Voetbal is je spel! Van de sneeuw naar de zon. SPORT EN SPEL- AUTOMOBILISME. De tiende Rallye naar Monte Carlo. IL Aan de meren hij Sorlandet. HAARLEM'S DACBLAD (Haarlem's Dagblad heeft zich de exclusieve rechten van -publicatie verzekerd van een viertal artike len, waarin dc beroemds Schotsch internationale voetballer Hugh Gallacher, die beschouwd xoordt als de beste middenvoor van het Vereenlgde Koninkrijk, voor alle spelers wenken heeft te geven, die zij zich ten nutte kunnen maken)- Vele voetballers beschouwen den centre halfback als de belangrijkste speler van c'e ploeg. Dat mag zoo zijn, maar de vleugel- halfs zijn welhaast even belangrijk- Middenspelers moeten zoowel aanvaTen als verdedigen en als zij er n et in slagen beide te doen. is succes voor hun ploeg vrijwel uit gesloten. Wij zullen het hier eerst hebben over hun verdedigende taak. Het is het spe ciale werk van den spil om voortdurend in de buurt te blijven van den vijande ijken middenvoor en diens binnenspelers. Deze drie blijven uit den aard der zaak steeds ta melijk dicht bij elkaar; maar zelfs dan is het een zware taak voor een man om de macht over drie te houden. Hij moet de cen ters die deze spelers toegespeeld krijgen on derscheppen. zeer dikwijls met het ho fd en den bal zonder aarzelen doorgeven aan zijn eigen voorhoede. Vooral wanneer de vijande'ijke voorhoede dicht bij zijn doel komt, moet hij zijn dr'e directe tegenstanders in het oog houden. H.j moet klaar staan om hen met een eerlijke duw of door zuiver afhouden te beletten den bal te bemeesteren en als dit niet- meer gaat. hun den bal afhandig te maken. Hij moet altijd voor hen staan, wanneer zij willen schieten en hen in het algemeen nooit een seconde vrij spel laten. In d en tussohsntijd bewaken de vleugelhalfs op dezelfde wijze de vijandelijke vleugelspelers. Maar deze verdediging is niet de eenige en niet de belangrijkste taak van de mid denspelers. Hun eigen voorhoede rekent erop. dat zij voortdurend van hen den bal krijgt toegespeeld met juiste, goedgep aats e trap pen. Zoodra een middenspeler den bal krijgt moet hij dezen dadelijk doorgeven aan een voorhoedespoler dien hij ongedekt weet. De bal moet daarbij steeds een paar meter vóór den voorhoedespeier terechtkomen, want niets is onaangenamer en fnuikender voor dezen dan te moeten omkeeren en een paar pas terugloopen om een slechten center mee te nemen. Wanneer de middenspeler zijn voorhoede op deze wijze aan het werk heeft gezet, mag hij niet achterblijven om uit te rusten of de voorhoede der tegenpartij te dekken. Hij en zijn collegas moeten mee opdringen om den aanval te steunen. Wanneer deze mocht stranden en de bal door de tegenpartij wordt teruggezonden, moeten zij ervoor zorgen weer tijdig bij de vijandelijke voorhoede te zijn. Dit maakt hun taak juist zoo zwaar en daarom is te ver opdringen natuurlijk ook weer gevaarlijk. In elk geval moeten zij zich niet naast hun eigen voorhoedesoe'ers op stellen, want dat sticht bovendien maar verwarring door een opeenhooplng van spe lers Wel kunnen zij zich een eindje achter de voorhoede steeds bereid houden om een SCHAKEN HULDIGING EUWE DOOR DEN AMST. SCHAAKBOND Ter gelegenheid van het 1ste Lustrum van den Amsterdamse-hen Schaakbond heeft deze een 3-daagschen wedstrijd geor ganiseerd in de Militiezaal, Singel te Am sterdam. Alvorens deze wedstrijd, waaraan niet min der dan 236 spelers deelnemen, Woensdag avond begon, gaf de voorzitter, mr. C. H. v. d. Velden, in korte trekken een overzicht van de geschiedenis van den bond. Hij bracht o.a. dank aan de oprichters, de heeren Kolman- scn Löhr, wier werk door het tegenwoordig bestuur eenvoudig is voortgezet. De wedstrijd die thans een aanvang gaat nemen, is op een hooger plan gekomen door het deelnemen van de schaakmeesters