Uit Haarlem's Gemeenteraad. HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAG 26 FEBRUARI 1931 (Vergadering van Woensdagmiddag 25 Februari). De beschuldiging tegen een hoofdambtenaar. Onder de Ingekomen stukken was de me- dedeeling. dat het rapport van B. en W. in verband met de uitlatingen van den heer van Kessel in de vorige raadszitting voor de raads'eden ter inzage gelegd is. De heer Van Kessel (R.-K.) wilde naar aanleiding van zijn mededeeling in de laat ste vergadering, iets nader zeggen. Elk moet tot de conclusie komen, dat die zaak opge blazen is. Er is o.a. door den heer Reinalda een verkeerde ocnclusie uit zijn woorden getrokken. Het heeft niet in zijn bedoeling gelegen een hoofdambtenaar te beschuldigen. Ook tegen de voorlichting van Haarlem's Dagblad heelt spreker ernstige bezwaren. De directeur ls in bescherming genomen, maar men heeft niet in het licht gesteld, dat spre ker door den directeur op een ongepaste manier is aangevallen. Dit is niet neutraal. De heer Reinalda <S DJV.P.) op veront waardigden toon: Mijnheer van Kessel pas op. draai de zaak niet om! De heer van Kessel* De zaak is toege spitst. De directeur van centraal vervoer heeft aan zijn verdedigers te danken, dat hij in dit licht is komen te staan. Van je vrienden moet je het maar hebben! Haarlem's Dagblad had ook in het licht moeten stellen, dat ik door den directeur ben aangevallen. De heer Reinalda heeft eens gezegd, dat Haar'em een slechte pers heeft. Hiervan ziet men een staaltje. De Voorzitter: Wil u er om denken, dat de pers zich hier niet kan verdedigen. De heer Oversteegen: Die zal zich morgen wel verdedigen. De heer Van Kessel vervolgde: Wat ls er gebeurd? Ik heb den directeur niet wil len beschuldigen. Nu er evenwel zoo'n uitleg aan gegeven is. wil ik wel zeggen, dat het mij spijt, dat dit zoo gebeurd is. De heer Reinalda: Dat is het eenige wat je had moeten zeggen. De heer Van Kessel: Als ik geweten had. dat mijn woorden zoo uitge'egd zouden zijn. dan zou ik het anders gezegd hebben. Mijn bedoeling was alleen om den directeur van de verdenking, die op hem door ande ren gelegd was. te zuiveren. De heer Reinalda (S.D A.P.) haalde uit het pas goedgekeurde officieel verslag de ■woorden van den heer van Kessel in de vo rige vergadering gesproken aan. Daaruit blijkt duidelijk zoo stelde hij vast dat de heer van Kessel zich tot spreektrompet heeft gemaakt van een gemompel onder eenige betrokken aannemers, dat de directeur niet vrij zou staan ten opzichte van den aannemer aan wien het werk gegund is. De heer van Kessel heeft zooeven gezegd, dat de betrokken directeur verdedigd is door snreker, door Haarlem's Dagblad, door B. en W. en eigenlijk ook door den raad. Maar dat is de zaak omdraaien! Het ging er niet om om den directeur te ■verdedigen, maar het bezwaar was, dat de heer van Kessel verdachtmakingen in den raad bracht. Hij heeft tegenover een bevrien- den wethouder onverstandig gehandeld. Hij had. als hij gegronde klachten meende te hebben, zich tot B. en W moeten wenden. Als een raadslid in een openbare zit ting spreekt zooals de heer Van Kessel gedaan heeft, dan moeten B. en W. een onderzoek instellen. Nu moet de heer van Kessel het niet voorstellen alsof hij er onschuldig aan Ls. dat de zaak van den directeur op deze manier ter sprake is