BUITENLAND. De Engelsche regeering en de oppositie. Zelf ontvlekken en zelf verven Da beste manier om Uw goed te bederven LANGS DE STRAAT. - HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 4 FEBRUARI 1931 De arbeidersregeering zet zich schrap. Duitsche Rijksdag weer bijeen. Staal van Nationaal-socialistische brutaliteit. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. In het Lagerhuis werd het debat over het ontwerp inzake de kieswethervonning in gezet. De conservatieven bestreden met groote heftigheid het wetsontwerp. Een der sprekers zeide, dat de liberalen onder Lloyd George de methoden van den beruchten bandiet uit Chicago, Al Capone, in praktijk brengen. Eenige zwaar gewapende lieden leggen hun v/11 op aan een collectiviteit, vertegenwoor digd door de Arbeiderspartij. MacDonald zeide, dat het wetsontwerp be stemd is om de mogelijkheid te vermijden dat een minderheid van kiezers een meerder heid in het parlement kiest, zooals het geval was toen de laatste conservatieve regeering aan het bewind was. MacDonald voegde er aan toe, dat de regeering gekant is tegen evenredige vertegenwoordiging door een mathematische vertegenwoordiging der minderheden. De regeering streeft niet naar een vertegenwoordiging der minderheid, maar naar het schepnen eener meerderheid. Oo een bijeenkomst van parlementsleden der Labour Party heeft MacDonald bovendien een rede gehouden, waaruit blijkt, dat de re geering zal weigeren af te treden, ook wan neer de liberalen er* in zouden slagen, belang rijke amendementen oo de vak vereen Iglngs- wet aangenomen te krijgen. Zij zou zelf? eer der er toe overgaan, het geheele wetsontwerp prijs' te geven, daar zij slechts na een duide lijk votum van wantrouwen het bewind zal neerleggen. Men gelooft, dat deze houdurg voortspruit uit de in liberale en Labour-krln- gen hcrscbende oolnie. dat. wanneer oo het oo^eoblik algemeene verkiezingen zouden worden gehouden, deze zonden leiden tot een overwinning der conservatieven. pe Rijksdag is na gedurende zeven weken op reces te zijn geweest weer bijeengekomen. Van oploopjes af samenscholingen voor het Rijksdaggebouw was dit keer geen sprake. Toen de voorzitter Loebe te drie uur de zit ting opende, was de publieke tribune dicht bezet, terwijl die der afgevaardigden overal nog leemten vertoonde. Loebe herdacht, terwijl alle afgevaardigden zich van hunne zetels verhieven, de overleden afgevaardigden Hoffman, Dr. David en Dr. Herold. De agenda werd in tamelijk snel tempo afgewerkt. Bij de debatten over de arbeids bemiddeling verkreeg de communistische af gevaardigde Schröter het woord. De Natio naal-:ocialistische fractie, die gelijk bekend, in December besloten heeft geen Marxisti- schen spreker in den Rijksdag meer aan te hooren, verliet oogenblikkelijk de zaal- Het protest van Dr. GÖbbels, tegen het feit, dat hij tijdens de voorlaatste zitting werd buitengesloten, werd vèrworpen met 268 tegen 202 stemmen. Na afdoening van enkele voorstelen wer den de discussies gesloten en ging de Rijks- dat: tot morgenmiddag 15 uur uiteen. De nat.-soc. Rijksdagfractie heeft een in terpellatie ingediend waarin o.a. gezegd wordt, dat de Marxistische partijen openlijk tot den burgeroorlog opruien, hetgeen met aanhalingen gestaafd wordt. Verder wordt beweerd, dat de nat.soc. in den loop der laatste weken 9 dooden en honderden zwaar gewonden tc betreuren hebben, hetgeen voornamelijk te verklaren is door het feit, dat de nat.-soc. partij zich streng aan de wettelijke voorschriften houdt en het bezit van wapenen met uitsluiting uit de partij bedreigen, terwijl de aanvallers in den regel zwaar gewapend zijn. Er wordt nu aan de rijksregeering ge vraagd, wat zij denkt te doen om op te tre-, den tegen de Marxistische opruiing tot bur geroorlog en om de leden en aanhangers der nat.