'ïïl'Wyv/ w w "/f ev/ W 'W <y >y RAADSELS De raadselprljzen voor de maand Januari zijn bij loting ten deel ge vallen aan: PANTHER, VUURVLINDERTJE. FRANCIS VERE en VLIEGENIERTJE die ze Woensdag 11 Februari bij mij mogen afhalen. (Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot. AFDEELING I (Leeftijd 10 jaar en ouder) 1. (Ingez. door Freesia) Mijn eerste Is een zweefsprong, mijn tweede is een hemellichaam- Mijn 3de is een verkle'nwoord en mijn geheel is een Rubriekertjes- naam. 2- (Ingez. door Zwartkijkertje.) Strikvragen. a- Welk geld is niet rond? b. Welke klok heeft geen klepel? c. Wanneer gaan jonge eenden te water? d. (Ingez. door Panther). Hard als een steen en glad a's glas, Raad eens wat dat is of was. 3. (Ingez. door Knipperdolletje.) Verborgen beroepen. a. Wat doet Mien Armmt? b. Wat doet Ko Ster? c. Wat doet Rie Kridennu? d- Wat doet An Muint? 4. (Ingez. door Freesia) Verbor gen dierennamen. a. Toen pa de laarzen aan wilde doen. waren ze nog vuil. b. Ik zie Marie zelden loopen. c. Deze braadpan is niet goed. d. Jan teekent een driehoekig mo tief. (2) e. Kom, u gaat toch mee moeder?z f. De jongens lieten hun vl'egers op 5. (Ingez. door Babbelkousje). Ver borgen Nederlandsche plaatsen. a. Waar zit Da Pe.inern? b. Waar zit Ka Maalr? c- Waar zit Ru Tilbs? d. Waar zit Go Dau? 6 (Ingez. door Admiraal de Ruy- ter) Verborgen schuilnamen. a. Wie is Karei Pojos? b. Wie is Adrie de Maa'.rruit? c. Wie is Han Terp? d. Wie is Ko Tijnjen? e. Wie is Kee Rost-osj? f. Wie Juliaan Sesnirp? g. Wie is Tom Oppe? h. Wie is Mies Hipotake? AFDEELING II (Leeftijd 9 jaar en jonger.) 1. (Ingez. door Astrld.) S'r'kvragen a. Ik woon in huis en ben toch bui tenshuis. b. (Ingez. door Freesia). Als ze gaat-, dan staat ze. Als ze staat, dan gaat ze, Als ze gaat. dan praat ze. Als ze praat, dan slaat ze. c. Als mijn zusje graag wil. dat moeder bij haar komt gebruikt ze een leesteeken. Welk? d. Lieve deugd, wat ben ik lek, Neen, dat zijn geen praatjes. Tel eens even voor de mop, 'k Heb wel dertig gaatjes. Als je mij vol water giet, Mij. de allerlekste. Komt er toch geen druppel uit. Dat is nog het gekste. e. (Ingez. door Rangeerdertje.) Welke tong groeit op 't veld? f. Welke steen heeft twee stem men? g. Wat heeft men aan de rechter hand als men de Sint Bavokerk in gaat? 2. (Ingez. door Zwartkijkertje.) Ik ben een Rubriekertjesnaam van 15 letters. 8 9 9 8 is niet levend. 14 6 13 is een meisjesnaam. I 9 1 12 2 doet moeder dagelijks- 6 15 2 is een lidwoord. 4 3 12 13 is een jongensnaam. 5 6 13 15 7 is ook een jongensnaam. 10 3 4 is een deel van ons gezicht. II 3 6 8 moet gezongen worden 3. (Ingez. door Freesia). Mijn lste deel is aan een boom te vinden. Mijn 2de deel is een b!o;m en mijn geheel is ook een bloem. 4. (Ingez. door Admiraal de Ruy- ter). Verborgen beroepen. a. Wat doet, Bets Eller? b. Wat doet Ko Pergieter? c. Wat doet Kee Bankwrr? d. Wat doet Han Beger» e. Wat doet co Duncteur? f. Wat doet Tine Marmm? g. Wat doet Rie Venbbesteller? 