PUROL mEa Abdijsiroop CARELS' BITTERKOEKJES: LETTEREN EN KUNST Stop vlug dien GRIEPaanval Hef Genootschap van den Octopus. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAC 21 FEBRUARI 1931 DERDE BLAD „KUNST AAN HET VOLK". .beter dan vroeger". Het stramien moge aanvankelijk wat zon derling geconstrueerd lijkenhet weefsel wat er op gespannen werd is van een sombe re. gloeiende pracht, het vertoont een reeks tafereelen, die met purper en brandend rood geschilderd lijken in een stemming van wanhoop en tranen. Evenals achter andere Pirandello's staat achter deze tragedie het groote vraagteekeu van den twijfel en de eenige zekerheid die overblijft, is de zeker heid van de vrouw die met een „beter dan vroeger" het huis der ellende verlaat, vol komen eenzaam, doch gelouterd en sterk. Achter zich laat zij den man die haar na haar dolende leven dat 13 jaar duurde, weer tot zich nam, voor zijn dochter als zijn tweede vrouw, omdat de eerste vrouw in de oogen van het kind gestorven was in de armen van de huishoudster. Deze leugen en de haat van het kind, dat de doode moeder verafgood en de nieuwe haat, zijn het alsem van dit stuk. En naast deze drie menschen, de chirurg, de vrouw die voor haar kind stiefmoeder moet zijn. en het kind, dat leeft voor een idool en haar haat voor de indringster in wie zij haar moeder niet vermoed, staat de liguur van „den gek", den egoïst, die in zijn oppersten waan het oneindige leed van de vertrapte vrouw voor wanhopige liefde voor zijn poovere persoon verslijt. In drie bedrijven, waarvan vooral het twee de, waarin de vrouw wederom teruggekeerd is in de woning die zij 13 jaar geleden ver liet, en het derde, dat der ontknooping. waar in zij de dochter in uitersten zielenood toe schreeuwt dat zij zelf de aangebedene doode moeder is, bijzonder knap geschreven zijn, wikkelt Pirandello het gegeven voor zijn toe hoorders af. De dialogen zijn onnavolgbaar knap ge- Schreven, zij ademen de sfeer van wanhoop, machteloosheid, twist, razernij, haat en on stilbaar verlangen naar rust en geluk. Ruim een maand geleden heeft de heer J. B. Schuil de Amsterdamsche vertooning van deze Pirandello besproken; ik kan nu dus kort zijn. Charlotte Kohier, die door de gekunsteld heid van het introduceerende eerste bedrijf aanvankelijk als het ware tot gekunsteld en cerebraal spel gedwongen werd, ontplooide in het tweede bedrijf heel den natuurlijken rijk dom van haar talent. Ook Paul Huf, die als de wetenschappelijk sterke, maar moreel verdoolde zoeker, de scherven van het geluk in elkander tracht te passen tot een gladde, ronde bokaal, waaraan noch zijn vrouw, noch zijn dochter zich verwonden kan. toonde zich pas in het tweede en derde bedrijf in de volle kracht van zijn bijna wetenschappelijk be rekend spel. Cruys Voorbergh, als .,de gek", de volkomen stuurlooze, de man, die in de draaikolk van zijn ego-centrisch waan-leven ten onder gaat, was van top tot teen en in iedere zenuw een wezen dat in de vreemde galerij van Piran dello's geestesleven thuis hoort. Een wonder lijk-mooie creatie. Willy Haak, als het kind, dat met niets ontzienden haat, verblind door het schijnsel van Heiligheid van de dood ge waande moeder, het werk van de wraak ten uitvoer zal brengen, leek omstraald door het mystieke licht van het noodlot en gaf Char lotte Kohier in het laatste bedrijf zeer knap tegenspel. De eenige „normale" figuur in deze familie van geestelijk ge martelden, tante Ernestine, werd met veel liefde en veel meer dan bevredigend, door Anna Sablairolles ge speeld. De overige rollen waren in handen van Marie Faa-:sen, als Bert-ha, de ir igeerende huishoudster, die lofwaardig sobei' gespeeld ingezonden mededeelingen a 60 Cts. per regel. Gesprongen