HET INCIDENT MUSSOLINI-BUTLER. EEN CRISIS IN DE KUNST. n m HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 9 FEBRUARI 1931 TWEEDE BLAD Weer een samenzwering in Sovjet-Rusland. Flinke overwinning der Duitsche regeering. Geert Volksbegehrenin Pruisen. Severing weigert. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Butler. Wij hebben indertijd vrij uitvoerig geschre ven over de merkwaardigheid van het geval Butler, de Amerikaansche generaal, die in een rede, in zijn club Mussolini de „dolle hond van Europa" noemde en eióh beleedi- gend uitliet over het gedrag van den Ita- liaanscl^en ambassadeur te Washington. Deze laatste diende een klacht in bij de Ameri- kaansche regeering en Butler kreeg bericht, dat hij zich als arrestant moest beschouwen, en zich te verantwoorden zou hebben voor den krijgsraad. Dit was een tactische fout van de regeering, want Butler verzekerde zich de medewerking van een knap advocaat, en maakte zich op zijn woorden voor den krijgs raad te rechtvaardigen en dante her halen. Dat de Amerikaansche regeering beducht is voor een dergelijk sensatieproces blijkt wel uit het bericht, dat zij er van heeft afge zien den generaal voor den krijgsraad te doen dagvaarden. Na de ontvangst van het eerste rapport van Butler werd deze geschorst. De tweede toelichting van den generaal heeft een andere beslissing uitgelokt: Butler komt er met een berisping af en deze netelige kwestie zal nu wel in de doofpot werden ge daan. Naar officieel uit Moskou gemeld wordt •heeft de GPOE te Baloschow een samenzwe ring ontdekt, welker leden het zich tot taak stelden om door middel van propaganda tegen de graanlevering, onder de bevolking een nieuwe oppositie tegen de Sovjet te doen ontstaan. Volgens een bericht van de GPOE is de leider dezer organisatie een Russisch onderdaan, Wedenski genaamd en bloedver want van den metropoliet Wedenski. Bij zijn arrestatie heeft hij toegegeven, dat hij een boerenopstand tegen de Sovjetregeering hèeft willen organireeren. Alle deelnemers aan deze conspiratie zijn in arrest gesteld. Wij vestigen in het bijzonder de aandacht op het verslag van de jongste Rijksdagzitting, waaruit blijkt, dat de regeering weer een reeks aanvallen heeft afgeslagen- Dat deze feiten haar positie danig versterken, en dat dit in dezen tijd van Nationaal-Socialisti- schen machtswellust van groote beteekenis is, behoeft geen betoog. L. A. Duitschland. Pruisen en het „Volks begehren". Severing Naar de officieele Pruisische persdienst volgens een W. B.-bericht mededeelt, heeft minister Severing de organisatie Stahlhelm een brief gezonden, waarin hij zegt: Aan het verzoek van de Stahlhelm om lijsten ter teekening te doen leggen inzake een Volksbegehren met het oog op de ont binding van den Pruisischen landdag, kan ik op het oogenblik niet voldoen. Het voor stel is niet voorzien van de handteekenin- gen van 20.000 stemgerechtigden. Derhalve moet de Stahlhelm ingevolge de wet aantoo- nen, dat 100.000 stemgerechtigde leden de zer organisatie het voorstel steunen. De persdienst der Duitsche volkspartij deelt mede, dat de Stahlhelm aan de D.V.P. officieel mededeeling heeft gedaan van het voorstel inzake het Volksbegehren. De partij leider Dingeldey heeft daarop geantwoord, dat de D.VP. het voorstel zal steunen. Mooie sttccessen voor de regeering. Bij het begin der Rijksdagzitting stelde de comm. Stocker voor van de agenda de punten te schrappen, welke betrekking heb ben op de verandering van het reglement van orde en op opheffing van de immuni teit. Onder afkeurend geroep der vleugelpar tijen werd ten slotte dit voorstel tegen de stemmen van comm., nationaal-soc. en D.- nationalen en stemonbhoudlng van de Land volk partij verworpen. Daarna werd het debat over de begrooting voortgezet. Naar het W.B. meldt, zijn de nationaal- soc. en comm. moties van wantrouwen met 293 tegen 221 stemmen en 13 onthoudingen verworpen. Verder meldt het W. B., dat de Rijksdag het nationaal-soc. voorstel tot ontbinding van den Rijksdag met 318 tegen 270 stem men heeft verworpen. Tevens werd een centrumvoorstel om in zake de D.