Van de sneeuw naar de zon. HAARLEM'S DACBLAD DINSDAG 27 JANUARI 1931 De tiende Rallye naar Monte Carlo. Op den mooien weg van Krusaa naar Fredericla, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Fa. GEBR. BRAKEL Sophiaplein 6-I2 Tel. 10533 BADEN GEYSERS tilt <ïen hemel gevallen. Hij was daarbij zeer hulpvaardig, bood direct aan met Oslo te telefoneeren opdat wij ons startpunt daarheen konden verleggen. Direct werd met de andere heeren geconfereerd en we waren het unaniem er over eens, dat dit de beste oplossing zou zijn. De heer Bon wilde in geen geval weer door dat land van Gham, en wij besloten den volgenden dag per boot naar Oslo terug te keeren. Na een reis van 22 uur kwamen wij op 15 dezer weer in Oslo aan, heerlijk uitgerust op deze gezellige kust-boot De kapitein, stuur man, passagiers, stewardess allen waren ze onze vrienden geworden. Onze amateur foto graaf had hier heerlijk den tijd gevonden eenige dozijnen opnemingen te maken. Onze trotsche Graham werd met een grooten takel weer buiten boord geheschen, er kwam heet water in den radiateur en zoo reden wij wederom Oslo binnen, nagegaapt door velen die in ons. een nakomertje zagen. Den volgenden morgen 16 dezer vervoegden wij ons al vroeg aan het Secretariaat der Norste Automobilklub, waar wij zeer wel willend werden ontvangen De Noren zijn charmante sportsüui, doch ze konden maar niet 'begrijpen waarom wij niet in St-avanger wenschten te starten. Voor hen met die kleine wagens en smalspoor is het ook iets anders, maar wij wilden liever niets riskeeren. Op het secretariaat troffen wij kapitein Polis met overste Sweerts de Jongh en 2 an dere militairen die aanvankelijk ook in Stavanger wilden starten, maar om dezelfde reden als wij daarvan afzagen. Als derde was de bekende coureur Louis Chiron aanwezig, die eveneens uit Oslo inplaats van Sta vanger wilde vertrekken. In ons carnet de route, werd een verkla ring geplaatst dat de Kongl. Norske Automo bilklub ons permissie gaf in Oslo te starten, maar dat zij de interpretatie van art. 4 van het reglement aan de International Sporting Olub te Monte Carlo overdroeg. Bedoeld artikel 4 van het reglement, geeft juist plein pouvoir aan de startende Clubs, en is „sans appel" zoodat wij tegen de be doelde clausule heelemaal geen bezwaar had den. Later zou blijken dat er ergens een angeltje schuilde. A. C. KROES. GOUDAANKOOPEN VAN DE NED. BANK. EEN LAGER GEHALTE WORDT GEACCEPTEERD. In navolging van de Bank van Frankrijk en de Duitsche Rijksbank heeft de Neder- landsche Bank thans besloten om eveneens goud van lager gehalte aan te nemen dan tot nu toe gewoonte was. Deze maatregel heeft de Bank genomen, voornamelijk in ver band met de afgifte van z.g.n. standaard goud door de Bank van Engeland. De betrokken bepaling in de beschrijving van den werkkring der Bank welke tot nu toe vastste'de, dat de Bank in den regel al leen baren koopt „van een gewicht van on geveer 12 1/2 K.G., en met een gehalte van ten minste 994 duizendsten fijn", zal thans luiden: „In den reeel koopt de Bank alleen baren van een gewicht van ongeveer 12 1/2 K.G. en met een gehalte van ten minste 0.994 fijn, met dien verstande, dat de bank ook baren koopt van een lager gehalte, mits deze ten minste 0.899 fijn inhouden en gevormd zijn uitsluitend door versmelting van munten der meest gangbare soorten". ANNA PAVLOWA HERDACHT. BEGRAFENIS TE HAMPSTEAD. Het Concertgebouworkest heeft Zondag Anna Pavlowa herdacht door de uitvoering- onder leiding van