-soc. partij te beschermen tegen geweld plegingen. Deze motie is natuurlijk weer een staal van Nationaal-socialistische brutaliteit, daar de waarheid eerder omgekeerd is. In den politle- ken strijd hebben de Hitlerianen zich doen kennen als heethoofden die voor niets terug deinzen, en zeker het gebruik van wapenen als een det beste propagandamiddelen be schouwen. Herhaaldelijk traden zij aanval lend op en menig mes in nationaal-socialis tische hand. heeft een weg trachten te vin tien tusschen de ribben van een tegen stander L. A. Engeland Het nieuwe ontwerp kieswet in tweede lezing aangenomen. LONDEN. 3 Februari (V.D.) In het Lager huis is het nieuwe ontwerp kieswet aange nomen in tweede lezing met 295 tegen 230 stemmen, waarna het naar de commissde ver wezen werd. Deze uL'slag werd door de leden van Labour enthousiast begroet. Kan Canada een koninkriik worden? Het Canpd^cche parlement zal zich in zijn in deze maand te houden zitting onnieuw hebbm bezig te houden met de reeds vaak te berde gebrachte vraaz of het dominion Ca nada tot een koninkrijk Canada zal worden gemaakt. Tevens zal een bes'isslng worden genomen over de vraag, of Canadeesche staatsburgers het recht zullen hebben adel lijke titels van den koning van. Engeland te accepteeren, aldus de Tel. Daar de huidige conservatieve Canadeesche regecring in het parlement over een groote meerderheid be schikt, lijkt het niet uitgesloten, dat in elk geval het ontwerp in zake de adellijke titels tot wet zal worden verheven. Zou het ooit tot de stichting, van een ko ninkrijk komen, dan acht men het logisch, dat Canada een personcele unie met Groot- Brittannië zou sluiten. In dat geval zou ko ning George een vice-konlng naar Canada zenden. Echter zijn er ook kringen, die uit Canada een onafhankelijk koninkrijk met een zoon van koning George als hun souve- rein zouden willen maken. De oplossing van het conflict LONDEN, 3 Februari (V. D.) De ontwerp overeenkomst tusschen mijn-eigenaars en mijnwerkers-organisaties in Zuid-Wales ter regeling van de loonen is thans voltooid. Zij zal worden voorgelegd aan den Bemidde- lingsraad voor de Zuid-Welsche kolenindus- trie. Wanneer de leden van dezen Raad de ontwerp-overeemkomst onderteekenen, treedt zij in werking en blijft zij drie jaar van kracht. Portugal. Samenzwering te Lissabon ontdekt. LONDEN, 3 Februari (VD.) Volgens hier binnengekomen berichten is te Lissabon een samenzwering on.dekt tegen de regeering. Een wapendepot met 85 bommen en talrijke pistolen is in beslag genomen. Drie leiders der beweging zijn volgens deze berichten ge arresteerd Duitscliland. Verscherping van het Rijksdag reglement. BERLIJN. 3 Februari (V.D.) De onder handelingen tusschen de Rijksdagpartijen inzake verscherping van het Huishoudelijk Reglement werden onder voorzitterschap van den Rijksdagvoorzitter Löbe beëindigd. Alle fracties, met uitzondering van de D. Nationale en Communis:ische zullen reeds morgen hel resultaat van de besprekingen in een voo-r stel belichamen, waardoor de bepalingen van het Huishoudelijk Reglement worden uitge breid. De voorstellers kunnen in dii: geval be zwaarlijk spreken van een grondwetswijzi ging, zoodat voor aanneming der voorstellen een eenvoudige meerderheid voldoende zal zijn. Crni'vf. Geen wijziging in het VB.