UIT DE OMSTREKEN LETTEREN EN KUNST HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 26 FEBRUARI 1931 VIERDE BLAD VELSEN Tot tijdelijk leeraar Engelsch aan de R. H. B. S. is benoemd de heer Bom uit Heeren veen. DE A.S. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. De verkiezingen yoot leden van den ge meenteraad zal in deze gemeente plaats hebben op 24 Juni a.s. PERSONALIA. Tot tijdelijk opzichter eerste klas zij den dienst van openbare werken is benoemd de heer W. Kuipers te Blesse en tot tijdelijk opzichter tweede klasse bij denzelfden dienst de heer J. L. W. Casparie te Eindhoven. KRUIDENIERSBEURS. Aan de eerste VeLsensche Kruideniersfbeurs te houden van 16 tot en met 20 Maart, zullen de volgende firma's deelnemen: Gebr. Derck- sen, Gouda (Biscuits suikerwerken); N.V. Sluis Pluimvee en Vogelvoederfabriek, Wees- percarspel; Joh. B. Scholten, Amsterdam (Bakmeel en pudding'. Coöperatieve Inkoop- vereeniging van Winkeliers in Koloniale wa ren „Enkabe" Rotterdam. Nationaal kasre gister Amsterdam; P. Haan, Haarlem (pa- ■Dierwaren). Erven J. v. Nc'le, Rotterdam. De Firma Ostermann, Ams'.erdam. (Persil, Ata, Ixni, Henco.) N.V. Sluis Biscuits Fabrieken Deventer. Ben Serné, Haarlem. (Margarine en vetten). Vleeschwarenfabriek ..de Een dracht" Lisse. G. J. v. d. Lee, Amsterdam. 'Limonades en wijnenN.V. Zeepfabrieken v.h. de Haas en van Brero Apeldoorn. Gebr. Schipper, Westzaan 'Kaashandel). Maat schappij „de Betuwe". Tiel. (Jams en Vruch ten)1. Onrust en Hoorn. Koog aan de Zaan. (Pudding). Maatschappij van Berkel's Patent Rotterdam. De firma Loots, Haarlem. (Limo nades en wijnen). Bonbonfabrlek „de Lelie" Koog a. d. Zaan. Dc firma Kiene Amsterdam (drups en droprollen). Levers zeepmaat- schappij Rotterdam (Sunlicht). Klaas Schenk, Zaandam (papierwaren)The Quoker Qats Companij. Rotterdam. BEVERWIJK WINKELIERSVEREENIGING „PLAN WEST" In de vergadering van de winkeliersver- eenïgïns „Plan West" werd ö.m. besloten om zoo spoedig mogelijk te Beverwijk een beurs te organiseeren. R.K. METAALBEWERKERS. In de gisteravond gehouden jaarvergade ring van de plaatselijke afdeeling van den R.K. Metaalbewerkersbond ,.St.-Eloy" wer den de aftredende bestuursleden J. Wolter- man, H. J. Kruidenberg, F. Scholts en P. Winkelaar. Als opvolger van den heer Th. Eyking, die niet voor een herbenoeming in aanmerking wenschte te komen werd tot be stuurslid gekozen de heer D. de Leeuw. De heer F. Scholts werd tot. voorzitter benoemd. De heer Steinmetz, lid van het hoofdbe stuur besprak den economischen toestand en in Vérband daarmede de daarop betrekking hebbende werkzaamheden van het R.K. W erkiïedenverbond. EEN PARKEERVERBOD. Naar wij vernemen hebben B. en W. beslo ten met ingang van' 1 Maart, een parkeer verbod uit te vaardigen voor auto's, uitslui tend bestemd voor het vervoeren van perso nen. Het verbod geldt voor de volgende wegen en straten: Vondellaan. Meerstraat voor zoo ver betref t. het gedeelte tusschen Stations plein en Gasthuissteeg, Koningstraat, Zee straat. Begijnestraat. Nieuwstrat. Bloksteeg, Hobbetrat. Stationsplein, Breestraat (met uitzondering van de parallelwegen. Schans en Velserweg. DIENSTGEBOUW OPENBARE WERKEN. Het nienuwe dienstgebouw voor het be- drijt van Openbare Werken, aan het C.H. Moensplein zal op Maandag 2 Maart in ge bruik worden genomen. DE TUINDERSCREDIETEN. Bij het gemeentebestuur zijn reeds acht aanvragen binnengekomen om voorschotten ingevolge de door Ged. Staten vastgestelde reieling voor het. verleenen van credleten aan tuin- en akkerbouwers. EEN BEKER UITGELOOFD. B. en W. hebben voor de op 12. 