Cornelis Donper van „Eine Steppenskizze aus Mitt-elazien" van Borodin en „Ie Cygne" van Saint-Saëns uitgevoerd door Henk van Wezel met harpbegeleiding. Orkest en publiek herdachten staande gedu rende eenige minuten de danseres. Het stoffelijk overschot van Anna Pavlowa zal op de baar geplaatst worden in de Rus sische Orthodoxe Kerk aan de Buckingham Palace Road te Londen. Daarna had de ter aardebestelling te Hampstead plaats vinden. VECHTPARTU MET DE POLITIE TE ENSCHEDé. AGENT EN AANVALLER GEWOND. In Zweden aangekomen stuitten wij direct op moeilijkheden. Ten eerste is aldaar links rijden en rechts voorbijrijden voorschrift, en daarop werd ons door de bijzonder vriendelijke tolbeambten gewezen. Bagage werd niet onderzocht, alles leefde mee in de Rallye, en wenschte ons „good luck". De Zweedsche wegen zijn over het algemeen smal en in dezen tijd van het jaar zelden goed. In deze maand waren ze bepaald slecht en spiegelglad. Wij probeerden eerst zonder kettingen te rijden, maar na een 20 K.M. besloten wij een garage te zoeken en daar kettingen te monteeren. Maar in Zweden zijn de garages niet zoo dik gezaaid als in ons dierbare vaderland, en toen besloten wij de kettingen zelf maar om te leggen. Ook al om daarin wat meer oefe ning te krijgen want de berichten die wij uit het hooge Noorden hadden ontvangen, luid den niet al te gunstig. Waarde lezer, het omleggen van kettin gen om de wielen van een auto is geen sine cure. Vooral niet bij een 25 gr. vorst op een open landweg zonder beschutting. Wij moes ten den wagen opcriccen, de kettingen moes ten vastslulfcen en na een paar uur hard wer ken zat het geheel eerst naar onzen zin. Nu ging het rijden beter, het tempo kon tot ca. 50 K.M. per uur worden verhoogd, en "oor 8 uur 's avonds kwamen we1 in onze 3e etappe Gothenburg binnen. Gothenburg is de 2e stad van Zweden, beroemd door haar univer siteit, en door het Kanaal dat dwars door Zweden deze stad met de hoofdstad Stock holm verbindt. Een tocht over dit kanaal, die meer dan 24 uur duurt is 's zomers een eve nement, en trekt duizenden toeristen. Maar het is winter en dan ziet Zweden vooral in deze lage gedeelten er geheel ander,s uit en maakt eeu verlaten indruk. Wij waren blij den volgenden morgen, na een verkwlkkenden slaap deze stad te kunnen verlaten, om de 370 K.M. die ons van Oslo scheidden af te leggen. Nu zijn er naar die stad verschillende wegen, en wij vroegen in- liohtingen in een klein plaatsje Hassleholm, waar wij in een landelijk hotelletje een paar eieren met brood en koffie verorberden. Want van een anderen maaltijd was geen sprake. Ons werd een zeer korte weg gewezen, waar door wij, naar wij uitrekenden, ongeveer 1 uur vroeger in Oslo zouden aankomen. Eén raad wil ik anderen geven: vraag nooit in lichtingen in kleine plaatsjes en vooral niet in Zweden. Met de beste bedoelingen be zield wees men ons een weg die dwars door een bosch leidde en over een tamelijk hoogen berg, waar vóór ons geen enkele auto ge passeerd was. Ik wil niet van levensgevaar spreken, maar zonder de stuurmanskunst van onze heeren Bon en Nefkens lagen we nu misschien al in een ravijn. Twee maal bleef de auto in de diepe sneeuw steken; de wielen draaiden in het wilde rond, van ach teruit noch vóóruit was sprake. Geen levend wezen was er te zien, alleen sneeuw en spar ren. Dus de spaden te voorschijn gehaald, en sneeuiw scheppen, den weg onder de wielen vrijmaken, zoodat de wielen weer pakten. Teen onze reisdekens onder de achterwielen