5. (Ingez. door Nanna). Neem uit onderstaande schuilna men telkens een letter, zoodat er een nieuwe schuilnaam gevormd wordt- Eikeltje, Zonneroosje- Koning n Lente. Juffertje Schrijfgraag, Wil genroosje, Poesenmoedertje, Rood kapje, Kerstroosje. 6. (Ingez. door Freesia). Kruis- raadsel. X X X X X X X een medeklinker een voert-ig een Rubriekertjesnaam en tevens een bloemennaam, een werptouw 't tegenovergestelde van dun een klinker. Raadseloplossingen De raadseloplossingen de; vorige week zijn: AFDEELING I 1. Beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald. 2. Glazenmuiltje. 3. Groenteboer- Leeuwentemmer. Stucadoor. Loodgieter. 4. Ontano-meer. 5. 6. Zwartkijkertjo AFDEELING II 1. Klaproos Je. 2. Kerstvacantle 3. Vogelverkoopstertje. 4- Frans Hals. 5. Puzzle-Rubriek. 6 a. Om hem d'cht te kunnen doen b- De zon. c. De letter e. d. Tamboer. Goede oplossingen ontvangen van: Johan van Oldenbarneveldt 4 De kleine Keeper 3 Vaders Jongs e 5 Ballenbreistertje 5 Panther 6 Duik- stertje 8 Vuurvlindertje 5 Winnetcu 6 De Looze Vos 5 Wijnanda 6 Francis Vere 5 Pinksterbloeme je 4 Eikel je 5 Glazenmuiltje 2 Trambestuurder 5 Moeders Kleinste 6 Konijntje 6 Kleine Ulbo 5 Wipneusje 5 V ieee- niertje 5 Juffertje Leesgraag 5 Rietje v. Egmond 5 Nachtvlindertje 5 K'an- roosje 5 De Kleine Vogelvriend 6 De Kleine Violist 6 Hunkerhartie 5 Viooltje 4 Doornroosje 6 Onee Jong ste 5 Schaatsenrijdstertje 5 Vinger hoedskruid 5 De Kleine Piloot 5 Wei- deklokje 5 Meidoorntje 6 Gouden Regen 5 Beukenblad 5 Dina Ansing 5 Prinses Juliana 5 Een naamlocze 3 Wenda 4 Admiraal de Ruyter 6 Pre sident Kruger 5 Jo Kluit 4 De k'eine Machinist 6 Kon'ngin Winter 4 Tam boer 6 Kerstroosje 5 Korstjerkniger 5 Goudelsje 5 Goudsbloem 5 Grasp e- per 2 Rozenknopje 5 Roodkapje 3 Poesenmoedertje 3 De kleine Voet baller 5 Nelly Bosch 5 Rangeerdertje 4 Hondenvrlend'nnetje 5 Ba'sem'e i- tje 5 Knipperdolletje 4 Zinnia 4 Ap pelbloesem 4 De kleine Bouwer 5 Blauwoogje 5 Poppenverpleegstertje 6 Nevada 5 Ui looper 5 Zwartkij ert-je 4 Druiventrosje 6 Sneeuwklokje 5 Waterrotje 5 Annie Geerlings 5 Zan gertje 5 RUILRUBRIEK JULIA EIBINK. Santpoorterstr. 36 heeft 25 Paddenstoelen, l groote pl. Bloemen in Onzen tuin. 75 Vlaggen- plaatjes, W. I. Chocolade. 12 Haust- bonnen, 4 Hille-bonnen, 10 Kwatta- sold-, 28 Sickesz-punten. 7 Veldbloe men, 5 Kegbonnen. 14 Sopla-bonnen. Hiervoor vraagt ze Droste-bonnen en pl., Sunllghtbonnen. Lux. Vim of Rinso-bonnen. Pleines Duifjes GRAAF EGBERT, Rollandsch. 18 heeft 4 Voetbalpl. 2de serie, 2 Eataaf- bonnen, 1 Clysma-coupon, (waarde 3 punten) 4 de Jong's pl-, 1 Karne- melkzeeppl. Vogel-Album. 2 Ned.-In- dië v- Hille, 2 Turmacpunten. 1 pl. Hoe heet die vogel? 2 Sickesz-omsl. 2 Indiaantjes, 2 Pleincspl.. 2 Naarder- meerpl. l pl- de Film. 13 -Miss Blan che, Hij wil ervoor terug hebben Turmac bloemen en vlinders, Kwat- ta sold, of pl. of bonnen van Zwerf tochten door ons land. Ruil ijd eiken dag van 4 tot 5, 's Woensdags van half 4 tot half 5. 's Zaterdags niet. DANSERESJE. Schermerstr. 22r. heeft 10 Hilles bonnen en pl. 1 Kia- zlm-Emlnbon (3 punten) 1 Rood bandpl. 