gekomen. De methode van den heer van Kessel is funest. Hij moet in het vervolg op passen op zijn handelingen en zijn woorden. ALs een raadslid zoo iets doet als de heer van Kessel nu gedaan heeft, dan is er een pu bliek, dat zegt als er zoo iets in den raad ge zegd wordt, dan zal er wel iets van aan zijn. Dat is het gevaarlijke! De heer van Kessel zet de zaak nu op zijn kop Hij heeft de al lerslechtste manier gekozen om er zich van af te maken. Zijn eenige taak was geweest excuus te maken. De heer Baas (A.-R.)ik kan mij vo'ko- men aansluiten bij de woorden van den heer Reinalda. Het is een afkeurenswaardige ma nier zooals de heer van Kessel gehandeld heeft. Daartegen dient geprotesteerd te wor den. (Geroep: zeer juist!) De heer van Kessel (R -K.) vond het af te keuren, dat de raadsleden en de pers ge negeerd hebben, dat de directeur van de Reiniging spreker heeft aangevallen. De heer Reinalda (S.D.A P.) dat is een zaak die bij de interpellatie zelf aan de orde kan komen. De heer van Kessel: maar nu is die zaak aan de orde. De heer Reinalda: u begrijpt de zaak niet, het is hier .een quaestie van hoog hou den van het fatsoen, van politiek fatsoen, die begrippen moet u, mijnheer van Kessel, nog leeren. De heer Peper (communist): de heer Reinalda heeft geen recht om hier op te tre den als kampioen van het politiek fatsoen. Wethouder Mr. Heerkens Thijssen (R.-K.) wees er op, dat de directeur door het rapport volkomen gerehabiliteerd is. Spreker had gehoopt, dat de heer van Kes sel het gelaten zou hebben bij zijn verkla ring. dat hij bij nader inzien betreurde, dat hij de woorden gesproken heeft die tot deze uitlegging aan'eiding hebben gegeven. Eervol ontslag. A. J. Meyerink vraagt eervol ontslag als leeraar in de lichamelijke opvoeding aan de school voor U.L.O. lett. A. Werd onder dankbetuiging voor de vele be wezen diensten verleend. «Applaus). Mej. J. E. H. Boelhouwer en mevrouw D. E. MobachDroogendijk vragen eervol ontslag als onderwijzeressen bij het Vervolgonderwijs Werd verleend onder dankbetuiging. De heer A. Kingma vraagt eervol ontslag als onderwijzer aan school 42. Eveneens verleend onder dankbetuiging. De hamerrevue. Zonder d'seu«w'« werden o.a. de volgende voorstel'en aangenomen. Voorstel van B. en W. tot aanvaardinr van voor straat bestemden grond aan de KiiiderhuLsstraat. Voorstel van B. en W. tot ruiling van grond in het Frederikspark. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van vergoeding voor de Bijzondere scholen. Voorstel van B. en W. inzake voorschot en vergoeding aan bijzondere scholen. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het garantiebesluit voor den bouw van een R.K. buitengewone school. Voorstel van B. en W. inzake de stidhting van een R.K. school voor L.O. aan de Rijn straat Voorstel van B. en W. tot uitbreiding van de R.K. school in de Koningstraat. Voorstel van B. en W. tot aanvulling van de verordening inzake de loonregeling van gemeentewerklieden. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond a. Pegasusstraat <P. C. Laan). b. Wilgenstraat (N.V. bouw en expl. mij. ..Lebeemo") c. Obistraat (N. Vooges). d. Perseuss:raat (H. W. Robin) e. Rechthuisstraat CM. J. Henneman en J. v. d. Veenh f. idem (J. Russ en J. Buijs). g. Perseusstraat igebr. Kraal). Voorstel van B. en W. tot aankoop van het perceel grond aan de Pieter Kiesstraat. Voorstel van B. en W. tot aankoop van grond: a. nabij Rijksstraatweg. b. nabij Westergracht ten Westen van de spoorbaan. c. Schalkwijkerweg. Voorstel van B. en W. tot instelling van een rechtsvordering met betrekking tot ont eigening: a. perceelen aan en nabij Kleine Houtweg en Kamperlaan. b. grond tusschen de Alg. en de R.K. be graafplaats aan den Schoterweg. Voorstel van B. en W. tot onteigening van: a. eenige perceelen Antoniestraat. b. gedeelte perceel Zijlweg nabij Pieter Kiesstraat. Voorstel van B. en W. tot bestrating van wegen ten N. van de Jan Gij zen vaart. Een Zaterdagavondmarkt in Haarlem-N oord. B. en W. stelden voor over te gaan tot het instellen van een Zaterdagavondmarkt in het noordelijk deel der gemeente. (Pretoria- plein). Mej. van Vliet (SD.A.P.) vroeg hoe het nu gaat met de straatkoopiieden die betaald hebben voor een plaats in de Cronjéstraat. Worden die op Zaterdagavond ook naar de markt verwezen. De heer Peper (communist) protesteerde tegen bewoordingen in het rapport van de Kamer van Koophandel, waarin laatdunkend geschreven is over de handelswaar van klei ne marktkooplieden. Spreker vond de marktgelden in Haarlem veel te hoog. Als die marktgelden niet ver- lagd worden zal de Zaterdagavondmarkt in Haarlem-Noord zeker mislukken. Spreker stelde voor de marktgelden voor de markt te verlagen en de markt te houden in het Julianapark. (Het eerste voorstel werd niet voldoende gesteund, het tweede wel). De heer Loerakker vond geen reden om een Zaterdagavondmarkt op het Pretoria- plein te stichten. De straatkooplieden die in de Cronjéstraat misschien lastig zijn voor het verkeer, kunnen wel verwezen worden naar het Julianapark. De heer Groenendaal (s.d.a.p.) wees er op, dat in andere steden de Kamers van Koophandel sympathieker gestemd zijn tegenover markten dan onze Haarlemsche Kamer. De iheer Joosten (s.d.a.p.) vond dat als er een markt moet komen, het Pretoriaplein beter geschikt is dan het Julianapark of het Soendaplein. Wethouder Mr. Heerkens Thijssen (R.K.) zei, dat er blijkbaar geen bezwaar in den raad bestaat tegen het instellen van een Zaterdagavondmarkt. Verschillende sprekers hebben evenwel bezwaar tegen het Pretoria- plein, dat te afgelegen geacht wordt. Maar de directe ui- van het marktwezen heeft al heel veel aanvragen van standplaatsen op het Pretoriaplein. Het Julianapark en het Soen daplein zijn evenwel ongeschikt. Op het Soendaplein is te veel verkeer, o.a. door de tram, het stukje van het Julianapark dat vrij komt door het afbreken der noodwonin* gen, is te klein. Laten wij nu eens kijken of de maikt op het Pretoriaplein levensvatbaar heid heeft. Voorloopig is geen betere plaats aan to wijzen. De heer Loerakker (R.K.) handhaafde zijn bezwaren. Het Pretoriaplein is te stil. De heer Vis se r (C.H.)Het zal wel druk ker worden op Zaterdagavond. De heer Loerakker (R.K.)dat geloof ik niet. Wij kunnen ook een proef nemen met het Julianapark. De heer Peper (Communist) handhaafde zijn voorstel. Het voorstel-.Peper om de markt op het Soendaplein te houden werd verworpen met 27 tegen 7 stemmen. Daarop werd het voorstel van B. en W. aan genomen met 24 tegen 10 stemmen. De markt komt dus op het Pretoriaplein. Speelterrein Zomervaart. B. en W. stelden voor niet aan