FRANKEN'S Aanslag op een Rembrandt. Het circus Berlijn. Het woord is aan... LISSE'S NIEUWE BURGEMEESTER. Het Belangrijkste. 48e Jaargang No. 14618 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 18 Februari 1931 HAARLEM S DAGBLAD pirectie: P. W. PEEREBOOM •a ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. 1 ABONNEMENTEN :Per week 0.2754. met Geïllustreerd Zondagsblad f 032 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) /3.57J4. Franco per post door Nederland 3.87&. Losse nummers ƒ0.06. Geill. Zondagsblad per 3 maanden 0-57)4. franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15C54 Redactie 10600 Administratie 10724, 1482S Drukkerij 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ175. elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels f 0.60. elke regel meer 0-15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 14 regels 0.25, elke regel meer 0.10. uitsluitend i contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Wsekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Vnet ol Oog f400.-, Duim f250.-, Wijsvinger 1150.-. Elke andere vinger 150.-, Arm- of Beenbreuk 1100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD (Sarrasani, directeur van het groote reizende circus van dien naam, heeft gesolliciteerd naar het vacante burgemeesters ambt van Berlijn. CourantbeTicht.) De groote Sarraan.nl, vorst der circusdirecteuren, Heeft zich voor 't burgemeestersambt der stad Berlijn gemeld, In Dultschland zien wij al zoo vaak iets ongewoons gebeuren, En daarom staan wij hiervan ook nu niet zoo gauw versteld. De laatste burgemeester in de hoofdstad. onzer buren Was Böss, maar 't sloot niet als een bus in zijn wat vreemd beheer, Zijn visie op de hooge taak van 't wereldstad besturen, Was wellicht van een nieuwe, maar niet zeer geslaagde leer. En nu komt Sarrasani, met de vraag op hem te stemmen, Hij zou de stad regeeren met een vasten circusgreep, Wat drommel, hij zou al wat wild is, weieens grondig temmen, Zoolang het kan met vriendelijkheid, waar noodig met de zweep. En waarom niet, hij heeft nog in het niet zoo grijs verleden, Een zeer illuster voorganger in 'tzelfde ambt gehad, Is Barnum (van Barnum en Bailey) niet eens opgetreden, Als burgemeester van een Noord- Amerikaanechè stad? Hij is als circusdirecteur een meester ln zijn o gilde, En dat is zwaarder taak dan burgemeester van Berlijn, Een burgemeester (zegt hij fier) gesteld dan dat hij wilde, Zou niet maar een-tjwee-drie een kundig circusleider zijn. Hij is van alle markten thuis, en kermissen daarneven, Hij was, vertelt hij zelf vol trots, al drie keer schoon failliet, En telkens kwam zijn circus weer tot nieuw en bloeiend leven, Dus moeilijkheden vreest een man als Sarrasani niet. Trompetgeschal klinkt door de stad, het spel kan gaan beginnen, Nu nadert de processie en men wacht haar ademloos, Gezeten op een olifant rijdt Sarrasani binnen, De man, dien zich de stad Berlijn tot burgemeester koos. Amerika wordt overbluft door al zijn krachtprestaties, Als 't grootste in de wereld is nu voortaan in Berlijn, *t Is alles gala-super-nooit geziene prachtsensaties, Met veel geschetter en geblink van klatergouden schijn. Maar *t zal niet komen tot den roffel van de circustromanen, De nuchtere Berlijners spelen nog bij voorkeur niet In Sarrasani's clrsus als de Augusten de Dommen Totdat de voorstelling besluit de vierde maal failliet. Een circusdirecteur weet zich zoo moeilijk te beperken, Als het succes op d'oude plaats niet naar zijn zin zou zijn, Dan liet hij heel 't Berlijnsche volk aan d' afbraak medewerken En zette de metropolis eenvoudig op den trein. Neen Sarrasani, neen, gij zijt een man omstraald met luister. Als clrcuslelder, maar een stad is toch geen paardenspel, Terecht of niet, Berlijn vreest voor een doodensprong