19 en 23 Aoril alhier tor houden wedstrijden in wor stelen en gewichtheffen om de kampioen schappen van Noord-Heiland, uitgeschreven door de Beverwijksche Krachtsportvereeni- ging „D.O.K." een beker beschikbaar ge steld. IJMUIDEN N. C. G. O. V. De Nederlandsche Christelijke Geheelont houdersvereniging hield gisteravond haar jaarvergadering in het Koning Willemshuis te IJmuiden. Mevr. T isme erde Waard opende als voor zitster op dc gcbruikelijkewljze den avono waarna -den heer J. Smit in korte bewoor dingen een overzicht gaf van de drank- strijd. De jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester werden goedgekeurd. Hierna volgde een samenspraak tusschen den heer en mevrouw v. d. Hors*. De heer De Weerdt zor.g heel verdienstelijk een oud liedje. Een strijkje onder leiding van don neer Doevencans Jr. bracht muzikale afwisseling. VOLKSONDERWIJS. De vereeniging Volksonderwijs" gaf Woens- dagni een opvoèrlng van een voorstel ling van k.nderen in het „Wapen van Vel- sen". Voor dezen middag was uitgenoodigd het „Sprookje? Marionetten Theater" van Mej. Jacoba C. v. d. Velde. *De zaal was geheel met kinderen gevuld, velen moesten zelf® n°S teleurgesteld wor den. v. .-fn; zeer goed geslaagde middag no4 ..a.: zal mee.en worden. Het Marionetten-theater voerde het sprookje „Zonnestraaltje" op. Mej. v. d. Velde weet haar poppen leven in te blazen Het décor en de aankleeding was voor beeldig. Onder het spel was het muisstil in de zaal. Het jonge volkje heeft zich dan ook best geamuseerd FEESTAVOND WINKELIERSVEREENIGING „IJMUIDEN-OOST". Bovengenoemde vereenlgïng hield in de concertzaal „Flora" te IJmuiden een feest avond voor leden en genoodigden, met mede werking van den humorist P. Leenhouts en den accordeon-virtuoos C Zwanenburg; Willy Pardon fungeerde als conférencier. De heer Besse opende als voorzitter der feestcommissie de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom. De voorzitter der vereeniging, de heer Meeuwig. hield een uitvoerige en geestige rede. Hij sprak den wensch uit, dat de saamhoorig- heid tusschen. bestuur en leden zou blijven, zooals zij tot nu toe was. Dat de feestcommissie eer had van haar werk, bewees wel de prettige stemming die geheel den avond heerschte. Tusschen voor drachten door werd een walsje gemaakt. AFSCHEID AAN DE R. H. B. S. Zooals wij reeds eerder mededeelden, werd de heer J. L. Overbeek, leeraar Engelsch aan de R.H.B.S. alhier, benoemd tot leeraar aan een handelsschool te Amsterdam en wei met Ingang van 1 Maart as. Op Vrijdag 27 Februari te 3.15 uur bestaat er gelegenheid voor collega's en leerlingen om in het gymnastieklokaal van den schei denden leeraar afscheid te nemen. Oud*!eerlingen en ouders, die bij dit af scheid tegenwoordig willen zijn, zijn van harte welkom. VREDESGROEP „IJMUIDEN" Voor bovengenoemde Vredesgroep sprak Woensdagavond de heer W. L. van Warme- loo, oud-legerofficier te Blaricum. De heer Reitsma oi ende de bijeenkomst. Het deed hem genoegen, zooveel nieuwe ge zichten te zien, waaruit hij meende te