STATEN-GENERAAL. BINNENLAND ©vaar! ,IM WESTEN NICHTS NEUES" VOOR HET EERST IN HAARLEM. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAC 30 JANUARI 1931 VIERDE BLAD EERSTE KAMER. 29 Januari. De herziening der Gemeente wet zal morgen aanvaard wor den. Had deze herziening wij der omvang moeten hebben? Detail-kwesties. De benoem baarheid van de vrouw tot bur gemeester. Alle fracties behalve de libera'e, hebben zich over de 'part-ieele) herziening van de Gemeentewet vandaag uitgesproken. Mi nister Ruys is reeds, met enkele woorden, zijne verdedigingsredevoering aangevangen. Alle fracties zijn aan het woord geweest bij monde van de heeren de Vlugt (a.-r.). van Lanschot (r.-k.). Kranenburg (v.-d.). de Savornin Lohman (c.-h.), de Veer <a.-r.), en Wibaut (s.-d.) Allen mannen, die het ge meentelijk leven of het gemeentelijk recht van zeer nabij kennen. Wat is nu de horoscoop, die getrokken moet worden na het parlementair sterren beeld van vandaag te hebben bestudeerd? Dit is de niet moei'ijke voorspelling: de herziening van de gemeentewet zal worden aangenomen. Al zal de stemmenverhouding niet slecht zijn. toch zal zij niet zoo gunstig zijn aLs die in de Tweede Kamer, op 27 M-ei '30, toen de herziening met 6417 stemmen werd aangenomen. In de Tweede Kamer was een zeer belang rijk gedeelte der c.-h. fractie voor het ont werp bij de eindstemming. Prof. Lohman kondigde aan dat de geheele Eerste Kamer fractie zal tegenstemmen. Omdat volgens het ontwerp de benoembaarheid van de vrouw zal worden mogelijk gemaakt. En evenals in de Tweede Kamer, al zei de heer de Vlugt niet nadrukkelijk, dat hij namens zijne frac tie sprak, evenmin als de heer de Veer, even als in de Tweede Kamer zal wel heel de a.-r. fractie om diezelfde benoembaarheid tegen zijn. De heeren de Vlugt, de Veer en Lohman - achten de vrouw uit den aard harer natuur, volledig alle eigenschappen te missen, welke haar voor de vervulling van het burgemees tersambt geschikt zouden maken. Prof. Lohman zag veel goede dingen in het ont werp. Maar hij wi'de ditmaal niet, zooals hij vroeger wel deed bij de Provinciale wet, toen het ging om dc benoembaarheid der vrouw tot griffier, goed en kwaad tegen elkaar af wegen en dan het goede van het ontwerp doen overwegen. Omdat op die wijze allerlei, naar zijn gevoelen, afkeurenswaardige prin- cipieele maatregelen zouden kunnen worden geïncasseerd door de regeering, zonder dat daarover een principieele uitspraak was ge vallen. Daaraan wil blijkbaar de c.-h. Se naatsfractie niet meer meedoen. De R.-K. fractie zal zeker om die benoem baarheid der vrouw het ontwerp niet ver werpen. En een volkomen juiste opmerking maakte de heer van Lanschot toen hij zei: ..wat praten we eigenlijk nog lang over die benoembaarheid? Wij overtuigen elkaar toch niet meer!" Zeer juist maarhij be hoeft die redeneering nog slechts door te trekken, om een zeer belangrijk gedeelte van de discussies in het par'ement overbodig te verklaren. We denken o.a. aan de algemeene beschouwingen, over de Rijksbegrooting Er was, volgens alle sprekers, veel goeds in het ontwerp. Vooral de nieuwe bepalingen t.a.v. de samenwerking van gemeenten had den aller instemming. Alleen de heer de Veer koesterde eenige vrees. Vrees voor aantasting van de gemeentelijke autonomie. Toch zal de heer de Veer moeten kiezen of deelen. Wordt de nieuwe regeling niet aanvaard, dan blijft de kans op annexatie