gelegd, het geval even fotografisch opgeno men en werkelijk de wagen reed weer. Na 10 K.M. hetzelfde tobben, we stonden toen zeer steil, ik denk een stijging van 1-5 M.. En weer kwamen we er door. Door het hard werken bleven we warm,, wat bij de .groote koude een geluk was. De weg was hier nauwelijks 3 M. breed, aan belde zijden een diepe kloof, geen levend wezen te bekennen. Met galgenhumor syraken we van het land van G'ham, waar we blij zouden zijn weer uit te komen. Maar voorlooplg ging het steeds verder en hooger. Een man zat aan het stuur, de overige duwden en met een vaart van 34 K.M. per uur kwamen we langzaam op den top Hier stonden enkele bewoners die ons sprakeloos aanstaarden. Het bleek bij na vraag dat deze weg in den winter onberijd baar was. Maar we waren od den top en zou den ook beneden komen. En aan dit lijden kwam een einde toen we het Noorsche grens station Wasbotten bereikten. Bijna waren we er voorbij gereden, toen een man in werkmanskleeding met een Russische muts op het hoofd ons staande hield. Auto's ko men hier zoo zelden voorbij dat de man allen tijd nam om de papieren voor ons in orde te maken. Hij gaf ons bovendien de verzekering dat wij verder tot Osla een goeden weg zou den vinden, en deze voorspelling kwam uit. In plaats van 1 uur vroeger kwamen we toen ongeveer 3 uur later op onze 4e pleister plaats aan. Voor het Grand Hotel een ge weldige oploop. Verschillende Rolley-auto's waren óf gelijk met ons aangekomen, óf reeds op weg naar Stavanger verder gereden. Wij prefereerden onze nachtrust in Oslo, werden geïnterviewd en gefotografeerd en bleven nog een paar uurtjes gezellig napraten over de reis met hindernissen. Den volgenden morgen, Dinsdag 12 dezer, vervolgden we vol goeden moed den mooien weg tot Drammen. Wel was ook hier veel sneeuw gevallen, maar door de goede zorgen van de Automobielclub was alles gedaan om onze éntrée in Noorwegen zoo goed mogelijk te doen zijn. Voorbij Drammen werd de weg woor spekglad, eh d° kettingen die wij om sneller te rijden weer hadden afgenomen, moesten opnieuw omgelegd worden. Toch was oppassen de boodschap, en enkele wagens die in de sneeuw vastzaten, waar schuwden bovendien, maar we hadden haast, wilden dcnzelfden avond nog in Kristians- sand aankomen, dus reden met een tempo van 50 K.M. Plotseling kwam ons rechter voorwiel in een geul die bevroren was, de wagen slipte in een greppel, en muurvast zaten we in de sneeuw. De sneeuwploeg kon die massa's niet verwerken, zoodat we hulp noodig hadden. Br kwam een man met een paar paarden aanzetten, 'n tiental menschen was ook spoedig ter plaatse, maar het hielp niet. We telefoneerden om een service-auto met hijschtakel en in no-time was deze ter plaatse. Met circa 2 uur oponthoud konden we onze reis vervolgen. Maar onze beproe vingen waren nog lang niet .ten einde. De weg naar Kristianssand slingert langs en over hooge rotsen, met aan weerszijden diepe ra vijnen. In de smalle wegen liggen diepe wagensporen die hard bevroren zijn. Wie nu met een smalsporigen wagen rijdt, heeft daar van niet zoo veel hinder. Bij ons was dit juist andersom. Onze maximale belasting en ons breede spoor dwongen, met de uiterste voorzichtigheid te rijden. Waren de wegen in Zweden niet best, hier werden ze moordend Alles is door ons geprobeerd om sneller voorwaarts te komen, de ijzeren kettingen werden afgenomen en vervangen door ■touw- kettlngen, maar onze wagen bleef op de ijs baan sulien. Toen weer andere ijskettingen