-nationale motie van wantrou wen tegen minister Trevianus over te gaan tot de orde van den dag met 312 tegen 206 stemmen en zeven onthoudingen aangeno men. Het communistische voorstel tot schrap ping van het salaris van den rijkskanse lier werd verworpen met 314 tegen 207 stem men. Vóór stemden de communisten, de na- tionaal-socialisten en de Dultsclinatiov nalen. Zooals aangekondigd, hebben de oppo sitiepartijen al het mogelijke gedaan om door obstructie de aanneming van het voor stel tot verscherping van het reglement van orde te verhinderen. Toen na verwerping der motie van wan trouwen de begrooting van den rijkskanse lier en den rijkspresident aan de orde kwa men, die gewoonlijk spoedig zijn afgehan deld, deed de oppositie al het mogelijke om de behandeling zooveel mogelijk te vertra gen. In dit opzicht bereikte de oppositie haar doel. De talrijke door haar verlangde hoof delijke stemmingen namen, geweldig veel tijd in beslag. Afg. Esser (centr.) stelde daarom voor ten opzichte van alle verdere amendementen tot de orde van den dag over te gaan en de re- geeringsbegrooting in haar geheel aan te nemen. In weerwil van het verzet en het tumult der uiterste partijen werd dit voor stel aangenomen en omstreeks 4 uur was ook de begrooting afgedaan. Waarom de ex-keizer naar Nederland vluchtte. Rijkspresident Von Hindenburg heelt aan de „Kreuzzeitung" verzocht de volgende ver klaring op te nemen: „Volgens berichten in de dagbladen houdt de gewezen majoor Anker op het oogenblik lezingen over de oorzaken van de ineenstor ting in November 1918, waarin hij o.a. ook een onderhoud aanhaalt, dat hij in het jaar 1922 met mij te Hannover heeft gehad. Na een verwijzing naar zijn in de „Kreuz- zeitung" van 10 November 1928 verschenen rectificatie, vervolgt de verklaring van den rijkspresident met de passage: „Ik herhaal, dat het besluit van Z.M. den keizer niet alleen met mijn voorkennis, maar ook op mijn advies en dat van andere heeren is genomen en dat iedere andere voorstelling van zaken onjuist is". De in de verklaring van den rijkspresident genoemde rectificatie van de bewering, dat de keizer in allerijl, als vluchtte hij. en alleen om zijn persoon denkend, naar Nederland is vertrokken, luidt als volgt: ..Ik verwijs naar de, in de „Kreuzzeitung" van 27 Juli 1919 ge publiceerde, gemeenschappelijke verklaring van generaal-majoor Von Plesser, staats secretaris Von Hintze. generaal Von Marchall en graaf Von der Schulenburg. alsmede van mij. Uit deze verklaring blijkt duidelijk, dat het besluit van dèn keizer op aandrang van mij en anderen na rijp beraad genomen en uitgevoerd is, ten einde de voortzetting van den oorlog of een burgeroorlog te vermijden en daardoor het vaderland nood en ellende te besparen". (Wolff) Polen. STCFZUIGERHUIS MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 16 - TEL. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 175.— Rumoer in den Landdag. Men meldt uit Berlijn: De Poolsche landdag heeft een uiterst ru moerige zitting gehouden. Toen bij de be handeling van de begrooting van oorlog een afgevaardigde van het regeeringsblok hulde bracht aan de Poolsche legioenen, riep de nationaal-democraat Kawecki: het legioen stond in dienst van Duitschland. Algemeene opschudding; enkele afgevaardigden van de regeeringspartijen willen Kawecki te lijf gaan. Deze trekt zijn revolver en roept: wie mij nadert schiet ik neer. Bij het begin van de zitting had ree-is een afgevaardigde van het regeeringsblok een communist, die den spreektijd had overschreden, in het gezicht geslagen. De N. R. Crt. meldt nog: Toen later ook de nationaal-democraat Ka- dertsky een niet zeer vleiende opmerking aan het adres van Pilsoedski en de legioen- soldaten maakte, ontstond tusschen een groot aantal afgevaardigden van de regee- ringspartij en die der nationaal-democraten een handgemeen. Toen