Nederland en de Vendée. PUROL er op! n HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAG 29 JANUARI 1931 VIERDE BLAD Een lezing die een belooging werd. (Van onzen Parijschen correspondent.) Voor de leden van het Fransch Aardrijks kundig Genootschap heeft Dr. René Martial een hoogst interessante lezing, verduidelijkt met lichtbeelden, gehouden over het onder werp Vendée-Hcllande. en deze populair-we- tenschappelijke verhandeling welke op ta lentvolle wijze in een boeienden vorm was gegoten, heeft aanleiding gegeven tot een enthousiaste vrrendschapsbetooging van de Fransc'ne toehoorders voor de Nederlanders. Er zijn in de geschiedenis van Frankrijk zoowel als in die van Nederland talrijke pun ten van overeenkomst, in alle- eeuwen heeft er tusschen de belde landen een intense uit wisseling plaats gehad van krachten en goe deren; de geografische gesteldheid van de Vendée, zoo zeer overeenkomend met die van Nederland, heeft van zelf geleid tot een nauwe samenwerking. De Nederlander heeft dit deel van Frankrijk in een Hollandseh landschap herschapen. Dr. Martial is langen tijd in Nederland geweest en heeft daar een diepgaande studie gemaakt van de bodemgesteldheid, van de waterwerken, ook van de zeden en gewoon ten van het volk. En wanneer men dat alles van nabij heeft gezien aldus spr., wanneer men doordrongen is van de schoonheid van het Nederlandsche landschap, van de stoere werkkracht van dat noordelijke volk wiens karakter gevormd is door den strijd tegen het water, wanneer men Plinius naspreekt wanneer hij zegt; het is een gebied van land waar men niet loopen, van water waar men r.iet varen kan, dan denkt men telkens weer aan „Les Bruyères" van de Chateaubriand, waant men zich in de Vendée. De kusten van Nederland en die van de Vendée komen zoo wel wat vorming als aspect betreft, merk waardig veel met elkaar overeen. Ook hier eerst een breed strand, de duinen en dan in eens het land, talrijke meters onder den zee spiegel. De woorden „God schiep de wereld, uitgezonderd Nederland, dat door de Neder landers werd geschapen" is ook van toepas sing op de Vendée. Uitvoerig vertelt dr. Mar tial van de Nederlandsche waterwerken, van onze dijken, polders, sluizen en pompen en molens, bespreekt hij in details de gigan- teske Zuiderzeewerken, om dan te consta- teeren dat men hetzelfde werk, zij het ook op kleiner schaal, in de Vendée ziet. Die over eenkomst treft ons niet alleen in het land schap, maar OQk in de bevolking. Zooals men in de Nederlandei's duidelijk het Scandina vische ras en een Spaanschen invloed con stateert, zoo vindt mep die ras-mengeling ook bij de bewoners van de Vendée. Ook daar het groqte, stoere type van den Noorman, ook daar waar zooveel edelen dienst na men in den 80-jarigen oorlog de duidelijke kenmerken van een zuidelijken invloed. Zelfs het klimaat helpt mee de gelijkenis nog grooter te maken: in Nederland regent het bijna iederen dag en ook de Vendeeër wordt met een paraiplule geboren. Op de Holland- sche dijken ziet men, stijf gearmd, jongen, en meisje: hij houdt de parapluie op.... als zij met het regenscherm in het dorp terug komt is 't het bewijs dat het engagement verbro ken is. Wat de vrijende jeugd Van de Vendée betreft: men ziet slechts paraplulen langs de dijken. De constructie van de huizenin dit deel van Frankrijk komt ook geheel overeen met die in Nederland; de rez-de-ohaussée is verhoogd, voor