dr. Euwe, Landau, Jhr. mr. v. d. Bosch en' v. Hartingsvelt. Dat Euwe. na zijn overwinning te Hastings, aan dezen wedstrijd wil meedoen, geeft er een bijzonder cachet aan- Maar tevens blijkt daaruit, dat hij hart heeft voor den Ams er- damschen Schaakbond. In 1066, aldus dc voorzitter, behaalde Willem de Veroveraar, in Engeland de overwinning, zulks heeft ztch in 1931 herhaald door Euwe's zegepraal Evenals Willem de Veroveraar, is ook Euwe eenmaal gestruikeld (zijn nederlaag t?gen Miss Mencliik). maar en slotte zegevierde hij. Namens den bond, bood hij den grootmees ter een werk van Nimzowitsch aan. terwijl mr. v- d. Velde mededeelde dat nog een paal werken zouden volgen, welke uit het buiten land moesten komen. Daarna kreeg de ver tegenwoordiger van den wethouder van On derwijs, Inspecteur Hoog'and. het woord. Deze deelde mede, dat de wethouder, zeer tot zijn leedwezen, verhinderd was bij dit feest te genwoordig te zijn. De heer Hoogland wees op het mooie cultureele werk, dat door den Amsterdamschen schaakbond was gedaan tn de afgeloopen vijf jaren- Van 150 leden bij de oprichting, is dat aantal thans tot 7 a 803 gestegen. Daaruit blijkt wel, hoe het schaak spel in Amsterdam bemind is. en dat het waard is te worden bemind. Het wordt mij, aldus de spreker, hedenavond pas duidelijk, welk een cultureel en paedagogtsch prach tig werk wordt gedaan. Alle klassen der maatschappij zijn vertegenwoordigd Hij sprak de beste wenschen uit voor den verde ren bloei van den Amsterdamschen Schaak bond. zich daarop tot Dr. M. Euwe richtende, zeide de Inspecteur van het Onderwijs, dat wij ton slotte trotsch moeten zijn op den DONDERDAC.,22 JANUARI 1931 zwak weggewerkten bal te benuften tof h:-t Inzenden van een schot, dat dan ui den aard der zaak het beste hoog gerich; kan zijn, om over het kluwen spelers in de onm.ddel- lijke nabijheid van het vijandelijke doel heen te gaan. In de Engelsche beroepsclubs worden de middenspelers bij voorkeur gerecruteerd uit lange en stevige spelers, die blijken geven van bewegelijkheid en onvermoe'dheid. Ver der is zuiver trappen een verelschte. want on zuiver aangeven van den bal brengt de voor hoede tot wanhoop. De middenspelers heb ben als linie zeker de vermoeiendste taak in de ploeg. Hun werk is tweeledig en zij moe ten veel meer loopen dan voorhoede en ach ter spelers. Zijn lengte komt een midden-speler vooral coed te pas, omdat de voorhoede vele hooge ballen zal ontvangen, die van den midden speler koppen vereischen. Verder is het eerlijk gebruik maken van zijn lichaams gewicht onontbeerlijk in vele gevallen. Meestal zijn het de middenspelers ook weer, die de vrije schoppen te nemen krijgen. Het nemen van zulk een schop is een kunst op zichzelf. Op het oogenbük dat hij zal trappen, staat de ge-heele voorhoede natuur lijk gedekt. De middenspeler die den trap doet, moet dus in een oogopslag kunnen uit maken welke speler met de meeste kans op succes den aanval kan beginnen. Hij moet er daarbij wel voor waken dat hij, uit de manier, waarop hij naar den bal toeloopt, niet bij voorbaat aan de tegenpartij ver raadt in welke richting hij zal trappen. Hij kan zijn bedoeling gemakkelijk vermommen maar vele halfbacks besteden hieraan geen of onvoldoende aandacht. Wanneer de bal droog is. kan de vrije schop het best met de punt van de schoen genomen worden, een gladde bal vereischt echter een .rap met de wreef. Een vrije schop moet uit den aard hoog genomen worden, omdat de tegenspelers zoodra de schop is genomen het dichtst bij den bal zullen staan, daar de voorhoedespeler, die den bal krijgt toege speeld, zich dan reeds in beweging zet. Mede tot de taak van de middenspelers be hoort het ingooien. Het is moeilijk uit te maken hoeveel aanvalskansen verknoeid worden door slecht ingooien, maar