„DE KLOK" FINANCIEELE KRONIEK. Het Genootschap van den Octopus. N.V. ZEEPFABRIEK N.V. DE KENNEMER BANKVEREENIGING HOUTPLEIN 8, TELEFOON 13829 UJ ALLE BANKZAKEN HUSSHÜUD-SPECERIJEN HQ3.I.AHD2A SPECERIJEN STEUN AAN DE INHEEMSCHE TARWETEELT. MINISTER RUYS OVER DE MAATREGELEN DE OPPOSITIE IN DE NED. VER. VAN SPOOR- F.N TRAMWEG PERSONEEL. HAARLEM'S DACBLAD Algemeen betere stemming op de effectenbeurzen. Prijten van stapelproducten eerder aan den flauw en kant. De prijsdaling van benzine. Russische concur rentie. Waarom de Berlijnsche beurs opklaart. Iloogere koer sen voor Philips cn andere in- dust rieden. Het is wel eon zoor opmerkelijk verschijn sel. dat de effectenbeurzen den mo:d er in weten te houden en ondanks het uitb'ijvcn van een prijsherstel op de productenmarkten, zich op een langzame verbetering van den aigemeenon toestand inzeilen. Weliswaar hebben, zoowel te New York a's te Amster dam cn ook op de Parijsche cn Berlijnsche beurs, dekkingsaankoopen tot het koers- avans bijgedragen, naar het schijnt teg'nt toch ook het publiek zich weer voor de aan- deelenmarkt te interessoeren. Er heerscht op de beurzen ontegenzeggelijk een geheel andere stemming dan tegen het einde van 1930 en de optimisten meenen dat hierin een aanwijzing ligt voor een naderend her stel van den economischen toestand. Hoewel het in de prijzen van Ijzer en staal nog nauwelijks merkbaar is, blijft in de Unie, naar gemeld wordt, de vraag naar deze grondstoffen toenemen, terwijl ook de automobielfabrieken hun orders weer zien toenemen. De prijsverlagingen van den laatsten 'IJd en de scherpe daling van den benzineprijs is daaraan uiteraard bevorder lijk. De Fordfabrieken, die in 1929 door de General Motors schenen te zullen worden overvleugeld, hebben zich met de prijzen der wagens zoodanig bij de malaise weten am te passen, dat ze in 1930 ca. 300.000 meer heb ben afgeleverd dan de GenoraJ Motors. En de verdere verlaging van de benzineprijzen ge durende de laatste weke'n, komt den automo bielfabrieken natuurlijk in het gevlij. In de Vereenigde Staten, waar de benz'neprijs in 1929 gemiddeld 7.43 dollarcent per gallon be droeg. is deze reeds tot ca. 5 12 do'larcent gedaald, ln andere landen past men zich daarbij snel aan. De jongste prijsverlaging tot 24 pfennig in Duitschland, waar In Sep tember 1930 de benzineprijs een hoogte van 35 pfennig per liter bereikte, heeft groot on- zien gewekt, omdat zij ln rechtstreeksch verband wordt gebracht met den toenemen- den benzineuhvoer van Rusland dat zich dusver op elk gebied der voortbrenging am Internationaal overleg onttrekt, wijl het een geforceerden export van zijn bodrmproducten bezigt als een hulpmiddel om de politieke utopieën, in het vijfjarenplan georo'ec eerd. te verwezenlijken. In 1929 stond Rusland op de ranglijst der olieproduceerende landen als nummer drie. Venezuela had het verdrongen met een productie van ca. 135 millloen vaten olie. Ook in 1926, toen de Russische produce van 100 millioen tot 126 millioen vaten werd opgevoerd, bleef Venezuela nummer één maar voor 1931 kondigt Rusland een produc tie aan van 135 a 140 miUioen vaten en in 1933 meent men de productie tct 250 millioen vaten te kunnen opvoeren, waardoor zij dan als pctroleum-producent de Koninklijke Shellgroep, die thans ca. 121/2 pet. der we reldproductie levert, zal zijn voorbij-etreafd Voor het zoover is. kan er op politiek geb'ed in Rusland nog heel wat gebeuren, dat door de toekomstplannen der Sovjetregeering een streep haalt, voorloopig heeft men n'ette- mln net feit onder de oogen te zien, dat de Russische olie-export de reibtxvlarmen van cic andere olleproducenten uitermate be moeilijkt. zoo niet