ËC^fZ TENTOONSTiiUM AMSY Bmm4 De wraak der Verdrevenen 23 JANUARI -1 FEBRUARI AUTOMOBIELEN STADSNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD VEREENIGING VAN JONGE LIBERALEN. „LIBERALE EN SOCIALISTISCHE WERELDBESCHOUWING". De Vereeniging van Jonge Liberalen te Haarlem hield Woensdagavond in de nieuwe zaal van restaurant Bririkmann een vergade- ring. waarop onze stadgenoot de heer W. Lubberink als spreker optrad. Nadat de voorzitter, de heer P. Sorgdrager. de bijeenkomst geopend had, kreeg de heer Lubberink gelegenheid tot het uitspreken van zijn voordracht over „Liberale en socia listische wereldbeschouwing". Spreker begon met te verklaren, dat het eenige middel om onze maatschappij weer gezond te maken het liberalisme is. In het kamp van onze tegenstanders, zeide spreker, spreekt men wel eens van het doode libera lisme en om dit aan te toonen wijst men dan naar den uits'ag der verkiezingen. Dit nu is de groote fout van dezen tijd: men hecht te veel waarde aan de macht van het aantal. Spreke;.- was van meening. dat er thans, na de periode van verwarring en ontbinding, die achter ons liggen, eenig herstel in de po litieke wereld valt op te merken. De verschillende radicale stroomingen, zoo als het fascisme, wijzen op een terug zoeken naar het oorspronkelijke beginsel, waar onze Westersche beschaving op gegrondvest is. nl. de vrije persoonlijkheid, die zich manifes teert in de vrijheid van denken, arbeiden en handelen. En het is het Mberalisme, dat ten volle van de noodzakelijkheid hiervan over tuigd is. De heer Lubberink ontkende, ten sterkste, dat er eenigerlei dogma aan het liberalisme ten grondslag zou liggen. Het liberalisme is integendeel het grondnrincine van ons gan- sche cultuurleven. De liberaal heeft tot taak de vrijheid te beschermen tegen de roode en de zwarte groepen. Wat de socia'istlsche wereldbeschouwing betreft, hiervan zeicle spreker, dat er van een proletarisch bewustzijn geen sprake is. De sociaal-democraten meenen, dat zij alles wat in de toekomst zal geschieden, precies kun nen voorspellen. Dit is iets absoluut onmo gelijks en de liberalen dienen dan ook met kracht tegen deze denkbeelden op te komen. Spreker ontkende voorts het bestaan van een klassenstrijd. Men kan tegenwoordig im mers niet meer snreken van een aparte klasse „bezitters" en een aparte klasse „be- zitloozen" Over de kwestie van het mihtairisme spre kende. zeide de heer Lubberink, dat het. li beralisme het beste pacifisme is. Het is niet waar, dat de socialist de pacifist bij uitne mendheid zou zijn. Het is de taak van de Jonge Liberalen, al dus spreker, te tx-achten het oorspronkelijke liberale element terug te vinden, te pogen waarachtigheid in het openbare leven te brengen en een eind te maken aan de ge woonte om steeds met „programma's voor den dag te komen. Toen de heer Lubberink zijn rede geëindigd had. sprak de voorzitter eenige woorden van dank tot den inleider. Hierna volgde een huishoudelijke vergade ring. Na afloop van de lezing, we'ke Woensdag avond door de Vereeniging van Jonge Libe ralen te Haarlem werd gehouden, hield deze vereeniging haar jaarlijksche algemeene ver gadering. Het jaarverslag, uitgebracht door den se cretaris. was optimistisch gestemd, hetgeen hoofdzakelijk te danken is aan het feit, dat in het afaeloopen jaar 41 nieuwe leden tot de vereeniging toetraden. De georganiseerde avonden mochten zich ste'eds in veel succes verheugen en kenmerkten zich door groote opkomst. Het verslag