van gemeenten groot en bij annexatie verdwijnt de gemeen telijke autonomie geheel. Die algemeene overtuiging van het goede van het ontwerp maakt, dat het zal worden aangenomen. Toch dit neemt niet weg. dat er onderscheidene Senatoren zijn, die verder gaanue wenschen dan de huidige partieels wijziging, gekoesterd hebben. De heer Wibaut ging het verst. Hij heeft de overtuiging die hij grondde op zijn ervaring ais voorzitter van de vereeniging van gemeenten over heel de wereld dat het gemeentelijk leven hier, in Europa en buiten E-uropa.-steeds meer tot bloei zal komen dat de gemeente steeds meer op den voorgrond komen zal als he* meest doehreffend orgaan van het openbare leven tot verzorging van het groeiend aantal belangen der gemeen schap. In die richting, had hij, die het ge- meenterechtswerk van Thorbecke, hoe groote beteekenis het ook moge gehad hebben, geen beteekenis voor de toekomst meer toekende, een algeheele herziening van de gemeentewet- ondernomen willen zien. Dat hij in den Senaat niet veel instemming zal vinden, is duidelijk. Duidelijk ook. wanneer we Prof. Lohman hooren waarschuwen voor •te groote omzettingen in het gemeentelijk recht. Deze Staatsrecht hoogleeraar wil het geschreven gemeentelijk recht meer de rechtsontwikkeling doen volgen, dan deze uit* stippelen. Wanneer de heer Wibaut het ontwerp aan vaardt. dan doet hij zulks, omdat hij de over tuiging is toegedaan, dat er toch spoedig, door den loop der dingen, met een groote wijziging zal moeten worden gekomen in zijn geest. Intusschen, al gingen zij niet zoo ver als de heer Wibaut, tccli hadden ook de heeren de Vlugt en Kranenburg aan een algeheele herziening van het gemeenterecht de voor keur gegeven boven de partiëele wijziging van het oogenblik. De heer Kranenburg had gaarne gezien, dat- de bewindsman had vast gehouden aan het ontwerp, dat in '23 door minister Ruijs werd ingediend, en dat resul taat is geweest van het werk en ae studie van de herzienings-commissie-Oppenheim. Wanneer de minister dat maar had gedaan en het ontwerp krachtig had verdedigd, zou meende de v.d. hoogleeraar iets zijn te bereiken gewees: van wijder omvang, dan het resultaat van nu. Die zekerheid van Pre?. Kranenburg deelde de heer van Lanecho".. r.cch de heer Lehman Zij hadden de aanwezigheid geconstateerd van zooveel onderscheidene en divergeerende meeningen over wa: in een herziene gemeen tewet zou moeten staan, dat zij twijfelden aan resultaat. Op twee dingen wezen zij daarbij. Allereerst op het feit, dat het ontwerp der commissie-Oppcnheim 't nooit zelfs tot een voorlooplg verslag in de Tweede Kamer bracht Daarna op het feit der meeningsverschillen in de Tweede Kamer, die den minister nood zaakten tot veel toegeeflijkheid tegenover amendementen, die hij niet weldadig voor het. ontwerp noemen kan. Een toegeeflijk heid, die wel eens den indruk maakte van een zeer wankelend inzicht welk gebrek aan een vaste lijn door Prof. Lohman werd gelaakt. Noch de heer van Lanschot. noch Prof. Lohman geloofde aan de mogelijkheid van een parlementaire meerderheid voor een her ziening in „grooten stiji". De heer de Vlugt had bepaalde wenschen over den inhoud van de groote herziening, die hij wenschte. Die herziening had z.i. den Raad tot een vertegenwoordigend college moeten maken, in plaats van tot het eenig gemeentelijk bestuiend college. Die herzie ning had den Raad willen doen ontheffen van