Handen Schrale Lippen Ruwe Huid ■fiei ve/vzatJd -en g&neesi doos 30 en 60. Tube 80 cl Bij Apolh en drogisten Nelly werd, de heer Marie van Warmelo, Oosthout en Relnoud v. d. HiLst. Het was een zeer schoone avond. „Kunst aan het Volk" heeft door het arran- geeren van de vertooning van deze Piran dello een eultureelen arbeid verricht. L. A. TOONEELWEDSTRIJD LITTERIS SACRUM TE LEIDEN. de derde prijs AAN ..jacob van lennep". De uitslag van den tooneelwedstrijd, uitge schreven door de Koninklijke Vereeniging Litteris Sacrum te Leiden is voor de afdee- ling tooneeLspelen en drama's: lste prijs Verg. zilveren medaille en 300 guldenPieter Nieuwland te Amster dam met De Rechte Lijn van J. Fabri- cius; 2de prijs; Verg. Zilverlen medaille en 200 gulden: Ado te 's-Gravenhage met Een zaam van J. Fabricius: 3de prijs: zilveren medaille en 100 gulden: Jacob van Lenncp te Haarlem met De Kleine Apostel van Jhr. A. W. G. van Riemsdijk. Eereprijs voor beste uitspraak: zilveren medaille van H.M. de Koningin: Ado. Prijs voor samenspel, zilveren medaille: Pieter Nieuwland. Prijs voor regie, bronzen medaille: Pieter Nieuwland. Persoonlijke prijs voor Dame (hoofdrol): mevrouw Freddy LeveringtonCohen van Pieter Nieuw land in de rol van Dolly in De Rechte Lijn. Persoonlijke prijs voor heer (hoofdrol): de *eer Feiko Boers ma van Pieter Nieuw land in de rol van Wilko de Hond In De Rechte Lijn. Persoonlijke prijs voor Dame (bijrol): mevrouw Dit. Tuninga van Jacob van Lennep in de rol van Koos in De Kleine Apostel. Persoonlijke prijs voor heer (bijrol), de heer C. W. J. Natzijl van Ado in de rol van Verschoor in Eenzaam. De voorzitter der jury, de heer Adriaan van der Korst, deelde voor den aanvang der prijsuïtdeeling mede, dat de jury den eersten prijs niet zou hebben toegekend, wanneer de bepalingen van den wedstrijd haar daartoe het recht hadden gegeven. Heden avond wordt de uitslag bekend van de af deeling blijspelen, waarin o.a. Cremer en Haarlem's Tooneel hebben meegedongen. STADSNIEUWS DON-KOZAKKEN KOOR. concert in het gemeente concert gebouw. Het Don-Kozakken Koor onder leiding van Serge Jaroff, dat een tournee door Nederland maakt, zal Maandag 23 dezer in het Ge meente Concertgebouw optreden. DRANKBESTRIJDING. De afdeeling Haarlem van den Jongelie den Christen Geheel Onthouders Bond or ganiseert heden. Zaterdagavond 21 Febr. in het Noorder Wijkgebouw een propaganda- avond, ter herdenking van h.et 2-jarig be staan der afdeeling. Als spreker zal optreden Frits Sieverts. uit Amsterdam, oud-Bondsvoorzitter van den J. C. G. O. B. De Mondaccordeonvereeniging „Door studie vooruit", onderaf deeling van de C. J. M. V., „Christophilus" uit Haarlem-Noord) verleent medewerking, verder wordt de avond gevuld het declamatie enz. Ook eenige hableaux worden uitgevoerd. JONGEREN VREDESACTIE. Op Maandag 23 Februari belegt de Jonge ren Vredes Actie afdeeling Kennemerland in gebouw Caecilia een openbare avond, waar de heer H. van Wijk spreekt over „Duitsch- land's Nood, Holland's Schuld en het drei gende Oorlogsgevaar". De afd. West-Duitschland van de Deutsche Friedengesellschaft heeft den heer Van Wijk onlangs uitgenoodigd op verschillende plaatsen in Westfalen en het Rijnland een serie lezingen te houden. Maandagavond a.s. zal hij verslag doen van zijn ervaringen bij de Duitsche mijn- en fabrieksarbeiders. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. te P de" HET BOUWEN VAN WINKELS AAN DEN WAGENWEG. een beroep op den raad. In een adres aan den raad komt B. W. Lin deboom, bouwkundige en makelaar, alhier, opgrond van het bepaalde bij artikel 5. 