-lcvxe&%: UIT DE OMSTREKEN MIJHHARDT'S HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 22 JANUARI 1931 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. DE STRANDING VAN DE „PENDEEN". Hoe het schip vlot gebrachf werd. VIJF SLEEPBOOTEN AAN HET WERK! De zware mi$t, die Woensdag boven de Noordzee hing, heeft, zooals wij reeds mede deelden, een slachtoffer gemaakt op de Noorderpier te IJmuiden. Plet was het uit Falmouth afkomstige Britsche stoomschip „Pendeen", met een lading graan op weg naar Amsterdam, dat bij het binnenkomen in de haven totaal door den mist misleid werd, met den neus op de basaltblokken liep en lek stootte. Woensdagmiddag zijn wij aan boord van de „Vlaanderen" getuige geweest van de voor treffelijke wijze, waarop de sleepbooten van het Bureau Wijsmuller het 4474 ton metende vrachtschip hebben vlot gebracht. Toen het snelle havenbootje ons op de plaats van bestemming had gebracht, was de weersgesteldheid er nog niet veel beter op geworden. Integendeel. Nog altijd hing het mistgordijn in al zijn ondoordringbaarheid boven het watervlak en onophoudelijk klonk het melancholieke geluid van de brulboei op de Zuiderpier. De loodsboot, die toch slechts even buiten de haven lag, was ternauwernood als een vagq schim zichtbaar, terwijl van IJmuiden zelf van deze plaats zoo goed als niets te ontdekken viel. IJMUIDEN. gat onder water te stoppen. Toen het zoover was, konden de vijf sleepbooten spoedig met hun moeilijke taak beginnen. He oogenblik, waarop de vier mannetjes putters en de kleinere „Katwijk" met volle kracht vooruitstoomden was werkelijk onver getelijk. Dikke rookpluimen trokken uit de schoorsteenen weg, hoog spatte het water boven de schroeven op en het leek wel of de booten zich tot het aller uiterste inspanden, om den zwaren kolos van zijn plaats te krij gen. De eerste pogingen hadden niet dadelijk het gewenschte resultaat, maar daar lieten de kapiteins zich niet in het minst door af schrikken. Na 10 minuten trekken (het was toen pl.m. tien minuten voor drieën) viel er evenwel eenige werking in het schip te be speuren. Langzaam maar zeker zwaaide de achtersteven van de „Pendeen" naar het mid den van de haven om. Nu nam het schip zelf ook een werkzaam aandeel in het vlot- brengen, want het sloeg met volle kracht achteruit. Met welk een ongelooflijke kracht er ge trokken werd bewees wel het feit, dat de tras tusschen de „Vlaanderen" en de „Kat wijk" tot tweemaal toe als een draadje garen afknapte! Door het slingeren van de „Pen- deen" kwamen de sleepbooten „Vlaanderen" en „Drente" herhaaldelijk met elkaar in con flict, zoodat het geen overbodige maatregel bleek, steeds de kurken zakken bij de hand te hebben. Soms werden de booten geheel scheef getrokken en eenmaal leek het of aan boord van de .Drente" de mast door den tros onderste boven zou worden gehaald. Aan boord van de „Vlaanderen" had men zelfs de bijl tegen de bating klaar gezet om in geval van nood, in den letterlijken zin des woords „de knoop te kunnen doorhakken". Echter, zoover kwam het niet. Het verdere gedeelte van deze „job" liep zelfs uitnemend van stapel. Reeds om vier Hoe de Pendeenaan de Noorderpier vast zat. De sleepbooten „Hector", „Stentor", .Dren te", „Vlaanderen" en „Katwijk", allen be trouwbare helpers in den nood, waren tegen Tialf twee successievelijk nabij het punt van de stranding aangekomen, om te trachten het schip met hoog water vlot te krijgen. Aan boord van de „Drente" bevonden zich o.a. de directeur van het bureau