alles, wat het bestuur der gemeente aangaat en hem alleen toekennen de regeling van de huishouding der gemeente en het budgetrecht. De vraag werd geopperd en deze vraag had reden van bestaan, of een zoodanige her ziening van het gemeenterecht, die den Raad zou doen afvallen van zijn hooge positie van het oogenblik, wel zou kunnen worden door gevoerd zonder herziening van de Grondwet. Intusschen, veel van wat de heer De Vlugt wil bereiken is bereikbaar, hoewel dan niet alles, met de mogelijkheid, die de Gemeente wet zal geven tot een ruime delegatie van 's Raads gevoegdheden aan het college van B. en W. Een andere vraag is natuurlijk, of de gemeenteraden daartoe zullen overgaan. Burgemeester de Vlugt, die zijn Amsterdam- sche Pappenheimers kent, gelooft daarvan niet veel. Prof. Kranenburg is op dit punt veel hoopvoller gestemd. De Eerste Kamer, die het reoht van amen dement mist, is als college van revisie het aangewezen lichaam tot het houden van al gemeene beschouwingen. Wanneer men nu weet, dat met een partieele wijziging een wijziging dus, die geen beginselen raakt, niet de richtlijnen, maar de onderdeelen van een wet, zij het ook van een zeer belangrijke wet weinig algemeens wordt aangesneden, dan is het duidelijk, dat ook de algemeene beschouwingen niet veel om het lijf kunnen hebben. Zelfs niet in de Senaat, die zich dan ook voor een belangrijk gedeelte tot de details richtte. Nu was het opvallend, dat vrijwel alge meen al wat gewijzigd was in de Gemeente wet behalve dan de benoembaarheid der '.touw tot burgemeester instemming vond. Wat dan ook de reden van het aannemen morgen zal zijn, want men wijst, wat ten slotte verbeteringen brengt, niet af. Vooral de nieuwe regeling betr. de samen werking van gemeenten vond instemming. Wel had de heer Van Lanschot en ook prof. Lohman den privaatrechtelijken vorm wat meer op den voorgrond willen gesteld zien, meer dan thans, toch zouden zij met het be reikte meegaan. Ook omdat het aantal an- nexatiegevallen er door zou verminderen. De heer Van Lanschot heeft den minister gevraagd duidelijk te omschrijven, wat de a a r d is, waarvan hij repte toen hij zeide, dat sommige belangen naar hun aard bijzon der zijn aangewezen voor regeling door mid del van den privaat-rechtelijken vorm. De heer de Vlugt had een nadere omschrij - ving gewenscht van de bevoegdheden der commissies van bi; "tand. Hij klaagde er over, dat in het eedsformulier van den gemeente secretaris niets staat over geheimhouding, ook niet van het in geheime vergaderingen gehoorde. Verheugd was hij er over en met hem de heeren van Lanschot en Lohman dat de burgemeester door den raad niet zou kunnen worden ter verantwoording ge-oepen over zijn beleid als hoofd der politic -e hee ren Wibaut en Kranenburg waren daarover allerminst verheugd en deden er op letten, dat de politietaak een zuivere gemeentelijke taak is. Waarom dan ook hier geen verant woordingsplicht? Prof. Kranenburg meende, dat uit het ontwerp niet duidelijk werd of de verant woordelijkheid op B. en W. drukt, collectief of individueel. Voorts had deze kenner van ons staatsrecht bezwaar tegen sommige der bepalingen over de onverenigbaarheid van het raadslidmaatschap met functies of be- palde familiebetrekkingen. Hij zag deze be palingen als veel te uitgebreid. Wat zoo INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Stol cn microben besluipen Uw keel op dit