4, der Woningwet, juncto art- 134 der Bouwverorde ning dezer gemeente, in beroep tegen de be slissing van B. en W. d.d. 29 November 1930, waarbij hem op grond van art. 34, 1 van voor noemde verordening vergunning is geweigerd tot het bouwen van twee woon- en winkel huizen aan den Wagenweg en de Einden- hout-traat, op het terrein kadastraal bekend gemeente Haarlem II. sectie S No. 64. De gronden, waarop deze weigering steunt luiden als volgt: .Dat het uiterlijk van de ontworpen percee- len, zoomede de daaraan te geven bestem ming van winkels zoodanig zijn, dat zij in verband met de omgeving van den Wagen weg. waar verzoeker bedoelde perceelen wenscht te bouwen, en op zichzelf, uit een oogpunt van welstand aanst-oot zouden geven en het karakter dier omgeving zouden scha den". Alvoren B. en W. vorenbedoelde beslis sing namen, hebben zij omtrent het ingedien de bouwplan het advies ingewonnen van de voor deze gemeente ingestelde Schoonheids commissie. Het door die commissie onder dagteekening van 12 November 1930 uitge bracht advies hebben B. en W. voor de raads leden ter inzage gelegd. Blijkens dat advies is de Schoonheidscommissie van oordeel, dat een winkel ter plaatse ongewenscht is. en dat het ontworpen plan ook wat de architectuur betreft, niet voor goedkeuring vatbaar is. B. en W. hebben zich zoowel wat betreft „de bestemming" van het ontworpen gebouw, als wat betreft ..de architectuur" vereenigd met het advies van genoemde commissie. Het door apellant tot den Raad gericht be roepschrift- heeft aan B. en W. geen aanlei ding gegeven hun standpunt ten opzichte van het bouwplan te wUzlgen. Zij stellen den raad in overeenstemming met het advies der commissie van bijstand in het beheer der openbare werken voor het ingesteld beroep te verwerpen. Aangezien appellant in zijn beroepschrift verwijst naar een vorig door hem ingediend bouwplan, waarop zoowel door B. en W. als in beroep door den Raad afwijzend werd beschikt, achten B. en W. het niet on dienstig den raad omtrent het verloop dier aangelegenheid nader in te lichten. B. W. Lindeboom heeft aan H. M. de Koningin ver nietiging gevraagd van het besluit dd. 27 Maart 1929, waarbij zijn beroep tegen het be sluit van B. en W. d.d. 15 Februari 1929, tot weigering van de vergunning voor het bouwen van twee woon- en winkelhuizen werd ver worpen. Mogelijk als gevolg van het verzoek om ver nietiging van het voormeld bestfluit van 27 Maart 1929. is bij Koninklijk Besluit van 22 Juli 1930 vernietigd wegens strijd met de wet. artikel 15bis van de Bouwverordening der gemeente Heemstede. De Kroon deed dus geen uitspraak over het standpunt van den Haarlemschen Raad om trent de wenschelijkheid van het verwezen lijken van het door Lindeboom ingediend bouwplan, doch de verordening waarop die bepaling steunde werd wegens „strijd met de wet" vernietigd. Daarna heeft B. W. Lindeboom onder dag teekening van 8 November 1930 aan B. en W. een nieuwe aanvrage, overeenkomstig art. 124 der Bouwverordening dezer gemeente, inge diend. Deze aanvrage moesten B. en W. ge heel behandelen naar de regeling in laatst genoemde verordening benaald. hetgeen dan ook is geschied. Hoe appellant in zijn beroep schrift danook kan betoogen „dat op deze wijze de waarborg in de Koninklijke Beslis sing gelegen, ingevolge de Woningwet, geheel illusoir wordt gemaakt" is B, en W. niet dui delijk. DE VERBREEDING DER KAMPERLAAN. ONTEIGENING VAN GRONDEN. Bij Koninklijk besluit van 14 Mei 1930 is goedgekeurd het besluit van uwen Raad van 19 Februari 1930 No. 30 tot onteigening ten name van de gemeente Haarlem in het be lang van de volkshuisvesting van de percee len kadastraal bekend gemeente Haarlem sectie K nrs. 622, 2151 ged., 2335 (gelegen na bij de Kamperlaan) en van de perceelen sectie K nrs. 539, 2066 ged. en 2065 (gelegen aan den Kleinen Houtweg.) Van