DE REVOLVER WEER IN DE MODE. BUITENLAND. lTlanflavin HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAC 21 FEBRUARI 1931 TWEEDE BLAD Thans moest koning Zogoe van Albanië het ontgelden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Eén doode, één zwaar gewonde. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Koning Achmed Zogoe. De revolver is weer in de mode, om niet te spreken van het kanon, waarmede een ..uit vinder" door het raam schoot, om de aan dacht te trekken op zijn belangrijke persoon. Overigens was de stakker een oorlogsslacht offer, dat na de verschikkingen in een gra naat-trechter opgedaan, nimmer meer ge heel normaal is geworden. Het kanon dat deze arme Duitscher had uitgevonden was op een kinderwagen gemonteerd. Zijn geval staat niet alleen. De malaise en de werkloosheid hebben menigeen tot een wanhoopsdaad ge bracht en zelfs in ons land heeft het inci dent in het Rijksmuseum bewezen, dat een gedwongen leegloopen van een aantal jaren de verschrikkelijkste gevolgen kan hebben. Ook het aantal aanslagen op regeerende per sonen is schrikbarend toegenomen. Wij zullen hier geen opsomming geven, doch er is bijna geen week voorbij gegaan of de bultenland- sche kronieken vermelden een geval van revolutionnaire, communistische- of nihilisti sche geweldpleging. Ditkeer had men het gemutst op Achmed Zogoe. koning van Albanië, die thans te Weenen verblijf houdt. De telegrammen mel den er het volgende van: Koning Zogoe van Albanië, die op het oogenblik te Weenen vertoeft voor herstel van zijn gezondheid, woonde vergezeld van eenige heeren uit zijn gevolg de uitvoering bij van Paljas in de Weensche staatsopera. Toen hij na het einde der voorstelling het theater wilde verlaten, vuurden twee jonge lieden die den koning voor den schouwburg hadden opgewacht, verscheidene schoten op hem af. De koning bleef ongedeerd, de beide daders werden gearreseerd. De politie heeft nog geen aanwijzingen kunnen krijgen over identiteit en nationaliteit der daders. Omtrent dezen aanslag werd nog bekend, dat de koning tegen 10 1 2 uur 's avonds het operagebouw verliet, vergezeld van zijn ge volg en 4 rechercheurs. Terwijl de koning met eenige heeren uit zijn gevolg van het hoofdportaal van de opera wegreed, stapten de adjudant van den koning en een ander hoveling in een auto. die voor een zijport-aal wachtte. Nauwelijks zaten ze in den auto, of twee elegant gekleede jongemannen naderden en vuurden een aantal schoten af. De adjudant was dadelijk dood; de andere hoveling werd zwaar gewond, maar greep zijn revolver en_ vuurde eenige malen terug, zon der echter één der daders te treffen. De ééne dader werd dadelijk door de politie gepakt; de ander poogde te vluchten, maar werd in gehaald en eveneens opgepakt. Beiden wer den door de politie verhoord. Bovendien wer den nog 2 Albaniërs gearresteerd, die bij den aanslag betrokken moeten zijn. Hun identiteit kon nog niet worden vast gesteld. Het zijn zonder twijfel Albaneesche emigranten. De aanslag had den koning gegolden. Hij vernam het gebeurde echter pas, toen hij weder in zijn hotel terug was. De gedoode adjudant was majoor Llesh Topollajde zwaar gewonde was de hofmaar schalk Libshova. Hij is aan den hals gewond en werd, nadat men hem verbonden had, naar een ziekenhuis vervoerd. Nader blijkt, dat de koning bij het zij portaal in zijn auto gestegen was. Hij keerde in het eebouw terug en begaf zich later naar zijn hotel. Vice-kanselier Schober heeft den koning nog in zijn hotel opgezocht en hem het leed- we^n van de regeering over het gebeurde be tuigd. De tweede schietpartij vond in de wandel gangen van den Rijkrdag plaats. Daders ge arresteerd, geen gewonden. Weer een geval van infectie L. A. Duitschland. Schietpartij in de wandel gangen van den Rijksdag. BERLIJN. 