te nemen de voorstellen van den heer Joosten in de vorige vergadering gedaan inzake het in ge bruik geven van het speelterrein aan de Zomervaart. De heer Joosten (s.da.p) handhaafde evenwel zijn voorstel, om het gebruik van het speelterrein na des middags 7 uur niet te beperken tot het ..Oosterkwartier" en de R.K. vereeniging. Wij moeten als raad tegen over alle richtingen in onze gemeente de zelfde houding aannemen. Wie er spelen wil. moet. als het mogelijk is, op het terrein toegelaten worden. De heer Roodenburg (C.H.), wethou der, zei dat B. en W. in beginsel voor het voorstel van den heer Joosten gevoelen. Het is hier evenwel een tijdelijke regeling. Boven dien zal binnenkort een nieuw sportterrein in de gemeente opengesteld worden. Tot heden «ijn geen nieuwe aanvragen voor het terrein aan de oZmervaart ingekomen. Voor wed strijden is het terrein aan de Zomervaart niet geschikt. De heer Joosten (s.d.a.p.) zei dat de Arbeiders Sportbond nagelaten heeft om te vragen om het terrein aan de oZmervaart, omdat de bond meende, dat het niet be schikbaar was. Het voorstel van den heer Joosten werd ver worpen met 19 tegen 15 stemmen. Woningbouw. B. en W. stelden voor een voorschit te geven voor den bouw van 25 woningen aan de Laurierstraat voor de waningbouwvereeni- glng „Bloemhof". De heer Peper (communist) vond de voorgestelde huur van f 6 veel te hoog. Vele arbeiders kunnen die huren niet betalen. Spreker stelde een motie voor om uit te spreken, dat de huren niet meer mogen be dragen dan 1/7 van het inkomen der be woners. De motie werd niet voldoende gesteund. De heer Visser (C.H.) zei, dat het bestuur der woningbouwvereeniging verzekerd heeft, dat de betrokken huurders 6 gulden per week kunnen betalen. Spreker verheugde er zich over, dat nu het standpunt inge nomen wordt dat de exploitatiekosten als het mogelijk is, gedekt moeten worden uit de huur. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Winkelhuizen aan den Wagenweg? Hierop kwam aan de orde het voorstel van B. en W. om af te wijzen het beroep van B. W. Lindeboom die van B. en W. geen toe* stemming heeft gekregen om op het terrein WagenwegEindenhoutstraat twee winkel huizen te bouwen. De heer Klein Schiphorst (RJC.) meende, dat de Schoonheidscommissie geen recht heeft, om zich uit te spreken over de vraag of de welstandsbepaling op een bepaald punt der stad het ongewenscht maakt om winkels te bouwen. Het hoekterrein is eigen lijk zoo, dat er uit economisch oogpunt alleen winkels of pakhuizen gebouwd kunnen wor den. Spreker stelde daarom voor om toe stemming te geven tot het bouwen van win kels. Mr. B ij v o e t (R.K.) herinnerde aan de voorgeschiedenis van deze quaestie. Vroeger is door den Haarlemschen raad een beslissing genomen op grond van de Heemsteedohe welstandsbepaling der bouwverordening, maar nu de Kroon die Heemsteedsche bepaling nietig verklaard heeft, mag de raad nu niet anders doen dan de door Lindeboom ge* vraagde vergunning alsnog te verleenen. Haarlem kan de later gemaakte nieuwe Haarlemsche bepaling niet van toepassing verklaren op deze oude zaak. Het geldt hier een zaak van billijkheid en goede trouw. Als de raad nu het beroep afwijst, kan Lindeboom over 14 dagen beslissing op zijn eerste verzoek vragen en dan kan de raad niet anders doen danhet verzoek