Wijsmuller, de heer Boon en de walkapitein, de heer Moerman. Ook de duiker van het bureau Wijsmuller, de heer Van Drimmelen was niet zijn duiker- materiaal ter plaatse aanwezig. „De Katwijk" lag met haar tros aan de Vlaanderen verbonden en deze zat op haar beurt met den tros aan een der bolders op het achterdek van de „Pendeen" vast. Op overeenkomstige wijze was de .Drente" aan de Stentor en het vrachtschip bevestigd, ter wijl de „Hector" de voorplecht van het ge strande vaartuig voor haar rekening had ge nomen. Uit het onderzoek, dat door den duiker werd ingesteld, «bleek, dat een vijftal nagels van den voorpiek uit hun verband waren gerukt, waardoor een gevaarlijke scheur was ont staan. Niettemin is men er in geslaagd het uur gelukte het aan de „ijzeren" werkers de graanboot vlot te krijgen. Met een vaartje schoot de „Pendeen" van de verraderlijke betonblokken af. Het was thans duidelijk te zien, dat het schip veel water gemaakt had, want de neus lag vrij diep weggezakt. Allereerst haalden nu de „Drente" en de „Vlaanderen" hun trossen, een eindweegs in, teneinde de vrachtboot,volgens de regelen der kunst binnen te sleepsn, terwijl de drie an dere sleepbooten bij de voorplecht, die thans als achtersteven fungeerde, dienst deden als roer. Zoo trokken en duwden de sleepbooten, op halve kracht varend, gezamenlijk de .Pen deen" naar het gedeelte van de haven ach ter het Fort, waar het schip te ongeveer kwart voor vijf bij de meerstoelen van de trossen werd losgegooid. Inmiddels dook uit den nevel een ranke vlet op, bemand met eenige stoere varensge zellen, die den Engelschen gast op behendige wijze vastlegden. Hedenmorgen zou de „Pendeen" naar Am sterdam worden dooi'gesleept. 'V Het vlot "brengen van de Pendeen in vollen gang. SPEELTUINVEREENIGING „IN VEILIGE HAVEN". EEN ONDERHOUD MET DEN SECRETARIS. Heden hadden wij een onderhoud met den secretaris der speeltuinvereeniging „In veilige haven", den heer C M. Wey, en wij vroegen hem of het bestuur met de genomen beslis sing van den gemeenteraad nog al tevreden was. „Niet zoo onverdeeld", zei hij, „wij hadden liever het terrein aan den Groeneweg gehad, aangezien dit meer in de kom der gemeente ligt en dus makke'ijker te bereiken is. Wat de ligging en de grootte van het speel terrein betreft, dat door B. en W. is aangewe zen, wij zullen hierin wel moeten berusten. De afrastering zooals die door den raad ge- wenscht wordt, is niet geschikt, daar hier een draadafrastering bedoeld wordt, zoodat ieder ook honden en katten op het terrein kunnen komen, hetgeen de zindelijkheid niet zal bevorderen". „Welke afscheiding zou u dan het meest gewenscht toeschijnen?" „Een afrastering van harmonica-gaas plm. 2 Meter hoog, zooals om den speeltuin te Be verwijk is, daar dan niemand zonder voor kennis van het bestuur of den opzichter op het speelterrein kan komen". Dc heer Wey had de verlichting gaarne rondom het terrein, met het oog op het ge bruikt van den speeltuin in de avonduren voor de rijpere jeugd en ook om eventueel concerten te geven. De toegang tot den speeltuin is te ver af gelegen, en moet een te grooten mweg ge nomen worden om er te komen. „Voorts toe gang vrij", vervolgde de heer Wey, „kunnen wij in den beginne wel volstaan met een verharden weg, ofschoon wij in de toekomst wel een beteren verwachten". Daar het Amsterdamsche speelterrein grenst aan het toegewezen terrein van, „In veilige haven", vroegen wij den heer Wey, hoe hij zich de afscheiding had voorgesteld. „Ik meen dat het plan bestaat