Haarlem op den wedstrijd van Litteris Sacrum. BUITENLAND. De hulpverleening aan Oost-Duitschland. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 175.— Na de Wasch HET TOONEEL'. HAARLEM'S DACBLAD MAANDAG 23 FEBRUARI 1931 TWEEDE BLAD Treviranus' exposé. Gevechten tusschen Nazi's en Communisten. De aanslag op Achmed Zogoe. Duitschland. Rijksminister Treviranus over de „Osthilfe". BERLIJN, 22 Febr. (V.D.) Hedenmorgen heeft de Rijksminister voor de voedselvoor ziening Treviranus voor den Berlijnschen radio-zender een rede gehouden over de steuniverleening aan den landbouw in Oost- Duitschland. Treviranus zeide o.a., dat de Rijksregeering als basis had genomen de Paaschboodschap van den Rijkapresident. maar door de inmiddels gevolgde nieuwe Rijksdagverkiezingen had men de desbe treffende voorstellen later in behandeling kunnen nemen dan men oorspronkelijk hoopte. De buitenlandsche bank- en credietinstel- lingen vooral dachten daaruit te moeten af leiden, dat de plannen waren opgegeven. De Ryksregeering had toen echter een nieuw ontwerp uitgereikt, dat binnen eenige we ken bij den Rijksdag en den Rijksraad in be handeling zal worden gebracht. De nieuwe wet voorziet voor een bepaald gedeelte in het verleenen van beperkten steun, zooals dat ook in Oost-Pruissen geschiedt. Boven dien zal de regeering in de periode 1932-1939 een bedrag van minstens 20 millioen mark beschikbaar stellen om de ergste nood te lenigen. Voorts zal de schuldenlast, waar onder vele landbouwbedrijven in het Oosten gebukt gaan en waardoor hun voortbestaan zelfs ernstig gevaar loopt, verlicht worden, doordat een speciale regeling ten aanzien van de hypotheken zal worden getroffen. Treviranus besprak verder de critiek, die reeds thans op het nieuwe plan wordt uit geoefend. Deze hield voornamelijk in, dat de debiteuren niet het volle recht kregen om over het lot hunner schuldeischers te be schikken. Men dient hierbij echter te beden ken, aldus minister Treviranus, dat het Rijk ook de belangen der schuldeischers heeft te verdedigen. Massa-demonstratie van den Reichsbanner. BERLIJN. 22 Febr. (VJD.l Heden hield de republikeinsche organisatie Reichsbanner Schwarz-Rot-Gold de groote, reeds geruimen tijd van te voren aangekondigde demon stratie in de Lustgarten. Tegen drie uur ar riveerden de troepen uit verschillende dee- len van de stad in militanre marschformatie en gekleed in uniform bij de Lustgarten, waar een groote politiemacht er zorg voor droeg, dat geen ongewenschte elementen zich tusschen de betoogers konden mengen. Nadat zich een enorme menschenmenigte voor het slot had verzameld, hield de voorzit ter van den Rechsbanner een rede. waarin hij het had over de taak. die de organisatie ter verdediging van re Republiek had te vervul len. In de laatste maanden waren 160.000 man nieuwe troepen opgeleid. Wanneer zulks noodig zou zijn zou men bij een eerste oproep in 32 districten de Reichsbanner-afdeelingen gereed vinden om op te marcheeren. Dit was geen soldaatje spelen, maar het was bittere noodzaak, want- de toestand was nog steeds zoo, dat elk geweld tegen de Republiek ge vaarlijk zou kunnen worden. Bloedige botsingen te Stuttgart. STUTTGART, 22 Febr. (VX>.) In den afgeloopen nacht ontstond in de omgeving van de Hauptstaetterstrasse en de Weissen- burgstrasse te Stuttgart een ernstige vecht partij tusschen leden van de republikein sche organisatie Reichsbanner en nazi's. Aan beide zijden werden personen door messte ken en steenworpen gewond, terwijl op de plaats van de vechtpartij tevens eenige re volvers werden gevonden. Negen gewonden werden naar het ziekenhuis overgebracht. Eén hunner bleek levensgevaarlijk te zijn gewond. Botsing te Berlijn BERLIJN. 