ISTANBUL UIT DE OMSTREKEN INDUSTRIEELE SAMENWERKING. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 7 FEBRUARI 1931 IJMUIDEN i PROTESTVERGADERING VAKCENTRALES. Naar aanleiding van een wijziging lm de steunregeling, die Ma a bschappelij k Hulpbe toon voorges.eld heeft aan de commissie uit de vakcentrales, hadden de Vakcentrales be sloten, hiermede niet accoord te gaan en tegelijkertijd protest/vergaderingen te houden op Vrijdagavond. De IJmuider Besturenbond lm „Het Wapen van Velsen", de Chr. Pabrieks- en Transpor t- arbeiders'ocaid in „Irene" en de R.K. Bond in het Patrcmaatsgebouw. IJmuider Bestuurdersbond. De heer J. de Waal opende de vergadering die zeer goed bezet was. Spreker zegt dat de vakcentrales ernstig ontstemd ontstemd zijn over de houding van de besturen van Maatschappelijk Hulpbetoon. Er zou een commissie van advies komen, waar in elke vakorganisatie iemand kon aanwijzen. De hoop der organisatie was gevestigd op deze commissie om een'Lge veranderingen tot stand te kunnen brengen. De commissie kreeg den eersten den besten avond reeds de boodschap, dat de commissie wel weer naar huis kon gaan. De commissie van advies uit de vakbeweging was niet meer moodig. De vakcentrales warem hier ernstig over ontstemd. Er werd direct geschreven naar de besturen van Maatschappelijk Hulp» betoon en een adres gericht aan den raad, welke a.s. Dinsdag zal vergaderen. Het woord is daarna aan den heer W. F. Visser, die begint mede te doelen, dat de werkloosheid ook in ons land zeer ernstige afmetingen aanneemt. In de commissie moe ten volgens spreker menschen zitting hebben die het arbeidersleven van nabij kennen. Nu komen de .gezinnen en vooral de groote gezinnen in het gedrang, terwijl er toch men schen in die commissie zitten, die theoretisch zoo warm voor de groote gezinnen voelen. In art. 29 van de armenwet staat, dat de uitkeering individueel gegeven moet worden, doch dit is door de groote werkloosheid niet meer noodlg. Het stelsel zal weer worden, dat als men in gratie staat, men meer ontvangt. Dit kunnen wij niet hebben, roept spreker uit. Men wil nu op demagogische wijze voorstellen alsof de nieuwe regeling nu beter is, dan de vorige. In totaal werd f 25.50 per w>eek minder uitbetaald aan de werkloozen. Men haalt wat van de kleine gezinnen af en geeft het aan de groote gezinnen; dit geeft aan de gemeente nog een besparing. Er was een voorstel om de uitkeering op f 21 te brengen plus een huur toeslag, om- da tzeer veel werklooze onder den druk van huurschuld zitten. In onze actie moeten wij ons, zoo zei spie ker, niet alleen richten tot den burgemeester en den raad, doch ook .tot Maatschappelijk Hulpbetoon. Spreker eindigt zijn rede met het betoogen van de noodzakelijkheid dat de arbeidersbewe ging versterkt wordt en men zich achter de 'besturen moet stellen, opdat de druk op het College van B. en W. bestaan blijft. De volgende spreker de heer J. A. Brand- 5teder zei, dat in Engeland drie millioen, .en in Duitschiand vier millioen werkloozen zijn geregistreerd. Over de week van 510 Januari werden 78000 werkloozen in Nederland ge registreerd. Op 10 Januari ji. stonden 150.000 werkzoekenden in Nederland ingeschreven- De werkloosheidsverzekering is absoluut on voldoende. Vervolgens somt spreker eemge voorbeelden op over de wevg-verschaffing in de verschillende provincies. De eigenlijke be doeling zit bij de autoriteiten voor, om de arbeiders dus weer