Uit den Strijd tegen de Misdaad TAPTOESCHANDAAL. Italië heeft het zwaard in de scheede gestoken! HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 3 FEBRUARI 1931 TWEEDE BLAD door A. HEEROMA, Oud-Commissaris van Politie te Amsterdam. ijn militaire verrichtingen hebben zich bepaald tot vooroefeningen met het 005 op verkorten diens- tijd, welkfc oefeningen des morgens vroeg midden in den winter op een fort gehouden werden en wat ik me er .van herinner, i^, dat alles er even koud en zwaar en unheimisch was, niet bevorderlijk voor het gekken van militaire aspiraties. Ik sprong een voet in de lucht, toen ik vrij lootte en mijn diensttijd dus tot de kleinst mogelijke afmeting werd ingekrompen. Maar dit alles wil niet zeggen, dat ik anti-milita rist ben, integendeel. Opgegroeid a"s ik ben tusschen matrozen en mariniers, artillerie en infanterie, van al welke wapens vertegen woordigers bij ons over den vloer kwamen, dank zij onzen dienstboden, herinner ik me met genoegen den tijd, dat ik mijn witte brood ruilde tegen het gesmade kommies brood en ik wel eens een sabel uit de schee- de mocht trekken. Vooral de mariniers zijn mij steeds sympathiek geweest door hun correcte uitrusting en stramme exercitiën. Het moge dan voor 't welzijn der menscheid van geen beteekenis zijn of op het bevel: „zet af, geweer!" de kolven in een roffeitje of in één slag op de steenen komen, ik be wonderde altijd dat gelijke in beweging, daar was geen natikkertje. Wellicht dat in mijn onderbewustzijn een zin voor orde en regel maat zetelt, al zou mijn schrijftafel dit op het oogenblik niet doen vermoeden. Vanzelfsprekend was een der grootste at tracties van den troep de tamboer-majoor, als hij daar voorop ging, martiaal, den zwa- ren rossigen knevel hoog opgeborsteld langs het blozend gelaat, dat geen afkeer van een Den zwaren rossigen knevel hoog opgeborsteld. hartversterking uitdrukte, den stok met grooten glimmenden bal hanteerend met al de vaardigheid, den volleerden tamboer-ma joor eigen. Dit alles wetend behoef ik niet nader te verklaren, waarom ik nog dol ben op een taptoe, want ik zeg het Adema van Scheltema na: „Ik ben hetzelfde kind geble ven uit vroeger tijd". Noem het kinderachtig, noem het achter lijk, 't kan me niet schelen, maar om den taptoe te hooren, den grooten, daarvoor loop ik een uur en ik beleef weer de kinderlijke aandoening, als de trommen roffelen, de pij pers fluiten en 't wordt me koud. als 't Wil helmus plechtig opzwelt. En er zijn er velen, die met mij genieten, getuige de overgroote belangstelling bij taptoe-uitvoeringen. Hoe kan men spreken van een taptoe schandaal? En toch is daar sprake van in de annalen der politie, maar 't is duidelijk, dat dit woord schandaal niet den taptoe betreft. Wat het dan wel was? Vele jaren geleden bracht de Duitsche kei zer een bezoek aan onze hoofdstad en bij die gelegenheid zou te zijner eere de groote mi litaire taptoe op den Dam worden uitgevoerd, deze taptoe leverde het taptoeschandaal. Be grijp me goed: 't was niet de tamboer-ma joor, die in 't balanceeren met zijn dirigeer stok onheil veroorzaakte door den kolf op 't hoofd van den keizer te doen nederdalen: 't waren niet de pijoers, die verkeerdelijk „Lang zal hij leven" bliezen, neen, van mijn goede vrienden kon je niet verwachten, dat zij iets van hun correctheid zouden inboe ten, maar 't schandaal komt hier op rekening van de politie en als ik hier van de politie spreek, bedoel ik niet direct Jan de Diender, die tenslotte het spits moest afbijten en de kwade Pier werd. Voor ik de acte van be schuldiging ga uitwerken, vil ik even uiteen zetten, wat er voor de politie bij dergelijke vertooningen