Kadetsky een drei gende beweging naar zijn achterzak maakte wierpen zich de rqgeeringsafgevaardigden op hem. sloegen hem en wierpen hem uit de zaal. Tot. nieuwe relletjes kwam het bij de behandeling van de begrooting van land bouw. O:-; hi3i" werd een afgevaardigde af- gerant-M:!. Amerika. De steunverleening aan de boeren. WASHINGTON, 7 Febr. (V. D.) In zake de steunverleening n.a.v. de droogte is een com promis tot stand gekomen. De leiders van het congres gelooven. dat een extra zitting van het congres zal worden vermeden. Dit is het resultaat van een overeenkomst, welke is be reikt door de democratische en republlkein- schc leiders met president Hoover, over de betwiste 25 millioen dollar steunverleening. De overeenkomst bepaalt, dat 20 millioen dol lars zal worden beschikbaar gesteld voor de INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. versterking van de Intermediaire crediet- banken en landbouw crediet-organisaties om deze in staat te stellen aan de boeren geld te leenen voor het herstel van hun bedrijf. Jap"n. Vechtpartijen in het Parlement LONDEN, 7 Febr. (V D.) Naar uit Tokio ge- meld wordt hebben in het Japansche Parle ment stormachtige tooneelen plaatsgehad, waarbij enkele afgevaardigden elkaar te lijf gingen en een Conservatief lid een steek met een mes opliep. Toen de begrootingscommissie bijeen was, drongen leden van de Conservatieve Partij de zaal binnen en gingen den voorzitter te lijf, die echter door liberale afgevaardigden werd verdedigd. Het duurde nog wel een half uur eer de rust was weergekeerd. Genève. Internationaal Landbouw- crediet. De delegatie van het financieele Volken bondscomité. die opdracht heeft gekregen een voorbereidende studie te maken van de practische verwezenlijking van een interna tionaal landbouwcrediet is reeds tegen vandaag bijeengeroepen. Het financieele Volkenbondscomité zou dus in staat zijn aan de subcommissie der Europeesche studiecom missie, die, zooals bekend, zoo spoedig mo gelijk door Briand bijeengeroepen zal wor den, voor de behandeling van het landbouw crediet een technische basis voor te leggen. In Volkenbondskringen acht men dit van groot belang, aEingezien anders de mogelijk heid bestaat, dat de Europeesche commissie met een afwijzend plan voor den dag zal ko men, hetgeen de practische verwezenlijking aanmerkelijk zou vertragen. In de delegatie hebben 03.. zitting de heeren C. E. ter Meu- len en dr. Van Rijn als plaatsvervanger van den directeur van het internationaal land- bouwinstituut te Rome. Engeland. Belangrijke concessies aan de Zionisten. LONDEN, 7 Febr. (V.D.) De „Daily Tele- praph" weet te melden, dat de onderhande lingen tusschen de Britsche regeering en het Jewish Agency in Palestina geëindigd zijn. Men zou tot overeenstemming zijn geko men over den tekst van een ontwerp, waar in de Britsche regeering haar standpunt inzake de verhoudingen in Palestina uiteen zet en dat als Witboek zal verschijnen. In dit stuk zouden belangrijke concessies aan de Zionisten worden gedaan. De wetgevende raad blijft bestaan, terwijl nieuwe wegen voor de ontwikkeling van Palestina worden aangegeven. Ook wat betreft de immigratie komt de Britsche regeering den Zionisten tegemoet. Het desbetreffende stuk zou on derteekend zijn door den minister van Bui- tenlandsche Zaken Henderson. De „Daily Telegraph" leidt hieruit af, dat men in het kabinet het mandaat aan de bevoegdheid van den minister van Koloniën heeft onttrokken en buitenlar.dsche zaken de quaestie verder ln behandeling heeft gege ven. Al of niet in verband hiermede staat het gerucht, dat de minister van Koloniën Lord Passfield zal aftreden en vervangen worden door Lord Noël Buxton. Tevens verwacht men dat de hooge commissaris voor Pales tina in den loop van de komende maand zijn post zal verlaten. Italië. Mussolini en de vrede. De „Intransigeant" publiceert, naar het B. T. A. uit Parijs meldt, verklaringen door Mussolini gedaan aan den bijzonderen be richtgever van het