20 Febr (V. DJ In de wandel- gangen van den rijksdag loste een bejaard heer, die zich daar reeds geruimen tijd had opgehouden, plotseling op den naast hem staanden afgevaardigde van de staatspartij dr. Külz drie revolverschoten. Dr. Külz, die ongedeerd bleef, greep den man. die daarop een vierde schot loste, hetwelk eveneens geen doel trof. De afgevaardigde leverde den aanvaller over aan de beden, die den revolver afnamen en de polit.e waarschuwden. De man had zich reeds verscheidene dagen lang in de wandelgangen vertoond en voor gegeven, dat hij als vertegenwoordiger der Beiersche kleine renteniers optrad. Doordat hij zich nog al zonderling gedroeg, had hij de aandacht getrokken van den afgevaardig de dr. Külz, die hem in het oog bleef hou den. eD man, die niet geheel normaal schijnt te zijn. liet zich zonder tegenstand arresteeren. Hij bleek te zijn een zekere Schmidt uit Würzburg, die te Berlijn in een kosthuis woont. Bij nader ondex-zoek is gebleken, dat: hij geen echten revolver, doch slechts een alarmpistool heeft gebruikt. Bij zijn arresta tie heeft Schmidt den afgevaardigde Külz om vergiffenis voor zijn daad gevraagd. Tijdens de schietpartij waren de wandel gangen vol afgevaardigden en bezoekers, van wie de meesten terstond dekking zochten achter de massieve zuilen. De aangehoudene verklaarde de laatste dagen zich herhaaldelijk vergeefs tot de rijksdagleden te hebben gewend en niet on verrichter zake naar huis te willen terug- keeren. Hij had derhalve eenige schoten ge lost om de aandacht op zich te vestigen. Protectionistisch voorstel der Staatspartij. Tot algemeene vei^bazlng heeft de rijks dagsfractie van de staatspartij, die naar men weet de opvolgster is van de democratische partij, bij den rijksdag een voorstel indiend. dat protectionistische eischen ten behoeve van den landbouw omvat. O.a. wordt in dit voorstel een herziening xan de invoerrechten op vee, vleesch en landbouwproducten ge- eischt, aldus het Hbld'. De democratische bladen zeggen dat dit geheele voorstel in flagranten strijd is met de tradit'e van de democratische partij. Frankrijk. De Fransche legerbegrooting PARIJS, 20 Febr. (VU.) In de Kamer werd vandaag het verslag over de legerbe grooting voor het jaar 1931-1932 uitge bracht. De legerbegrooting heeft een eind cijfer van 6 1/2 milliard en overtreft de vo rige begrooting met 70 millioen francs. Hier bij moet echter rekening worden gehouden met het feit, dat het bij beide bedragen uit sluitend bewapeningsuitgaven betreft waar bij niet zijn inbegrepen de uitgaven, welke in de onderscheiden andere begrootingen in het hoofd „Nationale Verdediging" zijn ondergebracht. Zuï<3-Amerika. Rebellie mislukt. LIMA (PERU). 20 Febr. (Reuter). Een hedenmorgen ondernomen poging om de re geering omver te werpen is mislukt. De sa menzweerders namen de vlucht, naar Callao. waar zij door de troepen werden omsingeld. De president vaardigde een proclamatie uit waarin hij zegt dat zware straffen aan de opstandelingen zullen worden opgelegd. Te Callao is de staat van beleg afgekondigd. BINNENLAND TWEEDE KAMER 20 Februari. De Indische begrooting is aange vangen De toestand der finan ciën De figuur van den gouverneursgeneraal. Neen, heel veel belangstelling toonde de Kamer niet voor de be handeling van de Indische begrooting. Vandaag werd daarmede een begin gemaakt, maar hetbleef heel den middag zeer leeg Die leegheid had een merkwaardige in leiding: om één