inwilligen. In de nabij heid is een garage gemaakt en bovendien is een woonhuis verbouwd tot fietsenzaak. De heer Visser (R.K.) zou niet deelnemen aan de juridische smulpartij. De practische kant is evenwel, dat het terrein nu een vuil nisbelt is. Beter winkelhuizen dan een vuil nisbelt. Spreker heeft er dus spijt van dat hij medegewerkt heeft aan het instellen van een Schoonheidscommissie. Mr. Gerritsz, wethouder (s. d. a. p.) meende dat Lindeboom, doordat hij een nieuwe aanvraag heeft ingediend, heeft af gezien van de eerste aanvraag. Het laatste betoog van den heer Bijvoet gaat dus niet op. Het artikel van de Heemsteedsche ver ordening is door de Kroon vernietigd om formeele redenen. B. en W. rekening houdend met den wensoh van den raad, om daar geen winkelhuizen toe te laten, konden geen toe stemming aan Lindeboom geven om winkels te bouwen. De raad staat nu voor de vraag of het oude standpunt gehandhaafd moet worden. ALs de raad wel een winkelhuis op dit punt wil toelaten, dan heeft de raad daartoe vrijheid. Het is ongewenscht om daar winkels te bouwen omdat het daarvoor een slecht punt is, de winkels zouden vermoede* lijk den meesten tijd ledig staan. Misschien is er wel een andere bestemming aan het terrein te geven. De garage die aan den Wagenweg gebouwd is, staat op een geheel ander punt. Bovendien kon door het geven van toestemming een verkeersverbetering verkregen worden B. en W. hebben geen toestemming gegeven om een woonhuis in een fietsenzaak te veranderen. Die zaak is evenwel nog bij B. en W. in behandeling. Het voorstel van B. en W. om het beroep van Lindeboom af te wijzen werd aangenomen met 18 tegen 17 stemmen. Mededeelingen en inge komen stukken. Ingekomen waren: Een verzoekschrift van E. J. Beuverij om eervol ontslag als leeraar aan de Hoogere Burgerschool A met 5-jarigen cursus (Hoo gere Handelsschool en Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus met aparte handels- eindklasse) met ingang van 1 September 1931. Een adhaesiebetuiging van de Amster- damsche Federatie van Beeldende Kunste- naarsvereenigingen met het verzoekschrift van H. J. Wesseling e.a. om gelden beschik baar te stellen voor den aankoop van kunst werken van alhier woonachtige kunstenaars en het uitvoeren daarvan in openbare ge bouwen. zoowel op het gebied van schilder- als beeldhouwkunst. een verzoekschrift van Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente te Haarlem om ten behoeve van de algeheele restauratie der Bakenesserkerk een subsidie te verleenen van ten minste 20 pet. der restauratiekos ten. Benoemingen. Benoemd werden: Tot lid der Commissie van Toezicht op de Haar!. OrkestvereenigLng Mr. M. van Toulon van der Koog. b. Tot leden van de hoofdstembureaux voor de verkiezing van leden van den ge meenteraad, de door B. en W. voorgedrage nen. c. Tot leden van de vijf Conimissiën toi Wering van Schoolverzuim: Als Nrs. 1: Commissie A: J. Verkoren, H. de Vries. H W. de Rijk. W. A. J. Bremer. Mej. E. Vrijdag allen aftredend. Commissie B: R. Haversehmidt, W. J Speller. C. M. J. Baas. P. Kalbfleisdh, A. Gijs- bers. Allen aftredend. Commissie C: D. W. Miezerus. Mej. J. G van Duijn. R. M. van der Hart. C. Overbeek. Ed. A. van Bilderbeek. Allen aftredend. Commissie D.: G. Kamminga. H. van Leeuwen (aftredend). E. de