in 't duister, Als het programma uitgevoerd wordt onder uw bevel. P. GASUS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN NEEMMELKBROOD VAN FRANKEN BROODFABRIEKEN Haarlem - Heemstede - Bloemendaal Busken Huet: Welbezien bestaat ons denkend leven uit weinig anders dan een reeks oordeelvellingen, waarbij de evenmensch zelden gespaard en het eigen ik meestal verschoond wordt. DE WERKVERSCHAFFING TE CASTRICUM. KLETSPRAAT IN EEN VERGADERING. In de vergadering van werkloozen, die Dinsdagavond in het Brongebouw is gehou den en waar de toestanden van de werkver schaffing te Castricum besproken werden, deed één der vier sprekers, de heer H. Der- la-gen, de meóedeeling, „dat de autoriteiten aan de drie Haarlemsche bladen verzocht hadden om geen ingezonden stukken van tewerkgestelden bij de werkverschaffing te Castricum op te nemen". Spreker voegde er aan toe, „dat de ver gadering wel begreep hoe het gaat als de autoriteiten wat aan de pers verzoeken". De heer Derlagen ontving na deze woor den applaus van de aanwezigen. Toen onze verslaggever na afloop van de vergadering bij den heer Oversteegen tegen deze woorden protesteerde, antwoordde de* ze: „Neemt u het dan maar niet in uw ver slag op!" Aan dit verzoek voldoen wij niet. Integen deel, wij vermelden het geval afzonderlijk, omdat dit een flagrant staaltje van mislei ding van w erklooze arbeiders is. Wij hebben geen enkel verzoek van den bedoelden aard, noch van de gemeente autoriteiten noch van eenige andere zijde, ontvangen. De overheid zou er ook niet aan denken ooit een dergelijk verzoek tot de pers te richten, evenmin als de pers er ooit aan zou denken er op in te gaan. Daarvoor is de persvrijheid in ons land te solide ge waarborgd en wordt zij te zeer als een kost baar bezit erkend. Wij leven hier niet in SovjekRusland of ln Italië. Wat de heer Derlagen op deze vergadering over dit onderwerp heeft beweerd is on waarheid, kletspraat, en de man moesti zich erover schamen. Ons deert dit geleuter niet. maar wij waar schuwen de arbeiders tegen dit soort van „voorlichting". BRITSCH BOMBARDEMENTS VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. TWEE OFFICIEREN GEDOOD. LONDEN, 17 Febr. (V.D.) In de nabijheid van Singapore is een Engelsch bombarde mentsvliegtuig in zee gestort. Twee luitenant vliegers zijn hierbij om het leven gekomen. ,.De Anatomische les", die door bijlslagen ernstig werd beschadigd. „Anatomische les" in hef Rijksmuseum vernield. ZEVEN BIJLSLAGEN OVER HET DOEK TOECEBRACHT. Daad van een krankzinnige? RESTAURATIE MOGELIJK. Dinsdagmiddag heelt in het Rijksmuseum te Amsterdam een misdadige aanslag plaats gehad. Omstreeks ha'.f drie bevond zich in de zaal, waar Rembrandts „Anatomische les" hangt, een bezoeker een heer van omstreeks acht-en-dertig tot veertig jaar. Plotseling haalde de man een bijltje te voorschijn en sloeg hiermee vijf maal op het doek, waar door dit werd beschadigd. De dader werd on middellijk door een suppoost gegrepen en is later aan de inmiddels gewaarschuwde poli tie overgeleverd. De man is naar het politie bureau aan het Leidscheplein overgebracht. De dader blijft zwijgen. Nader vernemen wij, dat de dader als ge woon bezoeker is binnengekomen en door niets de aandacht trok. Bij het schilderij ge komen haalde hij een bijl onder zijn jas te voorschijn en gaf, vóór een der suppoosten kon ingrijpen, zes hakken naar het doek. Er waren dan ook vijf sneden in het doek geko men, waarvan de grootste ongeveer 30 C.M. is. Zij zijn aan de linkerzijde van het schil derij gemaakt, een zesde slag raakte nog de rechterzij de van de lijst. De man werd toen gegrepen. Weldra was ook de politie aanwezig, die hem overbracht naar het Leidscheplein. Er is op den man, die den indruk van een werkman maakt., bij fouilleering niets ge vonden. Hij had zelfs