- secretariaat. GENèVE, 3 Febr. In de heden gehouden zitting d<?r commissie van deskundigen, wel ke beraads'aagt over de reorganisatie van het secretariaat van den Volkenbond, werd het voorstel om het ambt van vice-secreta- ris-generaal af te schaffen, verworpen. Terwijl dit resultaat algemeen verwacht werd, leverde de stemming over het voorstel tot verhooging van het aantal vice-secreta- rissen een verrassing op. Dit voorstel behels de, aan alle directeuren den rang en het sa laris van vice-secretarls te verleenen. Ook dit voorstel werd verworpen; vóór stemden En- ge'and, Frankrijk, België, Polen en Cechoslo- vaklj'e. Oostenrijk Onlusten aan de Weensche Universiteit. WEENEN, 3 Febr. (V. D.) Aan de Universl- telt vonden hedenmorgen onlusten plaats. Nationaal-socialistische studenten verspreid den strooibiljetten met een oproep voor een vergadering, die in de aula zou plaatsvinden, terwijl sociaal-democratische studenten ma nifesten verspreidden, waarin werd opgewekt om zich bij de verkiezingen voor de Studen tenkamer van stemmen te onthouden. Tus schen beide groepen ontstond een vechtpartij doch de politie wist de vechtenden te scheiden De nationaal-socialisten trokken zich terug tot de balustrade vóór de universiteit en ver sperden den toegang tot den ingang. De nationaal-scciallstische vergadering in de aula verliep rustig doch na afloijp kwam het wederom tot botsingen. Ook voor het anato- mlsch-instituut kwam het tot incidenten. De deken der medische faculteit verzocht de politie het verspreiden der strooibiljetten te verhinderen, aan welk verzoek de politie ge volg gaf en verscheidene personen ar resteerde. EEN BALKANPACT. weer een beraadslaging. INGEZONDEN MEDEDEF7.INGEN a 60 Cts. per regel. Ververij en Chemische Wasschery J. LOTTGERING Gr. Houtstr. 5a, Tel. 10771 BRITSCH BURGER TEGEN WIL EN DANK. de geboorte op zee. Een eigenaardig geval heeft zich volgens de „Daily Mail" voorgedaan aan boord van het Britsche stoomi:chip „Aquitania", op weg van Engeland naar Ngw York. Aan boord be vond zich de uit Letland afkomstige Harry Grube mot zijn jeugdige echtgenoote. Het jonge echtpaar, dat verleden jaar te Riga in het huwelijk trad, verwachtte een blijde ge beurtenis en hoopte vurig dat men voor dien tijd te New York zou zijn aangekomen, aan gezien Grube er hoogen prijs op stelde, dat zijn kinderen evenals hijzelf de Amerikaan- sche nationaliteit zouden krijgen. Tegen middernacht werd echter in volle zee een jongen geboren, die volgens voorschrift door den kapitein van de „Aquitania" in de scheepsregisters werd ingeschreven. Bij aan komst te New York zal de baby door den Britschen consul worden inge: chréven als Britsch onderdaan, wat hij volgens de Engel sche wet tot zijn 21ste jaar zal moeten blij ven, waarna hij het recht heeft om de natio naliteit van zijn ouders te kiezen. DE TUNNEL TUSSCHEN DE VEREEN. STATEN EN CANADA een succes. NEW YORK, 2 Febr. (V.D.) De Inkomsten uit het verkeer en anderen hoofde van de tunnel onder de Detroit River, welke Wind sor in Canada verbindt met Detroit in de Vereenigde Staten, zijn volgens officieele me- dedeelingen, ontvangen door Harris Forbes Co., cle bankiers, dia het project gefinan cierd hebben, ver boven de ramingen geble ven. In de eerste negen weken, waarin' de tunnel in bedrijf was. eindigende 4 Januari j.'l., passeerden door den tunnel 189.044 voer tuigen en 726.620 bus-passagiers. De bruto- inkomsten, exclusief de inkomsten uit de ad vertenties, concessies en andere bronnen, be liepen 172629. Gebaseerd op het verkeer tot op heden en aannemende, dat slechts een kleine verbete ring in het algemeene zakenleven zal intre den, wordt geraamd, dat in de eerste 12 maanden in totaal minstens 2 mirioen voer tuigen van den tunnèl zullen gebruik maken BERI-BERI-ONDERZOEK DOOR EEN OOSTENRIJKER. WEENEN, 2 Febr. (Oostenr. Corr. Bureau) Op uitnoodiging van de Nederiandsche re geering zal de Oostenrijksche geleerde pro fessor Wenckbach binnenkort naar Batavia vertrekken teneinde in Nederlandsch Indië de Berl-beri te bestudeeren. 