onmogelijk maakt. Sir Henri Deterding heeft zich te dien aanzien dezer dagen weinig bemoedigend tegenover Duitsche persmenschcn uitgelaten, ook al schrijft hij de toenemende olieproductie in Rusland aan roofbouw toe, een bedrljfspo- litiek welke zich na korter of langer tijd wreken moet. Dat de beurzen door de nieuwe prijs verlaging van benzine ook wat Oliewaarden betreft, niet zijn ontmoedigd, is al een te ver klaren uit het feit. dat. men bij de meests on dernemingen den kostprijs van het product aanmerkelijk heeft kunnen verlagen en o> de verlaagde prijzen een belangrijke stij ging der consumptie verwacht. Zco heeft zich deze week het verschijnsel voorgedaan, da aandeelen Koninklijke de brug van 300 p:t. hebben kunnen passeëren, na tot 293 pet. ge daald te zijn. Wij zeiden reeds dat de geheele fondsen- markt den invloed eener betere tenden-ie FEUILLETON. Uit het Engelsch van FERGUS IiUME. (Nadruk verboden.) 6) HOOFDSTUK IV. EEN WAARSCHUWING. Sir Gregory's onverwachte ongesteldheid word door de leden van liet gezin met ge mengde gevoelens opgenomen. In zekeren zin voelden zij zich opgelucht, dat er de eerst volgende dagen geen hulstyran zou zijn, om ongenoegen en kabaal te veroorzaken, maar aan den anderen kant* waren ze toch oak wel onder den indruk van het gebeurde, vooral omdat Sir Gregory de laatste dagen zoo vriendelijk en opgewekt was geweest. De dokter werd in allerijl gehaald. Sir Gregory kwam betrekkelijk spoedig weer tot bewustzijn, maar hij was half versuft en sliep dadelijk weer zwaar in. „We mogen ons gelukkig rekenen, dat Sir Gregory ons ge- snaard is gob'.even." zei de oude dokter." ..'maar als Sir Gregory zich niet beter be- heerschen kan in het vervolg, sta ik er niet voor in dat 'n tweede aanval niet noodlottig zal worden." Er kwam een verpleegster om den pa .Jent te verzorgen en Perris keerde weer naar zijn werkkamer terug. Daar zat de gouvernante in angstige spinning op hem to wachten. Haar smal gezicht, was nog bleeker dan an- ciers cn haar groote donkere oogen hadden een gejaagde uitdrukking. MAAND AC 9 FEBRUARI 1931 ondervond. De rubberprljs is weer tot bene den 4 d. per pond gedaald, de koperprijs is de vorige week weer verlaagd, de suikerprijs toont geen noemenswaardig herstel, koffie en thee blijven in één doen, voor tabak moe ten de voorjaarsinschrijvingen en meer po sitieve berichten over den nieuwen oozst wer den afgewacht, maar in weerwil van dit alles, hebben de meeste fondsen een flink avans achter den rug. zooals uit het stda je, dat we aan den voet van dit artikel opnemen, blij ken kan. De krachtige hausse aan de Berlijnsche Beurs heeft hierbij groo'.en invloed gehad. Begin Januari is de Berlijnsche aandeelen- markt tot een zeer laagpei. ingezonken, maar vooral deze week hebben de leidende fondsen zich flink kunnen herstel en- De oorzaak hiervan heeft men ongetwijfeld a kreerst te zoeken ln de langzame consolidatie van Duitschland's politieken toestand, dank zij het toenemend overwicht van de» tegenweor- digen Rijkskanselier. Politiek en financiën zijn niet te scheiden, zoodat de opk'arlng v-n de Duitsche politieke sfeer dan ook onmid dellijk gevolgd wordt door berichten over nieuwe bultenlandsche credleten aan Duiisch land. Er was sprake van dat Frankrijk aan zijn vroege ren vijand een credlet van Rm- 3"0 millloen zou verleenen, een bericht dat n'e- alleen met het oog op Duitschland een g re den indruk maakte, maar dat ook voor de geheele internationale geldmarkt van belang is, omdat Frankrijk zich dusver van bu'tsn- landsche leeningen afzijdig heeft gehouden. Er is meer dan eens op gewezen, dat de ver dwijning van de groote renteverschlllén op de verschillende