om het af te scheiden met een heg", antwoordde hij. „welk soort is mij nog onbekend, doch met het oog op het overloopen der Amsterdam sche kinderen op ons terrein, zou het bestuur er prijs op stellen, dat ons speelterrein door een 2 Meter hooge harmonica-gaas afraste ring werd afgescheiden". „Hoe stelt u zich de inrichting van het speelterrein voor?" „Zoo spoedig als wij toestemming hebben van B. en W. en ons de grootte van het ter rein officieel bekend is", antwoordde de heer Wey, „wordt een volledig plan gemaakt van een modernen speeltuin. Wij zullen voorloo- pig trachten op eigen wieken te drijven door contributiegelden en vrijwillige bijdragen en als dit niet toereikend mocht blijken, om over te kunnen gaan tot het bouwen van een clublokaal, is het de bedoeling een bouwfonds te stichten". Op onze vraag hoeveel leden de vereeni- ging thans telt, kregen wij ten antwoord, dat dit aantal steeds stijgende is en reeds ge groeid is tot een aantal van 682 betalende le den, doch om het doel der vereeniging zoo volledig mogelijk te kunnen nastreven zou het bestuur gaarne zien, dat de gemeenteraad eeri flink subsidie verstrekte, liefst nog voor het loopende jaar." Tenslotte vroegen wij of het egaliseeren van het terrein en andere werken niet te hooge lasten voor de vereeniging met zich brengen, waarop de heer Wey antwoordde, dat het be stuur hoopt op de volle medewerking der le den, die schop en hamer kunnen hanteeren, om in hun vrijen tijd mede te helpen aan het in orde brengen van het speelterrein en het maken van diverse speelwerktuigen. Wij namen afscheid van den heer Wey in de volle overtuiging, dat het zeker aan het wakkere bestuur van „In veilige haven" zal gelukken, de verschillende moeilijkheden te overwinnen tot nut en genoegen der jeugd van IJmuiden (O.). DE GESTRANDE GRAANBOOT. Het Engelsche stoomschip „Bendeen" ligt in de middensluis en stoomt waarschijn lijk naar Amsterdam op te half twaalf. Tevens zal het daar ter plaatse dokken. ZENDINGSWERK. Door de Zendingscommissie was een film avond georganiseerd om een idee te geven van het zendingswerk op Boreno. De film was door een amateur samenge* steld, doch zij .gaf een duidelijk inzicht in een massa toestanden en de leefwijze der Borneosche bevolking yeor het meerendeel bestaande uit Da jokers en Maleiers. Het zen dingswerk is daar'zwaar door de enorme af standen, die moeten worden afgelegd om van de eene plaats naar de andere te komen. 'Een aantal interessante opnemingen van een tocht op de Barito stroomopwaarts van een zendeling toonde aan, wat een ontzettende moeite deze zich voor het werk moet ge troosten en hoe dikwijls hij zelfs aan levens gevaar is blootgesteld. En dan de zware arbeid om de menschen het Evangelie te brengen; het Evangelie, dat in de plaats moiet komen van het door de regeering ver boden koppensnellen en andere barbaarsche gebruiken. De voorziter der Zendingscommissie de heer H. Boonopende en sloot op de gebrui kelijke wijze de bijeenkomst. Het doel, be langstelling te wekken voor het zendingswerk werd ongetwijfeld met deze film bereikt. BEVERWIJK R.K. KIESVEREENIGING. De R.K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht' houdt Vrijdagavond in het K.S.A.-.gebouw een ledenvergadering. In deze bijeenkomst zal o.m. worden overgegaan tot het stellen van candidaten voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten. Tevens zal in deze vergadering een voorzitter gekozen worden, ter vervulling van de vacature, ontstaan door bedanken als zoodanig van den heer J. Th. van Lent. STILLEN OMGANG. Voor de leden van het Gezelschap van den Stillen Omgang werd Woensdagavond in het K.S.A.