geen enkel stukje pa pier bij zich. Op alle vragen blijft hij het antwoord schuldig. Men heeft nog geen woord uit hem kunnen krijgen. Toch kan hij spreken want tijdens zijn arrestatie heeft hij een enkel woord gezegd Zoo weet men dat hij geen vreemdeling is. Het schilderstuk is uit het museum verwij derd. De hoofddirecteur van het Rijksmuseum, de heer Schmidt Degener, was zoo welwillend om ons Dinsdagavond „De Anatomische Les" te laten zien. De schade, die aan het doek is toegebracht is onberekenbaar groot. Wanneer men zich het doek voorstelt staat links professor Dey- man en rechts ligt het geopende lijk. Links naast het beeld van den hoogleeraar onder aan is een lange snede. De tweede snede is toegebracht onder den kin van prof. Dey- man. Het gelaat is niet beschadigd, maar hier is het doek geheel ingescheurd. De erg ste slag Is toegebracht dwars over het oog van het- lijk. Verder zijn nog twee sneden oe- gebracht midden op het doek in donkere ge deelten. Zij zijn ook ernstig, maar wel bij te werken. De slagen die met een splinternieu- wen bijl zijn toegebracht waren zoo hard. dat van de betimmering van de zaal hier en daar splinters zijn afgeslagen. In het geheel zijn zeven slagen toegebracht waarvan dus vijf ernstig. De commissie van toezicht van schil derijen van de stad Amsterdam komt morgen bijeen om te beraadslagen wat met het be schadigde doek zal worden gedaan. Nadere bijzonderheden. Deskundigen meenen, dat het stuk ge restaureerd zal kunnen worden. Een geluk kige omstandigheid ls, dat de slagen zijn aangebracht in de donkere dee'.en, de blanke zijn grootendeels vrij gebleven. De .Anatomische Les" ls een fragment van een door Rembrandt in 1656 geschilderd stuk, dat door brand grootendeels is verloren ge gaan en waarvan het overblijvende midden gedeelte thans sterk gerestaureerd was. Deze .Anatomische Les van dr. Jona Deyman" dient niet verward te worden met de Anato mische Les van dr. Tulp. het groote stuk, dat in het Maurit.shuis hangt. De beschadiging is van veel ernstiger aard dan die welke in 1911 met een mesje door een zwakzinnige aan .De Nachtwacht" werd toe gebracht. De restauratie zal met groote voorzichtigheid moeten geschieden, waar schijnlijk zal het stuk geheel „verdoekt" moeten worden. De belangrijkste snede loopt van een der oogen van het uitgeschl'derde lijk over den neus schuins naar beneden. Daar de bijl zeer scherp was zijn gelukkig geen stukken uit het doek gerukt. Het schilderij is eigendom van de stad Am sterdam. De hoofd-directeur van het Rijks museum. de heer F. Schmidt Degener, en de conservator, jhr. Roëll, waren toen de aan slag gepleegd werd op een dienstreis. Zij konden echter gewaarschuwd worden en kwamen onmiddellijk over. Zij achten de schade zeer belangrijk. De commissie van toezicht op de schilderijenverzameling in het Rijksmuseum zal heden bijeen komen om de te nemen maatregelen te bespreken. De politie heeft het portret van den dader verspreid. Bij zijn arrestatie zou hij zich ta melijk sterk verweerd hebben. Op bezoek bij Dr. S. F. A. C. M- Baron van Wijnbergen. (Van een onzer redacteuren). Met ingang van 15 Maart is benoemd tot burgemeester van Lisse dr. S. F. A. C. M. baron van Wijnbergen, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Waalre (N.