22 Febr. (V. D.i Hedenmiddag ontstond een vechtpartij in de Senlorstrasse te Berlijn tusschen een groep Nazi's, die te- terugkeerden van de begrafenis van 'n partij genoot en een groep communisten, die zij ont moetten. Er ontstond een vechtpartij, waarbij een Nazi door een messteek in den rug ernstig gewond werd, zoodat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Aangezien de com munisten in de meerderheid waren, moesten de Nazi's onder politiebegeleide naar hun woningen worden gebracht. De politie moest herhaaldelijk van haar gummiknuppels ge bruik maken. In den loop van den dag ont stonden nieuwe botsingen, nu tusschen Nazi's en de politie. Toen een optocht van na ionaal- socialisten onderbroken moest worden om een tram te laten passeeren, wilde een Nazi de ruit van het voorbaicon van den tramwagen in slaan. Hij werd gearresteerd, onder verzet van zijn partij genooten. Naderhand moest de politie nogmaals hardhandig optreden tegen Nazi's, die de verboden uitrusting der naiionaal-socialistische stormtroepen droegen. Oostenrijk. De aanslag op koning Achmed Zogoe. WEENEN. 21 Febr. (VXO Op grond van het voorloopig onderzoek inzake den aanslag op den Koning van Albanië. Achmed Zogoe deelt cie poiitie mede. dat de beide da ders in 1893 geboren werden. Een hunner is officier der gendarmerie geweest en heet Gjeloshi. Hij woont reeds verscheidene jaren jn. Weenen. De ander is een Albaneesch ka pitein, Aziz Cami genaamd. Tijdens het voor loopig verhoor verklaarden zij, dat zij den Koning hadden willen dooden daar zij hem beschouwden als een verrader van het Aiba- neesche volk die schuldig is aan de ineen storting van zijn hand. Gjeloshi verklaart, dat hij de daad heeft volvoerd zonder een voorafgaande afspraak te hebben gemaakt met Aziz Garni. Laatstgenoemde echter be weert, dat de aanslag op 19 Februari be raamd werd in het opera café, waar hij met Gjiloshi een samenkomst had. Toen zij den daarop volgenden dag bij de opera den wagen des konings zagen staan, besloten zij de daad direct uit te voeren. Op Aziz Garni werd een revolver gevonden, waarin 7 hulzen van af geschoten patronen zaten. Op Gjeloshi trof men een 10-schots Mauserpistool aan, waar mede twee schoten waren afgevuurd. Een leger volgens algemeenen dienstplicht gevraagd WEENEN, 20 Febr. (VD.) De Natio nale Raad heeft vanmiddag bij de behan deling van de begrooting van de weermacht een voorstel aangenomen, waarin de regee ring verzocht wordt stappen te nemen om van de staten-onderteekenaren van het vre desverdrag van St.-Germain toestemming te verkrijgen voor de organisatie van een wet tige weermacht op den grondslag van alge- meene dienstplicht, een en ander naar het model van het militiesysteem. Rusland. Aankomst van Fransche deserteurs te Moskou. PARIJS, 22 Febr. (V. D.) Uit Moskou wordt gemeld, dat een delegatie van communisti sche Fransche deserteurs, bestaande uit een soldaat van het garnizoen van Parijs, twee matrozen uit Toulon, en twee soldaten uit het Vreemdelingenlegioen heden te Mos zijn aangekomen. De communistische deser teurs. die aan boord van een Russisch schip uit Frankrijk zijn gevlucht, hielden te Mos kou eenige redevoeringen, waarin zij de prole tarische revolutie in West-Europa voor spelden. De Fransche ambassadeur te Moskou heeft bij het Volkscommissariaat van Buitenland sche Zaken geprotesteerd tegen het deel nemen der deserteurs aan de militaire fees telijkheden van het Roode Leger. Britsch-Indië. Britsche politie-troepen in Birma overvallen. LONDEN. 