terug te brengen tot lager loonen en langer werktijden. Te Velsen Is het niet beter. De eischen in het adres gesteld aan B. en W. en aan den raad gesteld, moeten gehand haafd blijven, zeg: spreker. Vervolgens legt de voorzitter aan de ver» gade ring de volgende motie voor: „De IJmuider Bestuurdersbond, in gecom bineerde ledenvergadering bijeen op 6 Fe bruari 1931, kennis genomen hebbende van het besluit der besturen der beide instellingen van Maat schappelijk Hulpbetoon tot wijziging en ver- s'echterlng der steunregeling, zooals deze op 7 November 1930 door genoemde besturen werd ingesteld; protesteert ten sterkste en met grooten nadruk tegen iedere verslechtering In dezen tijd van zeer ernstige crisiswerkloosheid, waar in voor alles verbeteringen noodlg zijn: spreekt zijn scherpe afkeuring uit over de houding van de besturen van belde instellin gen van Maatschappelijk Hlupbetoon, die, door opheffing van de Commissie van Advies uit de Vakcentrales, hun woord tegenover genoemde vakcentralen hebben gebroken, ondanks het feit dat de instelling dezer com missie van advies uitdrukkelijk in art. 14 van de steunregeling was opgenomen; hecht zijn vol e goedkeuring aan het door de besturen der vakcentralen in hun op Maandag 26 Jan. jl. gehouden vergadering genomen besluit om tegen vorengenoemde verslechtering middels een adres aan den Raad der gemeente Velsen te protesteeren en integendeel met den meest mogelijken na druk aan te dringen op de meest noodzake lijke verbeteringen; dringt er met .klem bij den Raad der ge meente Velsen oo aan zich voor doorvoering van deze ln bedoeld adres gevraagde ver beteringen uit te spreken. De motie wordt met algemeene stemmen en onder applaus aangenomen. Chr. Besturenbond. In het gebouw Irene had de IJmuider Christelijke Besturenbond een protestverga dering be'egd. Na ooening door den voorzit ter. den hoer H. J. Fidrter. verkreeg de heer C. v. d. Steen, lid van den gemeenteraad en vrijgestelde van den Ned. Bond van Chr. Fa- brieks- en Transportarbeiders, het woord. Deze was vroeeer lid geweest van de Com missie van advies voor de stêunver'.senlng en herinnerde er aan. dat deze steunverlee- n'ng dateert van 1922. Ondanks verzoeken heeft men echter niet gedaan gekregen, dat de steun niet vo'gens behoefte, maar naar vaste maatstaven werd verleend. Snr. merkte on dat de heer Schilling vroeger Ijverde om de' uitkeer in gen zoo groot mogelijk te ma ken. doch dat hij thans een ander stand punt inneemt. Later is de commissie er eene geworden, die alleen over ultkeeringen Inzake criste- stenn had to advteeeren. In 1937 werd een vierde wethouder benoamd en kreeg de heer Schilling sociale aan gelegenheden Ate wetixouder werd hij voorzitter der commissie voor cie steouvenefcrmig. i>pr. ze,ae geen oewonueraar w Zijn vau hei werx oer com missie en oeienue daarop cruxes met ver- soumenue vooroeexaen. Toen in Apm i&öo de crisis in het vis- soherxj.oeoiriji reecis een fext was, hennen ue vier vaacenuaien op ïmuatief van pen Gnr. uesturenoona zien tot ae commissie gewend, wa oe op.oasing van het gescnii met de ïdanuiacr itouciatie is m-cn tot oveieen- stemniuig geucomen en werd een nieuwe re geling oiiuworpen, waarin os. ook Kostgan gers, die aneensiaancie personen zijn, wer den opgenomen, op aanarang oer regee- ï'inig moest oe crisiscommissie w or oen opge heven en spr. moest zeggen dat weunouucr bciiiuiiig wei wat aen booman neeft gespeeld ooor