TEMTOOffiTELUM j AMSTERDAM Uit Haarlem's Gemeenteraad. AUTOMOBIELEN HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 29 JANUARI 1931 (Vergadering van Woensdagmiddag 28 Januari), (Vervolg). Restauratie Bakenesserkerk. Na de revue der hamerstukken kwam aan de orde het voorstel van B. en W., om een subsidie toe te kennen voor de restauratie der Bakenesserkerk. De heer Peper (communist) vond geen reden om gelden uit de openbare kas beschik baar te stellen voor de herstelling dezer kerk. De belanghebbenden moeten daarvoor zelf zorgen. De heer Visser (Christelijk Historisch) wees er op, dat de Bakenesserkerk een bij zonder mooi gebouw is. Daarom is het een belang der gemeente om mede te werken dit gebouw voor de toekomst te behouden. Mr. Gerritsz (S.D.AP.) wethouder van openbare werken, verdedigde hot voorstel. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met de stemmen der communisten tegen. De brug over het Donkere Spaarne. In verband met het vroeger genomen raadsbesluit om plan 3 uit te voeren, vragen B. en W. voor den bouw van de nieuwe brug over het Donkere Spaarne een crediet van f 403.200. B. en W. deelen evenwel mede. dat, nu de kosten van dezen brugbouiw beteT overzien kunnen worden, zij het alsnog raad zaam zouden vinden als de raad kon be sluiten het goedkoopere plan 2 uit te voe ren. B. en W. hebben indertijd plan 2 aanbe volen, maar de meerderheid van den raad sprak zich toen in beginsel uit voor plan 3. De burgemeester de heer C. Maarschalk heeft een uitvoerige nota aan den raad ge zonden om te betoogen, dat de nieuwe brug over het Donkere Spaarne in de toekomst geen primaire brug zal worden. HIJ geeft daarom in overweging eerst de nieuwe brug over het Zuider Buiten Spaarne te bouwen en de bestaande Gravesteenenbrug te restau- reeren. Naar aanleiding van deze nota stellen de heeren Loosjes c.s. voor om de beslissing over het bouwen van een brug over het Donkere Soaarne vcorloopig uit to stellen en de brug over het Zuider Buiten Spaarne te laten voorgaan. De heer Loosjes (Vrijheidsbond) meen de, dat hij niet veel ter toelichting behoeft te zeggen. Het voorstel spreekt voor zich zelf. Spreker wees op de nota van den burgemees ter en het interview van Haarlem's Dagblad met den Commissaris van Politie. In November 1930 waren B, en W. er voor om de Rustenburgerlaan te laten voorgaan. Geroep: Niet November 1930, maar No vember 1929. u vergist u een jaar. Na de stukken nagekeken te hebben, er kende de heer Loosjes dit. Maar toch vroeg hij: waarvan zijn B. en W. nu van gedachten veranderd? De heer Van Llemt (R.-K.) was het niet eens met de heeren die meenen, dat bij het Donkere Spaarne in het geheel geen brug gebouwd behoeft te worden. Er moet op die plaats een brug komen. Maar dat behoeft geen brug van 5 1/2 ton te zijn. Zonder be zwaar kan het goedkoopere plan gekozen worden. Dat is een verschil van meer dan een ton. Het groote verkeer naar buiten gaat over de Catharijnebrug en over de Lange brug. Als de nieuwe weg AmsterdamIJmulden klaar is. zal de Catharijnebrug belangrijk ontlast worden. Als de brug bij de Rusten burgerlaan klaar zal zijn, zal het verkeer over de Lange burg ook sterk verminderen. Men houdt aan de Lange brug misschien slechts 1/3 van het bestaande verkeer over. Als dan nog een brug over het Donkere Spaarne gebouwd zal worden, zal de Lange Brug alleen noodig zijn voor het verkeer tus- sehen de stad en het Slachthuiskwartier. Daardoor is het wellicht niet eens noodig om