mogen concludeeren, dat er meer aandacht wordt geschonken aan het Vredeswerk. Hierna gaf hij het woord aan den spreker. Met lichtbeelden toegelicht, toonde deze op treffende wijze aan de verschrikkingen van den oorlog. Hij besprak ook de vliegtechniek en deed uitkomen dat de trefkans van een bom. ge worpen van een hoogte van 6000 tot 8000 M.. 99 pet. is. „Eén vliegtuig is voldoende om een stad als Amsterdam geheel uit te moorden", aldus spreker. Daarom is het zoo noodig, dat er veel meer propaganda wordt gemaakt voor het vredes werk, opdat ieder vertuigd wordt van hst on- menschelijke van een oorlog. Spreker herin nerde aan de rede. gehouden door oud-minis ter Colijn te Genève, die. waarschuwde tegen een nieuwen oorlog. Ludendorf heeft gezegd: „pas op voor een nieuwen oorlog, want als die komt, zijn wij weg!" Ais allen willen samenwerken voor den vrede, aldus eindigde spreker, dan kan het vruchten afwerpen ten dienste van het vre deswerk. De heer Reitsma dankte den spreker en deelde mede, dat op 13 Maai*t een vergadering zou worden gehouden met als spreker Ds. Hu- genholtz. SANTPOORT JAARVERGADERING „WEL HELMIN A In haar gehouden jaarvergadering heeft de muziekvereeniging „Wilhelmina" besloten deel te nemen aan het festival, dat Hemel vaartsdag te Heemstede wordt gehouden, en aan een concours, dat einde Juni ts Wormer- veer wordt georganiseerd. De aftredende bestuursleden, de heeren J. v. Es en G. Rapis werden als zoodanig her kozen. NAAR 'T CONCOURS. De heer - H. J. Arisz trekt op Hemelvaarts dag of 2den Pinksterdag met „Velsen's a Capella Koor" en Santpoort's Gemengd Dubbel Kwartet naar het concours te Loenen aan de Vecht. In beide gevallen komt hij uit in de afdeeling Uitmuntendheid. Verder dingt hij met genoemd kwartet nog mede in de afd. Uitmuntendheid van het concours te Aalsmeer (1 en 2 Juli) en met het koor en de hoogste eere-afdeeling van het concours te Zandvoort. BAZAR. Zooals we indertijd reeds mededeelden, wordt op 5, 6 en 7 Maart en bazar ten bate van het door .Santpoort's Bloei" te stichten badhuis gehouden. Thans is bekend gewor den, dat hij in „De Weyman" zal worden ge houden. Het bazar-comité is tot. dusver uiterst tevreden. Heel veel giften zijn binnen gekomen. Ook van muzikale medewerking op den bazar is men reeds verzekerd. De firma de Wed. van Nelle komt met haar theetent. HILLECOM CIIR. ORANJEVEREENIGING. De Chr. Oranjevereeniging hield Woens dagavond in Gebouw Patrimonium, haar jaarlijksche feestvergadering. De voorzitter, de hoer W. Ktfne, sprak zijn blijdschap uit over de talrijke oj*tomsfc, niettegenstaande de griep. Het afgeloopen jaar heefu reden gegeven tot dankbaarheid wegens de zegen gerust hebbende op Vorstin en Vorstenhuis: hoewel de algemeene toe stand geen aanleiding geeft tot een feest vergadering heeft men daarvan niet willen afwijken. Het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat er een batig saldo Ls van f 128.55. In beginsel werd besloten ook dit jaar ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin een kinderfeest, te or ga niseeren. Op de scholen zal weer door de kinderen in een z.g. „Oranjepotje" worden gespaard. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. FOTOGRAFISCH ATELIER „RICHE" Gr. Houtstr. 