te doen valt. Ge kent den Dam als schouwtooneel. als plaats waar men hulde brengt, zijn ver knochtheid aan het konink'ijk gezag demon streert. Dan hangt de driekleur in lange, zacht golvende banen langs de gevels der omrin gende gebouwen of wappert uit. gekant op het dak. Achter de groote ramen rijen ge zichten. drie vier boven elkaar, in de raam lijsten on even zooveel recentonstukken ge lijkend. Op het plat der Nieuwe kerk een plok menschen a's een bijenzwerm, die zich daar heeft vastgehecht: op alle balcons menschen opeengepakt en verder op straat: menschen. zoover het oog reikt, behalve waar in 't midden een arena is vrij gehou den. En uit een der straten, niet afgesloten door een tiendubbele haag. vreemd doende in haar leegte, komen ze aan in rijen, de school kinderen in Zondagskleed ij. ieder dragend een stok met kleurige linten. En de stoet, zelf een breed lint. wordt in slingers op en om het terrein gelegd. Dan tokke'en in den Pale's^oren. waarop de oranievlag met het kruis van Nassaublauw strak staat in den wind, de hamers on de klokhen en ae jongms van Piet H°in kijker uit de ga'msa'en. of de zeeman drukt zijn zuidwester on het hoofd en klimt on naa- het. koggecehJp 00 den koenel: „Ga Je mee naar zee? Hou het roer recht!" Dan jubelt een groet aan het vriendelijk zonnelicht, dat de keuren van de linten be neder. doet. gloeien; dat schittert in het ko per der l elmen en het 'narnassement dei- glimmende Dolitiepaarden; dan wordt het plein met de veelkleurige linten een groot bloemveld, zacht golvend in den wind; een veld met lachende kindergezichten; een veld waaruit een al'es overheerschende juich kreet opstijgt als de koningin op het balcon verschijnt met den burgemeester in zilver- bestikt gewaad, die Jong Amsterdam voor den troon geleidt. En hoog gaan de wimpels, als verhieven de bloemen zich op haar stoel. En dan barst ook de juichkreet los uit ra men en van daken, uit straten en stoepen. Zakdoeken wuiven van balcons en boven de menigte en 't is of een witte duivenzwerm zich van de straat en de huizen losmaakt. Dan beklimt een man een hooge houten stellage; hij gebaart en 't wordt stil. Bazui- Hij gebaart en het wordt stil. nen galmen een lang gerekte toon, weer ge baart de man, zwaait met belde armen en als schepte hij 't op, zoo stijgt daar op eens één machtige kinderstem, gedragen door trom petten, die zij overstemt en de golf van ge luid omvangt de vorstin, die wuift na 't slot- accoord en in de handen klapt, een applaus duizendvoudig herhaald. Weer zwaait de di rigent een ander lied en dan nog een en nog een. Dan is 't uit. Nog eens zwaaien de wimpels, juichen de kinderstemmen en het lange lint ontrolt zich, wordt weggetrok ken in de stille straat, tot het plein daar weer ligt: vreemd leeg. Maar dan dringen achter een haag van ruiters en voetvolk de achterslaanden op, wier stroomen als een nauw te stuiten golf hetplein achter de voorzichtig dribbelende paardjes. Dan stolt de stroom; één daverende juichkreet lokt de vorstin nog even op 't balcon tot afscheids groet en dan is men te vree Zooals een vogelzwerm een land bedekt en opgeschrikt, evenals een beweeglijke wolk blijft hangen om dan naar alle zijden uiteen te vallen, zoo lost zich de menigte op en het plein keert terug tot zijn gewoon gedoe van verkeerscentrum. 