BRIEVEN UIT BERLIJN. BUITENLAND Principieele overeenstemming te Parijs bereikt. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 25 FEBRUARI 1931 En nu naar Rome. Wanneer de besprekingen slagen een vijf mogendheden-pact. En wanneer de besprekingen niet slagen De zegenende invloed van een succes. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Engelsche on Fransche vertegenwoordi gers. die te Parijs onderhandeld hebben over de Fran^sch-Engelsche verhouding ter ze*-, hebben een principieel accoord bereikt. Naar verluidt zullen de besprekingen thans te Rome worden voortgezet en het resultaat zou moeten lelden tot een verdrag tusschcn de vijf mogendheden Engeland, de Vereenlgoe Staten, Japan, Frankrijk en Italië, een uit breiding dus van de reeds vroeger tot stand gekomen Drie-mogendheden overeenkomst. Reeds gisterenavond zouden de Fransche en Engelsche onderhandelaars naar Rome zijn vertrokken, want de Franschen hebben nadrukkelijk bedongen, dat er slechts sprake kan zijn van een overeenstemming met Groot-Brittannië wanneer Rome de jongste besprekingen te Parijs sanctlonnoert. De ver onderstelling is dus niet te gewaagd, dat de grootste moeilijkheden zich nu pas in Rome zullen gaan voordoen. Nadere gegevens kunnen thans nog niet verstrekt worden. Men wacht op hot Italiaan- scfye antwoord, en men zwijgt omdat men nog lang niet zeker is van den Inhoud, van dat antwoord. Het is van het grootste gewicht, dat In Rome overeenstemming wordt bereikt. Wan neer dit het geval Is wordt de drie mogend- heden-overeenkomst (Engeland, Amerika, Japan) een vijf-mogendheden overeenkomst. Mislukken de besprekingen dan wordt niet alleen een Fransch-Itallaansche overeen komst onmogelijk, maar dan zullen ook de Engelsche vertegenwoordigers van een ver- geelsche reis uit Parijs naar Londen terug- keeren. Engeland voelt er namelijk niets voor, met Frankrijk een vlootovereenkomst te sluiten, wanneer de Fransche regeering zich het recht voorbehoudt de tonnage met eenlge tienduizenden tonnen te vergrooten, wanneer Italië (dat dan buiten het verdrag staat) zijn vloot gaat uitbreiden. Niet alleen om het feit, dat de tonnenmaat van de oorlogsvloot kleiner wordt, (de te slui ten overeenkomst bestendigt immers toch een toestand die verre van ideaal Ls) maar de omstandigheid, dat de inter-Europeesche verhoudingen den goeden Invloed zouden ondergaan van <le onderlinge eensgezindheid doet ons hopen, dat de onderhandelingen te Rome met succes bekroond worden. In dezen tijd van economische depressie en onderlinge prikkelbaarheid gaat er van leder succes, van hoe weinig practisch nut, dit succes dan ook vooralsnog mag zijn, een zegenenden Invloed ■uit. L. A, DuiJscliknd. Mislukte aanslag op Von Hindenburg. Dinsdagmorgen om ongeveer half twaalf heeft een onbekende man, die blijkbaar niet wel bij het hoofd is, getracht een aanslag te plegen op rijkspresident Hindenburg. Dat zijn opzet mislukte Is alleen te danken aan het kordaat optreden van een rechercheur, die er onder eigen levensgevaar in slaagde den Indringer te ontwapenen. Om 11,20 was de man het palels van den rijkspresident langs den keukeningang bin nengekomen en had zich, zonder dat iemand het bomerkte, naar de kamer van den rijks- president begeven. Hier werd hij aan de deur tegengehouden door een rechercheur, die hem vroeg wat hU wenschte. De man ver klaarde, dat hij den rljksprcsldent om onder steuning wilde vragen, waarop de recher cheur hem antwoordde, dat hij dan een