de deur is een steiger, zcodat men, wanneer het hooge vloed is, me: een bootje tot voor de deur kan varen. De pol ders, ontstaan door indijken en droogleggen zijn herschapen in vruchtbare gronden, wei landen, Nederland, met zijn sedert een enkele eeuw verdubbeld aantal inwoners, heeft den strijd tegen het water aangebonden, niet al leen uit zelfbehoud, maar ook wel degelijk met het doel zie de Zuiderzeewerken om plaats te maken voor de bevolking. En ook die gedachte heeft vroeger althans de Vendeeërs geleid om hun land te ont woekeren aan de golven. Henri IV had de Nederlanders noodig. Hij voelde zich tot hen aangetrokken, niet alleen omdat hij in hen geloofsgenooten begroette maar omdat hij het genie der Nederlanders, als watei'bouwkundigen erkende, en ook mis- schiene wijl hij in de Nederlanders een krachtigen tegenstander van het Spaansche gevaar zag. Hij liet dus zooveel mogelijk Nederlanders komen en deze nauwe samen werking duurde tot onder Colbert. De resul taten waren verrassend: Henri IV had goed gezien, hetgeen nog eens werd bewezen door Mazarin en Richelieu, die weliswaar niet de zelfde sympathie voor de Nederlanders had den als ,1e'bon roy", maar die toch kalm de Hollanders hun werk lieten verrichten. Het hoofdkanaal bij Lucon, waarin al het polder water wordt opgepompt heet nog ,,le canal dc-s Hollandais"', al die dijken en sluizen welke men daar vindt dateeren uit die da gen. Dat net droogleggen van een land maar niet ieders werk is, moest Lodewijk XTV er varen, toen hU den oorlog aan de Nederlan ders verklaarde. Hij beschikte nu niet meer over kundige werkkrachten op dit gebied en heele com- pagniën soldaten aan het werk om de moeras sen van Versailles en Marly droog te leggen: het kostte hem drie regimenten, die aan VrtArf c Hp7Wptpn Het contact door Henri IV bewerkstelligd, zou spoedig tot grooter resultaten nog leiden. We zijn in 1575: Leiden ontzet, wijl de Hol landers moedig hun dijken hebben doorgesto ken. De stad mag kiezen: of vrijdom van belastingen, of het stichten van een hooge- schooï. Men kiest het laatste en de groote uitwisseling van geleerden begint. Het een brengt het ander mee. Men begint in Frank rijk en vooral in de kuststreken de Neder landers te kennen en te bewonderen. Zijn er beter zeevaarders, kundiger scheepbouwers, dan zij? De Fransche vloot ontstaat. Het zijn uitsluitend weer Hollanders die bouwen en al hot materiaal komt van ginds. De export van wijn. zoowel van Bourgogne ais van Bordeaux wordt geheel door de Nederlanders gedreven. Thans nog, wanneer men in de wijnstreken komt. wordt men herhaaldelijk getroffen door Nederlandsche namen in op schriften: het zijn de nakomelingen van de Hollanders van toen die zich in Frankrijk kwamen vestigen. Franschen en Nederlanders waren vrienden; Nederlanders en Vendeeërs waren broeders geworden. Als een bom barstte de oorlog in 1672 los. Lodewijk XIV. geprikkeld, verklaart den oorlog. Tromp en de Ruyter verschijnen met honderd schepen voor de Fransche kust en vallen de Vendée aan. Bij Noirmoutter is een pud klooster, de Abbaye dc la Blanche (de ruïnes bestaan nog) en daar zetelt het hoofdkwartier van de Vendeeërs. Op 3 Juli zendt Tromp onderhandelaars. Maar de boeren van de Vendée kennen de gebruiken niet en schieten op de gedelegeerden; de neef van Van Hoorn wordt ernstig gewond en 135 Hollanders worden gedood. Tromp landt, verovert stormenderhand