van de penningmeesfceresse viel minder gunstig uit.. 1930 bracht namelijk groote uitgaven met zich mee; vooral de systematische propaganda eischte nog al fi- nancieele offers. Nadat de afgevaardigde ter algemeene ver gadering van den Bond van Jonge Libevalen verslag had uitgebracht, vond de bestuurs verkiezing plaats. Tot voorzitter werd gekozen de heer K. F. H. Maas en wel in de plaats van den heer P. Sorgdrager, die zich als zoodanig niet meer beschikbaar had gesteld. De secretaris, de heer M. D. Scheer, die periodiek aftrad, werd herbenoemd. In de vacatures van vice-voorzitter en be stuurslid, ontstaan door het bedanken van den heer D. Bok, werden resp. gekozen de heeren J. A. Pesman en P. Sorgdrager. De behandeling van den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering van den Bond, welke Zaterdag en Zondag a.s. te trecht gehouden zal worden, gaf tot geen belangrijke discussie aanleiding. Tot afgevaardigde naar deze vergadering werd de heer M. D. Scheer gekozen. FEUILLETON. Uit het Engelsch van J. S. FLETCHER. (Nadruk Verboden) 26) Maar het kind? Een hoorde Oliver, die in lievige spanning verkeerde of hij iets gevon den had, reeds luidkeels roepen aan den voet van de rots. Bon liet het licht van zijn lan taarn rondom hem schijnen. en plotseling bemerkte hij aan de vallei-zijden van de rots waarop hij stond, dertig voet onder hem, e°h groot rotsblok dat .te oordee'en naar de manier waarop het. lag. nog niet zoo lang ge leden naar beneden gevallen was. Op handen en voeten kroop hij behoedzaam naar den rand van het pleine plateau en tuurde in de donkere, spelonk acht! ge ruimte onder zich. Heel in de diepte zag hij iets. dat hem hevig deed ontstellen. Hij tuurde scherper en trachtte de duisternis met het. licht van zijn lantaarn te doorbovon. Hij stond op en klom de rots weer naar beneden. Oliver en Raw- i in son hadden onder tusschen het pad ge voed. dat naar het dal veerde en waren nu aan het einde er van gekomen, zoodat zij zich op een afstand bevonden. Ben gaf Louis John en Ravldge een wenk om bij hem te komen. „Ik geloof, dat de oude vrouw van de rots is gevallen", fluisterde hij. „Er is een groot rotsblok omlaag gestort en dat kan nog niet zoo heel lang geleden gebeurd zijn. En aan den voet van de rots aan den anderen kant, ligt iets dat veel weg heeft van het lichaam van een vrouw, of tenminste van een hoop VRIJDAG 30 JANUARI 1931 ARROND. RECHTBANK. EEN AANRUDINGSKWESTIE TE LISSE. Donderdagmiddag had zicih voor de Haar- lemsche Rechtbank te verantwoorden M. S., wonende te Haarlemmermeer, die beschul digd werd, dat hij op 5 Juni 1930 te Lisse, waar hij toen met zijn auto had gereden, niet voldoende had uitgeweken, toen de veiligheid van het verkeer dit eischte. Het gevolg was dat een motorrijwiel, waarop twee personen zaten, namelijk G. J. de Lugt en P. Kloos, werd aangereden. Beide per sonen kregen toen een gecompliceerde been breuk. De twee slachtoffers werden als getuigen gehoord. Getuige De Lugt verklaarde, dat hij plotseling een auto vlak voor zich zag. Getuige kon niet uitwijken, daar hij vlak rechts naast de trambaan reed. Daar tusschen in kon hij niet rijden, omdat daair geen bsharding lag. O.p de vraag van den President of hij met. zijn duosrijder soms had zitten praten, antwoordde hij ontkennend. „Ik nam dien jongen, die juist jarig was, voor zijn plezier mee", aldus merkte getuige op. „Door het geraas van den motor zouden we elkander toch niet hebben kunnen verstaan". Zoo