het zijn er in elk geval zeer veel. De bal moet goed over het hoofd heen gezwaaid worden en de speler behoort met belde voeten stevig op den grond te staan. Bij het gooien buigt hij het- lichaam in de heupen en in de knieën, terwijl de bal tegen de volle handpalmen rust. Door de vingers tegelijk met het strek ken van het lichaam met alle kracht naar voren te bul gen krijgt de worp nog meer vaart. Bij voorkeur moet de middenspeler den ingooi zoo richten dat een rssr voorhoede spelers den bal met het hoofd verder kan zenden, zoodat hij dadelijk buiten het be reik is van de tegenspelers, die bij den in zooi wacht houden. Wanneer de tegenpartij ingooit mag de halfback nooit voor den tegenstander staan, maar altijd aoh-ter -hem. Ook hier komt lengte den middenspelers goed te stade, want ook hij heeft liet hoofd klaar om den bal op te vangen. landgenoot en vooral op den stadgenoot Dr. Euwe. Maar drievoudig trotsch zijn wij, om dat hij tevens leeraar in de wiskunde en cos- mographie is aan het Gemeentelijk Lyceum voor meisjes. Moge Dr. Euwe blijven de roem van de stad, de roem van het land en de roem van het onderwijs. Dr. Euwe bedankte voor de hem gebrachte hulde, waaraan men, nu het reeds de derde maal is, gaat wennen. Van het aangeboden werk hoopte hij een dankbaar gebruik te maken om wat te leeren De wedstrijdleider, de heer G. v- Harten, deelde daarna mede, dat het speettempo 20 zetten per uur en vervolgens 10 per half uur zou bedragen. De derde k'assespelers ver zocht hij e enige medewerking ten opzichte van 14 doofstomme deelnemers in die klasse Door het dagblad „het Volk" is uitgeloofd een zilveren beker, welke het bestuur als wisselprijs voor de hoofdklasse heeft be stemd. Nadat nog woorden van welkom waren ge richt tot den Belgischen meester Ed. Co le, bracht de heer van Harten, onder aanbie ding van mooie bloemen een woord van hulde en dank aan Mevrouw Euwe. De wedstrijd wordt gespeeld in vijf klas sen en twee meestergrocpen. in totaal 236 deelnemers, als volgt verdeeld; Meestergroep; Dr. Euwe, Noteboom, Landau en Seiman. Meestergroep; Sterk, Colle, mr. Piccarat en mr. v. d. Bosch. Hoofdklasse: 40 deelnemers. Eerste klasse: 48 deelnemers. Tweede klasse: 48 deelnemers. Derde klasse: 76 deelnemers. Vierde klasse: 16 deelnemers. Er wordt in groepen van 4 deelnemers ge speeld- In de hoofdklasse is een der voornaamste groepen: mr. Straat, G. Kroone (Santpoort) kleefstra en Spinhoven. Om klokke elf uur gaf de heer J. Seiman Sr. (2e secr. van den Amst. Bond) zijn partij tegen Dr. Euwe op, Die partij was als volgt: 1. d4. Pf 6; 2. c4, C6; 3. Pf3. d5; 4. Pc3, e6. 5- Lv5, Pbd7; 6. c3 Le7; 7. Ld3, 0—0; 8- 0—0, Te 8: 9Tacl. Pdf8; 10. c5, Pfg6; 11. b4, Pfd7; -12. Lf4, Lf8; 13. Lg3, b6; 14. b5, L-b7. 15. bc6:, Lc6:; 16. Pb5, Lb5;; 17. Lb5;, bc5:; 18. dc5:i Pc5:: 19. Le8:. De8:; 20. Pd4, Le7; 21, De2, a6; 22. Tc2, Pf8; 23- Tfcl. Pfd7; 24. Pb3. Pb3:; 25. ab3:, e5; 26. Dd3, La3; 27. Tal. Pc5; 28. Dd5\ Tad8; 29. Dc4. a5; 30. h3, Lb4; 31. Ta5:; La5:; 32. Dc5: en Zwart gaf op. INGEZONDEN MEDEDEFLINGEN a 60 Cts. per regel. Gem. Concertzaal, Maandag 16 Febr. LEZiNG MET LICHTüEELDEN 3e KARAKORUMtXPEDlTlE door PH. C. VISSER Toegangskaarten a f 2.—, f 1.50, f 1 bij Concertbur. A. Vernout, Warmoes straat 10. Telefoon 10547. AUTOMOBILISME DE STERRIT NAAR MONTE CARLO Havas meldt aan de N. R. Ct. uit Monte Carlo: Een talrijke menigte was reeds om 9 uur op de been om de aankomst van de deelne mers aan den lOden sterrlt naar Monte Car lo gade te slaan. De eerste auto nobli t n kwamen om 10 uur 's morgens b.nnen en werden luide toegejuicht. Na aan eenlge formaliteiten te hebben voldaan heeft elke deelnemer een snelheids- en remproef afgelegd ter bepaling van het classement. Met ongelijke tusschenpoozen zijn tusschen 10 uur