aen oigamsaties te verwijden, uau oeze opneiiaig net gevoig was van nun ageeren. Spreser zeiae aat ae opuenmg oer commis sie met van beiang was, ais ae vaKorgani- saties ook maar zeggenscnap Kregen Dij ae nieuwe regenng oer uiwceeriagen, wence nu waren oüuci gem acht Dij oe instellingen voor niaatsuiappeiijK hurpoetoon. Met zoo n commissie van aavies had men kunnen voor Komen, oat tencens vier oi vijf aen es sen Pij den raad niKomen en de pohiaek een rol speelt bjj de steun,verieenmg. Het heeft ons dan ook ten zeerste verwonderd, zeide spreker, dat deze regeling nu op eens is weg- De commissie had een nieuwe regeling ontworpen, waarbij een eenigszins hoogvr maximum werd bepaald en een toeslag op de huishuren. Dit was zeer noodlg, want vele arbeiders zijn reeds sinds October werkloos. Toen de commissie voor het eerst met de instellingen voor maatschappelijk hulpbetoon samenkwam, werd meegedeeld, dat dit tevens wel de laatste keer zou zijn geweest. Er werd nl. meegedeeld, dat er geen verhoogde ultkeeringen zouden worden ge geven. dat de kindertoeslag van f 1.50 op f 1 zou worden gebracht, de kostgangers geen uitkeering meer zouden krijgen, terwijl zij, die uitgetrokken waren bij het Fonds voor Sociale voorzieningen, ook geen steun meer zouden ontvangen. Dit laatste vindt spreker zoo erg, dat hij hierin niet meer ziet de bestrijding van een bepaalde orga nisatie, maar alsof de wethouder voor sociale zaken een veete wil uitvechten met den leider van deze organisatie. Hier komt de politiek voor den dag en merkwaardig is dit, nu de raadsverkiezingen in aantocht zijn. De Instellingen van maatschappelijk hulpbetoon zijn echter autonoom en daar om hebben de drie vakcentralen een adres gericht aan den raad. De raadsleden moeten nu uitmaken, of zij het met maatschappe lijk hulpbetoon eens zijn. Aan de instellin gen voor maatschappelijk hulpbetoon werd een scherp protest gericht en gevraagd de bestaande regeling te handhaven. Gelukkig- heeft men blijkbaar ingezien, dat de nieuwe regeling absurd is daar tot nu toe de oude bedragen nog uitgekeerd zijn. Spr. zeide dat de Chr. Besturenbond niet gewoon ls protestvergaderlnigen te houden, doch wat nu gevraagd vordi, ziet men als een recht van die arbeiders, een recht op levensbe houd. De uitkeerliïgen hier Joch staken ongunstig af bij die- van andere gelijke ge meenten. Nadat eenige vragen door aanwezigen waren gesteld en door den heer v. d. Steen waren beantwoord, werd met algemeene stemmen dezelfde motie aangenomen als R.K. Volksbond. De waarnemende voorzitter, de heer Geelen opent met den Chrlstelijken groet de bijeen komst en geeft na een korte inleiding het woord aan den spreker, den heer F. Gtrij- bosch. die de steunregeling behandelt en de geschiedenis die hier aan voorafging. Hij releveert dat het getal werkloozen steeds toeneemt en hooger is dan de voor gaande acht jaren. Hij bespreekt het verdrij ven van de crisiscommissie uit Maatschappe lijk Hulpbetoon. Nadat herhaaldelijk door de vakcentralen was aangedrongen op verbete ring der uitkeering. werd na een advies door de vakcentralen uitgebracht op een concept regeling de steun bepaald op 13 50 f 1.50 tot een maximum van f 18. Deze regeling nu, al voldeed deze niet ten volle, werd nog verslechterd en daarlegen gaat ons protest. Spreker behandelt vervol gens de prae-adviezen, uitgebracht door Mr. Kropman en IJ. Keestra over de gezinspoli tiek en bespreekt de