getuigde ook de 16-jarige P. Kloos. Mr. T. A. M. A. van Löben Seis. de ver dedigen-, constateerde eenige malen, dat de getuige De Lugt ter terechtzitting anders sprak, dan voor den rechtercommissaris. Getuige kon dit niet ontkennen. Hij had echter koorts, toen ihij door den rechter commissaris gehoord werd, In ieder geval kon hij zich nu niet veel meer. her in neren. Mr. Van Löben Seis vroeg aan getuige De Lugt, of het niet juist andersom geweest kan zijn, namelijk dat hij tegen den auto is opgereden. Getuige ontkende dit. Verdachte was ook van meening, dat de motorwielrijder tegen zijn auto was opge reden. De verdachte erkende geen signalen te hebben gegeven, omdat (hij dit niet noodig oordeelde. Nadat verschillende getuigen a charge en décharge waren gehoord, nam de substituut- officier van Justitie het woord voor zijn requisitoir. Hij was van ootrdeel, dat ver dachte de bocht te kort genomen had. Uit de getuigenverklaringen is komen vast. te staan, dat verdachte schuld heeft aan deze aan rijding. Roekeloos en onvoorzichtig heeft, hij niet goed uitgekeken, want hij had den motorwielrijder wel op een afstand van 60 a 70 M. hebben moeten zien aankomen. Mis schien had de aanrijding niet plaats gehad, indien ook de motorwielrijder beter had op* gelet. Spreker wilde daarmee rekening houden en ook met het feit, dat verdachte geen alcohol gedronken hid. In dat geval zou hij gedacht hebben aan het elschen van gevan genisstraf. Nu vroeg hij een geldboete van f 75, te vervangen door een' maand gevan genisstraf. Mr. Van Löben Seis bracht hulde voor het menschelijk requisitoir. Pleiter ontken de echter ten stelligste, dat verdachte roeke loos zou hebben gereden. Daarvan is niets ge bleken. Blijft over de beschuldiging van on voorzichtig-rijder. Het is waar dat verdachte den motorwielrijder had moeten zien aan komen. Maar andersom is dat óók het ge val. Volgens pleiter moet de motorwielrijder met een vaart van 70 K.M. hebben gereden- hij heeft het gas niet afgesloten en dacht alleen maar aan zijn recht, dat het verkeer van rechts de voorkeur heeft; daarom heeft, hij niet wi'len stoppen. Pleiter meent juist, dat de motorwielrijder hoogst roekeloos heeft gereden. Hij achtte de schuld van verdachte niet aanwezig. Daarom vroeg hij vrij. spraak. Dee uitspraak zal over veertien dagen plaats hebben. METNEED. R. G'. van beroep groentenboer, wonende te IJmuiden-Oost, wordt beschuldigd, dat hij op 1 Mei te Amsterdam ter terecht zitting van het Gerechtshof aldaar wettelijk als getuige opgeroepen zijnde, in de strafzaak tegen L. H., opzettelijk een valsche verkla ring onder eede heeft afgelegd. De e<chtgenoote van dezen verdachte S. J. G.. geboren D., werd beschuldigd zich ook daaraan te hebben schuldig gemaakt. Beide zaken werden Donderdagmiddag ge lijktijdig voor de Haarlemsclie Rechtbank behandeld. Het betrof hier het vervalschen van een datum op een kwitantie, waarbij een bedrag van f 210 door verdachten was geleend. De kleeren. Maar als zij het werke ijk is. wat zou zij dan in 's hemelsnaam met den jongen uitgevoerd hebben?"