BUITENLAND OUD-HAARLEM. Een Amerikaansch-Italiaansch duel. VAMPYR Stofzuigers f 105 HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 30 JANUARI 1931 TWEEDE BLAD De generaal-majoor die zijn mond voorbij praatte. De Fransche radicaal-socialistische fractie zal tegen de nieuwe regeering stemmen. Nog zeer onzekere toestanden in Spanje. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Generaal-Majoor Butler. De sleur en de zwaarmoedige ernst der buitenlandsche politieke berichtgeving wordt af en toe wel eens onderbroken door een lichtstraaltje, soms van sarcastischen-, soms van speelschen aard. Vandaag vraag ik uw aandacht voor zoo'n venijnig-scherp en prikkelend straaltje uit Amerika. De gene raal majoor Butler hield eens in zijn parti culiere club en voor zijn mede-officieren een causerie'tje over Europeesche toestanden en in het bijzonder over Mussolini die hij de dolle Europeesche hond noemde. Verder trok hij tekeer tegen den Itallaanschen ge zant in Washington die door onvoorzichtig rijden een kind gedood zou hebben en het slachtoffer aan zijn lot zou-hebben overge laten. Wij laten in het midden in hoeverre de heer Butler het recht had om vooral de laatste beschuldiging uit te spreken. Maar dat hij spijt van zijn woorden zal heb ben is zeker. De Italiaansche gezant pro testeerde onmiddellijk namens zijn grooten meester en namens zich zelf bij de Ameri- kaansche regeering, het gevolg van één en ander is dat de openhai-tige generaal-majoor Butler (die eerst een rapport over zijn ge dragingen moest uitbrengen) voorden krijgs raad gedaagd is geworden. Bovendien ont ving de heer Butler telefonisch bericht, dat hij zich als arrestant diende te beschouwen! Voorts deed staatssecretaris Stimson den Italiaanschen ambassadeur een nota over handigen, waarover de regeering" haar leed wezen betuigt over het voorgevallene. Nu wacht ons dus nog een interessante rechts zitting, want het schijnt dat de heer Butler niet van zins is, ook maar iets van zijn woor den terug te trekkenEn hoewel Dante heeft gezegd, dat het niet van grootheid van ziel getuigt, gaarne naar twistenden te luisteren, moeten wij toch bekennen, dat wij nieuwsgierig zijn naar den afloop van dit Amerikaansch-Italiaansche duel L. A. Frankrijk. Radicaal-socialisten zullen tegen Laval stemmen! De radicale Socialistische Kamerfractie heeft vergaderd; den voorzitter Herriot werd opgedragen morgen bij de debatten ever de algemeene politiek der nieuwe regeering het woord te voeren. De fractie besloot verder, tegen de re gee ring-La val te stemmen en aan de debatten van morgen een strikt politiek karakter te geven, d.w-z. slechts over partij- principes te spreken. De leden der fractie zijn verplicht te stemmen, zooals de fractie heeft besloten. Spanje, Onzekere politieke toestand. MADRID, 29 Januarn (Vb.) De regee ring heeft hedenavond een communiqué aan de pers uitgegeven.' waarin opnieuw volledi ge vrijheid bij de verkiezingen wordt gega randeerd. de regeering belooft dat zij geen beïnvloeding der vrije stemming zal toeiaten. Tegelijkertijd wordt algeheele opheffing van den staat van beleg en censuur op de dagbladen, zoomede herstel van de vrijheid van vergaderen en propaganda in uitzicht gesteld. Aan deze beloften verbindt de regeering den dringenden eisch aan die politieke kringen, welke zich van deelneming aan de verkiezing willen onthouden, onder geen be ding hun kiezersplicht te verzaken, aange zien de normale politieke toestand slechts terug kan keeren door de samenstelling van een nieuwe grondwet. Dit schijnt de laatste poging der regeering te zijn om de sabotage der politieke partijen te verhinderen. Deze zwenking in de houding van Berenguer wordt verklaard met het Woensdag door de Constitutioneelen genomen besluit zich bij de verkiezingen eveneens van deelneming te onthouden. Een zonder deze partijen samengestelde Kamer zou nog minder belang hebben dan de voormalige nationale vergadering tijdens het regiem van Primo de Rivera. Naar in welingelichte kringen verluidt, zal ae koning indien