uur bleek het ..quorum" 51 van de 100 leden niet aanwezig. De Kamer kon pas om half twee beginnen. Mevr. BakkerNort heeft een warm plei dooi gevoerd voor de verkiesbaarheid van de vrouw tot lid voor den Volksraad. De heer Cramer zei nog eens, dat het doel der S.D.A.P. is Indië zoo snel mogelijk tot zelfstandigheid op te voeren, zelfstandigheid, die onafhankelijkheid zal beteekenen. De heer Boetzelaer (CH.) vatte de rijkseenheid als een grondwettelijke plicht op en sprak de hoop uit. dat zulke maatregelen voor Indië en de Indische volkeren mochten genomen worden, dat daarmede als een ding van nood zakelijkheid. allerwege de rijkseenheid werd aanvaard, waardoor deze dan zeer zou ver sterkt zijn. En de derde in den sprekerbond van vanmiddag, de heer Van Kempen (Vrij heidsbond*. achtte voor Indië zeker geen „liquidatie" wenschelijk; voor den term con solidatie gevoelde hij niet veel. maar sprak liever over de noodzakelijkheid van een con structieve coöperatieve politiek. Veel verschil tusschen hem en den heer van Boetzelaer was er dus niet Dit was algemeen. Verder kwamen eenige detailpunten der koloniale politiek ter sprake. Ter bezuinigen is zei de heer Cramer op het departement van Oorlog: ..Daar wordt met het geld gesmeten". Maar de Indische regeering gaat ook be zuinigen. waar het nagelaten moet worden en dat zou zoo voorspelde hij ernstige, noodlottige gevolgen met zich slepen, een vijandige stemming kweeken. Waarop de regeering uit moest zijn, dat was op een goede welvaartspolitiek. die de koopkracht de bevolking zou versterken. De heer Cramer maakte voorts bezwaren tegen de Nederlandsche Club. die z.i. schade doet. te meer waar zij uitgaat van een over- h eerschin gsmen ta li te i t, een superioriteits waan. De heer van Boetzelaer had in het alge meen een rustiger, gelijkmatiger, steviger en zekerder houding verwacht bij den Gouver neur-Generaal tijdens diens bewind. Onze lezers weten wat er gebeurd is te Bandoeng? Tijdens het Bandoengsche proces moest de regeeringsgemachtigde verklaringen af leggen. Hij ging. toen hij tot getuigen ge roepen was. op Ir. Soekarno. den beklaagde toe en drukte hem vriendschappelijk de hand. Dit nu, als schade toebrengend aan de hoogheid van gezag en recht vooral in Indië, waar de bevolking aan een ambt het uiterlijk decorum nauw verbindt heeft in ons land veel afkeuring gevonden. In de Memorie van Antwoooi-d sprak ook de mi nister van Koloniën woorden van afkeuring over de houding van den heer Kiewit de Jonge. De beslissing over het aanblijven van den ambtenaar liet de minister aan den G.-K. over. Deze liet. den gemachtigde in dienst, maar deed dit vergezeld gaan van een schrijven, waaruit nog al eenig inzichts- verschil bleek met den bewindsman. Is dit niet zoo vroeg dr. v. Boetzelaer een conflict uitlokken? Terwijl er toch zooveel mogelijk eenheid van houding moet zijn. Over het proces zelf. het Bandoengsche proces, werd niet door Dr. van Boetzelaer en den heer v. Kempen wel door Ir. Cramer ge sproken. Keurde de laatste het veroordeelend vonnis af. de belde eersten onthielden zich van een oordeel- Dinsdag is de heer Feber aan het woord. INTIMUS. VOOR HET PAASCHCONGRES DER S. D. A. P. 164 voorstellen ingediend. DE ONTWAPENING OP DEN VOORGROND GROOTE ADHAESIE AAN DE WOORDEN VAN IR. ALBARDA. In „Het Volk" zijn gepubliceerd de voor stellen, die ingekomen zijn voor het Paasch- congres van de S.D.AP. Het aantal voorstellen betreffende Oorlogs gevaar en Ontwapening bedraagt niet min der dan 38. Daarbij is allereerst een voorstel van het Partijbestuur, waarin het" Congres den wensch uitspreekt, dat de