Groot. A. Rijs. (aftredend) Mevr. H. WeberGroeneveld. aftredend). Commissie E C. Stapel Jr.. S. W. Balm. B. Bulthuis, (aftredend); J. Hille, Th. P. van Dootingh. Tot deskundige voor de herschatting van vergunningsiokaliteiten H. H. van Asch. Tot vakonderwijzer boekhouden bij het Openbaar Lager Onderwijs, R. Prosée. De werkverschaffing te Castricum. De heer Peper (communist) heeft de volgende schriftelijke vragen ingediend. Was het B. en W. bekend, dat de opzet van het werk aan de werkverschaffing in Castricum zoodanig was, dat zonder eenige garantie van een minimumloon, alleen in accoordwerk zou worden gewerkt? Zijn B. en W. bereid er de uiterste zorg voor te dra gen, dat aan de arbeiders in de werkver schaffing te Castricum, minstens het door B. en W. voorgestelde, en door den Raad aan vaarde minimumloon zal worden betaald? Mr. Gerritsz, wethouder van Open bare werken deelde mede. dat van stonde af aan heeft vastgestaan, dat een accoordloon zou worden gegeven. Het was de bedoeling, een gemiddeld loon van f 22.50 te geven. In den brief van den minister die voor den raad ter inzage gelegd is, is duidelijk gezegd, dat het een van de voorwaarden was voor den steun der regeering. De heer Peper (communist) zei, dat alle raadsleden blijkbaar de meening gehad hebben, dat er een minimumloon van f 22,50 gegeven zou worden. Er is in den raad zelfs overwogen om een minimumion van f 25 te geven, ook al zou dan de steun van het rijk opgeofferd moeten worden. De wethouder heeft in de bewuste vergadering gezegd, dat hij in Den Haag heeft moeten vechten om het van f 19 op f 22,50 te brengen. In de derde week zijn loonen verdiend van 15 en 16 gulden. B. en W. vonden dat zoo laag. dat er toen nog aan drie arbeiders een toeslag gegeven is. De vierde week is ongeveer 25 gulden per week verdiend, maar dit kwam omdat het werk toen onder gunstiger om standigheden verricht kon worden. Misschien wordt het later weer ongunstiger. Daarom is het noodig, dat de raad uitspreekt, dat er een minimumloon wordt uitgekeerd. Eeni ge weken geleden hebben de arbeiders una niem gestaakt om een minimumloon te eischen. 10 arbeiders, die hooge huren of veel kin deren hebben, zijn Dinsdagavond op de Ar beidsbeurs geroepen en kregen een toeslag van 1 tot 3 gulden. Was dat omdat nu de zaak in den raad ter sprake zou komen? De arbeiders hebben te Castricum onder on gunstige omstandigheden gewerkt. Er waren wel 20 politiemannen in de nabijheid. Het was of het in een kolonie van dwangarbei ders was. (Geroep: of het Rusland was!) De heer Peper zei, dat de politiebewaking nu minder geworden is. De reden voor de spanning is ook verdwenen. Mr. Gerritsz (S.D-A.P.) wethouder, ver zekerde dat de andere raadsleden wel begre pen, dat er geen minimum loon gegeven zou worden. Het ging om de gemiddelde week- inkomens. Van een garantieloon was geen sprake. De eerste week is gemiddeld ver diend f 25.05, in de tweede week f 25, in de 3de week was het door eiekte, regen en sta king iets minder, in de vierde week zou 't als geregeld gewerkt was, meer dan f 25 geweest zijn. De arbeiders die niet volledig meekun nen worden door de arbeiders zelf uit de ploegen gedrukt. De arbeiders oefenen zelf selectie uit. Dat is voor hen die niet sterk zijn onaangenaam. Er zal overwogen worden om eenige zwakke arbeiders in één ploeg te