart. Zelfs voor 3- en 4-zetters is sleutelzet voldoende in onzen wedstrijd; voor studies en schertsproblemen moeten doorgaans de volledige oplossingen worden Ingezonden, ten zij anders werd verzocht. Santpoort, B. v. R. In No. 544 faalt 1. Dh3 X h4 na b.v. 1.g6 X h5. HARTELIJK DANK VOOR DE TALRIJKE GELUKWENSCHEN BIJ DE WISSELING DES JAARS. Damredacteur: J. W. van Dartelen, Raad huisstraat 1, Heemstede. Alle correspondentie deze rubriek betref fende gelieve men te zenden naar bovenge noemd adres. Wij geven voor onze probleemliefhebbers hler- ondtr ter oplossing een fraaie comrosit'e van den bekenden Apeldoornschen problemist A. de Weerd. DR vraagstuk werd door den auteur spe ciaal voor onze rubriek samengesteld. PROBLEEM No. 1622. Auteur: A- DE WEERD, Apeldoorn- Eerste publicatie. ZWAHT Niet f6 X e5. wegens 14. Ld3—g6t, KeS— d7; 15. Pg5—f7. d4xe5 14 f6Xg5 Ld3"- góf 15 Ke8 e7 OO 16 Dd8- bó Db3c2 17 h4- h3 In plaats daarvan, moest Zwart voortgaan met zijn ontwikkeling. e3-e4! 18 h3Xg2 Tfl-el 19 d5-d4! Dc2-d2 20 Lf8 - hó c3xd4 21 Ke7 - f8 Lgó h5 22 *5—g4! Dd2—c3 23 Db6-d8 Er dreigde Dc3a3+e7. Lh5Xg4 34 Lc8-d7 d4-d5 25 Sterker ziet er uit 25. Dc3g3, met de dreiging f2—f4. 25 Lh7 f4 h2 -h3 26 Th8-h7 De Torenzet ls zeer fijn en sterk. Hij dekt ide geheele 7e lijn. Tal - bl 27 b7—b6 d5Xe6 28 Stand in cijfers: Zwart 11 schijven op: 9 11 12 15 21 23 24 27 29 31 en 36. Wit 11 schijven op: 25 32 34 35 38 40 43 44 45 46 en 47. Wit speelt en wint. Oplossingen van dit vraagstuk worder gaarne ingewacht tot uiterlijk Maandag 26

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 11