genoemde perceelen is intusschen aan de gemeente in eigendom overgegaan het ge deelte van sectie K no. 2066, ter grootte van pl.m. 43 M2. Het laat zich aanzien, dat de overige per ceelen niet bij minnelijke overeenkomst zul len kunnen worden verkregen, zoodat de be trokken eigenaren zullen moeten worden ge dagvaard voor de arrondissements-rechtbank ten einde de onteigening van hunne eigen dommen te hooren uitspreken en het bedrag van de schadeloosstelling te hooren bepalen. Li verband daarmede is het gewenscht. dat de Raad bepaalt, dat de gemeente zoo noodig een rechtsvordering zal instellen. DE SCHOOL IN DE KONINGSTRAAT. Het bestuur der Mariascholen wenscht ten behoeve van zijn bijzondere school aan de Koningstraat 20, over te gaan tot den bouw: le. van een gymnastieklokaal op het aange kochte terrein naast de bestaande school; 2e. tot uitbreiding van de gymnastiektoestellen. 3e. tot aanschaffing van een schoollessenaar. De kosten zuilen totaal bedragen: pl.m. f 29000. B. en W. stellen den raad voor daartoe medewerking te verleenen. BOUWTERREIN. B. en W. stellen den raad voor te verkoo- pen: aan C. P. Laan 620 M2. grond aan de Pe- gasusstraat (tegen f 14 per M2.) om daarop 5 woonhuizen te bouwen. Aan H. W. Robin 205 M2. grond aan de Perseusstraat (tegen f 15.50 per M2.) om daarop 2 woonhuizen te bouwen. Aan M. J. Henneman en J. v. d. Veen 463 M2. grond aan de Rechthuisstraat (tegen f 15 per M2.) om daarop 4 woonhuizen te bou wen. Aan N. Vooges 549 M2. grond aan de Obls- straat (tegen f 14 per M2.) om daarop 4 woon huizen te bouwen. Aan de N.V. „Lebeemo" 492 M2. grond aan de Wilgenstraat (tegen f 13.5 per M2.) om daarop 5 woningen en een winkelhuis te bouwen. COMMISSIëN TOT WERING VAN SCHOOLVERZUIM. De leden der vijf commission tot wering van schoolverzuim treden met ingang van 1 Maart as. periodiek af; de aftredenden zijn evenwel opnieuw benoembaar. Voorts is in de Commissie E tot wering van schoolverzuim een vacature ontstaan door het uittreden van den heer J. Zuidweg. Onder overlegging van de door genoemde Commissiën aan B. en W. ingezonden brie ven, houdende opgaaf van personen, die voor eene benoeming tot lid van zoodanige commissie in aanmerking zouden kunnen worden gebracht, verzoeken B. en W. den raad in de opengevallen plaatsen te voorzien door eene keuze uit gemelde aanbevelingen. PERSONEEL BINNENBEURTV AART- BEDRIJF. Heden Zaterdagavond as. zal in de Cen trale op initiatief van de afd. Haarlem van den Centralen Bond van Transportrbelders, een vergdering plaats hebben van personeel werkzaam in het Bmnembeurtvaartbedrijf. De heer B. Smeding, te Amsterdam, zal verslag uitbrengen van de besprekingen met de Wexkgeversvereenigingen. ONTSLAG GEVRAAGD. Wegens zijn benoeming tot leeraar ln de Duitsche Taal, Letterkunde en Handelscor respondentie aan de Gemeentel. Handels HB.S. te Groningen, heeft A. Kingma ver zocht hem eervol ontslag te willen verleenen als onderwijzer aan de OL.S No. 42 te Haar lem, zulks ingaande den 14den April 1931. SCHOOLGELDEN. B. en W. bieden den raad ter vaststelling aan het kohier der schoolgelden voor het Openbaar Vervolgonderwijs, het Openbaar Buitengewoon en Voorbereidend Lager On derwijs en het Bijzonder Buitengewoon La ger Onderwijs, cursusjaar 1930-1931 met een opbrengst van f 3.614.40. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Griep is eea ilcktetoeitand. die door Abdijsiroop op een bijzondere wljxe wordt bestreden. Abdijsiroop houdt de ontwikke ling en het verder razen van een flncp-aaovai tegen, ooor de taaie sl(|m bezwangerd met ziektekiemen - uit te dri|ven Abdijsiroop kalmeert het hoesten, verzacht de plekken, die ruw es rauw zijn in Uw keel. en Uw gestel ondervindt den gunstigeo invloed. Onovertroffen bi) Hoest Griep - Bronchitis Asthma. .