6 MOTORDIEN ST. Op 12 Febuarl zullen bij den Motordienst voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen 26 dienstplichtige onderofficieren, korporaals en soldaten van oudere lichtingen die het vorig jaar uitstel kregen. personalia. De volgende gediplomeerden van de Mid delbare Techni che School te Haarlem zijn geplaatst in de nagenoemde betrekkingen: Afd. Weg- en Waterbouwkunde; de heer R. Marsman, als opzichter 2e klasse bij de ge meentewerken te Velsen; Afd. Werktuig bouwkunde: de heer A. M. C. I. de Bont als technicus bij de Gem. Licht- en Gasfabrieken te Helmond; de heer W. J. Sijgers als techni cus bij Gebrs. Stork Co. te Hengelo (O.). Onze stadgenoot de heer P. Jau.sen is be noemd tot agent van politie te Noordwij ker- hout. NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM- Vergelijkend overzicht over Januari 1930—1931 Aantal behandelde posten 18929 (v. j. 20001). Aantal Inlagen 12507 (v. j, 15028); aantal te rugbetalingen 5522 (v. j. 4973). Ingelegd f 810.052.17!:- (v. j. f 707 696. Terugbe taald f 713.612.36 (v. j. f 669 152.15E Meer in gelegd f 96.439.811.- (v. j- f 38.544.72J/9. Aantal nieuwe boekjes 434 (v. j. 503). Aantal afbe taalde boekjes 200 (v. j. 222). Spaarbusjes op 31 Januari 1931 in omloop 3505. Geledigd in Januari 1931: 401 busjes met totaal f 8321.68^ Aantal kluisloketten verhuurd op 31 Januari 1931: 263. KINDERVOEDING. De vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelïngen: Zoetestraat: Maandag 171 porties. Dinsdag 170 p.; Woensdag 160 p.; Donderdag 146 p-; Vrijdag 175 p.; Zaterdag 154 p.; Gen. Cionjéstraat: Maandag 97 p., Dinsdag 109 p.; Woensdag 96 p.; Donderdag 99 p.; Vrijdag 112 p.; Zaterdag 93 p. IJSCLUB „CHRISTIANIA". de viering van het veertigjarig jubileum. Ter gelegenheid van haar veertigjarig be staan gaf de Zuid-Schalkwijker IJsclub „Christiania" Dinsdagavond in het gebouw „Bloemhof" een feestavond, waaraan Haar lem's Klein Cabaret zijn medewerking ver leende. De belangste'llng voor deze feestelijke her- uenking was bijzonder groot. In zijn openingswoord herinnerde de voor zitter, de heer Van Bruggen er aan hoe veer tig jaar geleden eenige sportieve inwoners van Zuid-Schalkwijk op het denkbeeld kwa men in deze gemeente een ijsclub op te rich ten en zich vqor de verwezenlijking van dit plan zeer veel moeite moesten geven. Hij wilde aan deze menschen hulde en dank voor hun succesvol streven brengen. In het bij zonder noemde spreker de namen van den eerevoorzitter den heer Mesman en den heer Hartgevink. Beiden waren echter door ziekte verhinderd de feestvergadering bij te wonen. Na deze inleiding was de beurt aan Haar lem's Klein Cabaret en het behoeft zeker geen betoog, dat dit ensemble de aanwezigen weer menig genoeg'ijk oogenblik bezorgde. De vroolijke samenzangen hadden het ge- wenschte resultaat, evenals de vlot uitge voerde duetten. Er is veel en hartelijk ge lachen en na ieder nummer viel het vijftal dan ook een welgemeend applaus ten deel. Het feest werd besloten met een bal, dat onder leiding rtond van den heer Reqouin. Als extra attractie was daar het avontuurlijke rad, dat menigeen een fraaien prijs bezorgde. Tenslotte zij vermeld, dat verscheidene af gevaardigden van zustervereenigingen den avond bijwoonden. JONGEREN VREDES FEDERATIE. In het Jeugdhuis aan de Nassaustraat heeft Maandagmorgen mr. Hein Willemse uit Voor burg voor de leden van de Jongeren Vredes Federatie een voordracht gehouden over den Volkenbond. Spreker zette allereerst uiteen, hoe de ont wikkeling van den