169 T«l. 13472 Haulta Vergrootingen Reproductie» J. H. Telkamp en D. H. G. Langeler Jr.. welke bij acclamatie weder worden herko zen. Het Herv. Dameskoor „Irene", zong met veel succes diverse liederen, waarna de heer J. Tamsraa eenige voordrachten ten beste gaf. die eveneens zeer in den smaak vielen. Een en ander werd afgewisseld met gezamen lijk gezongen liederen uit den Chr. Oranje- bundel. terwijl ververschingen werden aan geboden. Ds. A. K. Krabbe sloot den zeer goed ge slaagden avond op de gebruikelijke wijze. GUNNING. Door Burgemeester en Wethouders is de inwendige resLauratie van de raadszaal de hall en het bureau van Openbare Werken op. gedragen aan de firma F. J. A. J. van Gennep en Zn., alhier, voor de som van f 6000. LISSE NED. CHR. LAND ARBEIDERSBOND. In gebouw „De Vereeniging" had de op richting plaats van een propagandaclub voor den Ned. Chr. Landarbeldersbond. De propasandaclub draagt tot naam ,3id en Werk" en heeft tot doel huisbezoek te bren gen aan ongeorganiseerde of verkeerd geor ganiseerde Landarbeiders. Tevens heeft deze proo. club ten doel de beginselen van het Nat. Chr. Vakverbond dieper te bestudeeren. Op 9 Maart a.s. wordt een vergadering ge houden met een inleiding over het „Christen Socialisme". In het bestuur hebben zitting genomen de heeren K. Kooymans, Joh. v. Turennout, W. Blitterswfjk, C. M, Timmers en B. Schaap. HAARLEMMERMEER A. v. d. SPIEGEL. In de kliniek „Ockenburgh" te Loosduinen is op 68-jarigen leeftijd overleden de heer Adr. van der Spiegel, die bijna 35 jaren als godsdienstonderwijzer is werkzaam geweest bij de Ned. 'Servormde kerk te Abbenes. RIJKSVOORJAARSIIENGSTENKEURING. Te Hoofddorp werd een Rijks voor jaars- hengstenkeuring gehouden. Van de voorge bracht 9 Belgische werden goedgekeurd: „Grelon" van G. Wekker; .3dmond d'Hulst" van J- F. Haartjen; ..Tarfax d'Ahea" van L. Kranenburg; „Iymperion" van Jac. de Graaf f: Marquis" van de vereen. Hoofddorp en „Hercules II" van M. W. van der Schans. Van de 13 warmbloeds werden er 9 goedge keurd en wel: ..Bretteur" van D. de Vlieger; „Hadocus" van A. Biesheuvel Bzn.; „Erbgraf" van M. W. van der Schans; ..Gill". „Geoffry" en „Drusus" van A. Buurman; „Grledel" van D. van Wieringen; „lenus" van J. M. Knoop HET NATTE WEDER. Tengevolge van de natte weersgesteldheid zijn de landerijen in den Haarlemmermeer- polder op sommige plaatsen zoodanig van het overtollige water doorweekt, dat het ver richten van verschillende werkzaamheden, zooals bemesting enz. herhaaldelijk vertra ging ondervindt. De wintertarwe vooral de laat uitge zaaide heeft reeds van het ongestadige weder te lijden gehad en staat er hierin daar niet rooskleurig"bij. Door de krachtige werking der gemalen kon de waterstand in dezen polder, die belangrijk was gestegen, weder op normaal peil worden gebracht. ZANDVOORT NIEUWE SCHOOL GEVRAAGD. Dc Centrale Oudercommissie der openbare lagere scholen B C en D heeft zich tot den Raad gewend met het verzoek zoo spoedig mogelijk te besluiten tot het doen bouwen van een nieuwe school in verband met het dreigend tekort aan p'aatsruimte op de be staande openbare scholen. In de memorie van toelichting wordt er op gewezen, dat door de verlaging der belas ting de toeneming der bevolking sterker zal zijn dan in voorafgaande Jaren, waardoor reeds dadelijk het gemis aan schoolruimte zal gevoeld worden, daar het maximum aan tal