een nieuwe Lange brug te bouwen. Het is ge- wenscht den brugbouw over het Donkere Spaarne te bespoedigen, want er zit veel werk voor de arbeiders in. Met plan II wordt een deugdelijke over brugging van het Spaarne bij het Donkere Spaarne verkregen. Er zal 100.000 mee uit gespaard worden. Die kunnen dan gebruikt worden om de Schoterbrug en de Maerten van Heemskerkbrug te vernieuwen. Daaraan is ook groote behoefte. Plan III is wel beter dan Plan II, maar het Is ook een verschil van meer dan een ton. De heer Miezerus (C.-H.) vond het voorstel Loosjes mosterd na den maaltijd. Be ter zou geweest zijn als de heer Loosjes vroe ger de voorstellen van spreker had gesteund. Dan zou de raad zich uitgesproken hebben voor zijn voorstel om eerst de brug over het Zuider Buitensuaarne te bouwen. Spreker is altijd voor plan II geweest, daar om zal hij daarvoor ook stemmen. De heer Klein Schiphorst (R.-K.) vond het onjuist, dat B. en W. zoo weinig eerbied hebben voor een raadsbesluit, dat zij nu pogen om alsnog plan II uitgevoerd te krijgen. De raad is aan zijn eer verplicht vast te houden aan plan III. Openbare Werken irf nu wel met een hoogere raming gekomen, maar het verschil tusschen plan II en Hl is in verhouding hetzelfde gebleven. In het aangevraagde crediet zit 80 pet. voor arbeids loon. Spreker heeft het oordeel gevraagd van den nieuwen directeur van Openbare Wer ken. Die ambtenaar is gekomen n a het raads besluit tot plan III te kiezen. Hij heeft ver klaard. dat hij het betreuren zou indien als nog plan II uitgevoerd zou worden. De heer Klein (R.-K) verwonderde er zich over. dat B. en W. geen voldoende reke ning houden met het Verkeersrapport. In dien B. en W. hem geen voldoend antwoord kunnen geven, zou spreker voor uitstel stemmen. De heer Re in al da (S.D.A.P.) verklaar de. dat er gevaar in steekt, als de raad een genomen beslissing herziet, want waar moe ten de ambtenaren, die de voorstellen moe ten uitwerken, zich dan aan houden? De raad heeft een commissie benoemd om met eenige deskundigen een Verkeersrapport samen te stellen. De raad heeft, als een uit vloeisel van dit rapport, besloten om van de smalle Damstraat een p r i m aire weg te maken. Daarmede zij" groote kapitalen ge moeid. Daarmede hangt samen het bouwen yan een nieuwe brug over het Donkere Spaarne. Nu wil de heer Loosjes van dien brugbouw afzien, althans voor den eersten tijd. Er is nu voorgesteld, om de brug over het Zuider Buitenspaarne te laten voorgaan. Maar daarvoor heeft de gemeente nog niet de noodige gronden. Indertijd heeft spreker er op aangedrongen om de onteigening daar van te bespoedigen. Spreker heeft er zich over verheugd, dat de directeur van Open bare Werken thans op spoed heeft aange drongen voor de onteigening. Er wordt veel over de nieuwe Spaarne- bruggen geschreven en gesproken. Daarbij worden evenwel onjuiste dingen naar voren gebracht. De Catharijnebrug is in de toe komst niet bestemd voor het primaire ver keer, want er zal nog een brug ten N. van de spoorbrug komen. Bovendien komt er la ter ook nog een brug ten Zuiden van de brug bij de Rustenburgerlaan, namelijk bij de Spaarnelaan. De heer Rel na ld a verwacht dat door den tijd de Burgwal gedempt zal wrden. De heer Van L i e m t (R.