Volkenbond ten nauwste verband houdt met de ontwikkeling van de geschiedenis.De totstandkoming van den Bond kwam voort uit de bijzondere economische om standigheden van de jaren 1918 19. Vervolgens besprak mr. Willemse de ontwikkeling van de volkenbondsgedachte door de eeuwen heen. waarbij hij in het bijzonder de Idééën van l'Abbé Saint Pierre, Paus Pius II en Imma- nuel Kant aan een beschouwing onderwierp. Dat de volkenbond revolutionneert tegen het theoretisch volkenrecht, bewees spreker door de aandacht te vestigen op het feit, dat de Volkenbond de staatssoevereiniteit aan valt. o.a. wat betreft de mandaten- en min- derhedenkwesties. Dit verschijnsel bracht spreker in verband met de ideeën van Eméric de Vattel en Hugo de Groot. Het werk van den Volkenbond is helaas maar al te weinig bekend. En dat valt te betreuren, omdat er toch al heel wat nuttigs tot stand Is gekomen. Zoo zijn reeds verscheidene be langrijke conventies gesloten. Vooral de ar beid van het Secretariaat verdient de aan dacht. De Volkenbond steunt op het rechtsbewust zijn van de menschheid en mr. Willemse sprak de wensch uit, dat de aanwezigen dit ten volle zouden beseffen; zoodat deze ver gadering een goede ondergrond voor de pro paganda der volkenbondsgedachte zou vormen. Aan het einde van zijn lezing behandelde spreker nog even de voorbereidende ontwa peningsconferentie, die helaas zoo goed als geen resultaat opgeleverd heeft. Toch meende spreker, dat er niet gewanhoopt moet worden en dat men de toekomstige conferentie met meer vertrouwen tegemoet kan zien. vulcanologfn beklimmen den top van den merapl MAGELANG, 3 Februari (Aneta). Dr. Har- loff en de opzichter Petrochevski slaagden er Maandag in den top van den Merapi te be reiken. Na een steile klimpartij via uitstekende punten werd een 75 meter hooge puinkegeel bereikt, welke beklommen werd. Om half elf stonden beiden op het zeer smalle p'ateau- tje boven op den Noordelijken kraterwand met de 250 meter diepe krater vlak onder de voeten. Zware dampwolken hielden alles ver borgen. Hoewel de vulcanologen van gas maskers waren voorzien, hadden zij toch veel last van zwavel gassen. Slechts af en toe klonk gerommel uit de diepte, blijkbaar afkomstig van aschstortin- gen. het elfde postvliegtuig. Donderdag 5 Februari vertrekt er weder een vliegtuig naar Indië en wel de p. H.- A. F. K. (Fokker F IX) uitgerust met een volledige radioinstallatie. De bemanning be staat uit: J. J. Hondong eerste bes'uurder, H C. Pellens, tweede bestuurder, A. Weber werk- werktuigkundige. H. de Jong, tweede werk tuigkundige, H. f'cener radiotelegrafist, p Pronk, radiofe!egrafist. De post voor dit vlieg tuig moet Woensdagavond in Amsterdam zijn. de vermoede moordaanslag in het veld te lierop. De Rechtbank te Roermond sprak Dins dagmiddag conform den eisCh van den Of flcier van Justitie vrij den 28-jarigen land bouwersknecht M. t. uit Neerbosch bij Nijmegen, van de hem tenlaste gelegde mis handeling den dood van zijn oom C. van der Heyden te Lierop tengevolge hebbend. een aanrijding op den rijks straat weg. Op 20 September 1929, in den laten avond, werd op den Rijksstraatweg te Haarlem een man door een autobus aangereden tengevolge waarvan hij een hersenschudding kreeg en eenigen tijd in een ziekenhuis moest ver toeven. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde den chauffeur wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld tot zes weken hechtenis en intrekking van het rij bewijs voor den tijd van een jaar. Het Hof te Amsterdam Dinsdag arrest wij zend, veroordeelde hem tot zes weken hech tenis en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van zes maanden. PROT. CHR. NI J V M c;c r*prr»OL- Ter vervanging van mejuffrouw Dufour, die baar ntrede te Groede heeft gedaan als pre dikante bij de Ev. Lut-h. Gemeente, a'daar zal ds. E. Boeke tot de groote vacantia, naast eenvoudige bijbelstudie, een cursus geven over: Ontstaan en werkwijze van het Britsch en Buitenlandsch Biibelvenoo'scba^: ontdaan en werkwijze van het Nederl. Bijbelgencot- "cliap. bijbelvertaling, uitzending, taalgeleer den, belang hiervan voor de Zending enz. De onderworpene Het was een lange, lang straat in een der nieuwe buurten van de hoofdstad, waar want deze buurt behoort niet tot de artis- tiekste van Amsterdam vele gelijk en ge lijkvormige huizen zich aanéénrijen. De men schen van het „huis" (u weet wel. als je be neden woont, is Je adres: nummer zóóveel, huis) hebben bovenburen en die verheugen, zich op hun beurt óók weer in bovenburen. Deze samenvoeging van ve'e menschen in. één huis geeft vaak aanleiding tot allerlei groote-stads-geneugten. Daarover wil ik het echter nu niet hebben. In die lange straat stond, toen ik er laatst eens verwijlde, een smalle deur van'een be nedenhuis open en uit de evenzeer sma'le gang slofte op vilten pantoffels een oudach tig, eeniffszlns gebogen heertje, met een stof fer en b'ik in de hand, naar buiten. Er was in de houding van dezen mensch iets bui tengewoon onderworpene, iets. dat duide'ijk zeide, dat hij niet meer lééfde, maar door een andere macht „geleefd wérd" en niet meer in staat was tot eenlg verzet. Wat schaarsch, grijs haar kwam onder zijn vaal bruin, slap hoedje uit. Het heertje keek eens links, het keek eens rechts en deponeerde toen iets, dat op het blik lag en mij een mengsel van stof en droge kalk leek te zijn, op de straat, tegen den trottoirband aan. Met nette veegjes van den stoffer maakte hij het blik goed schoon. Hij was blijkbaar gewoon, der gelijken arbeid te verrichten. Toen schalde uit het huis een stem, eert vervaarlijke stem. die de geheele straat leek te vullen en die riep: „Tinus, kom je in huis? Want het mag niet!" Ei, het oudachtig heertje had dus een kleine zonde begaan en zijn medeplichtige was in het huis! Inderdaad: ook te Amster dam zal bij Politievererordening het werpen van huisvuil op straat verboden zijn. Intusschen: de stem riep tevergeefs. Zij was ten eenenimale „roepende in de woes tijn". Want om den hoek van een zijstraat was het aardigste blonde meisje verschenen, dat ooit een pen beschreven of een penseel ge schilderd heeft. Haar blauwe oogen keken, vrooüjk en vrijmoedig de wereld in; haar b'onde lokken dansten in den wind; haar stevige beenen, die een kort rokje in zeer voldoende mate vrij liet, zette zij bij iederen stap flink op den grond, dat het klonk door de straat. Zij droeg een mandje onder den linkerarm. Ik hield haar voor een Duitsch dienstmeisje, dat een boodschap ging doen in de buurt. En het heertje? Het heertje was „wég". Hij zag het meisje naderen: stap-stap- stap. Hij zag het aan zich voorbijgaan en verder loopen door de stille straat. Roerloos stond hij midden op het trottoir, slap hingen zijn armen. In de eene hand had hij nog den stoffer, in de andere het blik. Een hij keek en kéék naar het leutige meisje, dat daar zoo dapper voortstapte. Plotseling verscheer, een breede, forsche vrouwenfiguur op den drempel van het huis. Deze vrouw was lijkbaar de medeplichtige en de bezitster van de schallende stem. In een oogwenk had zij de situatie overzien Er kwam dreiging in haar blik. Ze deed één stap op straat, maakte een gebiedend gebaar met de rechterhand in de richting van de ooen deur en schalde: „Tinus, kom je d'r in of kom je d'r niet in?" Het heertje vlóóg het huis in. als een hond. die