het klooster en neemt den abbé en zes Fransche edelen ge vangen'. Als gljselaars worden ze naar Rot terdam gevoerd en men eischt 42.000 livres losgeld. Eerst na twee jaren komt het geld. Een Nederlander, een zekere Jacobsen, die in het gevolg van den graaf van Hoorn was, is gedeserteerd. En hij is ae man geweest die de eerste polders in de Vendée heeft aan gelegd. Hij trouwde er en de naam Jacobsen komt thans nog veel voor in alle departe menten welke de Vendée omvat. In Frankrijk eindigt alles in een liedje. Zoo ook de merkwaardige lezing van dr. MortiaL Want alvorens tot het projecteeren van de lichtbeelden over te gaan. herinnerde de spreker aan een oud. aan een beroemd Fransch lied. dat nog overal wordt gezongen en waarin de woorden voorkomen: „les Hollandais l'ont pris". Het is het beroemde ..Auprès de ma blonde, il fait bon. fait bon. fait bondat gemaakt werd door de echtgenoote van een van de gljselaars welke door Tromp werden meegevoerd. Na de lichtbeelden, welke .op duidelijke wijze de groote overeenkomsten tusschen het Nederlandsche- en Vendeesche landschap toonen, richtte dr. Martial zich nog met een enkel woord tot het auditorium. Spreker wenschte een conclusie te trekken: de Fran schen kennen de Nederlanders of geheel on voldoende, of verkeerd. Nooit kan er voldoen de op worden gewezen wat de Nederlanders voor ons hebben gedaan. Wie heeft tijdens den wereldoorlog wagenwijd de deuren voor ons, Franschen, opengezet? Het waren de Nederlanders. Wie heeft duizenden kinderen uit ons noorden aangenomen, verzorgd, ver troeteld? De Nederlanders. Wie heeft aan de Kinderen Fransche scholen gegeven opdat ze hun moedertaal niet zouden verleeren? Weer de Nederlanders. Wie heeft zich barmhartig ontfermd over onze weezen? Wie heeft mee geholpen aan den wederopbouw van ons ge teisterde land? Altijd weer die zelfde Neder landers. In welk land vindt men zoo duidelijk nog den invloed van de Fransche beschaving en de Fransche gedachte? Nederland. Dat moeten we ons altijd weten te herinneren. Zet de deuren wijd open en heet de Neder landers welkom: ze zijn onze beste vrien den. Een geweldig en herhaald applaus dat zich ook richtte tot den Nederlandschen gezant, Jhr. Loudon, een applaus dat niets conven tioneels had maar eer op een enthousiaste betooging van vriendschap leek, volgde op deze woorden. Een goede dag ln de geschiedenis van beide volken? HENRY A. TH. LESTUROEON. DE REORGANISATIE VAN HET PLEIN EN DE CHAFFEURS. De Centrale bond van Transportarbeiders houdt Vrijdag a.s. in „De Centrale" een twee tal vergaderingen (des morgens en des avonds voor de chauffeurs werkzaam in het taxi-bedrijf, die lid van genoemden Bond zijn. Onder de betrokken chauffeurs heerscht namelijk ernstige ontstemming over de toe gewezen standplaats op het Plein, waar de taxi's totaal niet in het gezicht staan. Dit heeft vermindering van de inkomsten der chauffeurs ten gevolge gehad en zelfs ont slag doordat minder ritten werden gemaakt. JUBILEUM F. VAN DEN BOOREN. Heden herdacht de heer F. van den Booren controleur bij den Incassodienst het feit dat hij *25 jaar geleden in dienst der gemeente kwam. In een der kamers van den Incassodienst door den Dienst van Den Hout en de Plant soenen versierd, werd de jubilaris gehuldigd. Het hoofd van den Dienst, de heer J. H. Borger, sprak hartelijke woorden van ge- lukwensch met dit feit en memoreerde de loopbaan van den heer