het meerendeel der par tijen zich van deelneming aan de verkiez'n- gen zou onthouden, het decreet tot uitschrij ving der verkiezingen onderteekenen. Dit zou dan het aftreden der re geering-B eren- guer be teekenen. was." Ir. vele kringen ernstig rekening word: gi-noudtn. De peseta is aan de beurs te Madrid op hieuw lager» Oostenrijk. Oneenigheid in de kringen der fascisten. Laat in den avond, zoo meldt het WJ3. omtrent gerezen oneenigheid in de kringen der Oostenrijksche fascisten, verscheen een manifest, door Starhemberg en de hem trouw gebleven leiders in de landen gericht tot de „Heimwehrkameraden". Daarin wordt o.a. gezegd: Ondergeteeken- den hebben de volgende grondbeginselen aan genomen: Strijd tegen het Marxisme, waar mee geen compromis mogelijk is; strijd tegen de uitwassen van het huidige stelsel; ver nieuwing van staat en economisch leven; be reidwilligheid der Heimwehren om in geval van onlusten den staat te steunen. Verdef is besloten de Heimwehrbonden ook in de toekomst onafhankelijk te houden van alle politieke partijgroepen. Om dit beginsel duidelijk voor allen tot uiting te brengen heeft de bondsleider Star hemberg besloten zijn mandaat in den natio- nalen raad neer te leggen. Bovendien is bepaald, dat in beginsc-l op den voorgrond tredende leiders der Heim wehren voortaan geen politieke functie mogen uitoefenen. Om ae uniforme en krachtige leiding der beweging in de toekomst te verzekeren en de aanhoudende aanvallen op den bond. die, voortvloeiende uit persoonlijke en zakelijke motieven, steeds weder de kracht van den bond nadeelig hebben beïnvloed, onmogelijk te maken, hebben ondergeteekende leiders in de landen den bondsleider met eenparigheid van stemmen het bevel over den geheelen bond opgedragen. Den leiders der werkgemeenschap wordt van hun optreden een verwijt gemaakt en ten slotte verklaard, dat achter de tegenwoordige leiding meer dan viervijfde gedeelte van alle leden der Heimwehren in Oostenrijk staan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Duitschland. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJOR1SSTRAAT 16 TF.I.F.FOON 10756. Belangrijke rede van Dr. Kaas. In een vergadering der centrumpartij te Trier heeft de partijleider prelaat kaas een rede gehouden over het onderwerp ..Noodlots jaar 1931, voonvaarts of terug?" Spr. betoogde dat het saamhoorigheidsge- voel van het Duitsche volk een zóó laag ni veau heeft bereikt als nooit te voren. De laat ste en d iepste bedoeling van een binnen- landsch saneeringswerk was niet alleen het gezond maken der staatsfinanciën, maar ook de noodzakelijkheid, zij het een bittere, van een aan offers rijke inleiding tot een bevrij dingspolitiek, die geen frase, maar werkelijk heid is. Wat ten aanzien van Duitschlands bevrij ding tot dusver is bereikt, was bereikt door het stelsel, dat tegengesteld was aan het door de nat.-socialisten en Hugenberg aanbe- volene. Tot een saneering als dat van Brüning hebben wij de medewerking noodig van al len, die van goeden wil zijn. Wie de teekenen der tijden verstaat, begrijpt dat de bevrij dende en verlossende daad op het gebied der revisie zonder ernstige nadeelen niet mag worden uitgesteld. Geen Duitsche regeering kan het volk nog verder dwingen tot het eenzijdig brengen van offers op het altaar der schadevergoe dingen, als de tegenpartij er niet toe mee werkt ze mogelijk te maken. Geen Duitsche regeering zal sterk genoeg zijn. de explosieve krachten in toom te houden, welke on draaglijk zware herstellaslen in het leven zouden roepen. Kaas besprak vervolgens het- verzet van Frankrijk tegen de bespreking der revisie- gedachte en bepleitte het denkbeeld van een samenwerking „boven de staten". Zoolang dit zijn intrede nog .niet heeft gedaan in het departement van buitenl. zaken, blijft Euro pa een naam zonder inhoud. Spr. besloot met te waarschuwen tegen ae gevaren van de demagogie en de uiterste partijen. Duitschland te redden is de taak der re- geering-Brüning. Sedert jaren, roept Kaas uit, heeft men om een leider geroepen, thans hebben