bankpiaatsen één der voor naamste voorwaarden is van een alremren herstel van den internationalen handel. H:t emisslebedrijf heeft de laatste maanden na genoeg geheel stil gestaan, althans wat bui- tenlandsche leeningen betrof. In de maand Januari is er bijv- te Amsterdam geen en kele bultenlandsche leening geëmitteerd. Komt hierin verandering, doordat Frankrijk en Amerika bereid zUn de kapitaa arme lan den in ons werelddeel aan de noodige bedrijfs middelen te helpen, dan gaan we een eind- weegs in de goede richting. Vandaar dat bo vengenoemde berichten op alle beurzen met een belangrijke koersstijging werden begroet, waarin ook de Duitsche obligaties deelden. Voor Amsterdam kwam daar nog bij. dat de reis van Dr. Philips naar Amerika uit gelegd werd als een bewijs, dat de Phillps- fabrieken ln de Unie commercieele aanslui ting hebben verkregen. De aandeelen. d e be gin Januari 171 noteerden en in 1929 een laagsten koers van 158 1 2 gekend hebben lie pen in het midden dezer week tot 225 pet. op. Andere Industrlëelen sloten zich hierbij aan. zoodat zelfs aandeelen AKU, waarom trent de berichten nog weinig hoopvol lui den, van 50 tot 59 pet. konden mon'eeren. Het solidariteitsgevoel is op de fondsen- markt sterk ontwikkeld. Als de haussewind over de beurs vaart, gaat rijp en groen mee omhoog. Ook de houder van de minst waar devolle fondsen kan met het bekende re frein instemmen: .,Als de zon schijnt door de ruiten, dan is mijn zolderkamertje een pa radijs!" eind eind 7 Jan. 4 Febr. 1929 1930 1931 1931 A. K. U. 120 45 52 58 Centr. Suiker 58 30 36 35 Margarine Unie 321 166 186 200 Philips Gloeil. 460 161 192 224 Anlem 306 220 230 250 Alg. Exploratie 163 85 100 93 Singkep Tin 164 92 115 115 Kon. Petroleum 394 279 294 302 Ned. Scheepv. Unie 186 118 131 137 Clt. Mplj. der Vorstenl. 148 94 101 103 H. V. A. 562 315 347 364 Arendsburg 459 274 291 330 Besoeki 320 250 256 350 Deli Bat. 360 205 237 265 A'dam Rubber 152 97 104 106 Hessa 190 75 84 81 Anaconda 146 57 70 70 Bethl. Steel 92 49 55 55 Cities Service 27 15 19 19 Atchison Tope ka 217 175 190 198 Baltimore 117 67 79 83 Erie 58 24 33 33 LETTING A. „Zal die arme Sir Gregory sterven, meneer Perris? Och zegt u alstublieft van niet", vroeg ze met een trillende stem en ze klem de de handen zenuwachtig ineen. „Neen. neen, het komt weer in orde, made moiselle", stelde Perris haar gerust. „Met een paar dagen ln bed liggen zal het leed wel weer geleden zijn." „O. wat ben ik daar blij om! Ik zou het een vreeselijke gedachte gevonden hebben, als Pedro zijn dood op zijn geweten had!" „Pedro?" herhaalde Perris verbaasd en hij keek haar scherp aan. En toen begrijpend, ging hij voort: „O. neen, zoo erg was het niet. Mademoi selle. Maar waarom noemt u Senor Medina Pedro?" De vrouw strekte haar armen uit. „Ik houd van hem: o, ik houd zooveel van hem!" „Ik ben bang dat hij niet van u houdt, Mademoiselle. Sir Gregory maakte zich juist zoo kwaad omdat Senor Medina de hand van juffrouw Horn kwam vragen." „Ah. dat dacht ik wel." Haar oogen be gonnen te fonkelen, haar bleek gezioht ver trok van woede en zij ademde zwaar. „Wat "n leugenaar om mij in Barcelona te vertel len, dat hij mij aanbad en dat hij mij eeuwig trouw zou blijven." „Kent u Medina uit- Marcelona?" vroeg Per ris. wiens belangstelling was gewekt. „Zeker, ik heb mijn Pedro in Barcelona ontmeet. Er zijn in die stad een marsa leden van het Geheime Genootschap, dat overal de bestaande order wil omverwerpen." „Hè? Wat? Wilt u mij vertellen dat Medi na „Ik vertel niets. Wacht maar. „En d? gou vernante liep naar de deur. „Ik zal mijn Pe dro schrijven. Van zijn antwoord zal mijn besluit afhangen. Wacht u maar." En met een veeibot rekenend hoofdknikken glipte ze de kamér uit. Met zijn handen achter op den rug gevou wen, lieg do secretaris na tc denken over INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Elke dcos KLOKZEEP die in uw huis komt, geeft een moment van prettige span ning. welke leuke waardevolle verrassing er nu weer uit de doos zal komen! 