* Do drie mannen keken eerst elkander aan, en staarden toen in de richting van Oliver, „Zoudt u uw vader er niet- toe kunnen be wegen om naar huis toe te gaan?" vroeg Ravldge aan Louis John. „Dan zouden wij eens poolshoogte gaan nemen aan den ande ren kant van de rots. „Vo'g mij met den hond", besliste Louis - John, terwijl hij aanstalten maakte om naar Oliver en Rawlinson te gaan. „Ben", ver volgde hij, Jij gaat naar den anderen kant van de rots en onderzoekt wat daar bene den ligt. Als het niets bijzonders is, kom dan hier terug. Als het de oude vrouw is, geef je een scherp fluitsignaal". Ben verwijderde zich zwijgend, terwijl R-a- vidge, die den hond vasthield, Louis John volgde naar de anderen Toen ze weer bij de plek kwamen, waar de hond straks het spoor bijster was geraakt begon het dier op eens hevig aan den riem te rukken en liep al snuffelend steeds heen en weer. Plotseling rende hij het pad in. dat naar het dal voerde en rechtstreeks leidde naar Oliver's in aan- 'oouw-zijnde huis. Het dier scheen nu niet Sanger te aarzelen en Louis John, die Ra- vidge en den hond volgde, terwijl Oliver een stuk achter gebleven was, schudde langzaam het hoofd. „Ik vrees, dat het is, zooals ik daar ne' veronderstelde", fluisterde hij. „namelijk dat de oude vrouw het kind naar het nieuwe huis heeft gebracht. Maar waayom. ze dat gedaan heeft, dat begrijp Ik niet. Ofschoon in den toestand waarin ze den laatsten tijd was.." Een schel gefluit klonk uit de richting van de rotsen aan hun linkerzijde. Rawlinson en Oliver bleven verschrikt stil staan en onderwijl had Ravldge de grootste moeite om den hond' in bedwang te houden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL MOTORRIJWIELEN |L geopend van 1 Q Al IOVM.-5N.M-, eNM.-ION.M.öfflj SLUITING Zondag 5 uur n.m. persoon, aan wien dat geld geleend was, heeft dit bedrag, nadat hij failliet verklaard was, uit zijn failieten boedel terug betaald. Om dit te verbergen werd de datum ver anderd. Beide verdachten ontkenden zich aan meineed te hebben schuldig gemaakt. Het O.M. deelde mede, dat hij ten aanzien van de eentgenoote van G. -geen bewijs van schuld heeft kunnen vinden. Vooral naar aan leiding van het door getuige-deskundige Chr. J. van Ledden Hulsebosch uitgebrachte rapport heeft spreker de overtuiging gekre gen, dat verdachte G. zich aan meineed heeft schuldig gemaakt. Mede omdat deze verdachte bij de politie als een sluw persoon bekend staat-, eischte spreker zes maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Mi-. L. G. van Dam, de toegevoegde ver* dediger van beide verdachten, was het met het O.M. eens, dat er tegen de vrouw geen schijn van schuld bestaat. Maar met het requisitoir ten aanzienvan verdachte G. is pleiter het/ ook niet eens. De verklaringen van getuige Can Ledden Hulsebosch vond Mr. Van Dam heel vaag. Hete is daarom buitengewoon gevaarlijk om hieruit het be wijs voor verdachte's schuld te putten. Ten-, slotte vroeg pleiter primair vrijspraak, sub- sidair om deze zaak weer naar den rechter commissaris terug te verwijzen om ook nog eens een anderen deskundige te hooren. Nog méér subsidiair vroeg pleiter de meest moge lijke clementie, naar aanleiding van de on gunstige flnancieele omstandigheden van verdachte. Ook in deze zaak zal de rechtbank over veertien dagen uitspraak doen. Namaak van een zadel? Een zaak betreffende inbreuk op het octrooirecht diende voor de Arrondissement^ Rechtbank te Haarlem. Twee fabrikanten uit Assendelft, C. L. en S. L., stonden terecht, verdacht van schen ding van het octrooirecht door namaak van het „Terry"-zadel. Hun zadel, „Matador" vertoonde, naar de vertegenwoordiger voor Nederland van „Terry", getuige A. Bronkhorst in een rij wielhandel te Overveen heeft geconstateerd, merkwaardige overeenkomst met het Engel-- sche zadel. De prijs was niettemin aanmer kelijk lager: het Terry-zadel kost f 