schriftelijk verzoek moest indienen. „Daar voor heb ik geen tijd meer", zei de man. „want ik heb nog maar twee uur te leven." Op dit oogenblik hoorde men in de kamer voetstappen, die de deur naderden. Den kende dat Von Hindenburg kwam, trok de indringer een revolver, die, naar het bleek, met scherp geladen was. De rechercheur wierp zich op den man en sloeg hem de re volver uit de hand. Tezamen met den chauf feur van den rljkspresldent, die op het la- waal van de worsteling toesnelde, wist de rechercheur den indringer te overmannen cn in de boeien te slaan. De man werd rtaar het hoofdbureau van politie gebracht en in verzekerde bewaring gesteld. Hij weigert echter tot dusver hardnekkig, zijn naam te noemen en op de vragen van de politie te antwoorden, aldus het „Hbld.". Volgens een later telegram van het WJ. zou den man Broil heeten, in 1902 in Opper- Silczlë geboren. Broll heeft verklaard, dat een kogel, waar mee zijn revolver geladen was, voor hem zelf bestemd was geweest. 't Conflict in de Saksische textiel-ind us trie. CHEMNITZ. 24 Februari (VD.) De werk gevers hebben de 19 dezer voor de West Saksische textielindustrie gegeven scheids rechterlijke uitspraak waarbij de basesloonen met 5 tot 6 pet. worden verlaagd, en een nieuwe regeling wordt gemaakt voor overwerk aangenomen en de bindendverklaring aan vaard. De werknemers hebben de uitspraak echter verworpen. Schiele's agrarische politiek. BERLIJN. 24 Febr. (VU.) BIJ de opening van de Rijksdagzitting werd heden overge gaan tot de uitgestelde stemming over de begrooting inzake verzorging en wachtgel den. De communisten stellen voor de wachtgel den van 28.253 officieren ten bedrage van 112,65 mlllioen Mark te schrapper., ovenals de riddersoldij ten bedragen van 390.00 Mark bestemd voor de dragers van bijzondere mi litaire onderscheidingen. Dc voorstellen worden verworpen en do begrooting wordt aangenomen, oe voorstel len der communisten inzake een bijzondere belasting op vermogens, dividenien en In- komers, hooger dan 50.000 R.M tiet zg. nul lionalrsbelastlngplan, worden onder groot tumult van de communisten mar -»e com missie terugverwezen. Dan volgt de tweede lezing van de begrooting van het Rijks ministerie voor Voedselvoorziening. De minister hield een groote rede, ln den loop waarvan enkele communisten uit de zaal moesten worden verwijderd. Schlele deelde mede, dat dc agrarische po litiek der Rijksregeering niet betrekking hoeft op afzonderlijke hulpmaatregelen voor den een of anderen tak van landbouw; zij vormen daarentegen een stelsel van nauw aan elkaar verbonden oragnlsatorische maatregelen. Met de hulp aan den land bouw gaat de stimulatie van de blnnen- landsche markt hand aan hand.. Het hand haven van een levensvatbare landbouw is iets, waaraan de laatste tien jaar niet met den noodigen nadruk gewerkt is. De fouten van het verleden moeten thans grondig verdwijnen. De minister bespreekt dan het agrarische programma van de Rijksregeering, waarvan het eerste deel gewijd ls aan de verdere In perking van de rogge en haveraanbouw en het gebruik van den roggebouwoppervlakte voor uitbreiding van de verbouwing van gerst, etc. In verband hiermede staat tevens de uitbreiding van de renteverlaging voor voorschotten voor bodemverbetering van 5 tot 10 jaren. Het derde deel behandeld den invloed, uit te oefenen op het verbruik, waarbij tijdelijk niet zal worden terugge schrokken voor het nemen van noodmaatre gelen. Tenslotte houdt het agrarische plan zich