vereenigen. De toeslagen konden pas Dins dag uitgekeerd worden, omdat ver schillende onderzoekingen moesten plaats hebben. Er was politie in Castricum om er voor te zorgen, dat geen onbevoegden op het terrein kwamen. De heer Oversteegen is op den stakingsdag op het terrein gekomen, hoewel hij niet daartoe bevoegd was. Over steegen heeft nog een schuld ten opzichte van de aa-beiders. Die wilden op Vrijdag middag om 1 uur weer aan het werk gaan. De heer Oversteegen heeft toen gezegd: „niet doen, wij zullen wel voor het loon zorgen". Laat Oversteegen dit nu nakomen. De heer Oversteegen (Communist) hield vol, dat de raad en de pers overtuigd waren, dat er een minimumloon zou komen. Er is door den wethouder in de persconferen tie een leugen naar voren gebracht wat de toeslag betreft, (protesten!) Spreker erkende, dat hij zonder vergunning op het terrein der werkverschaffing Ls ge weest, maar dat was noodig. Geroep: Zoozoo.... De heer Oversteegen ontkende, dat hij zich garant gesteld heeft voor het loon dat door de staking gemist zou worden. Aan alle 50 arbeiders is door den directeur der Ar beidsbeurs gezegd, dat zij 22.50 zouden ver dienen. Er is gestaakt omdat die belofte niet nagekomen is. De staking was noodzakelijk en heeft goede resultaten afgeworpen. Zelfs een Mussolini had de staking kunnen tegen houden. De heer Loerakker (R.K.) zei, dat hij begrepen heeft, dat er geen minimum-loonen zouden betaald worden. Spreker juichte het toe, dat het gemeentebestuur poogt zooveel mogelijk arbeiders aan het werk te stellen. De staking was ongerechtigd. De wethouder had geen ongeorganiseerden als zoogenaamde leiders der staking te ontvangen. De heer Peper (Communist) handhaafde nog eens zijn bezwaren. De arbeiders zijn om den tuin geleid en bedrogen. Spreker diende een motie in om den raad uit te laten spreken dat een minimum-loon van 22.50 moet worden uitgekeerd. De heer Reinalda (SD.A.P.) zei, dat de S.D.A.P. aan deze motie geen steun kaD geven. In de vorige vergadering is duidelijk gezegd, dat de S-D.A.P. een weekinkomen van 22.50 te laag vond, maar de raad heeft dit weekinkomen, door den minister als eisch ge steld, aanvaard. Er moet, zoo is steds in ons land aangenomen, verhouding bestaan tus schen arbeidsprestatie en weekinkomen als het werkverschaffing betreft. Er kan dus geen reden zijn om voor Castricum een garantie loon te stellen. Spreker meende, dat de arbei ders verstandig zullen zijn als zij nog eens moeilijkheden hebben naar andere leiders te gaan dan de communisten. Laten B. en W. ook overleg plegen met de vakcentrales. Wehouder Mr. Gerritsz (SJD.AP.) zei dat het gemeentebestuur thans in Den Haag zal moeten verdedigen waarom geen week in ko mens van 22-50, maar van 25 zijn ver diend. B. en W. konden niet met de plaatse lijke vakcentrales onderhandelen, omdat die gezegd hadden, dat zij niets met die werkver- - chaffing willen te maken hebben. B. en W. zijn evenwel onmiddellijk tot overleg met de vakcentrales bereid. Als de communisten voortaan de menschen op te ruien, zullen er helaas menschen tegen den muur loopen. De motie-Peper werd verworpen met 33 tegen 1 stem. (De heer Oversteegen was even afwezig). „De Tribune" en de openbare leeszaal. Van den heer Joosten (SD.A.P.) was een vraag ingekomen inzake de uitvoering van het raadsbesluit