't Is niet altijd Jong Amsterdam, dat hulde komt brengen; ook komen er Brabantsche en Zeeuwsche en Veluwsche huiven; Limburg- sche boogschutters, bedekt met zilveren schil den en andere eereteekenen. Vaandelzwaaiers toonen hun vaardigheid met het wapperend doek en in bonte afwisseling defileeren rijk geborduurde banieren met klinigende me dailles behangen. Of er zingen duizenden mannen en vrouwen hun lofliederen en schettert het koper van Post-, Brandweer- en Politieharmonie, 't Is de eed van trouw, die opnieuw wordt afgelegd door duizenden, samengestroomd uit alle deelen des lands om blijk te geven van hun saamhoorigheid, hun verknochtheid aan 's Lands bestuur. Ik weet wel, dat uit breede lagen van 't volk geen vertegenwoordigers yerschijnen, maar daar om doen ze nog geen wanklank hooren; zij spelen hun eigen spel ook met vlaggen en banieren en schallende muziek cn ook voor hen is de Dam een gewi'.de verzamelplaats, zij 't niet met vorstelijke tegenwoordigheid. 't Hoeft geen betoog, dat, om alles naar wensch te laten verloopen, zorgelijke rimpels het voorhoofd van den politiechef plooien en dagen, ja weken te voren zit zijn staf over kaarten en sterktesta.en gebogen en worden besprekingen gehouden tot ten slotte alle maatregelen in een dagorder belichaamd worden bekend gemaakt. Men moet er reke ning mee houden, dat het publiek zich niet zal laten wachcen; dat het vroegtijdig in drommen zal komen opzetten om een plaats te veroveren en dat men dus moet zorgen tijdig ruimte te hebben. Men moet weten, dat een staande menigte gemakkelijk op de plaats gehouden kan worden, maar als achter die staande menigte de toegang vrij is, zullen nieuwe drommen ze van de plaats dringen en een bewegende menigte is een niet te houden dynamische kracht. Daar baten geen stoere agenten, zelfs geen ruiters; zij worden mee voortgedrongen. Ge voelt dan de nood zakelijkheid de aanstormende troepen te stuiten, eer ztf tot een compacte massa zijn geworden en eer zij zoover zijn, dat er iets te zien of te hooren valt. Worden zij daar tegengehouden waar nog n.ets is te beleven, zoo zullen zij niet blijven staan. Ja er kom: er wel eens een pariementeeren, omdat ver derop zijn tante woont of een zieke nicht, maar zooveel tantes en zieke nichten zijn er 'niet, dat dit opstopping veroorzaakt. Zoo was alies goed geregeld en naar men- schelijke berekening zou de taptoe een succes nummer worden, maar één ding had de hoofd commissaris vergeten en dat was, dat van de familie Dwarsdrijver, waarvan de leden over de heele wereld verspreid zijn, ook wel eens vertegenwoordigers bij zijn corps, kon den zijn, hoewel hij dit wel had kunnen weten. Als er gecommandeerd wordt, dat op een bepaald tijdstip de wasch binnengehaald moe: worden met het oog op reger en als het dan 3en uur vroeger gaa; regenen, dan ben je naar de ietter verantwoord, als je de wasch een uur tijd geeft om kletsnat te regenen en ze dan b.nnenhaalt; zoo Iets doet een automaat, een in de reglementen verstijfd militair, maar zoo doen ook de leden van de familie Dwarsdrijver. 'k Heb eens gelezen dat. in Spanje meen ;k, een prinses in een pai'k op een pas geschil^ derde bank sihg zitten, waarop een schiid- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Barteljorisstraat 16 Telefoon J0756 VAMPYR STOFZUIGERS F 98.- wacht bij die bank geplaatst werd. zeker om andere prinsessen te waarschuwen. Die schildwacht bleef er staan, niet dezelfde na tuurlijk, toen de bank droog was, die bleef er staan in lengte van dagen, zelfs toen de heele bank was opgeruimd, cot er eindelijk iemand vroeg: „waarvoor staat daar eigenlijk een schildwacht?" Wat ten gevolge had. dat ce post werd ingetrokken. Zoo iets is automatiek, waarvoor men zich in elk groot lichaam heef:, te wachten, een dom opvoLgen van bevelen zonder meer, wat een oud gediende deea zeggen: „er is niets gemakkelijker dan ge hoorzamen. dan ben je altijd verantwoord". Reken niet. dat dit de stelregel was van den- gene die bij den taptoe met de leiding was belast, o neen, maar