nog bezig met dc maatregelen, te ntmen ter overwinning van de selzoengeyaren. Al dit wetgevende; werk is ln nauwe sa menwerking met de vooraanstaande verte genwoordigers van den landbouw tot stand gekomen. Spr. waarschuwde tenslotte den landbouw door te zeggen, dat het hier uit den aard der zak geen toover-formules geldt, doch dat de problemen thans in hun grondoorzaken worden aangepakt. Hierna volgt een langdurig debat, waarbij verscheidene sprekers steun aan minister Schiele toezeggen. De communisten dienen intusschen een motie van wantrouwen tegen Schiele in. De beraadslagingen worden verdaagd tot mor genmiddag drie uur. Verworpen werd nog een communistisch voorstel om morgen te behandelen een voor stel tot onmiddellijke Invrijheidstelling van den dichter Fricdrich Wolff, die te Stuttgart gearresteerd ls wegens overtreding van ar tikel 218. Frankrijk Gemeenteraadsverkiezingen tot 12 April uitgesteld. PARIJS. 24 Febr. (VU.) De bespreWn. gen tusscihen den Engelschen minister van buitenlandschc zaken, Henderson met zijn Franschen collega Briand, met betrekking tot de uitvoering van het Fransche vlootbouw- progTam, worden voortgezet. De Eerste Lord der Britsche Admiraliteit, Alexander, met zijn adviseurs en de Fransche minister van marine, Dumont. met zijn staf, vergaderden nog over den technischen kant van de te sluiten overeenkomst, die. naar men hoopt. ondanks de bestaande moeilijkheden tot stand zal worden gebracht. Bij de voor-besprekingen tusschen Cralgie en Massigli had Frankrijk zich reeds er mede accoord verklaard, zijn oorspronkelijken eisch van 805.000 ton te verminderen tot 640.000 ton. Tijdens de gisteren gevoerde besprekingen zou de Engelsche delegatie er echter op heb ben gestaan, dat Frankrijk 620.000 ton niet zou overschrijden, terwijl Frankrijk bereid was. met 630.000 ton genoegen te nemen Gezien de wederzij dsche tegemoetkoming ver wacht men, dat de 10.000 ton woaromtrent meeninlgsverschillen bestaan, geen ernstige moeilijkheden meer zal opleveren. Een ander punt van bespreking vormt de voorgenomen bouw door Frankrijk van een kruiser van 23.000 ton, als antwoord op den Duitschen pan:serkruLser-bouw. Henderson heeft Briand dringend verzocht, zich door den Duitschen vlootbouw niet te laten ln- fluenceeren en af te zien van den bouw van dezen 23.000 ton-krulser. Een beslissing is hieromtrent nog niet gevallen. Frankrijk ver- 'angt natuurlijk zekere concessies. Vreezende lat Italië ondank alles een Fransche meer derheid van 150.000 ton niet zal aanvaarden wenscht Frankrijk een veihghetdsc'.ausule waardoor het de mogelijkheid krijgt, ln dit geval zijn tonnenmaat-cljfer te verhoogen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 6Q Ct*. per regel. ;Arr'« i^^loUTBROOD ▼oor de FlJM'hutvi.KS. Bovendien verlangt Frankrijk, dat de over eenkomst een volledige Londemsohe drie- mogendheden-overeenkomst wordt, die even. tueel tot een vierde mogendheid uitgebreid zou kunnen worden. Er blijft nog een voorname moeilijkheid over, Frankrijk stelt zich op het standpunt dat het onmogelijk met gebonden handen ter Ontwapeningsconferentie 'kan verschij nen, indien het niet zekere garanties heeft, waardoor het op de Ontwapeningsconferentie; bij de behandeling van deze kwesties den vollen steun van Engeland heeft. Men zou ln dit verband van ae strikte handhaving van den status quo gesproken hebben en van de onveranderlijkheid der verdragen, waar voor Engeland zich borg zal stellen. Hoever Engeland aan