middelen om tot een als door hen gestelde regeling te geraken en stelt daartegen de houding van de R.K. in stelling van Maaschappelijk Hulpbetoon tegenover. Hij protesteert tegen het terug dringen van de vakorganisaties uit de advies commissie en eischt terugneming van de nieuw ontworpen regeling en medezegging schap van de vakcentralen. Na er op gewezen te hebben dat alle R.K. geor- ganiseerden in de naaste toekomst (gemeen- teraad-verkiezingi hun plicht moeten doen, besloot hij 2ljn rede. Dezelfde motie als bij de andere vakorgani saties werd met algemeene stemmen en onder applaus aangenomen. ANTI-MILITAIRTSTISCHE GROEP- VELSEN. Bovengenoemde groep hleM Donderdag avond Ln Het Wapen van Velsen, een propa- eanda^avond, waar als spreker optrad de heer R. Constandse met het onderwerp: „Het bankroet van het Bolsjewisme". De zaal was tamelijk goed bezet. Een Europe esche revolutie, aldus spr., zal zeer zeker andere vormen aannemen dam die ln Rusland. Het zou volgens spreker al erg genoeg zijn, als men maar voor 50 pet. den weg opging van Rusland. De revolutie in Rusland is van ontzaglijke beteekenis geweest. De werkelijk overtuigende socialisten hebben deze omwenteling met vreugde begroet, omdat er geen andere weg was om het Czarisme te niet te doen. Deze revolutie is niet gemaakt doch spontaan op gekomen. Zij kwam voort uit oorlog-mo-eheid In 1917 deserteerden de Russische troepen en verlieten de looperaven om den oorlog on mogelijk te maken. De groot? teleurstellingen die de Russische revolutie gaf, zijn uitge leden op het bolsjewisme van thans. Spreker behandelde uitvoerig het econo misch stelsel hier te lande. Wij Willem tal- looze opofferingen dragen, zegt hij, groote ontberingen mits wij een grootere vrijheid krijgen en een geringer gevoel van slaafsch- held. Er ls in Rusland geen vrijheid meer, zegt spreker, daar heerscht de strengste disci* pline. Een revolutie ls dan alleen gerecht vaardigd als zij «de menschelijkheid en de INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel CENT DE NIEUWSTE SIGARET VAN DE TURKSCKE REGIE mmm DE EERSTE ECHTE 2 CENTS TURKSCHE' IMPORT C£NT rechtvaardigheid dient. Spreker weidde ver der uit over de vorming der Sovjets. Er moet een verbond van Federaties door geheel Europa komen. Staten moeten er niet meer bestaan. Spr. kwam tot de conclusie dat het streven der boisjewiki op een groot fiasco is uifcge- ioopen. OP ZEE OVERLEDEN. Hedenmorgen half negen kwam de De- rica V, IJ. M. 418 binnen met de vlag half stok. De schipper maakte aan de z.g. Te- geitjesmarkt vast. Het bleek, dat de stoker uit Vlaardingen afkomstig, overleden was. Een dokter heeft zich aan boord begeven. HAARLEMMERMEER IN BRAND GERAAKT. Vrijdag had mei. B. aan den Hoofdweg alhier, bij het oppoken van de kachel het ongeluk ln aanraking te komen met een uit slaande vlam, waardoor haar kleeren in brand geraakten. De vrouw had gelukkig de tegenwoordigheid van geest een in de nabij heid liggende deken te grijpen en zich daar in te wikkelen. Daardoor werd het vuur spoe dig gedoofd en heeft zij zichzelf weten te redden. Zij bekwam aan een der be enen eenige brandwonden, die niet van ernstigen aard bleken te zijn, zoodat haar toestand bevredigend is. BESMETTELIJKE VEEZIEKTEN. In Haarlemmermeer heerscht het mond en klauwzeer thans nog in de omgeving van Vijfhuizen en Abbenes op een drietal boer derijen. Bij een gestorven rund van den landbou wer I. aan den