4 groene pl. Huishoudzeep. I gr. Wijbertbon, 1 kl. Wijbrrtbon, 2 Crackers bonnen, 32 Kwatta-Sterren. Dit alles wil ze ruilen voor Zeewa'er aquarium en terrariumpl. Ruiltijd dagelijks na 12 uur. Verder heeft ze nog 50 Dubec- omsl. 1 Haarl. Roggebr. fabriek, 22 Pelikaantjes, 1 Hil ebon, l Miss Blan che (3 p.) 61 Hillebons a 1 cent, 38 Hillebons a 1,2 cent- Ook hiervoor vraagt ze Aquariumbons. ALI VAN NORDEN, Olycanstraat II heeft 21 v. Houten's bonnen, 16 Homburgbonnen, 16 Londonpl. 14 Donzelmanpl. 11 Kwatta-sold. 10 Klokjes, 9 Quickpl. 9 Indiaantjes, 8 Roodbandpl.. 7 Hillebons, 5 Hagzage's 4 Bogamypl- 3 Hoe heet die vogel? 3 Duifjes, 2 Karnemelkzeeppl. 2 Pad- denstoelenpl. 2 Scholtensbonnen, 1 Rinso, 1 Termwee's, 1 Leupen, l Ta- miniau, l Zeewater-aquarium, 2 Ba taaf, Hiervoor vraagt ze terug. Hil- lesboekenbons of Sickeszpun en PRESIDENT KRUGER bedankt de Firma Leupen vriendelijk voor de ontvangen plaatjes. ADMIRAAL DE RUYTER. Rozen- prleelstraat 3 heeft 12 Miss Blanche plaatjes lste Album, nrs- 16 43 47 62 63 76 103 111 en 112. 4 F:lós bonnen, 4 pl. Funke, nrs. 11 20 21 35; 1 Miss Blanche, de Wereld in Bee d. 2 Slc- kesz wapens, Hiervoor vraagt hij te rug Pleines dierenpl., Ams elpcnnin- gen of Victoria bonnen. Kan iemand hem ook helpen aan een lijst van Victoria-Jeugdboeken? MOSROOS, Soendastraat 33, Haar lem-Noord, heeft 43 Verkadebonnen, en pl. v. Paddenstoelen, 3 bonnen en pl. van Zeewater-aquarium en terra rium. 3 p. Droste Indie, de nrs- 27,115 en 120, 1 bon Victoria Jeugdbib.., 1 Reszke filmster, l kop en schotel Droste, 1 Miss Blanche bon (2 pun ten), 3 Roodbandpl. 54 Kwatta Sold., Hiervoor wil hij terug hebben H1- ies bonnen en pl. Zwerftochten door ons land (Gelder and). POESENMOEDERTJE, Geneste str. 20. Haarlem-O. heeft 1 Duifje. 1 Dik Trom, 9 Frankens Brood en -Meelfa briek, 8 Amstelp. 4 Pelikaantjes, 7 Roodbandpl. 17 v. Nelles 1 Zeewater aquarium, 10 Verdels, Voor dit al.es vraagt ze Turmacpunten. blcemen of vlinders, Hillespl. of bonnen. CATHAR1NA v. WAARDEN, Brou wersvaart 64 heeft 20 Sickeszwapens 4 Bobbiemanne.jes, 12 Roodbandpl. 4 Pe.ikaantjes, 30 Hillebons, 36 Kwat- ta-soid. 2 Weegschaaltjes. 2 H. O- punten. Voor dat alles wil ze terug hebben Leupenpl. Vimcartons, Lux- bonnen, Sunlightstrooken, Amstel- penningen, Droste bons en Rinso bons- Ze heeft ook nog 40 Turmac- wapens, die ze ruilen wil voor Tur- macbloemen en vlinders. Ze dankt de firma Leupen vriende lijk voor de piaatjes en de lijst. JUFFERTJE LEESGRAAG, Indi- schestraa 130 heeft 9 Hillesbonnen, voor geschenken en 5 Dik Trombon nen, 1 Pirate bon, waarde 112 pun:. Voor dit alles vraagt ze Kwatta-sold. of Sickesz-omsl. Ruiltijd Woensdag middag van half 34 uur. SNEEUWKLOKJE, 2de Vooruit- gangstr. 13 heeft 22 Keg's bonnen 28 DeLa-bonnen. 23 Rademakersbonnm 5 A- J. P. doosjes, 1 Haustbon, 4 Ol- denkottbonnen, 1 Hakabon. 1 Pe 1- kaan, 1 Rijnburgsbon, 1 Er dal 2 Miss Blanche punten 5 Bataatbonnen. 1 Guttalin, 6 Bobbiemannetjes 2 Kon. Haarl. Brood en Meelfabr. pl-, 3 Starksbonnen, 12 Hoe heet die vo gel? 8 Wybertpunten, 4 Verdelspl., 9 Dik Tromb., 37 Coelingh's Spoór- wegwonderenpl. 