dezen eLsch zal tegemoet komen, is neg onbekend. Inwilliging ervan zou een deel van de komende Ontwapenings conferentie althans wat de ontwapening ter zee betreft, nutteloos maken. Frankrük's weermacht sterker dan ooit? PARIJS, 24 Februari (VU.) In de na middagzitting van de Fransche Kamer heeft de Minister van Oorlog Maginot bij de debat ten over de Oorlogsbegrooting het woord gevoerd tot het doen van enkele mede- deelingen, waaruit blijkt, dat Frankrijk bij de komende ontwapeningsbesprekingen geen verdere concessies kan doen. Frankrijk kan voor het oogenblik niet denken aan vermin dering van zijn bewapeningsuitgaven, indien het zijn veiligheid niet ln gevaar wil bren gen. Veeleer denkt men over nieuwe organi satie van het leger. Indien Frankrijk deel neemt aan Internationale besprekingen ter vermindering van de bewapening beteeken dit niet, dat het zijn levensbelangen wil prijs, geven. Frankrijk bedreigt niemand, het wil in vrede en veiligheid leven. Naar aanleiding van de internationale besprekingen aelde Maginot, dat Frankrijk in geen geval kan toe staan, dat men terugkomt op de militaire clausules van het vedrdag van Versailles Onder deze voorbehouden en aan de hand van de bepalingen eener rigoureuze interna tionale controle zal Frankrijk alles doen om de Geneefsche Ontwapeningsconferentie tot een gunstig einde te helpen brengen. Vooraf had de voorzitter van ce Leger- commissie, dc afgevaardigde van de demo cratische cn sociale actio, Fabry, verklaard, dat ingeval van een gewapend conflict niet de massa van het materiaal, dodh wel de soort van het gebruik, dat ervan gemaakt wordt, beslissend zijn. Moderniseering is, vol- gensch Fransche opvattingen, het gebruik van het beste oorlogsmateriaal. Spr. betoogde dat men Europa het best kan pacificeeren door moreele ontwapening. Een materieele ontwa pening zal steeds weer door bewapening ge volgd worden. PARUS, 24 Febr. (VD.) De voorzitter van de radicaal socialistische kamerfractie Daladier zcide dat de totale uitgaven, die men onder de z.g. veiligheidsbegrooting heeft willen boeken 1G.4 milliard frank bedroegen. Frankrijk beschikt op het oogenblik over 240.000 beroepssoldaten, tegenover 140.000 in 1912. Geen land In Europa kan een gelijk waardig leger tegenover het Fransche stel len. De rapporteur Bouilloux-Lafont, zeide dat het Jaar 1931 op buitenlandsch politiek ge bied zeer onrustige verschijnselen vertoont. De nationale verdediging treedt ondanks alle vrcdesbemoellngen van Frankrijk meer en meer op den voorgrond. Op hot gebied van de vermindering der bewapening heeft Frank rijk zich groote krachtsinspanningen ge troost. Het Fransche troepeneffectief is he den ten dage half zoo groot als in 1914. De effectieve sterkte van dc afgerichte en be schikbare troepen bedraagt 200.000 man, ter wijl er in Duttschland 259.000 man zijn, met een africhtingstijd van zes jaar. Wat de na tionale verdediging betreft staan Frankrijk en Dultschland dus ongeveer gelijk. Onder die omstandigheden ls het dus niet mogelijk nog verder te gaan ten aanzien van de ver mindering der bewapening. De tegenverkla- rlngen van den sooialistlschen afgevaardigde Chouffet kwamen 'hierop neer, dat de Fran sche legerultgaven in totaal 19 milliard en 19 millloen francs bedragen en omgerekend naar de huidige valuta, 12 milliard francs hooger zijn dan in 1913. Van alle staatsin komsten worden 35 pet. voor militaire doel einden gebruikt, terwijl ln de andere be grootingen 3 milliard voor zuivere legerdoel- einden zijn ondergebracht. Alleen in 1931 be droegen de grensversterkingen een milliard francs. Men heeft den oorlog gewonnen en Dultschland ontwapend. De socialistische partij wendt zich niet tegen de nationale verdediging, maar we! tegen militaire ver spilling. In Marokko heeft men om een troep van 56.000 man te commandeeren, 303 gene raals en hooggeplaatste officieren noodig. Genève. Ontwapeningspropaganda niet de taak van het secretariaat. GENèVE. 