verwant- aan genoemde familie kwam het wonderwel in zijn kraam te pas om te gehoorzamen en dus gehoor zaamde hij- Zoo geschiedde het dan, dat op den avond van de taptoe ae Dam tot ber stens toe gevuld was, voordat er politie was en dat de uitvoerders van de taptoe niet alleen hun plaats niet konden bere-ken, maar dat er geen plaats voor hen beschikbaar was. De hoofdcommissaris, in de wandeling „dc Blauwe" genoemd vanwege zijn gelaatskleur de goede man was asthmafcisch werd blauwer dan anders, informeerde bij den commissaris, die de leiding der afzetting had en met zijn detachementen het voorgeschre ven urn- afwachtte, vernam van dezen, dat het nog geen tijd was. En teen had je de poppen aan het dansen. In allerijl moesten de agenten naar den Dam; er moest ruimie komen, wilde men zich niet tegenover den Keizer biameeren, want ge weet het, als er koningen of keizers aan te pas komen, gaat alies op de minuut. Inspecteurs en agenten drongen, duwden, maar 't ging er meer als met een elastieken bal: als je hem op één punt indrukt, wordt hij op een ander punt dikker en tracht door de spanning zijn ouden vorm te herwinnen. Dat gaf dus niets en ten einde raad, werden stokken en sabels ge trokken en die het voorrecht had binnen het bereik er van te zijn, kreeg er van langs, men trachtte weg te komen, zich te venveren, het veege lijf te redden. Een onbeschrijflijk tumult volgde: menschen raakten onder den voet, verloren hoeden, schoenen, heele en halve jassen en mantels, zoodat. toen er eenige ruimte vrij gemaakt was. deze eenigs- zins op een vestiaire geleek. Meer politie rukte aan en zoo kon tenslotte zooveel ruimte verkregen worden, dat in plaats van den haktoe, de voorgeschreven taptoe kon plaats vinden. De vorsten verschenen op het balcon. de trommen roffelden, de pijpers bliezen, de tamboer-majoor stond in volle glorie en ae uitvoering had plaats of er niets was gebeurd. Het spreekt dat hiermee de zaak niet was afgeloopenjfel werd het optreden der politie gelaakt en er werd een commissie benoemd, door den Gemeenteraad, die een onderzoek zou instellen. Dat is een mooie vertooning geweest; niemand voelde er veel voor te zeg. gen, dat hij geslagen had; de enquête-com missie kon hooren wie ze wilde, ze kwam geen streep verder en onder het politiecorps gaat het verhaal dat men eindelijk ontdekt heeft, dat er één agent was, die geslagen had; dat stond vast., maar die agent was inmiddels overleden. De hoofdcojiimissaris informeert bij den commissaris. De Amsterdammers zijn niet haatdragend en zoeken nog al graag den humoristischen kant, zoodat, als je later menschen sprak, die van de partij waren geweest, ze met veel plezier vertelden, dat ze met één schoen waren thuisgekomen. Een vertelde mij in vertrouwen dat hij met zijn vrouw was uitgegaan en zonder haar was thuisgekomen, terwijl hij ze later niet meer teruggevonden had; aange zien ik ondanks mijn ijverig zoeken, niet heb kunnen constateeren, dat er bij den taptoe menschen zijn weggeblazen of op andere wijze verdwenen, vermoed ik, dat hier sprake is van een echtscheiding op korten termijn, waaruit men kan zien, dat elke medaille haar keerzijde heeft DE GRUWELIJKE ROOFMOORD TE ROTTERDAM. VERDACHTE G. M. VANDAAG VOOR DE RECHTBANK. Heden staat voor de Rechtbank te Rotter dam terecht de 22-jarige G. M.. verdacht van den moord op zijn schoonzuster, mej. M. in de Willebrordstraat te Rotterdam op 29 September 1929. Hij had moord 's middags gepleegd met een bijl, was daarna nog bij zijn ouders te Rotterdam geweest en 's avonds naar Oss vertrokken, waar hij bij aankomst aan het station gearre teerd werd. De bijl werd in zijn koffer gevonden. Tevens