Vertrouwenstruc. Uiterst rumoerige zitting in den Rijksdag KINADRUPPELS HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 10 FEBRUARI 1931 TWEEDE BLAD A. HEEROMA, Oud-Commissaris van Politie te Amsterdam. k heb het zelf niet meegemaakt, maar het is wel voorgekomen, dat iemand in een bosch op een andere eenzame plek werd aangesproken door een heer, die hem vroeg z'n portefeuille, portemonnaie, of ander geld bevattend voorwerp af te staan, waarbij dan als regel het alternatief gesteld werd: geld of je leven. Nu is dit eigenlijk niet juist gezegd, want de onbekende heer bedoelde, dat, als je het geld niet gaf, hij niet je leven daarvoor in de plaats nam, zijnde dit artikel niet verhandelbaar, maar dat je je leven en bovendien je geld kwijt zou zijn. Die vriendelijke uitnoodiging geschiedde gewoonlijk onder zulke, voor den aangespro kene ongunstige omstandigheden, dat hij het gevraagde gaf, maar men kan moeilijk zeggen, dat die weergave vrijwillig ge schiedde. Stel, je staat op de tram, en een mede passagier vraagt je gemoedelijk, alsof hij wat vuur voor zijn sigaar vroeg: „geef me je portefeuille met geld, zeg!" Ik geloof dat je zou denken met een gek te doen te hebben en zeer zeker zou het niet in je hoofd opkomen aan het verzoek te voldoen. Als zoo iets in Chicago voorkomt, is er altijd een kleine toevoeging: „Hands up!" bij en een welsprekend loeren van revolver- oogen. Als ik nu ga vertellen, dat iemand een ander in gemoede om z'n portefeuille met een flink bedrag aan bankpapier vroeg, en dat deze dan zonder intimidatie van re vol - veroogen aan het verzoek voldeed, dan zal ik gevaar loopen aangezien te worden voor iemand, die bij het schrijven zijner me moires zijn fantasie vrij spel liet. En toch moet ik ten zeerste tegen die verdenking opkomen, want dergelijke gebeurtenissen heb ik werkelijk meegemaakt. Ik besef dat dit alles eenigen uitleg eischt en zal dien dan ook geven. Men weet, dat de Engelschen reislustig zijn, en dat ze die reislust botvieren, waar bij dan het continent voor hen een groote. aantrekkelijkheid bezit. Nu zijn de Duit- schers ook niet hokvast, maar bij hen staat de trek naar het buitenland veelal in ver band met het zoeken naar een afzetgebied of een betrekking ieder weet, dat ook in ons land eenige Duitsche meisjes zijn en nu weet ik wel, dat bij veel Engelschen ook emigratie voorzit, doch dit geldt dan meer voor de landen waar Engelsch gespro ken wordt en waar je in ons land struikelt over Stellung suchenden, zoo zal je hier zel den een Engelschman ontmoeten, die op bonnefooi naar Holland komt om te zien of hij wat kan verdienen; ditzelfde geldt voor het heele continent. De Engelschen, die zich inschepen op de booten van de Batavier- lijn of de Zeeland, zijn, eenige officials en zakenlieden buitengesloten, plezierreizigers en waar je op reis maar matig plezier kan hebben, als je portemonnaie niet goed ge vuld is, ligt het voor de hand, dat de meeste passagiers van bedoelde booten een goede platvink in den zak hebben, zooals mijn geachte vrienden van de Achterburgwal en omstreken een portefeuille met geld plegen te noemen. Ik wil geen kwaad van eenige natie zeg gen, maar ik weet, dat de pickpockets in Engeland niet zeldzaam zijn. al wordt hun aantal waarschijnlijk ver overtroffen door Polen; in dit land schijnt bijzonder veel ge boefte zijn, afgaande op de kwaliteit der Polen die in Holland en België worden aan getroffen, waarmee ik geenszins wil zeggen, dat alle Polen, die hier zijn, niet deugen. Maar dat de zakkenrollers onder de Polen een groot aantal vertegenwoordigers heb ben, staat wel vast; 'k heb me wel eens la ten vertellene dat er een soort scholen zijn, waar onderricht in die kunst wordt gege ven. Maar 'k wil het niet hebben over de Poolsche, maar over de Engelsche gauwdie ven; de anderen komen ook nog \fel aan de beurt. 