-K.)Zondert u Rijnland uit? De heer Rel na Ida: Ja. De nota van den burgemeester is helaas nu pas gepubliceerd. Zat de burgemeester nog te studeeren over de statistieken toen de raad in Juni zijn besluit nam? Waarom heeft hij ons ln Juli dan niet gewaarschuwd. Dan zou de raad zijn beslissing misschien uitgesteld hebben. De statistieken van den burgemeester heb ben spreker niet overtuigd. De Melkbrug is een heel oude brug, die niet kan doordraaien. ALs men doordraaiende bruggen neemt, dan wordt de toestand 50 pet. gunstiger. De man die de nota voor de burgemeester schreef (ge lach) heeft zloh vergist wat het verkeer op de Hou ..markt betreft. De Voorzitter: de bedoeling was, dat de auto's die uit Amsterdam komen door de Koralensteeg gaan naar de Houtmarkt en zoo naar de nieuwe brug over het Donkere Spaarne. De heer Reinalda: als de auto's zullen staan bij de Koralensteeg als de nieuwe brug open zou zijn, dan moeten er wel 100 auto's staan als het verkeer zóó druk is, moet die brug over het Donkere Spaarne er dadelijk komen. Voor de nieuwe brug zal Plan m gekozen moeten worden. Plan II heeft de heer Klein Schiphorst indertijd een blinde darm genoemd en dat is Juist. Plan III zal f 106.000 duurder worden, maar dit geld zal goed besteed zijn, op dat puni ls een goede brug noodig. De Gravesteenenlbrug heeft veel reden gegeven tot klachten. Het onderhoud Ls zoo duur, dat wij voor dit geld twee nieuwe brug gen hadden kunnen bouwen. De heer Visser (C.H.) voelde veel voor de gedachte van den burgemeester. B. en W. hebben toegezegd, dat de brug over het Zuider Buiten Spaarne binnen twee jaar klaar zal zijn. Het ls volkomen juist, dat een lage brug over het Donkere Spaarne een belem mering zal zijn voor het scheepvaartverkeer, die weer belemmering voor het rij verkeer zal tengevolge hebben. De Voorzitter zei. dat toen de raad in Juni het principe besluit nam, geen details bekend waren. Eerst later is hem gebleken dat voor de nieuwe brug een lage doorvaart- hoogte was ontworpen. Vandaar dat hij me: cijfers den raad heeft willen waarschuwen. De tijden in zijn nota genoemd, betreffen alleen het doorvaren van de brug. Dus niet het openen of sluiten van de brug. Het oude sys.eem der Melkbrug heeft er dus niets mee te maken. Dinsdag zijn nog 5 botters door de brug gegaan en dit heeft niet minder dan 25 minuten gekost. Daarom heeft spreker ln bescheiden over weging gegeven om eerst de brug over het Zuider Buiten Spaarne te bouwen. Daarna kan" overwogen worden wat er nog ln de binnenstad gedaan moet worden. Spreker verwacht, dat als de nieuwe brug over het Zuider Buiten Spaarne klaar zal zijn er ook de nieuwe brug over het Noorder Spaarne zal zijn gemaakt, er van de binnenstad zal niet veel meer over zijn(gelach). Ik bedoe. van het verkeer. De Commissaris van Politie deelt mijn meening volkomen. Dat is de man die over het verkeer kan oordeelen. De gemeente moet in deze tijden zeer spaarzaam zijn met haar uitgaven. Wij weter. nog niet waarvoor wij kunnen komen te staan. De Provincie heeft het voornemen van een nieuw kanaal te graven van het Noorder Buiten Spaarne door den Waarderpolder naar het Zuider Bulten Spaarne. Het is evenwel aan te nemen, dat voorloopig daarvan niet veel zal komen. De Wethouder van Openbare Werken, Mr. Gerritsz (s.d.a.p.) zei. dat de heer Loosjes zich een jaar heeft vergist. Het is door B. en W. in den loop van dit jaar gezegd, waar om de brug over het Z. B. Spaarne niet kon voorgaan. Wij moeten wachten tot het uit breidingsplan ls goedgekeurd. Ged. Staten hebben het aan de gemeente teruggestuurd omdat er wijzigingen in moeten komen ln verband met oen verandering in de provin ciale wegen. Toen die vertraging kwam, Ls begonnen om het pLan