30 Kent men ook bij U dit genotvolle oogen- blik? HEERDE 309 BINNENLAND WEDEROPENSTELLING VAN DEN CRISISDIENST. Het wetsontwerp verschenen. EEN NIEUWE BRON VAN STAATS INKOMSTEN NOODIG. DE SIGARETTEN ZWAARDER BELAST. Thans is ingediend het Zaterdag reeds aan gekondigde wetsontwerp tot wederopenstel- llng van den crisisdienst 1924, behelzende een aanvulling en wijziging van de Leeningiwet 1914 en de heffing van opcenten op den tabaksaccijns op sigaretten. In de Memorie van Toelichting wordt ge zegd, dat het Leeningsfonös voor de finan ciering -der crisisuitgaven als het ware is aangewezen en daarin een saldo aanwezig is, dat deze financiering kan vergemakkelijken. Na de tot stand gekomen verlaging der hef fingen ten behoeve van het Leenlhgsfonds zal het ln 's Rijks kas belegde saldo van dit fonds, dat op 1 Januari 1930 nog 242,4 millloen zou bedragen, geleidelijk verminderen tot 41.4 millloen op ultimo December 1943. Aangezien echter op 1 Januari 1944 de lasten van het Leening fonds door het wegvallen der 4 pet leening 1916 plotseling verminderen van 59.5 millioen ln 1943 tot ruim 46 millioen in 1944 en volgende jaren zal ook in die jaren het bedoelde saldo voor een verdere ge leidelijke liquidatie van de ciris-schulden niet noodig zijn en zal alsdan zelfs een ver dere verlaging der crisisheffingen mogelijk blijken. Met het oog hierop is het den minis ter van financiën wenschelijk voorgekomen om, indien thans enkele nieuwe crisisuitga ven ten laste van het Leeningsfonds moeten worden gebracht, tot dekking van die uit gaven in de eerste plaats, een deel van' be doeld saldo aan t-eysifenden. Daar intusschen niet* vaststaat, hoe-'lang de crisis zal duren, noch welken omvang zij alsnog zal aanne men, en daar bovendien het in het cridsfonds aanwezige saldo, met het oog op de besten diging die daarvan reedis in uitzicht ls ge steld, niet meer dan onvermijdelijk behoort te worden aangesproken, zal tegelijk met de wederopenstelling van den crisisdienst moe ten worden uitgezien naar eenige versterking van de aan dien dienst ten goede komende middelen. Deze versterking zal, inovereen?temmIng met een ook in de Kamer reeds geopperd denkbeeld, het meest doeltreffend kunnen worden gevonden door een tijdelijke opcen- tenheffing oo den tabaksaccijns op sigaret ten. De heffingsduur ware te stellen op de Jaren 1931 tot en met 1933. Naar een globale raming zal de opbrengst der opcenten een jaarüjksche bate opleveren van ongeveer 5 millioen. Voorts word medegedeeld, dat het noodig ls de oncenten na te vorderen van de bij den aanvang der heffing in het vrije verkeer, bij wederverkoopers voorradige sigaretten, ten einde te voorkomen, dat deze wederverkoo pers. vóór de invoering der heffing groote voorraden sigareten zullen inslaan .waardoor de opcentenhefflng gedurende de eerste maanden weinig baten zou opleveren. Bij de ontworpen regeling is aan de weder verkoopers een termijn van 3 maanden gela ten tot opruiming van hun voorraden, als ge volg daarvan zal worden nagevorderd voor de op l Mei 1931 nog aanwezige voorraden sigaretten. De nagevorderde bedragen moeten uiterlijk 1 Juli 1931 worden betaald. wat de gouvernante gozegd had Hij besloot maar kalm af be wachten tot Mademoiselle Cibor mei de waarheid voor den dag zou komen en inmiddels oogen en ooren goed open te houden. De