9 Amste penningen, 9 Koopmans bakpoederzakjes. Voor dit alles vraagt ze Taminiau's bin nen, Kwattasold. Sickesz-omsl. Ef- fendipunten. Koelingsbonnen, Schol- ten's bonnen, D. Egbertspunten. Ver der heeft ze nog Texelpl. Wie ze heb ben wil, mag ze komen halen. FEBRUARI-WEDSTRIJD Voor Afdeeling I. dus voor de jon gens en meisjes van 10 jaar en ouder geef ik een Opstellenwedstrijd. Ik loof 3 boeken in prachtband uit voor de drie beste opstellen. 1 -Maart moet alles in mijn bezit zijn. Daar ik het bekroonde werk in Onze Jeugd wou plaatsen, is 't wel wenschelijk, dat 't papier aan één zijde beschreven werdt- 't Opstel moet als titel dragen: KAMPEEREN Het opstel mag niet meer en ook niet minder dan 20 zinnen bevatten en in deze zinnen moeten de volgen de woorden voorkomen: zomervacantie kamp tent club rugzak hoofddoek dag- verdeeling kampvuur werk zaamheden wandeltochten zwemmen wedstrijden een ver stuikte enkel verpleging trac- tatie bezoek onweer lekkage verdwaald afscheid. De woorden behoeven juist niet in deze volgorde gebruikt te worden. Afdeeling II. Voor de jongeren van 9 jaar en nog jonger heb ik een woordenwedstrijd. Jul.ie weet wel, dat de maand Februari ook wel Sprokkelmaand genoemd wordt. Zoek nu eens goede Hollandsche woorden uit het woord Sprokkelmaand- Je begint b.v. met de s: sok. sok ken, soep, enz. Dan de p: por, pek, pak, enz. Daarna de r: rok ros. roek. Zoo ga je door. Denk erom, dat er geen andere letters in de woorden mogen voorkomen, dan die in 't woord Sprokkelmaand voorkomen. Ook mogen de letters er niet meer keeren in voorkomen. De s dus maar éénmaal- Soes is dus verkeerd, pop en roer ook. Tot 1 Maart heb je den tijd. Net werk legt ook gewicht in de schaal. Wie naam en leef Ijd vergeet, dingt niet mee naar een prijs. POSTZECELRUBRIEK DUITSCOLAND AANVULLING IV- y V y| y V -y V In 1927 verschenen eenige zegels van de serie 192627 met den oo- druk „I. A. A. —10—15—10—1927" De letters beteekenen .Internationales Arbeits Amt". Het zijn 8 pf. (donker groen), 15 pf. (vermiljoen) en 25 pf. (blauw). Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.4 C-M. Gedurende 1927—28 werd een serie dienstzegels uitgegeven in geheel nieuwe teekening. De zegels vertco- nen een gekleurd ovaal op een wit zegel, waarbinnen een groot waarde cijfer, terwijl in den rand van het ovaal behalve de landsnaam het woord „Dienstmarke" is vermeld. De waarden zijn: 3 pf- (geelbruin), 5 pf. (geelgroen), 8 pf. (donkergroen), 10 pf. (rood), 15 pf. (vermil'oen), 20 pf. (leiblauw), 30 pf. (olijf), 40 pf. (violet) en 60 pf. (roodbruin). Groo:- te van de vakjes 2.8 bij 2 4 cM. In 1928 verscheen weder een ge heel nieuwe serie, waarop afwisse lend zijn afgebeeld, de eerste presi dent der Duitsche republiek Etert en de tegenwoordige von Hinden burg, n.l. 3 pf- (geelbruin), 5 pf. (geelgroen), 15 pf. (karmijn), 20 pf. (leiblauw), 25 pf- (b'auw), 30 pf. (olijf), 40 pf. (violet), 45 pf. (oranje) 50 pf. (bruin), 60 pf. (roodbruin) en 80 pf. (violetbruin). Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.4 c-M. Zie voor de indeeling 't schetsje. NIEUWE DEELNEMERS 214. Rudolf ten Feld, Aelbertsberg- straat 60. 215. Hans Knoop, Lous Knoop, beiden Rustenburger laan 37. In Groep XIV (Saenredambuurt) en XX (Indische buurt Haarlem- Noord) loopen de zendingen te lang zaam. Willen de deelnemers in die groepen even nagaan, waar de schul digen zitten en de portefeuilles zoo spoedig mogelijk bij mij terug bezor gen. S. Rustenburgerlaan 23. HUISVLIJT PORTEFEUILLE We vervolgen de behandeling van de portefeuille. Wanneer je belde stukken karton met linnen hebt be werkt, zooals de vorige week werd aangegeven, beplakken we de buiten zijde met een of ander sierpapier. Je kunt natuurlijk ook effen papier ne men en zelf een kleine verslering aanbrengen. Dit laatste is nog wel zoo aardig. Vóór je gaat plakken, maak je eerst je papier pasklaar (Zie fig. 3) T Met linnen beplakte is gear ceerd. We zien, dat we 't papier over al eenige m.M. over 't linnen plakken De zijde e, b en c plakken we naar binnen. De binnenzijde wordt af-e- werkt met een stuk olifants- of kaft- papler, overal 2 a 3 m.M. van den kant. Hebben we beide stukken karton zoover klaar, dan moeten ze nog aan elkaar worden verbonden. We do?n dit door middel van groen of zwart band, zooals fig. 4. aangeeft (porte feuille opengeslagen). In elk karton snijden we 4 keepjes ter breedte van het band. Op den buitenkant teeke nen we ze eerst af. Aan de rugzijde op de scheiding van pap'er en .'innen van de tegenovergestelde zijde even ver van den kant. We snijden van buiten naar binnen, niet omgekeerd. Met een stomp mesje of vouwbeen duwen we 't band door de keepjes. Op de teekening is 't gestippelde ge deelte aan den buitenkant van de portefeuille. Jullie ziet wel, in deze portefeuille kun je net zooveel op bergen als je zelf wilt. als je de ban den maar lang genoeg maakt. Den volgenden keer zullen we er een maken met een gesloten rug. 1 1 1 1 1 1 1 1 HOE PAULTJE ZIJN NIEUWSCIERICHEID AFLEERDE door WOLLY RESOORT Paultje Hoogland was altijd dol op lezen geweest. Hij kon heele India nenboeken verslinden, en had nooit rust, voordat hij wist, hoe het ver haal was afgeloopen. En missch'en kwam het daardoor wel, dat Paultje wel eens dingen las, die nog hee e- maal niet voor hem bestemd waren. Dikwijls, ais hij uit school kwam, greep hij dadelijk naar de gvootz-men schen-krant, en verdiepte zich in al lerlei dingen, die hij eigenlijk heele maal niet begreep. Misschien kwam dit ook, doordat Paultje wel eens een beetje nieuws^, gierig was Op een dag, 't liep al tegen de zo mervacantie, kwam Paul uit school, en vond niemand in de huiskamer. Vlug gooide Paul zijn schooltasch neer, en wou al weer naar buiten vliegen, toen zijn blik op den schoor steenmantel viel, waar een witte v ek scherp afstak tegen het marmer. Nieuwsgierig kwam Paul dichterbij... een brief voor Moeder.... Van wien zou hij zijn? Paul had den brief al ln zijn han den en keerde hem om .Van tante Ans, las hij- De