Leimuiderdijk alhier, werd een geval van miltvuur geconstateerd. Het cadaver werd aan het openbaar Slachthuis te Haarlem door verbranding vernietigd. DE VORST. Voor vele arbeiders en grondwerkers in Haarlemmermeer is het te hopen dat de in getreden vorst niet lang blijft aanhouden, want anders zou er in verschillende ln deze gemeente in uitvoering zijnde bouw- en grondwerken groote stagnatie komen. Met van gemeentewege bij wijze van werk verschaffing na gehouden aanbestedingen gegunde werken kon reeds een aanvang worden gemaakt. Ook aan het graven van den zwemvijver te Nieuwvennep is men begonnen. De langs den Kruisweg voor de wegverbe- tering aangevoerde tonnen teer moesten we der in veiligheid worden gebracht, omdat er reeds een paar door het uitzetten van den inhoud gesprongen waren. MOTORONGELUK. De bestuurder van een motorrijwiel, de koopman H. uit Amsterdam, raakte Vrijdag op den Sloterweg alhier doordat hij over een grooten steen reed. de macht over het stuur kwijt, waardoor de motor in den kant van den-weg terecht kwam en omsloeg. De berijder, die er af was getuimeld, werd met een gekneusd been en een gebroken pols op genomen en per auto naar zijn woning ge bracht, alwaar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Het besehadigde motorrijwiel werd later met een vrachtauto weggehaald. BLOEMENDAAL INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. De afd. Bloemendaal-Bantpoort van dit instituut belegt Dinsdag 10 Febr. een cursus avond waar Mevr. Dr. J. van den Bergh van EljringaEllas zal spreken over „Multatuli als Godsdienstig en Maatschappelijk denker". De lezing wordt gehouden in hotel Vreeburg te BloemendaaL HET TERREIN VOOR KONINGINNEFEEST- In aanfluiting op het bericht, dat het Ko- ninginnefeest te Bloemendaal ingevolge re organisatie van het terrein, het hockeyveld van de Bloemendaalsche Hockeyclub, op een andere plaats gevierd zal moeten worden, kunnen wij mededeelen. dat de commissie voor de Koninginnefeesten het oog heeft laten vallen op het welland van den heer J. C. La am in Park Duinendaal. Op dit land zijn in 1923 ook de jubileumsfeesten gehouden. De commi-rsle hoopt, dat de heer Laan zijn toe stemming tot het gebruik van het land na een te zijner tijd gedaan verzoek niet zal weigeren. ZANDVOORT FEESTCOMMISSIE. Tn de vergadering van de Vereeniging Zand- voort's feestcommissie, is bestoten op Zater dag voor Pinksteren, zijnde 23 Mei a.s. voor ooening van het seizoen een vuurwerk te geven. Meer plannen zijn nog in bewerking, waar op wij nader terug komen. LIEDERENAVOND. A.S. Dinsdagavond wordt in het Gebouw van den Zandvoortschen Kring. Brugstraat, een Llederenavond gegeven door de bekende zangeres Anny Lambrecht, waarbij Hans de Bock, plano zal spelen, en waarbij welwillende medewerking wordt verleend door Douwe Draaisma (vfool). Het programma bevat lie deren van Durante, Carslssiml, Rachmani noff, Moussorgsky Ravel v d Sigtenhorst Meyer, Roussel. Hans de Bock. benevens een suite voor viool van Hans de Bock. HILLEGOM VOORZITTER WERLOOZEN-COMMISSIE. In de vacature van voorzitter der commis sie tot bestrijding der werkloosheid, ontstaan door de ontslagneming van Burgemeester Pont, is benoemd weth P. de Vreugd en tot diens plaatsvervanger \Veth. P. Klaver. VERNIEUWING STRAATVERLICHTING. Burg. en Weth. hebben besloten over te gaan tot modernlseering der straatverltoh- ting wat betreft de gaslantaarns. De be staande lantaarns