vond men daar twee kistjes met geld. die hij na den moord uit het bureau van zijn broer, dat hij open gebroken had. roofde. Men zal zich herinneren, dat M. de vrouw na den moord een mes in den mond had ge stoken en het kindje, dat zij op den arm had gehad in bed heeft gezet. Er waren, wanneer hij niet bekend zou heb ben verscheidene aanwijzingen tegen hem, o.a. een schaar die hij weggenomen had en een verloren knoop die voor het bed,fe van het kind was gevonden. Aan den verdachte r- ten laste gelegd, dat hij het slachtoffer Maria Neeltje Korper van het leven heeft beroofd door haar met een bijl een of meer slagen op het hoofd te geven en haar met een mer te steken, zijnde deze -iood?lag gevolgd of veor-'f-'evaar. door den h'->fHal van een kt:tje Inhoudende ruim f 4000. De doodslag was b°^o»M om d»'en diefstal movelljk te maken of bij betrapninp op hee- terdaad onmogelijk te maken en zich z°lve straffeloosheid te verzekeren. subsidiair wordt mord ten laste gelegd en nog meer subsidiair diefstal met geweldpleging. Er zijn elf getuigen gedagvaard, waaronder drie doctoren als deskundigen. Het heden en de toekomst van mijn land. Begint en eindigt het fascisme met Mussolini? Door BENITO MUSSOLINI, Premier van Italië. (In een interview.) lUvvJhTVW^Uq VI» Z,-' Mussolini (met petmet een vertegenwoordi ger van The London General Press. hebt vele veranderingen in Italië ge constateerd, zelfs sedert uw laatste bezoek. Had u het land gekend vóór de fascistische revolutie, dan zoudt u nauwelijks geloofd hebben dat dit nu hetzelfde land is. In die dagen kwamen er echter niet veel vreemde lingen naar Italië, omdat de oorlog juist ge ëindigd en alles hier gedesorganiseerd was. Daarom zijn er thans betrekkelijk weinig menschen. behalve de Italianen zelf. die het oude Italië met 't nieuwe kunnen vergeijlken. Toch is er veel verschil, niet alleen tusschen het Italië van vóór het fascisme en dat van heden, maar ook tusschen het oude Italië dus van vóór den oorlog en dat van onze dagen. Het fascisme is een revolutie, niet slechts een reactie. Wij zien vooruit, niet achteruit en daarom hebben wij niet getracht den toestand van vóór den oorlog terug te krijgen. Onze industrieën zijn thans op een geheel nieuwe wijze georganiseerd. Inplaats van de oude twisten tusschen werkgevers en werk nemers, hebben wij nu dc gilden die hun zaken regelen. In deze gilden zijn beide par tijen vertegenwoordigd en de hulp van liet ministerie van glldewezen staat altijd te harer beschikking. Onder onze Arbeidswet zijn de belangen van allen veilig; alle industrieën regelen hun eigen contracten door commissies die bestaan uit werkgevers en werknemers, ten einde toe standen te krijgen, die alle partijen bevredi gen en deze contracten gelden als wetten. Wie kan dat beschouwen als Staatsbemoeiing? De arbeiders en de patroons worden het eens over de voorwaarden van het contract; zij moeten zich er aan houden als het geteekend is. Wie kunnen dan beter in zulke quaesties beslissen dan zij zelf? Wanneer beide par tijen het niet eens kunnen worden over den uitslag van bepalingen van het contract, of er is een ander arbeidsconflict, moeten zij zich wenden tot de Arbeids-rechtbanken. Omdat vele menschen Italië niet gekend hebben vóór het fascisme aan het roer kwam. begrijpt men ons in het buitenland dikwijls verkeerd. De menschen denken dat. omdat wij geweld met geweld moesten keeren om het Bolsjewisme te bedwingen, wij Italië met het zwaard reeeeren. Dit is dwaas. Wij hebben het zwaard in de scheede gestoken; de sol daten zijn teruggekeerd naar de ploeg en de fabriek. Daar leveren zij weer een veldslag voor Italië en winnen hem! Hebt u