-gebouw een tooneeivoorstelling gege ven. Een stampvolle zaal heeft genoten van de opvoering van het tooneelspel „Het Biecht geheim" door een Rotterdamsch gezelschap, onder leiding van Dirk Janse. De talrijke toeschouwers betoonden hun tevredenheid over het gebodene door een langdurig ap plaus. OPLICHTING? Een hoofd van een der R.K. scholen alhier had van een reiziger eenige schoolbel! oef ten gekocht en daarvoor een bedrag van f 75 ge= fourneerd. Bij ontvangst der goederen bleek echter, dat het gezondene slechts een waarde van ten hoogste f 10 vertegenwoordigde. De politie werd met de zaak in kennis gesteld, en thans is een onderzoek gaande om den vertegenwoordiger op te sporen en verant woording van zijn handelingen te vragen. R.K. KRING. Voor de leden van de Stichting R.K. Kring zal. na de voorstelling van „De Wonder dokter", door de N.V. Rotterdamsch Hofstad- Tooneel, dir.' Oor. v. d. Lugt Melsert, op 28 Januari, nog een avond van kleine kunst worden gegeven. Deze avond, welke wordt gegeven op Maandag 9 Februari, zal worden verzorgd door het Marionetten Theater ,De Olijftack". TUINDERSCREDIETEN. Naar wij vernemen heeft de RJK. Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemerland" het voornemen een adres te richten aan de ge meenteraden in de streek midden-Kenne- merland, teneinde medewerking der gemeente te verzoeken in verband met de uitvoering der door het College van Ged. Staten vast gestelde regeling betreffende het verleenen van credieten aan tuinders. OPENBARE VERKOOPING. Ten overstaan can natoris G. D. Boerlage wrd in het veilingsgebouw ,,'t Centrum" ver kocht; Een woonhuis met bloembollenschuur. loods, erf, tuin- en bloembollengrond aan de Maerten van Heemskerkstraat no. 88 te Heemskerk, samen groot 1,98,06 H.A. Eigenaar D. Jansen. De verkoop geschiedde in percee- len en gecombineerd. Kooper F. Maalman te Velsen-Noord voor f 17.613. Hierna volgde de verkooping vanEen huls met schuur, broeikas, erf en tuin, groot 19,61 A. aan den Wijkerweg te Heemskerk. Opgehouden voor f 32,50. Een perceel tuin grond te Wijk aan Duin aan de Maerten van Heemskerkstraat, groot 27,64 A. Hoogste bieder D. Teer te Beverwijk voor f 2100. Een bloembollenschuur met erf aan den Groeneweg te Wijk aan Duin, groot onge veer 2.40 A. Hoogste bieder D. Teer te Be verwijk voor f 2550. In combinatie met het vorige perceel niet gemijnd. Een perceel bouwterrein te Beverwijk aan de Leliestraat groot ongeveer 38,86 A. werd opgehouden. Hoogste bod f 9900. HEEMSTEDE HET ALCOHOLISME IN ONZEN TIJD. De omstandigheid, dat men tegenwoordig vaak de meening hoort verkondigen, dat het acoholgevaar geweken is, hoewel toch een ieder, die zich de moeite wil getroosten daar omtrent een onderzoek in te stellen, tot de slotsom moet komen, dat ook in onzen tijd 't alcoholisme nog van ontstellenden omvang is en de gevolgen nog veel ernstiger zijn dan men vermoedt, heeft de afdeeling Heemstede- Bennebroek van de Ned. Vereeniging tot af schaffing van alcoholhoudende dranken aan leiding gegeven op Maandag 26 Januari in het gebouw van den Protestantenbond een vergadering te beleggen, waar de heer J. de Bruin uit Haarlem een inleiding zal houden over het onderwerp; Het alcoholisme nog steeds een maatschappelijenk kwaad. HAARLEMMERMEER DE LAND- EN TUINBOUW- CRISIS. GELDELIJKE STEUN. Door het college van Ged. Statsn der pro vincie N.H., zijn