v. d. Booren, die zich heeft doen kennen als een correct, trouw ambtenaar. Namens alle ambtenaren bood spr. een dressoir aan. De heer C. Baggerman sprak namens het gemeente Gasbedrijf waar de heer v. d. Boo ren jaren werkzaam is geweest, eveneens hartelijke woorden van gelukwensch. Namens de collega's sprak de heer A. Rik- kers een persoonlijk woord. Namens den Centr. Ned. Ambtenarenbond vertegenwoordigd door de heeren J. G. Rijke- boer en H. Snoeks, sprak de heer Rijkeboer en herdacht het vele goede dat de heer v- d. Booren ook in den Bond heeft gedaan. Als stoffelijk blijk van waardeering bood spr. een ets aan. Namens vrouw en zoon dankte de heer v. d. Booren met een hartelijk woord voor de hem gebrachte hulde. In den loop van den morgen zou de Jubi laris ten stadhuize namens het gemeente bestuur nog worden gecomplimenteerd. STOOMSCHIP AANGEVAREN. Aneta meldt uit Soerabaja: De Indische Courant, meldt, dat het stoom schip „Süvermaper" bij Singapore in aanva ring is gekomen met een anderen stoomer, waardoor de „SUvermaper" ernstige schade aan den voorsteven kreeg en gedeukt werd tot onder de waterlijn. Het schip stoomde op eigen bracht naar Soerabaja, waar het in het dok werd opge nomen. De schade wordt geraamd op circa f 30.000. VICE-PRESIDENT VAN DEN RAAD VAN NED.-INDIë. Tot vice-president van den Raad van Ned.- Indië is benoemd de heer C. W. Bodenhau- sen. lid van dien Raad. Het vicepresidentschap van den Raad is op die van den G.-G. na de hoogste functie in Indië, VERNIELENDE WINDHOOS. OP DEN SLAMAT. Aneta seint uit Semarang dd. 28 Jan.: De ..Locomotief meldt, dat een windhoos twintig hulzen vernielde op de helling van den Sla mat. Van het hotel Toewol. het herstellings oord voor Tegal. is een deel van het dak-weg geslingerd. Aan andere Europeesche huizen werd aanmerkelijke schade toegebracht. Vele boomen zijn omgestort, de telefoonverbin dingen werden verstoord. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Dit moet Uw eerste gedachte ziin bij Brand- en Snijwonden. Ontvellingen, en allerlei Huidverwondingen Het verzacht en geneest UIT DE OMSTREKEN VELSEN HET LAGER ONDERWIJS. Wij hebben voor ons liggen het verslag van de commissie van toezicht op het lager on derwijs in de gemeente Velsen over het jaar 1930. De commissie was ln het begin van het verslagjaar samengesteld uit 20 leden, zoowel ouders van leerlingen als onderwijskrachten van verschillende richting. In den loop van het jaar ontsonden eenige vacatures, waaronder die van voorzitter der commissie wegens vertrek van den heer Van Veen. De commissie vergaderde 4 maal. Verschillende scholen werden bezocht, over het algemeen gaven deze bezoeken geen aan leiding tot het uiten van klachten. Een uit zondering was school C (Oud-IJmuiden) waardoor zelfs een afzonderlijke commis-rie van onderzoek werd ingesteld. Deze commis sie bracht in de najaarsvergadering verslag uit en naar aanleiding hiervan vond de Commissie aanleiding zich tot den Wethou der van Onderwijs te richten en op voorloo- pige verbetering van het schoolgebouw aan te dringen. Het antwoord van den Wethouder van On derwijs wordt in het verslag niet aange troffen. De overige opmerkingen betroffen de R.K. school te Driehuis, waar o.a. in het gymnas tieklokaal geen toestellen aanwezig ziin en de bewaarschool, waar de ruimte te klein is voor het aantal kinderen. De bewaarschool wordt bezocht door 52 leerlingen, die