22 Febr. (V. D.) Zaterdag werd een afdeeling politietroepen op ongeveer 15 K.M. afstands van Tharawady uit een hinder laag door inboorlingen overvallen. De politie troepen, die een officier verloren, doodden 25 opstandelingen. Genève. De Voorbereidende Ontwapeningsconferentie. GENèVE, 21 Febr. (V. D.) Het Secretariaat- Generaal van den Volkenbond dat met de technische voorbereiding van de Ontwape ningsconferentie belast is heeft zich tot alle betrokken mogendheden gericht met de vraag inlichtingen te verstrekken betreffende de bewapeningen en alle technische en alge- meene vragen te stellen, die geschikt zijn om de ontwapeningsconferentie te vergemak kelijken. Aangezien echter noch het V. B - Secretariaat, noch de Voorbereidende Ont wapeningscommissie bepaalde aanwijzingen gegeven hebben betreffende de gevraagde gegevens, bepaalt het Secretariaat zich ertoe in zijn schrijven slechts om die inlichtingen te vragen, welke de regeeringen naar moge lijkheid kunnen verstrekken. Het secretariaat ziet ervan af gegevens te vragen betreffende de belangrijkste elementen der bewapening zooals opgeslagen materieel, afgerichte reser ves. aantal en grootte der tanks, vliegtuigen en zwaar geschut. De uitnoodiging noemt geen bepaald tijdstip. Waarschijnlijk zal de V.B.-Raad zich eerst in September met deze kwestie bezighouden. ZuicL Amerika, Nieuwe revolutionnaire bewe ging in Peru uitgebroken? NEW-YORK. 22 Febr. (V. D Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat in Peru een nieuwe revolutionnaire beweging is uitgebroken, die een vrij grooten omvang schijnt te hebben aangenomen. De nieuwe revolutie wordt ge steund door verscheidene garnizoenen. Ook het garnizoen van Arequipa. dat de Augustus revolutie in beweging heeft gebracht, heeft zich wederom bij de opstandige actie aan gesloten. voornamelijk omdat de nieuwe re geering de door haar gedane beloften niet is nagekomen. Wie niet groen is, maakt voor al zijn kleine Advertenties gebruik van „Onze Groentjes" in Haarlem's Dagblad. INGEZONDEN MEDEDEEEINGEN a 60 Cts. per regel. BARTELJOR IS STRAAT 16 TEL. No. 10756 Griep in de stad! Wacht niet tot ze U in haar klauwen heeft, doch wapen U om haar reeds bij het eerste bewijs te bestrijden. De voortreffelijkste helpers daarbij zijn Tabletten want zij verdrijven hoofdpijn, verkoudheid, steken in de ledematen, rheumatiek en neuralgische pijnen. Men eische echter de echte Aspirin- tabletten in de origineele ,/Boyci"- verpakking, kenbaar aan hei Bayer- kruis en den oranje band. Priji INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet te ruggegeven. IM WESTEN NICHTS NEUES. Er gaat deze weken een golf van ontroering en emotie over ons land, waar ons even, heel even de oogen geopend worden, doordat wij met een stukje oorlogsellende zélf kennis maken, waar de werkelijkheid deze ver schrikking nog verre overtreft. Maar wan neer we weer thuLs zijn. trachten we liefst zoo gauw mogelijk dit afgrijselijke te ver geten, omdat het te veel van onze zenu wen vergt! We spelen als vroeger verstop pertje en zijn opnieuw schuldig tegenover onze kinderen en tegenover de menschheid. Dat mag zoo niet voortgaan, daar moet een eind aankomen. Laten we ons toch aan sluiten: eendracht maagt immers macht. Of ge nu voor Internationale Ontwape ning of voor Nationale Ontwapening