leerlingen dat in een klasse mag toege laten worden (40) in verschil'ende klassen reeds bereikt is en in verschillende klassen zelfs een grooter aantal leerlingen aanwezig is. De Centrale Oudercommissie acht nieuw bouw de eenige radicale oplossing, daar bij bouw veel geld zal kosten, slechts een tijde lijk redmiddel is, waarvan bovendien de ouders niet gediend zullen zijn. De spoedige beslissing, waarop de commis sie aandringt wordt vertraagd, doordat het adres niet tijdig was ingezonden, maar er werd reeds aan gewerkt, omdat de wethou der van onderwijs eenige weken te voren be sprekingen over deze kwestie had gevoerd en adviezen bij de hoofden van scholen en on derwijzers had Ingenomen. BRANDWEER. Uit het jaarverslag van den hoofdbrand meester, den heer L. v. d. Bos blijkt, dat in 1930 19 maal de brandweer gealarmeerd is. Geen van de gevallen was van ernstigen aard, ofschoon bij de zes duinbranden eenige malen een flinke oppervlakte vermeld werd. Vijf binnenbranden, zes schoorsteenbranden en een autobrand worden vermeld. De brandbluschmiddc'.en bevinden zich in goeden staat en dc alarmtoestellen worden eiken Maandag gecontroleerd. By voorstel lingen in Monopole werd 69 maal de wacht betrokken, in Centraal 131 maal en in Zo- m er lust 4 maai. Garages en stallingen wor den regelmatig gecontroleerd. WACHTGELDERS. B. en W. stellen voor den op wachtgeld ge stelden hoofdopzichter, den heer J. Fokkens en den heer A. G. W. T. Muller nog één jaar een bijdrage toe te kennen voor weduwen- cn weezenpensioen boven het wachtgeld. MUZIEK. Vierde Kamermuziekavond van de Afd. Haarlem der M.t.B d.T. Helen Henschel. Ik heb. meer dan twintig jaar geleden. Georg Henschel nog gehoord. Het was op een matinée in den Hol!. Schouwburg te Am sterdam. De beroemde zanger was toen zeker 60 jaar oud en zijn stem was lang over haar optimum heen, maar de herinnering aan dezen middag is mij bijgebleven als aan een der mooiste en prettigste muzikale gebeurte nissen die Ik ooit bijwoonde. Georg Henschel, behalve zanger ook uitstekend pianist, bege leidde zich zelf aan den vleugel en schiep daarmee een eenheid van zang en klavier, die door samenwerking van twee personen schier onbereikbaar is: maar bovendien schiep hij een sfeer van Intimiteit, zooals we in de concertzaal zelden aantreffen, en waar in zijn voortreffelijke, alles scherp karakte- riseerende voordrachtskunst wonderen ver richtte. Dit alles vinden we bij zijn dochter Helen terug. Ook zij is een uitnemende pianiste (,.Auft.rage" van Schumann, „Er ist. 's" van Hugo Wolf en „Les Papillons" van Chausson waren voldoende bewijzen); ook haar voor dracht karakteriseert scherp; ook zij schept een intieme sfeer om zich heen. Ik geloof dat deze laatste den meesten bezoekers aanvan kelijk wat ongewoon was; in den beginne al thans vond, naar den bijval te oordeelen, haar kun t niet den weerklank dien ik ver wachtte. Misschien spraken de oude Engel- sche liederen niet zóó tot de hoorders als die welke zij later voordroeg. Toch waren ook bij die eerste heel mooie, als „Fair, sweet cruell" van Thom. Ford. Mirschien ook moest men aan de stem wennen, waarvan het timbre niet in die mate bekoort als dat bij vele zangeressen het geval is. Doch dat ls hier bijzaak. Met Schubert begon de stemming te komen, en dat zij Brahms aanvoelt