-B.) Wij kunnen ons voorstellen, dat vele Lisse- naren bij het vernemen van dit feit ijlings de kaart van Nederland aan een grondig on derzoek hebben onderworpen om het be wuste plaatsje op te sporen. Misschien heb ben zij het eerst in den Achterhoek gezocht, of in Zeeuwsch-Vlaanderen, misschien wel bij de Friesche Meren, maar hoe het ook zij, eenige moeite om achter de ware ligging te komen zullen zij zeker gehad hebben. Maar indien zij er een bezoek aan konden bren gen, zouden zij spoedig tot de ontdekking komen, dat Waalre, op luttelen afstand van Eindhoven gelegen, lang niet zoo onbeteeke- nend is en zich juist ln den laatsten tijd zeer gaat uitbreiden. Het was op den fameuzen vastenavond, dat wij onmiddellijk na het bekend worden van de benoeming van dr. Van Wijnbergen den langen tocht naar het Zuiden aanvaard den om ons met den pers«en ve* den bur gemeester op de hoogte te stellen. Per auto bus zijn de omstreken van Eindhoven ge makkelijk te bereiken. Op de Markt staan twee rijen van deze voertuigen als in start houding voor de krijtstreep te wachten, ge reed om u naar een van de talrijke omlig gende plaatsen te vervoeren. Echter, de bus naar Waalre was ons ditmaal niet bepaald gunstig gezind, want toen wij om even over achten op de Markt aonkwamen. bleek het bewuste voertuig reeds te zija vertrokken en daar het wachten op de volgende bus na tuurlijk te lang zou duren leek ons een van de stations-taxis de beste op'ossing. Weinige oogenbllkken later voerde een ge moedelijke Brabantaohe chauffeur met een verrukkelijk accent ons door de breede stra ten van de Philips-stad. Helaas, dat wat wij gehoopt hadden, bleek een teleurstelling te zijn: de viering van den Vastenavond. Geen groteske optochten ter eere van Prins Carnaval bij de straat, geen menschen met reuzenkoppen of -hoofddek sels, geen uitgelaten menschenmen'g'e, geen maximum uitbundigheid Slechts nu en dan, ontmoeten wij een stelletje feestgangers als pierrots, pierrettes, boeren, of boerinnen ver kleed, die op bescheiden schaal het feest vierden. Wel was het druk bij den weg, maar een carnavalsfeest zooals wij ons dit van de Zuidelijke streken voorstellen, was het- niet. Al spoedig kwamen wij te weten, wat de eigenlijke oorzaak van dit verschijnsel was, buiten natuurlijk de slechte tijdsomstandig heden. Eindhoven's burgervader heeft beperkende maatregelen genomen, en zoo wordt dan het Carnaval op het oogenblik op dezelfde wijze gevierd als in Haarlem, namelijk in besloten kring. Maar niet alleen in Eindhoven, ook in andere plaatsen van Noord-Brabant ls het Carnaval aanzienlijk Ingekrompen. Alleen 's-Hertogenbosch schijnt op de van ouds be kende wijze feest te vieren. bjj burgemeester Van Wijnbergen. Was de eerste ervaring dus min of meer ont moedigend, regelrecht daartegenover stond de indruk, die onze ontmoeting met Waalre's burgemeester, dr. S. F. A. C M. baron van Wijnbergen, op ons maakte. Een eindweegs op den voornamen, goed be straten Elndhovenschen weg lag onze plaats van bestemming. Baron van Wijnbergen is een rijzige figuur, een stoere Gelderschman van nauwe lijks 33 Jaar. De burgemeester ontving ons met de grootste welwillendheid en het duurde dan ook niet lang of hij vertelde ons een en ander uit zijn leven en loopbaan. Burgemees ter van Wijnbergen is ongehuwd, hij woont in deze aantrekkelijke villa op kamers, Als zoon van mr. A. l. M. J. baron van Wijnbergen werd dr. S. F. A. C. M. barna van Wijnbergen op den 16den December 1897 te Eindhoven geboren Zijn vader was toenter tijd ambtenaar van het Openbaar Ministerie in deze gemeente. In 1903 vertrok de familie Van Wijnbergen naar Gelderland, de provin cie, waar dit geslacht oorspronkelijk vandaan komt, wegens de benoeming van Baron van Wijnbergen Sr. als voorzitter van den Raad Anatomische les" van Rembrandt in het Rijksmuseum met een bijl beschadigd. (Ie blad, le pag.) Wederom ernstig ongeluk op overweg. (le blad, 2e pag.) Het jubileum van den heer Vincent Loosjes. (2e blad, 2e pag.) Intimus: Staten-Generaal. Tweede Kamer. Het werklooshcidsdebat. (3e blad. 2e pag.). IngezondenHet conflict in ,jZang en Vriend schap". (2e blad, le pag De toestand in Spanje critiek. (2e blad, le pag.) Beverwijk: De tuinbouw in Kennemerland (3e blad, 3e pag.) ARTIKELEN, ENZ. Uit Lisse: De nieuwe burgemeester. Een be zoek van één onzer