brief was al opengesne den. Moeder had hem dus al gele zen. En Paultje voelde een grooten lust om ook den brief te lezen. Hij keek de kamer nog eens rond Neen, er was niemand. En toen opeens, haalde hij den brief uit de enveloppe, en vouwde hem haastig open. Heel vlug en on rustig vlogen zijn oogen over het pa pier, hij voelde zijn hart bonzen Plotseling hoorde hij iemand ln de gang naderen, haastig duwde Paul den brief weer in de enveloppe. zette hem weer op den schoorsteenmantel, en toen zus de kamer b'nnenkwam. zag ze Paultje nog net door de tuin deuren verdwijnen. Maar ze dacht er verder niet over na, en ging haar gewonen gang. Onderwijl liep Paul de straat al op, om een of ander vriendje op tc zoe ken, maar hij dacht nog s eeds aan den brief. Hij had 't heel goed gelezen. Tante iuis schreef aan Moeder, dat Paul, dat was hij natuurlijk, weer bi.l haar mocht komen logeeren in de vacan- tie. Paul floot van plezier. Hij was ook dolblij! Vorig jaar was hij ook in de vacantie een paar weken bij tante Ans geweest. Heerlijk had hij het daar, op de Ve'.uwe. gevonden! Den heelen middag bleef Paul er vol van. En toen hij met Frits, zijn vriendje, in zijn Vaders garage speelde, begon hij plotseling. „Zeg, Frits, ik ga fijn van den zo mer weer naar Gelderland, net als vorig jaar!" Frits keek op- „Fijn jó!" ,Ja," fantaseerde Paultje verder, „Vader brengt me weg met den n'eu- wen auto, die gistermiddag hier in de garage stond, weet je we'.?" Frits knikte. Die Paul was toch maar een bofferd! Paul vertelde den hee len tijd maar door. over het huis van tante Ans. en over de avondu ren, die hem daar vorig jaar overko men waren, en die hij er nu wel be leven zou! Den volgenden dag op school ver telde Paul het dadelijk aan al de vriendjes. Paul sprak den eersten tijd over niets anders. Wel vond hij 't een beetje vreemd, dat thuis noch Vader en Moeder noch zus over de naderende logeer partij spraken. En Paultje durfde er toch ook niet zelf over te beginnen, een schaamte over het lezen van den brief hield hem tegen- Toen na een paar weken gebeurde het, dat tante Ans onverwacht een middag was overgekomen. Ze zat ge zellig met Vader en Moeder in de huiskamer te praten, toen opeens Paultje met Frits binnenkwam. Ver rast bleven de twee vriend'es staan. Frits kende tante Ans ook, en be greep wel, dat. als Paultje geweten had, dat ze zou komen, hij het ze ker gehoord zou hebben. Tante lachte vroolijk: „Zoo Paul, dag Frits, kennen jul lie me niet meer. Dat is wel een beet je erg, Paul, vooral nu je vo.ig jaar nog zoo"n poos bij me gelogeerd hebt!"' Paul lachte terug, en haastte zich tante te begroeten. „Dag, tante!ohikik ben erg blij. dat ik dit jaar weer mag komen logeeren!" Bij dat laatste keek Tante Paultje verwonderd aan, evenals Moeder. En Vader zei: „Maar jongen, foei! Hoe kom je daar toch bijWe hebben nog heele- maal geen vacantieplannen!" „Het'tstondtoch.... in den brief," stotterde Paul je ver ward. ,.In den brief?" vroeg Moeder nog meer verwonderd. „Ja een paar weken geleden, u weet wel," lichtte Paultje niet erg duidelijk in. 