allen in één lokaal zijn onder - gebraoht, en waarvoor geen speellokaal be schikbaar is. Bovendien is er sechts één on derwijzeres die de kinderen „bezig houdt". Dit steekt wel zeer sterk af bij de moderne inrichtingen van voorbereidende lager on derwijs in meerdere, plaatsen van ons land. De klassebezetting der diverse scholen was mede een punt van bespreking. De Coi»mis4e merkte naar aanleiding hiervan op, dat ge constateerd werd, dat er zoowel bij de open bare als bij de bijzondere school te veel groo te klassen gevormd worden. De reden hier van is onbekend wat de openbare scholen betreft, terwijl voor de bijzondere scholen de oorzaak gezocht moet worden ln het feit, dat de bijzondere de openbare school steeds moet volgen, tengevolge van het in de wet vastge legde systeem van berekening der zooge naamde boventallige leerkrachten. Een mededeeling, dat ook deze voor het onderwijs zoo gewichtige kweitie met den Wethouder van Onderwijs werd besproken, ontbreekt in het verslag. Er is b.v. een school waar een 7de klasse Is met één, zegge één leerling. Daarnaast komt het voor, dat zoowel op de openbare als op de bijzondere scholen het leerlingen tal per klasse zeer hoog is, namelijk klassen met 46, 47, 57, 59, 64 en zelfs 70 leerlingen. DE PH1LIPSFILM. Door de „Gietellng" zal in samenweridng met „Papyrus" een filmavond gehouden wor den op Vrijdag 30 Jan. a.s. waar de Philips- film vertoond zal worden. EEN NIEUW RAADSLID. Door den voorzitter van het hoofdstem bureau te Velsen is tot lid van den ge meenteraad benoemd de heer C. Diependaal te Santpoort, welke zijn benoeming aanvaard heeft. De heer C. Diependaal is opvolger op de lijst van den heer B. Waterlander (RK.) PERSONALIA. Aan den heer J. W. Kleinlijn, tijdelijk op zichter le klas bij den dienst van openbare werken, is met ingang van 1 Maart eervol ontslag verleend. OPENING NIEUWE KEGELBANEN. De nieuwe kegelbanen van het hotel „de Prins" zullen Maandag 2 Februari officieel •brulk genomen worden. BENNEBROEK OPENBARE VERKOOPING. Ten overstaan van .mr.-J. A. de la Hayze, no:arls te Heemstede, is Woensdag in het café „Graaf Floris" te Vogelenzang openbaar verkocht een perceel bouwterrein met op stallen, gelegen aan de Leidsche Vaar: onder dc gemeenten Bennebroek en Bloemen- daai, ter totale oppervlakte van 10 aren, centiaren. Kooper werd de heer A. Weyers te Benne broek. Opbrengst f 4500. IJMUIDEN MOOIE VANGST VERSCHE HARING De Texel 24 heeft, visschende langs de Bel gische kust aan den Rijksafslag alhier 300 kisten versche haring aangevoerd, welke f 3.70 per kist opbrachten. Dit is een buiten gewoon mooie vangst voor een kotter. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K'.G. f 1,851.70; Griet per 50 K. G. f 10—32; Tongen per K G. f 3.10—1.75; Groote schol per 50 K.G. f 31—23.50; middel schol per 50 K.G. f 4630; Zetschol per 50 K.G. f 42—38 Kleine school per 50 K.G. f 36— f 18.50; Bot per 50 K.G. f 18—12; Schar per 50 K.G. f 31—12; Rog per 20 stuks f 52—24; Vleet per stuk f 3.500.93; Pieterman en poon per 50 K.G. f 18; Kleine middelschel- visch per 50 K.G. f 5140: Kleine schelvisch per 50 K.G. f 31—21; Kabeljauw per 125 K.G. f 82—57. Gullen per 50 K.G. f 28— f 12,50; Leng per stuk f 2.602.15. Heilbot per K.G. f 1.75—1.40; Wijting per 50 K.G. f 16-9, Koolvlsch per stuk. f 0.90—025, SCHAAKCLUB „KIJK UIT'. Op den clubavond van 27 Januari werden de volgende partijen gespeeld: le Groep. J. GordijnG. Sant 01 ZoontjesAuener 10 de VriesKlauwers 10 C. GordijnG. Sant 0—1 Auener—Schmltz afgebroken 2e Groep. Plugboerde Vries H. Santr-G. Gordijn Leuverman—Hcr.drikse Leuverman—Bakker BakkerLeuverman 0—1 0—1 0—1 1/3-1,2 afgebroken 0—1 1—0 1—0 1—0 3e Groep. SmitVisser van 't VeerDruif Weijers—Dr. Bekker De Ruiter—Büchi SCIIEEPVAARTNIEUWS De Nederlandsche motorboot Gldeonc II. van Stade naar Rotterdam. Is wegens harden tegenwind tc IJmulden binnengekomen en zette de reis naar de bestemming binnendoor voort. Het Engelsche stoomschip „Birtley" is van New-Castle aangekomen jnet een lading steen kool voor de Hoogovens. Het Spaansche stoomschip „Santi" is van Bilbao met een lading erts voor de Hoog ovens aangekomen. Het stoomschip „Gaasterland", dat voor de West-Afrika-lljn voer. Is weer aan de eigen reederij (de Kon. Holl. Lloyd) overge gaan en hedenmorgen, op weg van Hamburg naar Amsterdam, alhier gepasseerd. De positie van het Engelsche stoomschip „Trina", waarover wij gisteren berichtten, is verre van gunstig. Een berglngsvaartulg is naar de stran dingsplaats vertrokken, doch de duikers kunnen door het slechte weer niet afdalen. Van de lading wordt „geworpen" (over boord gegooid). Het schip begint reeds slagzij te krijgen. Het Zweedsche stoomschip „Sverre Ner- guard" is van Ronneby te Velsen aangeko men met een lading celluloise voor de Papierfabrieken. Na een lading ijzer bij de Hoogovens te hebben ingenomen ls het Engelsche stoom schip ,X)uke" naar Lanelly In zee gestoken. FUSIE „CONCORDIA" en „KUNST NA ARBEID" In aansluiting op ons bericht omtrent bo vengenoemde fusie, kunnen wij nog de vol gende bijzonderheden mededeelen. Door af vloeiing van verschillende leden der beide vereenigingen, besloot ..Concord a" een poging te doen om met ..Kunst na Arbeid" gecombineerde concerten te geven, hetgeen na een gehouden vergadering door „Kunst na Arbeid" geaccepteerd werd. Het eerste gecombineerde concert zal op 8 Febr. a-s. onder leiding van den heer P W.t ln het „Wapen van Velsen gegeven worden. Op 10 Februari zal een besluit genomen wor den onder welken directeur de beide Vereeni gingen voortaan zullen concerteeren. SPEELTUINVERFENIGÏNG „IN VEILIGE HAVEN" Het bestuur van deze Speeltuin vereen'g'ng deelt mede. dat alle inzenders van oen oplos sing^ vftn den rebus een verrassing kunnen halen. Bij loting onder de goede oplossers zijn de volgende prijzen toegekend: le prijs: Jopie en Friedje Claassen. 2e pr. Geertje Jennlnga. 3e prijs Jan van 't Veer. De volgende kinderen ontvangen een troostprijs: Henk Smit, Leendcrt Verhoef, Eddie Ph'- liphoon, J. Nierop, Jan de Beer. Sophia Eü- vela. Dina Krul, Aafje Barg, Marletje Kwast, Gretha en Plet v. d. Braber, Dirk, Henk en Tootje v. d. Linden, Alie Snijders, Annie Snij ders, G. P. en P. Altink, Ali Mantje. Jansje van Groeningen, Teuntje en Re Kouwenoord Gerrit "t Hart, Martha v. d. Kruijsen, Arle «root, Tootje Goossens, Lena Bouwens. Een extra-prijs is toegekend aan Gonda Kwast, voor haar zelf gemaakt kleedje, be stemd voor het clubgebouw. Alle kinderen die of een versje, of een tee- kening of opgaaf van een nieuw ltd Insloten ontvangen een verrassing. De uitreiking van dit alles vindt u'aats a-s. Zaterdag 31 Januari van 3 tot 5 uur ten hu'ze van den Secretaris C- N. Weij, Willebrord- st-raat" 36. VISSCHERU-OPBRENGST. BESOMMINGEN. Heden waren aan den Rijksafslag 12 stoom trawlers, 1 logger. 