zijt, dat is om het even ais ge de Vredesbeweging maar steunt. We willen immers iets bereiken en strijden voor een groote, heilige zaak. Zeg toch niet: je kunt gean ijzer met handen breken of er zal altijd' oorlog wezen. De zonde was er immers ook altijd en zal er altijd zijn. Is dat een excuus voor een weldenkend mensch om er niet tegen te vechten? Zeker, er zijn geweldige moeilijkheden te overwinnen, maar de vredesgedachte groeit, alle vredesvereeni- gingen werken samen en hebben contact met alle landen. Wij moeten tot daden komen, maar daarom juist moet u allen helpen. Daar voor is een machtige organisatie noodig. U moogt niet inslapen, omdat er geen direct oorlogsgevaar dreigt, want dan is het te laat. Laat het niet zoover komen, dat werkelijk oorlogsgevaar u tot inzicht brengt. Nu is nog alles te bereiken, is alles nog te redden, als de volkeren zelf overtuigend spreken. Blijf dan niet achter, sluit u aan. organi seert u. Uw kinderen zijn immers te kost baar om gedood of verminkt te worden naar lichaam en ziel. Het hindert niet bij welke vereeniging u zich aansluit, samen wordt ge werkt voor het mooie doe!. Uw kleine bij drage hebben wij noodig om de propaganda op te voeren, steeds oP te voeren tot ze de wereld omvat. Is deze u te bezwaarlijk, sluit u dan met een of twee andere tezamen aan. Een moeder, lid van den Alg. Ned. Vrouwen Vredebond. (Secretariaat EmmaLaan 8). P.S. De contributie van de A.N.V.V.B. be draagt minimum f 1 per jaar. terwijl het lid maatschap voor iedereen open staat. De Nooit meer Oorlog Federatie (secr. Nas- saulaan 4 A rood) zal u alle gewenschte in lichtingen over de andere aangesloten vre- desvereenigingen verstrekken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. heeft men Vaak last van schrijnende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. AGENDA Heden: MAANDAG 23 FEBRUARI. Schouwburg Jansweg: Cabaret „De Witte Raaf". 8.15 uur. Stadsschouwburg: Ensemble „Theater" met ..De valsche Madonna", 8 uur. Gem. Concertzaal: Uitvoering Don Ko- zakkenkoor. 8 uur. Gebouw Caecilia: Jongeren Vredes Actie. 8.15 uur nam. Palace: „De detective van den keizer". Tooneel Leon Rogée (musical imitator), 8,15 uur. Luxor Theater: „Zwervers" en ..Het ge- helm van de rotsen"- Tooneel: Les soeurs Serierse (spiegeldans), 8.15 uur. Rembrandt-Theater. „lm Westen nich'.s Neues". 2,30. 6.45 en 9 15 uur. Heemstede: Hotel Van ReeJaarver gadering Vereeniging voor Wijkverpleging 4.30 uur. DINSDAG 24 FEBRUARI: Restaurant .De Kroon": Ver. tot bev. v. h. lot der Blinden Jaarl ledenvergadering 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Rembrandt Theater: Matinée 2-30 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. De Haarlemsche dilettanten-vereenigingen, die meegedongen hebben in den tooneel- wedstrijd. uitgeschreven door Litteris Sacrum te Leiden, hébben alic reden tevre den te zijn, althans Cremer en Haarlem s Tooneel. die met den eersten en tweeden prijs in de afdeeling der blijspelen mochten tcrug- keeren. Jacob van Lennep Ls minder gelukkig geweest en heeft zich in de afdeeling tooneel- speien die als geheel ver beneden de af- aeeling blijspelen stond met een derden prijs moeten tevreden stellen. Aan onze Ko ninklijke Letterlievende Vereeniging Cremer is bovendien nog de ter beschikking van de jury gestelde eereprijs voor de beste opvoe ring van den heelen wedstrijd toegekend kunnen worden Cremer en Haarlems Tooneel hebben te Leiden een uitstekenden indruk gemaakt en het- is zeker voor de Haarlemsche