„Voor de Borst Alom verkrijgbaar. Prijs PI. 1.50. Pl. 275. PI. 4.30 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 cl.). Dan bespoedigl Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP BONBONS (tololJc AMijiiroo») DE PRUIM. OF: DE ..AFWIJZENDE BESPUWING*. Wij waarschuwen: het eerste opschrift ia eenlgszins misleidend, althans verwarrend. Want deze pruim heeft niets te maken met de pruimen, die een zekere Jantje eens zag hangen aan een volgeladen boom en die „ala eieren zoo groot" waren. Er zijn tweeërlei pruimen. Wie van Dale opslaat vindt daarin twee beteekenlssen voor het woord pruim aangegeven, n.l. Ie.: vrucht van den pruimeboom en 2e.; „een weinig tabak om op te kauwen of te zui gen". Het sap van de eerste pruim wordt ge- savoureerd en vindt zijn weg naar de maag; dat van de tweede neemt een tegenoverge stelde richting en wordt in tijd en wijle in den vorm van een bruinen straal tusschen de op elkaar geklemde tanden op soms zeer vir tuose wijze weggespoten. Pruimen (de vruchten) tenminste dó pitten er van zou men gevoegelijk als werptuig en wapen kunnen gebruiken, maar dat ook de tweede soort pruim als middel kan worden gebezigd om hostiliteit te uiten, vernamen wij voor het eerst Vrijdag in de zitting van den Politierechter. Het was te Koog aan de Zaan gebeurd. Er was daar wat hommeles op een werkt een dertigtal arbeiders trachtte om de een of andere reden aan andere arbeiders het arbeiden onmogelijk te maken. Men trachtte een kar te ..kiepen", die niet geklept mocht worden en deed andere tegenwerkende dingen. De Politierechter sprak van terro- riseeren. Enfin, het was bij deze gelegenheid, ln het begin van dit Jaar, dat een los werkman een collega met een pruim van de tweede soort gooide en wel in rijn hals. Toen de getroffene, even later, bij een getuige in deze zaak, op een divan werd gevlijd en zijn kleeding bij den hals voor onderzoek los werd gemaakt, viel er tabak tusschen zijn goed vandaan op den grond. Hij voelde zich door dezen worp beleedigd evenals door het feit dat de pruim- werper hem ook nog bespuwd had. De verdachte in deze zaak gaf niet alles toe, wat hem aangewreven werd. Hij ont kende, met een tabakspruim gegooid te heb ben, maar hij erkende, dat hij ..afwijzend gespuwd" had, „zóóen hij gaf een (na tuurlijk niet geheel aanschouwelijke) voor stelling. Blijkbaar Is hij de meening toege daan. dat er ook een „aanlokkend"' spuwen, bestaat. Het O. M. vond dat de verdachte een der arbeiders, die op last van hun baas werk verrichtten, op een „misselijke" manier had beleedigd. Dit was inderdaad het Juiste woord op de juiste plaats. De man. wiens afwijzende beschikking ook bij den Politierechter in 't geheel niet in den smaak viel, kreeg 3 dagen gevangenisstraf. Hij had nog, toen hij zag dat er toch niets meer aan te doen was een boete gevraagd, maar tegenover dit verzoek stond dc Politie rechter nu eens „afwijzend". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cu. per regel. UIT SICILIAANSCHE AMANDELEN BEREID 20 CTS. PER ONS FEUILLETON. Uit het Engelsch van FERGUS HUME. (Nadruk verboden.) 17) „Margeret, wat zou een moeder haar zoon niet vergeven? Maar je zei zoo juist, dat Dick weggeloopen was, waarom deed hij dat?" „Omdat hij verva'schingen had gepleegd een groot bedrag", antwoordde Margeret haastig, blij dat Perris niet kon zien hoe zij bloosde. „Het scheelde een haar of hij was gearresteerd. Zijn chef was niet gemakke lijk. Maar hij beloofde ons. dat hij hem niet zou laten vervolgen, als wij bereid waren om het geld met. een belangrijke rente terug te betalen. Moeder verkocht al haar effecten en juweelen om Dick uit de gevangenis te hou den