23 Febr. (W.B.) In het Vol- konbondssecretarlaat werd sedert eenigen tijd het denkbeeld eener groote openbare ontwapeningspropaganda door de volken bondsautoritei ten overwogen. De secretaris-generaal sir Eric Drummond heeft evenwel na zijn terugkeer uit Zuid- Amerika de voorstellen, welke hem daarom trent werden gedaan, verworpen, daar z.i. het secretariaat als uitvoerend en besturend orgaan van den Volkenbond niet geroepen is in een zoo belangrijke politieke aangele genheid als het ontwapenlngsvraagstuk door een propaganda-actie zelfstandig op te tre den. HAARLEMSCHE OPERA VEREENIGING. In de bestuursvergadering, zijn de functies als volgt verdeeld; J. Banser. voorzitter, G. van «Mees, vfce-voorzitter. J. F. C. Carton, secretaris, mej. J. Drces, penningmees te re sse en L. Blazer, muzlekcommissaris. Het plan is binnenkort een vocale en in strumentale propaganda-avond te houden, waar speciaal opera-werken zullen worden uitgevoerd. De Jn studfe zijnde opera ..Baas Ganzen- donck", van Jos. de Klerk, zal dien avond door genoemde componist zelve worden toe gelicht. De muzikale en artistieke leiding blijft ln handen van de heeren Marinus Adam en Theo Bouwmeester, en de dames van Eden en Hilly Sylon, welke belangeloos deze leiding op zich nemen. TOONKAMERS G. E. B. Wij vernemen, dat de toonkamers van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf op den hoek Groote HoutstraatGierstraat op 2 Maart gecpehd zullen worden. Hieraan zal geen officieel karakter worden gegeven. i De toestand eenigszins gunstiger. De werk loosheid. Duur leven. Rijdende winkels. (Van onzen correspondent). Berlijn. 16 Februari. Men weet niet, wie men gelooven moet. De sombere tijden, die Duitschland door maakt, hebben duizenden specialisten in het geweer gebracht, die in voorlezingen, dag blad- en vakbladartikelen, en in de parle menten, waarvan Duitschland er nog altijd een dikke twintig heeft, hun meening over de crisis ten beste geven. Met het eenig re sultaat, dat de niet-vakman nog meer in ver warring gekomen is. Pessimisten toonen aan, dat wolken de zon bedekken, optimisten, dat de zon achter de wolken schijnt 's Is maar. hoe men de dingen zien wil. De feiten echter spotten met alle theorieën en toonen ons aan, dat de nationale economie, die we bij ons staatshuishoudkunde noemen, een zeer, zeer betrekkelijke practische waarde heeft. De feiten zijn in het kort, dat het er wat gunstiger voor het Duitsche volk gaat uitzien. Onthouden we ons ook ditmaal van eigen po litiek oordeel. Maar verzwijgen mogen we niet, ofschoon het naar buiten, ook al door den geweldigen strijd tusschen parlementa riërs en vijanden van het parlementarisme, uitziet alsof we hier voor alle mogelijke ver rassingen kunnen komen te staan, de massa's der kiezers langzamerhand overtuigd schij nen te worden, dat het radicalisme in Duitschland het volk niet uit de misère zal helpen. Dat integendeel de energieke hou ding van de rijksregeering, die daardoor ook den weg voor nieuwe groote