voor het Donkere Spaarne uit te werken. De heer Loosjes heeft op een verklaring van den Commissaris van Politie gewezen Dit betreft een Interview met een dagblad Het is evenwel niet juist, dat de Commissaris crltiek uitoefent op een genomen raadsbe sluit. In plan III zit ongetwijfeld meer artoelds. loon. dan in plan II. Spreker geloofde even wel niet, dat in plan III zooveel meer ar beidsloon zit aLs de heer Klein Schiphorst heeft voorgesteld. Ing. Harmsen van het Bruggenbureau dk alle bruggen voor het rijk beoordeelt, heeft deze brug bekeken en daaraan zijn goed keuring gehecht. De burgemeester heeft berekend, dat de nieuwe brug over het Donkere Spaarne 3 uur per dag open zal zijn. Dit berust op tel lingen van de politie. De ambtenaren var Openbare Werken zijn evenwel ook aan het tellen gegaan. Hun conclusie Ls. dat de brug hoogstens 1uur per dag geopend zal zijn. De Gravesteenenbrug is niet op te kale fateren. Dat ls een kippenbruggetje. De nieuwe brug.over het Donkere Spaarne Ls niet allereerst als deel van een primairen weg bedoeld, maar voor het verkeer Amster- damsche Poortbinnenstad. Als plan II alsnog zou worden gekozen, zal dit aan Openbare Werken een vertraging van ongeveer 6 weken geven. Als men eerst de brug over het Z. B. Spaarne wil bouwen, zal dit een vertraging van maanden, misschien wel van een jaar, geven. Met het oog op den toestand op de arbeidsmarkt is dat nie; gewenscht. Er Ls nu buitengewone slapte in de metaalindustrie. Als wij nu de brug over het Donkere Spaarne gaan bouwen, dan zal een onderneming geholpen zijn, want in dien brugbouw is I 60.000 arbeidsloon voor me taalbewerkers begrepen. Spreker verdedigde plan ITI, zooals ook in het voorstel van B. en W. Is opgenomen. De heer V a n L i e m t (R.K.) bleef erkennen dat plan III bfter is, maar de hoogere uit gaaf van f 106.000 ls niet gewettigd, omdat plan II toch ook goed is. Plan III zal een ton meer kosten dan vroeger becijferd ls, daarom is het raadzaam nog eens de zaak te bekijken. Als Openbare Werken spoed achter de zaak zet, zal uitvoering van plan II geen belang rijke vertraging behoeven te geven. De heer Loosjes (Vrijheidsbond) bleef aanbevelen om eerst de brug over he- Zuider Buiten Spaarne te maken. De heer Reinalda (s.d.a.p) zei, dat de scheepvaart niet gebaat zal zijn met een verhooging der brug met 45 cM. Het aantal schepen dat dan onder de brug kan door varen, zal niet belangrijk stijgen. Wel zal het verkeer te land van die 45 cM. verliooging der bruggen veel last ondervinden. Wij heb ben 80 pet. belang bij het verkeer te land en slechts 20 pet. belang bij het waterver keer. Het verkeer te land stijgt veel sterker dan het vervoer te water. De raad moet als grondslag van het uit te voeren verkeerprogramma het rapport der verkeerscommissie nemen. Dat is wat anders dan het bekijken van een kaartje, aooals nu de burgemeester doet. De wethouder van financiën Mr. S11 n g e n- be r g (V.D.) las uit het voorstel van B. en W. de volgende passages voor: „Wij hebben ons afgevraagd of het, gelet op de enorme eischen welke tegenwoordig en zeker in niet mindere mate ln de naaste toekomst aan de gemeente-financiën wor den gesteld en mede gelet op de mogelijk heid, dat ln de naaste toekomst de Inkom sten der gemeente eerder dalende dan stijgen de zullen zijn, wel verantwoord is zonder dat daartoe dringende noodzakelijkheid aan wezig is, een bedrag van ruim f 106.000 meer uit, te geven". Naar aanleiding van dezen tekst wil ik