bewees haar imponeerende vertolking van diens „Von ewiger Llebe". Toen eenmaal het ijs gebro ken was kwam reeds vóór de pauze een toe gift. Een kleine omzetting der Chansons popu- lalres canadlennes werd door Helen Henschel in 't Hollandsch aangekondigd: een attentie, die bijval verwekte. Van die op Franrche teksten gezongen liederen stip ik het aardige „Margaton" en het geestdriftige „La petite Galiote" aan; buiten het programma om droeg zij nog een Lotharingrch liedje „Mes sabots" voor. een melodie die door Louis Ganne in zijn eertijds populaire „Marche lorraine" oogenomen ls. Een vijftal English Folk songs gaven nog groote verscheidenheid van stemmingen. En het publiek werd hoe langer hoe warmer ge stemd voor deze voordrachtskunst, die in ..Whistle, daughter" (een tegenhanger van ons „Kom, nonneke") zelfs het fluiten der melodie niet versmaadde; en men dwong nog een toegift af. die in de gedaante van Schu bert's „Die Forelle" geschonken werd. Zooals gezegd: Helen Henschel's stem bezit op zich zelf geen bijzondere kwaliteiten. Het is een alt met welluidende doch niet krach tige tonen in de diepte: het medium Is vaak wat zwak, de hoogste wat dun en scherp. Maar die stem Ls voor haai' slechts een Instrument, dat haar tot elke expressie in staat stelt En zeker zullen niet allen, die haar Woensdag avond hoorden beseft hebben welk een enor me technische beheersching en geentelüke concentratie noodig zijn om alleen alles, zangstem en piano-partij, zóó te geven als Helen Henschel deed. Zij is een kunstenares van beteekenis, die haar naam met eere draagt. K. DE JONG. H. O. V. Ledenconcert. Twee werken in eerste uitvoering en a1- tijd maar dezelfde, veel ie kleine, groep H- O. V.-leden. Want de enkele toonaangeyende musici die om dit buitengewoon gebeuren wa ren gekomen naar de groote zaal van ons concertgebouw, waren de uitzonderingen, die het gemis te sterker deden uitkomen van de velen, die dit concert hadden moeten bijwo nen. De velen, die hun verheugd-zijn over den artistieken bloei van ons Haarlemsch orkest alleen maar uiten in woorden, Of het feit, dat wij den man, die in luttele jaren aan ons orkest dat fijne toucher wist te geven, binnenkort onze stad zien verlaten, heeft meegesproken In onze waardeering voor dit laatste ledenccncert, durf ik niet te ont kennen. Het belette ons evenwel niet. naar deze belangwekkende uitvoering kritisch te luisteren. En dan mogen wij. als eerste oor zaak van dit prachtig sonore en sterk indivi- aueele klanktimbre in dc drie groepen: strij kers, houtblazers, koperblazers noemen: de zeer groote toewijding der orkestleden. Deze Spielfreudigkeit had echter nog andere ge volgen dan het doen ontstaan van een in strument met- honderdvoudige registers: het heeft ons gebracht een concert waarover wij nog lang zullen spreken. En dan zin ik niet in de eerste en voornaamste plaats op de beide werken, die in eerste uitvoering gingen, de „Sinfonia" van Johan Sebastiaan's genialen zoon Friedcmann, en dc solocantate van Te- lemann. Immers, wij behoeven geen moeite te doen om de herinnering aan de Brahms- vertolking, die 't laatste deel van het pro gramma uitmaakte, in ons geheugen vast te leggen. z Wij weten het allen wel wat over Brahms geschreven is en sluiten ons oog niet voor het vele malen overheerschcn van hot