wij hem. laten wij hem dus volgen Onder zijn leiding zal er geen „terug" zijn, maar slechts een „opwaarts!" De leniging der werkloosheid. BERLIJN, 29 Jan. (VD.) De Raad van Beheer van de Rijksinrichting voor Arbeids bemiddeling en Werkloo heldsverzekering heeft de begrooting voor het jaar 1931 goed gekeurd. In de toelichting bespeekl de presi dent den toestand van de arbeidsmarkt en de financiën, de plannen ot leniging van de werkloosheid en productieve werkver schaffing. De belangrijkste post onder het hoofd uitgaven is die der werkloozenonder- steuning. ten bedrage van 1478 mlüioen Mark. Vreemde werkkrachten in het Landbouwbedrijf BERLIJN 29 Jan. 'V.D.i De Rijksraad hesft zijn goedkeuring gehecht aan een wets ontwerp van den Rijksminister van Arbeid, betrekking hebbende op de toelating van bui- tenland che landarbeiders in 1931. De te werkstelling dier bulten'andsche werkkrach ten moet aan de volgende bepalingen vol doen: Het geldt liler slechts bedrijven, die tot dusyone reeds, m bekomen vergunning, bui tenlanders tewerk, telden cn minstens 25 morgen suikerbieten verbouwen. Verder die nen 00—95% der buitenlanders vrouwelijke arbeidskrachten te zijn. Het aantal in dienst te nemen buitenlanders mag voor de afzon derlijke bedrijven hoogstens 2 3 bedragen van het aantal, dat in het- afgeloopen jaar werd aangenomen. De vice-president van den Saksischen Landdag legt zijn functie neer. DRESDEN. 29 Jan. (V.DU De nationaal- socialistische vice-president van den Saksi schen Landdag Kunz heeft zijn functie neer gelegd. Zijn aftreden is een gevolg van het door den Landdag verworpen protest van den nationaal-aocialiï tische afgevaardigde Doenicke tegen den sociaal-democratischen voorzitter Weckel Engeland. De conservatieve motie van wantrouwen. De conservatieven hebben hun motie van wantrouwen in de regeering formeel bij het Lagerhuis ingediend. De motie luidt: ..He: Lagerhuis spreekt zijn afkeuring uit inzake de houding, welke de regeering aanneemt met haar politiek van voortdurende vermeer dering der openbare uitgaven, vooral nu zij deze politiek voert in een tijd, waarin alle nieuwe lasten moeten worden vermeden en de grootst-mogelijke spaarzaamheid moe worden bevracht, wil men het vertrouwen weer herstellen èn de werkloosheid vermin deren". De regeering zal worden verzocht om ten spoedigste gelegenheid te geven, over deze motie in debat te treden. Winston Churchill, die als vroeger kanse lier van de Schatkist bij uitstek geroepen is om dergelijke financieeie quaesties te behan delen. behoort niet tot de onderteekenaars van de motie, wat door velen in verband wordt gebracht met het voor eenige dagen tusschen hem en Baldwin in de Indischs quaestie gerezen meeningsverschil. De ontwapeningskwestie en het Hoogerhuis. LONDEN. 29 Januari (V.D.). In het Hoogerhuis heeft Lord Dickinson nog gezegd, dat door het Verdrag van Versailles Duitsch land als eenige van de groo'e mogendheden ontwapend Is. Wanneer de anderen niet dit voorbeeld volgen, dan zal Duitschland zeker het recht opeischen zich evenals zijn nabuur- staten te bewapenen. Het zou dan onmoge lijk zijn Duitschland dit recht te ontzeggen Op dezen grond is het van belang, dat de Ontwapeningsconferentie het volgend jaar tenminste in zekere mate, ontwapening aan ce volkeren brengt. Namens de regeer ing verklaarde Lord Par- moor het eens te zijn met hetgeen Lord Cecil verklaard heeft. Er zai-.geen enkel resultaat worden bereikt als de wedloop der bewape ning niet wordt stopgezet. Polen. Ernstig loonconflict in de Oost- Opper-Silezische Industrie. KATTOWTTZ. 29 Januari Vli l Bij de onderhandelingen over de loonen in de Oost-Oppersilezische metaalindustrie hebben de werkgevers thans een loonsverlaging van 15 pet. geëischt. De onderhandelingen werden verdaagd, daar de werknemersafgevaardigden niet di rect hun houding ten aanzien der eischen konden bepalen. Aangezien de werknemers niet bereid schij nen een loonsverlaging te aanvaarden, kan een scherp loonconflict wordeia verwacht. De organisatie der Oost-oppersilezlsche mijnindustrieelen heeft de loonoveresnkom- sten met de employé's tegen 30 April as. op gezegd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. AGENDA VRUDAG 30 JANUARI Schouwburg Jansweg: De Vrouwe van Shenstone". 