aan de gemeentebesturen toegezonden de algemeene regelen en voor waarden waarop geldelijke steun kan worden verleend aan, akkerbouwers, die geacht kun nen worden door de crisisomstandigheden in economischen nood te verkeeren. Wie voor deze geldelijken steun in aan merking wil komen, moet op het raadhuis een aanvraag formulier aanvragen en dit ingevuld bij B. en W. indienen; het te verlee nen voorschot wordt gegeven voor 1 jaar, doch kan later worden verlengd; ten hoogste f 150 per hectare en in geen geval meer dan f 4000. De voorschotten, die tegen de gebrui kelijke rente en onder garantie van Rijk en gemeente door de Boerenleenbank worden verstrekt, worden alleen geleend voor het aankoopen van bedrijfsbenoodigdheden als kunstmeststoffen, zaaigoed, landbouwge reedschappen enz. en voor het betalen van- arbeidsloonen; in geen geval voor het beta len van oude schulden of voor eigen levens onderhoud. Volgens raadsbesluit wordt in Haarlem mermeer elke aanvrage behandeld in een ge meenschappelijke vergadering van B. en W. met de leden van de commissie voor de fi nanciën, in tegenwoordigheid van een ver tegenwoordiger van de plaatselijke Boeren leenbank en van het bestuur van een der drie meest bekende landbouworganisaties. Akkerbouwers, die voor bovengenoemden steun in aanmerking wenschen te komen, zullen verstandig doen zich op te geven, omdat na 31 Maart 1931 geen aanvragen meer in behandeling kunnen worden geno men. Een soortgelijke regeling is vastgesteld voor het verleenen van voorschotten aan tuinders, die in geldverlegenheid verkeeren. PAARDENMARKT. Op de gisteren te Hoofddorp gehouden winterpaardenmarkt werden aangevoerd 5 paarden. Dat er weinig handel en niet veel kooplust was, bleek wel uit de omstandig heid dat er slechts één paard voor f 80 ver kocht werd. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet te ruggegeven. DE AUTOBUSSEN EN HET VERKEER. Mijnheer de Redacteur, Zoudt u naar aanleiding der vele op merkingen. in de laatste weken geschreven aangaande het verkeer hier ter stede, nog het volgende in Uw blad willen opnemen? Jarenlang zijn er besprekingen gevoerd, al vorens Haarlem autobussen had. Een voor beeldig ingericht bedrijf had het moeten worden, in aanmerking genomen, al de voor bereidselen. Nu zijn ze er, Tot gerief van weinigen en ongerief van velen. Ze mochten eerst niet in de binnenstad komen, en heden? Ze rijden met 3 lijnen door de nauwe Bartel- jorisstraat, kris en kras over de Groote Markt, in twee richtingen door de nauwe Dam straat, over de gebrekkige Melkbrug en de onmogelijke bochtjes Spaarnwouderstraat— Hoogstraat, over de leelijke bocht Spekstraat Groote Houtstraat (nog wel geheel on- noodig!). Trouwens verbinden de bussen op heden slechts 2 buurten, die geen verbinding hadden met elkander, n.ï. Oud-Schoten en de Slachthuisbuurt. Op alle andere plaatsen zijn ze m.i. totaal overbodig! Zoo begint lijn 1 meen ik (bij de veel vuldige veranderingen, zonder dat dit be kend wordt gemaakt, kan Ik er geen touw meer aan vastknoopen) bij de Zaanenlaan, komt vervolgens achter het Kerkhof om. De menschen, die hier wonen, zijn vlugger bij het Soendaplein of Kleverlaan bij de tram. alvorens ze gewacht hebben, of er misschien binnen het half uur een bus komt; verder door het Kleverpark, ook niet noodig, want hier is tram 2 vlakbij; dan natuurlijk langs den hoofdverkeersweg door de stad!, nog meer overbodig; vervolgens door de Zijlstraat welke omweg! naar de Leidschevaart. In de Leidschebuurt, waar geen