dilettanten geen geringe onderscheiding, dat ook artis- ten „van het vak" als Adriaan van der Horst en Emmia Morel vol lof waren over de presta ties van deze twee Haarlemsche vereeni- gingen. De uitslag zal wellicht eenige verwonde ring hebben gewekt, want het zal niet dik wijls voorkomen, dat een vereeniging zoo- als Haarlem's Tooneel met drie van de vier personeele prijzen en den rcgleprijs in de waardeering der jury achter de vereeniging wordt gesteld, waaraan geen enkele perso neele prijs en ook niet de regieprijs werd toe gekend. Cremer heeft dit ongewone succes enkel te danken aan het gemiddeld hooge peil waarop de opvoering als geheel stond en aan het werkelijk uitstekende samenspel, waar door het ook den prys voor het beste samen spel mocht behalen. Van alle vereenigingen vormden de werkende leden van Cremer, die in Ramon Tamello optraden, het meest een ensemble. Er waren niet, zooals bij Haarlem's Tooneel. uitblinkers of beter uitblinksters maar er waren ook geen zwakke krachten, die schade deden aan den totaal-indruk. Aile medespelenden waren zonder uitzondering goed, zoodat de opvoering aldoor oP een zelfde, en dat wel een voor dilettanten zeer respec tabel niveau bleef. Bij de opvoering van Phyllis door Haarlem's Tooneel. waren tooneelen. die dank zij vooral het spel der dames Tijssellng en Van Dongen, boven diC niveau van Cremer uitgingen. De hoogtepunten van dezen wedstrijd waren het klinkt misschien zonderling niet by de prijswinnende vereeniging. Cremer heeft m geen enkel tooneel bijvoorbeeld een zoo ster ken indruk weten te maken als Haarlem's Tooneel in de souper-scène in III. waarin Phyllis mevrouw Tijsseüng - aan haa- lang opgekropte ergernis lucht geeft en allen. vooral madame Van den Broeoke me vrouw van Dongen zoo voortreffelijk reageerden. En zulke momenten ik denk hier onder andere aan de voortreffelijk ge speelde scène tusschen Phyllis en Frits Siraterus den heer H. van der Horst in II en het zoo geestig gedebiteerde verhaaltje van de ark door Madame van den Broecke in hetzelfde bedrijf, zij vormden de hoogtepunt ten van heel den wedstrijd, waarbij men zelfs niet meer aan dileitantenspel dacht. En toch niet de eerste prijs? zal men onwillekeurig vragen. Neen. en terecht niet! De mannelijke hoofdrol die van Karei Becx was zwak. althans niet voldoende bezet en hierdoor kwam het blijspel van Van Rossem niet volkomen tot zijn recht. Het was moeilijk aan te nemen, dat Phyllis op dezen 20 jaar ouderen man verliefd zou worden: hij miste daarvoor het overwicht, de verelschte distinctie en nog het allermeest de charme. En ook de noodige speelkrachl! Wanneer in deze rol een ander acteur had gestaan, dan zou het niet twijfelachtig zijn gewekt, welke vereeniging met den eersten prijs naar Haarlem teruggekeerd zou zijn. Bij Haarlem's Tooneel gaan de dames krachten aanmerkelijk boven de heeren- krachten uit. In heel Haarlem is ik heb dit reeds vroeger geschreven geen dilet tante. die een rol als Phyllis zou kunnen spelen zoo jong, gedistingeerd en genuan ceerd ais mevrouw Tijsseling. Zij had de zwaarste rol in dezen wedstrijd en zij heeft met glans de overwinning behaald. Maar ook mevrouw Van Dongen heeft Madame Van den Broecke gespeeld met een verve, een temperament en een humor, zooals men dat nauwelijks bij een dilettante zou durven ver wachten. Deze twee dames hebben beiden indldueel het beste van heel den wedstrijd gegeven en de behaalde medailles dan ook volkomen verdiend. Ook mevrouw Crtstoffel heeft als mevrouw Berner