en wat zij nog over had. gaf zij hem om in de koloniën een nieuw leven te beginnen". „Hij is dus niet weggeloopen", merkte Per- ri5 °P- „Jawel", antwoordde Margeret. „Toen h'.j hoorde, dat dc directeur van alles op de hoogte was. is hij naar Parijs gegaan. Moeder schreef Dick, dat er geen gevaar meer was. Een paar weken daarna kwam hij terug om een week later naar Melbourne te trekken met de rest van Moeder's bszit. Alles heeft hij meegenomen, alles. Al wat er voor ons over bleef was een inkomen van 50 pond per jaar en daarmee en met dat, wat ik met mijn muzieklessen verdien, hebben wij ons sedert dien door het leven geslagen". „Heeft je broer wel eens iets van zich lawcn. hooren?" „Tweemaal en beide malen vroeg hij om geld". „Wist Je niet, dat hij zou terugkomen?" Jawel, een paar dagen geleden schreef hij, dat hij in Engeland was en dat hij plan had ons te komen bezoeken. De advocaat, die moeders eigendommen beheert, heeft hem ons adres opgegeven. Ik had graag gezien, dat moeder geweigerd had tc ontvangen, maar zij heeft zich niet aan mij gestoord en hem geschreven, dat hij welkom was. Daarom was ik de laatste dagen zoo verdrietig. Maar kan ik het helpen", barstte zij plotseling uit. „Dick heeft ons geruïneerd. Altijd was hij een ondankbare, lichtzinnige egoist. En nu hij weer thuis is, heeft moeder hem alles vergeven en houdt zij weer net zooveel van hem als vroeger, terwijl zij zich om mij, die zich voor haar heeft moeten opofferen, niet bekommert. O, het kan mij woedend maken!" „Het is hard erg hard", gaf Perris toe. „Ik zal je over een paar dagen zeggen wat mij het beste lijkt". „Zeg het mij nu, Michaël", drong zij smee- kend aan. ..Neen nu niet. Heeft je broer om geld ge vraagd?" .Neen. nog niet. Maar ik ken hem veel te goed om niet te weten, dat het niet lang meer zal duren". „En je zei zooeven dat hij het heel royaal scheen te hebben." „Naar zijn uiterlijk te oordeelen. ja. Maar h ijis vreeselijk Ijdel. Hij draagt de duurste kleeren die hij maar kan krijgen. Had die advocaat hem ons adres maar niet gegeven! Ik weet zeker, dat hij ons nóg meer ellende zal bezorgen". „Waarachtig niet", verklaarde Perris vol vuur. „Ik ben er nu om jullie tegen hem tc beschermen. Je moeder laat zich natuurlijk heclemaal leiden door haar blinde liefde voor hem, en daarom is het voor eigen bestwil noodig. dat zij tegen hem in bescherming wordt genomen. Dat zul je met mij eens zijn, nietwaar?" „Natuurlijk! Moeder is in staat om Dick haar hoofd af te staan, als hij daarom vroeg". .X>e verloren zoon krijgt van zijn moeder alles gedaan! Maar verlaat je op mij- Mar garet In de eerste plaats moet ik kennis met hem maken, daarna zullen we wel verder zien". Zij knikte. Wij komen juist op tijd voor het avondeten", zei zij, toen zij weer bij het huis waren. Arm in arm gingen zij het tuintje ln. Zij wist, dat hoe slechter iemand was, des te meer medelijden Perris met hem of haar had en ofschoon hij daarvan niets gezegd had, voelde zij, dat hij eerder met haar broer be gaan was dan dat hij minachting voor hem koesterde. „Ik ben blij, Michaël, dat je gekomen bent", begroette Mevrouw Drum hem verheugd. ..Ik heb een verrassing voor je, ofschoon Marga ret je daarvan al wel verteld zal hebben". Perris drukte haar hartelijk de hand. ,.En de verrassing", vroeg hij glimlachend. „Daar!" antwoordde Mevrouw Drum vroo- lijk, terwijl zij op een jongeman wees. die er net zoo zwak en tenger uitzag als zijzelf - „Mijn zoon Richard, oftewel Dick". stelde Mevrouw Drum voor. ..Voor u altijd Dick. meneer Perris." zei Richard glimlachend, „maar ik za! u nog niet bij den naam noemen voor wij elkaar beter hebben leeren kennen". ,.U kunt mij noemen zooals u wilt", ant woordde Perris