de boerderijen rondom Rome gezien? Al dat land was eens moeras; nu geeft het soms drie oogsten per jaar. Daar zult u op de huizen de namen zien van de plaatsen, die de heldendaden van Italië's soldaten In den oorlog beroemd maak ten: hier overwinnen dezelfde mannen de natuur, want het zijn strijders, die deze boerderijen bewonen en die deze moerassen hebben drooggelegd. Dat zij in dit opzicht zooveel succes hebben gehad is te danken aan twee dingen In de eerste plaats, natuurlijk, is ons volk niet zoo geïndustrialiseerd als het Engelsche en daarom wenden onze ex-soldaten gemakkelijk aan het werk op het land en ten tweede en dit is het belangrijkste was er de geest die in hen leefde en hen voortdreef. Dezen geest zult u thans vinden in geheel Italië: in de gezinnen, in de industrieën op de akkers, overal. Hij is: het weer ontwaakte patriotisme van het volk. Dit wordt in het buitenland niet begrepen. Vreemdelingen zien de groote veranderingen In de maatschappelijke toestanden omdat deze dingen duidelijk zijn; wie oogen heeft om te zien. ziet ze. De menschen concludee- ren dus dat het fascisme slechts een theorie is op het gebied van maatschappelijke orga nisatie of staathuishoudkunde en denken er niet verder over na. Maar het fascisme is meer; het is voor ons een heilig beginsel, dat on* bezield heeft bij als ons werk. Aan het fascisme danken wij onze redding uit den V'estenc. van anarchie. En op het fascisme vertrouwen wij ook bij het werken voor onzen vooruitgang in de toekomst. Het is daarom verkeerd, te zegeen dat het fascisme met mij begon en met mij zal eindi gen: er moet nog veel meer gedaan worden in Italië en waneer m ij n werk is afgeloopen zal in het volk dezelfde geest blij ven voort- even. Sommige vergelijken mil met Bismarck: zij zeggen dat ik een machine heb uitge vonden. waarmede alleen ik. de uitvinder, kan werken. Wij weten, hoe het Duitsche Rijk langzamerhand naar de catastrophe gedreven werd. toen Bismarck's leidende hand er niet meer was, maar de geest der Dultschcrs toen verschilde veel van die der Italianen thans. Wij hebben nu In Italië nog iets anders dan een verwonderlijke machine. Wij hebben een volk dat beproefd en gelouterd is in de vuur proef van het anarchisme en dat de waarde van zijn patriotisme kent. Sommigen schijnen te denken dat omdat wij geen parlementaire regeering hebben, met een systeem van elkaar in het parlement bestrij dende partijen en een groote massa kiezers daarbuiten. Italië niet langer een democra tisch land is. Maar wij hebben dat alles niet noodig. om den wil van het volk te leeren kennen. Wij hebben ook onze stembussen, natuurlijk cn onze eigen kiesstelsel. Wat zeggen de menschen van mU? Als zij mij haatten, zou ik alléén staan tegenover mil- lioenen. Instede daarvan heb ik hen aan mijn zijde gebracht. Het fascisme begon met zeven man in een geheel volk; het fascisme is nu dat volk! Wij zijn beoordeeld naar onze da den. Het fascisme heeft dc geesten der Italianen overtuigd en hun harten gewonnen. Het is te dwaas, te zeggen, dat het fascisme door het zwaard regeert. Wij behoeven niet door het zwaard te regeeren. De menschen hebben vertrouwen in het fascisme; zij zijn er geestdriftig voor gestemd Fascisme be- teekent niet: een militaire regeering en het patrotisme van de Italianen is ook niet oor logszuchtig. Wij zoeken den oorlog niet. maar als iemand oorlog met ons zoekt, dat is het ons vast plan te maken dat het onze vijanden berouwen zal. Het is oprecht waar, dat wij geen oorlog wenschen. al wordt het tegendeel maar al te vaak beweerd. Italië heeft den vrede noodig voor dc consolideering van zijn industrieën en de uitbreiding van zijn