momenl. Vlug. neem Wybert! Wybert beschermt en desinfecteert. vroeg de hoogleeraar kan er toch tegen zijn, dat de vronw van den minister-presi dent b.v. raadslid is? Prof. Lohman betreurde het dat de be windsman niet vasthield aan zijn aanvan kelijk standpunt tot uitsluiting buiten het raadslidmaatschap van de vrijgestelden, maar hij was blij over de nieuwe bepalin gen t.a.v. den burgemeester als orgaan van zelfbestuur, over de regeling der verhouding tusschen burgemeester en militair gezag, over die tusschen de Kroon en de gemeente politie, over die tusschen de gemeente- en rijkspolitie, over de delegatie-bepalingen en over het behoud van het toetsingsrecht. Ook hij zou vóór het geheele ontwerp geweest zijn. wanneer maar óe benoembaarheid van de vrouw tot burgemeester buiten het ontwerp gebleve ware. Want met den heer de Vlugt stemde Prof. Lohman in, dat de huidige Gemeente wet nog soepelheid genoeg bezat om zich aan de komende ontwikkeling aan te passen. Een hulde aan Thorbecke. Daarop zal morgen ook wel minister Ruys de Beerenbouck wijzen. INTIMUS. DE VERMAKELUKHETDS- BELASTiNG TE GRONINGEN. DE BIOSCOPEN GAAN DICHT. Nu de gemeenteraad van Groningen de beslissing over verlaging van de vermake lijkheidsbelasting opgeschort heeft-, heeft het hoofdbestuur van den Nederdandsohen Bios coopbond een telegram gezonden aan de di recteuren van de Groningsche bioscoopthea ters, waarin het mededeelt, dat de sluiting van de Groningsche bioscooptheaters zal in gaan op 6 Februari, zoodat thans het per soneel ontslag moet worden aangezegd. HET SPOORWEGONGELUK TE GRONINGEN. TOESTAND DER GEWONDEN GOED. De toestand van de gewonden van het spoorwegongeluk te Groningen is vooruit gaande, die van den hoofdconducteur Meyer is zoo goed, dat hij zeer waarschijnlijk over eenige dagen naar huis zal kunnen gaan. DE SCHIPBRUG TE ARNHEM AANGEVAREN. VERKEER BELANGRIJK GESTREMD. Donderdagmiddag is de schipbrug te Arn hem aangevaren door een met grint geladen schip dat afgedreven is. De bovenbouw van de brug kwam dienten gevolge in scheeven stand en deed het brug- schip kantelen, waardoor het terzijde kwam te liggen en grootendeels met water werd gevuld. Tengevolge van deze aanvaring w-°ril het zuidelijk gedeelte van de schlnbrug geheel ontredderd. Het verkeer met de Betuwe werd gestremd. De overtocht van voetgangers ge schiedde per boot. Het schip dat aan de aan varing veroorzaakte is beneden de brug op stroom blijven liggen. SCHEVENINGENSCH CHAUFFEUR VEROORDEELD. De rechtbank te 's Gravenhage heeft tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld, den 25 iarigen koopman C. M. v. D., in Den Haag. die terecht heeft gestaan ter zake, dat hij in April van het vorige jaar een zekeren R- B. een dokter uit Curacao, die met verlof hier te lande vertoefde, aan het strand, op zewelddadiee wijze heeft aangegrepen, na hem te hebben bedreigd en van den inhoud van zi.in portemonnale te hebben beroofd. Eenige maanden geleden is v. D. reed* wegens chantage tot 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld. HET GROOTE VERKEERSPLAN VOOR AMSTERDAM. Ringweg om de binnenstad, daarop radiaalverbindingen. DRIE PLANNEN VOOR HET ROKIN. Binnenkort zal bij den gemeenteraad van Amsterdam worden ingediend het schema voor de v er keer sverbe ter inge n in de binnen stad. Het project verdeelt de wegen in stamwc- gen, primaire en secundaire hoofdwegen. Het Alg. Hbld. deelt