credieten op lang zicht geopend heeft, het vertrouwen van zeer breede kringen die reeds alle hoop opgegeven hadden, heroverd heeft. De des perado's, die sinds de jongste verkiezingen voor den Rijksdag een zoo dreigenden in vloed gekregen hadden, zijn in de verdediging teruggedrongen en weten in hun verwarring niet anders te deen dan wanhopige stappen, waarvan het besluit, den Rijksdag voorlooplg vaarwel te zeggen en op rijkskosten op het platteland de propaganda voor de eigen partij voort te zetten, wel het voornaamste verschijnsel ls. Ook onder deze radicale partijen telt men zeer vele Duitsche partiotten, die het goed met hun vaderland meenen. Het is hier de plaats niet om er een oordeel over uit te spreken, of zij, dan wel de gema tigde kringen, welke achter de tegenwoordige regeering staan, het bij het rechte eind heb ben. Maar één ding staat vast: do regeerings- eroepen willen een evolutionnaire ontwikke ling in den geest van den overleden staats man Gustav Strefiemann, willen nakoming van de onderteeknde verplichtingen, wil len toenadering tot de andere volken, in de eerste plaats tot Frankrijk, willen waardige en ernstige parlementaire besprekingen, willen fatsoen in de politiek. De tegenstan ders van het parlement, die dezer dagen zoo demonstratief het Huis met den Gouden Koepel verlaten hebben, willen, al ontken nen ze het naar buiten, een revolutiormaire daad, een omwenteling, liefst met behulp van de Rijksweer, desnoods niet onvermijde lijke n burgeroorlog, om dan „neues Lebon aus den Ruinen" te laten opbloeien. De meerderheid van het Duitsche volk toont duidelijk do neiging, deze laatste par tijen op haar geenszins on gevaarlijken weg ndet meer te willen volgen. De desperado's in de Duitsche politiek hadden op dozen winter ai hun hoop gezet. Partijen, die omwentelingen voorstaan, ver heugen zich in wanhopige volksstemming. Met massa's, die alle stuur kwijt zijn en fata listisch voelen en denken, zijn zulke revolu- tionnaire bewegingen uitvoerbaar. De enorme werkloosheid scheen deze stemming van wanhoop tot op het kookpunt te hebben ge bracht. Intusschen bewijst in Duitschland de practijk de juistheid van het Hollandsche spreekwoord, dat waar de nood het hoogst is, de redding nabij is. De werkloosheid heeft blijkbaar het hoogtepunt reeds overschreden. De sociaal-democratie, die de geweldige massa's der vrij georganiseerde arbeiders in de vakbonden achter zich heeft, heeft ge. toond, in deze tijden met verstand geleid te worden. En ook de christelijk georganiseerde arbeiders staan achter de tegenwoordige re geering. Het gevolg daarvan is, dat in zeer vele gevallen de werkgevers in Dultschland reeds tot schikkingen met hun arbeiders en hun kantoorpersoneel gekomen zijn, de loo- nen met wederzijdsch goedvinden verlaagd zijn en de werkweek verkort is, waardoor gel den voor het te werk stellen van werkloozen zijn vrijgekomen, de prijzen lager gezet kun nen worden en de afzet toeneemt. Dat zijn verschijnselen, die er op wijzen, dat Duitschland blijkbaar door het zwaarste heen is. Komen nu nog. wat eiken dag te verwach ten is, de nieuwe leeningen op lang zicht, en worden die op kort zicht nog ten bate van Duitschland's industrie verlengd, dan is daarmee het historische moment voor de radicale oppositie verkeken Dat men dit bij de oppositie ook inziet, wordt door de gewel dige toeneming van de part ij propaganda ten duidelijkste bewezen. Ja, men is verstandig geworden n Duitsch land. Men is gaan