10.50, dit zadel werd voor f 4.75 in don handel ge bracht. De handel beschouwde het Holland- sche zadel als een namaak van -het Eng el- sche. Nadat eenige deskundigen als getuige a charge en a décharge gehoord waren, die inlichtingen gaven over technische bijzon- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. CLIXCR, ft geuren smaak jw glaasje. DON VAN PEKELA, I ONING E N- J „Ik kan hem niet meer houden", riep hij hijgend. „Nu is hij op het rechte spoor, dat verzeker ik u. Hij wil recht op het dal af!" „Houdt hem vast", schreeuwde Louis John. „Geef hem allebei een hand", wendde hij zich tot zijn vader en Rawlinson, „dan kan hij meer tegenwicht geven. Dat 's Ben, die daar fluit", vervolgde hij. „Hij heeft iets ge vonden!" Voorzichtig zocht hij zijn weg over de losse steenen en den met ruige struiken begroeiden grond naar Ben, die voortdurend met zijn lamp stond te zwaaien. „Ze is het", zei Ben zacht, toen Louis John bij hem was. „Dood!" „Weet je het zeker?" fluisterde Louis John terug, „Absoluut zeker! Van de rots gestort. Een val van 'n dertig voet!" „En het kind?" „Geen spoor van te bekennen!" Louis John nam Ben's lantaarn, liet het licht even op de doode vrouw schijnen en spreidde toen den zwarten omslagdoek die naasj. het ïyk'lag over het bleeke gelaat van de doode vrouw. „Het geheim van het kind heeft ze mee in den dood genomen", mompelde Ben. „Maar mijn hemel, waar zou de jongen toch kunnen zijn? Zou ze hem in de rivier verdronken hebbenvlak voor het nieuwe huis? In baar krankzinnigheid kan ze dat voor het toppunt van wraak hebben gehouden „Stil!" fluisterde Louis John. „Denk om mijn vader!" Hij liep op Oliver toe, die hem haastig ge volgd was, Rawlinson, en Ravldge trachtten met- vereende krachten den hond, die jan kend aan zijn riem rukte, in bedwang te houden. „Wat is hier in vredesnaam aan de hand?" vroeg Oliver hijgend. „Waarom gaan we niet verder?" derheden van beide zadels en de op het Terry zadel verleende octrooien, vroeg de verdedi ger, mr. J. A. Polenaar om als getuige nog te hooren prof. ir. D. Dresden. Te dien einde werd de zaak uitgesteld tot 2 Maart. KANTONGERECHT. UITSPRAKEN. W. C. P. overtreding der Arbeidswet f 3 subs. 3 dagen hechtenis; M. A. V., het te Haarlem zonder vergunning van B. en W. met een voertuig buiten noodzaak rijden op het trottoir f 2 sutos. 2 dagen hechtenis; H. C. overtreding van het Motor- en Rijwiel reglement f 2 subs. 2 dagen hechtenis M. K. het loopen over verboden grond f 6 subs. 6 dagen hechtenis; P. F. v. D. het als bestuurder over een weg rijden met een niet ingeschreven motorrijtuig f 3 subs. 3 dagen hechtenis; J. B„ overtreding der Leerplicht wet f 2 subs. 2 dagen hechtenis. J. T., overtreding der Arbeidswet 3 boete s.ubs. 3 dagen hechtenis. J. S.. overtreding van artikel 23 van de Mo'or- en R'jwielwet 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. P. K., het met een motorrijtuig te Haarlem eer. verboden straat Inrijden 15 subs. 15 dagen hechtenis. M. E. S., het een hond op iemand aanhitsen 8 subs. 8 dagen hechtenis. J. S., overtreding der wapenwet 8 subs. 8 dagen hechtenis. J. F. W. v. d. H., overtreding van het Motor- en Rijwielregiement 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. C. v. d., het me een motorrijtuig te Haarlem een verboden straat inrijden 15 bo°^e «wbs. 15 d. h. C. J. v. R., het als bestuurder van een mo torrijtuig, daarmede met groote snelheid op hoeken van straten rijden, tengevolge waar van een aanrijding