2 beugers en 1 kotter. De besommingen waren: Stoomtrawlers: Manden 390 O. R. 14 f 5300. 75 Catherina f 2200. 55 Holland V f 1700. 50 Invierno f 1600. 50 Ecliptica f 1500 80 Timor f 2000 55 Julie Streiff. f 1700. 65 Jenny Elsa f 2200. 40 Zeehond f 1400 110 Maria Elisabeth f 2100 45 Dolfijn f 2000. 45 Condor f 1700 Loggers: Sch. 35 f 1340- Beugers: VI. 80 f 690. VI. 190 f 1180- Kotter: Texel 24 f 1110. SCHEEPVAARTBERICHTEN Binnengekomen schepen te IJmuiden Datum Natie Naam Van 28 Jan. Dultsch Gemis Levant Ned. Gloria II Skagen Ned. Rietfontein Antwerpen Ned. Seine Parijs Belgisch Ampetco Batonronge Engelsch Birtley New Castle hoogovens) Ned. Maaskerk Hamburg Spaansch Santi Bilbao (van hoogovens) Uitgaande schepen naar: Engelsch The Duke Llanelly Noorsch Norbo O5l0 Duitsch Nicderwald Hamburg Dultsch Ernst Hugo Tyne Stinis Duitsch Wadai Hamburg Duitsch Neumark Londen Ned. Tawali Antwerpen „Duitsch Rnein Hamburg Ned. Willy Gooien Ned. Orpheus Kopenhagen Ned. Thiano Rotterdam P. A. L. V. U. De arbelderstooneelvereenlging „Pal vu" gaf een opvoering van ..Het zevende gebod" van Herman Heijermans De voorzitter van den IJmuiderbestuurdcrs- bond heette den talrijken aanwezigen harte lijk welkom en wenschte „Palvu" veel nieuwe leden toe. Dit stuk van Heijermans eischtc een ernstige studie en het leek soms wel. of het- eenigszlns boven de krachten van ..Pal vu"' ging. Zeer zeker waren er heel goede mo menten waar te nemen, wij willen hier ln het bijzonder het slot van het laatste bedrijf noemen, waar Lotte gaf wat zij geven kon. Behalve Lotte gaven ook de andere dames zeer goed spel te zien. „Palvu" zal bij een minder moeilijk stuk beter voor den dag kunnen komen. Wat het spel der heeren betreft, noemen we Bart op de eerste plaats. Laat de oude Dobbe er om denken ln den vervolge ro.vast te zijn. waardoor hij gemakkelijker in zijn bewegingen kan worden. SANTPOORT BESTURENBOND „EENSGEZINDHEID". Voor de bU hem aangesloten vereenigingen organiseert bovengenoemde bond in een winterseizoen meestal een tweetal avonden, waarop men a.h.w. gelegenheid krijgt met eikaars prestaties kennis te maken. De be doeling is dan verder, dat die kennismaking tot waardeering leidt. De tweede avond van „Eensgezindheid" werd Woensdag ln ,J>e Weyman" gegeven. Medewerkende vereenigingen waren: ..Vox Humana", onze plaatselijke gemengde zang» vereenlglng, „Velsen's a Capella Koor", het hier ter plaatse z'n zetel hebbende gemengde koor onder leiding van den heer Artsz, en de turnvereeniglng „Santpoort".. Dezen keer werkte dus geen der muziekver- eeniglngen mede. In plaats daarvan verleende nu de heer J. Tegel (viool) z'n medewer king. De waarnemend voorzitter van den bond. de heer G. Krom, sprak er in z'n openingswoord zijn teleurstelling over uit. dat nog niet meer lenen van aangesloten vereenigingen present waren. Het bestuur had dit zeker verwacht, daar het hier toch geldt een algemeen ver een iglngsbeiang. Deze avonden toch zijn zoo geschikt, om eikaars kunst te leeren waar- deeren, wat nog zeer noodig ls. omdat vaak het tegendeel blijkt. Spr. reide te hopen, dat allen propagandisten voor deze avonden zou den worden. Onder leiding van Joh. Brands zong ..Vox Humana" nu een drietal nummers van haar laatste concert, t.w. „Nachtgezang", van C. v. d. Linden, „Wilt heden nu treden" (be werkt door Som Dresden) en .,'t Haeskcn" (bewerkt door Sem Dresden). Evenals