verbinding is. komt hij niet Op de Leidschevaart is hij overbodig, want langs de geheele verdere route is tram 4 vlakbij. Lijn 2 begint, meen ik, Spaamhovenstraat.gaat door de Kritzingerstraat, Pres. Steijnstraat natuurlijk ook door de stad. Of er zoo veel belang bij is. dat door de Kritzingerstraat en Pres. Steijnstraat een bus loopt, kan ik niet gelooven. Verder na allerhande kronkelingen, bochten enz. langs Groote Markt en Spaarn wouderstraat overwonnen te hebben, bereikt de bus eindelijk de buurt, waar hij noodig is. de Slachthuisbuurt. Lijn\3 is noodig van Maasstraat tot Station, verder is er totaal geen behoefte aan. Langs de geheel verdere route is tram 1 vlak bijEn hoe wordt er gereden! Bochten worden af gesneden en verkeerd genomen, geen rich tingen aangegeven, gestopt zonder teeken midden op straat, enz. enz. Ieder bonafide weggebruiker ziet de bussen liever heden ver dwijnen als morgen. Indien er in Haarlem behoefte is aan een buslijn zoo kan dit alleen zijn op de lijn: Maasstraat Soendaplein Station Jansweg Nieuwe Gracht Katharijne- brug Amsterdamsche Poort Slachthuis buurt en dan met een 5 minutendienst! Dan heeft men er wat aan! U, mijnheer de Redacteur, bij voorbaat dankend, hoogachtend: C. SLANSKY. SPEELTUINVEREENIGING LEIDSCHE KWARTIER. De kortelings opgerichte Speeltuinvereeni ging „Kindervreugd" Leidsche kwartier is 17 September 1930 met groote voortvarend heid aan den arbeid getogen. Reeds werd een verzoek gezonden naar B. en W. onzer ge meente om een terrein gelegen in of nabij de Leidsche Buurt. In afwachting van ant woord op dit verzoek is het bestuur echter niet bij de pakken gaan neerzitten, maar is begonnen aan het organiseeren van z.g. on- schoolsche samenkomsten. Dit zijn clubles- sen in vakken als rietvlechten, sloyd, tim- meeren en dergelijke. Ook is het 't bestuur mogen gelukken beslag te leggen op een zeer geschikte localiteit, welke als clubgebouw zal worden ingericht. Teneinde dit laatste zoo goed mogelijk ten uitvoer te kunnen bren gen, aarzelt het bestuur niet een beroep te doen op de burgerij om een weinig assisten tie. De leiders zijn er, de kinderen zijn er, het clubgebouw is er. Maar stoelen of banken en tafels en kachel zijn er niet. Zoodra die er ook zijn kan het practische en nuttige werk der vereeniging een aanvang nemen. Ons verzoek is bescheiden; zeer bescheiden als men denkt aan het beoogde doel. Willen diegenen, die van deze gelegen heid om voor de kinderen iets bij te dragen, gebruik willen maken even aan een der onderstaande adressen daar kennis van ge ven? Olycanstraat 17. Brouwersplein 26 rood. Leidscheplein 11 rood. In afwachting u dankend voor uwe wel-» willende medewerking. Hoogachtend, Het dagel. bestuur der speeltuinvereea, „Kindervreugd". J. BET <T .AART, voorzitter. U. M. DE JONG, secretaris. J. SCHOUTEN, Penningmeester. HET ZENDERVRAAGSTUK. Mijnheer de Redacteur, Tot nu toe heb ik niet bemerkt, dat een! luistervink opgekomen is tegen hetgeen de voorzitter van de VARA (de heer de Vries), op 12 Januari j.l. blijkens het in uw bladi opgenomen verslag over het zendervraagstuk heeft gezegd. AI had ik liever gezien, dat een, meer deskundige daartegen opgekomen was, veroorlove u mij enkele opmerkingen, aan het adres van den heer de Vries te richten. lo. Tot in den treure is herhaald, dat de AVRO niet liberaal is. Toch beweert ihij het andermaal. Erger, hij zegt: het liberalisme sterft uit. Maar hoe verklaart hij dan de toeneming tot een kwart millioen aanhan gers? 2o. Hij treft onjuiste vergelijkingen. Hij kan, zoo hij wilt, de VARA vergelijken' met de KRO, maar niet een politieke VARA met een onpolitieke AVRO. Dit zijn ongelijk soortige grootheden. Wil hij eerlijk vergelij ken, dan moet hij nemen het aantal aan hangers der beide vereenigingen, blijken de uit het aantal abonnés op hun bladen. 