volgende dagen heerschte er op Horn Hall rust. Sir Gregory intusschen had een sterk gestel en beterde snel. Toen hij weer in de bibliotheek terug kwam. zag hij niet zoo rood als gewoonlijk en zijn kleine oogjes stonden ook nog niet zoo helder als anders het geval was. Perris had een stille hoop. dat het voorgevallene een les voor zijn meester geweest zou zijn en hij zich voort aan wat kalmer zou houden. Maar die hoop bleek ijdel; met de gezondheid kwam ook het kwade humeur weer terug. „Hij zal nooit verstandig worden", zei Perris bedrukt tegen Margaret, „cn ik ben bang. dat er op den duur nog meer narigheid komt door zijn krankzinnige drift. Het is jammer van den man, want hij heeft onte genzeggelijk goede eigenschappen. Herinner Je je dat hij juffrouw Cleason uit haar huis je wilde zetten?" „Ja, omdat zc twee weken huur achter was". „Nu ze mag nog een maand blijven tot haar man werk heeft. „Misschien", gini? hij op nadenkenden toon voort, ..heeft zijn ziek te toch wel iets bij hem verzacht." „Heeft hfj het nog over Senor Medina ge had?" „Een paar maal. Hij wil aan den ouden Medina in Barcelona s-'rijven hoe brutaal zijn zoon is opgetreden." En Sir Gregory voarde dit voorne*n°n ook uit. Zijn secretaris trachtte hem te bewe gen de zaak verder te laten rusten, maar de million air stond er op dat Mlouel Medina zou weten hoe zijn zoon zich misdragen had. Den zelfden avond kwam het gesprek wéér op den Spanjaard. Perris hoorde de bi'olio- theekbel langdurig gaan en haasKe zich naar dc kamer van zijn werkgeverToen hij Verschenen ls de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp houdende bepalingen in het belang der inheemsohe tarvyeteelt. De minister zegt de bezwaren tegen het stelsel van productiepremies te deelen. Over het geheele land wordt een inventari satie uitgevoerd van de aanwezige voorraden tarwe. Het ls den minister bekend, dat de tarwe van den laatsten oogst weinig geschikt is ge wekt om te worden opgenomen in brood. Hij overweegt ernstig om voor 1930 de toe passing der wet niet te doen geschieden, doch d't sluit niet uit, dat ook over 1930 den tarwe- bo"wers te hulp zal kunnen wordeii se'comen De minister kan niet toegeven, dat het brood waarschijnlijk slecht zal worden. De minister deelt evenmin de vrees voor fraude. Het ligt in de bedoeling den Invoer van tarwe geheel vrij te laten. De minister acht dan ook niet juist de gedachte, dat de Nederland- sche handelrpolitrèk met dit wetsontwerp een andere richting zou inslaan. Verder wordt gezegd, dat de regeering haar aan dacht on den toestand der laaidarbeiders ge vestigd houdt. PRAAG—AMc,rwpn^M DOOR DE LUCHT. Het Hbld. verneemt dat het in de bedoeling liet, om in het komende zomerseizoen de Tsjechische luchtlijn Praag—Rotterdam door te trekken naar Amsterdam. „DE TRIBUNE" TE BUSSUM UIT DE LEESZAAL. Het bestuur van de openbare leeszaal Naar- denBus sum heeft besloten, het dagblad de Tribune niet meer ter lezing te leggen. Zes van de tien bestuurders verklaarden, aldus de N.R.Ct., dat zij noode aan het besluit mede werkten, doch het voortbestaan van de lees zaal niet in gevaar wenschten te brengen. RECHTERLIJKE MACHT. De arrondissementsrechtbank te Arnhem heeft ter vervulling van de vacature van kantonrechter te Arnhem de navolgende alpnabetïsche lijst van aanbeveling opge maakt; mr. F. G. G. Boerrigter. griffier bij het kantongerecht te Arnhem, mr. G. J. van Brakel. kantonrechter te Rotterdam, mr. D. J. W. Muller Massis, kantonrechter te Almelo. MINISTER DECKERS VAN BOORD Zaterdagmiddag is minister Deckers in de Residentie teruggekeerd, nadat hij gedurende eenige weken met Hr. Ms. „Witte de With" een reis had gedaan tot