plaats heeft, f 20 subs. 20 dagen hechtenis; D. A. K„ overtreding van art. 22 van de Motor- en Rijwielwet f 10 su'os. 10 dagen hechtenis; P. A. K. overtreding der Loterijwet f 50 subs. 10 dagen hechtenis. F. Oh. v. E., overtreding der Motor- en Rijwiel- wet f 15 subs. 2 weken tuchtschool. J. A. idem f 25 subs. 10 dagen hechtenis. LEZING VAN PH. C. VISSER TE HAARLEM. Het concertbureau Vemout deelt ons mede den heer Ph. C. Visser bereid te hebben ge vonden een lezing te komen houden te Haarlem over zijn derde Karakorum Expedi tie. Deze lezing zal plaats vinden Maandag 16 Febr. in de groote zaal van het Gem. Con certgebouw, en zal de eenige zijn welke de heer Visser te Haarlem zal houden. PADVINDERIJ. Wij ontvingen van het Nationaal 'Hoofd kwartier van de .vereeniging „De Nederland- sche Padvinders" een nieuw propagantda- ooekje, getiteld: „Doel 'en werkwijze van de Nederlandsche Padvinders". Het doel is het verbreiden van het spel van verkennen voor jongens, volgens de regels van het ..Boy Scouts International Bureau" en daardoor mede te werken aan de opvoeding der man nelijke Nederlandsche jeugd, in het bijzonder wat karaktervorming, zedelijke en lichame lijke ontwikkeling betreft, tot flinke en nut tige staatsburgers. Dit doel tracht men o.a. te bereiken door het opwekken van liefde tot de natuur, van ridderlijkheid, naasten liefde en hulpvaardigheid door het bewijzen van diensten aan anderen en aan de ge meenschap; ook door het ontwikkelen van plichts- en verantwoordelijkheidsgevoel, enz. Verder wordt in dit stukje de aandacht ge vraagd voor de volgende stukjes: Ons Ar beidsveld, de Pad vinder swet, Onze Werkwijze, Training. Verhouding tot- den Godsdienst, Financiën, Wat wij noodig hebben. DE WERKLOOSHEID. DE NIEUWE RIJKSREGELING VOOR STEUN. Onze Haagsche correspondent schrijft: Half Januari is er een rijksregeling vast gesteld voor steiui aan werkloozen. Het blijkt nu, dat- verschillende gemeenten geduldig wachten op toezending van de bepalingen van die rijksregeling, in de overtuiging dat de regeering, dat hot- departement- van Binnenlandsche Zaken, deze regeling wel aan alle gemeenten zou toezenden, opdat deze daarvan kunnen meegenieten. Verschillende gemeenten zoo bleek ons klagen over het uitblijven van de toezen ding dier bepalingen van half Januari. Het is ons nu gebleken, ten departemen-te, dat de bedoelde regeling niet voor alle ge meenten bestemd is, alleen voor die. welke daaraan behoefte hebben-. Dat zijn de ge meenten met crisis-werkloosheid. Voor ge meenten met gewone normale seizoenwerk- loosheid is de regeling in kwestie niet be doeld. Om nu de gemeentebesturen niet in dwa ling te doen geraken heeft het departement niet aan alle een exemplaar der regeling toe gezonden, maar heeft 'het door ruime publi catie in de dagbladpers, zoowel als in he' Weekblad voor gemeentebelangen, meege deeld, dat de genieenten, welke aan eer. exemplaar van de nieuwe regeling behoefte hebben, dit ten departso-iente kunnen ver krijgen. „Vader!" zei Louis John. „De vrouw is gevonden, aan den voet van de rots, dood Waarschijnlijk omlaag gestort". Oliver beefde over geheel zijn lichaam, maar hij vermande zich en antwoordde bruusk: „Wat kan mij die vrouw schelen! Ik wil weten, of de kleine jongen leeft. De hond was hem op het spoor! Maar", viel hij zich zelf in de rede, „als zij toch daar is, waarom wil dat dier dan steeds verder?" „Mijnheer Varsdale", mengde zich Ben in het gesprek, „ik denk, dat zij met het kind naar het dal gegaan is. hem daar ergens achtergelaten heeft en alleen is terug ge gaan. Zoo is het ook te verklaren", wendde hij zich tot de anderen, „waarom de hond op de rots even het sr>oor kwijt raakte. Het spoor leidde natuurlijk in de beide richtin gen. Beide ma'en is zij het punt gepasseerd. Laten wij het spoor volgen en zien, waar heen zij het eerst gegaan is. 