op het concert viel „'t Hoesken" 't krach.igst ap plaus ten deel. „Nachtgezang" had een krach tiger tenoren-vertegenwoordiging kunnen velen. De violist, begeleid door mevr. Vincent» Noomen, vertolkte hierop onder groote aan dacht „Allegretto aus der F dur Sonate" van Grieg en „Adagio aus der A moll-SuUe" van Ch. Slndlng. Het krachtig applaus was wel verdiend. Van de turnvereeniglng viel het knots- zwaaien van de oudste meisjes bijzonder in den smaak. De vrije oefeningen der Jongens schonken minder bevrediging. De heeren hiel den aan de brug de oefenstof oyer t geheel eenvoudig. „Velsen's a Capella-koor" trad het laatst op met „Paternoster" van Roeske en „Koren'' van Alph. Vranken, waarmee zij op een dezen zomer gehouden concours den eersten prijs behaalde. Ook nu werden deze nummers heel mooi gezongen en hoewel eenige goede krach- en ontbraken, bleek duidelijk, dat het koor uit bijzonder mooie stemmen bestaat. ARBEIDERS-SPORTBOND. Woensdagavond had in „De Toorts" to Santpoort de oprichtingsvergadering plaats van een afdee'ing van den Nederl. Arbeiders Sportbond. De heer S. Broekman, secretaris van den Bond, hield een inleiding, waarin hl.1 het doel van den bond uiteenzette. Na deze uiteenzetting werd het voorloopig bestuur als volgt vastgesteld: B. van Ham burg, voorzitter; W. Engelhart, secretaris; TinJa Harms, penning mees teresse. Reeds ga ven zich veertig leden op en voor de Jeugd groep (dat zijn kinderen van 6—12 jaar) pl.m. 20. Tot leden der commissie voor het Jeugdwerk werden aangewezen Zr. Otten. J. Handgraaf en mej. E. Klaij Voorloopig zal worden begonnen met gymnastiek, terwijl korfbalspei etc. op het programma voorko men. HEEMSTEDE VERGADERING R.-K. KIESVEREENIGING. Woensdagavond hield de R.-K. kiesvereeni- glng .Recht en Plicht" haar Jaarvergadering in het R.-K. Verenigingsgebouw. Bij de opening sprak d" voorzitter de heer J. v. d. Weiden den wensch uit. dat 1931 zoo wel voor de leden als de vereeniging een goed jaar moge zijn. Voor de vereenlglng vooral met het oog op de verkiezingen voor dc Pro vinciale Staten en voor den Gemeenteraad. Het jaarverslag van den secretaris herin nert aan het overlijden van den heer C. W. Breed, vele Jaren een waardige vertegenwoor diger in den gemeenteraad. Het ledental bleek te zijn gegaan in da lende lijn, nu bedraagt het 490 leden. Het verslag van den penningmeester gaf een voordeclig saldo van f 277.67 1 '2 aan. Hierna volgden enkele mededeellngen, os. dat het reglement der propagandaciub vrij wel gereed is, zoodat deze club nu spoedig actief kan optreden. In de plaats van de heeren Jos. M. J. Braam, Hub. Ruyscnaars en L. Nunnlnk, die zich niet meer verkiesbaar stelden en den heer N". Schreurs, die niet herkozen werd, werden als bestuursleden gekozen de heeren Steger, H. v. d. Berg, L Roest en H. A. Meeu wenoord. Herkozen werd de heer Q. W. v. d. PeUL Als plaatsvervangende bestuursleden wer den gekozen dc heeren J. Couenbcrg en N. Schreurs. SCHOORSTEENBRAND. Heden, Donderdagmorgen om 8.10 uur. werd de brandweer gealarmeerd voor een schoor*teenbrandje ten huize van den heer De Graaf, Borneostraat 12. De brandweer, direct met klein materiaal ter plaatse, bluschte het brandje met zout. OVERVEEN PERSONALIA. De heer A. M. C. Lindner te Overveen ls aan de universiteit van Amsterdam geslaagd voor het eerste gedeelte van het artsexa men.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13