inzien, dat het zoo heruch niet verder ging. De zeer energieke jonge Rijkskanselier Dr. Brüning die de eerste maanden den indruk maakte niet te weten, wat hij wilde, heeft langzaam maar zeker de teugels vaster aangetrokken en er onlangs nog eens duidelijk op gewezen, dat Duitsch land eindelijk begrijpen moet, voorlooplg een arm volk te zijn, dat zich niet langer de weelde permitteeren mag, met geleend geld dingen tot stand te brengen, die den eenvou- digen buitenlander wellicht verbluffen, den nadenkenden echter ontstemmen en het laatste beetje sympathie voor de toch zoo hard werkende Duitschers in niets doen op gaan. Het al nog een laatste harde strijd worden om de desperado's mat te zetten. Wie kan zeggen, of die strijd onbloedig verloopen zal? Zeker tien mlllioen Duitsche kiezers staan nog achter de onverantwoordelijke leiders, dl* revolutie van rechts prediken, en niet veel minder talrijk zijn de Duitsche staatsburgers, die nog heden van Moskou alle heil voor een Duitsche Sovjet-Republiek verwachten. So cialisten en gematigde burgerlijken, die van beide uitersten niet willen weten, hebben el kaar de laatste maanden opnieuw gevonden en vormen in het Rijksparlement een alles zins voldoende minderheid om practisch werk door te zetten. Maar het is een gedwon gen meerderheid, die op den linkervleugel half-communistische socialisten en op den rechter- overtuigde conservatieven en zelfs monarchisten telt- De gemeenschappelijke vijanden hebben door al te overdreven tactiek en strategie deze heterogene meerderheid tot stand gebracht. Deze kit bindt slechts, zoolang de druk van bulten zoo ste^k blijft. Wie kan zeggen, hoe de situatie over eenige weken zal zijn? Duitschland, voor zoover het achter zijn regeering staat, tracht intusschen den levens standaard der bevolking te verlagen. Dat is een strijd, die zeker even heroïsch is als in dertijd de kamp tegen honger en inflatie. In zeer vele opzichten is Duitschland nog veel te duur gebleven. Het ls onzinnig dat hier voor nieuwe flats nog altijd huren van 650 tot zevenhonderdgulden per jaar en per kamer verlangd worden, zoodat, terwijl zeker tweehonderdduizend menschen op eigen wo ningen wachten, tegelijkertijd ongeveer der tigduizend flats leeg staan omdat de armen zulke abnormale huren, die vaak meer dan 75% van het inkomen bedragen en in nog veel meer gevallen zelfs een veelvoud van het inkomen beteekenen, niet kunnen op brengen. Het is onzinnig, dat schouwburgen voor middelmatige voorstellingen zonder de attractie van wereldberoemde kunstenaars vijftien tot twintig Hollandsche guldens voor een behoorlijke parketplaats durven vragen. Het is even onzinnig, dat een colbertpakje, door een behoorlijken tailleur vervaardigd, nog altijd meer dan 250 gulden moet korien. En ook de verkeersmiddelen zijn te duur. vele levensmiddelen zijn niet te betalen, voor velen onontbeerlijke genotmiddelen als tabak en bier zijn al te hoog belast, do belastingen in het algemeen van dien aard dat naar mij dezer dagen een industrieel voorrekende van zijn hoog maandelijkreh inkomen van 10.000 Mark slechts 2200 Mark overblijft na dat de fiscus zijn deel gehad heeft. Het ziet er naar uit. dat we vooreerst nog geen daling der belastingen zullen genieten- Maar men moge het er toch hcensturen, dat nu eens eindelijk resultaten van de officieele actie tot verlaging der prijzen te bemerken zijn. Het is een gevaarlijk verschijnsel, dat deze dalingen, die eerst met de regeering overeengekomen