zullen worden vervangen door booglampen. Het einde der Haven verkeerde des avonds steeds in een Egyptische duisternis. De ver lichting zal daar nu worden doorgetrokken tot de vuilopslagplaats. Een groote verbete ring voor de bewoners en opvarenden van daar Uggende schepen. JAARVERGADERING V.A.R.A. De jaarvergadering der V.A.RA was niet druk bezocht. Uit het ja ai-verslag van den secretaris bleek het aantal leden op 31 Dec. 1930 156 te bedragen, terwijl uit dat van den penningmeester vernomen werd, dat de kas een klein batig saldo aanwees. De af tredende hoofdbestuursleden, evenals de ver- eenigingsraadsleden werden alle candidaat gesteld. In het bestuur der afdeellnjg werd gekozen de heer W. B. v. Doom, de overige aftredenden werden herkozen. De motie in zake den zenderbouw werd met algemeene stemmen aangenomen. WEGVERBETERING. De Prins Hendrikstraat zal worden voor zien van een modern wegdek, waarvan de levering is opgedragen aan de N.V. Beton bouw Maatschappij te Amsterdam. Het ver harden van den Loosterweg I, in verband met de werken aan de Pastoorslaan, is van het Station tot die laan opgedragen aan de N. V. Termac-Maatschappij te Bussum. TRAMFANFARECORPS. Op de jaarvergadering werd een commis sie benoemd voor het organiseeren van een feestavond, ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan op 1 November. De heeren J. A. E. R. van Helden en J. Ca- ron zullen detn ook herdenken dat zij 25 jaar onafgebroken aan de vereeniging ver bonden zijn, de eerste is thans eere-voorzit- ter, de tweede bestuurslid. In verband met het feit, dat het in 1932 10 jaar geleden is, dat het corps uitsluitend bestaat uit personeel der N.Z.H.T.M., zal de commissie trachten ter viering van deze jubilea een muziekwedstrljd te organiseeren. IN MEMOtmM E. C. C. ES HUTS t Men schrijft ons: In den ouderdom van 85 jaar is hier ber stede overleden mejuffrouw E. C. C. Eshuys. ouid-leerares Engelsche Tabl en Letterkunde aa.n de Middelbare School voor Meisjes te Haarlem. Ons haar oud-leerlingen treft haar heengaan diep. Zij was een zeer be minde en geachte leerares, die ons allen heef; verrijkt met haar groote gaven van hoofd en hart. Ze was een vrouw vol karakter; een groote persoonlijkheid. Jaren lang heeft zij bijdragen over Neder- landsche Let'erkunde in het Engelsch ge schreven, die gaame werden opgenomen in -..Thé- Athenoeum" een zeer bekend Engdlsch tijdschrift.:--' -' 'Dankbaar 'Zullen' wij har talrijke oud leerlingen haar in liefde blijven gedenfeen, Haar levensavond hoewel goed verzorgd is somber geweest, en zij verlangde naar het einde, dat onverwacht en zonder lijden is gekomen. Zij ruste in vrede! De begrafenis heeft plaats Dinsdag 12 uur op de algemeene begraafplaats aan de Kle verlaan. HET STANDBEELD VOOR LORENTZ TB ARNHEM. In het gemeentemuseum te Arnhem zal, naar het Hbld. meldt, te beginnen met Zon dag, voor het publiek worden tentoongesteld, de maquette en teekeningen van een nieuw ontwerp voor een standbeeld voor prof. Loren'.z dat in het park Sonsbeek .te Arnhem zal worden geplaatst. Het ontwerp werd wederom vervardigd door den beeldhouwer Wenckebach te Noord* wij'toerhout in overleg en samenwerking, wat hiet architectonisch gedeelte betreft, met ir. J. Limburg te Den Haag. WINTER-BOLBLOF.MENTENTOONSTEL- LING. Het Weekblad voor Bloembollencultuur deelt mede. dat Prinses Juliana een gToote zilveren medaille beschikbaar heeft ge steld en Prins Hendrik een