rustig, terwijl hij hem een hand gaf. Margaret keek haar broer een oogenblik met een verdriettgen blik aan en verliet toen de kamer. „En ben je blij weer thuis te zijn, Dick?" vroeg Perris een beetje aarzelend. Ilij vroeg zich af waarom Richard hem zoo onderzoe kend aanzag. Mevrouw Drum klapte in de handen van plezier. „Prachtig, prachtig. Precies alsof Jullie el kaar al jaren kennen. Je ziet Dick, hoe harte lijk wij je hier verwelkomen." „Schat van een moeder!" Richard kuste haar onstuimig op beide wangen. „Of ik blij ben weer thuis te zijn?" wendde hij zich tot Perris. .Natuurlijk. Zoudt u niet blij zijn om weer thuis te zijn als u zóó een moeder had?" „Dick, Dick, je doet mij blozen." lachte Me vrouw Drum. en zich tot Perris wendend, ging zij trotich voort: „Nu Michaël, is mijn zoon geen knappe jongen?" „Nu is het mijn beurt om te blozen", riep Dick lachend uit. Perris leunde achterover in zijn stoel en bestudeerde Margeret's broer, die als het ware uit de lucht was komen vallen, langen tijd aandachtig. Het viel hem op dat Dick werkelijk bijzon der knap was van uiterlijk. Hij had een blan ke gelaaskleur, een ovaal, gladgeschoren ge zicht en min of meer melancholieke cogen. Zijn krullend haar was bruin en lang, terwijl zijn kleine voeten opvallend goed-gevormd waren. Perris kon zich levendig indenken, dat Mevrouw Drum trotSCh op zóó'n zoon was. ofschoon de uitdrukking in zijn oogen, die rusteloos door de kamer dwaalden als iemand tot hom sprak, hem slechts matig beviel. .Hij is in den grond van zijn hart niet slecht, maar slap, dus een willig werktuig in de handen van anderen," dacht Perris. „Ik vraag mij af. waarom hij hier blijft, terwijl hij toch weet, dat bij zijn moeder niets te halen is. Bah. wat een lucht!" Mevrouw Drum zag hem plotseling heftig snuiven or was een doordringende geur ln de kamer, die anders nooit te bespeuren viel. Hij scheen van Dick afkomstig te zijn. „Wat is cr MloEael?" vroeg rij, terwijl zij Perris met haar grooten Spaanschcn waaier op den arm tikte. ,,'t Is hier een beeje benauwd," antwoordde hij. terwijl hij het raam hooger opschoof. „U hebt er toch geen bezwaar tegen. Mevrouw Drum, dat er oen beetje frlssche lucht ln de -kamer komt? Er hangt hier een sterke geur. Ik heb nog nooit opgemerkt dat u dat soort parfum gebruikt." I k gebruik dat parfum", zei Dick haastig. „Hebt u die lucht nooit eerder geroken?" „Neen," verklaarde Perris, terwijl hij den sterken geur nog eens goed opsnoof. „Nog nooit. En u, Mevrouw Drum?" „Ik ook niet. maar ik vind het een heerlijke lucht", antwoordde Mevrouw Drum. „Zooiest bijzonders, hè? Ik heb Dick al gevraagd om mij een fle(ch mee te brengen, maar hij zegt, dat dat niet gaat." „Dat parfum komt uit Cuba", legde Dick uit. „Een kennis van mij heeft mij een flesch cadeau gegeven. Het is een zeldzaam soort reukwater; de eenige die het recept kent, is een negerin uit Cuba. De flesch ls ln mijn. koffer gebroken, zoodat alles over mijn klee ren is geloopen. Maar als lk ooit nog eens hetzelfde parfum kan bemachtigen, dan is het voor moeder." Perris keek onwillekeurig naar Dick's klee ren, die nieuw en naar de laatste Londensche mode waren. ..U bent al eenlgen tijd in Engeland?" vroeg hij. ..Neen. zeker niet", antwoordde Dick. „Ik ben pas oen week terug en dadelijk na mijn aankomst heb ik geprobeerd moeder's tegen woordig adres te weten te komen. Ik kom uit Zuid-Amerika," voegde hij er aan toe. Perris knikte. „Je hebt dus na je aankomst nieuwe kleeren gekocht en die in den koffer gepakt waarin die parfumflesch gebroken is? Je kleeren zien er tenminste niet uit of je ze uit Zuid-Amerika hebt meegebracht." (Wordt vervolgd)., j

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 9