hierover het volgende mede: Tot de stamwegen behooren de N.Z. Voor burgwal. Damrak. Rokln en Spuistraat. Deze ontvangen het verkeer uit de verschillende richtingen en zullen dus verbeterd dienen te worden. De bedoeling is een weg te maken om het drukke centrum. geen wegenring om de buitenkant dus, maar door de binnenstad. Als zoodanig is gedacht het traject Damrak. Rokin, Binnen-Amstel. Waierloop'.ein. Val kenburgerstraat. Prins Hendrikkade. Daarna kan een verbindingsweg van deze gordel met het Westen tot stand gebracht worden. Deze zal de grachtengordel kruisen en door de Jordaan verbinding krijgen met de Elands gracht.. Kinkerstraat en een afbuiging naar de Tweede Hugo de Grootstraat. Jan van Galenstraat (het terrein bij den Admiraal de Ruvterwegi. Het saneeringsplan van de Jor daan opent de mogelijkheid daartoe, de ver binding met Oost zal des te beter verkregen kunnen worden door de saneering van de Jodenbuurt, het sloopen van de hulzen aan de Joden Houttuinen en het aanleggen van een breede kade aldaar, in verbinding met Nieuwmarkt en Gelderschekade en Oost waarts met de Plantage Middenlaan. Voorts zullen eenige buitenringwegen ver beterd moeten worden, die het verkeer bren gen op de radiaalweeen. O.a. zal ae Eerste Constantijn HugensstTaat door het Vondel park in verbinding moeten worden gebracht met de Van Baerlestraat. Dan is het plan om door slooping van de bebouwing van de Haarlemmer Houttuinen langs het spoorweg viaduct de Hout'ulnen te verbreeden. Haarlemmerstraat en Haar lemmerdijk zullen secundaire verkeerswegen worden.Voorts zal de Van Hallstraat vertreed worden, ter verkrijging van een goede ver binding met de Staatsliedenbuurt in We-t. Talrijke Jordaanstraten zullen tot 25 M. verbreed worden. In de te verwachten voordracht zal worden voorgesteld de Leidschestraat te verbreeden tot ongeveer 36 M. van gevel tot gevel. De rijweg zal 16 M. breed zijn. Er zullen een boombeplanting, kiosken en bloemenstalle- tj°s komen. Ter verbetering van de route vla de Vijzel straat is gedacht de demping van de Vijzel gracht en de verbreeding van de Ferdinand Bolstraat. De Munt kan dan ook verbeterd worden. De kosten van het plan worden geraamd op f 75 millioen. Voor de verbetering van het Rokin zullen B. en W. den Raad drie plannen voorleggen. Zij zullen voorstellen om het der-de goed te keuren. Het eerste bepaalt, dat er eenrich tingsverkeer zal zijn behalve voor de tram aan de drukke zijde. De rijweg aan die zijde zou dan 10 1/2 M. zijn met de trambaan langs het water en daarlangs een smal voetpad met een gemetseld muurtje langs het water. Aan de stille zijde zou de rijweg 5 1/2 M. breed worden met een trottoir aan den huizenkant en aan den waterkant. Hot water zou op het smalste gedeelte 12 M. breed worden. B. en W. achten dit plan ver werpelijk, omdat het water naar verhouding te smal worden zal. Het tweede plan omvat dubbel richt'ncs- verkeer. De trambaan zou aan de drukke zij de in het midden komen van een 14 M. breeden rijweg met aan weerszijden ver hoogde voetpaden. Aan de stille zijde 'n hoo rnen rij langs het water en geen verhoogd voetpad zoodat. het karakter van Amrter- damsche gracht behouden blijft Het plan geeft echter een slechte verkeersoplossing en de gracht wordt te smal in verhouding tot haar lengte. In het derde plan is begrepen dubbelrloh tingverkeer aan de drukke zijde met een oarkeerterrein voor 70 auto's