't Scheen dat Moeder het toch een beetje beter ging begrijpen. Paul kreeg een erge kleur, en voel de hoe allen hem verwijtend aan staarden. Toen kwam Paultjes nieuwsgie righeid heelemaal uit. Zooa's te be grijpen is. waren Vader en Moeder heel boos. Een jongen, die stille jes Moeders brieven leest! „Voor je straf", besloot vader, „kan je de heele vacantie thuis blijven! Dat is je verdiende loon, jongetje!" Bovendien had Pau.tje den brief nog heelemaal verkeerd gelezen ook! Niet- hij, maar zijn neefje, die ook Paul heette, en die den laatsten win ter erg ziek was geweest, mocht dit jaar bij Tante komen logeeren, om dat Tante dacht, dat de Veluwsche lucht hem zoo goed zou doen! Beteuterd hoorde Paultje alles aan. O, wat schaamde hij zich vreese ijk! En wat moest Frits wel denken, die alles aangehoord had! Hij had ju'st zoo tegen Frits'je en de andere vriendjes gebluft Heel veel lust om de rest van dien middag met Frits te spelen, had Paultje niet. Hij wist niets te zeggen, en voelde wel, dat Frits hem eigen.ijk uitlachte Hij ging al gauw weer alleen naar huis, maar zei geen woord tegen Va der en Moeder, ook niet tegen tante Onverschillig greep hij naar de krant, die Juist op tafel lag, en bla derde haar door. Vader schudde het hoofd. „Ik zou die krant eigenlijk maar wegleggen, Paultje. Dat is ook nog geen lectuur voor jou!" „Hier heb ik het jeugdblad. Lees dat maar door- Daar heb jij veel meer aan!" voegde Moeder er bij. En tante zei: „Probeer maar. of je de raadsels kunt oplossen. Dat is wat een leuk werk!" Eerst wou Paultje mokkend de heele krant wegleggen, maar toen opeens koos hij de verstandigste par tij, en deed wat Moeder en Tante zeiden. En hij ondervond al gauw, dat ze gelijk hadden. Hier had hij voel meer aan! Sindsdien las hij altijd het jeugdblad van de courant, en hij had meteen ook een goede les voor zijn nieuwsgierigheid gehad. DE POPPENWACEN Hetty en Betty, de tweelingen, hadden van Oma een poppenwagen gekregen. Het was een prachtige groote, haast nee een echte kinder wagen. En alle kinderen uit de buurt waren jaloersch, want zij hadden geen van allen zoo'n moo'.en en ze vroegen dan ook telkens of ze er ook eens mee mochten rijden. Hetty en Be'-ty vonden dat natuurlijk niet erg prettig, want zij moesten ook al tel kens om de beurt. Maar een enkel keertje mochten de vriendinnen er wel eens mee pronken. Er woonden veel kinderen in hun straat, en zoo gauw ze Hetty of Betty zagen uit gaan, met den nieuwen wagen, hol den zij om het hardst naar ze toe. Al mochten ze niet duwen, toch ble ven ze er dan hardnekk'g naast wan delen. Dit begon de tweelingen ver schrikkelijk te verveen. Ze beraad slaagden eerst samen, hce ze van do lastige buurtjes af konden komen, maar ze wisten geen oplossing. Toen vroegen ze moeder om raad, maar deze wist er ook niets op te verzin nen. Gelukkig kwam Eetty 's avonds in bed op een idee! Ze zouden, als ze morgen weer met den poppenwa gen uitgingen, de achterdeur uitgaan en dan zoo naar het rark. Hetty