waren en ook inderdaad werden ingevoerd (ze waren intusschen slechts zeer gering) na korten tijd eenvoudig gesaboteerd werden. De tusschenhandel stak de verdiensten op, en wetten, om zulke men- schen daarover in de gevangenis te werpen, zijn er helaas hier te lande niet. Hoe enorm de winsten van dezen tusschenhandel zijn blijkt voldoende, als men zich de moeite geeft, bij dc boeren in te koopen of markten in volkswijken op te zoeken. De prijzen zijn tiaar vaak de helft en zelfs een derde van die, welke in de winkels en in de dure stads wijken verlangd worden! Dat heeft, een han dige combinatie van boeren op het denkbeeld gebracht, de zaken zelf ter hand te nemen. Zij heeft zich een aantal auto's met een zeer opvallend geluidsignaal aangeschaft, die als winkels op wielen ingericht zijn en op vaste uren door vele Bcrlijnsche wijken rijden. Dc prijzen zijn daarbij zeer veel Lager dan die van de winkels. En als do huisvrouwen het signaal hooren, komen zo naar de vaste halteplaatsen cn koopen daar van de boeren direct. Hel is treurig, dat zulke dingen hier noo dig geworden zijn. H. v. B. EERVOL ONTSLAG PROF. VAN DER STEUR. ALS HOOGLEERAAR TE DELFT. Bij K. B. is aan prof. ir. J. A. G. van der Steur op zijn verzoek met ingang van l Sep tember 1931 eervol ontslag verleend als hoog leeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft. Johan Adrianus Gerard van der Steur werd 30 October 1865 te Haarlem geboren. Hij be zocht aldaar de H.B.S. Van 1883 tot 188 stu deerde hij aan do toenamligc Polytechnische School te De'ft en slaagde in 1888 voor het diploma van bouwkundig ingenieur. Vervol gens maakte hij uitgebreide studiereizen en vestigde zich daarna te Haarlem, waar hij spoedig een drukken werkkring als architect kreeg, niet alleen te Haarlem, maar in ge heel Noord-Holland. Hij bouwde oa. de Ned. Herv. kerk te Schagen en was belast met de restauralte van de St. Bavo te Haarlem. Ver der zijn door hem het Brongebouw te Haar lem. de Stadsschouwburg te Haarlem, het Vredespaleis te 's-Gravenhage (met Cordon nier) tal van woonhuizen, winkelhuizen, scholen, woningcomplexen voor bouwvereeni- eingen, fabrieken etc. ontworpen en uitge voerd. Van 1 September 1914 tot 30 April 1917 was hij tijdelijk hoogleeraar aan de T. H. ter vervanging van prof. Evers, die met den bouw van het Rotterdamsche stadhuis was belast. Op 1 Mei 1917 werd ir. v d. Steur be noemd tot gewoon hoogleeraar in de afd. der Bouwkunde van de T. H. om onderwijs te ge ven in de architectuur. Prof. v. d. Steur is ridder in de Orde van Oranje Nassau en in de Orde van den Ned. Leeuw. FORD NAAR AMSTERDAM. DE CONTRACTEN GETEEKEND. Naar Het Volk verneemt hebben de Ford fabrieken thans definitief besloten tot vesti ging eener nederzetting te Amsterdam. welke op groote schaal zal worden ingericht, terwijl hiermede tevens ls afgezien van een verdere werkzaamheid te Rotterdam. In afwijking van den gebrttikelijken weg zijn de terreinen nabij havens-West niet in erfnacht gegeven, doch Verkocht. Het contract tusschen de gemeente en de vertegenwoordigers der Fordfabrieken is ge- teekend. „HET WITTE KRUIS". De Noord-Hollandsche vereeniging ..Het Witte Kruis", aldeeling Haarlem en Omstre ken. houdt op Maandag 9 Maart a.s. des avonds 8.30 uur in hotel „Lion d'Or" een. al- gemeene ledenvergadering. De agenda vermeldt on. Jaarverslagen van secre'arls en penningmeester en voorstellen voor de algemeene vergadering.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10