bij „Industria" beplant met rijen boomen. Het water wordt gedemot tot aan het Doortje in de Rotter- damsche Bankvereeniging. De aesthetlsche verhouding tusschen lengte en breedte van het water wordt beter. De plannen kosten leder 1.4 millioen. Het Rokin ten Zuiden van het Spul zal in elk geval eenige kleine verbeteringen moeten on dergaan. KINDERVERLAMMING GEWEKEN. In de afgeloopen week kwam in Nederland geen enkel geval van kinderverlamming voor. De film voor een reeks genoodigden vertoond. De eerste indruk overweldigend. Waar zooveel strijd om is geweest, waar zoovelen verwoed om geschreven hebben, waar 3000 Frankfurters per extra trein voor naar Vervier* gingen, waar de opgewonden Duitsche nationaal-soclalisfcen stinkbom men voor hebben gegooid en witte muizen hebben losgelaten, waar de Engelsche kunst academie een gouden medaille voor toekende, is gisteren eindelijk in Haarlem vertoond. De film, gemaakt door Amerikanen, naar het Duitsche boek van Erich Maria Remarque „lm Westen nichts neues", in het- Neder landsen geheeten: „Van het Westelijk front geen nieuws". En 'aat mij aan "fonds mogen verklaren, dat d-3'e grootsche film. die zooals later zal blijken een historische beteekenis heeft, de hoogggespannen verwachtingen In geen enkel opzicht heeft beschaamd. Don vechters voor vrede en ontwapening zal dit werk een ruggesteun zijn, maar ook de ar tistieke qualitelten van ,Jm Westen nicht-s neues" zijn hoogst opmerkenswaardig. In een uitvoerige beschouwing, die de volgende week in dit blad zal worden opgenomen, kom ik hierop terug. De directie van het Rembrandt-theater had zeer terecht vertegenwoordigers van verscheidene richtingen uitgenoodigd deze eerste vertooning te komen bijwonen en be halve representanten van den geestelijken stand kon men dan ook de besturen on afge vaardigden zien van de diverse Faarlem- sche vereenleingen die vrede of ontwapening of Volkenbond in hun vaandels hebben ge schreven. de besturen van arbeiders- en vak- vereenigingen enz. Wanneer men deze film met stijgende be klemming bekijkt, vraagt men zich aanstonds af hoe het mogelijk Is geweest dat de Duit sche autoriteiten in laatste instantie beslo ten hebben dit document voor bezichtiging te doen verbieden. De Duit'che naticnaal- sociaMslen moeten toch wel door heel onbe grijpelijke patriottische motieven geleid ge worden zijn. toen zij besloten „met alle eer bare en oneerbare middelen" een camnaene 't beginnen tegen „Tra Westen nichts neues". Het verohijnsel van het nationaal-^oc'a^me move al? Dol't'eke reactie èn philosoohisch zeer goed te verklaren zijn. het is onbeeriioe- lijk dat een dergelijke reactie zulk een ver- dulrierine van het v^r-tand tot eevo^g kan hebben. Staat een oolitieke partij die tot zuifce minderwaardige middelen haar toe vlucht moet nemen niet zeer zwak in haar schoenen? Men zou geneied zijn dit aan te nemen, wanneer de practijk niet oewezen had, dat de Hitlerianen duizenden aanhan gers hebben.... Het is echter de vraag of al diegenen die hun stem aan die par tij gaven, het standpunt deelen van je groep drijvers die de vertooning Jn Berlijn van „lm Westen nichts neues" door het begaan van een reeks kwajongen achclge grofheden onmogelijk heeft gemaakt. Men heeft mij verzekerd dat de copy van de film. die op het oogenblik in Nederland circuleert, een onverkorte, een ongecouoeerde copy is. Gedeelten die van het begin af. vóór de