S-A.I. in sa menwerking met het I.V.V. de arbeiders zal vorgaan in een forsche actie, teneinde te bevorderen, dat de Ontwapeningsconferentie die de Volkenbond voor 1932 bijeenroept, tot een eerste en belangrijke vermindering der bewapening zal leiden. Het Congres verlangt van de Nederland sche regeering een sterke vertegenwoordi ging, eischt voor Nederland afgezien van de vooruitzichten en van de resultaten der in ternationale ontwapening, zelfstandige ont wapening, blijft rekening houden met de mogelijkheid, dat onder bepaalde omstandig heden een mobilisatie van beperkten omvang op den voet van een veiligheidswacht ook door de Partij onvermijdelijk kan worden geacht ter bescherming tegen gevaren, waar aan een oorlog bulten onze grenzen de be volking van ons land blootstelt, of ter vol doening aan Volkenbondsverpüchtingen, ver klaart opnieuw, dat de Partij niet haar me dewerking zal verleenen tot een mobilisatie, indien het bevel daartoe als een drijven naar oorlog zou moeten of kunnen worden ge kenmerkt. of oorlogsgevaar zou oproepen of vergrooten. eischt nogmaals dat de vooraf gaande beslissing over het mobiliseeren van troepen worde gebracht bij de wetgevende macht en roept wederom de ai'beiders op om in Nederland de nationale ontwapening te bespoedigen door de versterking der socia listische arbeidersbeweging De voorstellen van onderscheidene afdee- lingen behelzen nagenoeg hetzelfde. In een voorstel van een ongenoemde afdeeling wordt voorgesteld een plan van actie te ontwerpen, waarbij gedacht wordt aan algemeene werk staking, weigering om aan het mobilisatie bevel gehoor te geven. verhindering van troe penvervoer, verhindering van vex-vaardiging en vervoer van oorlogsmatex-iaal. Door zich tot S.A.I. en I.V.V. te wenden worde ae actie uitgebreid tot een internationale. De afdeeling Amsterdam IX verklaart, de „dappere ongehoorzaamheid" volkomen te aanvaarden, en wil een intensieve en duur zame actie beginnen onder alle arbeiders voor de bevordering van de weigering van elke medewerking bij iedere mobilisatie. Win schoten stelt voor met het N.V.V. een bespre king te houden over een gezamenlijke pro paganda voor massale dienstweigering bij mobilisatie om te besluiten tot het uitvaar digen van een algemeene werkstaking bij mobilisatie. De afdeeling Gouda wil het P. B. opdragen te onderzoeken, wat de partijge- nooten te doen hebben en na te laten, zóó. dat een eventuee'e mobilisatie een fiasco wordt voor de dan regeerende bourgeoisie. De afdeeling Hoofddorp wenscht een com missie, welke bij voortduring strijdmateriaal publiceei*t. Onder het hoofdstuk de Socialistische Ar beiders Internationale publiceert het partij bestuur een voorstel om met de S.AJ. samen werking te zoeken inzake het koloniale vraag stuk, de vraagstukken van economische poli tiek. de internationale ontwapening. Betreffende een Arbeidersweer heeft de af deeling Amsterdam IV een voorsei ingediend, waarin het Congres zich uitspreekt tegen zulk een instituut en Indien het te eeniger tijd zou worden opgericht, uitspreekt, dat het slechts krachtens besluit van Congres of partijleiding zal geschieden. Een voorstel van het partijbestuur be spreekt voorts een aantal maatregelen, wel ke het wenscht te zien genomen ter bevor dering van de Nederlandsche Nijverheid. Daarin wordt de wenscht uitgesproken om over te gaan tot stichting van een industrie- bank en overigens wordt de bevordering van onze Industrie aanbevolen door het verlee nen van voorkeur aan producten van Neder- landsch fabrikaat. Bij de voorstellen aangaande de werkloos heid if er een van de afdeeling Haarlem