v.m. en 4 uur n.m. de deelnemende auto's binnengekomen. Velen waren bedekt met stof en modder. Hun bestuurders waren vermoeid. Zes en zestig deelnemers hebben den tocht binnen den gestelden termijn volbracht. Vóór Donderdag zal er echter geen officieel clas sement worden bepaald, daar de uitkomsten van de snelheids- en remproeven veel bere keningen vorderen. De Nederlandsche militaire ploeg onder leiding van res- luitenant van Dorth, uit Am sterdam vertrokken, heeft Monte Carlo be reikt. MUZIEK. LEDENCONCERT DER H.O.V. Na de pianistische orgiën van den vorigen avond, waarin de Blüthner-vleugel, die on danks zijn langdurige mishandeling geen snaar verloor en zelfs nauw merkbaar ont stemde, de mooiste rol vervulde, deed het ons genoegen onze trouwe H.O.V. weer op het podium te zien en dus geen vrees voor bruut geweld meer te moeten koesteren. En er was een solist, die zijn taak nauwgezet en met verstand opvatte; die niet de kunstwerken aan zonderlinge persoonlijke opvattingen on dergeschikt maakte, maar zijn persoonlijk heid in dienst der kunst stelde. Het was de violist Herman Van der Vegt, met wiens ta lent we Woensdagavond hebben mogen ken nismaken. Deze kennismaking is een zeer aangename geweest. Zijn toon. techniek en temperament houden elkaar in goed even wicht, zoodat zijn vertolking van Öe solo partij in Lalo's brillante Symphonie espag- nole in de meeste opzichten voortreffelijk mocht heeten. Dat zijn toonvolume op de g- snaar niet met dat der beroemde vio'isten kon wedijveren zal wel aan de kwaliteiten van zijn instrument liggen. Weinig jonge vio listen kunnen zich een viool van eenige tien duizenden guldens aanschaffen en dit be duidt tegenover hun beroemde collegas een zware nachterstand. Het orkest stond dezen avond onder lei ding van Marinus Adam. Onze tweede diri gent heeft met het concert over 't algemeen eer in mogen leggen. De begeleiding der solo viool sloot zich goed ^aarblj aan; in de wer ken 7001* orkest a'Ioen was een juist tempo inzicht bemerkbaar; alleen het Largo dor Symphonie van Dvorak leek me iets te lang zaam gespeeld. De samenstelling van het Drogramma was wat heterogeen: voor de Symphonie espagnole vormde de Tragische Ouverture van Brahms ondanks de overeen komst der toonsoort misschien niet de meest palende inleiding. Heel tragisch is deze Ouverture op. 81 eigenlijk niet; zij is eer ernstig dan drama tisch te noemen en sluit zich in thematiek en karakter vrij nauw bij Schumann's muziek aan, speciaal bij diens tweede vioolsonate en Faust-Ouverture. Ook Brahms' Ouverture schijnt oorspronkelijk voor een Faust-muziek bestemd geweest te zijn; deze is echter nooit door hem verder gecomponeerd. 'De onderlinge stemming der blazers was in de Ouverture niet volkomen; in de schoone idylle vain Debussy ..Prélude a l'Après-midi d'un Faune" kwamen van die zijde ook een paar kleine ongevallen voor. De verelschte sfeer werd overigens in dit werk wel bereikt; de beschaafde klank was evenzeer te roemen als de uitvoering van vele solotrekjes door verschillende instrumenten. Dvorak's frissche en geestige symphonie bracht ons na de pauze weer in een heel andere muzikale wereld, die wel niet nieuw meer is. maar zijn aantrekkelijkheid toch be houden heeft. In het Lar^o ooderscheidde de alt-hoboist zich boven al door zijn prachtig spel en bezielde voordracht. Zoowel de viool-solist ais het orkest met zijn knappen dirigent hadden meerdere hulde- tuigingen in ontvangst te nemen. K. DE JONG. uit de staatscourant. RAAD VAN NED. INDIë. Bij KF. is aan den vice-president yan den Raad van Ned. Indië, den heer Ch. J. I. M. Weiter, op zijn verzoek met ingang van 4 Maart eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, onder dankbetuiging yoor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen. ALG. REKENKAMER