Duitsche keuring, aan de Duitsche versie ontbraken, heeft men in de voor Nederland bestemde copy, met Engelsch materbal aan gevuld, en wel zoo dat het in het geheel niet stoort. Men heeft het boek getrouw /k ge volgd ©n dat moet men toegeven - met niëteit! Iedere gemeenplaats is deze film vreemd. Bovendien hebben alle genoodigden kunnen vaststellen dat het werk voor Duitschland niets krenkends bevat. Integendeel, evenmin als dat ln het boek het geval was. heeft het er zelfs den schijn van. dat de Amerikanen er op uit zijn geweest Duitschland op geraffl neerde wijze te caricatur'.seeren. Dc figuur van den soldaat Katczinsky. die om zijn ge broken neus voor Duitschland beleedlgend zou zijn. onderscheidt zich Juist door Innige menschel ij kheid en deernis. Integendeel. Van afkeer van de Dult*chers is geen sprake, wanneer men ,.Im Westen nichts neues" gezien heeft; doch wel van deernis, diepe deernis, ook voor het Duitsrhe volk. dat zoo goed als de andere vo'keren het onbe"chrijflijke leed van den oorlog heeft- moeten ondervinden. In dat onzic*t ls het Duitsche vo'k n'e* m'n^er bnV1a""^-,vM dan het Framche Hoe de nat'nrm^'-eo^Vls- ♦en dan ook uit d't werk e#m nn"-U-'4tse*>*m gee-t hebben kunnen derilP^eren is ten ©enenmale raadselachtig en gedoogt maar één verklaring: chauvinisme in de derde macht, een ziekelijke uitwas van het .Deutschtum". In ons tweede artikel zullen eenige afbeel dingen uit de film. worden opgenomen. L. A. DE AARDBEVING IN BIRMA. TE DE BILT GEREGISTREERD. Het Kon. Nederl. Meteor. Instituut deelt het volgende mede: Dinsdagavond om 20 u. 20 m. tijd van Greenwich, werd aan het Meteoro'ogiscn In stituut ie De Bilt een bui ongewoon sterke aardbeving opgetcckend: afstand 7900 K.NL oorsprong ln de streek van Noord-Blrma. Woensdagavond om 21 u. 36 m. werd een vrij sterke aardbeving op een afstand van ongeveer 12.000 K M. geregistreerd, waarvan de oorsorong niet nauwkeurig is aan te geven. De aardbeving in Albanië werd geregistreerd Woensdagmorgen omstreeks 6 uur. WUZIG'NG VAN HET MUZIEK- AUTEURSRECHT. BEZWAREN VAN ANDERE REGEERINGEN? In het Verslag over het wefson4wero tot wijziging der Auteurswet 1912 met het oog oo buniddehng inrake mu'-ieVauteursrecht vraagt de Commissie van Rapporteurs aan de rceee-irg e -n meer prec'es antwoord op de in het Voorlooplg Versin? d?r Tweede Ka mer gestelde vaag of het Juist is. dat van wege de Franschen en wellicht ook not van wege een andere regeering officieel bezwa ren tecen het wetsontwerp bii onze reve ring zijn ingebracht en. zoo ja. van welke s'rekking die bezwaren dan waren. Daarbij zonden ook de door den minister ter sprake gebrachte andere regeeringen met name kunnen genoemd worden. EEN TROFTSTP 4-KADE TE ALKMAAR? B en W. te Alt-maar zullen, voleens het Volk. binnenkort den raad voorstellen om den naam Molenkade te doen veranderen in ..Mr. P. J. Troclstrakade". OOZKNPEMONSTRATIE TE GOUDA Woensdag heeft, naar het Volk meldt, te Gouda een we -kloozendemonstratie plaats gehad. B. en W. hebben echter in meerder heid geweigerd, om een denotatie van ^et bestuur d°r S.P.A P. en G.B B. ter voorl'ch- ting van den nood der werkloozen te ont vangen. GRONINGEN^ wncrnoornvFUCT NOG NTFT OPGELOST Het voo-stel van den heer Ga^au, soc. 