cerebrale. De door allen geliefde tweede symphonle ech ter werd oorzaak dat men naar Brahms ging luisteren. Dc thans uitgevoerde eerste sym phonle, gespeeld met een overgave en dus met een spontaneïteit, zooals we tc zelden hooren. kan niet nalaten, andermaal velen warm te stemmen voor de muziek van Brahms. Wij kennen allen Peter van Anrooy's liefde voor den Noordauitschen meester en op de Bach- concerten hebben wij kunnen ervaren, hoe in deze orkestmuziek, die volgens Wagner niet recht wilde klinken, de dirigent de grootste welluidendheid ontwikkelde. Weinigen echter weten, wat er aan deze uitvoering is vooraf gegaan: een liefdevol inleven in de tonentaal; de orkestleider de inleider in de geheime nissen van deze muziek, de musici de wlll.ge hoorders. Van Anrooy's confrater inzake Brahms, deze overtuiging kreeg ik tijdens de uitvoe ring dezer eerste symphonic, is Eduard van Beinum. Onder zijn bezielende leiding wer den de zwaar aangebrachte tinten transpa rant; ontstond elk nieuw motief uit een ge spannenheid die een eenvoudig lezen der partituur niet altijd deed vermoeden. Als wij dus releveeren dat het orkest uiterst gelukkig speelde, doelen wij niet in de eerste plaats op een volkomen gave reproductie van ttbt notenbeeld, doch op de teruggave van dat gene wat niet in de noten staat. Het was dan nok alleszins verklaarbaar, dat de hoorders sterk onder den indruk kwamen van deze Brahms vertolking en aan 't slot van dit con cert hun dank uitten op ondubbelzinnige wijze. Even vanzelfsprekend is. dat. van Bei num zijn orkest dankbaar was, en dit uitte door zijn concertmeester Frans Vonk warm de hand te drukken. Tot de allerschoonste oogenblikken behoorde ontegenzeggelijk de fijnzinnige weergave van het Andante soste- nuto, waar de verrukkelijke klank der hout blazers dit toonstuk in het schoonste licht plaatste. En aangaande het slot-allegro moet ik bekennen, dat de partituur mij nog nim mer in zóó wijden zin is opengelegd. D« prachtige hoornpartij, de fluit, het koper ensemble zijn hier waarlijk méér daa Ohrenschmanus. Dit e hebben ervaren, maakt voor ons hoorders de grootste waarde uit dezer Brahmsvertolking. Zeer fraai en schoon was ook de uitvoering «een eerste) der „Sinfonia" van Wllh. Frle- demann Bach, waarin (na de mooie Inlei ding) het allergro (een klankvolle fuga) werd tot de verzinnelijking eener magistral* feestelijkheid. Een clavecimbel was niet aan wezig; het speet ons in 't geheel niet dat in de plaats daarvan een gewoon klein model vleugelpiano was gezet, die zich bij den vol rijpen klank van het moderne orkest prach tig aansloot. Speelde hier de violist Rozen krans de cembalo-partij, in de cantate ,Jno" van Tclemann fungeerde Eduard van Beinum als maestro al cembalo. En daar werd van zijn attentie méér gevraagd dan deze eenvoudig geconstrueerde muziek zou doen vermoeden. De groote recitatieven, telkens onderbroken door instrumentale tus- schenspelen. waar 't voegt, den zin van den tekst muzikaal te Ulustreeren en die veelal op 't onverwachtst intreden, maken een alles zins slagvaardig orkest noodzakelijk. En de soliste Di Mooriag. die de veeleischende partij in zeer korten tijd zich eigen maakte, zal zich dit staal van begeleidingakunst stellig nog lang en dankbaar herinneren. Het was een niet allcdaagsch gebeuren, deze