zeer voldaan. Van de heeien heeft de heer Van der Horst de rol van George Straterus het meest gaar uitge beeld. Hier mankeerde eigenlijk niets aan. De heer Hamann speelde den heer Berner zeer geestig. Het seniele van dezen ouden heer kwam in het spel van Hamann niets te kort; hij gaf dat voor een dilettant merk waardig knap. Hij was werkelijk een oud heertje, maarhij paste toch niet geheel in dit Haagsche milieu, waar de knecht zeer goed door den heer Oostwald gespeeld - Phyllis met „freule" aansprak. Deze oude heer Berner was van een andere „standing" dan zijn vrouw en dochter. De heer Pauw bracht voor Frits van Sweecken van nature zeer veel mee en hij was volkomen over tuigend zelfs even ontroerend in zijn schuchtere verlegenheid tegenover Phyllis toen geen sterke actie van hem verlangd werd. Maar in de oogenbUkken. waarin hij spel moest geven, schoot hij zooals ik reeds na de eerste voorstelling van Phyllis schreef nog al te kort. Dat deze voorstelling door een knap vakman geleid is. was aan alles te merken en het is dan ook niet te ver wonderen. dat de regieprijs naar den heer Johan Kaart is gegaan. En nu Cremer! Onze Koninklijke Letter lievende Vereeniging had het zich met Ra mon Tamello vrij wat gemakkelijker ge maakt dan Haarlem s Tooneel. Bakker's blij spel stelt veel minder hooge eischen en aan die eischen hebben de spelers over de ge- heele linie voldaan. Allen zonder uitzondering waren opgewassen tegen hun rollen en al bracht de voorstelling niet zulke hoogtepun ten als die van Phyllis, zij zakte ook geen oogenblik en was daarom als geheel meer „af". Het samenspel sloot opmerkelijk goed. het tempo was heel den avond evenals trouwens bij Phyllis vlot en het geheel maakte den Indruk van een uitstekend op elkaar ingespeeld ensemble. Wanneer de jury over „tweede personeele prijzen" dc b chik- king had gehad, dan zouden zeker drie er van door Cremerleden zijn binnengehaald. Uitblinkers waren er feitelijk niet; de ober en de knecht waren in hun rollen even goed nis de hoofdpersonen en dat ls voor een wed strijd natuurlijk van groot belang. Wanneer wij don „veroveraar" Emil Jaskl in Ramon Tamello vergelijken met Becx in Phyllis, dan won Jaski de heer Crombouw het in alle opzichten. Uiterlijk bracht ook de heer Crombouw niet alles voor deze rol mede. maar hij speelde die bezwaren volko men weg Zijn spei was precies, wat het zijn moest. Uitstekend was ook de heer Schinkel in de rol van den vriend, beter zelfs nog dan de auteur zelf. de heer Bakker, die altijd in karakter- en typerollen meer in zijn volle kracht is Jeanne de Groot bleek, na de eer ste opvoering, die ik van Ramon Tamello heb gezien, flink in de rol van Mary gegroeid te zijn. "Zij heeft het jonge vrouwtje te Leiden levendig en knap genuanceerd gespeeld, al blijft er in haar spel altijd nog iets aange leerds en gekunstelds, waardoor het de na tuurlijke spontaniteit en de innigheid van een mevrouw Tijssellng mist. Voor de bijrol len de knecht van den heer Boon en de ober van den heer Hirs. die op den tweeden wedstrijdavond den ziek geworden heer Boon als de knecht ook nog onvoorbereid verving niets dan lof! Al waren er dus verschillen, als geheel ston den de opvoeringen van beide vereenigingen absoluut op hoog wedstrijdpeil en zoowel Cre mer als Haarlem's Tooneel kunnen met recht trotsch zijn op het behaalde succes Lelden. Deze twee Haarlemsche dilettanten-clubs heb ben met hun ook uLerlijk zeer verzorgde voorstellingen zoowel bij de Jury als het Leidsche publiek een