zilveren me daille, als eereprijzen voor de tentoonstelling van vervroegde bolgewassen. BILJARTEN OM HET EUROPEESCH KAMPIOENSCHAP. Vrijdagmiddag werden te 's-Gravenhage de biljartwedstrijden om het Europeesch kampioenschap voortgezet. De uitslagen van 'deze wedstrijden luiden als volgt: Van Vliet 400 punten in 27 beurten hs. 103 gem. 15.55 Ferras 260 punten ln 27 beurten h.s. 73 gem. 9.67. Dom mering 400 punten in 24 beurten h.s. 131 gem. 17.50 Dr. Meyer 352 punten in 24 beurten h.s. 93 gem. 14.55 Gabriels 400 punten in 25 beurten h.s 113 gem. 16 De Gasparin 287 punten in 25 beurten bs. 71 gem. 11.48. Van Belle 400 punten in 18 beurten h.s. 147 gem. 22.22 Dr. Jenny 83 punten in 17 beurten h.s. 21 gem. 4.88. De beide laatste partijen Dommering- Ferras en Van Vliet-Dr. Jenny gaven niet veel bijzonders te zien. In de partij Dommer in g-Ferras gaf de Por tugees goed partij, doch door het weifelen de en langdradige van zijn spel, werd de kwaliteit ten zeerste geschaad. p. beurt. h.s. moyenne Dommer ing 400 23 97 17.39 Ferras 323 22 66 14.68 De partij Van Vliet-Dr Jenny was eerst te kwart voor twee geëindigd. Dergelijke nach telijke vertooningen hebben tot gevolg dat de kwaliteit der prestaties van geen beteekenis is. Van Vliet Dr. Jenny p. beurt. h.s. moyenne 400 54 55 7.40 387 53 53 7.30 BURGERLIJKEN STAND VELSEN. Geboorten: P. J. Steper—Arons, z., A. P. RoosVrolijk, z., W. J. Droogde Ruyter, d., M. PelsVeld. d., C. J. van ZeelandSikkink, z.t M. H. de BeerHuber, d., A. H. Bohma Koers, d., J. Kosterv. d. Doel, d., G. Hö- man—v. Kloorer. z., J. Pruisv, d, Plas.-z., H. E. OepkesMulder, z. Overleden: M. L. Wabbersen, e. v. H. C. Ferron, 62 j. Ondertrouwd: C. J. Kelk met H. S. v. Hall, S. Stekelenburg met J. Kooger, J. D. Löscher met A. Determan. Getrouwd: G. M. Berbee met M. A. E. Nijs- sen. A. van Aken met L. C. van Loon, F. de Boer met J. v. d. Outenaar, A. 't Hart met C. J. Stark. Snel handelen is geboden. Op 1 December 1.1. kwamen te Rotterdam een veertigtal vooraanstaande vertegenwoor digers van industrieele groepen, bijeen, on der leiding van Ir. J. Verloop, Directeur van Wllton-Feijenoord, teneinde tot een nauwere permanente samenwerking te komen. Het gevormde comité van voorbereiding gaf bij die gelegenheid een overzicht van het doel, hetwelk het wenschte na te streven. Het om vat een viertal punter,. In de eerste plaats wenscht het het verloren afzetgebied, zoo wel hier te lande, als ln onze ko'oniën te heroveren en zoo mocelljk nieuw afzetgebied te vinden. Daarnaast beoogt het het verbruik in ons eigen land van industrieele, zoowel als landbouw-voortbrengselen op te voeren, waardoor samenwerking met de regeering verplichtend geacht wordt en een beter func- tloneerende economische voorllchtings-ilenst in Nederland noodzakelijk is. terwijl ten slotte groepsvorming van belanghebbenden wordt aanbevolen. Deze vier desiderata worden door het Co mité in 't door hem gepubliceerde communi qué nader toegelicht. Daarin wovdt vóór al les aangedrongen op organisatie. Het te een geluid, hetwelk m engemeenlijk pleegt te hoo ren in middenstandskringen, doch voor zoover mij bekend is het de eerste maal, dat een dergelijke oproep uitgaat van groot werkgevers. Of de Vereeniging van Neder- landsche Werkgevers, deze geste kan toe juichen is nog niet bekend Maar hoe dan ook, uit niets valt op te maken, dat deze actie een daad van min of meer onorganisatori- schen aard zou