't Is den Engelschen pickpocket natuur lijk bekend, dat, als zijn landgenooten een uitstapje naar het vasteland maken, zij van voldoende reispenningen zijn voorzien. Ve len dragen weinig geld bij zich; dat zijn de zakenlui en de echte globetrotters, die met chèques werken, maar zooals ook bij ons menschen zijn die hun duiten bij voorkeur in den zak hebben of in huis bewaren, on bekend met het bankwezen en ieder wan trouwend, zoo zijn er ook Engelschen, van die gewone luitjes, die als ze op de boot stappen, hun heele hebben en houden mee nomen en de Engelsche gauwdief, die om met succes te kunnen werken, een portie menschenkennis moet hebben, weet dat en kent z'n luitjes. Nauwelijks heeft de boot Harwich achter zich gelaten of Mr. O'Brien, de Ier. slentert het dek langs en monstert de passagiers. Mr. Mac Kellun, de Schot, leunt over de ver schansing, rookt zijn pijp en ziet uit over de woelige zee, peinst wellicht over zijn Schot- sche bergen; een groep ladies en gentlemen met geruite petten en waaiende sjaals zit zwijgend in rieten dekstoelen. Mr. O'Brien negeert den Schot, negeert de ladies en gentlemen, heeft dra het oog gevestigd op een welgedanen Engelschman, die in z'n eentje bij een tafeltje zit, rookt en whiskey drinkt. Mr. O'Brien is een gemoedelijke Ier. ook niet afkeerig van een whiskey en met een enkel woord overtuigt hij er zich van, dat de Engelschman in tegenstelling met de andere stugge passagiers voor een praatje te vinden is. Mr. Mac Kellun leunt nog steeds over de verschansing, maar loert schuins naar den Ier en het is hem niet ontgaan, dat diens welsprekendheid niet op het pantser van Engelsche ongenaakbaarheid is afgestuit. De scherpzinnige lezer en ik betwijfel niet of er bevinden zich vele onder de lezers van dit blad zal reeds vermoeden, dat de heeren O'Brien en Mac Kellun niet vreemd van elkaar zijn en die lezers hebben goed ge zien. want het zijn compagnons, al zou hun houding zulks niet doen vermoeden. Mr. Brown, de Engelsohmen, is mededeelzaam en zoo weet O'Brien dus al gauw, dat hij een Londensch barkeeper is, hetgeen den Ier zeer verheugt, aangezien hij een innkeeper uit Belfast is. Ware Mr. Brown handelaar in schoenen geweest, zoo zou Mr. O'Brien zich waarschijnlijk als schoenmaker ontpopt heb ben, waarmee hij de waarheid geen geweld zou hebben aangedaan, aangezien de Engel sche rechter hem vroeger in de gelegenheid heeft gesteld in een staatsinrichting dit nut tig vak te leeren, gul als de rechters met hard labour zijn ten opzichte van heeren als O'Brien. Nu hij het beter vond voor innkeeper door te gaan, wilde hij bewijzen de geheimen van dit vak te kennen door ook eenige whiskeys te drinken en gul als hij tegenover collega's is, laat hij Mr. Brown het gelag niet betalen. Mr. Mac Kellun heeft de verschansing ver laten, slentert langs,«stopt zijn pijp. maar kan zijn lucifers niet vinden, als hij bij het tweetal is gekomen, hetgeen voor hem aan leiding is er een te vragen, wat alweer tot een gesprek leidt, waarvan het gevolg is, dat Mac Kellun zich bij de anderen neerzet om mee een whi-ky te drinken. Het Vereenigd Ko ninkrijk is alzoo aan één tafel vertegenwoor digd en van eenige animositeit tusschen de drie volken blijkt niets; integendeel ontstaat er een vriendschapsband en om den tijd te korten wordt kaart gespeeld, waarbij Mr Brown aan de winnende hand is: Mac Kellun, op de penning, zooals de Schotten heeten te zijn, moppert over zijn slechte kaarten en O'Brien tapt "moppen over de zuinigheid der Schotten, wat voor Mr. Brown reden is tot erroote vroolijkheid en het geven van rondjes. De vriendschapsband wordt