voortref fell) ken indruk achtergelaten. Jacob van Lennep zou dit waarschijnlijk ook hebben gedaan, wanneer men met -een ander stuk ware uitgekomen. Ik weet niet, wie er bij Van Lennep verantwoordelijk is voor dc ongelukkige keuze van De Kleine Apostel, maar het was van te voren reeds te zeggen, dat dit nu wel een der meest onge schikte stukken was om mee op wedstrijd te gaan. Als het bestuur van Van Lennep. dat geen bepaald artistiek leider bezit, eens om advies had gevraagd bij een deskundige dan, zou de vereeniging te Leiden ongetwijfeld be ter voor den dag zijn gekomen. Ik laat hier de artistieke waarde van het stuk van Jhr. A. W. G van Riemsdijk geheel buiten beschouwing, maar men had moeten begrijpen, dat dit soort romantiek wel het allermoeilijkst te spelen is voor dilettanten. Van Lennep zou met een stuk als De Schande van Scheffer. dat het in alle rollen zoo uit stekend kan bezetten, zeker veel meer suc ces hebben gehad. jh. het zou mij zelfs niet- hebben verwonderd, wanneer het dan in deze toch al veel zwakkere afdeeling een eerst/ n prijs in plaats van den derden prijs zou heb ben behaald. Enkele spelers hebben individueel wel ver dienstelijke dingen laten zien. maar de mees* ten stonden toch vreemd tegenover den speel stijl. welke dit stuk verlangde. En opmerke lijk was het. dat een der talentvolste spelers van Van Lennep het meest heeft bedorven in. do rol van Houtpoot door zijn geheel uit do lijst springend, veel te uitbundig en te dik aangezet romantisch spel. Aan mevrouw Dit Tunlnga word de perso neele prijs voor bijrol-dames toegekend voor haar Koos, de krantenverkoopster, waarmee ik haar hartelijk geluk wensch! J. B. SCHUIL. TOONEELWEDSTRIJD LITTERIS SACRUM TE LEIDEN. MOOIE SUCCESSEN VOOR ..CREMER EN „HAARLEMS TOONEEL". De uitslag van den tooneelwedstrijd. uitge schreven ooor de Koninklijke Vereeniging Litteris Sacrum te Leiden Ls voor de afaee- ling blijspelen: Ereprijs voor de beste voorstelling van den geheeien wedstrijd: Zilveren medaille van Z.K.H. den Prins der Nederianden: Crcimer te Haarlem met Ramon Tamello van H. Bakker. Eerste prijs in de afdeeling blijspelen, zil veren medanle en 300 gulden: Cremer te Haarlem met Ramon Tamello van H. Bakker. Tweede prijs. verg. zilveren medaille en 200 gulden: Haarlems Tooneel te Haarlem met Phyllis van Mr. C P. van Rossem Derde prijs, zilveren medaille en 100 gul den. AD TV. te Amsterdam met Reclame van B. Ranucc»Beekman. Eereprijs voor de beste uitspraak, zilv me daille van H.K.H. Primes Juliana: A-D.T.V. Prijs voor samenspel, zilveren medaille: Cremer. Prijs voor regie; zilveren medaille: de heer Johan Kaart, regisseur van Haarlem's Tooneel. Persoonlijke prijs voor Dame (hoofdrol): mevrouw L Tysselng van Haarlem's Tooneel in de rol van Phyllis In Phyllis. Persoonlijke prijs voor Heer (hoofdrol»: de heer J Swaan van A.D.T.V. in de rol van Ambroise Peale in Reclame. Persoonlijke prijs voor Dame (bijrol)Me vrouw A. van Dongen van Haarlem's Tooneel ln de rol van Madame Van de Broecke in Phyllis. Per oonlijke prijs voor Heer (bijrol): de heer H. van der Horst van llaarlean's Tooneel in de rol van George Straterus in Phyllis. De Jury bestond uit de dames Emma Morel en T. Wessels en de heeren Adriaan van der Horst, B. W. Menkhorst en J. B. Schuil. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 60 Cts. per regel Ge voorkomt V er koudheid met B0R5TPA5T1LLES 1 A Pj0(1 en 50ct perdooj alleen bij^ Apothekers en Drogisten.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5