redacteuren aan Dr. S. F. A. C. At. Baron van Wijnbergen te Waalre (le blad, le pag.) (Laatste berichten 2e pagina le blad.) van Beroep te Arnhem. In deze gemeente be zocht de Jonge Baron van Wijnbergen de la gere school, en te Katwijk liep hij ater het Gymnasium der Jezuïeten af. HIJ voelde zich al spoedig in het bijzonder tot de philosophic aangetrokken en het was dan ook deze facul teit, waaraan hij zich aan dc Gregorlaan cho Universiteit te Rome met vollen Ijver wijdde. In 1926 promoveerde hij tot doctor ln de wijsbegeerte. „En nu wilde u natuurlijk het een en ander weten over mijn burgemeesterschap le Waal re", zeide baron Van Wijnbergen na deze ge bruikelijke opsomming van feiten en Jaar tallen. „Welnu, voordat ik als burgemeester van Waalre, dat thans met Aalst is «amen- gevoegd geïnstalleerd werd ben lk eerst nog eenlgen tijd werkzaam geweest aan de secre tarie te Utrecht. Hier was ik van Augustus 1926 af tot den 27sten Januari 1! 13. Op dien datum viel mijn benoeming tot burgemeester te Waalre. Aan deze drie Jaren, gedurende welke lk dit ambt heb mogen wasrnemen, zal ik altijd met genoegen blijven terugdenken. Juist ln dezen tijd heeft de oude gemeente Waalre, wier geschiedenis tot aan de achtste eeuw terug gaat, zich onder invloed van Eindhoven enorm uitgebreid. De bevolking nam met niet minder dan dertig procent too en benadert thans reeds de 5000. Kort na mijn Intrede in Waalre zijn wij begonnen met de plannen voor het nieuwe raadhuis, en reeds ln Mei 1930 kon de plechtige opening van het gebouw, een ontwerp van den Bos- 5chen architect H. W. Valk en een prachtig staaltje van moderne architectuur, plaats hebben.'" Helaas ontbrak ons den tijd om het bouw werk te bezichtigen, maar als men weet, dat een beroemdheid als de Utrech sche hoog leeraar prof. Vogelsang er zfjn lef over heeft uitgesproken, begrijpt men, dat hier inder daad iets machtigs tot stand ls gekomen. Overigens bewees de afbeelding, die de bur gemeester ons toonde, dit volkomen. Maar ook op ander gebied heeft deze veelzijdige burgemeester zich verdienste ijk gemaakt. Ais „Heemschutter" ln hart en ne ren heeft hij in samenwerking met de ver- eeniging tot behoud van natuurmonumen en, er voor gezorgd, dat op een terrein van era 12 H.A. nabij Waalre en toebehoorende aan deze vereeniging een tweetal zeldzame b'.oe- mensoorten met name de spiranthes a"st va- lis en de malaxls poludosa, werden be~che:md Ook aan de restauratie van de oude kerk, da teerend uit de tiende eeuw, heeft de burge meester het zijne bijgedragen. Het schilder achtige kerkje ondergaat thans een duchtige restauratie, o.a. doordat het onacsthetische dwarsschip uit de negentiende eeuw en het priesterkoor worden afgebroken, terwijl het ln staat van verval verkcerende torentje ge heel hersteld zal worden. Bovendien heeft burgemeester van Wijn bergen zich veel moeite gegeven bij de ver krijging van een gceae gas- en watervoorz'e- ning voor de gemeente Aalst-Waalre. alsmede voor het tot stand komen van een nieuw u t- breldingsplan. De burgemeester deelde ons in dit verband mede, dat hij voorzitter is van het waterleidingscomité voor de cmgev ng van Eindhoven. Bij dit comité zijn veertien gemeenten aangesloten, d e wi'len trachten zich contractueel bij Eindhoven aan te slui ten, ter verkrijging van drinkwa ervoorc e- ning. Deze onderhandelingen gesch'e 'en ln samenwerking met het Rijksbureau vcor Drinkwatervoorziening te Den Hang. Twee rapporten zijn reeds vanwege het com te u.t- gebracht. Ook treedt Baron van Wijnbergen actief op ais lid van afdeeling Brabant van de Ver eeniging van Neder ndsche meenten, welke vereeniging belast is met het ontwer pen van oen model-bouwverordening voor de gemeente. „Hebt u mischien al een bepaald plan ten

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1