blad. Ondervraagd over den door hem in den herfst uitgesproken zir.: „Wij zijn bereid om te vechten als wij aangevallen worden", voegde de Duce er bij: „wij zullen nooit het eerst aanvallen". Mussolini verklaarde dat het Italiaansche volk vredelievend is, want het heeft geen ander ideaal dan zijn beschaving nog steeds te vervolmaken. Er is, zoo zeide Mussolini verder, een iet wat onbehagelijke verhouding tusschen Frankrijk en Italië. Hij alleen was niet bij machte daarin verbetering te brengen. En in dit verband gewaagde hij van een diepe wonde die nog geheel kan worden, maar dan moet men van goeden wille zijn, want iedere dag die voorbijgaat is een verloren dag. De hangende vraagstukken kunnen zeer wel op een andere wijze worden aangesne den dan met sabelhouwen. Hij van zijn kant was volkomen bereid ze rustig te bespreken aan de conferentietafel, waarbij dan op het tapijt diende te worden gebracht alles wat onmisbaar is om zich met elkaar ver staan. nl. goede trouw, oprechtheid en de eerlijke wensch het eens te worden. Echter moest men beseffen dat men dis cussieerde met. een eendrachtige natie, die zeker is van zich zelf. een natie die van be lang is en recht heeft op haar plaats in de zon. Tittoni overleden. Zaterdag is de oud-minister van buiten- landlandsche zaken en senator Tittoni over leden tengevolge van griep. Tomasso Tittoni behoorde tot de groot- Italiaansche staatslieden van het vorige regime. Gedurende bijkans een halve eeuw heeft hij een belangrijke plaats ingenomen in het politieke leven van zijn land en zelfs het fascistisch bewind vond in hem 200 geen toegewijd dan toch oprecht die naar. Ten opzichte van de buitenlande politiek "neeft Tittoni naam als staatsman gemaakt. In 1903 werd hij voor het eerst minister van buitenlandsche zaken ln het kabinet van Giolitti. Toen Italië zich aan de zijde der Entente had geschaard trad hij als ambassadeur te Parijs af. Drie jaren later, in 1919, werd hij opnieuw met de portefeuille van buitenland - sche zaken beiast ln het kabinet-Nitti. Hij nam fieel aan de vredesonderhandelingen te Versailles. Hij was indertijd een bekend figuur te (Van onzen Parijschen correspondent) Salle Pleycl en Theatre de la Porte Saint Martin verdwijnen. In de afgeloopen week vermeldde de mu ziekagenda slechts 32 concerten. Dat lijkt na tuurlijk wel enorm, maar voor een miljoe nenstad, waar in normale tijden gemiddeld honderd concerten per week worden g ge ven, in de verschillende zalen, is het een bit ter beetje. Wanneer men slechts even aan de beroemde Salie Pleyel denkt, die niet alleen de groote concertzaal bevat, maar vijf of zes kleinere zalen er om heen, waar avond aan avond werd geconcerteerd, dan kan men na gaan, dat. 32 een heel klein aantal is. Nu doet de quantlteit er minder toe dan de qualitelt, maar ook in dit opzicht zijn we eenlgszins verontrust. De gulden tijd, dat men beroemd heden voor fantastische prijzen liet over komen, is voorbij. Een van de beroemdste Pa- rysche orkesten waarop alle hoop was geves tigd gaat binnenkort zyn dirigent, Monteux verliezen en algemeen wordt beweerd, dat het heele ensemble zal worden opgedoekt. De Salie PleyeL volgens kenners, de meest ideale concertzaal van Europa wordtin een bioscoopzaal herschapen. Men is reeds druk bezig om de cabine voor „talkies" te insta 1- leeren, daar waar Mengelberg met zyn orkest, en zooveel andere beroemdheden triomfen vierden. De Salie Pleyel, welbekend aan alle Nederlanders (het. Residentie-orkest. Toon kunst en vele anderen concerteerden er) volgt den zelfden weg als het niet minder be roemde Theatre des Champs Elysées, dat ook zyn magnifieke tooneel heeft moeten afstaan voor de alles-veroverende film. Treurig is het zeker, want we zün, nu Pleyel verdwijnt, weer even ver als enkele jaren geleden, toen ieder een er schande over riep dat een stad a's Parys geen behoorhjke concertzaal bezat. Het is een algemeen verschijnsel. Hebben we ook al niet gezien dat de men kan gerust zeg gen: wereldberoemde Moulin Rouge ver anderde in bioscoop? Moest de Vieux Colom- bier, het theater waar alle avant-garde stuk ken kwamen ook niet. wyken voor de film? Heeft Sacha Guitry, wyi hy het niet langer kon bolwerken met zijn Thé&tre Edouard Sept, waar uitsluitend stukken van hem door zijn eigen gezelschap, met Yvonne Prlntemps werden gespeeld, zijn schouwburg niet moe ten verlaten? En praat men er ook niet van dat het Théatre Pigalle aan zijn bestemming zal worden onttrokken weer voor de bioscoop? Wat is er geworden van het uitstekende en semble het orkest-Touche? En waarom, één voor één, verlaten de pensionnaires van de Comédie Frangalse het Molièrehuis? Is 't niet omdat ze hooger salaris verdienen in de stu dio's te Jolnviile. bij Paramount of Gau- mont? Hoe dit alles zoo is gekomen? De directeu ren zeggen dat het een direct gevolg is van de algemeene malaise, van de crisis in alle zaken. Natuuriyk is dat wel van grooten in vloed geweest, maar men kan ook zeggen dat de exploitanten zelf er voor een goed deel oorzaak van zyn. Zestig francs voor een plaats ln een schouwburg is te duur; gewoon ïyk gaat men niet alleen, dus een avondje komt op twaalf gulden plus transport, ves tiaire, progTamma. fooien enz. Zoolang er nog vreemdelingen waren, ging het, maar se dert die wegblijven wyi ze zich niet levend willen laten villen moet men de zalen vol stoppen met vrfjbiljetjes. En dat oogenblik hebben andere exploitanten afgewacht. Er is hier één onderneming welke biykbaar gewel dig prospereert: het bankbedryf. Het heele aspect van Parys wordt er door veranderd- Zoodra er een huis, een blok vry komt, zyn de opkoopers er by. de woningen worden te gen den grond gegooid en daar verryst een nieuw bankgebouw, van zes zeven etages. Hoe meer de bank in het centrum is ge plaatst hoe beter is het. En daar speelt het geld geen rol. Daar kan het terrein honderd duizend francs den vierkanten meter kosten, het doet er niet toe; daarvoor vindt men al- tyd geld. De meeste schouwburgen nu zUn aan den grooten boulevard, dus in het cen trum. gelegen. Met aankoop verzeken men zich niet alleen een prachtig punt voor een bank, maar ook een voldoende groot terrein. Zie:daar waarom één van de beroemste Parijsche monumenten, het Thé&tre de la Porte Saint Martin, gaat verdwynen. Tot ln de kleinste dorpen in het buitenland kent men den naam Porte Saint Martin. Hot vereenzelvigt zich met een stuk van de be schavingsgeschiedenis der wereld. Dan kunt ge nagaan, hoe vreemd het don Parijzen-aar ie moede moet zyn. wanneer hij verneemt dat deze schouwburg te niet gaat. Het is daar dat Coquelin „Cyrano de Bergerac." creëerde, dat de eerste voorstelling van ..Chanteder" plaats vond, dat Napoleon IV van Rostand's zoon, Maurice, triomfen vierde. Maurice Lehmaivn directeur, wien we gevraagd hebben of deze geruchten waarheid bevatten, heerft het ons niet willen vomvljgen: er is niet veel meer aan te doen. Het gebouw behoort aan een naamlooze vennootschap, een bouwonder neming. De directie heeft uit zich zelf aan.i. - boden om aan de verhuurders een aanzienlijke verhooging van den huurprijs toe te staan, meer zelfs dan de wet toelaat. Geen ant woord. Toen, waar „Cyrano de Bergerac" nog avond aan avond stampvolle zalen trekt en de inkomsten dus niets te wenschen overlaten heeft Maurice Lehmann aangeboden om niet alleen nog gedurende drie jaren 650 000 fns. huur per jaar te betalen, maar ook de eige naars van het pand te laten deelen in de re cette. Toen men ook daarop niet antwoordde, deed hij het voorstel om voor zeven millioen alleen het gebouw te koopen: de grond bMJft dan voor de eigenaars. Ook daarop wilden de eigenaars niet ingaan, zeggend, dat ze er meer van zouden trekken, wanneer ze het ge- heele theater tegen den grond gooide oxn er een groot bankgebouw te zetten. Het huur contract is ten einde en er zit dus niet veel anders op aan het gebouw te verlaten. Wel, zoo vertelde Lehmann ons, wil ik nog trach ten om met hulp van Henri