opgelegd. En dan bij ca. 35 gr. koude! Wij klappertandden, want er moesten schakels afgenomen worden, beitels gehanteerd wor den e.d. Af en toe gingen wij hard loepen om niet de kans te loopen te bevriezen. Drie uren duurde deze obsessie. Het was Intus- sohen 3 uur 's nachts geworden en wij waren van 's morgens 9 uur uit Oslo, onderweg'. Onze etensvoorraad was uitgeput, wij waren in een onherbergzame streek met af en toe en enkel blokhuis. Wel brandde daar licht, maar de menschen waren in diepen slaap. Ze laten de lichten 's nachts maar branden omdat elec- triciteit bijna niets kost. Het lijkt zoo een hopeloos geval, maar na even hard werken gelukte het, den wagen vrij te majeen. De auto was niet in het minst beschadigd. Dood-op kwamen we om ongeveer 7 uur 's morgens in Arendal, waar we ons in 't Grand Hotel konden verkwikken. Tegen 9 uur vertrokken we op den 13en weer voor 't laatste gedeelte van ongeveer 120 K.M., dat we gelukkig met daglicht konden rijden. En om ruim 1 uur 's middags kwamen we in Kristianssand aan,, na ruim 30 uur worstelen over 370 K.M., dus met een gemiddelde van ca. 12 K.M. per uur. Is het een wonder dat de heer Bon met deze ervaringen geen lust had, zijn nieuwen wagen en eveneens zijn bemanning er aan te wagen? Er werd krijgsraad gehouden. Doorgaan of niet. Ondergeteekende was voor 't eerste, maar Liet zich overtuigen, dat de kans op succes uitgesloten was. Want 40 K.M. moesten per uur gereden worden en al bleven de eerste controles ook enkele uren langer open, het zou toch onmogelijk zijn met onzen zwaar beladen wagen op deze wegen een hooger gemiddelde dan 25 K.M. per uur te behalen. De heer Bon was moedeloos en wij allen met hem. Zooveel opofferingen, zooveel moeite voor niets. Maar eerst zouden wij gaan nisten na den emotievollen tocht. Na een uur onge veer werd op mijn kamerdeur geklopt en op mijn „come in" kwam een blozend heer binnengestapt, die zich als den heer Boogaard een in Kristianssand levend Hollander ont popte. De heer Boogaard, destijds uitgezon den door de Noorsche Gasmaatschappij, be kleed in Kristianssand een vooraanstande positie als directeur der gasfabrieken, en stelde zich voor aLs voorzitter der vocntrole- post Rally—Monte Carlo. Hij was voor deze functie aangezocht door de Kongl. Norske Automobilklub. Wat is er prettiger dan in vreemde lan den voor moeilijkheden staand, de hulp van een landsman té kunnen inroepen? Al kon- j dan wij ons in 't Noorsch vrij goed behelpen toch kwam de heer Roogaard voor ons als 1 BINNENLAND DE TOONEELCRISIS TE AMSTERDAM. Voorstellen en tegen voorstellen. DE HEER VERKADE DOOR DE K. V. NIET GEWENSCHT. De motie van de Ned. Tooneelkunstenaars- vereeniging bedoelt eigenlijk te zijn een con- travoorstel, om name/ijk tot 1 Augustus den huidigen toestand te bestendigen, het Am sterdamsch Tooneel er door te helpen tot dien tijd, hoewel dit financieel een grooter verlies voor de geëngageerden beteekent, om dan in rustiger atmosfeer een fusie tot stand te brengen. De motie geeft verder te kennen, dat de artisten van het Amsterdamsch Tooneel in deze omstandigheden de consequenties niet voor hun i-ekening kunnen nemen. Van de directie der Kon. Ver. „Het Neder- landsch Tooneel" vernam het Hbld., dat het. naar haar inzicht, noodig is, eerst met de leden van het „Amsterdamsch Tooneel" tot overeenstemming'te geraken alvorens een „of ficieel" fusie-voorstel tot- de naami. vennoot schap „Het Amsterdamsch Tooneel" wordt gericht. De Kon. Ver. acht het