III, uitsprekende de wenschelijkhetd om in sa menwerking met het N.V.V. een speciaal congres bijeen te roepen, ter bespreking van de werkloosheid. Dezelfde afdee'ing acht het den tijd om zoowel ln als bulten het parle ment tot scherper vormen van strijd over te gaan, inzake de werkloosheid. Overigens zijn veel van de in de te Utrecht aangenomen re soluties in de voorstellen der afdeelingen neergelegd. Voor de Scholing wordt het uitgeven van een aantal brochures aanbevolen. Het onder werp Ondei-wljs behandelt de verlenging der leerplicht. Er is een voorstel van de afdeeling Amstelveen, dat het congres uitspreke, dat iedere S.D.A.P.'er zijn kind of kinderen be hoort te sturen naar de openbare school, be halve in gevallen, waarin geen werkelijk openbaar onderwijs wordt gegeven. In de voorstellen der koloniale paragraaf wordt over het algemeen geprotesteerd tegen het vonnis over de leiders der P.N.I Bij het onderwerp „Kamerfractie" is een voorstel van de afdeeling Hoofddorp, dat het congres kamerfractie, staten- en gemeente raadsleden opdraagt, die maatregelen te treffen, dat alle nevenbetrekkingen en bij verdiensten van personen in vasten dienst zijn verboden. Zandvoort wenscht. dat het congres uitspreekt, dat een behoorlijke wet telijke regeling ter verzorging van redders van schipbreukelingen en de nabestaanden der redders, noodzakelijk is, en verzoekt de Kamerfractie haar aandacht hieraan te schenken. De afdeeling Haarlem III stelt voor: het congres verzoekt de Kamerfractie ter bestrij ding van de werkloosheid een voorstel in de Tweede Kamer in te dienen, ter verkrijging eener wettelijke regeling waarbij het den Rijksambtenaren in vast dienstverband wordt verboden, om nevenbetrekkingen te bekleeden. Ook tegen de censuur spi-eken zich ver schillende afdeelingen uit. waaronder Haar lem I. welke het P. B. en de beide Kamer fracties wenscht op te dragen om met alle ten dienste staande middelen krachtig den strijd voor de gi-ondwettelijke vrijheid in woord en geschrift te voeren Wat de organisatie der partij betreft, stelt de afdeeling Bennebroek-Vogelenzang voor om het P. B. op te dragen maatregelen te beramen om de afscheiding van den linker vleugel te voorkomen. Dezelfde afdeeling wenscht uit te spreken, dat het niet in het belang van de eenheid der partij ls. dat over gegaan wordt tot het vormen en stichten van allerlei ondervereenigingen. bijvoorbeeld de sociaal-democratische vrijdenkersvereniging enz. Heemstede stelt voor. dat het congres be sluite voor alle afdeelingen der partij gratis een verslag van het congres te verstrekken. Verscheidene andere onderwerpen, zooals Coöperatie, Esperanto, hot georganiseerd zijn in neutrale vakbonden, zul'en nog besproken worden. Het totaal aantal voorstellen be draagt 164. HET TOONEEL IN AMSTER DAM'S RAAD BESPROKEN. DE INTERPELLATIE-WIJNKOOP. In de x-aadsvergaderlng van Amsterdam is Donderdagmiddag en -avond behandeld de interpellatie-Wijnkoop over het tooneel. De heer Wijnkoop icomm.) oefende scherpe cri- tlek op het optreden van de tooneeldirecteu- ron. Hij zeide. dat het gaat om twee failliete boedels op tooneelgebied en om een faillie ten wethouder. Spr. stelde tenslotte voor. dat zou woi'den benoemd een commissie van on dex-zoek naar de financieele handelingen van het Amsterdamsch Tooneel en de Kon. Ver. Voorts te besluiten tot afschaffing der ver makelijkheidsbelasting, veilig stelling van de arbeidsvooi-waarden en loonsituatie van alle soorten van personeel, reserveering van het subsidie-bedrag van 155.000 van 50.000 voor tooneelondernemingen van ae ambulan te tooneelkrachten, maatregelen te nemen opdat het technisch personeel der andere schouwburgen onder dezelfde voorwaarden zal werken als dat van den Stadsschouw burg. De interpellatie ontlokte uitvoerige discus sies. doch tenslotte kwam het voorstel niet in stemming. De voordracht van B en W. tot subsidie- verleening werd op voorstel van den heer Romxne zoodanig gewijzigd, dat de Kon. Ver. thans geen voorschot, maar een extra- subsidie van 50.000 zou ontvangen en dat daarentegen de twee jaarlijksche subsidies teruggebracht zouden worden lot 130." 