zijn. Waar echter deze werk gevers beter dan anderen nïet-ingewijden kunnen weten of aan deze vermaning tot organisatie behoefte bestaat kan het denk beeld: organiseert u, slechts toegejuicht wor den. Evenmin va't uit dit communiqué de con clusie te trekken, dat deze werkgevers een ander standpunt wenschen in te nemen met betrekking tot de door ons land te voeren handelspolitiek. ZIJ zullen onee'wljfe'd af- keerig staan tegenover protect'onistische maatregelen of actieve hande'snoUt'sk. al wijzen zij er met nadruk on. dat „wij ln de wereld een kleine volksgroep vormen met een beperkt eigen afzetgebied, dat praettech geheel open ligt voor de concurrentie van het buiten/and, terwijl datzelfde buitenland overal, waar het maar eenigszins mogelijk is. de deur voor onzen neus sluit. Nog zijn wij waarschijnlijk het grootste exportland ter wereld, ten minste ln dien zin, dat Nederland per hoofd der bevolking meer exporteert dan andere landen". Wel spreken deze werkgevers zich positief uit over de reorganisatie van den economl- sehen voorlichtingsdienst en zij beschouwen, het bekende rapport der commissie Posthu- ma als de eerste pijler, waarop dit Instituut behoort te rusten. Deze gedachtengang stemt o.m. overeen met. dien van de Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers, die door de onderteekening van dit rapport door haren secretaris zich wellicht niet formeel, dan toch moreel gebonden heeft. Over de vraag, hoe het bij verwezenlijking van het plan- Posthuma gesteld zal zijn met de minlste- rieele verantwoordelijkheid, wordt evenwel niet gerept. De aanbeveling om het eigen product te *iousseeren, zal aan de bekende vereeniging Nederlandsch Fabrikaat wel buitengewoon aangenaam in de ooren klinken. Dat ook van groot-werkgeverszijde nog eens een aan drang in die richting uitgaat is m.i. toe te juichen. Het ware te wenschen. dat bij her haling die kreet vernomen werd en dat het niet b'eef bij woorden, maar dat men in derdaad kon wijzen op daden. Daarmede is ons bedrijfsleven toch alleen gediend. Voor de verwezenlijking van het gestelde doel is samenwerking een eerste verelschta. Dit samenwerken brengt van zelf met zich mede, dat de actie door Rotterdam ingezet niet gelocaliseerd kan blijven, doch een meer algemeen karakter moet krijgen. Wie daar toe het Initiatief zal nemen is onbekend; men mag evenwel verwachten dat dit be langrijke punt niet uit het oog verloren zal zijn. Het Is m.i. voora'snog niet aan te ne men, dat de drie landelijke werkgeverscen trales daartoe het aangewezen lichaam zijn. Immers, met name ten aanzieu der te voeren handelspolitiek zullen de?e lichamen elkan der wel niet weten te vinden. Het doel van het Comité blijft niettemin aanlokkelijk, ja, men mag het bestemoelen a's een uiting van nos'tieve werkgeverspoli- tiek. Snel handelen zal evenwel geboden zijn. Het streef loo^a'n-i^ eco^m'^he ra^erwe^k heeft- olie broo-inood-'g. De e'genschap van ons Nederlanders om niet over één nacht ijs te gaan moet.on'ier omstandigheden eens ter zijde gestold kunnen word»n. Die omstan digheden ziln er. Een gestadige ontplooiing van ons zich ontwikkelend bedrijfsleven kan voor de toekomst alleen verzekerd worden, wanneer gezamer'ijk geijverd wordt om de bestaande afzetgebieden te behouden en nieu we te scheppen. Daaraan mede te werken is in hefc welbegrepen belang van ons geheele volk. MOLLERUS.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 12