zoodoende stevig aangehaald en als men in Hoek van Holland aan wal stapt, betreuren allen het. dat ze elkander moeten verlaten, want Brown gaat naar Amsterdam, O'Brien naar Den Haag en Mac Kellun naar Antwerpen. Niettemin ver heugen ze zich op een spoedig weerzien, want de Ier en de Schot zijn ook van plan naar Amsterdam 'te komen en noteeren het hotel waar ze Mr. Brown kunnen vinden. Mr. Brown trekt alzoo naar Amsterdam, maar voelt er zich alleen en verlangend blikt hij eiken dag uit naar zijn reisgenooten. Nu. veel dagen behoefde hij niet te kijken,, want na twee dagen verscheen Mac Kellun. wat voor Brown niet zoo heel veel beteekende. want Mac Kellun was zwijgzaam en zuinig, overigens een geschikte baas. die altijd be reid was Brown op zijn tochten te vereezel- len. Maar toen een paar dagen later O'Brien weer ten tooneele verscheen, was Brown in z'n nopjes, want O'Brien wa? altijd bereid to take a drink, zat vol Ierschen humor en bovendien konden ze zich weer vermaken met het edele kaartspel, een liefhebberij, die ik wel meer heb opgemerkt, bij lieden, die voor hun genoegen op reis zijn. 'k Heb eens een stel ontmoet, die van den ochtend tot den avond met de kaarten in de handen zaten, was 't niet in 't hotel, dan was 't in een café, waarheen hun wandellust van een kwartier voerde, ja op een bank in 't park of op een opfcn plekie in 't bosch altijd kaarten, 't Is me niet duidelijk, waarom die lui op reis gaan. Het vereenigd koninkrijk scheen ook bij zonder verzot op 't spel, waarbij Mr. Brcwn steeds vroolijker werd vanwege zijn onge hoord ge'uk en de daaruit voortvloeiende rondjes en Mr. Mac Kellun steeds chagrij niger vanwege z'n slechte kaaiden en z'n tast-houdendheid waar 't geld betrof. Ten slotte kon hij 't niet langer verkroopen en liet zoo even doorschemeren, dat de beide anderen hem er misschien tusschen namen, hetgeen in hooge mate de verontwaardiging van O'Brien opwekte, die partij koos voor z'n nieuwen vriend Brown, zei. dat hij nooit eerlijker en jovialer mensch had ontmoet en omdat te bewijzen haalde hij z'n portefeuille uit den zak, liet zien, dat er een paar duizend gulden in zat en gaf ze aan Brown, die ze voor hem moest bewaren; hij had zoo'n ver trouwen in „that dear old boy", dat hij de portefeui'le niet voor den volgenden dag te rug wilde hebben. Mr. Brown was zeer ge roerd, maar wilde de portefeuille niet heb ben, doch O'Brien was niet van zijn stuk te brengen en na nog eenige glazen op die on vergelijkelijke vriendschap gedronken te hebben, scheidde men. Brown met O'Brien's portefeuille in den zak. Den volgenden dag was het drietal weer vereenigd. Brown gaf de portefeuille terug en wilde dat O'Brien den inhoud zou con troleeren, wat deze met verontwaardiging van de hand wees, aaneezien dit een bewijs van wantrouwen zou zijn. De Schot, g'im- lachte en vond het noodig op te merken, dat O'Brien met zijn goed vertrouwen wel eens de dupe daavan kon worden, al zou hij. Mac Kellun, aan Mr. Brown ook wel z'n porte feuille durven toevertrouwen. Mr. Brown wilde dit niet. maar stelde voor. dat Mac Kellun z'n portefeuille aan O'Brien zou geven. De Schot vond O'Brien een bovenstbeste kerel, maar wi'de het alleen doen als Brown het ook deed, waarop deze, die alweer danig van de Haig und Haig had geproefd, toe stemde, wellicht denkende dat de voorzich tige Schot het maar gezegd had om er van af te komen. De Schot keek even sip, wat Brown tot groote vroolijkheid stemde, ter wijl O'Brien op zijn beurt geroerd was door zooveel vertrouwen. En zoo verhuisden dan de beide portefeuil les naar O'Briens zak, maar nada^ men af scheid had genomen, vonden de Ier en de Schot het verkieslijk niet langer in Amster dam te blijven en Mr. Brown wachtte den volgenden