handel Daarom zullen wij niets doen om den toestand van evenwicht te verstoren, dien wij in het land in het leven hebben geroepen. Maar wij zullen ook niet dulden, dat een ander dat evenwicht verstoort. En als ik andere volken zie met vredeswoorden op de lippen cn de hand aan het gevost van het zwaard, zou het verraad van Italië beteekenen als wij geen maat regelen nemen om ons land te beveiligen. Om onze industrieele organisatie te beves tigen hebben wij onlangs een svsteem van Arbeidsbeurzen ingesteld ter bestrijding van de werkloosheid, ofschoon wij niet veel werk loosheid in Italië hebben en zij dan nog hoofdzakelijk gedurende zekere seizoenen bestaat. Door middel van deze Arbeidsbeurzen zullen wij veel tijd en moeite sparen. Er is in een paar maanden al veel goed werk go- daan. Onze werkgevers moeten nu hun ar beiders door bemiddeling van deze beurzen krljecn. De leiders van de beurzen kunnen dadelijk de geschiktste mannen voor bepaalden arbeid aanwijzen. Den werkloozen worden de moeite en kosten bespaard van het schrijven op advertenties en al de ellende van het loopen zoeken naar werk. omdat de beurzen zorgen voor het vullen van open plaatsen. Er zijn beurzen voor de Industrie, den land bouw en den handel. Naarmate onze organisatie groeft en zich naar alle zijden uitbreidt, zullen onze in dustrieën ook steeds meer arbeiders kunnen opnemen cn de groote productie zal Italië maken tot oen land. rijker en welvarender dan het zelfs nu is, juist zooals onze krachts inspanning in de laatste acht jaren het land uit de anarchie naar de orde heeft gevoerd. Zóó zijn mijn woorden; „Werkers! Gij die de onmiddellijke getuigen van mijn werk zijt. weet. dat ik slechts één hartstocht heb: u werk te geven, uw welvaart te vergrooten en u geestelijk en zedelijk te verheffen!" in een daad omgezet. (Nadruk verboden). TOT BEHOUD VAN DE ZUIDERZEE. Te Amsterdam wordt Donderdag door het Landelijk Comité van Actie tot behoud van de Zuiderzee een groote vergadering gehou den. Vertoond wordt dc nieuwe Zuiderzeefilm (J. Jansen, Polygoon) van vlsscherij cn ne- venbedrijven; een korte uiteenzetting van ontstaan en doel der actie wordt gegeven door de heeren F. W. Drijver Jr.. directeur van de Banka soclatlc te Harderwijk, burge meester J. de Jong Saakes van Harderwijk en Fred- Thomas, redacteur van „De Tijd". DE VERMOEDE BRANDSTICHTING TE UORMERVEER. In de voor het Gerechtshof te Amsterdam voortgezette zaak tegen A. dc B., verdacht van het stichten van brand in zijn smederij te Würmerveer hebben beide verdedigers mr. dr. Benno J. Stokvis uit Anv-tcrdam cn mr. M. A. van Eek uit Haarlem, bevestiging van het vrijsprekend vonnis der Haarlomsche Rechtbank gevraagd. AGENDA Heden: DINSDAG 3 FEBRUARI Gem. Concertzaal: Orgelconcert. Frans Vonk (viool)- 8 uur. Gebouw „Bloemhof". Feestavond „Christia- nia". 8 uur. Gebouw ..De Nijverheid": Alg. vergadering Floraliavereeniging. 8 uur. Palace: .Dynamiet". Tooneel Bart Elferink 8.15 uur. Luxor Theater: .,Het schildersmodel van Parijs" en ..Een vrouw verdwenen", 8.15 uur. TooneelMademoiselle Flor' nee. Rembrandt Theater: ..Het lied der Woes tijn". Tooneel: Morris et Max 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 4 FEBRUARI. Oem. Concertzaal. Ledenconcert H. O. V., 8-15 uur. ..De Kroon": „Wetenschap en Religie". Hel derziende en psychometrische experimenten, 8. 15 uur. Geb. Protestantenbond: Filmavond Ver. „Oost en West". 8 uur. Stadsschouwburg: Maatsch. tot bev. der Toonkunst. Voordrachtavond der leerlingen. 7.15 uur. Nieuwe Kerk: Friesche kerkdienst. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van li3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5