weinig bekende heiden der Grieksche mythologie als Ino, dochter van Cadmus en de schoone Hermione (hier raken we op meer bekend terrein). Ashamos, Learchus, Millcertes, Leucothea In hun klassieke bleekheid op 't podium te zien verschijnen. Van Dl Mooriag, die bijzonder goed gedisponeerd was, heb ben wij den zang meer dan ooit kunnen waardeeren. Inzonderheid haar tweede aria (meint ihr mich, Nereidcn?) verdient uit technisch en artistiek oogpunt extra vermel ding. Telemann's gezegde, zich niet meer te her inneren wat hij vroeger zooal geschreven had, komt ons bij 't aanhooren dezer veel te lange cantate verklaarbaar voor. De laatste maten hooiend, zijn we alreeds de eerste glad vergeten. Handwerksmuziek. Toch mogen we den Herausgeber Max Schneider dank weten, ons den verheven zin der muziek van Telemann's tijdgenooten Bach en Handel, al lag dit niet rechtstreeks in Schneider's bedoeling, meer dan ooit te hebben duidelijk gemaakt. Voor de soliste waren er fraaie bloemen en veel overduidelijke blijken van waardeering. SCHILDERIJENTENTOONSTELLING. Van 1 tot 30 Maart wordt in dc Kunstzaal Willem Brok aan de Van Lenneplaan 6 te Hilversum, een tentoonstelling van schilde rijen door Peter van der Brake gohouden. VROUWENGROEPEN DE VRIJHEIDSBOND. Voor de afdeellngen Haarlem, Blocmendaal en Heemstede van de Vrouwengroepen in de Liberale Staatspartij „Dc Vrijheidsbond" zal het lid der Tweede Kamer Mej. Joh. Wester man een rede houden over het Rapport der Staatscommissie Rutgers. MAANDBLAD VAN HAARLEMS TOONEEL. Het Maandblad van Haarlem's Toonoel, kondigt voor Dinsdag 3 Maart oen tooneei* voorstelling aan in den Schouwburg aan den Jansdcg. Opgevoerd zal worden „Pen", blijspel !n 3 bedrijven van Somnierset Maughan. Zaterdag 14 Maart heeft het Groot Mi- Carême van Haarlem's Tooneel plaats, in alle zalen van het Gem. Concertgebouw. De zaal zal schitterend versierd worden. Er zijn drie orkesten. Balleiding: Gobrs. Kwekkeboom. ALG. NED. METAALBEWERKERS BOND Dinsdagavond waren de leden van de af deeling Haarlem in Jaarvergadcrh^ bijeen. De jaarverslagen werden onder dankzeg ging aan den secretaris-penningmeester goedgekeurd. De aftredende bestuurders die zich weer herkiesbaar hadden gesteld, werden herko zen. Het Jaarverslag van het jeugdwerk werd uitgebracht door den secretaris van het jeugdbestuur cn met algemeene stemmen on der dankzegging voor he gepresteerde, goed* gekeurd. Wij ontleenen aan het jaarverslag: Het ledental nam toe mét 123. zoodat de afdeeling per 1 Januari 1931 1112 leden tel de. De werkloosheid vorderde belangrijke be dragen. Aan bondf/teun werd uitgekeerd f 27.173.23. De arbeidsvoorwaarden werden in 1930 bij collectieve arbeidsovereenkomst geregeld. Voor de eerste maal werden nieuwe uur- looncn vastgesteld, terwijl een week vacantie werd verkregen. De collectieve arbeidsovereenkomst in de Electrotechnische industrie werd voortge zet. De collectieve arbeidsovereenkomst in de Verwarmlngs-lndustrle werd na een uitge breid overleg met de werkgeversvcreenSging wederom aangegaan. Een aantal werkgevers die tot nutoe buiten ae werkgeversvereniging stonden, sloten zich aan of teekenden de overeenkomst afzonderlijk. Het finacleel verslag sluit met oen inkom* sten cn uitgaven van f 73.743.02.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13