00 per seizoen Dit voorstel werd aangenomen, zoodat de Kon. Ver. thans tot 1 Augustus a.s op den huldigen voet kan doorgaan. De be slissing over de vaste bespeling van den Stadsschouwburg na 1 Augustus werd aan gehouden, totdat dc Raad zal zijn ingelicht omtrent het resultaat van het werk der reorganisatie-commissie, die bestaat uit den wethouder voor de kunstzaken en o.a. drie leden, aangewezen door het personeel van het ontbonden gezelschap van het Amster damsch Tooneel. JAARVERGADERING VAN DE V.A.R.A. De afdeeling Haarlem van de Vara heeft haar jaarvergdex-ing gehouden onder voor zitterschap van den heer H. F. Oets. Bij de mededeelingen werd kond gedaan dat het bestuur in samenwerking met de af deeling Haarlem van het Iixstituut voor Ar beidersontwikkeling pogingen ln het werk stelt, om in afzienbaren lijd het nieuwe too- neelstuk van den bekenden schrijver A M. de Jong „Frank van Wezel's roemruchte ja ren" te Haarlem te doen opvoeren. De secretaris, ae heer M. H Grégoxre, deelde onder applaus van de vergadering bij 't jaarverslag mede. dat de afdeeling sinds de vorige jaarvergadering gegroeid was van 2500 'leden tot 4000. Het verslag werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Daarna werd het financieel verslag uit gebracht dat eveneens goedgekeurd werd. Bij de bestuursverkiezing werden bij en kele candidaatstelling gekozen tot voorzitter de beer H. F. Oets. tot secretaris de heer M. H. Gregoire, tot penningmeester de heer INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUlGERHUlS MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 16 TEL. 10756 APEX Kiop-veeg-Stofzuigers i 175. P. v. d. Ploeg, als technisch leider dc heer H. II. Suurmans en verder tot bestuursleden de heeren W. Nleland. P. de Vries. A. Kra mer en H. Klelnendorst. terwijl nog zitting hebben de heer A. A. Antorüsse en M. H. Grégoire, respectievelijk gedelegeerde voor H. B. B. en Federatie S.D.A.P. Door de leden zal. in den loop van de volgende maand aan de afdeeling een vlag worden aangeboden, vervaardigd door de kunstenaars H. de Ru en N. Schrier. Aan het bestuur werd opdracht gegeven voor deze gelegenheid een feestvergaderlng te beleggen, en pogingen in het werk te stellen om op dezen avond het Vara-orkest in Haarlem te doen optreden. ONDERWIJS. B. en W. stellen den raad voor over te gaan tot- benoeming van den heer R. Prosée tot definitief vakonderwijzer in het boekhouden en handelsrekcnen bij het openbaar lager onderwijs. UIT DE PERS. GAAT MILITAIRE VORMING VOOR BURGERLIJKE? In De Telegraaf lezen wij De minister van Onderwijs heeft een eigen aardige circulaire zijn departement doen ver laten. Eigenaardig, niet omdat hij het daarin opneemt voor Jongelui, die door met de be langen van het onderwijs strijdige beslissin gen van rectoren, en directeuren van cle on derwijsinrichtingen. waarop zij als leerling staan Ingeschreven, gedupeerd worden. Maar eigenaardig, omdat de minister in do bres springt voor jongelui, die gedupeerd worden, omdat hun directeuren weigerden hun maat schappelijk en studiebelang te offeren aan militaire oefeningen. Voor