noodzakelijk, aleer een dergelijk voorstel te doen, eerst na te gaan, hoe de verhouding tusschen de N.V. „Het Amst. Tooneel" en hare leden is. Aan de eigenlijke zakelijke regeling moeten dus besprekingen metde tooneelisten aan gaande de artistieke- en de salaris-quaestie voorafgaan. De directie der Kon. Ver. beschouwt de motie van het Amst. Tooneel als een tegen voorstel waarover deze onderhandelingen dus. zullen moeten loopen. Van deze zijde werd bevestigd, dat de voorwaarden inhouden een op zij schuiven van den persoon van den heer Ed. Verkade. Men verzekerde voorts, dat bij een fusie de „artistieke ongereptheid" der leden van het Amst. Tooneel gegarandeerd zal zijn en dat o.m. de regisseurs van het Amst. Tooneel hunne werkzaamheden op denzelfden voet voort zullen kunnen zetten. De basis, die de Kon. Ver voorstelt is 120 per maand plus 50 pet. van het restende sa laris voor de spelers Wantrouwen bij het A. T. Omtrent de vergadering die Zaterdagnacht gehouden is door het gezelschap het Am sterdamsch Tooneel met de directie, ver neemt de Tel. nog, dat gedurende het eerste gedeelte dezer vergadering behalve de heer Van Dalsum, ook de heer Verkade aanwezig was. Op die vergadering werd door den ac countant van het Amsterdamsch Tooneel, dr. A. Sternheim een overzicht gegeven van den financieelen toestand en de ooi-zaken die ge leid hebben tot de débacle. Toen daarop de motie van wantrouwen tegen het financieele beleid, welke uit de verg-adering opkwam, in stemming werd gebracht en met algemeene stemmen (één blanco) werd aangenomen, deelde de heer Verkade mede verder niets te zeggen te hebben en op zijn kantoor beschik baar te zijn voor degenen die hem zakelijk te spreken hadden. Aftreden van Verkade? Naar het blad verder bij geruchte verneemt zou de heer Eduard Verkade voornemens zijn af te treden als directeur van het Amster damsch Tooneel. Henri Eerèns verlaat het A. T. De heer Henri Eerens heeft meegedeeld, dat hij in geen enkele voorstelling van het Amsterdamsch. Tooneel meer zal optreden. Twee agenten van politie te Enschede maanden in den nacht van Zaterdag op Zon dag in de Oldenzaalschestraat ter hoogte van het hotel De Klomp eenige personen, onder wie de bij de politie bekende gebroeders J. 3. die belust waren op een relletje, aan om door te loopen, waaraan geen gevolg werd ge- eeven. De broedeirs begonnen handtastelijk te worden en een der agenten kreeg een stomp in het gelaat. Deze trok zijn sabel, welke hem evenwel werd ontnomen door G. B., die den agent er een slag mee over het hoofd toebracht, tengevolge waarvan deze een 8 c.M. groote wonde onder het rechteroog kreeg. De door G. B. weggeworpen sabel werd door J. B. opgeraapt, die den anderen agent ermee te lijf wilde gaan, doch bij den aanblik van de getrokken revolver de plaat poetste. Inmiddels had de agent R. drie schoten ge lost op G. B. waarvan twee hem in de rech terborst troffen. Na verbonden te zijn in het politiebureau is de agent R. ter verpleging opgenomen in het R. K. ziekenhuis; G. B„ wiens toestand redelijk is werd overgebracht naar het pro- testantsche ziekenhuis te Ziekenzorg. „IM WESTEN NIGHTS NEUES" TE BATAVIA. DUITSCHERS WILDEN EEN VERBOD. Na een verzoek van den Deutschen Verein te Batavia om de film „Van het Westelijk front geen Nieuws", te verbieden, hebben de autoriteiten, o.w. de heeren Miihlefeld, direc teur van Binnenlandsch Bestuur, en Hartelust gouverneur van West-Java, de vertooning bijgewoond, meldt het Hbld. De film werd