vond dat ook wel een goed plan, en zoo gingen ze dan den volgenden dag op stap. Het was wel wat gevaarlijk, want ze konden nog best gezien worden, ook hadden ze 't maar niet aan moeder gezegd, want ze wisten heel goed, dat naar het park gaan verboden was. omdat daar vaak groote jongens waren, die wilde spel letjes speelden. Dus waren ze voor zichtig en vlug de achterdeur ui ge slopen en den achtertuin dcor. Een maal in bet park aangeland liepen ze langzamer, en speelden ze dat ze heusch mevrouwen waren, die met baby een ochtendwande ingetje maakten. Er waren veel kinderen in het park, omdat 't Woensdag was. Parmantig liepen nu die twee met hun mooien poppenwagen. Al gauw trokken zij de aandacht van een groep jongens. „Hé, mag ik es met je wage rije?" schreeuwde er een, maar Betty en Hetty deden alsof ze niets merkten en liepen kalm door. Jongens schreeuwden immers altijd tegen meisjes, daar waren ze aan ge wend. Maar de rakkers staken do hoofden bijeen en begonnen druk te smoezen. Even daarna sprongen zij juichend door elkaar, en renden ze weg naar de vijver. Maar zoo gemakkelijk kwamen de tweelingen niet van ze af- Al gauw kwamen ze weer aangerend- „Zeg," zei de gróótste. ..jullie hoeven niet bang te zijn hoor. we doen jullie niks kom maar hier, dan mag je m'n stui ters zien." Bang waren Hetty en Betty niet, en ze kwamen, den pop penwagen achter zich aantrekkend, uitdagend naar de jongens toe. Ze merkten echter niet. dat een Jongen met sproeten achter ze was gesloten en wat aan het spreitje frommelde. En opeens vlogen de jongens gierend van 't lachen tusschen de struiken. Hetty en Betty snapten er niets van. „Kom laten wij naar huis gaan" zei Betty en wilde 't- spreitje recht trekken, maar 't spreitje bewoog, het bobbelde en 't was net. of er iets on der zat. En ja hoor, daar sprong in eens een groote grauwe kikker u'.fc den wagen onder 't sprei je vandaan, boven op Betty's scheen. Met een vreeselljken gil zette die het op een loopen, en Hetty die het nu ook te kwaad kreeg, rende mee. den pop penwagen nog meesleurend. Achter de boomen klonk 't gejuich, van de jongens, die op zoo'n succes niet gerekend hadden. LOUS ZAALBERG. Rubriekertjes-Lijst Froukje Knook, Klarenbeekstr. 43 rood, oud 10 jaar. Nellie Schoon. Hagelingerweg 34, Santpoort, oud 13 jaar. Tonia Koelemy, oud? Leldschestr. No. 152- Hermanus H- Koelemy, Leidsche- straat 152, oud? Maria J. van Egmond, Rijksstraat weg 55, oud? Annie Geerlings, Pres. Steynstr. 52, oud 10 jaar. ONZE BIBLIOTHEEK Ruiltijd: Zaterdags: 1—3 uur Klein Heiligland 66. Inleggeld: 12 ets. (incl. opberg- map en volledige catalogus). Leenprijs: 3 cents p^r deel en per week. Seizoenkaarten voor 30 boeken 75 cen's. Schriftelijke opgave en inlichtin gen: Gr. Houtstraat 155 zw- DE 50STE DEELNEMER Even help ik er aan herinneren, dat de 50s'.e deelnemer een premie ontvangt een week na de inschrij ving. Geef je dus nog heden op. Vcor uitvoerige mededeel ngen verwijs ik naar de rubriek van de vorige week.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 12