iets zeggen(geroep dominé Slingen- berg!) De gemeente heeft pas een nieuwe leening van 4 millioen aangegaan tegen 4 pet. Die leening is er gelukkig goed ingegaan, in te genstelling met 4 pet. leeningen van eenige andere gemeenten. Spreker heeft toen, de raad dit besluit nam, in den raad hooren zeggen: „er is weerl" De raad moet evenwel heel spaarzaam zijn. Dit jaar moet nog een leening van 5 millioen aangegaan worden. De gemeente zal binnenkort 1 1/2 millioen gulden moeten beschikbaar stellen voor de Noorderhout, verder f 300.000 voor de nieuwe ■begraafplaats, f 100.000 voor onteigeningen. Bovendien komt er een nieuw Gymnasium of een nieuwe Meisjes H. B. S., een nieuwe zweminrichting, een nieuw gebouw voor den Geneeskundigen Dienst en den Keurings dienst, enz. Het zal de vraag zijn of wij al die plannen kunnen uitvoeren. Onze expansie Ls beperkt geworden. Bovendien staan wij aan een ver mindering van onze inkomsten. Wij moeten dus er voor zorgen dat onze capaciteit niet overschreden wordt. Belastingverhooging moet zoo mogelijk voorkomen worden. Als de raad voor een schoone lel stond, zou hij het voorstel-Loösjes steunen en de brug over het Donkere Spaarne nog niet bouwen. In verband met vroeger genomen raadsbe sluiten, is het heel moeilijk om de zaak stop te zetten. De Koralensteeg is verbreed, de Houtmarkt verbeterd, de Damstraat gedeel telijk verbreed. Daarom Ls het noodig de brug over het Donkere Spaarne te bouwen, maar men moet de goedkoopste oplossing kiezen, omdat die toch goed is. f 106.000 op de kapi- taaldienst opgenomen, moeten toch betaald worden. De heer Reinalda (SJ5.A.P.)ik heb gezegd, „het is het eerste jaar f 7500..." De heer Slingenberg: juist, mij is bij de begrooting het verwijt naar het hoofd gegooid, dat ik te veel leen. De heeren Rei nalda en Joosten De heer Joosten (SD.AP.)ik heb hier niets mee te maken(gelach). De heer Gerritsz wethouder (S.D.A.P.) betoogde, dat bij plan II de zoogenaamde blinde darm vervallen ls. De Commissaris van Politie heeft bij zijn interview uit het oog verloren, dat de brug over het Donkere Spaarne van beteekenis zal zijn voor het lo cale verkeer. Als de brug over het Donkere Spaarne verhoogd zou worden moet voor de huizen die er staan een keermuur gemaakt worden. Dat bederft het geheele stadsbeeld. Bovendien Ls zoo'n keermuur voor pakhuizen een onmogelijkheid. De Voorzitter: daarom moeiten wij er geen brug hebben. De heer Gerritsz: daar heb ik u, u wil er geen brug hebben. DeVoorzitter: ik vind de ontwor pen brug voor het stadsverkeer veel te zwaar. De heer Gerritsz: Ik bewonder uw stuurmanskunst ln den raad niet. De Voorzitter handhaafde zijn beden kingen tegen een lage brug aan het Donkere Spaarne. Verleden jaar zijn 29.000 schepen door het Spaarne gevaren. Het ls aan te nemen dat dit aantal ln de toekomst niet zal dalen. De brug zou daar altijd een hinderpaal zijn. Het voorstel-Loosjes om eerst de brug over het Zuider Bulten Spaarne te bouwen werd verworpen met 30 tegen 7 stemden, de 4 leden van den Vrijheidsbond, 2 communisten en Boes. Het voorstel van B. en W. om f 403.000 be schikbaar te stellen voor he^ uitvoeren van plan III werd aangenomen met 20 tegen 17 stemmen. Tegen stemden: Roodenburg, Gerritsz, Slingenberg, Baas, Boes, Adrian, Joosten, Wolff. Heldstra, Miezerus, van Llemt, Wol zak, Bijvoet. Loosjes, van Santé, Visser en Heer kens Thijssen. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. om de perceelen Spaarnwouderstraat 29 en 31 B aan te koopen en om f 55.000 be schikbaar te stellen voor de verbreedlng van de Wildemansbrug. Benoemingen. Benoemd worden tot leden van de com missie van toezicht op de Stads-bibliotheek en leeszaal de aftredende heeren Prof. dr. A. A. van Schelven en F. Keerwolf. Tot tijdelijk leerares aan het Gymnasium mej. M. H. J. te Kiefte. De politie en de Werkloozenrelletjes. De communistische raadsleden de heeren Peper en Oversteegen hadden aan den bur gemeester verzocht de volgende vraag te mogen stellen in de vorige zitting: „Op Woensdag 31 December en Dinsdag 6 Januari j.l. is door de politie, zonder dat daartoe eenige aanleiding bestond, op verre gaand hardhandige wijze opgetreden tegen groepen werkloozen. Is de Burgemeester bereid naar de voor naamste bedrijvers van dit optreden een on derzoek in te stellen en er ernstig voor te waken dat een herhaling daarvan voorko men worde?" De heer Overstee gen vroeg of deze in terpellatie nog van kracht is, nu die in de vorige zitting niet gehouden is. De Voorzitter ontkende dit. De heer Oversteegen (communist) Dan zal ik de interpellatie opnieuw Indie nen. De heer Peper (communist) drong aan op onmiddellijke behandeling. Den vorigen keer was het een abnormaal geval. Wij waren tegen onzen zin uit de zitting verwij derd. Toegezegd werd door den voorzitter, dat de interpellatie, als die opnieuw wordt in gediend, in de volgende zitting aan de or de zal komen. Stadsschouwburg. Op voorstel van B. en W. werd besloten het bij raadsbesluit van 23 Juli 1930ter be schikking van B. en W. gesteld bedrag van f 19.300, voor het doen aanbrengen van ver beteringen aan den Stadsschouwburg, ln verband met den zeer slechten toestand van de gemetselde borstweringen en gresversie- ringen op en langs de gevels van genoem den schouwburg te verhoogen met f 10.000 en alzoo te brengen op f 29.300 voor het ge deeltelijk afbreken en weer opmetselen van die borstweringen cn het, waar noodig. op nieuw aanbrengen en met lood afdekken van de gresversierlngen. Werktijdenbesluit Ingekomen waren vragen van den heer S c h o 11 (SD.A.P.) betreffende wijzigin gen in de Verordening op de Winkelsluiting (Kapperssalons en vrije middag). De heer Rooddenburg wethouder (C.H.) deelde mede, dat wat de kappers betreft, B. en W. gemeenr hebben, dat die zaak ge lijktijdig aan de orde gesteld zal worden met andere wijzigingen tot wijziging van de verordening op de winkelsluiting die ln voor bereiding zijn. De rechtsgeleerde commissie heeft de zaak van het Werktijdenbesluit bekeken en als haar meening uitgesproken, dat de regeling door een arbeidscontract mogelijk is. B. en W. hebben nu den wethouder van on derwijs aangewezen als voorzitter van de commissie van overleg van werkgevers en werknemers. De belanghebbenden zijn opge roepen tot een bijeenkomst op Maandag 9 Februari. De heer Sclholl (S.D.AR.) vond het niet goed om den gedwongen vrijen middag voor de kappers uit te sitellen tot andere wijzigin gen van de Verordening op de Winkelsluiting. B. en W. hebben een tijd van drie maanden ongebruikt voorbij laten gaan. Bovendien geloofde spreker niet, dat de heer Roodenburg de aangewezen man is voor onpartijdig voorzitter, omdat hij zich reeds te voren als tegenstander van een gedwongen sluiting heeft doen kennen. De heer Roodenburg, wethouder, ver klaarde, dat hij destijds in den raad mede gedeeld heeft, dat hij een voorstander van de bemiddeling was. De heer Castrlcum (R.K.) meende, dat een ander persoon aangewezen had