Robert (den be roemden advocaat en Meinbre de 1'Académie Fransaise) in een proces gedaan te krygen dat ons contract wordt verlengd en ook het minister ie er ln te mengen, want moreel is het toch een „crime" dat de beroemde Porte Saint Martin gesloopt wordt, maar???.... zal het nieuwste stuk van Maurice Rostand: „Monsieur de Létorière" de slotacte zyn van onzen schouwburg? HENRY A. Th LESTURGEuN. Genève als leider der Italiaansche delegatie. Het fascisme heeft Tittoni gespaard, of schoon hy nooit tot de party toetrad. In Oc- taber 1928 nam hy als voorzitter van den Senaat ontslag en werd president der Ita liaansche Academie gekozen, wat hU tot zyn dood gebleven is. ROEIBOOT OVERVAREN EN GEKRAAKT. ERNSTIG ONGELUK IN DE HAVEN VAN HAMBURG. HAMBURG. 7 Februari (V.D.) In de haven van Hamburg heeft heden een ernstig ongeval plaats gehad. Een roeiboot, waarin tien personen zaten, werd overvaren door een sleepboot, die een lichter op sleeptouw had. De roeiboot raakte tusschen sleepboot en lichter bekneld en werd zoo goed als ge kraakt. Van de tien Inzittenden van de roei boot werden twee gedood en twee zwaar ge wond. De overigen konden worden gered. OPLOSSING VAN HET GRIEKSCH- BULGAARSCH CONFLICT? INTERVENTIE VAN ENGELAND. ATHENE, 7 Februari <V.D.) De Engcl- sche gezant te Athene heeft het Grieksche ministerie van Buitenlandsche Zaken een ln vriendschappelyken toon gehouden nota overhandigd betreffende de regeling van het Grieksch-Bulgaarsche conflict. De inhoud van deze nota is niet bekend, doch naar ver luidt. zal Engeland het Grieksche standpunt steunen, en het instellen van een commissie van onderzoek de beste wijze achten om tot een oplossing van het conflict te komen. Te zelfder tyd heeft Engeland ook te Sofia een soortgeiyke nota doen overhandigen. De di plomatieke stap van Engeland wordt te Athene door den Franschen en Italiaan- schen gezant gesteund. Naar verluidt zou Griekenland bereid zijn om het Engelsche voorstel aan te nemen. TAXI DE LUCHT IN. EN TUSSCHEN PUBLIEK TERECHT GEKOMEN. Ten gevolge van een hevige ontploffing, vermoedeiyk veroorzaakt door kortsluiting in een hoofdkabel der electrische geleiding, werd een taxi de lucht ingesllngerd. De wa gen kwam terecht in een menschenmenigte, welke voor een bioscoop stond te wachten. Omstreeks 30 personen werden gewond. Het bioscoopgebouw zelf schudde op zyn grondvesten. Er werd juist een première ge geven voor een publiek, in hoofdzaak be staande uit filmsterren, die echter hun te genwoordigheid van geest bewaarden, waar door een paniek werd voorkomen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Bij gaar en vochtig Weer IJMUIDEN SCnEEPVAARTBERICIITEN Binnengekomen schepen te IJmuiden Datum Natie Naam 7 Febr. Engelsch Emerald N. Haven Ned. Tanimbar Hamburg Duitsch Ivo Santos Fransch He be Cane Engelsch Cheldal W.-Afrika 8 Febr Duitsch Llesel Halm Danzig Engelsch Elpenor Japan Ned. Poelou Laut Hamburg Engelsch Britanlca Antwerpen Spaansch A. Mendl Almerla Ned. Lingestroom Londen Ned. motorb. Columbia Hamburg Ned. Almelo Curasao Duitsch Arnfield Bremen Duitsch Themis Bremen Duitsch Carl Rheder Goole»j Ned. Vliestroom Hull Ned. Oostkcrk Hamburg 9 Febr. Engelsch Redstart Londen Engelsch Equety Goole:, Duitsch Greta Glad Hamburg Duitsch Rhcln Hamburg Ned. Euterpe Hamburg Uitgaande schepen naar: Engelse! Gateshead New Castle Ned. Willy Ned. Maasstroom Zweedscl Gudur Engelsch Euryades Zweedse! Embla Duitsch Astarte Ned. Amazone slpboot Gouwe/x-e Engelsch Prometheus Seaham I-eeds Malmö Rotterdam Bremen Guatemala Havre Batavia Rotterdam Hamburg Kopenhagen Ned. Heemskerk Ned. Ilos Ned. Pluto Ned. St. Annaland Leeds Ned. Regcestroom Hamburg Engelsch Hontestroom Londen Ned. Wharf e Gooien Ned. Venezuela Hamburg Engelsch Vechtstroom Goole r. Ned. on- Heron Londen derzeeër Z. 8 Helder Wie niet groen is, maakt voor al zijn kleine Advertentie* gebruik van „Onze Groentjes" in Haarlem's Dagblad.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5