INDIë. Benoemd is tot lid van de Alg. Rekenkamer in Ned. Indië, de heer mr. H. Carrière, thans tijdelijk lid van dat college. BURGEMEESTERS. Bij K.B. is aan A. M. Hendriks op zijn ver zoek met ingang van 1 Februari eervol ont slag verleend als burgemeester der gemeente Wanrooy; en aan G. J. M. EenhuLs op zijn verzoek, met ingang van 15 Maart eervol als burgemeester der gemeente Lisse. DE OVERSTROOMINGEN OP SUMATRA'S OOSTKUST. Aneta seint uit Medan, d.d. 21 Januari: De spoorverbinding naar Asahan is hersteld door het dichten van het gat in den Ser- dangschen spoordijk. De spoorverbinding met Langkat is nog niet hersteld wegens over strooming van de Wampoe. De berijdbaarheid der wegen gaat vooruit. De Wampoe-dijk is op totaal twaalf plaatsen doorgebroken. D? stand van het water in de Wampoe is steeds stijgend ais gevolg van de regens in. het gebied bcvenstrooms. Omdat wij den volgenden dag zóó vroeg in Kopenhagen wilden aankomen, dat we ook vn de stad nog iets konden zien, werd be- •jo'.en uiterlijk 8 uur uit Hamburg te ver trekken. En om geen tijd te verliezen werd de garage opgebeld, die ons met een taxi kwam halen. Precies om 8 uur waren we al op weg naar Kiel, dat vóór 10 uur bereikt werd. Kiel is door het verdwijnen van de eens zoo groote marinewerf een stille stad geworden, en biedt in geen enkel opzicht iets interes sants. De groote brug over het Kleler kanaal, vroeger Kaiser Wilhelmkanaal geheeten, doet nog aan den oorlog denken. De groote hekken, waarmee de brug kon afgezet wor den, zijn nog aanwezig, terwijl hoopen prik keldraad en zoogenaamde „Spanische Reiter" in een hoek liggen te verroesten. Even verder bij Eclcenförde kwam de zon doorbreken, en toen hadden wij een prachtig gezicht op het water. Na Eckernförde bleven wij de Oostzee vol gen tot Schleswig, en even voor die stad zagen wij de eerste sneeuw. Plotseling 'ti fantastisch gezicht! Door onze claxon waar schijnlijk opgeschrikt stoven plotseling twee herten uit de bosschen, bleven 'n seconde midden op den weg staan om toen weer naar de andere zijde te verdwijnen. Het was ais een fata morgana, die jonge lenige dieren tegen den achtergrond van sneeuw. Een half uur later reden we door Flens burg, de noordelijkste Duitsche stad, met een prachtige Gotische poort, waar we onder door reden, en 5 minuten later stonden we aan het Duit:che grenskantoor, waar de for maliteiten in een ommezien klaar waren Echter 100 M. verder bij de Denen ging het niet zoo vlug. lederen keer dat ik over die grens kom, sta ik verbaasd over het aantal ambtenaren dat aan die grenspost Krusaa in keurige uniformen rondloopt. Maar gezien de paperarsen die er noodlg blijken te zijn om één autoipobilist den toegang tot het Ko ninkrijk Denemarken te geven, verwondert mij ook dat groote aantal beambten niet meer. Overigens moet ik tot hun eer zeggen, dat ze uiterst beleefd en hulpvaardig zijn, en als je een beetje met hun in hun eigen taal weet aan te pappen, glunderen ze, en vragen niet naar verboden waar als sigaren, siga retten e.d, Wat de laatsten betreft bemerk je eerst in het buitenland hoe billijk bij ons deze zijn, en ook hoe goed! Met een hurra-tje namen we, na een half uur oponthoud, van de .vriendelijke Denen afscheid, en sloegen den weg in naar Mom mark, waar we het veer van ruim 12 uur nog hoopten te krijgen. De afstand van ca. 47 REGULARISATIE IN HET DAMES- KAPPERSBEDRIJF. In „American" te Amsterdam, werd 19 Jan. een door den Nederlandschen Kappersbond uitgeschreven congres gehouden, speciaal be stemd voor de Nederlandsche Dameskappers. Nadat de heeren A. Olthof. uit Amsterdam, J. G. Gonlag uit Rotterdam en J. Cornax uit Amsterdam, hunne inleidingen hadden ge houden, waarop een levendige discussie volg de, werden met algemeene stemmen aange