'k-m. om de v/,rmakelljkh?id'-bela«ting on de bbs- eoonthca^rs fe verlagen van 25 op 20 pCt. Is in de Wo^ns^uzavond gehouden vergade ring van den Gronlngschen gemeenteraad niet ln stomm'ng gekomen, doordat een verder strekkend voorstel, houdende ultnoo- riizing van B. en W. om het geheele pro bleem dor ve-makelijkheldsbelasrtng te over zien. met 20 tegen 15 stemmen werd aange nomen. UTT DE STAATSCOURANT GEVANGENISWEZEN Met Ingang van 1 Maart is benoemd tot directeur van de gevangenissen te Roer mond J. de Jonge, directeur van het Huls van Bewaring te Zwo'le; tov directeur van het Huis van'bewaring te Zwolle J. M. Hoog land, commies ter directie bij he# Huis van Bewaring Arnhem. AUDIËNTIES A.s. Maandag geen audlënrie door den roi- nlster van Onderwijs, K. en W. Mr. VAN DOORNF. EN DE COMMISSIE DE VRIES Men verzoekt ons te melden: Op een haar gedane vraag waarom de commissie tot onderzoek van de kwestie De Gelderiander-Vogt heeft gemeend niet te moeten ingaan op het ve-zcek van mr. Van Doorne om ook zijn geschil met het A. V. R. O.-bestuur te willen onderzoeken, heeft de voorzitter der comm'ssle nrof. C. W. de Vries geantwoord, dat de afwijzing van dit verzoek uitsluitend hierop gebaseerd was, dat naar het oordeel' der commissie het conflict Mr. Van DoorneA. V. R. O.- bestuur geheel afgescheiden staat van. en van geheel anderen aard is dan het geschil, dat krachtens opdracht van Dr. De Visser alleen aan het oordeel der commissie is on derworpen, waartoe de commissie zich heeft willen beperken. Prof. de Vries verleende machtiging om dit antwoord te publlcocren. ONGEVAL b I PARACHUTE SPRINGEN BANDOENO. 28 Januari (V£>.) De ka pitein der Infanterie Otkengen, gedetacheerd bij de luchtvaartafdeeling is bij het springen met een parachute uit een vliegtuig licht gewond. De kapitein kreeg wonden aan spie ren en peezen. UIT DE PERS. VLAANDEREN EN HAARLEM. Onder dezen titel schrijft J. van Scherpen- zeel in „Dc Dietsche Gedachte" het volgende: „Sinds korten tijd sieren een tweetal in graniet gebeitelde figuren de vernieuwde Groote Houtbrug te Haarlem. De eene figuur stelt Frans Hals voor, de waarschijnlijk te Antwerpen geboren Hollander; de andere Lieven de Key, de Vlaming van Gent. Goed gevonden bij oen der voornaamste toegangen tot de oude stad de beeltenissen van deze twee beroemde kunstenaars, den schilder en den bouwmeester, aan te brengen. Moeten wij er méér achter zoeken? Er kent Haarlem hiermede, dat het een belang rijk gedeelte van zijn kunstroem in het ver leden aan Vlaanderen dankt? Heeft het hiermede symbolisch tot uit drukking willen brengen, dat de schittering van Holland's Gouden Eeuw mede aan Vla mingen tc danken is? WIJ vermoeden van niet. Holland erkent dit nog niet gaarne, en Haarlem heeft zich ln dit opzicht tot dusverre niet gunstig van Holland onderschelden: het vergeet gaarne deze dingen, zooals het ook gaarne vergeet, dat zijn beroemdste monument, zijn oude Sint Bavo, grootendeels een scheoping van Vlamingen en Brabanders is. Godevaert ie Bosscher. Steven van Affllghem. Evert van rixtwerpen en Anthonis KeHermans "an Meche'en. Zooals het ook gaarne v?rgee' ->t de groote klok ln den toren der Sint Bavo Roe'ant" heet. als de s'ormklok van Gent, die haar tot model heeft gediend. Zal er lets in de harten der Haarlemmers trillen, als te Gent de klokke Roelant de be vrijding van Vlaanderen inluidt? Wel neen, dat is immers een zuiver-buitenlandsche aangelegenheid, waarmee de goede burgera der Soaamestad niets tc maken hebben?"

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13