8.15 uur. Palace: ..Dynamiet". Tooneel Bart Elferink 8.15 uur Luxor Theater; ..Het schildersmod^l van Parijs" en „Een vrouw verdwenen 8-lo uur. Rembrandt Theater: ..Het lied der Woes tijn". Tooneel: Morris et Max 7 en 9.15 uur. H e e m s t e d eA erdenhout: Res'. „Boekenrode": Voordracht en filmvertooning over Maggi's Voedingsmiddelen. 8 uur. ZATERDAG 31 JANUARI Stadsschouwburg: N.V. Het Schouwtooneel: ,.Op hoop van zegen". 8 uur. Rest. Brinkmann: Kon. Ned. Toonk. Ver. Lezing door Sem Dresden. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyier's Museum, Spaarne 16- Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. toegang vxy. Wat gespaard bleef (Nieuwe serie.) interieur der kerk aan de zijde der Oude Groenmarkt. Opnieuw richten wij onze schreden naar de St. Bavo. Nu is de neer g. a. Luitlnsh de koster, die met zooveel piëteit ai het mooie dat in deze oude kers i- beheert en wiens streven het is om die schatten nog te vermeerderen onze gids. Eenige uren heb ben wij door het gewijde gebouw gedwaald, maar toen wij de wandeling afbraken, was nog iang niet alles aan de beurt gekomen, want mijn gids is een gezellig causeur en van elk kerkdeiail weet hij interessante bijzon derheden te vertellen. Voor dit artikeltje had de afgebroken wandeling evenwel voldoende stof opgeleverd. Twee der groote toren-pilaren die in het hart van de kruiskerk staan, zijn geducht uit het lood gezakt. Dit benoeft evenwel niet tot ongerustheid te stemmen, want die pilaren staan al eeuwen zoo. Aanvankelijk was het plan om op het kerkgebouw een steenen toren te bouwen. Toen men daarmee bezig was, begonnen de pilaren te verzakken. Daar om moest de gedeeltelijk reeds opgetrokken toren weer afgebroken worden. Hij werd ver vangen door een houten toren met lood be kleed. Dat gewicht konden de pilaren geluk kig torsen, verdere verzakkingen werden dan ook niet geconstateerd. Wel hebben wij er eenige jaren geleden de aandacht op geves tigd, dat het schijnt of de toren naar een zijde eenigszins overhelt. Een onderzoek heeft aangetoond, dat die overhelling een feit is, maar voor den toren bestaat niet het minste gevaar. Een deskundige maakte zelfs de veronderstelling, dat de toren met opzet ietwat scheef gebouwd is, om beter de .-tor- men, die meest uit het westen komen, te kunnen trotseeren. De vier torenpilaren hebben een respec tabele dikte. Zes man zijn noodig om hen te omspannen. Als stoelen om een pilaar ge schaard worden, kunnen 22 personen daarop plaats nemen' In de kerk is zeer veel In ongeschonden staat bewaard gebleven. Er zijn dingen ver nield. maar het is zoo vertelde do heer Luytingh onrechtvaardig om al die vernie lingen aan den beeldenstorm toe te schrijven. Toen zijn er ongetwijfeld beelden vernield, maar blijkbaar is het overige in do kerk ge spaard. Het is aan te nemen, dat de kerk in den Franschen tijd veel meer te lijden heeït. gehad. Toen diende ztj voor kazerne. Van hel prachtige koor hadden de Franschen een paardenstal gemaakt! Het is een wonder, dat er aan het koor en de koorbanken zoo goed als niet; beschadigd is. Kerken in andere steden hebben veel meer :e lilden gehad Misschien danken wij die geringe beschadi ging aan het feit. dat de koorwerken wp.J sierlijk van vorm zijn, maar weinig uitste kend lofwerk bevatten. De koorbanken waren vroeger geschilderd, maar nu is het blanke eikenhout weer in eere hersteld. De wapens die onder verf bedekt waren, konden ook weer aan het ltrht ge bracht worden. Er is een tijd geweest, dat men blank eikenhout koud vond. Vandaar da: de schilders er on losgelaten werden Ge lukkig is men die gril weer te boven en blijkt het indertijd aangerichte kwaad nog in vele geva'len ongedaan gemaakt te kunnen worden. Een beeld is bij den beeldenstorm gespaard. Het is een beeld van St. Bavo. dat aan de Oostzijde