moeten zijn als voorzitter. De heer Loerakker (R.K.) wees er op, dat de partij die niet wil medewerken om tot een schikking te komen, de consequenties moet aanvaarden. Zijn dit de werkgevers, dan zal de raad een verplichten middag vast stellen, zijn dit de werknemers, dan stelt de raad geen middag vast. Dit moet bij dit over leg duidelijk blijken. De heer De Braai (A.R.) verdedigde de benoeming van den heer Roodenburg tot voorzitter. De heer Boes (V.D.) meende, dat men de regeling voor de kappers afzonderlijk had kunnen regelen. Ook spreker meende, dat er een voorzitter had moeten aangewezen zijn die zich nog niet aan een uitspraak in deze gebonden had. De voorzitter meende dat er geen reden ls, om crltiek op deze keuze uit te oefenen. W erkverschaffing onder Castricum. De heer Castricum (R.K.) had vragen ingediend betreffende de loonen die betaald worden aan hen die werkzaam zijn bij de werkverschaffing onder Castricum. De wethouder Mr. Gerritsz (S.D.A.P.) deelde mede, dat 40 personen zich vrijwillig hebben opgegeven voor de werkverschaffing. Daarop zijn werkloozen opgeroepen, die even wel vrij waren in hun beslissing. Onder de 50 arbeiders die uitgezonden zijn, zijn 29 onge organiseerden en 21 georganiseerden. B. en W. hebben alsnog aan den minister gevraagd om de loonen te verhoogen. De heer Oversteegen (Communist) stelde een motie voor den raad zich te laten uitspreken voor een hooger loon voor de werkverschaffing. Deze motie werd niet ondersteund. Centraal Vervoer De heer Van Kessel (R.K.) had vragen gesteld over het uitbesteden van rijden voor het Centraal Vervoer. B. en W. hebben nu een rapport van den directeur voor de raads leden ter inzage legd. Spreker kan zich met dit rapport niet vereenigen. Het is ongepast, dat de directeur geïnsinueerd heeft, dat spre ker zijn vragen gesteld heeft om een bepaald persoon te be voor deelen. Spreker heeft juist zijn vragen gesteld, omdat gemompeld werd. dat de directeur niet geheel vrij stond van den persoon aan wie de gunning verleend is. De heer Peper (Communist) meende, dat het rapport nog c*» andere punten scheef ls. Het ls bijvoorbeeld onjuist, dat de laatste Inschrijver er af wou. Er is blijkbaar maar wat neergeschreven. Kunnen B. en W. aan den directeur niet opdraven zijn ranport te herzien en ln de volgende zitting de zaak weer aan de orde stellen. De heer Reinalda (S.D.A.P.) zou het ln verband met de scherpe opmerking van den heer Van Kessel aan B. en W. willen vragen eerst een onderzoek in te stellen naar de be schuldigingen van den heer Van Ke-sel. Mr. Heerken s Thijssen. wethouder, wilde gaarne medewerken in deze. De be schuldiging tegen dezen ambtenaar; heeft INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL 23 JANUARI-1 FEBRUARI MOTORRIJWIELEN GEOPEND VAN IOV.M.-5N.M; 8NM.-10N.M.1 SLUITING Zondag 5 uur n.m, hem zeer getroffen, omdat het hier een zeer verdienstelijk ambtenaar geldt, die spreker zeker niet tot zoo iets in staat acht. De heer Van Kessel (R.K.)Ik heb het niet gezegd, ik heb duidelijk gezegd, dat er onder de betrokken aannemers gemompeld ls, dat de dlrectur niet vrij staat van dep man aan wien het werk gegund is. De heer Reinalda (SJD.A.P.)U hebt u toch tot een spreekbuis van die menschen hier gemaakt en een beschuldiging tegen een hoofdambtenaar geuit. Dit eerst onaer- zoeken, 1 Radio-centrale. Ingekomen waren vragen van den heer J. Pli. H. Castricum (R.K.) betreffende de door B. en W. ingestelde enquête naar het aantal