3o. Hij gaat uit van een onjuisten toe stand. Ondanks het feit dat hij weet, dat een machtig deel der natie tegen het zendtijd- besluit is gekant, negeert hij dat volkomen, neemt eenvoudig maar aan dat die toestand! bestendigd blijft. Gij, die zooveel van be toogingen houdt, zegt Houtrust u in dit op zicht niets? 4o. Hij is tegen wérkverruiming, dus anti* democraat. In dezen tijd van werkloosheid zou de bouw van een viertal zenders een massa werk geven aan verschillende soorten arbeiders. Waarom daar niet toe medegewerkt, én Staat èn gemeente opwekken tot werkver ruiming? Bovendien zou bij den bouw van zijn zen der rekening gehouden kunnen worden met andere belangen van de arbeiders. Er zal n.l. wel wat muziek zitten in de door hem genoemde groote bedragen zoodat met be trekkelijk weinig kosten tegelijk een soort Troelstra-oord of Heideheuvel daaraan toege voegd zou kunnen worden. En minister Reymer zou het met hem eens zijn dat de bouw geldverspilling is? Ik geloof niet dat de heer de Vries hem duidelijk ge maakt heeft, welk een prachtgelegenheid tot werkverruiming zich nu voordoet. Stel u voor, dat hij zijn toestemming gaf! U ziet al die menschen bedrijvig bezig. U ziet de lachen de gezichten van moeders en kinderen, nu vader weer werk heeft. Heusch, meneer De Vries, bouw! bouw! Wat een voldoening voor u en de VARA! 5o. De heer de Vries schijnt inconsequent. Aangenomen dat die bouw toch geldver spilling is, moest hij in die lijn doorgaan en geen enkele cent vragen van de arbeiders voor een zender die totaal overbodig is. De AVRO heeft het geld voor een zender en de VARA kan met de KRO en de NCRV op den bestaanden zender voldoende terecht. Want het is nu toch wel voldoende gebleken, dat de VARA de AVRO niet, maar dan ook abso luut niet, kan benaderen, laat staan evena ren. Hetzelfde geldt voor KRO en NCRV, die eveneens onnoodig geld verspillen. Het werk van den heer De Vries zou dus moeten zijn te bevorderen een zender voor de AVRO en de VARA, met de beide andere, dagelijks van bijv. 924 op den anderen zender. Per dag heeft daar dan ieder vijf uur om eigear belangen te bevorderen om beurten den mor* gen, middag en avond. 6o. De heer De Vries is anti-sociaal. Geëischt wordt vrijheid voor het gespro ken woord. Prachtig. Maar waarom wordt dan geageerd tegen de vrijheid van de AVRO om te bestaan? Leert de verbroedering der volken een dergelijke houding aan te nemen tegen zonen van hetzelfde land? Het doel van den heer De Vries is: de AVRO uit den aether. Dat kan niet anders dan door strijd. Deze wordt bewust ont ketend, terwijl het een sociaal belang is dat er rust en tevredenheid in een land heerschen. Tenslotte geef ik den heer De Vries in overweging om Adama van Scheltema's „Wat deed gij?" goed te lezen en in het hoofd te prenten. En wanneer hem dan eenmaal deze vraag zal worden gesteld, dan hoop ik, dat hij door zijn antwoord zal bewijzen, dat hij tot inkeer is gekomen en van nu af medewerkt aan het heil der menschheid. Laat hij dan ophouden met oneenigheid te zaaien. Dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, luistervink H. MTTJAARD, Bloemendaal*

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 14