't Is heel goed mogelijk, dat iemand het kind van haar overgenomen heeft, zoodat het. nu in veilig heid is". „Maak je maar geen illusies", riep Oliver op een toon van doffe wanhoop die de an deren hevig deed ontstellen. „Ik weet best wat die oude heks gedaan heeft-: Ze heeft hem verdronken en is toen naar de rots te ruggekomen om van haar wraak op mij te genieten. Groote heme! Een helderwitte lichtst-aai ver'ichtte plot seling een kort oogenb Ik maar, Oliver's van smart verwrongen gezicht en de donkere rotsmassa's achter hem. De anderon keerden zich verschrikt om en onmiddellijk daarna volgde een tweede lichtflits. Het verst gele gen deel van het cial was nu in een gelen gloed gedompeld- het tweede lichtschijn sel hield langer aan dan het eerste. Langza merhand zette het den gehcelen omtrek en de bleeke gezichten van de in ontzetting sta ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Deze colonne houdt haar jaarvergadering op Woensdag 4 Februari. De agenda vermeldt o.a. de jaarverslagen, van den Secretaris-Penningmeester, van den Commiïsaris van Uitrusting, van den Com missaris van Materiaal, en over behandelde gevallen. Verder de verkiezing van 2 be stuursleden wegens periodiek aftreden van de heeren Th. J. G. van der Kort en F. Joh. Ro'nlfs. Beiden zijn terrtond herkiesbaar. Ook is er een voorstel van het bestuur om 2 damesleden t-e benoemen als gedelegeerden der Dames bij het be-tuur. Tenslotte ver meldde de agenda de bespreking voor de vie ring van het 20-jarig bestaan der Roode Kruis Transport Colonne voor Haarlem en Omstreken. Ne afloop dei- vergadering is er een film voorstelling SYNAGOGEDIENSTEN. Ncd. Israël. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den Ingang te 4 uur. Ochtenddienst te 8.15 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.35 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7 1/2 uur. Avonddiensten te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen: 's avonds te 7.15 uur. Zondag avond te 7 uur. De diensten op de Werkdagen, alsmede Talmoed Torah, worden verricht in het Ge meentegebouw L. Wijngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Sy nagoge L. Begijnestraat 11. Ds. P. A. E. SILLEVIS SMTTT. Ds. P. A. E. Sïllevls Smitt te Haarlem is beroepen bij de Gereformeerde kerken in Her steld Verband te Enschedé. VEREENIGING OOST EN WEST Voor deze Vereeniginig zal Woensdag 4 Feb;-. a.s. in het gebouw van den Protestan t-en Bond vertoond worden het 2e deel van films van den heer H. F. Tilloma, den beken den hygiënist en Borneo-reiziger. Deze film geeft o.a. te zien: Een dooden- feest van de Dajaks, vertrek van Midden- Borneo via de Bar ito Rivier, Band j-erma sin langs de Oostkust van Borneo, de ollesbad Balikpapan, het koninginnefeest te Tand- jongredeb, de druipsteengrot aan de Birang- rivier, de kolenmijn der K. P. V. Voorts: op tournee met bestuursambtenaar en sultan. De „Poenans", halfwilde Dajaksstammen enz. Pontianak, het werk der missie enz. Het 2e deel vormt een op zichzelf staand geheel zoodat het geen bezwaar is, dat men het le deel niet heeft gezien. SCHOUWBURG