gegadigden voor een eventueel op te richten radio-centrale. De wethouder van onderwijs de heer Roo denburg (C.H.) deelde mede, dat 853 for mulieren zijn aangevraagd. Tot heden zijn er 73 verzoeken tot aansluiting ingekomen. De termijn is evenwel nog niet afgesloten. Er kunnen er dus nog meer komen. De heer Castricum meende, dat B. en W. aan de zaak niet voldoende publiciteit ge geven hebben. B. en W. stelden een motie voor om B. en W. uit te noodigen dit alsnog te doen. Deze motie werd voldoende ondersteund. De heer Roodenburg wethouder, (C.H.)' deelde namens B. en W. mede, dat alsnog meerdere publiciteit zal worden overwogen. De heer Reinalda (S.D.A.P.) vond, dat B. en W. de zaak te laconiek opgenomen heb ben. B. en W. hebben voorwaarden gesteld voor de aansluiting die niet door den raad zijn vastgesteld. B. en W. moeten niet op nieuw een advertentie plaatsen, maar door middel van den Stortings en Ophaaldienst aan de Ingezetenen laten vragen of zij een aansluiting vragen. De heer B ij v o e t (R.K.) was tegen het middel van den heer Reinalda. Er zijn 853 formulieren aangehaald. Dat is een succes voor de advertenties. Er zijn evenwel slechts 73 gegadigden gekomen, waaruit blijkt, aat er geen liefhebberij voor aansluiting is. De heer Klein (R.K.) merkte op, dat B. en W. een eerlijk onderzoek hebben toege zegd. Er is niet voldoende publicatie aan de zaak gegeven. Wel hebben B. en W. aan den ambtenaar uit 's-Hertogenbosch 7000 ge geven voor zijn technische adviezen inzake de radio-centrale. Devoorzitter: Bij ons is geen rekening van 7000 ingekomen. De heer Klein: Misschien wordt het dan nog hooger. Wethouder de heer Roodenburg: Wij zullen tot 15 Februari wachten, dan kunnen wij zien hoeveel aanvragen er zijn. Ingekomen stukken. Ingekomen was een adhaesiebetuiging van den Bestuursraad van den Ned. R.K. Volks bond Afd. Haarlem aan een motie van de R.K. georganiseerde werkloozen inzake de loonen bij het werkverschaffingswerk te Castricum. Te 5 3/4 uur werd de zitting gesloten. EERSTE STEENLEGGING PROT. CHR. NIJVERHEIDSSCHOOL. De eerste steenlegging voor de Prot Clir. Nijverheidsschool aan de Tetterodestraat zal plaats hebben Zaterdag 7 Februari 11 uur door mej. J. J Honsbeeck. een der oprichters van de school. De leerlingen zullen hierbij zingen. JUBILEUM. 2 Februari zal de heer J. Meeuwenoord 40 laar als bankwerker werkzaam zijn aan de N.V. Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Be ij nes. COLLECTIEF CONTRACT VOOR LAND EN TUINBOUWARBEIDERS De Nederlandsche R.K. Land- en Tuinar- beidersbond „St. Deus dedrt", de Ned. Chr. Landarbeiders en de Nederlansche Land- en Tulnarbeidersbond hebben aan de hoveniers in Haarlem en omstreken een brief gestuurd, waarin zij mededeelen te hebben besloten om dit voorjaar 'n krachtige actie te zullen voeren voor een uniform collectief contract, omvat tende alle ondernemingen in het bedrijf. Daar er geen patroonsvereeniging bestaat verzoe ken zij bericht op welke wijze zij met de werk gevers in contact moeten komen. Ook zijn de Bonden bereid om alle patroons persoonlijk nog eens op te roepen. SEM DRESDEN OVER MODERNE STROOMINGEN IN DE MUZIEK. Voor de afdeellng Haarlem van de Kon. Ned. Toankustenaars Vereeniglng zal de heer Sem Dresden Zaterdag 31 Januari een lezing houden in de bovenzaal van Café Brinkmann over: Moderne stroomingen in de muziek. Ter kennismaking is deze lezing ook toe gankelijk voor niet leden musici.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10