Napels, vanwaar hij per trein is teruggekeerd. DE MOORDAANSLAG TE O VERZANDE. Volgens de Tel. heeft de kostersvrouw te Overzande haar echtgenoot als den dader van den op haar gepleegden aanslag aangewezen. GRIEP TE AMERSFOORT AANMERKELIJK AFGENOMEN. Naar het Hbld. verneemt, zullen de dienst plichtigen, welke bestemd waren voor het. garnezoen Amersfoort doch wegens de aldaar heerschende griep naar Ede zijn gedirigeerd, zich weder zoo spoedig mogelijk naar het garzoen Amersfoort hebben te begaven, aan gezien de griep sterk is afgenomen. De herhalingslichtingen, welke op 12 Fe bruari onder de wapenen moeten komen, be hoeven zich evenmin naar Edete begeven. HARDHANDIGE „VOLKSTELLING" Te Amsterdam heeft een man. dfe zeide te komen „voor de volkstelling" een bewoner van de Bellamystraat. toen hij eenmaal in diens huis was toegelaten, overvallen en mis handeld. Toen hij bemerkte, dat de aange vallene zich zoo krachtig verweerde, dat de overval niet zou slagen, heeft hij het huis verlaten binnen kwam, zag hij dat Sir Gregory weer purperrood was, hij smeet een brief die hij ln de hand had gehad, dwars door het ver trek. Het epistel viel vlak voor de voeten van den secretaris neer. „Leeslees dat!" stotterde Sir Gregory, die probeerde zich zooveel mogelijk in te houden. Zonder iets te zeggen, las Perris den brief. Hij was van Pedro Medina, en den schrijver kondigde aan, dat hij Sir Gregory den.vol genden avond om negen uur zou komen be zoeken. „U hebt mij schandelijk beleedigd". ging de brief voort, „maar ik wil kwaad met goed vergelden. Ik heb eenlgen tijd geleden ge hoord, dat een geheim genootschap besloten heeft u te ruïneeren, door uw vloot van vrachtschepen te laten zinken. Ik kan u meedoelen hoe ze dat willen aanleggen en eveneens hoe u dat verhinderen kunt.. Maar als u mij niet wilt ontvangen, zullen uw vijanden zich niet ontzien om u volkomen te vernietigen, omdat u "mij beleedigd hebt. Ik heb u een voorstel te doen: als ik u help. moet u mij ook helpen. Ik hoop dat u rede lijk zult zijn en teeken. Hoogachtend, PEDRO MEDINA. „En wat zeg je daar nu van!" vroeg Horn toen zijn secretaris den brief had neerge'egd. „Ik zou dien brief negeeren. Sir Gre gory!" „Wat en de kans loopen mijn schepen te verliezen!" .Dat zal wel een voorwendsel zijn om u te spreken te krijgen." .Daar weet je niets van. De lui van Spaan- sche geheime genootschappen zijn tot alles in staat als het er om gaat om geld in han den u krijgen of een vijand dwars tc zitten. EEN NIEUW MAANDBLAD. Wij ontvingen het eerste nummer van het nieuwe „Maandblad voor Spoor- en Tram wegpersoneel". Het blad is het orgaan der oppositie in de Nederlandsche versenig:i>g van Spoor- en Tramwegpersoneel. Redacteur is J. W. A. Mulders te Utreciht, secretaris der redactie M. J. Vogt, penningmeester der re dactie J. Lacnbermont te Utrecht. In een in leidend woord wordt gezegd, dat het Week» 'olad van de Nederlandsche Vereen!garag van Spoor- en Tramwegpersoneel het aangewezen biad zou zijn vcor gedacht znwisseling om trent de vraagstukken van leiding en tactiek in de vereenig.ng, doch dat het Hoofdbestuur dier organisatie dit weekblad niet, of althans onvoldoende daarvoor beschikbaar wilde stellen. Over dit standpunt wordt -geen oordeel ui gesproken, slechts wordt gezegd, dat de redactie van het nieuwe orgaan het niet deelt, en het bovendien ernstig betreurt., ais zijnde een der oorzaken, welke aanleiding hebben gegeven tot het huidige conflict in de Nederlandsche Vereenigiing. De redactie heeft niet de pretentie, dat haar maandblad met onverdeelde instemming zal worden be groet. zelfs niet in eigen rijen. Er moet echter geen verzwakking van de moderne organi