dag tevergeefs op de terugkomst van zyn duiten, zoodat hij eindelijk met een bezwaard hart het politiebureau opzocht. Nu is 't de gewoonte, dat de po'itie van de hoofdsteden elkaar portretten toezendt van inernationale zwendelaars en dieven en toen de collectie aan Mr. Brown weri getoond, herkende hij in een der portretten zijn dier baren vriend O'Brien, die echter in de ge boorteregisters onder een anderen naam voorkwam. Aangezien de beide oplichters de grens al ver achter zich hadden en op dat oogenblik misschien in Venetië zaten, behoef den wij in Nederland niet te zoeken, doch aan Mr. Brown werd in overweging gegeven zijn wedervaren aan Scotland Yard mede te deelen; of het succes heeft gehad, weet ik niet. INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Bartel jorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105, UIT DE STAATSCOURANT. RECHTERLIJKE MACHT. Benoemd is tot vice-president, van den Hoogen Raad jhr. mr. Rh. Feith, thans raadsheer in gemeld college. Benoemd is tot raadsheer bij het Gerechts hof te Leeuwarden mr. R. P. Cleveringa Pzn. thans rechter in de rechtbank te Gronin gen. BINNENLANDSCHE ZAKEN. Benoemd tot secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw mr. dr. K. J. Frederiks. thans ad ministrateur bij dat departement. RADIO-CENSUUR WEER UITGEOEFEND. „Het Volk" meldt dat de commissie van toezicht op het Algemeen Programma het voordragen van het gedicht „De verovering van de Gouden Vloot", Maandagmorgen in het radio^ziekenuurtje door den heer Jo Sternheim, verboden heeft. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Dollekamp, KI. Houtstraat 11a, armband horloge: Bur. van Politie. Smedestraat. beursje met inhoud, manchetknoop; Van Aken, 2e Hoogerwoerddwarsstraat 12, kindercape: Koop man, Spaamdammerweg66. schoolétui; Bril Emmakade 23rd., kinderhandschoen; De Best Thomsonlaan 8. handschoen: Van Es, Ro- molcnstraat 52, jasje; Koelemeijer. Breestraat 3, kleerborstel; Visser, Nieuwe Gracht 40, zwarte kat; Raaymakers, Lange Poellaan 8b mes; Aukes. Bosch en Hovenstr. 30, over schoen; De Graaf, Bakenessergracht 63, por temonnaie met inhoud: Van Maurik, Gen Cronjéstraat 12. idem; Smit, Kinderhuissingel 62e, potlood; Van Veen, KI. Houtstraat 19. ïijwiellantaam; Perry. Ged. Oudegracht 102, kinderschoentje; Kobus, Nachtegaalstraat 46, schaatsen; Stegemeijer, Rijksstraatweg 265, stoel; Ter Naat, M. v. Heemskerkstraat 30, lasch met inhoud; Disco, Bantamstraat 41, idem; Moonen, Hof van Egmond 21, zegels; Zonderland, Spaarnwouderstr. 79, voetenzak- HERHALINGSOEFENINGEN. 10e REGIMENT INFANTERIE. In 1931 zullen bij het 10e Regiment Infan terie voor herhalingsoefeningen onder de wapenen worden geroepen de lichtingen 1926 en 1928. De opkomst is als volgt gere geld: De onderofficieren van 3 September26 September; de onderofficieren-administra teur van 8 September1 October; 20 dienst plichtige soldaten van 27 Augustus12 September (z.g. vóór-detachement)20 dienstplichtige soldaten (geen Israëlieten) van 24 September10 October (z.g na-deta chement); de overige dienstplichtige korpo raals en soldaten van genoemde lichtingen van 1026 September. Allen zullen onder de wapenen komen te Ede. HELDENDADEN. Door baldadige jeugd zijn Zaterdag, ver moedelijk met een windbuks, een zwaan en een eend in den vijver tegenover Bronovo in Den Haag doodgeschoten. PORTEMONNAIE GEROLD Een juffrouw deed Maandag bij de politie aangifte, dat haar op de Ged. Oude Grach een portemonnaie met 2.80 ontrold is. Engeland. Lord Bessborough benoemd tot gouverneur-generaal van Canada. LONDEN. 