daarna voor publieke vertooning goedgekeurd, aangezien op geenerlei wijze anti-Duitsche ten denzen zijn waargenomen Te Medan was de rolprent te voren reeds vertoond. HOOG BEZOEK AAN DE R.A.L De Fransche gezant, de heer Kammerer heeft met den consul, den heer Louis J. F. Judas, een bezoek gebracht aan de tentoon stelling. De voorzitter, de heer J. Leonard Lang en de comité-leden ontvingen de gasten en leidden hen rond. Ook de Duitsche gezant heeft de epxositie bezocht. Hij werd rondgeleid door den heer K. Landeweer. De toeloop van de bezoekers was volgens de Tel. ook op dezen tweeden dag grooter dan op den overeenkomstigen. dag van verleden jaar. BOYCOT VAN EEN ONDERWIJS- VACATURE. VERBOD OM ALS HOOFD TE SOLLICI- TEEREN. Naar aanleiding van een oproep voor solli citanten voor de betrekking- van hoofd eener school te Amsterdam voor een achttiental vacatures hield de Bond van Nederl. Onder wijzers aldaar een door ongeveer 500 perso nen bezochte vergadering. Na uitvoerige toe lichting en eenige discussies werd met op één na algemeene stemmen aangenomen een voorstel van Hoofd- en afdeelingsbestuur van den Bond. luidende: De afdeeling Amsterdam van den Bond van Nederl. Onderwijzers, gehoord de uiteenzet ting van den stand der Ancienniteitsactie. van oordeel, dat deze actie met kracht moet worden voortgezet en dat de onthouding van sollicitatie daarbij een onmisbare factor is. beriuit: dat het verbod van solllicitatie, in 1929 uitgevaardigd, zal worden gehandhaafd dat dus geen van haar leden gehoor mag geven aan den thans loopenden oproep voor sollicitanten, bij het B.O., het G.L.O. en het U.L.O. en draagt het bestuivr op een zoo krachtig mogelijke actie te beginnen, opdat ook de tot sollicitatie bevoegde leden van het onderwijzerscorps te Amsterdam, die geen lid der Bondsal'deeling zijn, zich bij dezen oproep van sollicitatie zullen onthouden. BANKLOOPER TE ROTTERDAM OVERVALLEN. Dapper verweer van een 16-jarige. HIJ LIET ZICH ZIJN TASCH NIET ONTROOVEN. Zaterdag heeft in den Houttuin te Rot terdam een brutale roofoverval plaats ge had. De 16-jarige J. v. E., die in dienst is bij de firma Van R„ was tegen 11 uur 's ochtends naar een bankinstelling geweest en kwam daarvan om kwart over 11 terug. Hij droeg- een actetasch onder zijn arm, waarin ruim 2000 gulden geborgen waren. In de vestibule van het kantoor van de firma van R., dat aan de Houttuin gelegen is, gekomen, werd hij door twee mannen overvallen, die hem enkele harde vuistslagen op het gezicht toebrachten, waardoor hij op den grond viel. Hij zag nog dat een derde man op straat op den uitkijk stond, terwijl een gierde de tochtdeur, die van de vestibule toegang geeft tot de trap, vasthield. De jongen liet zich echter door de groote numerieke meerderheid van zijn belagers niet intimldeeren. Hij begon luidkeels te schreeuwen en hield de tasch zoo stevig vast, dat de laffe aanranders geen kans zagen, hem die te ontrukken. Het geschreeuw had intusschen de aandacht getrokken van het kantoorpersoneel van de firma Van R. In allerijl kwamen een paar kantoorbediende naar beneden en op hun komst namen de aanvallers de vlucht. Zij renden den Houttuin uit naar de Valken- steeg, vervolgens door de Goudsche Wagen straat en de Breedestraat, achtervolgd door enkele kantoorbedienden. Deze verzuimden echter de aandacht van het publiek op de vluchtelingen te vestigen en daaraan is 't on getwijfeld te wijten, dat het laffe viertal dooi? allerlei zijstraatjes een goed heenkomen, zocht en er in slaagde te ontsnappen. Er is -echter een vrij volledig signalement van hen bekend geworden en aan de hand daarvan stelt de politie thans een uitgebreid onderzoek in. De kantoorbediende, door wiens kranig en kordaat optreden de overval mislukt is, wist nog te vertellen dat twee van de aanranders hem bij de bank hebben opgewacht en van daar naar het kantoor gevolgd zijn. SCHIPBREUK OP DE ZUIDER ZEE. SCHIPPERSGEZIN UREN IN HET WATER. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is de klipperaak „Risico", schipper W. Spoelstra, geladen met hout, varende van Amsterdam naar Almelo, ten gevolge van den hevigen storm op het Kamper Zand (ten Z. van het Keteldiep) geraakt en gezonken. Aan boord bevonden zich de schipper, zijn vrouw, zes kinderen en een oude moeder van 92 jaar, die naar de Tel. meldt, allen tot over hun middel in het water stonden, tot zij door Elburgsckl visschers werden gered. Het langdurige, koude bad schijnt geen nadeeligen invloed op de schipbreukelingen te hebben gehad. De oude moeder vertelde de laatste drie jaar drie schipbreuken te hebben meegemaakt. Schip en lading waren verzekerd. DERTIGJARIG HUWELIJKS FEEST VAN DE KONINGIN. 7 FEBRUARI. Op 7 Februari zal het dertig jaar geleden zijn dat de Koningin en Prins Hendrik in het huwelijk traden. Naar de Tel. verneemt, zal het 30-jarig hu welijksfeest ten paleize gevierd worden. De jaarlijksche voorjaarsreis van de Koningin zal daarom eenigen tijd uitgesteld worden. W. J. KERNKAMP, t LID VAN PROVINCIALE STATEN. Zaterdagavond is te Edam plotseling over leden, 66 jaar oud, de heer W. J. Kernkamp, lid der Provinciale Staten van Noord-Fnl- land, lid van het hoofdbestuur van de Chris telijk Historische Unie, dijkgraaf van het hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen, in Kennemerland en West-Friesland, dijkgraaf van den Zuidpolder onder Edam, hoogheemraad van het hoogheemraadschap Noord-Hollands Noorderkwartier, plaatsver vangend dijkgraaf, tevens heemraad van het waterschap De Purmer en voorzitter van den Bond van Waterschappen in Noord-Holland, oud-wethouder van Edam. De heer Kernkamp was in de Staten uiter aard een expert in waterstaatswerken. Hij was er een zeer geziene figuur. SOCIALISME EN KERK. EEN COMITé TOT VEREENIGING VAN BEIDE. Het comité „Socialisme en Kerk", dat onder voorzitterschap staat van ds. F. Kuiper, doopsgezind predikant te Krommenie, publi ceert in „Het Volk" een manifest, waarin het betreurd wordt, dat de kerk zich steeds af zijdig heeft gehouden van het socialisme en gezegd wordt, dat het comité het in het licht van de evangelische prediking van het Ko ninkrijk Gods zijn roeping acht om in de rijen der S.D.A.P. mede te strijden, zonder to treden buiten de geloofsgemeenschap der Chr. Kerk. Het manifest is geteekend door Ds. F. Kuiper, voorzitter, C. Inja, B. Ruitenberg, F. Boerwinkel Jr.. H. Quarles van Ufford, se cretaris en door 155 anderen. NEDERLANDSCH STOOMSCHIP IN GEVAAR. RHEA" OP EEN ROTSKUST VOOR ANKER. Volgens een Llovd's-telegram. is het Neder- landseh motorschip Rhea" van de Kon Ned- Stbt.Mij te Amsterdam met motorschade voor anker gegaan op 7 miil afstand ten Westen van Jeremie Point (Haiti). Daar het schip slechts op 300 voet van de rotsen ligt, is de positie gevaarlijk, want mocht men er niet in slagen de schade te herstellen, dan is de kans niet buitengesloten, dat de ankers niet zullen houden en het schip op de rotsen ge* worpen wordt.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 12