satie van spoor- en tramwegpersoneel in ge zien worden. Wanneer de redactie zich ge» noodzaakt ziet, crltiek uit tc oefenen op de leiding der moderne organisatie, dan treft die critiek alleen die leiding en laat de or ganisatie onaangetast. De taak blijft, deze laatste te helpen uitbouwen en vormen tot een machtig onderdeel van het strijdbare leger van den arbeid. De tekst van het nummer' behandelt grootendeels de royementen, welke in de ver een iging hebben plaats gevonden. In het- program van actie worden de vol gende punten genoemd: democratie in eigen organisatie, onomwonden aanvaarding van het standpunt van den klassenstrijd, beter financieel beheer van de organisatie, meerdere aandacht aan cultureeleu arbeid-, alcohol vrije exploitatie van het N.V.-huis, een vol ledig onderzoek naar de afwikkeling van de staking bij de tramwegmaatsohappij Zu-tpheni Emmerik, met verleening van steun aan een dertigtal oud «stakers. WERKI.OOZENRELLETJE TE 's-GRAVENHAGE. Vrijdagmiddag en -avond hielden werkloo- zen een vergadering in het gebouw Nieuw- straat te 's-Gravenhage. De politie weigerde, naar het Corr. Bureau meldt, toestemming te geven voor een demonstratie na afloop dei- vergadering. Toen een groer communisten toch een optocht wilden formeeren vielen er spoedig klappen, waarbij een der bezoekers niet ernstig gewond werd. HET VERK IN DE WIERINGERMEER LIGT STIL. Ten gevolge van de vorst zijn de werkzaam heden in den Wieringermeerpolder, waar 1800 man waren te werk gesteld, stop gezet. IJS. TAL VAN IJSBANEN REEDS GEOPEND. Wegens het ijs is het vorkeer tusschen Monnikendam en Marken gestremd. Het ver keer gaat per ijsvlet. Op tal van plaatsen in Nederland is schaat sen gereden. De offlcïsele of semi-officieele ijsbanen gingen open te Arnhem, Apeldoorn, plaatsen in Groningen en in Noord-Holland. Deventer, Zaandam, Zwolle, in de meeste Medina doelt natuurlijk op de schepen van de Crimson-Bar lijn, de frultschepen. Het is geen kunst voor die kerels om die sche pen met dynamiet of op een andere manier naar den kelder te laten gaan." „Neen dat niet. maar wat Medina schrijft, hoeft nog niet waar te zijn. Hoewel Perris aarzelde even, „ik moet wel toegeven, dat ik hem niet vertrouw. Mademoiselle Ci- bot, weet meer van hem." ,De gouvernante?" was de verbaasde vraag van Sir Gregory. „Laat ze dadelijk hier komen." „Dat zal van avond niet meer kunnen, sir Gregory; ze is uit; een of twee dagen geloof ik. Ze ging kennissn opzoeken heb ik ge hoord. „Zeker dien schurk om met hem onder één hoedje te spelen. Wat weet ze van hem? Kent ze hem van vroeger?" „Ja. In Barcelona heeft ze hem leeren kennen en daar heeft hij haar een trouwbe lofte gegeven." .Dn die brute schoft durft hier komen om Laura! Mademoiselle is natuurlijk smoor ver lief t op hem? Deksels!" Sir Gregory stond op en sloeg met de vuist op tafeL „Dat moet ik nader onderzoeken." „Wat bent u van plan, Sir Gregory?" „Om Medina morgenavond te ontvaneen en ais Mademoiselle terug is. haar duchtig aan den tand te voelen. Als hun verklaringen mij niet bevredigen, lever ik Medina aan de politie over en gaat Mademoiselle CLbot oogenb'ikkelijk de deur uit!" „Zoud u toch maar n'.et liever dien ^re- Ier. brief negeeren?" he haalde de se cretaris voorzichtig. „Neen. Ik kan niet risk eer en rrvjn sche pen te verliezen. Als Medina zelf tot het Ge nootschap behoort, zal Mademoiselle hom ontmaskeren.'" (Wordt vervolgd). (Adv. Ingez. Med.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. IN DE BI AU WE BUSJES MET DE PALMEN IN DE BEKENDE WITTE BUSJES DE BESTE KWALITEIT vSillevoIdts Speceryenmalery /irmolStt Rotterdam

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6