nomen resoluties, waarin de Bondsafdee in- gen wordt opgedragen, zoo spoedig mogelijk een plaatselijk tarief vast te stellen voor de blijvende haargolf-bewerking en alle Dames kappers van Nederland opgewekt worden zich aaneen te sluiten in den Nederlandschen Kappersbond en het bestuur van den Neder landschen Kappersbond opgedragen wordt, alle in de referaten genoemde middelen toe te passen, om te komen tot beteugeling van het aantal Dameskappers en het invoeren van een minimum-tarief of-tarieven voor de permanent-wave. K.M. werd in een goed half uur afgelegd, en zoo gelukt het juist op 't laatste nippertje aan boord van de ferry te komen. Ons Monte-Carlo-bord, rood met witte letters en dat bovendien ons startnummer 113 droeg, wekte overal opzien. Gekscherend werd ons gevraagd of we wel wisten, dat we op den verkeerden weg waren! Na 1 uur 20 min. waren we aan den over kant der Kleine Belt in het plaatsje Faaborg aangekomen en tuften direct verder' naar Nyborg, waar we het tweede veer over de Groote Belt benutten. Van veerbooten kan men hier bijna niet meer spreken. Het zijn haast zeekasteelen, waarin 2 treinen ieder met ca. 15 20 wagons verdwijnen, en die het regelmatig verkeer tusschen de eilanden Fünen en Zeeland in 't Deensch Fyn og Sjaelland onderhouden. Ook dit veer vaart precies 1 uur 20 min. Intusschen konden wij in de prachtige eetzaal aan boord met de Deensche keuken kennis maken. Hetgeen niet tegenviel. Aan boord troffen we de eerste collega, Rallye-rijder n.l. den heer Kurtz uit Innsbrück, die met een Steyr ook in Stananger wilde starten. Er werd kennis gemaakt en 't gesprek ging natuur lijk over de kansen die wij konden hebben, ook al door de mededinging van beroepsrijders als Louis Chiron e.d., die al sinds maanden op de moeilijkste gedeelten van het traject In Noorwegen aan het proefrijden waren. Van Kcrsör naar Kopenhagen zijn neg maar ong. 100 K.M. en deze werden in' ca. 2 uur afgelegd. Door de gladheid moest voorzichtig-gereden worden, en terwijl ik aan 't stuur zat, maakte de wagen plotseling een flinke schuiver..naar rechts. We bleken op de eerste ijsbaan bes land te zijn, en daarom werd de snelheid verminderd. Tegen 8 uur waren we in Kopen hagen dat bij avond een overweldigenden na druk maakt, en een beetje op Parijs lijkt. De ligging aan 't Sond is buitengewoon, de stad heeft evenals Hamburg een vrijhaven en bezit prachtige gebouwen en kerken. Merk waardig is dat de oude beurs Hollandsch. aandoet en ook door een Hollandsch bouw meester gebouwd is. Wij sliepen den nacht van Zaterdag op Zondag eens goed uit en vertrokken eerst tegen 11 uur naar Göteborg, waarbij wij wederom overgezet moesten worden, thans over de Sond. De Deensche grensplaats heet Helsingör, met het beroemd slot Kronborg, de overzijde in Zweden, heet HeLsingborg. A. C. KROES. SCHEEPVAARTBERICHTEN Abbekerk 21 middernacht te Rotterdam v, Australië. Arendskerk p. 21 Perim, Australië n. Rot terdam. Bali 20 y. Rangoon. Christiaan Huygens 21 v. Southampton, Bata via naar Amsterdam. Nijkerk 21 te Rotterdam v. Durban. Oranla 21 v. Amsterdam naar Zuid-Amerika. Poela Bras 19 v. Singapore, Batavia naar Amsterdam. Radja 19 v. Savannah n. New-York. Rondo 20 te Sjanghai, Japan n. Rotterdam. Singkep 20 v. Batavia. Springfontein 21 v. Port Said, Beira naar Rotterdam. Tapanoeli p. 21 13 u. Finisterre, Rotterdam naar Batavia. Tjerimai p. 21 16 u. Kaap del Arml, Batavia naar Rotterdam INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k bfl Cte. per regel. FOTOGRAFISCH ATELIER „RICHE" groote houtstraat 1691 Moderne Dames- en Heerenportretten TELEFOON 13472. HAARLEM j VERGROOTINGEN REPRODUCTIES maar je moet het goed leeren door HUGH GALLACHER (vermaard Schotsch beroepsspele

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10