der kerk aan den buitenkant ge vonden wordt. Blijkbaar stond het te hoog voor de bestormers. Vermoedelijk heeft de kerk ook nog al wat te liiden gehad van de Spaansche bezettuig die Haarlem in 1573 heeft ingenomen. Ook het be'cg za,f heeft wel eer. en ander ver nield. Dat de kanon* koreis tot bet kerkge bouw doordrongen b°wi»«n tte kogel die nog in een der muren gevonden wordt. De 'n bet kj»rlrov'l%o"w naar Al'an mode^ee't. ontdekt !n 1880. Ontdekken moeten wil nem^n 'n de let terlijke beteekenls, de laag witka'k die er over wa gestreken, is weeeehaald. On'lekt in figuurlijken zin waren de muur j'.nharin gen al in 1825. maar de toenmalige kerk voogden sagen daarin niets bijzonders en.... lieten de gedeeltelijk bloot-gelegde muur schilderingen opnieuw onder de witkalk stopper.! Toen men er in 1869 opnieuw achter kwam. dat or muurschilderingen in de kerk aanwezig waren, zijn die met nauwlettende zorg van de kalk ontdaan. Dc muurschilderingen in het koor zijn ver moedelijk aangebracht in de jaren 1500 1510. Er zijn evenwel aanwijzingen, dat onder die ..tapijten" nog andere .'ohllderingen zit ten: op enkele plaatsen is daarvan namelijk een -poor gevonden. In 1438 is de kerk ge heel gewit. Dat kostte niet meer dan.. 23 gulden, hoewel de witters 40 dagen met bun kwasten zwaaiden. Dit Is wel een bewijs, dat men in dien tijd heel wat meer voor een gulden deed dan nu. In de jaren 1500—1510 was lezer, voor lee- ken een zeldzaamheid. Vandaar dat in de muurschilderingen aan de pilaren in het koor alleen voorstellingen en motleven verwerkt zijn. De muurbeschilderingen van den lateren tijd zooa'.s die op de groote toren-pilaren, die in 1580—1585 zijn gemaakt dragen op schriften. Blijkbaar was het lezen toen al meer in zwang gekomen. In 1573 Is de St. Bavo weer eenigen tijd ten behoeve van den R.K. ecredienst mserieht. Vermoedelijk zijn toen de muurschilderingen op de groote to-en-nilaren aangebracht. Na de restauratie zijn de muurschl'derin- acn in 1860 met wit-<*everfde zinken luiken bedekt, geworden. Eerst in 1878 zijn die luiken weggehaald en kon elke kerkbe zoeker van het mooie kleurencpel, dat Juist In de stemmig blanke omgeving zoo'n mooi effect maakt, ven ie ten, Een der gewelven tus schen twez pilaren in het koor ls ook ge schilderd. Op die plaats stond vroeger de zetel van den bisschop. Nu wij het over kleuren in dc kerk hebben, willen wij cr op wijzen, dat. de chocolade- kleur van hot orgel niet gelukkig gekozen ls. Een meer stemmiger kleur zal hot beter doen. Bovendien zit er te veel goud aan het orgel. In den tijd dat het orgel gemaakt word. was het geen gewoonte, om groote beelden van goud te maken. Ieder ziet, dat hier Imitatie in het spel is. Een raadrild, dat zich nog al eens voor kunstzaken interesseert is onlangs naar dén wethouder van onderwijs en kunst geloopc'n om te waarschuwen, dat de pijpen van het orgel aan het oxydeeren waren, De heer Roo- denburg toog natuurlijk naai de kerk. maar toen bleek, dat die oxydatie alleen te constoteeren was als de zon schijnt. Er namelijk in eenige ramen nieuw ge kleurd glas eekomen en dat werpt als de zon er door schijnt vlekken cp de pijpen die aan oxvdeeren doen denken. Het bleek dus ge lukkig een valsch alarm te zijn geweest.' Een mooi doorkijkje in de bijgebouwen. Ons orgel, al is het van 1735. is nog in uit stekenden staat. Vroeger stonden er in de Bavo drie orgels. Een daarvan is indertijd overgebracht naar de Nieuwe kerk op het Kerksplcin. Langen tijd heeft men het toen alleen met het groote orgel in de Bavo moe ten aoen. maar in den laat.'ten tijd is bij het koor een klein orgel geplaatst voor kleine kerkdiensten. C. J. VAN T. NIEUWS UIT INDIE STEUN AAN MERAPI-SLACHTOFFERS NIET GOEDGEKEURD. Het College van Gedeputeerden van den Provincialen Raad van Midden Java heeft, naar Aneta meldt, de principieele beslissing genomen om het besluit van den gemeente raad van Scmarang om t 3000 ter beschikking te stellen van het Merapifonds niet goed te keuren.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 3