het volgen van het onderwijs bij het Instituut van Voor oefening. althans tot het deelnemen aan den verplichten afstandsmarsch. zullen rectoren en directeuren, aldus de minlsterieele be schikking. voortaan vrijaf hebben te geven. Ook dan. wanneer zij weten dat dit den sol daat-leerlingen waarschijnlijk een kostbaar jaar zal kosten, ook dan, wanneer zij besef fen, dat vrijaf geven in de toekomst- een meer of minder ernstige desorganisatie van 'net. onderwijs in de hoogste en alzoo belang rijkste klassen kan gaan beteekenen. Mili taire discipline eischt echter militairen voor rang. Men mocht tot dusver gewaand hebben, dat de school een eenheid vormde, dat. rust voor den goeden gang van het onderwijs ge- wenscht was. dat het verrichten van burger plichten althans der. tijd van afronding der algemeene ontwikkeling op de middelbare school zou kunnen afwachten, het blijkt al les op een misverstand te berusten. Kris-kras snijdt, de militaire wet door de gevoelige pe riode. waarin de persoonlijkheid van den jongen mensch bezig is zich te vormen, heen zonder zich om de schade, die zij aanricht, te bekommeren. En als er dan nog mannen, zijn. die een wakend oog houden op den groei en ontwikkeling van de hun toever trouwde leerlingen, die de gedachte aan re- cruten les te geven den kop in willen druk ken. dan vinden zij thans een ministerieel veto tegenover zich. dat hen als leiders der schoollnrichtlng voor een oogenblik kort en goed aan den dijk zet. Dat. ls de dictatuur van defensie over onderwijs in den jare 1931! En dat, heet: voorkomen dat- Jongelui gedu peerd worden INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. is weer in aantocht! U kentdeze boosaordigeziekteen weet, welke gevaarlijke gevolgen zii voor llw gezondheid mei zich kon brengen. Voorkomt dit, en gebruikt regelmatig IK ï>A!*JILL£3i welke mond en keel tegen besmetting behoeden. W1 apotheker» en AGENDA Schouwburg Jansweg: Ver. Schouwspelers. „Dc Vrouwe van Shenstone", 8.15 uur. Stadsschouwburg: Lighalui:voering. Gebouw Bloemhof: Bal Masqué „Door In spanning Uitspanning9 uur nam. Gebouw „Tivoll": Bal-Masqué van dans- ieeraar J. B. Bongers. 8 uur. Kleine Houtstraat 106: Bal-Masqué Deut sche Ges. Vereln, 8.30 uur. Palace: „De detective van den keizer". Tooneel Leon Rogée (musical imitator), 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Zwervers" en „Het ge heim van de rotsen". Tooneel: Les soeurs Serierse (spiegeldans), 2.30 en 8.15 uur. Rembrand:t Theater: „lm Westen nichts Neues", 2.30, 6.45 en 9.15 uur. ZONDAG 22 FEBRUARI. Stadsschouwburg: Kon. Ver. Hett NederL Tooneel. „En tenslotte8 uur. Schouwburg Jansweg: Cabaret „De Witte Raaf". 8.15 uur. Gebouw „Caecllla". Vrij den kersver. Dageraad". Cursusvergadering. 10.30 uur v.m. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 23 FEBRUARI. Schouwburg Jansweg: Cabaret „De Witte Raaf". 8.15 uur. Stadsschouwburg: Ensemble „Theater" met „De valsche Madonna", 8 uur. Gem. Concertzaal: Uitvoering Don Ko- zakkenkoor, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Rembrandt Theater: Matinee 2-30 uur. Teyler's Museum. Spaame 16 Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. toegang vrij. Heemstede: Hotel Van ReeJaarver gadering Vereeniging voor Wijkverpleging, 4.30 uur. INGEZONDEN MED! DEEL'NGEN a 60 Ct». per regel. CONTANT OF TERMIJNBETALING zonder renle of andere kosten Karpetten. Gordijnen. Bedstellen. enz. Balatum i f 1.09 per el MEUBELFABRIEK A. F, DE BOER Haarlem Koninginneweg 18 (filiaal) geen winkel Prima kwaliteit. Buitengewoon lage prijzen

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5