JANSWEG. Zondag 1 Februari zal door de Vereenigde Schouwspelers, directeur dé heer Pierre Mols, de eerste opvoering te Haarlem gegeven worden van „De Vrouwe van Shenstone", naar het bekende boekwerk van Florence Barclay, schrijfster van De Rozenkrans. De rol van Myra zal vervuld worden door mevrouw Enny Mols—de Leeuwe en die van Jim Airth door den heer Pierre Mols. De overige rollen zijn in handen van de dames Betty GritVink. Jetty Kre- mer, Mies van Norden en de heeren John Timrott, Ferd. Koolbergen, Peter Hansen en Max Stevens. INGEZONDEN Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Raj dactie zioh niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet te ruggegeven. DE AUTOBUSSEN. Geachte Redactie. Ieder die door de autobussen, in onze Spaarnestad verlost is uit het betrekkelijke isolement, waarin hij voordien verkeerde door de miserabele tramoütilage en -regeling kan natuurlijk van de bussen geen kwaad hooren. Toch zijn er in het algemeen belang m.i. wel enkele opmerkingen te maken, die ter overweging aan betreffende autoriteiten ernstig worden aanbevolen. le. Meer bussen op de „spitsuren", vooral des avonds, met 't oog op schouwburgbezoek etc. zou het zeer gewenscht zijn b.v. tusschen half acht en acht uur nam. een vijfminuten- dienst. 2e. De achterdeur mag in geen geval ge sloten zijn, terwijl een opensehuifbaar dak, zooals de bussen in andere steden ook moeten hebben, geen overbodige luxe zou zijn t.a.v. eventueele „watera vonturpn'-. 3e. De route der buslijnen voert langs een maximum aantal hoogst gevaarlijke en bijna niet te nemen hoeken en scherpe bochten. Vermoedelijk zou met een beetje goeden wil ook hierin w i verbetering te brengen zijn. Met dank voor de plaatsing.. W. J. WIERS. rende mannen in een spookachtig licht, tot opeens een doffe knal klonk en nog een, en nog een. die tegen de rotsen weerkaatste als bet onheilspellend gerommel van een verwij derd kanongebulder. Het lichtschijnsel doof de, alles in het rond lag weer in diepe duis ternis en toen werd het doffe gerommel ge- vo'gd door een hevig gekraak en gebons, als of groote brokken steen en metselwerk om laag stortten. Bijna gelijktijdig klonk het uit den mond van de vijf mannen; ,.De dam!" Oliver moest zich vastklemmen aan een uitstekende rotspunt naast zich om niet to vallen. Rawlinson greep hem beet. Bevend over zijn geheele lichaam en gesteund door zijn vriend, staarde Oliver wezenloos voor zich uit Hij wist, dat een onweerstaanbaar noodlot, een gruwelijk monster was los ge laten en zijn vaderstad, de stad. waarvoor hij zoovee! had gedaan, met dood en verderf be dreigde. ..Het is gebeurd!" zei Ben met een stem als van een ongeluksprofeet, terwijl hij met een uitgestrekte hand in de richting van het re servoir wees, In de duisternis verscheen plotseling een grauwe wolk, een wolk van stof en fijn gruis, die met angstwekkende snelheid dichter werd en met een dof gerommel als van don der. boven het verwoeste reservoir uiteen spatteFr onw'-d 'elltlk daarop verhief zich een tweede wolk. een wo k van schuim nu. die zich met razende snelheid in de richting var, het dal bewoog en de rotsen aan beide zilden in een witten nevel hulde. Het duurde niet lang of de stilte van den nacht werd verbroken door het geruisch van water. „De hemel sta ieder bij. die daarvoor moet vluchten", mompelde Ravidge. „Binnen vijf minuten zal het Halfirth Bridge bereikt heb ben", (Wordt vervolgd)..

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 4