beoogende geen maat regelen te nemen tegen het ter lezing leggen van .,de Tribune" In de Openbare Leeszaal. De heer Roodenburg. wethouder (C.H.) deelde mede, dat het college in dit bijzondere geval gemeend heeft niet te moeten voldoen aan het verzoek van den raad. De heer Joosten (SJD-AJP.) zei, dat door die beslissing een nieuwe figuur in ons staats recht is aangevoerd. Algemeen is aangeno men, dat de raad aan het hoofd der gemeen te staat. Namens de leden van den raad, be- hoorende tot de S.D.A.P., den Vrijheidsbond en de Vrijz. Democraten, verklaarde spreker het volgende: Lettende op de artikelen 143 en 144 van de Grondwet en op artikel 134 der Gemeente wet, waarbij de raad wordt aangewezen als het hoofd van de gemeente, en op artikel 179 van de Gemeentewet, waarbij het dagelljksch bestuur van de gemeente voornamelijk is be last met de uitvoering van de verordeningen van den raad: gehoord de mededeeling van het dage lljksch bestuur der gemeente Haarlem, dat het heeft besloten, om geen uitvoering to geven aan het door den gemeenteraad van Haarlem uitgesproken verlangen, bij zijn be sluit van 28 Januari 1931. om geen maatrege len te nemen tegen het ter lezing liggen van het blad „de Tribune" in de openbare leeszaal der gemeente; spreken hunne teleurstelling uit over dit besluit van het dagelljksch bestuur van de gemeente, dat zij in strijd achten met goede staatsrechtelijke verhoudingen in het ge meentebestuur." Er werd over deze verklaring niet gediscus sieerd. Tegen 6 uur werd de vergadering gesloten. SPORT EN SPEL VOETBAL Het Programma voor Zondag. AFDEELING I. Eerste klasse. V.U.C.—DP.C. Hermes-D.V.S.Stormvogels. Z.F.C.HF.C. ExcelsiorH.B.S.- Tweede klasse A. HollandiaWest Frisia. T.O.G.—HR.C. ZeeburgiaZ.V.V. Tweede klasse B: V.V.A.Baarn. B.F.C.Zand voort BloemendaalSpartaan. D.W.S.Haarlem Derde klasse A: D.S.V.Amstel K.V.V.—Helder OosterparkDe Meteoor Oranje ZwartKinheim Derde klasse B.:- D.J.K.De Kennemers D.W.V.—O.S.V. S.D.W.Q.SC AssendelftO.D.E. Vierde klasse C:' BeverwijkHillegom S. C. A.Electra T.I.W.Neerlandia W. M. S.—Sloterdijk Reserve eerste klasse. A.F.C. 2—Blauw Wit 2 Ajax 2Haarlem 2 H. F. C. 2—Z. F. C. 2 Stormvogels 2—E.D.O. 2 Reserve tweede klasse A: K.F.C. 2—H.R.C. 2 Spartaan 2V.V.A 2 Alcm. Victrix 2—V.S.V. 2 D.E.C. 2—Ajax 3 Blauw Wit 3—W.F.C. 2 AFDEELING II. Eerste klasse. H.V.V.V.S.V. HilversumA.D.O. E.D.O.Feijenoord Tweede klasse A. Steeds HoogerQuick NeptunusV.I.OJS. XerxesDe Hollandiaan V.O.C.—B.M.T. D.H.C.Unitas Tweede klasse B: OvermaasC. V. V. R. F. C.—O. D. S. S. V. W.—Fortuna Gouda—V. D. L. Derde klasse A: HillinenL. F. C. U. V. S.—B. E. C. LugdunumT. H. B. AlphenSCho ten Reserve eerste klasse. Süarta 2Oou^a 2 Unitas 2—D. H. C. 2 C. V. V. 2—H. B. S. 2 AFDEELING IV. Eerste klasse. Wilhelmina—M.V.V. N.OA.D.N.A.C. Eindhoven—Willem n De Valk—B.V.V. AFDEELING V. Eerste klasse. FrisiaAlcldes M.S.C.—G.VA.V. Leeuwarden—Be Quick VelocitasVeenöam AchillesFriesland De wedstrijden voor Aföeeling III zullen nader worden vastgesteld. (Sportkar.). DAMMEN. DERDE KLASSE CLUBKAMPTOENSCHAP „HAARL. DAMCLUB". Voor bovengenoemde wedstrijden werden Dinsdagavond de volgende partijen gespeeld: J C. Bom wint van H- W. C- van Rhoon; Jac. Fr. van Garderen wint van J- Winkel.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 14