9 Februari (V.D.) De Koning heeft Earl Bessborough benoemd tot gou verneur-generaal van Canada, ais opvolger van Lord Willingdon, die Lord Irwjn als on derkoning van Indlë zal opvolgen. Lord Bessborough is 50 jaren oud en heeft een groote handelsondervinding. Zeven en twintig jaren geleden trad hij tot de balie toe. Voordat hij den titel van zyn vader erfde was hij Lagerhuislid. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Dr H.NANNING'S EETLU5T-OPWEKKEHO. 1.30 p.nj De oppositie lijdt nederlaag op nederlaag. Nazi's machteloos. Gewijzigd reglement van orde aangenomen Sabotage die niet opging. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. ACENDA Heden: DINSDAG 10 FEBRUARI Stadsschouwburg: Gem. Voorstelling „Zijn tweede Ik". 8 uur- Gebouw „Modern". Artis ten feest. Groot Va riété. 9 uur. Broederkerk, Parklaan 34. Samenkomst. Sprekers Job. de Heer cn K. Rozendal. 8 uur. Gebouw Olympia. Bijeenkomst Operette club „Ons Genoegen". 8.15 uur. Palace: „Nachtvogels". Tooneel: Savona (antipodist). 8.15 uur. Luxor Theater: ,J)e Poel der Zonde" en „De Tijger kaf'. Tooneel Piet Groenendaal (humorist) 8.15 uur. Rembrandt Theater: „lm Westen nichts Neues". 2.30, 6 45 en 9.15 uur. Vel sen: Raadsvergadering, 7 uur nam. WOENSDAG 11 FEBRUARI Stadsschouwburg: Maatsch. tot bevorde ring der Toonkunst. Uitvoering door lrerlin- gen: kinderoperette .Goudmuiltje". 7.15 uur. Weldadigheid naar Vermogen, algemeene vergadering. 4 uur nam. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyleris Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Het Belangrijkste Nieuws is zonder twijfel het verslag van de jongste zitting in den Rijksdag, waarbij de regeering BruenLng haar positie weer danig heeft versterkt. De wan hopige pogingen van de oppositie van de Nationaa 1-Socialisten, om de zitting telkens weer te doen verdagen en door voortdurende hoofdelijke stemmingen over den duur van den spreektijd, den goeden gang van zaken te saboteeren, hebben niet het minste succes gehad. De voorgestelde wijzigingen op het reglement van orde, werden alle geschreeuw en ge- krijsch van de Hitleriaansche heethoofden ten spijt aangenomen en zij vormen een nieuw en stevig wapen in handen van de re geering. Dat één en ander van het allergrootste gewicht is. behoeft wel haast geen uiteen zetting! Het- Nationaal-Socialisme kan in« dezen tijd van kenteringen en wisselende kan sen, niet genoeg tegenslagen ondervinden en de laatste dagen in Berlijn, hebben bewezen dat het woord kracht niet alleen in he. woordenboek van de volgelingen van Hitier voorkomt. Deze hebben moeten ondervinden, dat het nationaal-socialLstlsche succes bij de jongste verkiezingen, niet in allen deele stevig gegrondvest is, al wil men door middel van veel geschreeuw en veel pathos het tegenovergestelde dan gelooven! L. A. Duitschland. De sabotage in den Rijksdag. In de zitting van den Rijkdag, welke Maandag om 4 uur werd geopend, stelden de Nationaal Socialisten opnieuw voor de vergadering te verdagen, waarbij zij de be voegdheid van het Huis besluiten te nemen, bestreden. In tusschen waren evenwel de ontbrekende leden binnengekomen, zoodat tenslotte bleek, dat 291 leden aanwezig waren. Het Huis was toen derhalve bevoegd tot stemmen. Hierna werd overgegaan tot de beraad slaging over het voorstel van den Centrum- afgevaardigde. Dr. Bell, strekkende wijziging in het Reglement van Orde. De president van den Rijksdag Loebe stelt een spreektijd van drie kwartier per fractie voor. De Communisten en Natlonaal-Socialls ten stellen 2 uur spreektijd voor. Over dit voorstel wordt hoofdelijk gestemd. Dit voorstel wordt met 297 tegen 170 stem men verworpen. Hierna wordt een Duitsch-Nationaal voor stel in stemming gebracht strekkende den spreektijd op l>i uur vast te stellen. Dit voorstel wordt met 294 tegen 91 stem men verworpen. De Nationaal-Socialistische afgevaardigde Dr. Frick verklaart, dat slechts