een schop gekreeen heeft, onmiddellijk gevolgd door de vrouw. Met een harden slag viel de deur dicht. J. C. E. aardappelhandel j. m. van deursen. Dinsdag vermeldden wij, dat de aard» appelenhandel j. m. van Deursen was ver plaatst van de Ged- Oude Gracht 107 naar de Paul Krugerstraat 14. Dit was minder juist. De genoemde aardappelerihandel blijft gevestigd aan de Ged. Oudegracht, maar in het perceel Paul Krugerstraat 14 is nu een filiaal gevestigd. CHR. ORATORIUMVEREENIGING. Naar wij vernemen- heeft Dr. Rudolf Mengelberg het voornemen te kennen gegeven de op Vrijdag a.s. door de C.O.V. te geven uitvoering van de door hem gecpmponeerde cantate „Weinlese", bij te wonen. DE NED. VEREEN. VAN HUISVROUWEN IN 1930. Uit het jaarverslag over 1930 van de af- deeling Haarlem der Nederiandsche vereeni ging van Huisvrouwen blijkt, dat het leden tal met 450 gestegen ls tot 2652. In 1930 wér den 676 dames als lid ingeschreven, een 226- tal hield dus op lid te zijn. De geldelijke toestand van de afdeeling ls zeer goed te noemen. Er is een saldo van f 706.43. de chauffeurs en het vredeswerk. Voor de leden van den Nederl. Bond van Particuliere Chauffeurs en de Ned. Unie, aangesloten bij den Centr. Bond van Trans sportarbeiders vertoonde Maandagavond in De Centrale de heer A. Willemsen uit Den Haag één van de leiders van de Vereeniging Volkenbond en Vrede, lichtbeelden over het vredeswerk, waarbij hij tevens het onder werp behandelde ..Het verleden, het heden en de toekomst". Vertoond werden allereerst afbeeldingen betreffende de vroegere wtjze van oorlog voeren om daarna successievelijk te komen naar 1914. Eerst werden de verschil!en-ie mooie landstreken vertoond en daarna de ontzettende oorlogsbeelden werden weerge geven. Toen in de pauze aan den heer a. Mars het woord werd verleend voor een korte rede. vestigde hij er de aandacht op, dat het de taak is van de vakorganisaties ontwikkeling bij te brengen aan hun leden, opdat zij een afschuw krijgen van misstanden. Eén hier van is de oorlog. Spreker wekte de aanwezi gen op meer en meer apostelen te worden van het vredeswerk. Na de pauze vertoonde de» heer Willemse lichtbeelden van het werk van den Volken bond. Den heer de Wolff bracht namens de aan wezigen een woord van hartelijken dank aan den heer Willemsen voor zijn mooie uiteen* zetting. oud-ruksontvangfr g. a. meyer overleden. De oud-Rijksontvanger te Bmmen. de heer G. A. Meyer, die in den lande alom bekend 's geworden door zijn verschillende brochures in verband met de veenputTengeschiedenis, ia aldaar plotseling overleden. De Balkanconferentie heeft beraadslaagd over de kwestie van het tot stand brengen van een inter-Balkanpact. Er werd een commissie benoemd, die deze aangelegenheid nader zal bestudeeren. Voorts werd bes'oten de kwestie der moge lijkheid van unificatie der burgerlijke wet boeken op de agenda der tweede Balkan- conferentie te plaatsen. De regeeringen der betrokken landen zul len met. elkaar In bespreking treden, ten einde de betrekkingen tusichen de Bulkan- staten te ontwikkelen. De laatste Zondag in April werd aangewe zen als datum voor de viering van het ccn- heidsfeest der Balkanvolken. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Aantal bezoeken in Januari 12589 waarvan 5851 aan de Klantenkamer en 2167 aan de algemeene leeszaal. Uitgeleend werden 10847 boeken. FILIAAL HAARLEM-NOORD. Aantal bezoeken in Januari 2280 waarvan 776 aan de leeszaal. Uitgeleendwerden 2078 boeken. villabouw. Aan de aannemersfirma B. W. Lindeboom. Haarlems-Amsterdam is opgedragen de bouw van een dubbele villa aan de Merellaan te Bentveld.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10