het Senioren convent den spreektijd op minder dan het gebruikelijke uur kan vaststellen. President Loebe bestrijdt deze opvatting. Onder groot tumult voeren dan nog eenige sprekers het woord. Tenslotte wordt het compromisvoorstel van den Rijksdag-president den spreektijd op een uur per fractie vast te stellen, aangenomen. Onder groot tumult van de zijde der Com munisten licht Dr. Bell vervolgens zijn voor stel toe. De Communistische afgevaardigde Muhsa' wordt vervolgens voor drie zittingsdagen ge schorst. De president dreigt vervolgens met nog krasser maatregelen, indien de oppositie voor gaat de orde te verstoren. Onder ontzettend kabaal van zijn partijgenooten en levendigen bijval bij de leden der regeringspartijen wordt de communist Kreuzberg voor acht zittingsdagen uitgesloten. Dr. Bell zet dan zijn rede voort Hij verklaart, dat de financieele voorstel len der partijen vergezeld moeten gaan van dekkingsvoorstellen. De verdere voorsteller, van spreker betreffen moties van wantrouwen de interpellaties en de bevoegdheid sprekers het woord te ontnemen. De tegelijkertijd voor sestelde wijziging eer perswet beoogt een einde te maken aan het veelvoorkomende mis bruik maken der immuniteit. Spr. eindigt zijn rede met te zeggen dat hervorming in het kader valt van de maat regelen. die dan een bevrijdende buitenland- sche politiek en een bevrediende oplossing van het Herstelvraagstuk, mogelijk zullen maken. De zitting welke voortdurend rumoerig is, wordt voortgezet. De wijziging van het Reglement van Orde aangenomen Oe NR.C. meldt nog over dit gedeelte van de zitting: Het is bijna half 11 als het debat eindelijk wordt gesloten. Esser, van het centrum, stelt nu voor ten aanzien van alle ingediende amendementen van de nationaal-socialjsten en Duitsch-nationalen over te gaan tot de orde van den dag. Onbeschrijfelijk tumult Frick. natlonaal-sociallst. eischt verdaging en stelt tevens voor. alle amendementen te ver wijzen naar de commissie. Dit voorstel wordt verworpen. Over het voorstel-Esser wordt weder hoofdelijke stemming gevraagd. Het wordt aangenomen met 300 tegen 160 stem men. De natlonaal-socialisten stellen nu een wijziging in het reglement van orde voor. waardoor het onmogelijk wordt gemaakt ten aanzien van een motie van wantrouwen over te gaan tot de orde van den dag. Natuurlijk vragen zij hoofdelijke stemming. Hun voor stel wordt verworpen niet 286 tegen 173. Als daarop het voorstel tot wijziging van het reglement van orde in stemming wordt ge bracht. deelt de nationaal-socialist Stöhr mede. dat zijn fractie niet aan de stemming zal deelnemen. Ze wenscht echter nadrukke lijk nogmaals te constateercn. dat de voor gestelde wijziging in strijd is met de grond wet. De nvtionaal-soclalisten verlaten, het Hitler-lied zingend, de zaal. De communisten roepen nu tals variant op het bekende: Deutschland erwache. Juda verrecke) ..Prolet erwache. Hitier verrecke". Daarne verlaten ook zij de zaal. Het voorstel tot wijziging van het reglement van orde wordt aangenomen met 303 stemmen, en geen stem tegen, daar de oppositie afwezig Is. Besloten wordt nu ook een aantal andere voorstel tezamen te behandelen, o.a, wijziging van de wet op de drukpers: verbod om bij het genieten van parlementaire onschend baarheid op te treden als verantwoordelijk redacteur van een blad en een voorstel, dat inhoudt, dat de Rijksdag tot opheffing van de Immuniteit van een afgevaardigde kan be sluiten. zonder dat eerst de betrokken com missie van het huis wordt gehoord. Deze ver schillende voorstellen worden toegelicht door Kardorf van de Duitsche volkspartij, die o.a. zegt dat men door deze voorstellen wil ver mijden. dat door bepaalde afgevaardigden nog langer misbruik van de immuniteit wordt gemaakt De nationaal-soclalLsten maken nu zooveel kabaal, dat weder twee door Loebe van de zitting worden uitgesloten. Ontwerp-noodwet tot verkor ting van den arbeidstijd. BERLIJN, 9 Februari <VXO Bij den Rijksdag is een ontweru-noodwet tot verkor ting van den arbeidstijd ingediend. Dit ontwerp beoogt de arbeidsmarkt te ont lasten. Volgens het ontwern moet de Rijksminister van Arbeid den regelmativen arbeid dag op minder dan 8 uren kunnen vaststellen. De werkgevers zullen bij verkorting van den arbeidstijd het aantal werknemers in hun bedriiven moeten uitbreiden. Een verkorting van den werktijd zal niet Dlaats kunnen hebben, indien er gegronde redenen bestaan, dat zulks voor een zeker be drijf niet moeeliik zal zün. dan wel dat geen on^ast-ine van de arbeid'markt voor een ander bedrijf zal kunnen worden bereikt Amerka. Marinebegrooting door de begrootingscommissie goedgekeurd. NEW YORK. 9 Februari (V.D.) Naar uit Washington wordt gemeld, heeft de be grootingscommissie van het Huis van Afge vaardigden de Marinebegrooting ten bedrage van 344 mlllloen dollars goedgekeurd. De onderhavige beg rooting is S 36 millioen lager dan die van verleden jaar. In den loop van het komende jaar zullen drie nieuwe kruisers van 10.000 ton elk. op stapel worden gezet, terwijl bovendien een aanvang zal worden gemaakt met den aan* bouw van twee groote gevechtsvliegtuigen. De Marine zal aan liet eind van het vol gend jaar over 1000 vliegtuigen besch'fcken. De minister voor Marine Adams heeft in de begrootingscommissie verklaard, dat de regeer in g niet voornemens is de 1000 man marine troepen, welke in Nicaragua zijn gc- tacheerd, te verminderen. Rusland. Sovjet-nota aan het Volken- bondssecretariaat. KOWNO. 9 Februari (V. D.) Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de Russische Volkscommissaris van Buiten'andsche zaken Litwinov, Maandag in een uitvoerige ncta aan den secretaris-generaal van den Volken bond. het standpunt van de Sovjctregeering uiteengezet en verklaard, dat zij bereid Is aan de Conferentie der Europeesche Com missie deel te nemen, en zich daar te doen vertegenwoordigen. Of de Russische regeering aon de verdere werkzaamheden der Europa-Commissie zal deelnemen, kan eerst worden beslist, wan neer het noodzakelijke materiaal daarvoor aanwezig zal zijn. Vervolgens behandelt Lltwinow de kwestie van de inleiding tot de Europeesche Conie- rentie, in dit verband verklaart hij dat dc bes'isslng over de voorbereiding niet geval len is ln den door de Sovje-Unie verwachten zin. Pan-Europa moet die landen vereenigen die geografisch ln Europa liggen. Zooals be kend omvat de Sovjet Unie 45 pet. van Europa, terwijl Zwitserland slechts 12 pet. omvat. De Conferentie moet werkelijk het belang van den vrede ln Europa dienen en mag niet worden uitgebuit voor een strijd tegen die politieek machten, die zich tot nu toe nog niet hebben aangesloten bij de Pan Europa gedachte. De Sovjet regeering aldus eindigt de nota. bewijst door haar deelneming aan deze Con ferentie onnieuw haar goeden wil, om den vrede in Europa te consolideeren. Australië. Voorstel tot staking der chuldbetalingen aan Engeland LONDEN. 9 Febr. (V.D.) Tc Canberra U een conferentie gehouden van Australische ministerpresidenten- Hier werd een plan aangenomen, volgens hetwelk de financiën van het land binnen drie Jaren gesaneerd moeten zijn. Groot opzien baarde een voorstel van den premier van Nieuw Zuid Wales, waarbij direc te staking der schuldbetalingen aan Engeland wordt gcëlscht, zoolang geen regeling is be reikt op den basis der regeling der Engelsche schulbetalingen aan de Vereenigde Staten. De Australische premier Scullin bestreed dit voorstel.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5